aruóhccK I CULTUUR WELZIJN T Soester toneelvereniging De Rietpluim figureert in VARA-televisiefilm fuzzelrit vo GROENEVELD Nieuws van de bibliotheek Jazzwerkgroep begint veelbelovend Tandem'-coi Sterke expoi werkgelegen Magnetisme< WOENSDAG 11 JANUARI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 18 Agenda C-drie Kinderbios C-drie: 'Free Willy' Jules Deelder in theater C-drie: 'Deelder leeft' Talkshow Soestand live in C-drie Lezing over Breitner in C-drie Morgenavond op Nederland 3 Nieuwjaarsconcert kasteel Groeneveld 'Concentus' zoekt versterking voor Purcell-herdenking Inbrekers laten puinhoop achter Vrachtauto ontdaan van koelinstallatie Parkeerplaatsen voor gehandicapten op terrein Eemweg Mondriaan-lezing om 10.00 uur! Eenakter-festival 'Karakter' Baarn V olksuniversiteit Soest/ Soesterberg Bieb Overhees voortaan elke middag open Psychometrie via foto's/voorwerpen De Schoof Soester Courant - Reclamekrant stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten volwassenen 'Bizar Habit' verrassend en onderhoudend Schilderijen van Louis Meys in expo Groeneveld Lezing over Sioux-indianen Filmhuis: '1000 Rosen' Expositie Jazzclub Rob van den Broeck 'OENSDAG 11 JANU )p zaterdag 21 jam nwoner van Soest net Lezing over reum; NEC-voorzitter G.J. Vijf mille schade door brand in lichtreclamebak Door magnetiseur 1 Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Expositie: "Beelden in steen (mar mer en metaal", Erica van Seeters; gratis. Kinderbios: "Free Willy", zondag 15 januari, 14.00 uur; vanaf 7 jaar; kinde ren f 4,-, volwassenen f 6,-. "Soestand", live radioprogramma; vrijdag 20 januari, 17.00 uur; gratis. Lezing over Breitner door drs. K. van Pruissen, vrijdag 20 januari, 20.00 uur; toegang f 12,50. Theater: Jules Deelder met "Deelder leeft", zaterdag 21 januari, 20.15 uur; f 17,50, cjp/pas65 f 15,-. Reserveren: C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188, maandag-vrijdag 9.00- 16.30 uur; of VW-Soest, Steenhoff- straat 9A, tel. 12075, maandag-vrijdag 9.00-17.00 en zaterdag 9.00-12.00 Zondag 15 januari: Door zijn ouders in de steek gelaten sluit Jesse zich aan bij een groepje leef tijdgenootjes die de buurt onveilig ma ken door vandalisme en diefstal. De enige die Jesses belangstelling en vriendschap kan opwekken is de orca Willy, de tegenstribbelende hoofdat tractie in een amusementspark. De ei genaar van het park blijkt heel wat min der vriendelijke bedoelingen met Willy te hebben. Een familiedrama zonder vals sentiment. Voor kinderen vanaf 7 jaar. Aanvang 14.00 uur. Toegang kinderen f 4,-, vol wassenen f6,-. Zaterdag 21 januari: De nachtburgemeester van Rotterdam hult zich in een geheimzinnig stilzwij gen, nóg wel... Mis het moment niet dat Jules Deelder zijn mond opent en zegt waar het op staat! Onnavolgbaar, maar verstaanbaar. Een tipje van de sluier? Ger - Sax - van Voorden doet mee en Aad Pijlen. Mu ziek dus en veel gloednieuwe tekst, ge schreven in die prachtige zomer van 1994. Messcherpe commentaren op de dingen van alledag en daarbuiten, ty pisch Rotterdamse humor. Aanvang 20.15 uur. Toegang f 17,50; CJP/Pas65 f 15,-. Jules Deelder. Foto: A.M.C. Fok. Vrijdag 20 januari: Hoe goed (of slecht) het gaat in Soest, een gesprek met een bekende Soester, of een onbekende met een bijzonder verhaal - deze en dergelijke onderwer pen in de derde aflevering van het praatprogramma Soestand in dit sei zoen, die als thema heeft meegekregen: "Soest - swingend of slapend?". Het programma wordt live uitgezonden via Radio Soest. Aanvang 17.00 uur. Toegang gratis. "Ik zal de menschen schilderen op de straat en in de huizen, die ze gebouwd hebben, 't leven vooral." Zo schrijft Breitner in 1882 over zijn schilder kunst. Hij wilde