Danscentrum Gerla spoedcursus;;^; Wb wigen exemplaar! V IACTUEEL I Mislukt overleg College-Molenschot over renteclaim in de herkansing? scliocmnkcr 'Proeftijd' voor Vini's Bar Zakenkring wil geen meter afstaan voor 'detailhandelsstrookje' langs Koningsweg Subsidie voor nieuwkomers Met fantastische aanbiedingen Laat niets te Woonwensen over i£ WOENSDAG 11 JANUARI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 Commissie ABZ verdeeld over voorstel van B. en W. SCHOEMAKER technische dienst Herenkapsalon J[\aitceT 02155-16450 jM Beetzlaan 89 JËfi Soester viertal gepakt voor vuurwerkbom Albert Cuyplaan 198b Soest INFORMATIE-INSCHRIJVING College: "Aandacht voor openbare orde" Ouderencommissie bezorgd over afwijzing claim Fietsster loopt hersenschudding op bij botsing Nieuwjaarsbijeenkomst in Soester Duinen Ook 40 mille voor buurtbeheer De Engh Een volstrekt onjuiste voorstelling van zaken, geen sprake van enig overleg, een star en formeel stand punt, onbegrip en wantrouwen, en dan ook nog eens het verwijt van wethouder Neks Blommers in de pers dat Molenschot laks is ge weest... Het was allemaal niet ge ring wat Molenschot-voorzitter Ans Greefhorst - doorgaans toch de beminnelijkheid zelve - het College van B. en VV. maandag avond voor de voeten wierp. Dat gebeurde in de raadscommissie ABZ, waar de claim van het be jaardencentrum wegens de extra rentekosten aan de orde kwam in tamelijk onbevredigende discus- B. en W. willen maar een deel (0,9 van I de 2,1 miljoen) vergoeden en Molen- I schot meent dat het gemeentebestuur I niet alleen onzorgvuldig heeft gehan- I deld, maar de verantwoordelijkheid 1 daarvoor ook nog eens afwentelt op de I toekomstige bewoners van het nieuwe I tehuis, dat aan de Dalweg moet verrij- I zen. Greefhorst wees er bovendien op I dat er sprake is van rechtsongelijkheid, I omdat de WS wél de totale claim geho- I noreerd ziet. I Volgens haar heeft het vorige College I (lees: wethouder Kingma) wel degelijk l toezeggingen gedaan voor de schade- vergoeding, althans verwachtingen ge- I wekt, waaraan ook het huidige College I zoal niet juridisch - dat óók - dan toch I op z'n minst moreel gebonden is. Juist op aanraden van de gemeente heeft Molenschot destijds (te) lang gewacht met het aangaan van de lening, waar door de rente aanzienlijk hoger uitviel I dan gehoopt. Maar bij het nieuwe Col- lege heeft Molenschot nul op het rekest gekregen en wethouder Neks Blom- Imers was pas na lang aandringen bereid tot een gesprek, dat de naam "overleg" eigenlijk niet verdiende, aldus Greef- j horst, omdat ze direct al duidelijk maakte dat ze niet van plan was te beta- I len. Greefhorst probeerde de raadscom missie duidelijk te maken dat de extra provinciale subsidie - die Molenschot I krijgt vanwege de extra zware zorgbe- I hoefte (het tehuis heeft relatief veel zeer I oude, hulpbehoevende bewoners) - op I de tocht staat. De bewering van B. en W., dat de extra kosten wel binnen het I budget kunnen worden opgevangen, is 1 onjuist. De extra rentelasten zullen on- I ontkoombaar leiden tot een hogere pensionprijs, aldus Greefhorst. Door I de bouwkosten zo laag mogelijk te hou- den mocht Molenschot de overblijven- de ruimte binnen het rente- en hfschrij- vingsbudget voorlopig gebruiken voor de zorgverlening, maar dat lukt dan niet I meer. Laksheid? Geschokt toonde ze zich over de kop in I een regionaal dagblad, waarin wethou der Blommers de uitspraak in de mond was gelegd dat het gemeentebestuur I niet wenste op te draaien voor de "laks heid" van Molenschot. "Moeten wij dan opdraaien voor de laksheid van de 1 gemeente? vroeg ze zich enigszins ver- I twijfeld af. "Als verantwoordelijk be- stuur geven we geen cent uit voordat het groene licht er is, en we gaan ook niet speculeren, zeker niet met gemeen- I schapsgeld. Een wethouder van finan- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie .van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuu wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Te|. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* ciën had dat moeten weten," aldus Greefhorst. Haar indringende betoog kreeg de steun van Rob Joustra (BAM), die zich verbaasde over het College-voorstel. "De schade is erkend, dan moet je je verplichtingen voldoen en de tegenval lende kosten niet Molenschot in de maag spjitsen." Hij liet weten dat zijn fractie tegen zal stemmen. Jan Visser (GroenLinks-PS) was met name ver ontwaardigd over het gebrek aan over leg en durfde zich wel te wagen aan een uitspraak waarvan Blommers bij voor baat had gezegd dat ze die persé niet wenste te horen: "Ik vind dat dit Colle ge oude mensen het vel over de neus haalt," liet hij met nadruk weten. Vol gens hem bezorgde de nieuwe wethou der de gemeente Soest een slechte naam. Volgens Hans van Wuijckhuijse (Ge meentebelangen) was er eigenlijk maar één vraag aan de orde: "Mag Molen schot de dupe worden van de troep in de bodem aan de Dalweg?" Absoluut niet, was zijn antwoord. Hij vond net als Visser dat het College alsnog moest in gaan op het compromis-aanbod van Molenschot, dat aanvankelijk zelf 400.000 gulden voor zijn rekening wil de nemen. Opheldering De coalitiefracties WD, CDA en PvdA schaarden zich, zoals verwacht, min of meer achter het College-voor stel, al wilden ze op een aantal onderde len nog wel enige opheldering voor ze een eindoordeel velden. Volgens Beft Krijger (WD) was in het verleden niet alles scherp vastgelegd en hij vond dat juist het vorige Colege te laks was ge weest. "Nu komt de rekening." Volgens hem waren er nooit bindende afspraken gemaakt, alleen intenties uitgesproken. "Als je het met elkaar eens bent over de feiten wil dat nog niet zeggen dat er be taald moet worden." Hij vond het Col legevoorstel redelijk en was nieuwsgie rig wat de provincie zou kunnen doen. Jan Pieter Lokker (CDA) constateerde dat de feiten door elkaar lopen. Vol gens hem was er geen sprake van dat het College hulpbehoevende ouderen in de kou liet staan nu Soest 3,1 miljoen voor zijn rekening neemt. Hij vroeg zich af of de pensionprijs van Molenschot door een verhoging met 105 gulden per maand (uitkomende op een jaarbedrag van 3600 gulden) onaanvaardbaar hoog zou worden. Ook hij wenste meer uitleg over de rol van de provincie. 'Truc' Wil Stekelenburg (PvdA) vond het niet eerlijk dat het College wel de WS, maar Molenschot niet de volle tegemoetko ming heeft beloofd. Ze meende daarom dat beide instellingen geen rentever goeding moesten krijgen en deed de suggestie de WS dan maar langs een omweg tegemoet te komen, zodat de aanleunwoningen op de afgesproken huur kunnen blijven. "Een truc," meende Krijger, "waarmee de WS een sigaar uit eigen doos krijgt." Burgemeester De Widt liet, op een vraag van Visser, weten dat hem niet gebleken was dat de overige Collegele den zich van Blommers uitlatingen in de pers distancieerden. Volgens hem was er wel goed overleg geweest, "maar daar kun je dagen over praten". Voor Stekelenburgs ideetje voelde hij niets. Op Vissers vraag naar zijn persoonlijke oordeel over de "toezeggingen" van het vorige College weigerde hij antwoord te geven. "Ik zit hier als bestuurder, niet als privépersoon." Onrust In de tweede termijn maakte Greef horst nog duidelijk dat de kwestie in het bejaardentehuis zelf al voor veel onrust heeft gezorgd. "Mensen vragen zich af of de nieuwbouw nog wel doorgaat. Ik stel ze gerust, maar met 150.000 gulden per jaar minder zullen we keuzes moe ten maken, en minder personeel bete kent minder zorgverlening en een nog zuiniger inrichting. Molenschot-direc teur W. Jacobs legde uit dat de pension prijs in Molenschot (nuf 2700 en straks sowieso al opgetrokken naar f 3700) uitkomt op f 3900 als de claim niet wordt gehonoreerd. Het belangrijkste was volgens hem dat de provinciale subsidie voor extra zorg (5 ton) in ge vaar komt. Hij adstrueerde dat met een brief van de provincie, die de commissie echter niet kende en eerst wel eens wil de lezen. Krijger, Lokkeren Stekelenburg wilden uiteindelijk eerst meer duidelijkheid over de financiële aspecten, waarop ze volgens hen nu geen zicht meer hadden. Lokker meende overigens dat de dis cussie niet emotioneel moest worden. Visser vond dat WD, CDA en PvdA met hun vragen en opmerkingen be wust "mist" veroorzaakten, Van Molenschot-voorzitter Ans Greef horst: subsidie op de tocht. Wuijckhuijse zette vraagtekens