schocnia^ nu 30-50% DIT MOET U ZIEN! EXTRA VOORDEEL The Outpost Hil-ton herenmode a j YYD-Soest: 'Als 't maar het gezellig is...' 'Gouden Oliebol' van Progressief Soest krijgt bijzondere plek in huize Algra Voorzitter D66-Soest breekt lans voor bundeling van kleine partijtjes ^Van Breukelen Vast-goed 1ACTUEELI T NIEUW IN NEDERLAND Zeven jongeren gezocht voor uitwisselingsprojekt met Kenya WOENSDAG 11 JANUARI 1995 SOESTER COURANT Liberalen vieren het nieuwe jaar PAGINA 5 Wie vergelijkt leest de Soester Courant De Vaporetto stoomreiniger, een daverend succes in heel Europa! 2 DAGEN DEMONSTRATIE BIJ SCHOEMAKER Pleidooi voor meer kontakt met moslims %- Klachten bezorging Soester Courant De Soester Duinen 'Lokale onafhankelijkheid mag niet prevaleren' od de aehele wintercollectie Van Weedestraat 8 A-B - Soest Telefoon 02155-23324 Bromfiets gestolen "Geen zware politieke toespra ken, geen aanvallen op andere partijen, iedereen moet zich hier thuis kunnen voelen om het nieu we jaar gezellig met fijne kontak ten te beginnen..." Met deze woor den deed VVD-fractievoorzitter Bert Krijger afgelopen zondag tij dens de liberale nieuwjaarsrecep tie vermoeden dat er in de VVD, sinds zij de oppositiebanken heeft verlaten en weer deelneemt aan het dagelijks bestuur van Soest, een andere wind is opgestoken. "In elk geval is het streven erop gericht de nieuwjaarsbijeenkomsten informeel te houden," aldus Krijger. Vandaar ©vellicht dat de pers ditmaal niet was uit genodigd, zodat de Soester liberalen het nieuwe jaar gezellig "onder ons" - aangevuld met wat politieke vrienden uit andere partijen - met een hapje en een sapje konden vieren. £>ok burgemeester Hans de Widt was Jpresent. Hij is weliswaar partijgenoot en draagt in het nieuwe College ook di eet e bestuurlijke verantwoordelijk- leid voor een aantal "politieke" porte feuilles, maar volgens Krijger beteken- le zijn aanwezigheid voor de VVD dat nen geen zware politieke uitspraken cón doen. "De burgemeester staat bo ven de partijen en mag zich niet laten verleiden bij puur politieke bijeenkom sten belangstelling te tonen." De WD is verrassend snel gerijpt, mag de conclusie zijn. Ze lijkt in elk geval een in zoevend tempo voortschrijdend inzicht te verwerven in wat binnen de bestuurlijke verhoudingen in Soest zo'n beetje bon ton is, want vorig jaar klonk de liberale ketelmuziek nog een tikkel tje minder zoetsappig. Tóen bestreed Krijgers voorganger Neks Blommers nog te vuur en te zwaard het verkeers beleid en bulderde ze o.a. op hoge toon over het "beschamend bestuurlijk ge klungel" van het toenmalige College met betrekking tot de grondvervuiling aan de Dalweg, waarvoor ze drie wet houders van destijds (Kingma, Swin- kels en Visser) rechtstreeks verant woordelijk stelde. De Widt was daar trouwens ook bij. Inmiddels is Blom mers zelf bevorderd tot het wethouder schap en wijst ze de gemeentelijke ver antwoordelijkheid vo^r het "geklun gel" - waardoor bijvoorbeeld Molen schot nu geconfronteerd wordt met een miljoenenstrop - ferm van de hand. Samenwerken... Krijger hield hetYlitmaal dus wijselijk vooral op de gezelligheid en vroeg zich af of er een gemeenschappelijke trend te bespeuren was in de nieuwjaarsbij eenkomsten, behalve dan dat ze vrijwel allemaal in restaurant De Soester Dui nen worden gehouden. "Wat gebeurt er, wat zeggen ze? Welnu, het lijkt ner gens naar," stelde hij vast. Wel consta teerde hij dat er voortdurend één woord werd gebruikt: samenwerken. "Een woord dat niet alles zegt, maar wel iets betekent." Krijger: "Als je vraagt of