LIMITED EDITI0N MjWW En dit zijn de knallers van deze week: 598 169 149 CKXX) 1 paar betalen GROTE GORDIJNSTOFFEN OPRUIMING Edskes Soest College wijst 'aantijgingen' van Molenschot over schadeclaim af Sneeuwweekeinde verloopt gladjes wQgDEN. TOTALE LEEGVERKOOP 40-70% auto smeeina MAG BEST Verhoogde gehaltes pak's in toplaag bodem politiebureau 3 Actueel 13 Sport ONS WERK 2 paar halen Van der vluym modesclyoenen KORTING WOENSDAG 11 JANUARI 1995 73e JAARGANG NO. 20 Bestuur verwijt B. en W. onzorgvuldig handelen A MITSUBISHI 2.445,- VOORDEEL Normaal 39.895,- Nu 37.450,- TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT START DIREKT jh/an Breukelen 5 Vast-goed HET VLEESCENTRUM 5 Actueel 11 Soesterberg Soesterse (24) op Birkstraat aangerand Televisie vliegt spontaan in brand 300 Rijksdaalders uit woning gestolen. Zover bekend geen ongelukken met ernstige gevolgen in Soest Loze bommelding bij bedrijf aan Koningsweg AFSLANKEN Fysio Fitness Promotions Magere varkenslappen Roomboter Florida rode grapefruit C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Wegens verhuizing naar Leeuwestraat 38 in Hilversum gekke prijzen per persoon. Het duurste paar betalen. Van 17 januari t/m 4 februari Redactie en administratie: Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13, Buiten Soest f 26 Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest n Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 "Aantijgingen". Zo kwalificeert het College van B. en W. de ver wijten van de stichting Molen schot, dat het gemeentebestuur onzorgvuldig heeft gehandeld in de kwestie van de schadeclaim voor de (extra) kosten van de grondvervuiling aan de Dalweg. Het College wijst die verwijten eenstemmig en gedecideerd van de hand. Beide partijen rekenen erop dat ze, mocht het eventueel zo ver komen, door de rechter in het gelijk worden ge steld. Zowel het College als het bestuur van Molenschot hebben zich door hun juridische adviseurs laten verzekeren dat ze sterk genoeg staan om dat ge vecht te kunnen winnen. Van de zijde van Molenschot is echter een laatste po ging gedaan om de gemeenteraad te overtuigen van de redelijkheid van de schadeclaim (2,1 miljoen), die B. en W. voor het grootste deel (1,2 miljoen) niet willen honoreren. Per brief van 29 december heeft Molen schot de gebeurtenissen van het afgelo pen jaar nog eens op een rijtje gezet. Geconstateerd wordt dat het raads voorstel van B. en W. - waarin het be jaardencentrum niet meer dan 0,9 mil joen wordt toegezegd - "onvolledig is en tevens enkele onjuistheden bevat". In de brief stelt Molenschot dat het op 5 oktober vorig jaar door B. en W. is uit genodigd voor een gesprek, waarin slechts werd meegedeeld dat het Colle- j ge, op basis van een juridisch advies, I niet van plan was de claim in verband met de hogere rentekosten te honore ren. Op drie achtereenvolgende brie ven over de kwestie heeft Molenschot sindsdien geen antwoord ontvangen. Volgens Molenschot zou - na allerlei procedurele vertraging - aanvankelijk op 1 november 1993 de aanbesteding voor de bouw van het nieuwe tehuis plaatsvinden, waarna de geldlening te gen een gunstige rente kon worden af gesloten en de bouw in maart 1994 zou starten. Enkele dagen voor 1 november - alle tekeningen waren gereed - werd de aanbesteding echter op dringend verzoek van de gemeente afgeblazen. 