Schoemaker wensen 'e<^ereen een voorspoedig 1995. Eg W7 Voor alle zekerheid! Nieuws uit de Unicef-winkel GROENEVELD Dubbel-expositie in Groeneveld Het mysterie van de vleermuis £§!NA6 WOENSDAG 4 JANUARI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 7 dealer Uitverkoopprijzen natuurlij* De winkel en de magazijnen gaan helemaal leeg. We willen straks in onze nieuwe winkel géén spullen van de Van Weedestraat. Een nieuwe winkel een nieuw interieur èn nieuwe voorraad. Profiteer nu bij Schoemaker! VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 172 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344* Assertiviteitscursus Programma's Unicef-nieuws Bromfietser (71) geschept en gewond Herenkapsalon J[lakc,d 02155-16450 Beetzlaan 89 s Brandweer druk met wateroverlast KASTEEL Paarden centraal in expo Groeneveld Aquarellen en foto's Bankjes elektrotechnisch installatieburo ETB BINNEN EN BUITEN een voorspoedig en gezond 1995 Bosplantsoen Vrijheidsweg wordt 'gedund' Fiets-tassenroof A Mooie diertjes of vampiertjes? Bedreigde diersoort Inbraak Dalweg Retoerboetiek Baarn viert Lustrum tere merken] •aratie van in apparatuur. nerrnVjrv scIiociikiIlci Door het aanschaffen van een Uni- cef-wandkalender, zakagenda of bureau-telefoonagenda steunt men het Kinderfonds van de Ver enigde Naties nu dubbel. De wandkalender voor 1995 (30 x 60 cm.) heeft als thema 'Kinderen en fees ten' (f 25,-). De wandkalender 17 x 42 cm.) heeft als thema 'Moeder en kind' met elke maand een fraaie uitneembare prentbriefkaart en ruimte voor notities of verjaardagen (f 19,50). De zakagenda met kunstlederen om slag bevat veel informatie, telefoon nummers, nationale feestdagen en planner (f 20,-). De foto-agenda voor bij de telefoon of op bureau (22 x 20 cm.) heeft dit jaar het thema water. Ethiopië, Somalië ën andere landen voorzien van schoon drinkwater is een van de belangrijke In de tweede helft van januari start er weer een assertiviteitscursus in Soest. De cursus bestaat uit 12 wekelijkse bij eenkomsten op woensdagochtend of donderdagavond. In deze cursus leer je: - zelf richting aan je leven te geven en je niet te laten overspoelen door de om standigheden; - je zelfvertrouwen te ontwikkelen of te versterken; - inzicht in je eigen functioneren te krij gen; - met kritiek en waardering om te gaan; - als je zonder werk zit je te oefenen in solliciteren; - als je te veel hooi op je vork neemt nee te leren zeggen; - je eigen mening te geven en je niet meer omver te laten kletsen; - je gevoelens te uiten, zonder anderen nodeloos te kwetsen; -je op je gemak te voelen in gezelschap, verjaardagen, recepties e.d.; - een gelijkwaardige plek in te nemen t.o.v. anderen; - met benauwdheid en hyperventilatie om te gaan en goed te ademen. De cursus wordt nu 15 jaar gegeven door drs. Leidie Niemeijer. Mensen die herkenning hebben met bovenstaande punten zijn van harte welkom. In de groep worden met elkaar allerlei situa ties geoefend, bijv. sollicitatiegesprek ken voeren, kritiek geven en ontvan gen, waardering geven, conflicten op lossen, grenzen stellen enz. Met elke cursist vindt vooraf een ken nismakingsgesprek plaats. Voor men sen met problematiek die buiten de cur sus valt, bestaat de mogelijkheid van in dividuele begeleiding. Inlichtingen en aanmeldingen: mevr. drs. A. Niemeijer - van Leeuwen, psy choloog NIP, tel. 18870. Bellen liefst tussen 8.30 uur en 9.00 uur 's ochtends of tussen 18.00 uur en 19.00 uur 's avonds. doelen van Unicef. De agenda kost f 