iemand met je wil samenwerken zegt niemand nee, maar het is de vorm-waarin die bepaalt of het ook kan. Als je vraagt: zullen we het samen dóen, kun je mogelijk een klap voor je kop krijgen," grapte hij. "Samenwerken is moeilijk. Je levert al- VVD-fractievoorzitter Bert Krijger: het leven is geven en nemen. tijd iets in. Toch is dat beter dan je eigen gelijk koesteren en bij gebrek aan een meerderheid niets kunnen realiseren." De goede verstaanders hoorden hierin, hoewel Krijger daarover niet met zo veel woorden repte, een poging tot rechtvaardiging voor het feit dat de WD het ooit zo vurig bepleite "lusje" voor de Van Weedestraat intussen heeft ingeslikt ten faveure van de om streden rondweg. Krijger stelde in elk geval vast dat WD-ers "praktisch" zijn. "Daarom zal er de komende jaren ook wel wat gaan veranderen in Soest," voorspelde hij. "Dat is niet ongewoon, want Soest verandert continu." Het verschil is dat de veranderingen nu me de door de WD worden beïnvloed, en volgens Krijger zal dat te merken zijn op diverse beleidsterreinen: wegen, bou wen en de lokale belastingdruk. "Daar in zult u de WD herkennen." ...met de juiste mensen Krijger onderscheidde verder drie poli tieke tijdsbepalingen: verleden, heden en toekomst, waarvan het heden het kortst is, maar wel de langste invloed op de toekomst heeft. Samenwerken is mooi, maar toch ook weer niet met ja- n-en-alleman, was verder uit zijn be toog op te maken. Hij riep zijn politieke geestverwanten dan ook op om, als er beslissingen genomen moeten worden, met de juiste mensen samen te werken, "in het belang van Soest en de mensen die na ons ook nog in Soest willen wo nen en als het kan werken." Voor meningsverschillen was Krijger overigens niet bang, zoals hij aan het slot van zijn preekje liet weten. "Een verschil van mening is nog geen ruzie. Laat men in Soest maar eens proberen het zeer vriendelijk maar hartgrondig oneens te zijn. Dan kun je tenminste blijven praten en proberen elkaar te beïnvloeden. Met een compromis krijg je nietje hele zin, maar de anderen ook niet, en het leven is geven en nemen. Maar geven is zo gek nog niet, in 1995..." Op vrijdag 13 januari van 14.00 - 21.00 uur en zaterdag 14 januari van 10.00 -16.00 uur. De Vaporetto is de ideale hulp in huis. Hij reinigt werkelijk alles en bespaart u veel tijd en geld. De mogelijkheden van dit apparaat zijn zo groot, dat wij dit alleen via een demonstratie aan u kunnen laten zien. De Vaporetto® stoomreiniger, made by Polti®. verwijdert moeiteloos vuil en vlekken met alleen leidingwater, dus zonder toevoeging van milieubelastende reinigings middelen doodt microscopisch ongedierte zoals o.a. huismijt werkt besparend, zowel in tijd als geld wordt geleverd met diverse hulpstukken voor speciale klusjes waarbij het unieke strijkijzer niet mag ontbreken Wat reinigt de Vaporetto® stoomreiniger? •tapijt "ramen "meutete "Koelkasten "vinyl "kleding "evens "parket tegels sanitair "plavuizen "enz, enz. Zelfs voor het verwijderen van behang is de Vaporetto geschikt! Irtnnm/fri Steam by Polti bv VAdm de Ruyter- brïJbOCB* weg 111, A'dam Kom uzelf overtuigen van Tei 020-6892682 Fax 020-6851449 de talloze mogelijkheden Geselecteerde Vaporetto® tijdens de demonstratie dealer: Moor alle zekerheid' De winnaars van de Gouden Olie bol 1994 zijn warme voorstanders van intensievere kontakten tussen "gewone" en "buitenlandse" Ne derlanders in Soest, en vooral tus sen christenen en islamieten. "Problemen ontstaan alleen als je niet naar elkaar luistert en elkaar allerlei dingen gaat opleggen," vinden