een schilder van het volk zijn en hield zich aan zijn woord. Zijn schilderijen laten het leven van Amsterdam in al zijn facetten aan het eind van de negentiende eeuw zien. De mensen op bruggen, in de straten, in de regen, veelal weergegeven in bruine en grijze tinten. George Hendrik Breitner was bij uit stek de schilder van het Amsterdams impressionisme. Met realistische voor stellingen voelt men al kijkend naar de schilderijen als het ware de sfeer van die tijd. Tot voor kort was Breitner een veron- tachtzaamd schilder. Met de expositie in het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt deze impasse doorbroken. Breit ner krijgt eindelijk de aandacht die hij verdient. De lezing, onder leiding van drs. K. van Pruissen, is een zelfstandig verhaal, maar vormt ook een goede aanvulling op de expositie. Centraal staat de figuur Breitner als impressionist en fotograaf, zijn relaties met de Tachtigers, de stad Amsterdam en de kunsthandel. Vrijdag 20 januari in C-drie. Aanvang: 20.00 uur. Toegang f 12,50. "Oude botten breken niet" is de ti tel van de televisiefilm die de VA RA morgenavond - donderdag 12 januari - om 20.50 uur op Neder land 3 uitzendt. Spelers van de Soester toneelvereniging De Riet pluim hebben daar een flink aan deel in. De film is de tweede in een reeks over het thema "ouderen", die de VARA- televisie vanaf begin januari vertoont onder de verzamelnaam "Laat je niet kisten". De film is vorig jaar opgeno men in een villa aan de Eemnesserweg in Baarn, met bekende acteurs als De- rek de Lint, Bernhard Droog, Georget- te Reyevsky, Erik van Ingen (bekend van Medisch Centrum West), Peer Mascini en anderen. De film gaat over een aantal bewoners van een klein bejaardentehuis, geves tigd in de oude villa. Omdat de burge meester de villa als ambtswoning wil gaan gebruiken moeten de oudjes ver huizen naar een modern bejaardencen trum. Daar willen ze niets van weten en ze zijn dan ook vastbesloten zich daar tegen te verzetten. In het "gevecht" raakt de villa in brand, en de spelers van De Rietpluim komen op dat moment in actie als nieuwsgieri ge buren. De Rietpluimers verschijnen later nog een keer ten tonele, als gasten bij een bruiloft. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM VOOR BOS, NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 02154-20446 BAARN In de Hasselaerzaal van kasteel Groe neveld organiseert de Baarnse Muziek- kring op zondagmiddag 15 januari een nieuwjaarsconcert. Het damessalontrio "Schmuck" - Ernie van Geen, fluit; Mariette Gort, cello; Mariken Zand vliet, piano - speelt populaire klassie ken en salonmuziek. Aanvang 16.00 uur. Toegang f 11,-. Het jaar 1995 is het 300e sterfjaar van de Engelse componist Henry Purcell. Over de hele wereld wordt dit feit her dacht met een grote verscheidenheid aan uitvoeringen van de jong gestorven componist. Ook in Nederland zal er op ruime schaal aandacht worden besteed aan dit sterfjaar. In Baarn zal Kerkmu ziek ensemble Concentus in de loop van het jaar enige Purcell-werken ten geho re brengen. Kerkmuziekensemble Concentus is met een kern van ongeveer twintig le den geen groot koor. Voor de uitvoe ring van een herdenkingsconcert in het najaar zouden de dirigent en het be stuur graag tot enige uitbreiding van het ledenbestand willen komen. Voor dit concert staan overigens ook werken op het programma van tijdgenoten van Purcell, zoals Blow, Humphrey en Loc- ke. Van Purcell zullen o.a. in studie worden genomen: Te Deum in D, Fu- neral Music for Queen Mary en Psalm 96 ("O, sing unto the Lord"). Het ver langlijstje is overigens niet gering: er is plaats voor twee sopranen, één alt, twee tenoren en één bas. Inmiddels zijn de repetitie begonnen. Het koor repeteert in