21,-. Men kan de artikelen afhalen of reserveren (tel. 10466). Wenskaarten voor alle gelegenheden zijn het gehele jaar in de Unicef-winkel te koop, evenals vele geschenkartikelen of kado-bonnen die het assortiment van Unicef uitmaken. De verkoop van kaarten en andere artikelen is een be langrijke inkomstenbron, naast de vrij willige bijdrage van regeringen. De inentings programma's van de afge lopen 10 jaar zijn met succes afgerond. De belangrijke doelen tot het jaar 2000 zijn: le Toegang tot basisonderwijs voor ie dereen dus ook voor meisjes; 2e Terugdringen van analfabetisme on der volwassenen; 3e Uitbannen van polio en verspreiden en propageren van O.R.S. tegen uitdro ging als gevolg van diarree. Naast deze structurele programma's verleent Unicef hulp bij oorlogen, na tuurrampen en honger. De bijna 50 jaar ervaring in hulpverlening maken dat meer dan 100 landen een beroep doen op de know-how en hulp van het Kin derfonds. Unicef-nieuws bericht over alle ontwik kelingen die van belang zijn voor kinde ren, de negatieve, maar ook de bereikte positieve. Unicef-nieuws verschijnt el ke twee maanden met nieuws en achter grondinformatie over het werk van Unicef voor kinderen in de wereld. Een abonnement kost f 15,- per jaar (proef nummer in de Unicef-winkel). Door 'Kans voor een kind'-donateur te worden a f 25,- per maand, helpt u niet één kind, maar vele kinderen in vele landen. Hiervoor kan men zich opge ven bij Unicef, antwoordnummer 10650, 2501 WB Den Haag. De Unicef-winkel in Soest is gevestigd aan de Lange Brinkweg 62, tel. 10466. Een 71-jarige inwoner van Soest is maandagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt Birk- straat-Kerkstraat-Soesterbergsestraat. Hij reed op de rijbaan van de Soester- bergsestraat en gaf op het kruispunt geen voorrang aan een van rechts nade rende auto, bestuurd door een 21 -jarige inwoner van Nieuwegein. Bij de botsing sloeg de bromfiets over de kop, kwam tegen de voorruit van de auto terecht, waarbij hij zijn valhelm verloor, en raakte vervolgens via de motorkap het wegdek. Met verowndingen aan hoofd en nek werd hij per ambulance overge bracht naar de Lichtenberg in Amers foort. Openingstijden: di. t/m vr. 8.30-17.30 za 8.00-15.30 De brandweer werd donderdagmiddag te hulp geroepen aan de Ir. Menkolaan, waar de grondwaterstand door de aan houdende regen voor overlast zorgde. De brandweer kon er weinig meer aan doen dan de alleenstaande bewoonster enigszins gerust stellen. De schade wordt geschat op 500 gulden. Diezelfde middag trad de brandweer handelend op aan de Jachthuislaan, waar een kelder met huisraad was vol gelopen. De kelderpomp bleek de over vloedige regenval niet te kunnen ver werken. Het water werd met een zgn. dompelpomp verwijderd. De schade wordt geschat op 2000 gulden. Tel. 02154-20446 Vanaf 7 januari is in Kasteel Groene veld een tentoonstelling te zien met werken van Rietje van Mechelen. Vooral#het paard krijgt daarin grote aandacht. Beelden van de wereldruiter- spelen maar ook van het werkpaard zijn door haar op haast spectaculaire wijze vastgelegd. De mens en het dier, de omgeving waar in zij zich bevinden en hoe zij zich daar in bewegen, zijn de onderwerpen die Rietje van Mechelen het meest inspire ren. Het ruime en lichte atelier in het Limburgse Wessem geeft haar de mo gelijkheid om dat wat ze waarneemt en in aquarel en pentekening registreert, nu ook te schilderen in olieverf. De paarden zijn er nog, maar nu bijna alleen nog maar als speelkameraad van de mens. Als