f en toe rust doet Van der Poel goed erinneringen aan LFsselmeervogels Schinkel en Maas verlengen contract Klimpartij Smeeing/BDC Handbalsters morsen punt PAGINA 12 F 1ENSDAG 11 JANUARI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 13 ichard Groenendaal onttroond door vijfvoudig Nederlands kampioen VELDRIJDEN 'eren Stam/SoVoCo bij laatste zestien van Nederland Ie. VOLLEYBAL WATERPOLO Personeelsgebrek breekt dames van de Duinkikkers op Bijtekenen van Bajema en De Boer lijkt kwestie van tijd VOETBAL Hees gaat niet verder met Teus van Kommer Zege (11-20) op oude club Tukker Tegenslagen voor Smeeing/BDC HANDBAL collega's van de andere club om d€ tafel zitten. Dat gesprek is vastge steld voor komende vrijdag. korting br. '95. lan naar ik-klup eenzaam op weg naar zijn vijfde nationale titel veldrijden. Dat was Adri van der Poel vanaf de derde ronde tij- ns het ln Soestduinen verreden Nederlandse kampioenschap. Zijn voorsprong op Richard Groenendaal be- ieg op de meet 25 seconden. Foto: Aldo Allessie Er waren ook pechvogels. Van de 69 profs en ama teurs vielen er ruim veertig uit, omdat ze werden ge dubbeld of een blessure opliepen. ichts twee ronden was hij voluit gegaan om de directe achtervolgers n zich af te schudden. Daarna had hij, naar zijn zeggen, op 'negentig ocent' gereden. Het was voldoende voor Adri van der Poel om zich or de vijfde keer tot Nederlands kampioen veldrijden te laten uitroe- n. In Soestduinen gaf de 35-jarige in België wonende Nederlander zijn drukwekkende carrière met de rood-wit-blauwe trui nog meer kleur, jn voorsprong op de andere favoriet, titelverdediger Richard Groenen- al die tweede werd, bedroeg op de meet 25 seconden, veldrijder Van der Poel is veran- rd, heeft bij zijn Italiaanse ploeg Coll- op andere ideëen opgedaan en gaat een nog maar zijn eigen weg. Af en een dagje of een paar daagjes de :ts laten staan, kan geen kwaad. "Als een poosje rust houdt, gaat de condi- achteruit. Maar als je weer begint en bent niet ziek, gaat de conditie ook :er snel vooruit. Ik heb in Italië ge- rd dat dat goed is," aldus Van der oei. de voorbereiding op het NK in Soest- iiinen had hij veelal het asfalt en de asseien verkozen boven het veld. Al en in de laatste week was hij op zijn jountain-bike en later crossfiets de ossen ingegaan. "Dat is het beste voor lij." Niemand kon de nationaal kam- ioen tegenspreken. 'lank gas 'anaf het startschot van burgemeester lans de Widt zat Van der Poel van vo- n. Wim de Vos leidde het veld toen at voor de eerste keer de duinen in aasde. Hij kwam ten val, maar hield ich staande in de kopgroep die bij de erste doorgang werd voorafgegaan oor Van der Poel. De latere winnaar akte in de tweede ronde vijf seconden en zou vervolgens plank gas geven om zijn voorsprong uit te bouwen. Dat luk te. Alleen De Vos, Erik Boezewinkel, Groenendaal en Frank van Bakel volg den, nog steeds op een seconde of zes. Van der Poel maakte rondjes van 5.22 en 5.28 seconden en het gaatje werd een gat. Van der Poel reed de koers ver volgens bekeken uit. "Je kan geen onnodige risico's nemen. Zo lang die vier renners bij elkaar ble ven, had ik er geen schrik in. Toen Ri chard (Groenendaal-red.) los kwam wel, maar het verschil in seconden bleef hetzelfde." Snel Groenendaal: "Het was een makkelijk en snel parkoers. Toen ik uit de groep kwam, heb ik drie ronden volle bak ge reden achter Van der Poel aan, maar het lukte niet." De onttroonde veldrij der, twee weken geleden nog winnaar van de Saricar kerstcross van Tempo, verdedigde in de laatste twee doorgan gen alleen nog maar zijn tweede plek. Het gevolg was dat de achterstand op Van der Poel van achttien naar 25 se conden groeide. Boezewinkel, het ta lent uit Hooglanderveen dat in de kerst- cross als vierde was geëindigd, pakte brons. "Het maximaal haalbare. Van der Poel en Groenendaal kan ik nog niet verslaan. Ik kwam voor de derde plek," reageerde de belofte die over tweeëneenhalve week mag meedoen aan het wereldkampioenschap. In het