Eit en Hans Algra. De Oliebol-winnaars hielden tijdens de feestelijke uitreiking van de "onder scheiding" van Groen Links-Progres sief Soest een pleidooi voor meer kon- takt tussen de bevolkingsgroepen. Zelf dragen ze daaraan o.a. hun steentje bij door bijlessen te geven aan allochtone scholieren, en dat was dan ook een van de redenen waarom de partij en haar achterban de Algra's met de meeste stemmen voorde Oliebol hadden uitge kozen. De uitreiking vond woensdagavond' plaats tijdens de goed bezochte nieuw jaarsbijeenkomst van GL-PS in C-drie. Fractievoorzitter Jan Visser - die overi gens geen nieuwjaarstoespraak hield (met uitzondering van D66 blijkt trou wens geen enkele partij in Soest dit jaar een "boodschap" aan de kiezers te heb ben) - had daarvoor alle 13 genomi neerden uitgenodigd en hield korte in terviews met degenen die gekomen wa ren. Zo kwamen achtereenvolgens aan het woord Martin en Ivonne Wierink en Hans Stuivenberg (Stichting Velika), mevrouw Kersthqlt (UVV), Harm Schuur (Stam-SoVoCo), senioren- Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan de- zelfde avond nog nabezorgd. RESTAURANTS PARTY 'EN 1 VERGADERCENTRUM ONBEPERKT gourmetten, steengrillen of fonduen 29,50 inclusief uigebreide garnituren en salades Bourgondische Familiebuffet onbeperkt genieten voor slechts 29,50 p.p. Iedere laatste zondag van de maand. Bel en reserveer, dan zit u zeker! Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739, Fax 02155-25961 voorlichter Van Knobelsdorff, Berna Kousemaker (openluchttheater Ca- brio), Hans de Rond (Eerste Neder landse Fietsersbond) en Ciska Smit (Derde Wereldgroep). Uit de gesprek ken ontstond een gevarieerd overzicht van wat sommige Soesters voor ande ren doen, dichtbij of ver weg. Van Vis ser kregen ze als blijk van waardering allemaal een lidcactus aangeboden. Naïef bezig? De Algra's waren het laatst aan de beurt en Visser greep de uitreiking van de Oliebol aan voor een discussie over de relatie tussen autoch- en allochtonen, naar aanleiding van een recent artikel in de Volkskrant waarin betoogd werd dat de toestroom van buitenlanders de grondslagen van de Nederlandse staat dreigt te ondermijnen. "Zijn jullie dan niet erg naïef bezig?" was de vraag die Eit en Hans Algra voorgelegd kregen. Dat vond het echtpaar niet. "Maar je moet de dingen ook niet idealiseren, want buitenlanders zijn niet bij uitstek béter. Je hebt goeie en slechte Turken, zoals je ook goeie en slechte Nederlan ders hebt." Volgens Algra is het ook onzin om de islamieten allemaal funda mentalisten te noemen. "Mensen die denken dat ze alleen het ware geloof be zitten heb je onder de christenen in Ne derland ook, en hun aantal neemt zelfs toe, als je naar de groei van de EO kijkt." Volgens Algra bestaan er dan ook zoiets als "christelijk-gereformeerde moslims". Het is juist de kunst om met de verschillen te leren omgaan zonder waarde-oordelen, die volgens hem te vaak worden nagepraat. "Soesters die naast Turken wonen hebben niet meer klachten dan Drentenaren vroeger over Groningers." En Nederlanders kunnen nog heel wat leren van de oosterse gast- Jan Visser overhandigt Eit en Hans Algra de Oliebol 1994. vrijheid: "Als wij onverwacht bezoek krijgen laten we de aardappelen liever nog even doorsudderen, maar Turken en Marokkanen vragen of je blijft eten..." Hersenspoelingen Uit eigen waarneming bestreden de Al gra's de bewering dat de bezoekers van de moskee aan de Molenstraat daar "gehersenspoeld" zouden worden. "Ze leren daar de Koran uit hun hoofd, zo als wij vroeger de