bij de fi nanciële speculaties die kennelijk van gemeentewege werden ondernomen en Stekelenburg drong tenslotte aan op een "herkansing" voor het gesprek tus sen Molenschot en het College, voordat de raad op 19 januari een beslissing neemt. De Widt beloofde dat te zullen "meenemen" naar het College. Ans Greefhorst zegde direct toe tot een nieuw gesprek bereid te zijn. De emo ties kwamen volgens haar voort uit op rechte bezorgdheid en ze nodigde de commissie hartelijk uit om eens in Mo lenschot langs te komen, om met eigen ogen te zien hoe hard de extra zorg daar nodig is... Openingstijden: di.t/mvr. 8.30-17.30 za 8.00-15.30 De politie heeft vorige week nog drie jongelui uit Soest aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de fabricage van de vuurwerkbom, die in de Nieuwjaarsnacht nog net op tijd in beslag werd genomen bij de basisschool Overhees aan de Wil- laertstraat. Eerder was 19-jarige Soester al gearresteerd, die volgens de politie al eens vaker voor soortge lijke ondernemingen was gepakt. De andere drie, twee Soesters van 17 jaar en een van 20, bleken eveneens een werkzaam aandeel in de samen stelling van de bom (een oude stof zuiger met het kruit van ca. 1500 strijkers) te hebben gehad. Volgens de politie had het viertal de fabricage behoorlijk "professioneel" aangepakt. Gezamenlijk hadden ze de strijkers gekocht en voor het ont stekingsmechanisme was gebruik gemaakt van een afstandsbediening zoals men die in elke speelgoedwin kel kan kopen. De vier werden op het bureau ver hoord. De beide 17-jarigen kregen een proces-verbaal en werden in vrijheid gesteld. De oudsten kregen in het kader van het lik-op-stuk-be- leid onmiddellijk een dagvaarding voorgelegd en zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. De zitting vindt op 28 maart plaats, zo als de politie al kon mededelen. Leer in 15 lessen van 1 '/a uur nog voor de zomer dansen. Aanvang cursus; maandag 23 januari. dagelijks (behalve op zondag). Tel. 02155-2281 1 20304 Het komende kwartaal kan bepa lend zijn voor de sluitingstijden van Vini's Bar. Het college heeft het jongerencafé aan de Middel wijkstraat een proeftijd van drie maanden opgelegd. Als in die periode in de ogen van het ge meentebestuur blijkt, dat de bezoekers nog steeds overlast veroorzaken voor de buurtbewoners, zal burgemeester Hans de Widt eventueel de verlengde sluitingstijd intrekken. Café's zoals Vi ni's Bar mogen van zondag tot en met donderdag tot één uur 's nachts ge opend zijn, op vrijdag en zaterdag tot twee urn-. Normaal wordt die verlengde sluitingstijd voor een kalenderjaar ver strekt. In het geval van Vini's Bar wil het college voorlopig niet verder gaan dan drie maanden. Als de burgemeester dat wenselijk acht, zal Vini's Bar over drie maanden voortaan om twaalf uur de deuren moeten sluiten. De Widt: "De uitbater heeft te kennen gegeven, dat hij dan geen goede omzet meer kan maken, omdat de mensen te genwoordig steeds later beginnen te stappen. Welnu, dat is voor hem een ex tra reden om er aandacht aan te beste den. Van de eigenaar eerwachten we dat hij beseft dat zij'n café in een woon omgeving ligt en dat hij daar rekening mee houdt." Vlak voor de kerst heeft de gemeente overleg gepleegd met de eigenaar en de uitbater van het café én met omwonen den. Dat gesprek is volgens De Widt in een goede sfeer verlopen: "Iedereen heeft zijn zegje gedaan." De bijeenkomst was belegd naar aanlei ding van klachten van buurtbewoners over de bezoekers van het jongerencafé dat in de zomer van vorig jaar werd ge opend. Vooral in de zomermaanden ondervonden omwonenden naar hun zeggen hinder van het grote aantal be zoekers. Maatregelen Inpandig heeft Vini's Bar reeds een aantal maatregelen moeten treffen. Ook moest een portier in dienst worden genomen. De Widt: "Hij moet er ook voor zorgen dat de orde in de directe omgeving wordt gehandhaafd en er voor zorgen dat de fietsen niet op straat worden geparkeerd." Een andere klacht betrof dat bezoekers van Vini's Bar urineerden in de tuin van omwo nenden. Daarnaast werd geklaagd over geluidsoverlast. Volgens De Widt zijn er de afgelopen weken geen nieuwe klachten bij de gemeente binnengeko men. De