Zwitserse Eschenbach komen uiteraard ook Van der Poel en Groenendaal aan de start. De Vos (vierde) en Van Bakel (vijfde) zijn ook geselecteerd. Als reser ves zijn Huub Kools en Henk Baars aangewezen. De laatste was enkele ja ren geleden nog wereldkampioen. In 1993 veroverde hij de nationale titel en vorig jaar eindigde hij als tweede. In Soestduinen finishte Baars als achtste, achter Kools. Dat de selectie voornamelijk uit oude ren bestaat, geeft misschien wel de hui dige stand van zaken in het Nederland se wereldje van het veldrijden aan. De nieuwe lichting telt nog te weinig ren ners die de aansluiting met de top kun nen bewerkstelligen. Groenendaal is al gearriveerd, De Vos volgt op beschei den afstand en Boezewinkel is, ook vol gens Van der Poel, een man met wie in de toekomst rekening moet worden ge houden. Vorm Van der Poel wacht nog steeds op zijn eerste mondiale trui. Tot dusver werd hij vijf keer tweede, maar hij lijkt stérker dan ooit. In de laatste wedstrijden voor het Super Prestige-klassement en de wereldbeker zat hij steeds van voren, evenals overigens Groenendaal. "De vorm moet nog iets verbeteren, maar daar wordt aan gewerkt," gaf de Kapel- lenaar te kennen. En passant verontschuldigde Van der Poel zich nog voor zijn absentie tijdens de kerstcross. Hij had de nacht voor Tweede Kerstdag slechts anderhalf uur geslapen, omdat zijn zwangere vrouw moest worden opgenomen in het zie kenhuis. In overleg met wielermakelaar Gerrie van Gerwen besloot hij zich af te melden. "Het was niet goed geweest voor me als ik toch was gaan rijden. Ik had twee zware wedstrijden gehad en te weinig geslapen. Dan was ik misschien negende of tiende geworden en daar wordt niemand beter van. Ik kon niet optimaal functioneren en dus kon ik het niet maken om wel te komen. Jammer, want de kerstcross is één van de mooie re crossen. Er zijn in Nederland toch al te weinig crossen en dan is het sowieso jammer als je er één moet laten lopen," verklaarde Van der Poel die twee jaar geleden wel startte, ondanks dat kort daarvoor zijn vader was overleden. Zondagmiddag klonk echter het Wil helmus voor de vijf-voudig Nederland se kampioen. De terechte kampioen. Van de 69 gestarte profs en amateurs haalden er 24 de finish. De overigen vielen uit of moesten afstappen omdat ze 'gedubbeld' werden. Ard Jansen uit Soest haalde de meet niet, Zijn plaats genoot Reinald van Egdom legde be slag op de 21ste plaats. Jsselmeervogels roept nog steeds bij menigeen de herinnering op aan de jaren zeventig. Een jaar of twintig geleden bereikten de ama- teurs uit Bunschoten de halve fina le van de KNVB-beker, waarin ze berden uitgeschakeld door het toenmalige topteam van FC Twen- ^ennelijk moet er ook een topploeg aan pas komen om de heren van Stam/ &0V0C0 uit de strijd om de nationale volleybalbeker te stoten. Bosta/The $mash, hekkesluiter in de eerste divisie, naar nog altijd drie klassen hoger spe- bnd dan de Soester club, slaagde daar in elk geval niet in. "Ik heb heel veel neegemaakt in mijn loopbaan als trai- maar dit sloeg echt alles. En we 6ebben nog verdiend gewonnen ook," zei Bram Muijs. De trainer/coach van IStam/SoVoCo was er twee dagen na de pectaculaire 3-2-overwinning nog stil Uitgangspunt voor de wedstrijd in de derde ronde was met eer afscheid ne men van de bekerstrijd. Dat zou moei lijk worden, want Coen Werkhoven tobt nog steeds met een blessure en van Ad van Brummelen was bekend dat hij later zou komen. Met vier ex-klanten van Jong Oranje zou Bosta/The Smash er een verplicht nummer van maken. Compliment Ruim twee uur later kon Muijs zijn spe lers een groot, nee een immens compli ment maken. Bosta/The Smash ver keek zich op de mogelijkheden van Stam/SoVoCo en leverde de eerste set met 15-10 in om vervolgens keihard te rug te slaan: 2-15. "Dat gebeurt zo vaak, zelfs in de eredivisie, heb ik de jongens voorgehouden. Bovendien hadden wij de eerste set al gewonnen, dat was in ons voordeel, want dat brengt rust," keek Muijs op die fase