het kerkje van de NPB aan de Kampstraat 8 in Baarn, om 20.00 uur. Belangstellenden zijn harte lijk welkom. Ook kan kontakt worden opgenomen met de dirigent Pim Ver donk (tel. 02154-20524)of met Pieter Tollenaar (tel. 02154-17742). Onbekende daders hebben vorige inge broken in een woning aan de Frans Halslaan. Ze kwamen binnen door een raam aan de voorkant open te breken, doorzochten het hele huis en lieten vol gens de politie een puinhoop achter. De buit bestond o.a. uit een televisie, twee stereo-installaties, 100 cd's, een gou den ketting, een portemonnee, een vi deorecorder en twee luidsprekers. Een 47-jarige Soester deed aangifte. Van een vrachtwagen zijn vrijdagnacht de koelinstallatie en bijbehorende ver damper gestolen. De auto stond gepar keerd bij een bedrijf op de Lange Brink- weg. Op zaterdagmorgen werd ontdekt dat de vrachtauto verderop stond. De daders hadden een raam van de ca bine stukgeslagen, de bedrading door verbonden en waren weggereden. Niet bekend is of ze de installatie op de Lan ge Brink weg of elders hebben gede monteerd. Een 36-jarige vrouw deed aangifte. Op het parkeerterrein aan de Eemweg zal de gemeente twee parkeerplaatsen voor gehandicapten inrichten. Daar mee voldoet het college aan een ver zoek van het Bentinck Fonds. De speciale parkeerplaatsen worden gerealiseerd nabij de ingang van het sportcomplex van WZ'49. Op dat ter rein beschikt het Bentinck Fonds sinds juni vorig jaar over een eigen clubhuis, het Bentinck Honk. Bejaarden in opstand in "Oude botten breken niet", waaraan wordt meege werkt door De Rietpluim en o.a. Derek de Lint en Bernhard Droog. Foto: Sonja Haas. In de aankondiging van de Mondriaan- lezing, die op dinsdag 17 januari in de Julianakerk plaatsvindt, is in de krant van vorige week een foutje geslopen. De lezing, door kunsthistorica drs. Fre- derike Upmeijer, begint om precies 10.00 uur 's morgens. Op vrijdag 20 en zaterdag 21 januari or ganiseert de Baarnse toneelgroep "Ka rakter" haar 9e jaarlijkse eenakter-fes tival in de Speeldoos. Op die vrijdag ko men achtereenvolgens de toneelgroe pen DSC uit Kortenhoef (winnaar 1994), Gaasperscene uit Amsterdam en WIK uit Barneveld op het podium met resp. "De ingebeelde zieke" van Molière, "Welwezen" van Peter van Straaten en "Waar gaat 't over?" van Wim T. Schippers. Zaterdag opent Karakter zelf met "Ka- merke 100" van.Hans Pijpers, gevolgd door Steeds Beter uit De Bilt met "So- fie-Sofa" van Walter Collart, Jan van Beers uit Utrecht met "Niet alle dieven komen ongelegen" van Doris Fo, en Punt uit Amersfoort met "Zijn laatste wil" van N.J. Warburton. De jury bestaat uit Ella Wijsbröd, Erik van 't Woud en Dick van het Sant. Kaarten (f 10,- per avond of f 15,- voor beide avonden) zijn in Soest verkrijg baar bij K. Manten, Koekoeksweg 9, tel. 22972. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Boetseren met fimo-klei Met Fimo-klei kan men zelf een ca deautje voor bijvoorbeeld een verjaar dag, een geboorte of een jubileum ma ken. In deze beginnerscursus leert men de talloze mogelijkheden van Fimo kennen. Zeker geschikt voor diegenen die zichzelf niet creatief genoeg vinden. Fimo is een synthetische klei (42 kleu ren) die gebakken wordt in een gewone keukenoven. In 8 lessen leert u de basis technieken van het werken met Fi mo-klei en worden de volgende voor werpen gemaakt: enkele dieren (muis, beer, kikker, varken), een sieraad en een gebruiksvoorwerp (pot met naam, bloempot, doosje). De klei is te koop bij de docent (plm. f 5,- per les). Voor de eerste les meebrengen: een badkamer tegel met glad oppervlak, afm. 30 x 30 cm., een boetseerhoutje en een keuken mesje. Aanvang cursus: woensdag 1 februari van 19.30-21.30 uur.Docent: me vrouw K. van de Geer. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 8. Cursusprijs: f 175,-. Pech onderweg De cursus "Pech Onderweg" staat we gens succes opnieuw op het vooij aars programma van de Volksuniversiteit. Verschillende technische onderwerpen van auto's worden in deze cursus be handeld: banden/wielen en het wisse len hiervan -verlichting -startproble men -veiligheid -kleine reparaties en onderhoud - APK. Aanvang cursus: woensdag 1 februari van 19.30-21.30 uur. Docent: W.M. Wassink. Cursusadres: Garage Smeeing, Koningsweg 14. Aantal les sen: 3. Cursus: f 50,-. Renaissancedans In deze cursus zullen beginnende dan sers werken aan Franse, Italiaanse en Engelse dansen uit de late renaissance. Aanvang cursus: donderdag 2 februari van 19.15-20.30 uur. Docent: me vrouw D. Wortelboer. Cursusadres: Clubgebouw Vogelzang, Parallelweg 7b. Aantal lessen: 10. Cursusprijs: f 160,-. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, geopend: maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dinsdag en don derdag van 10.00-13.00 uur. Sinds 1 januari zijn de openingstij den van de bibliotheek in Overhees veranderd. De bibliotheek is sinds die datum ook op dinsdagmiddag geopend, van 14.00 uur tot 17.00 uur. Dat betekent dat de biblio theek nu iedere middag geopend is. Donderdagochtend is de biblio theek in het vervolg gesloten. Samengevat zijn de openingstijden van de bibliotheek nu als volgt: ie dere middag van 14.00 uur tot 17.00 uur, dinsdagochtend van 10.00 uur tot 12.30 uur, maandag en vrijdagavond van 18.30 tot 20.30 uur. Paso-Soest organiseert op donderdag 12 januari in de Vriendschap, Nachte- gaalweg 8A, een avond met psychome trie. Gerard Heutink werkt aan de hand van meegebrachte foto's of voorwer pen. Aanvang: 20.00 uur. Entree: f 2,50 (leden), f7,50 (niet-leden). De Schoof, De Engh, De Praatpaal, tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 Cursus creatieve handvaardigheid Speciaal voor kinderen van 6 t/m 10 jaar. Kijkkom en doe mee! Spelender wijs iets maken. D.m.v. spel, dans, mu ziek komen tot werken met papier, een voudige houttechniek, papier maché, eventueel gips, textiel enz. Met thema's zoals - taartjes die je niet kunt eten, een kastje voor je schatten, mijn vriend(in) en ik. Start donderdag 12 januari, 16.00 - 17.30 uur. Kosten f 85,- voor 10 les sen en incl. alle materialen. Jeugd pergamano Sinds een jaar of vijf is er een nieuwe hobby in Nederland. Deze techniek af komstig uit Colombia is het bewerken van perkamentpapier met verschillen de kogel- en prikpennen. Op deze ma nier zijn hele mooie kaarten en andere werkstukken te maken. Voor het jeugd programma, leeftijd 8 t/m 11 jaar, zijn er speciale viltstiften en motieven ont worpen. Start maandag 6 februari, 10.00-17.15 uur. Kosten f 37,50 voor 6 middagen. Bingo Op zaterdag 14 januari wordt er in de Schoof, Molenstraat 142 een Bingo avond georganiseerd. Deze avond zal weer bijzonder gezellig zijn. Op zich is dat al een reden om eens te komen kij ken. De kosten zijn f 10,00 per plank waarmee 10 ronden kunnen worden gespeeld. De aanvang is 20.00 uur. Workshops volwassenen Sieraden van fimoklei Fimo is een boetseerklei op kunststof basis en kan in de keukenoven gebak ken worden. Start dinsdag 17 januari, 19.30 - 21.30 uur. Kosten f 30,- voor 4 lessen incl. alle basismaterialen. Borduren op papier We beginnen met een oefenkaart en daarna maken we wenskaarten van cor- respondentiekaarten en borduurgaren. Start dinsdag 17 januari, 9.30 - 11.30 uur. Kosten f 40,- voor 6 lessen incl. al le basismaterialen. Boetseren/Keramiek basis 1 Werken met verschillende kleitechnie- ken van: kleirollen, kleiplaten, druk vormen in klei tot half ruimtelijke vor men, decoratietechniek, kleikleuring