komende drie maanden kan worden gezien als een proeftijd. De eigenaar en de uitbater van Vini's Bar zijn schrifte lijk op de hoogte gesteld van het colle ge-besluit. Wethouder Ries van Log- tenstein zal een en ander in een per soonlijk gesprek toelichten. De gemeentelijke adviescommissie Ouderenbeleid is "met zorg ver vuld" over het feit dat het College bepaalde kosten van Molenschot niet wil accepteren en dat die kosten dan doorwerken in hogere huurlas ten voor de bewoners. De commissie wijst er in een brief aan de gemeente-» raad op dat de kosten zijn ontstaan door de vertraging als gevolg van de verontreiniging van de grond waar op het zorgcentrum gebouwd zou worden. Ze vertrouwt erop dat de raad daar rekening mee zal houden bij de uiteindelijke beslissing. Om kwart over elf is donderdagavond een 49-jarige vrouw uit Soest naar het ziekenhuis gebracht. Ze werd opgeno men in verband met een hersenschud ding die ze overhield aan een botsing. De vrouw fietste over het fietspad van de Laanstraat en stak vervolgens de rij baan over. Op dat moment werd ze aan gereden door een automobilist, een 33-jarige Soester. Die bleek overigens onder invloed van alcohol. De politie stelde vast dat hij één promille alcohol in zijn bloed had, zodat zijn rijbewijs in beslag werd genomen. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI %/y/wiw) u/S-Z&f S&uSr/esi <c mmmmmmmmmmmmmmmmmmm j mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmandarijnen. In onze nieuwe GRAND MARNIER VLAAI. R® Deze week voor proefprijs van f 15,- (normaal 18.95). j De enige echte Limburgse vlaaien koopt u natuurlijk aan de Van Weedestraat 46, Soest - Telefoon 02155-21059 VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI DUPRAL BV m&wir 02155-22104 "Een absoluut heilloze gedachte" is het volgens de Soester Zaken- kring dat Soest langs de Konings weg een strook van 10 hectare wil reserveren voor een "auto-meu- bel-doehetzelf-boulevard". De ondernemersclub vindt dat de ge meente dit probleem niet op haar bordje mag leggen. Zakenkring-voorzitter Arthur Plas- schaert maakte vrijdagavond in zijn speech tijdens de nieuwjaarsbijenkomst in de Soester Duinen duidelijk dat de ondernemers voor een dergelijke "ver vreemding" van bedrijfsterrein ade quate compensatie zullen eisen. Vol gens hem zit Soest wel met een pro bleem dat de gemeente door de provin cie is opgelegd (de volumineuze detail handel naar de dorpsperiferie, ter ont lasting van de woon-winkelkern), maar gaat het niet aan dat het gemeentebe stuur dat zonder blikken of blozen doorschuift naar de bedrijven op het in dustrieterrein van Soest. De Soester Zakenkring heeft volgens Plasschaert jaren moeten knokken voor de uitbreiding van Nieuwegracht II met zes hectare, en wil van geen wijken we ten voor de "annexatie" van het "strookje" van ruim 10 hectare langs de Koningsweg,, zoals het College wenst. Een en ander is inmiddels in tekeningen vastgelegd. De gemeente moet dat probleem zelf maar oplossen, aldus Plasschaert. "Aangezien van Nieuwegracht II al 80 procent vergeven is en de overige 20 procent binnen afzienbare tijd wordt uitgegeven, komt er in de nabije toe komst geen nieuw bedrijfsterrein ter beschikking voor de uitbreiding van Soester bedrijven in een gelukkig aan trekkende economie. Het is een abso luut heilloze gedachte om dan ruim 10 hectare te ontnemen aan het bedrijfsle ven, dat al met een bewezen tekort kampt." Een andere zaak die de Soester Zaken kring dit jaar met aandacht zal volgen is de woningverdeling in Soest. De on- bdernemers zullen zich gezamenlijk sterk maken om in een vrijere markt voorrang te krijgen voor "nieuwko mers" is Soest, die bij hun werkgever in de buurt willen komen wonen. "U weet wel: minder auto-kilometers, aardiger zijn voor ons milieu," aldus Plasschaert. Verstandig overleg De Zakenkring-voorzitter toonde zich in een terugblik op het verkiezingsjaar 1994 uiterst tevreden met het aantre den van het nieuwe College van WD, CDA en PvdA en constateerde op basis van de ervaringen in de tweede helft van het jaar dat er wel degelijk "verstandig overleg" mogelijk is tussen wethouders en bedrijfsleven in Soest. "Wij zijn blij met de