bijbelboeken moesten kunnen opdreunen." (Ook Visser zelf bleek ze van Genesis tot Maleachi nog feilloos te kunnen opzeggen). Voorzit ter El Hamdioui van het Marokkaans Comité, die ook aanwezig was, wees al le verhalen over hersenspoelingen in de moskee naar het land der fabelen. Vol gens hem leren de moslims stukken van de Koran van buiten omdat de teksten nu eenmaal een belangrijke rol spelen in het gebed: "Anders kun je niet bid den." In elk geval constateerden de Algra's dat er nog veel te veel óver, maar nog veel te weinig mét de buitenlandse Soesters wordt gesproken. Tot slot van de discussie werd dan ook verwezen naar het Oecumenisch Avondgebed van 22 januari in de Oude Kerk, waar een bijzondere ontmoeting tussen mos lims en christenen zal plaatsvinden. Algra, tot deze dag slechts de trotse drager van het "Jeneverkruis", zoals hij de medaille voor 12,5 jaar reserve-offi cier snaaks omschreef, toonde zich heel blij met de onderscheiding. "Vooral omdat-ie ons niet over de post is ge stuurd. De Gouden Oliebol krijgt een bijzondere plek in ons huis," beloofde hij. Als de kleine partijtjes van Soest hun krachten bundelen zou er een grote lokale partij met veel wer vingskracht kunnen ontstaan. D66 zou in elk geval de lokale onafhan kelijkheid niet moeten laten pre valeren. Dat betoogde afdelingsvoorzitter Eef van Eimeren afgelopen vrijdagavond tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de democraten. Hij liet in het midden met welke andere partijen D66-Soest zo'n nieuwe partij zou willen vormen, maar sloot de PvdA daarvan in elk ge val bij voorbaat uit. Volgens Van Eime ren zit die partij programmatisch op één lijn met de WD, zoals hij van PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel had begrepen. Van Eimeren deed zijn suggestie naar aanleiding van de actuele politieke dis cussie over de rondweg. In dat verband hekelde hij ook de manier waarop er in Soest met de inspraak wordt omgegaan. "Inspraak is tegenwoordig voor velen een bron van ergernis, omdat het niet meer blijkt te zijn dan een wassen neus. Dat kan leiden tot afkeer van de poli tiek." Dat gold trouwens ook in de vorige raadsperiode, toen D66 nog deel uit maakte van het College van B. en W., stelde Van Eimeren enigszins met de hand in eigen boezem vast. "Dat D66 daarvoor ook geen werkbare formule heeft kunnen vinden is heel jammer, al hebben wij nooit beweerd dat we 'soms tegen de publieke tribune in' meenden te moeten handelen. Zeker wij hadden een vorm moeten vinden die recht deed aan insprekers..." Rondweg-referendum Van Eimeren pleitte daarom nog eens voor een referendum over zaken die al le Soesters aangaan, zoals de rondweg plannen. "Het zou een goed middel zijn om de ergernis weg te nemen, ook als de tegenstanders een minderheid zouden blijken te vormen." Van Eimeren maakte de voorstanders (WD, CDA en PvdA) in dat verband het verwijt dat zij de zaak simplificeerden met de be wering dat de rondweg al in hun verkie zingsprogramma's werd genoemd en dat de kiezers juist daarom op hen ge stemd hebben. Hij vond dat discutabel. "Het lijkt er meer op dat ze een of ande re rondweg hoe dan ook wilen realise ren." "De rondweg is er nog niet, er worden nog maatregelen genomen om de door stroming van het verkeer in de Van Weedestraat te verbeteren. Maar als CDA-fractievoorzitter Bart Krol schrijft dat de komst van een enkele po litiesurveillant mischien iets helpt, vraag ik mij af of het wel de oprechte be doeling is om 'de mogelijkheden tot verbetering van de verkeerssituatie te onderzoeken' (tekst