'Onzorgvuldig' Molenschot verwijt het College dat het "onzorgvuldig" heeft gehandeld, waar door de stichting voor aanzienlijke schadeposten kwam te staan. Het ren teverlies is al in een brief van 14 januari 1994 geclaimd, en niet pas in juni, stelt Molenschot vast, al kon de hoogte op dat moment nog niet berekend worden. Het College heeft daarop echter niet gereageerd, maar de betrokken ambte naren hebben volgens Molenschot des tijds wel gezegd dat de rente evengoed ook zou kunnen dalen, zodat dat nog een voordeeltje voor de gemeente zou kunnen opleveren. In de vergadering van de stuurgroep is toegezegd, aldus Molenschot, dat de rentekosten tot de Teële meerkosten van het project beho ren (en dus voor vergoeding in aanmer king komen). Toen in augustus vorig jaar echter bleek dat de rente gestégen was is de schade berekend en aan het College meegedeeld (f 1.194.757,-), wat op het gemeentehuis is nagerekend en akkoord bevonden. "In de periode januari 1994 tot septem ber 1994 heeft u niet gereageerd op on ze renteclaim. Nu gebleken is dat de rente inderdaad gestegen is en dat u een verkeerde insschatting heeft gemaakt, wilt u het risico op Molenschot afwen telen," constateert de directie van het bejaardencentrum. Pensionprijs Ze is het ook volstrekt oneens met de bewering van het College (in het raads voorstel) dat Molenschot de extra ren tekosten kan opvangen binnen de pro vinciale vergoeding voor rente- en ka- pitaallasten. De pensionprijs wordt be paald door de woonkosten en de zorg- kosten, en de extra rentekosten komen in eerste instantie dus voor rekening van de toekomstige bewoners. De provincie stelt weliswaar een subsi die beschikbaar voor wonen en zorg, omdat veel bewoners de persionprijs niet uit eigen middelen kunnen betalen, maar als de woonkosten toenemen be tekent dat dat er minder geld voor de zorg beschikbaar is. Met andere woor den: als de provincie de ëxtra rentekos ten van 150.000 gulden per jaar moet subsidiëren gaat de subsidie voor de zorgkosten gedurende tien jaar met het zelfde bedrag omlaag. "Dat is voor ons, mede gezien de toene mende zorgbehoefte, niet acceptabel," aldus Molenschot, dat door onzorgvul dig handelen van B. en W. zegt met een schade van 2,1 miljoen te worden ge confronteerd, waarvan het College slechts 0,9 miljoen wenst te vergoeden en de rest op de toekomstige bewoners afwentelt, hetzij direct (via de pension prijs), hetzij indirect (via de zorgverle ning). Rechtsongelijkheid Molenschot stelt verder vast dat er sprake is van rechtsongelijkheid, omdat de claim van de Woningstichting Soest wél wordt gehonoreerd. En bovendien is er in de schadeclaim nog niet eens re kening gehouden met het feit dat er ze ven maanden langer gewoond en ge werkt moest worden in een verouderd huis met een gebrekkige infrastruc tuur... Volgens de juridische adviseurs van de gemeente hoeft het College de extra rentekosten niet te vergoeden, maar ook Molenschot heeft inmiddels juri disch advies ingewonnen. Daaruit blijkt dat de gemeente Soest gehouden is de schade te vergoeden, aldus het Molen- schotbestuur, dat de brief beëindigt met een beroep op de gemeenteraad: "Wij hopen en vertrouwen dat de gemeente raad wel de redelijkheid van onze claim inziet en een langdurige juridische pro cedure weet te voorkomen." Geen toezegging Het College heeft de brief vorige week besproken. In het ambtelijk advies wor den enkele kanttekingen gezet, waaruit naar voren komt dat Molenschot inder daad al in januari 1994 het renteverlies heeft geclaimd. De opmerking dat er in de stuurgroep een toezegging zou zijn gedaan wordt echter bestreden. Dat er almaar niet gereageerd werd op de claim kwam doordat de hoogte van het bedrag niet bekend was, maar "niet rea geren wil niet zeggen dat er derhalve mee is ingestemd." Het verwijt van rechtsongelijkheid, om dat de WS de claims wél vergoed krijgt, vindt men ambtelijk wel begrijpelijk, maar feitelijk onjuist. Met de WS is im mers afgesproken dat het huurniveau van de 48 aanleunwoningen op f 675 komt te liggen, en dat bedrag wordt al leen gehaald als de extra-lasten worden vergoed. De rentelasten voor Molen schot kunnen worden opgevangen bin nen de provinciale subsidie: "Hier wordt dus niet een afgesproken of vast gestelde grens overschreden", aldus het ambtelijk advies, dat verder droogweg