principebeslissing over de rond weg, die de ontlasting van de autodruk op de dorpskern zal bewerkstelligen, en met de niet-aflatende inspanning om het bedrijventerrein Richelleweg in Soesterberg ter beschikking te krijgen van Soester bedrijven." Ook over de gezamenlijke inzet voor de beveiliging van de industrie (in de "off-uren") was Plasschaert best te spreken. Wat de landelijke politiek betreft toon de hij zich ongerust over de budget- overschrijdingen in Den Haag, die lei den tot een tekort en vergroting van de staatsschuld. Belastingmeevallers - met name uit de vennootschapsbelasting - moeten volgens hem niet gebruikt wor den om de gaten te dichten, maar terug gesluisd worden naar de "uitgeperste" bedrijven, ook in Soest. Daardoor zul len investeringen en werkgelegenheid toenemen. Overigens constateerde hij positieve signalen over het aantrekken van de economie. "Dit wordt het jaar van de ontplooiingskansen. Grijp uw kans," spoorde hij zijn collega-onder nemers aan. Geruststelling Burgemeester De Widt, die namens het College van B. en W. reageerde, kon de Soester Zakenkring overigens gerust stellen voor wat betreft de strook langs de Koningsweg. Het is niet de bedoe ling een groot deel van het industrieter rein te bestemmen voor de "perifere de tailhandel", meldde hij, want het indus- De Zakenkring vreest detailhandel langs de Koningsweg, maar volgens de gemeente zal dat wel meevallen. trieterrein is bestemd voor bedrijven en alleen met toestemming van B. en W. kan er detailhandel worden gevestigd. Het standpunt van de Zakenkring wordt in elk geval betrokken bij de vast stelling van het bestemmingsplan. De gemeente streeft ernaar ook in 1995 weer een aantal percelen in Nieuweg racht II bouwrijp te maken, waarvoor veel belangstelling bestaat. In februari wordt daar al mee begonnen aan de Sterrenbergweg in Soesterberg. Verder noemde De Widt o.a. de hoge prioriteit voor de riolering, waar Soest miljoenen voor gaat uittrekken, en het besluit voor de aanleg van een rondweg, waaraan dit jaar met voortvarendheid zal worden gewerkt. Van het tweede ambachtsver zamelgebouw zijn inmiddels alle 18 units bezet, waaruit blijkt dat er nog steeds grote behoefte bestaat aan be- drijfsruimte-op-maat. Volgens de burgemeester zijn ook de winkelvoorzieningen in 1994 aanzien lijk verbeterd, conform de voornemens in de Structuurvisie, en staat er nog het een en ander op stapel. In dat verband noemde hij het plan voor de nieuwe AH-supermarkt, "dat goed aansluit op de plannen voor de herinrichting van de Van Weedestraat en de rondweg". Ver der meldde hij o.a. de aankoop van de Alfrink-mavo, de aanleg van de biezen velden en de aanzet tot woningbouw in de Boerenstreek, de Dalweg en Klein- Engendaal van belang voor de indus triële sector. "Kortom: Soest blijft een dynamische gemeente," aldus De Widt. Op de afdeling financiën van de gemeente kunnen de ambtenaren binnenkort twee keer veertigdui zend gulden bijschrijven. Het be treft twee subsidies van de provin cie voor de opvang van nieuwko mers en uitbreiding van het experi ment buurtbeheer in de wijk De Engh. De verzoeken voor deze subsidies gin gen in de zomer van vorig jaar de deur uit en werden in december door de pro vincie gehonoreerd. Beide passen in de sociale vernieuwing. Dat de gemeente veertigduizend gul den krijgt voor het project opvang nieuwkomers is vooral te danken aan de samenwerking die Soest met Baarn is aangegaan. Soest d raagt daaraan 117.000 gulden bij, de gemeente Baarn niet meer dan 16.000 gulden. De veer tig mille van de provincie worden dan ook naar rato van die bijdragen ver deeld. Soest houdt 35.200 gulden zelf en sluist 4.800 gulden door naar de buurgemeente. Daarnaast krijgt Soest 40.000 gulden voor de uitbreiding van het project buurtbeheer in de wijk De Engh. De be woners van die wijk krijgen een belang rijke stem in de besteding van dit geld. Zij mogen initiatieven aandragen voor activiteiten of voorzieningen, waaraan de subsidie kan worden gespendeerd. In de wijk Smitsveen werd deze metho de ook al toegepast door de gemeente. h>fü m iipi u.JHr Minervaweg 3, 3741 GR Baarn, telefoon 02154 - 86111

Soester Courant | 1995 | | pagina 3