terug. Het herstel tekende zich af in de derde set, ook al werd die nog met 12-15 verloren. Bosta/The Smash kon het hoge tempo van de tweede set niet meer vasthouden en verloor langzamerhand de grip op de wedstrijd. Stam/SoVoCo speelde zaterdagavond de sterren van het plafond in De Bunt. Gesteund door een talrijk publiek de den de heren, die zo vaak in de schaduw van de dames staan, aan volleybal-pro motie en een set later waren de kansen weer vijftig-vijftig. Met 17-15 werd een vijfde set afgedwongen. Daarin kwam Stam/SoVoCo al snel enkele punten voor te staan en via 15-11 plaatste de ploeg van Muijs zich bij de laatste zes tien van Nederland. "Ik bespeurde dat ze ontzettend naar deze wedstrijd hebben toegeleefd. Voor elke speler is het mooi als je in de derde ronde staat en tegen een eerste divisieploeg moet spelen. Natuurlijk hebben we enkele spelers die nationaal hebben gespeeld en die willen zich dan toch nog even meten. Zoiets maak je als speler maar één of twee keer mee," al dus Muijs die nog steeds nagenoot van de verrassende overwinning. Iedereen van Stam/SoVoCo functio neerde goed. John van Brummelen gaf perfect zijn set-upjes, broer Ad stond ondanks zijn vertraging meteen goed te spelen en zorgde met Arno van Eekelen voor een uitstekende blokkering. En Jan Visser, onlangs teruggehaald naar het eerste, kreeg achteraf van Muijs zelfs de rol van uitblinker toebedeeld. Stam/SoVoCo dat dank zij het winnen van de districtsbeker mag deelnemen aan de nationale bekerwedstrijden, is nu nog het enige districtsteam dat in het toernooi is vertegenwoordigd. De vol gende tegenstander is wederom een eerste divisieploeg, maar dan één die bovenin meedraait. Als het aan Stam/ SoVoCo ligt, verlaat de herenploeg nog dit jaar het district en maakt ze haar ren tree in de derde divisie. De competitie, waarin minder aansprekende tegen standers op de weg van Stam/SoVoCo liggen, heeft de hoogste prioriteit en be looft nog spannend te worden. Na tien van de 22 duels deelt Stam/SoVoCo de koppositie met SSS 3, vlak daarachter volgt SDS. "Dit is heel leuk om mee te maken, maar we moeten nu zorgen dat we weer afdalen en met beide benen op de grond blijven staan," aldus Muijs die zaterdag met zijn ploeg de eerste competitiehelft afsluit. Foto: Aldo Allessie A rno van Eekelen probeert aan de an dere kant van het net de bal te blokke ren. Stam/SoVoCo slaagde erin ten koste van een eerste divisieploeg door te dringen tot de laatste zestien van Neder land. Na twee periodes was de pijp leeg bij de uitgedunde damesselectie van de Duinkikkers. Tot halverwege de wed strijd konden de Soesters De Vuur- sche bijbenen, daarna werd het 6-2 voor de Baarnaars. Na de overwinning op De Vuursche in Aqua Indoor beseften de Duinkikkers dat een herhaling daarvan niet bepaald makkelijk zou zijn. Toch had het er in de eerste periode alle schijn van dat De Vuursche andermaal zou worden ge klopt. De Duinkikkers vergaten alleen de kansen te benutten. In de volgende periode kwam de ploeg via Willy van Ruitenbeek en Petroejka tot tweemaal toe op voorsprong. Nog voor het verstrijken van die periode stond De Vuursche met 3-2 voor. En toen gaf het personeelsgebrek de door slag. Dank zij keepster Petra Buist bleef de schade in de derde periode beperkt tot 4-2, maar na de zoemer stond er al 6-2 op het scorebord. Dick Schinkel (Soest) en Ruud Maas (SEC-zondag) hebben het contract met hun club voor een jaar verlengd. Voor Sjirk Bajema (WZ'49) en Hendrik-Jan de Boer (SEC-zaterdag) lijkt dat een kwestie van tijd. De selectie van Soest werd zondag op de hoogte gesteld van het besluit dat de technische leiding ook volgend seizoen in handen is van Schinkel. De Dieme- naar, al anderhalfjaar werkzaam op de Bosstraat-Oost, heeft er zelf nooit een geheim van gemaakt dat hij graag bij Soest werkt, "Als ik kijk naar andere clubs uit de tweede en derde klasse, denk ik dat Soest de zaakjes goed voor elkaar heeft." De enige voorwaarde van Schinkel was dat de spelersgroep