je ze in beweging wilt zien, dan moet je naar een van de vele paar- denevenementen gaan, die in de kleine dorpen gehouden worden. De liefde waarmee de mensen met hun paarden omgaan, de discipline die paard en mens opbrengen in de verschillende takken van de paardensport is fascine rend... De tentoonstelling is te zien tot en met 19 maart 1995. Vanaf 7 januari is in Kasteel Groe neveld een bijzondere tentoonstel ling te zien. Van de in 1988 overle den Baarnse schilderes Marise de Jong wordt een aantal aquarellen getoond van vogeltjes die zij in het park van Groeneveld, haar park, heeft gevonden en vervolgens op dramatische wijze heeft vastge- legd. Bij testament vermaakte Marise alle te keningen, aquarellen en olieverfschil derijen, die betrekking hadden op de Baarnse buitenplaats, aan Kasteel Groeneveld, met het verzoek regelma tig een deel van deze collectie tentoon te stellen. Daaraan wordt thans gevolg gegeven. Zo kunnen de bezoekers op nieuw kennismaken met het werk van deze bijzondere kunstenares. Gelijktijdig worden in het kasteel een aantal zwart/wit foto's getoond van de Baarnse amateurfotograaf Erik Port man. Het is het resultaat van de eindop dracht van een studie die hij volgde aan het Amsterdamse Centrum voor de fo tografie 'Fotogram'. De opdracht luidde: Maak een serie fo to's van één onderwerp. Maak gebruik van technieken als compositie, camera standpunt, lensgebruik, contrast, scherptediepte en bewuste onscherpte. Portman koos als onderwerp de banken Eén van de bankjes van Kasteel Groe neveld, gefotografeerd door Erik Port- op het landgoed van Kasteel Groene veld. Op originele wijze brengt hij het onderwerp middels zwart/wit foto's in beeld. De aquarellen en de foto's zijn te zien tot en met 26 februari 1995. Openings tijden: dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur; zaterdag en zondag 12.00-17.00 uur; maandag gesloten. Wij wensen alle relaties en bekenden Soesterbergsestraat 61 a - 3768 EB Soest - Tel. 02155-20656 - Fax 02155-24861 Aanleg en onderhoud van: licht-, kracht-, telefoon-, oproep-, cai-, beveiligings-, brandmeldings- en stofzuigerinstallaties Op maandag 9 januari begint de afd. Groen en Milieu met het dunnen van de strook bosplantsoen langs de noordelij ke zijde van de Vrijheidsweg. Deze groengordel tussen de woonwijk Klaar- water en het industrieterrein is eertijds aangelegd als een gemengd bos van langzaam en snel groeiende bomen. Snelle groeiers als de berk en de es doorn hebben inmiddels voor een forse groengordel gezorgd. Het moment is nu gekomen om een deel van deze soorten te verwijderen. Langzame groeiers, zoals de eik en de beuk krijgen daardoor de nodige ruim te. Gebeurt dit niet, dan is de lichtcon- currentie zo groot dat laatstgenoemde soorten geen kans krijgen om uit te groeien tot volwassen bomen. Zondef dunning kan zich evenmin de gewenste struik- en kruidenlaag (o.a. liguster, kamperfoelie, krent en lijsterbers) ont wikkelen. Door het dunnen van het bosplantsoen wordt het geheel opener en nodigt het meer uit om te betreden. Er loopt o.a. een hondenuitlaatroute door. De ingre pen leiden ook tot verhoging van de na tuurwaarde, omdat het bosrandkarak ter wordt versterkt. De werkzaamheden zullen naar ver wachting ongeveer een week in beslag nemen. Op de Gerrit van der Veenstraat is een 58-jarige Soesterse zaterdagmiddag beroofd van haar tas, die ze op de baga gedrager van haar fiets had. gebonden. Ze werd ingehaald door een onbekende jongen, eveneens op de fiets, die in