Het Baarnsch iÉ|| Lyceum mJW GRANDIOZE OPRUIMING groen rije School richt zich op leerling ~l ONDERWIJSI INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Thuiswerkvrij onderwijs Mavo Soest Groenhorst College werkt aan Hulde voor drie onderwijs-jubilarissen 20 [jl/VOENSDAG 18 JANUARI 1995 SOESTER COURANT het wat maatschappij, maar wat kind vindt, is belangrijk PAGINA21 MEUBELEN Klassiek, eiken en modern GEBR. VAN WOERKOM 3 ETAGES MEUBELEN INFORMATIE-AVOND OPEN HUIS Torenlaan 77 - 3742 CS Baarn - tel. 02154 - 1 60 41 Open dag op zaterdag 28 januari Afrikaans koor in Molendael-Soest (Zqtiajogging. en (Zquafitn&M, JVieuui! CLqua-intemai Hoog percentage leerlingen behaalt diploma Leerlingen doen mee aan 'Je school kan de boom in Nieuwjaarsbijeenkomst SKOSS in de Driesprong De dealer in uw regio voor fitform fauteuils. EEN BEGRIP VOOR KWALITEIT, SERVICE EN PRIJS Steen hofstraat 61 - Soest, tel. 02155 - 1-32 80 Leeuwenstraat 47 - Hilversum, tel. 035 - 24 17 94 Aanzienlijk minder huiswerk, leen repetities of cijfers, nagenoeg leen boeken en de kans op zitten ■lijven is vrijwel nihil. Het zouden ■akkende en wervende teksten Kunnen zijn van de Praktische leergang, de Vrije School die ■nds augustus vorig jaar haar heil leeft gezocht in het gebouw van de hmiddels gesloten LTS Eemiand |an de Soester Engweg. s teksten zijn echter geen onderdeel n een campagne, maar leggen enkele n de opvallende verschillen bloot tus- :n de leermethode van de Vrije School die van het reguliere onderwijs. Vrije School is een vorm van peda- igie die in het begin van deze eeuw is tstaan. Ondanks de veranderingen in let onderwijs-systeem heeft de Vrije (chool vastgehouden aan de kleuter- hooi (twee klassen), de lagere school :even in plaats van zes klassen) en de venbouw (achtste tot en met de 'aalfde klas). De Praktische Leergang een stroom die tien jaar geleden ont- ond en tweeëneenhalf jaar geleden ok in Zeist gestalte kreeg. Omdat kinderen in de elfde en de jvaalfde klas nog wel eens afvielen. En e bedoeling is juist dat de leerlingen anaf de kleuterschool tot en met de bo- ;nbouw in één stroom bij elkaar blij- :n," zegt Harry van den Berg. Hij is se- etaris van het schoolbestuur, admini- ratief medewerker en staat ook wel ns voor de klas. bevende klas augustus vorig jaar verhuisde de raktische Leergang naar Soest. De hooi begon met de bovenbouw en telt u drie klassen, de achtste, de negende i de tiende, met in totaal 75 leerlingen, anaf het nieuwe schooljaar wil de raktische Leergang een begin maken iet de zevende klas die bestemd is voor rugklassers. Daarmee realiseert de raktische Leergang de aansluiting tus- ;n de reguliere basisschool en de bo- enbouw van de Vrije School. »an den Berg: "Vrij slaat bij ons op vrij in overheidsinvloeden voor wat be- reft hetgeen je in het onderwijs stopt, 'nderwijs is steeds meer gericht op de aag: wat voor kinderen heeft de laatschappij nodig. Zo van, er kan wel én tandartsschool worden afgeschaft if we hebben meer technische opleidin- n nodig. Dat doet de Vrije School et. Het gaat er bij ons om wat mensen •dig hebben om met hun eigen c&paci- iten zo goed mogelijk in de maat- :happij te functioneren. Wij gaan uit ;n de eigen ontwikkeling van het kind hoe we daarbij kunnen helpen. Het is niet zozeer een verandering in stof, maar het tijdstip en de manier waarop het wordt