achter hem staat. Volgens de trainer en voorzitter Paul Smit is dat het geval. Schinkel: "De groep is natuurlijk een belangrijke ge sprekspartner. Ik zeg niet dat ze een be slissende stem moet hebben, maar ze staat toch drie, vier keer per week met de trainer op het veld en in de kleedka mer. Je krijgt nooit iedereen op de rit, maar hier blijkt dat er in grote lijnen res pect voor elkaar is. Ik werk nu met men sen die achter me staan. Er zal best wel eens een meningsverschil zijn, maar dat is alleen maar gezond. Als er dan een beslissing moet worden genoemen, dan ben ik als trainer daar de aangewezen persoon voor." Schinkel heeft vertrouwen in de tweede competitiehelft die op 22 januari wordt hervat. Alle zestien spelers zijn weer speelgerechtigd, al staan René van den Deijssel, Martijn Stalenhoef, Paul van der' Grift, Jeroen van Veenendaal en Ferenc Kleinegris op scherp. Elke vol gende kaart betekent automatisch een schorsing. Verder is Raymond Brandes bezig aan zijn herstel. Ook Gerwin Leeghwater, vorig seizoen vaste keus, is langzaam aan het terugkomen van een langdurige blessure. "Ook andere clubs krijgen last van schorsingen, omdat er straks toch op het scherpst van de snede zal worden gespeeld. De vraag is hoe de ploegen dat kunnen opvangen. We staan nu vierde en je hebt kans dat de derde of de vierde ploeg van de ranglijst een periodetitel van de kampioen over neemt. We gaan dus nog een interessant gedeelte van de competitie tegemoet, te meer daar veel clubs weinig voor elkaar onder doen." SEC-zondag De samenwerking tussen SEC-zondag en Ruud Maas krijgt ook een vervolg. "Ze waren dik tevreden, dus we gaan proberen of we volgend seizoen een stapje hoger kunnen komen," zegt de trainer uit Leusden. Maas heeft op zijn verlanglijstje een centrale middenvel der en een (scorende) spits staan, maar beseft dat de club de komst van dergelij ke spelers niet in eigen hand heeft. "Een aanvaller die de ballen er in schiet, is belangrijk voor ons. Dat scheelt enorm. We hebben het al zo vaak gehad dat we veel kansen misten. We krijgen er ook vijf A-junioren bij, goede jon gens met inzet. Maar of ze meteen ge schikt zijn voor het eerste moetje altijd afwachten," aldyis Maas die bezig is aan zijn eerste seizoen bij de zondag-élite van SEC. WZ'49 Nog niet afgerond zijn de onderhande lingen tussen het bestuur van WZ'49 en Sjirk Bajema. Beide partijen hebben na ruggespraak met de spelersgroep, de intentie uitgesproken dat ze het con tract willen verlengen. Volgens de Amersfoortse oefenmeester moeten voor enkele details nog de puntjes op de i worden gezet. Het gaat daarbij om de financiële eisen van Bajema, die vol gens hem nauwelijks verschillen met de huidige regeling, en de organisatie rond de selectie. Hoewel het tweede elftal bovenaan staat, zal trainer Ron Paschedag aan het einde van dit seizoen vertrekken. Baje ma wil een stem hebben in de keuze voor de opvolger. "Ik moet met hem sa menwerken, maar draag ook de eindve rantwoording van wat hij doet. De nieu we trainer van het tweede en ik zullen op één golflengte moeten zitten, anders heeft de samenwerking geen zin." Baje ma zal op korte termijn een gesprek hebben met het clubbestuur. Zelf ver wacht hij dat alleen in het extreme geval een breuk ontstaat tussen hem en de za terdag-hoofdklasser. SEC-zaterdag Het moment dat Hendrik-Jan de Boer en de leden van de zaterdag-commissie van SEC elkaar de hand schudden, kan elke dag plaatsvinden. "We hebben al een principe-akkoord bereikt, dat al- v leen nog moet worden bekrachtigd. Ik heb geen eisen waarop het zou kunnen afketsen," aldus De Boer die bezig is aan zijn tweede jaar als hoofdtrainer van de derde klasser van de afdeling. Na dit seizoen zet Hees een punt achter de samenwerking met Teus van Kommer. De club heeft haar oog laten vallen op een trainer die ook de technische zaken van de overige elf tallen gaat begeleiden. Van Kommer heeft daar geen tijd voor en dat was voor het clubbestuur aanleiding de Scherpenzeler