en massieve vormen, waaronder ook mogelijk een model. Na deze inleiden de cursus heeft men voldoende infor matie om er thuis mee verder te kun nen. Start donderdag 26 januari, 9.30 - 11.30 uur. Kosten f 110,- voor 10 les sen exclusief materialen. Voor alle informatie en aanmeldingen kan men terecht tijdens het spreekuur, donderdag 10.00 - 12.00 uur. 60 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Romans Blackbura, Julia: Droomtijd: het le ven van een vrouwelijke avontu rier. Biografie van een vrouw die als wel doenster en amateur-antropologe een kleine vijftig jaar doorbracht on der de aboriginals in de Zuidaustra- lische woestijn. Deaver, Jeffery Wilds: Angst voor de nacht. Wanneer een schizofrene moorde naar ontsnapt uit de inrichting waar in hij is opgesloten, gaat hij op zoek naar de vrouw door wier getuigenis hij veroordeeld werd. Erg spannen de thriller. Deutermann, P.T.: De acht op de schorpioen. De commandant van een Ameri kaanse torpedojager onderneemt op eigen houtje pogingen om een aan val van een Lybische onderzeëer op een Amerikaanse vliegkampschip voor de kust van Florida te voorko men. Vergelijkbaar met de boeken van Tom Clancy. Higgings, Jack, Gevaarlijk terrein. Zowel de Mafia als de Britse gehei me dienst zijn op zoek naar een mys terieus document waarin in 1944 een geheime overeenkomst is opge nomen over het lot van Hong Kong. Nieuwe titel van deze succesauteur. Jarry, Isabelle: Obsessies. De vrouwelijke hoofdpersoon van dit boek lijdt aan een abnormale op ruimwoede en dwang om zaken te ordenen. Uit angst om haar ware persoonlijkheid te laten zien vlucht zij in leugens en veinst verlamd te zijn. Vlot geschreven en fascinerend boek. Lindsey, Johanna: Als een ruwe diamant. Een jonge vrouw die werkt in een bar in het 19e eeuwse Missisippi, ont dekt dat ze van adellijke afkomst is en moet trouwen met de koning van Cardinia. Voor de liefhebber van ro mantische verhalen. Lowell, Elizabeth: De ongetemde bruid. Een Saksisch edelvrouwe wordt uit gehuwelijkt aan een ridder die alleen belangstelling lijkt te hebben voor haar land en voor een erfgenaam. Leesvoer voor een groot publiek. Madsen, Axel: Yves Saint Laurent: de biografie. Biografie van de Franse couturier. Een luchthartig verhaal over diens leven en de bonte wereld van de cou ture. Perrick, Penny: Malina. Rond de eeuwwisseling trouwt de dochter van een Ierse ponyfokker met een Engelse weduwnaar die op een kasteel in Ierland woont. Reeman, Douglas, H.M.S. Serpent slaat terug. De officieren van de Britse marine loodsen hun manschappen met kunst en vliegwerk door diverse ac ties tijdens de Tweede Wereldoor log. Boek met de juiste mengeling van avontuur en romantiek. Savan, Glenn: Een huid van steen. Een door reuma invalide man laat een jeugdvriend en diens vriendin bij hem intrekken waarna hij intensief bij hun relatie betrokken wordt. Een ontroerend en humoristisch verhaal. Informatieve boeken 929 Braak, Carel: Voorbij de grens ligt het paradijs: Nederlanders in Zuid-Europa. Een intrigerende, goed geschreven reportage over wat Nederlanders bewoog Nederland te verruilen voor een Zuideuropèes land. 796.3 Dameri, Paul: In het hol van De Leeuw: de opkomst van een fe nomeen. Biografische schets van de Neder landse cabaretier. 658.36 Macdougall, Philip: Sche pen die verdwenen: over mysterieu ze verdwijningen en onverklaarbare rampen ter zee. Speurtocht naar de toedracht van 15 scheepsrampen. 638.2 Minter, Susan: Een tuin voor het leven: de natuurlijke bron voor gezondheid van lichaam en geest. Beschrijving van de verschillende in vloeden die planten kunnen hebben op het geestelijke en lichamelijke welbevinden van de mens. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uiir. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. De muziekliefhebbers die afgelo pen zaterdag Artishock bezochten waren in de gelegenheid kennis te maken met de muziek van 'Bizar Habit', een veelbelovende maar veel te weinig gehoorde groep. Dit kwartet o.l.v. gitarist Mare van Vugt laat zich niet gemakkelijk met anderen vergelijken en beschikt over een her kenbare sound, alsook een repertoire van uitsluitend eigen composities die, zo bleek zaterdag in Artishock, op het lijf van de muzikanten zijn geschreven. De muziek van 'Bizar Habit' is vrij onal ledaags: veel tempowisselingen, hier en daar wat ongebruikelijke maatsoorten en andere grilligheden, die echter ner gens krampachtig of kunstmatig aande den, maar met een verbluffende sou plesse werden gebracht. Zelfs wanneer een optreden de luiste- raar'van begin tot einde weet te boeien, zijn er meestal wel een paar momenten aan te wijzen die er echt uitspringen. Het betreft hier het begin van de tweede Vanaf zaterdag 14 januari is in Kasteel Groeneveld een grote tentoonstelling van de Haagse schilder Louis Meys te zien. Naast het schilderen van stille vens, interieurs en portretten wijdde de kunstenaar zich vooral aan landschap pen. Het overkomt niet zoveel hedendaagse kunstenaars het succes tijdens het leven al te kunnen proeven. Recensies over Meys zijn zeer lovend. Zijn nationale en internationale tentoonstellingen wer den altijd druk bezocht en waren bij zonder succesvol. Zijn werk is o.a. te vinden in het Haagse Gemeentemu seum en in het Museum Boymans van Beuningen. Verder bezitten particulie ren over de gehele wereld zijn werk. Louis Meys werkte geheel volgens ei gen plan. Bewust heeft hij zich afzijdig gehouden van alle pogingen nieuwe stromingen te creëren. Om die reden ziet hij zich ook niet graag gerangschikt onder de late Franse impressionisten. Het betekent overigens niet dat Meys zich niet liet inspireren door andere kunstenaars. Zo is er een grote bewon dering voor Vuillard en Bonnard. Meys is niet alleen een begenadigd schilder, hij bezit ook een groot didactisch ver mogen. Meys was docent aan de Vrije Academie in Den Haag, waarvan hij ook een van de oprichters was. Gezien het bijzondere karakter van de tentoonstelling wordt over Louis Meys een boek uitgegeven. Het boek bevat 144 pagina's waarvan 120 kleur- en 30 zwart-wit (tekeningen en foto's) afbeel dingen. Woensdag 18 januari om 10.00 uur zal mevr. Gerda Bolhuis van de Lakota Stichting uit Nieuwegein een lezing houden over de Lakota of Sioux-india- nen. Deze mensen leven in reservaten in Noord- en Zuid-Dakota en in de gro te steden in het westen van de Verenig de Staten. In tegenstelling tot wat wij ervan weten uit boeken van Karl May en films uit Hollywood, verkeren de Indianen in een achtergestelde positie, zoals veelal met minderheden het geval is. Ondanks hun rijke culturele historie wordt hun situatie nog altijd gekenmerkt door on derontwikkeling, armoede en veel voorkomend alcoholisme. De Lakota Stichting tracht van hieruit hier iets aan te doen door middel van publicatie, manifestaties en het opzet ten van reizen. Tevens geeft de stichting financiële steun aan projecten, zoals het opzetten van een radio-station, kinder kampen en een jeugdcentrum voor de Sioux-gemeenschappen. Een en ander wordt geïllustreerd met dia's en het ten toonstellen van Indiaanse voorwerpen. De bijeenkomst wordt gehouden in "De Deel" Kerkstraat 11B, achter de Oude Kerk, zaal open 9.30 uur; sluiting 11.30 uur. Entree: f 3,50 (incl. koffie of thee) gevraagd. Informatie: tel. 17001. Komende onderwerpen: 1 februari, pergamano of papierkunst, 15 februari; dromen, wat betekenen ze?; 1 maart, fietsen door de U.S.A. set, waarbij een