programmatische afspraken 1994-1998)," aldus Van Ei meren. Hij toonde zich alsnog teleurge steld over het feit dat de "volstrekt re delijke" stap-voor-stap-motie van D66 (geen stappen zonder weging van de ef fecten van de voorgaande stappen, om te voorkomen dat er investeringen wor den gedaan die over 25 jaar weer be treurd zullen worden), als overbodig werd verworpen. "Onbegrijpelijk! Be sturen is vooruitzien, heet dat dan. Maar als conservatieven vooruit gaan zien, boer pas dan op je kippen." Van Eimeren achtte het niet denkbeeldig dat er in de toekomst - als de raad een andere samenstelling heeft - anders wordt beslist. "De zogenaamde voor uitziendheid van de huidige raadsmeer- derheid zou dan wel eens bijziendheid kunnen blijken." Wervingskracht In dat verband filosofeerde hij ook over de mogelijkheid van een krachtenbun deling van de kleine partijen, die een grotere wervingskracht zou kunnen hebben, en de "mogelijke omslag in het denken" onder VVD- en CD A-stem mers, onder invloed van prijs- en mi lieu-overwegingen. Bovendien leek het hem mogelijk dat de voorkeur van het winkelend publiek zich de komende tien a twintig jaar verplaatst naar nieu we winkelvestigingen, dichter bij huis. Van Eimeren haastte zich overigens om duidelijk te maken dat zijn pleidooi voor een grote lokale partij geheel ont sproten was aan zijn "strikt persoonlijk voorstellingsvermogen". "Het komt in Soest wel eens vaker voor dat een voor zitter van een kring iets zegt dat niet door de leden ondersteund wordt..." Hij constateerde overigens met vreugde dat het D66 als landelijke partij voor de wind gaat. "Maar als onze doeleinden plaatselijk beter langs een andere weg bereikt kunnen worden moeten we ons niet conservatief opstellen. Aan de op richting van D66 lagen andere idealen ten grondslag dan het in leven houden van een nieuwe partij..." plaats Soest adres NIEUWEWEG woning modern, vrijstaand woonhuis met garage en vrije tuin indeling hal, ruime trapkast, Lvormige woonkamer met voorzethaard en parketvloer, moderne lichf-eiken keuken met afzuigkap, oven, kookplaat en dubbele spoelbakken, bodkamer met ligbad en toilet, bijkeuken verdieping 2 ruime slaapkamers, hobbykamer en c.v. ruimte, overloop algemeen deze woning verkeert in uitstekende.staat van onderhoud (bouwjaar 1991en is voorzien van veel vaste ka$truïmte MODERN VRIJSTAAND WOONHUIS MET GARAGE EN VRIJE TUIN Gevraagde koopsom plaats Soest adres BIRKSTRAAT woning helft van een dworshuis boerderij (1907) met garage, bijgebouw, weiland met aantrekkelijke ligging en fraai uitzicht op de Birkstraot indeling zij-ingang, opkamer, zijkamer, zitkamer, 2 slaapkamers met vaste kasten, kelder onder opkamer, keuken met schoorsteen, douche en gang met toilet verdieping gang, voorslaapkamer, achterzijde met open zolder met rookkast, schoorsteen en geheel beschoten kap met kilgoten. algemeen garage en schuur (ca. 10x15 m.), fraaie voortuin. Perceel-oppervlakte ca. 5.000 m2. HELFT VAN DWARSHUIS BOERDERIJ MET GARAGE EN BIJGEBOUW Gevraagde koopsom plaats Baarn adres ZWANENWEIDE woning moderne geschakelde villa (1991met inpandige garage en uniek vrij uitzicht over polderlandschap indeling hal, toilet, m.k., trapkast, bijkeuken/berging, (voorheen garage), L-vormige woonkamer mét open hoarct en "maple leou parket (CO. 46 m2), luxe open keuken v.y, alle inbouwapparatuur verdieping ruime ouderslöapkamer (voorheen 2 sl.k.), 2e slaapkamer, luxe badkamermet ligbad, aparte douche, wastafelcombinatie met ombouw, aport toilet, aparte ruimte voor wasmachine en droger, vaste