constateert dat de opmerking óver het "gehouden" zijn om de renteclaim te honoreren haaks staat op de juridische adviezen van de gemeente. "Daar zal de rechter t.z.t. een uitspraak over moeten doen (althans wanneer de raad het voorstel overneemt en Molenschot daarna een procedure instelt)." Uit nader onderzoek moet worden vastgesteld in welke mate de bo dem bij het politiebureau is ver vuild. In de toplaag zijn namelijk verhoogde gehaltes aan pak's aan getroffen. De gemeente gaat uit van een lichte verontreiniging. De verhoging van de pak's-gehaltes kwamen aan het licht tijdens een ver kennend bodemonderzoek. Dat werd uitgevoerd, omdat het bureau wordt uitgebreid in verband met de huisves ting van het rechercheteam aan de Dal- weg. Aanvullende analyses in de toplaag brachten niet meer duidelijkheid. Daarom heeft het college besloten dat de toplaag nader onderzocht dient te worden, voordat de bouwwerkzaamhe den beginnen. Dat onderzoek is in han den van een extern milieudeskundige. Die zal te zijner tijd verslag uitbrengen. Met het bouwplan voor de uitbreiding heeft het college inmiddels ingestemd. Het past in het bestemmingsplan Dal- weg. Het nieuwe gedeelte krijgt dezelf de gootvorm als het bestaande gebouw. Hiervoor heeft de welstandscommissie gekozen. Op de binnenplaats worden zeven parkeerplaatsen aangelegd en in de kelder wordt plaatsgemaakt voor nog eens acht auto's. De Mitsubishi Galant 1.81 16V Limited Edition met standaard stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling, elec- trische ramen, toerenteller, hoogte verstelbare bestuurders stoel, mistlampen, vloermatten en 3 jaar multigarantie. SOEST: Koningsweg 14, tel.: 02155-13227 ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS Telefoon 033 - 729097 zie pagina Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 VARKENSHAASJES per kilo18.50 Zie voor verdere aanbiedingen pag. 10 Altijd kwaliteit en betaalbaar. Soester viertal gepakt voor vuurwerkbom. Zakenkring wil geen meter afstaan voor 'detailhandel strookje' langs Koningsweg. Subsidie voor nieuwkomers. Voorzitter D66 Soest breek lans voor bundeling van kleine partijtjes. WD-Soest: "Als het maar gezellig is." Gouden Oliebol krijgt bijzondere plek in huize Algra. 1 Dodelijk ongeval Amers- foortsestraat. Af en toe rust doet Van der Poel goed. Heren Stam/SoVoCo bij laatste 16 van Nederland. Schinkel en Maas verlengen contract. Hees gaat niet verder met Teus van Kommer. Een 24-jarige fietsster uit Soest is vorige week dinsdagavond (3 janua ri) het slachtoffer geworden van een poging tot aanranding, die op het nippertje verijdeld kon worden door tussenkomst van een onbekend ge bleven automobilist. De vrouw fiets te tegen acht uur 's avonds over de Birkstraat, komende vanaf de Barchman Wuytierslaan. Onderweg was ze ter hoogte van het dierenpark al hinderlijk gevolgd door twee man in een beige-kleurige auto. In de buurt van het Witte Huis zette de be stuurder de auto dwars op het fiets pad, zodat de Soesterse niet meer aan haar belagers kon ontkomen. De bestuurder pakte haar fiets af en smeet die in de greppel, terwijl de andere man de vrouw vastgreep en op de grond gooide. Toen hy aan stalten maakte om haar jas los te trekken begon ze te gillen. Een on bekend gebleven automobilist, die in de richting Amersfoort reed, stopte op dat moment, waarop de twee mannen in hun auto stapten en naar Amersfoort verdwenen. De vrouw was zo overstuur dat ze het aanbod van haar "redder" om haar thuis te brengen van de hand wees en zelf naar huis fietste. De politie is alsnog op zoek naar de onbekend gebleven automilist die tusenbeide kwam of eventuele ande re ooggetuigen die het incident heb ben waargenomen (tel. 19444). In een woning aan de Van Hamelstraat vloog zaterdag spontaan een televisie toestel in brand. Dat gebeurde rond tien over acht 's