volledig vrije improvi satie (compleet met allerlei onconven tionele speeltechnieken) naadloos overging in een (vooralsnog ongetelde) compositie, die dan weer diende als vertrekpunt voor meer gebonden im provisaties. Tenslotte nog iets over de, reeds ge noemde, karakteristieke sound van 'Bi zar Habit' die blijkt voor een aanzienlijk deel te worden bepaald door gitarist Mare van Vugt. Zijn spel is opvallend helder, vaak op een geraffineerde wijze eenvoudig en heeft mede door effectief gebruik van electronische middelen, iets zweverigs in de beste betekenis van dat woord. Hopelijk is dit concert (waarbij de op komst niet tegenviel) een stap op weg naar meer bekendheid voor 'Bizar Ha bit'. Zeker is dat de Jazzwerkgroep bin nen Artishock kan terugzien op een zeer geslaagd eerste concert van het nieuwe jaar. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 I Donderdag 12 januari: Volmaakt geluk of totale destructie Maar liefst drie Gouden Kalveren (de Nederlandse Oscars) won "1000 Ro sen", de debuutfilm van toneelregisseur Theu Boermans: Beste Film, beste ac teur, beste actrice. Sinds "Turks Fruit" is er geen Nederlandse film meer ge weest die met zoveel directheid van het witte doek afkomt. In een stadje ergens in de buurt van de Nederlands-Duitse grens, wordt het so ciale leven volledig bepaald door een enorme fabriek van staaldraad. Hier runt Gina met haar moeder een zaak in tuingereedschap en doe-het-zelf-spul- len. Haar vriend Harry helpt ook mee in de zaak; hij is echter niet de vader van Gina's dochtertje Liesje. Als er geruchten gaan dat Amerikanen de fabriek hebben overgenomen en van plan zijn uit te breiden, krijgt iedereen de welvaartskoorts. Gina sluit een le ning bij een oom die bankdirekteur is. Ze koopt een computer, neemt een boekhouder, Kernstock, in de arm en wil uit breiden. Harry voelt zich, vergeleken bij de pien tere Kernstock, te kort schieten t.o.v. Gina. Die heeft echter meer oog voor de knappe Ameikaanse directeur Mr. Marschalk Deze blijkt overigens hele maal niet van plan te investeren. Hij wil de fabriek alleen maar kaalplukken De visie van hedendaagse Oostenrijkse kunstenaars op de moderne maat schappij is weinig opbeurend. Toneel schrijver Gustav Ernst hoort tot deze school. Speciaal voor Toneelgroep De Trust schreef hij "1000 Rosen", dat eerst met veel succes op de planken werd gebracht. Regisseur Theu Boer mans, een van de grootste talenten in de hedendaagse Nederlandse toneelwe reld, kreeg de kans om er ook een film versie van te maken. Dat hij leiding geeft aan een zeer hechte groep spelers, is goed aan het resultaat te zien. In het begin volgen we de gebeurtenis sen door de ogen van de rationale Gina. Maar langzaamaan begint het stand punt te veranderen naar dat van doch ter Liesje. het is een kind van de natuur, een enfant sauvage. Ze staat voor wan orde en magie. Ze is onschuld en slacht offer, maar kan - net als de natuur - hard terugslaan. Zij lijkt de meesteres van de rozenstruiken die langzaam maar zeker het stadje beginnen te overwoekeren. Die zorgvuldig ingezette omslag vormt aan het eind een ware apotheose. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; c.j.p./65+ f5,-. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Zaterdag 14 januari: In Artishock wordt elke maand een ex positie geopend, opgeluisterd met live- jazz. Rob van den Broeck, de kunste naar wiens werk wordt vertoond, is ook als jazzmusicus actief. Op zaterdag 14 januari is een aantal van zijn recente schilderijen, gouaches en foto's te be zichtigen en is hij tevens als pianist te gast bij Perron 5B. In de jazzwereld geniet de in Soest woonachtige pianist Rob van den Broeck internationale bekendheid. Hij is helaas niet zo vaak in Nederland te horen. Het is een buitenkansje dat hij op 14 januari optreedt in Artishock Opening zaterdag 14 januari, 21.00 uur. De expositie duurt tot 26 januari. Op zaterdag en zondag toegang via Mu seum Oud Soest van 14.