geen contract-verlenging aan te bieden. Wie de nieuwë man wordt, wil voor zitter Daan Lazonder nog niet zeg gen. De kandidaat is volgens de praeses persoonlijk rond met Hees, maar heeft nog een doorlopend con tract met zijn huidige vereniging. Die beseft dat ze haar trainer gezien diens overeenstemming met Hees moeilijk aan zijn contract kan hou den. Maar Hees dient de schriftelijke afspraak tussen de trainer en zijn huidige club wel af te kopen. De hoogte van die afkoopsom is be kend bij het bestuur van Hees. La- zonder: "Het is niet gebruikelijk om bedragen te noemen, zeker niet als we nog in een onderhandelingsfase zitten." Voordat het Hees-bestuur de knoop doorhakt, wil het met de van de andere club om de Dick Schinkel: "Respect voor el kaar. BEUKENLAAN 86b. 3762 AK SOEST TEL02155 -13255 FAX 02155 - 25997 Tegen de vorige club van trainer/ coach Gerard Tukker speelde Smeeing/BDC één van de betere wedstrijden van dit seizoen. Ge- concentreerd en gewaarschuwd voor onderschatting zette de Soes ter club UHV/DSO vrij simpel op zij. In de Utrechtse sporthal Zuilen werd het 11-20 voor Smeeing/ BDC. Met de overwinning bepaalde de geel- blauwe formatie de buit in de laatste vier wedstrijden op zeven punten. Dat was ook nodig. "Want we willen dit sei zoen toch wat meer," sprak Tukker. Hij kende de tegenstander op zijn duimpje, want hij stond vorig seizoen aan het roer van UHV/DSO. "Het is toch één van de minder sterke ploegen en ik wist wel waar hun gevaar zat." Smeeing/BDC nam al snel de leiding en bouwde die in de eerste helft gestaag uit tot een verschil van vijf doelpunten. Na rust duurde het niet lang, voordat de stand op 8-14 kwam. Daarna speelde Smeeing/BDC de wedstrijd gemakke lijk uit. Terughoudend Tukker: "We hebben leuke aanvallen gespeeld, maar niet zoveel gebruik ge maakt van de break. Daarin waren we terughoudend. Het kost kracht en door de blessure van Charly (Van Zetten- red.) hadden we maar één wissel." Van Zetten werd in december getroffen door zweepslag. Hij trainde vrijdag voor de eerste keer met de groep mee, maar blijft in de wedstrijden nog aan de kant. "Zondag spelen we tegen DSS dat onderaan staat. Dan moeten we ook zonder Charly kunnen winnen. Ik heb liever dat hij de week daarna weer mee doet als we tegen Aalsmeer spelenbe keek Tukker de blessure van de herstel lende Van Zetten. De Utrechtse trainer/coach stelt vast dat de nieuwkomers bij Smeeing/BDC steeds beter gaan spelen en dat de ploeg als zodanig meer raakt ingespeeld. "Het gaat allemaal langzaam beter. In het be gin van de competitie hebben we lullig verloren. Jammer, want anders hadden we bovenin meegedraaid. Maar je leert er natuurlijk wel van. We komen er nu wat achteraan. Dat is ook wel gunstig, want nu hebben we geen druk en kun nen alleen maar naar boven kijken. Maar om dat vol te houden, mag er te gen DSS geen sprake zijn van onder schatting. Dat sluipt er nog wel eens in, maar tegen UHV/DSO was dat geluk kig niet het geval." Na de zo succesvolle eerste com petitiehelft in de zaal morsten de dames van Smeeing/BDC zondag een punt tegen ASA/DWSM. Daarmee kwamen de gasten ein delijk van de 'hatelijke nul' af. Smeeing/BDC, dat op een gedeel de tweede plaats stond, kwam niet verder dan 13-13. Aan het teleurstellende resultaat lagen onder meer droevige privé-omstandig- heden ten grondslag. Daarnaast ont braken Ilona van der Grift en Maija Stavast in verband met blessures. Ondanks alle tegenslagen en een trage start gingen de handbalsters uit Soest met een 6-4-voorsprong de rust in. Daarna kwam ASA/DWSM op gelijke hoogte. De bezoeksters kregen in de tweede helft beduidend minder straffen toebedeeld dan Smeeing/BDC dat nu vijf punten achterstand heeft op de koploper in de eerste klasse. Bianca van Hofslot werd zondagmid dag met vijf doelpunten topscoorster in sporthal Beukendal. Gea Stavast trof één keer minder het doel. De handbalsters van Smeeing/BDC werden getroffen door tegenslagen ■i

Soester Courant | 1995 | | pagina 14