het voorbijgaan de tas van haar fiets rukte. In de tas bevonden zich diverse levens middelen. De tas werd later leeg terug gevonden. Veel Nederlanders weten niet meer van de vleermuis dan dat het een klein, fladderend dier is dat in de schemering rondvliegt, dat er vleermuizen bestaan die van bloed leven, de vampiers, en dat ze er over het algemeen griezelig uit zien. s Voor veel mensen is de vleermuis een eng, mysterieus dier, een schepsel uit een andere wereld. Ook in Baarn zijn vleermuizen te vinden. In januari wor den op het landgoed Groeneveld de vleermuizen geteld. Ze overwinteren o.a. in de ijskelder van het landgoed, die voorheen dienst deed als 'ijskast' van het kasteel, in het Koetshuis van het Kasteel en in holle bomen in het park. Ruim aandacht voor dit bijzondere dier in 'Koffiedrinken met de boswachter' op 8 januari. De gast van de boswachter is vleermuizenspecialist Peter Lina. Hij zal duidelijk maken of de vleermuis in derdaad een griezelig wezen is, datje in de haren vliegt en als je niet uitkijkt zich •nog vastbijt in je nek ook! De vleermuizen die in Nederland over winteren, kiezen bij voorkeur een ver blijfplaats uit waar het in de winter niet kouder wordt dan vijf graden en niet warmer dan' negen graden Celsius. Het mag er ook niet te droog zijn, want an ders drogen de dieren uit. Nederland telt 17 soorten vleermuizen. In de ijskelder van het landgoed Groe neveld zijn er in de winter twee soorten te vinden: de Franjestaart en de Groot- oorvleermuis. In het koetshuis zit een kleine kolonie Dwergvleermuizen en in de holle bomen van het landgoed bren gen Grootoorvleermuizen, Laatvlie- gers en Watervleermuizen de winter door. Men telt de dieren door middel van geluidsgolven. Het verdwijnen van veel mogelijke overwinteringsplaatsen is de belang rijkste reden van de teruggang van de vleermuizenstand. De vleermuis is een bedreigde diersoort geworden, maar het is ook een dier met een lage 'aai baarheidsfactor'. Daarom is er voor de ze dieren over het algemeen minder aandacht dan bijvoorbeeld voor zee honden en pandabeertjes. Dat is niet te recht. Peter Lina zal dat op zondag 8 ja- nurari toelichten. Aanvang: 11.00 uur. Toegang: f 3,- inclusief koffie. ix Bij een inbraak in een woning aan de Dalweg heeft de dader vorige week o.a. een leren jack, een stereo-installatie en ca. 10 cd's buitgemaakt. Hij kwam de woning binnen door de voordeur open te breken. Ook bij de buren bleek te zijn ingebroken, maar omdat die niet thuis waren weet de politie niet wat er weg is. Op donderdag 5 januari is het precies vijfjaar geleden dat aan de Dahliastraat te Baarn werd gestart met een winkeltje in tweedehands kleding. De toenmalige Retoerboer, nu Kringloopcentrum Baarn startte met de verkoop van inge zamelde kleding en textiel in een ruim te, niet veel groter dan ca. 12 m2, maaris nu uitgegroeid tot een ruime winkel. Het Kringloopcentrum wil dit lustrum niet ongemerkt voorbij laten gaan. Net zoals in 1990 gebruikelijk was, zal op donderdag 5 januari a.s. gelden: vijf ha len één betalen. Voor alle duidelijk heid: dit geldt alleen voor de kledingaf- deling. Bovendien mogen alle klanten bij het Kringloopcentrum die dag een enve lop kiezen waarin mogelijkerwijs een winnend nummer zit verborgen. Alle nummers eindigend op 5 worden be loond met een tegoedbon ter waarde van eveneens f 5,-. Het is dus aantrekkelijk om op 5 januari een bezoek te brengen aan het Kringloopcentrum, Dahliastraat 20 te Baarn.

Soester Courant | 1995 | | pagina 7