avonds. Een buurman had de tegenwoordigheid van geest en trok de stekker uit het stopcontact. Vervol gens werd het vuur geblust door er wa ter over heen te gooien. Het televisieap paraat werd vervolgens buiten gezet. De brandweer verscheen wel, maar hoefde niet meer in actie te komen. Ook rukte de brandweer in het week einde uit voor een schoorsteenbrandje in een woning aan de Birkstraat. Bij de politie is vorige week aangifte ge daan van een inbraak in een woning aan de Buntweg. Die moet rond oudejaars dag zijn gepleegd. Naar nu bekend is I geworden, namen de inbrekers geld mee. Ze haalden een onbekend bedrag mee uit een geldkistje en uit een enve lop. Ook vonden ze driehonderd rijks daalders de moeite waard om mee te De plotselinge sneeuwval heeft in Soest vrijwel louter voor plezier gezorgd. Ernstige ongelukken de den zich, zover bekend bij de poli tie, niet voor. Op de A-28 raakte een 29-jarige Apeldoorner licht gewond bij een aanrijding. Voor de rest zijn slechts enkele botsin gen gemeld met enkel blikschade als gevolg. De man uit Apeldoorn reed vrijdag avond achter een vrachtwagen uit En geland. Door opspattend vocht werd zijn voorruit 'geblindeerd', zodat de au tomobilist niets meer kon zien. Hij bot ste tegen de linker achterzijde van de vrachtwagen en werd met een ge scheurde lip naar ziekenhuis Eemland, locatie De Lichtenberg, gebracht. Zijn auto werd volledig vernield. Verder ontstonden ongeveer vijf kleine aanrijdingen als gevolg van de gladheid, onder meer op de Soesterbergsestraat en de Birkstraat. Op de Burgemeester Grothestraat botste een auto tegen een boom en op de Beetzlaan schoof een wagen tegen een geparkeerde auto en vervolgens tegen een lichtmast aan. Bij deze ongelukjes vielen geen gewonden. Niet bekend is of mensen gewond raak ten bij eventuele valpartijen, al liep vrij dagmorgen in ieder geval een vrouw een botbreuk op toen ze uitgleed. De sneeuw had echter voornamelijk blijde gezichten tot gevolg in Soest. Overal waren kinderen, al dan niet met hun ouders, op sledes te zien. Vooral de Lange Duinen waren in trek. Dik inge pakt genoot Soest van het pak sneeuw dat donderdag een witte jas over Ne derland had geworpen. Langlaufers waanden zich reeds in de Alpen of een ander gebergte en in menig huis werd erwtensoep opgediend. Het aantal sneeuwpoppen dat in de afgelopen da gen een plaatsje kreeg toebedeeld, was al gauw niet meer bij te houden. Op het sportterrein aan de Eemweg werd zelfs in de sneeuw gevoetbald. Voor de negende keer hield WZ'49 daar het Koude Tenen Toernooi. Het was de eerste maal dat de deelnemers, allen van Soester clubs, in de sneeuw te gen een bal trapten. Veel volk was op de been in de Lange Duinen, ook al bewogen de meesten zich voort op de slede of de ski's. Directie en mederwerkers van een bedrijf aan de Koninsgweg zijn maandagmiddag opgeschrikt door een bommelding. Die bleek overi gens loos te zijn. Om vijf over vier meldde iemand door de telefoon dat in het gebouw om kwart over vier een bom zou ont ploffen. Het pand werd direct ont ruimd en was om kwart over vier door iedereen verlaten. Een half uur later ging de politie naar binnen. Nergens werden explosieven aange troffen. Op dit moment bestaat geen ver moeden wie de bommelding bij TBS op zijn geweten heeft. De politie heeft de zaak in onderzoek. JAZZ-POP-MUSICAL - KLASSIEK NIEK VAN KLAVEREN zangpedagoog FIGUURCORRECTIE Afslank- en Nagelstudio Stance Andeweg Vosseveldlaan 47 Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 Sportief afslanken bij Zie advertentie pag 15 ook vaan alle soorten stempels BEUKENLAAN 86b 3762 AK SOEST TEL02155 -13255 FAX 02155 - 25997 kilo pakje 250 gram kilo *RN - TEL. 02154-112311 (alles meeneemprijs) TAPIJT GORDIJNEN ZONWERING Soesterbergsestraat 28-30 - Soest - Tel. 02155 - 2 42 94

Soester Courant | 1995 | | pagina 1