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak, tel. 16751. Rob van den Broeck. 0als deze zomer op de wedst de Eemnesserpolder al bek erd gemaakt, vindt er op 21 iiari een puzzelrit voor ruiter; nazones plaats met startpur Baarn en Soest, zal onder andere worden gerc it de terreinen van Het Gooise urreservaat. De vergunningen 1 >or zijn geregeld en bij de deelna ijs inbegrepen. e rit is uitgezet door zeer afwisselt ndschappen en geeft een goede ruk van de prachtige natuur roni :t Gooi. De rit duurt ongeveer )p zaterdag 14 januari vindt ii laarnse theater De Speeldoos ijzonder concert plaats. 1 ïuziekgezelschappen treden vond voor het voetlicht: Far t. Jan uit het Limburgse Tui oy en ConVo-Baarn. sen inwoner van Soest, de heer laatjes, nam voor dit concert het i: ief. Hij is o.a. beschermheer va wee muziekgezelschappen, {aatjes een zwak heeft voor m nag blijken uit het feit dat hij vat :en muziekgezelschap in Limbur ;chermheer is. Toen in oktober de Baarnse b neester, de heer J.P. Miedema, n cort ziektebed overleed, zat Co Saarn zonder beschermheer, kaatjes in '91 de Baarnse muzik: Drachtige concert-smokings scl ireedt hij op als adviseur van Co Baarn. Regelmatig trof hij bij Vo-optredens de heer Miedem beide waardeerden eikaars gezels Het lag dan ook voor de hand d het heengaan van de heer Miedem ConVo-beschermheerschap ovei naar de bekende Soester. Tijdens het ConVo-concert in nc ber '93 stelde Raatjes voor een u selings-concert te organiseren mi groep muzikanten waar ConVo der mee musiceerde: fanfare St. J Tungelroy bij Weert, o.l.v. de di Phil van Landeghem, St. Jan is ei kend orkest in Limburg, het leve zikale prestaties op hoog nivea groep muzikanten bestaat uit De Reumapatiëntenvereniging B Soest organiseert op dinsdag 17 j: een bijeenkomst in de Speeldoos, brandtlaan 35, Baarn. De reuma dr. Heurkens komt een lezing me houden over reuma. De bijeen begint om 14.30 uur. Tijdens de Nieuwjaarsbijeen van de Nederlandse Export binatie te Soest heeft NEC zitter GJ. van den Akker a wachting uitgesproken dat derlandse export in 1994 m zal zijn gegroeid. Voor het r jaar verwacht hij een exp< ging van 4 a 6%. De NEC-voorzitter waarschuw een te groot optimisme over de me van de werkgelegenheid. D stegen prijzen groeit de export veelheden namelijk minder sne Door kortsluiting is maand brand ontstaan in een lichtrecl van de firma Schoemaker. Het de winkel aan de Van Weedesti stond kort na half één. De br; bluste de brand met behulp straal. Er werd voorkomen dat kon overslaan naar de bove ping. De schade wordt geschal duizend gulden. In het komende voorjaar seert de Soester magi Frank den Ouden een "Magnetisme voor heg voor mensen die meer wil ten over de werking van m me en de energie die daa bruikt wordt. In de cursus wordt uitgebreid op de energiecentra in het (chakra's), de psychische en functies daarvan, en de aura zichtbare energieveld om het Verder komen vragen aan de hoe ontstaan ziekten, wat is d« ervan en hoe kan de magneti blokkades verwijderen? Gok hoe men deze energie zeil ka ken en hoe men kan magne De cursus bevat veel praktis riaal. Door oefeningen en sin ditaties ontwikkelt men vanze mogen om energie gericht aa den. Bij de cursus hoort ook e lijk naslagwerk, waarin Den l kennis en praktische ervarinj netiseur heeft neergelegd. Er zijn vijf cursusavonden, ee week, van 20.00 tot ca. 22. data zijn: 2, 9,16, 23 en 301 april. De kosten bedragen t clusief lesmateriaal. Men ka

Soester Courant | 1995 | | pagina 19