trap en mogelijkheid voor extra kamers deze villa is zeer luxe afgewerkt en is o.a. v.v. zeef veel kastruimte (schuifdeurkasten), luxe sanitair (o.a. vnjdragende toiletten), elektrisch zonnescherm i.v.m. gunstige zonligging voor elektrische rolluiken, speels aangelegde voor- en achtertuin. Complete stoffering zolder algemeen MODERNE GESCHAKELDE VILLA MET INPANDIGE GARAGE Gevraagde koopsom plaats Soest adres VAN GOYENLAAN woning flatwoning op de 3c etage met berging op de begane grond indeling' woonkamer, hal, toilet, douchecel, 2 slaapkamers, ruime keuken algemeen deze woning verkeert In" uitstekende stóat von onderhoud, servicekosten bedragen f 325, p.mnd. FLATWONING MET BERGING J Gevraagde koopsorr plaats Soest adres Hartweg51 woning moderne hoekwoning. m c.v. Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 OnroeremH Zes maanden lang wonen en wer ken met jongeren uit Kenya. Eerst drie maanden daar, en vervolgens drie maanden in Nederland. Daar na drie maanden lang meewerken aan voorlichtingsactiviteiten over het leven en je ervaringen in dit uitwikkelingsland. Dat kan allemaal met het programma Holland World Youth. Dit jaar komen zeven jongeren tussen de 17 en 21 jaar uit de provincie Utrecht hiervoor in aanmerking. De jongeren uit Utrecht gaan voor drie maanden naar Kenya. Daar worden ze 'gekoppeld' aan leef tijdgenoten: een Nederlandse jongere woont en werkt in die periode samen met een leeftijdgenoot uit Kenya. Na drie maanden keren de Nederlandse jongeren, samen met hun Kenyaanse 'koppelgenoten', terug naar Nederland om hier drie maanden samen te werken en te wonen. Na de uitwisseling is het programma jaar voor de deelnemers nog niet afge lopen. Drie maanden lang zijn zij daar na full-time bezig met het opzetten en uitvoeren van voorlichtings- en educa tieve activiteiten gericht op jongeren. Deze periode is het belangrijkste on derdeel van het programma. Het pro gramma streeft ernaar een zo groot mo gelijke groep jongeren inzicht te geven in samenlevingen die verschillen van de onze. Doordat de deelnemers hun erva ringen doorgeven aan leeftijdgenoten wordt een grote groep jongeren in Utrecht bereikt. In principe komen alle jongeren uit Utrecht tussen de 17 en 21 jaar in aan merking voor deelname. Er wordt niet naar vooropleiding gekeken. Wel moe ten ze bereid zijn zich een jaar full-time aan het programma te binden. Naast de uitwisselingsperiode en de 'uitstralings periode' omvat het programma ook trainingen die in totaal twee maanden duren. Aanmelden voor 10 maart Jongeren die geïnteresseerd zijn kun nen zich aanmelden bij de Stichting Holland World Youth, Postbus 19318, 3501 DH Utrecht, tel. 030-368448. Zij krijgen dan meer informatie en een aan meldingsformulier. Dit formulier moet uiterlijk 10 maart 1995 weer in het bezit zijn van HWY. Holland World Youth is een uitwisse- lings- en educatieprogramma voor jon geren uit Nederland en ontwikkelings landen. Het programma is in Utrecht opgezet in samenwerking met het COS Utrecht, Centrum voor Internationale samenwerking. Het COS coördineert het programma in de regio. Holland World Youth is opgezet in sa menwerking met de Nationale Com missie voorlichting en bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO) en het Ministerie voor Ontwikkelings samenwerking. Als gevolg van diefstal zal een 32-jarige Soester vrouw op zoek moeten gaan naar een nieuwe bromfiets. Haar voer tuig werd vrijdagavond vanaf een erf aan de Varenstraat gestolen. De dader slaagde erin het slot te forceren. V

Soester Courant | 1995 | | pagina 5