gebracht." Ervaringen In plaats van uit schoolboeken te wer ken, vertellen de leerkrachten vanuit hun eigen leven en ervaringen over hun vak. Als hij enthousiast vertelt over zijn liefde en gevoel voor zijn vak, komt dat volgens de Praktische Leergang over op het kind. Zo zal er tijdens de Franse lessen meer over Frankrijk worden gesproken dan dat er grammatica wordt behandeld, al wordt dat aspect niet overgeslagen. De leerlingen moeten zelf veel schrijven en tekenen om zich de kennis toe te eige nen. "Je begint hier niet met een boek, maar je eindigt met een zelfgemaakt' boek," aldus Van den Berg. Nog een voorbeeld: Tijdens de Neder landse lessen kan aandacht worden be steed aan dagbladjournalistiek in plaats van een opstel of een tekstverklaring. "Ons idee is datje de leerlingen nieuws - en leergieriger maakt als je de stof via praktische ervaring aanbiedt. Dan is het minder abstract," verklaart Van den Berg. Op de school wordt één vak gegeven dat andere scholen niet kennen: eurit- mie, een vorm van bewegen waarmee bepaalde dingen kunnen worden uitge beeld. De leerlingen worden niet 'lastig geval len' met overhoringen, repetities en tentamens. Een klas een jaartje over doen kan in overleg met de ouders wel, maar de Praktische Leergang is er geen voorstander van. Op de Vrije School gaat men ervan uit dat een kind 'verlept' als het hetzelfde meemaakt als het jaar daarvoor. De leerlingen worden ook wel getoetst, maar dat wordt niet per definitie in cijfers uitgedrukt. Getuigschrift Een diploma krijgen de leerlingen dan ook niet mee naar huis als ze na de twaalfde klas opstappen. Wel een ge tuigschrift van de school, hetgeen vol doende kan zijn voor een aantal be roepsopleidingen. Wie toch het staats examen wil afleggen, kan zijn verblijf aan de Praktische Leergang verlengen met een jaar in de dertiende klas. Kinderen die op de Vrije School zitten, zijn dus langer bezig dan iemand die de reguliere scholen in één keer doorloopt, maar het is dan ook een bewuste keuze van ouders en leerlingen om naar de Vrije School te gaan. Op de Soester school zitten kinderen uit grote delen van Midden-Nederland. Rekening wordt gehouden met de tijd die ze kwijt zijn aan reizen. Daarom is de laatste les altijd om kwart voor drie afgelopen. scholengemeeschap voor havo. atheneum en gymnasium conrector onderbouw: mevrouw Van Etteren voor leerlingen ouders zaterdag 11 februari 1995 van 10.30 -13.30 uur. voor ouders dinsdag 7 februari 1995 aanvang 20.30 uur. U bent vanaf 19.45 uur welkom om kennis te maken. Informatiemateriaal kunt u verkrijgen via de basisschool of telefonisch aanvragen bij de secretaresse van Het Baarnsch Lyceum, mevrouw Flick. Foto: Goos van der Wilt. Bovendien krijgen de leerlingen weinig huiswerk mee, al zijn velen er op 'be trapt' dat ze spullen van school hebben geleend om thuis verder te kunnen wer ken aan datgene waar ze mee bezig zijn. Voor ouders is de Vrije School door gaans iets duurder dan het reguliere on derwijs. De Praktische Leergang werkt in kleinere groepen om de aandacht voor het individu te waarborgen. Dat heeft uiteraard hogere personeelskos ten tot gevolg, waarvoor het rijk geen subsidie verstrekt. Daarom ook moeten de ouders een eigen bijdrage betalen. De hoogte daarvan wordt bepaald op basis van het inkomen van de ouder(s). Daar staat tegenover dat de ouders nau welijks geld kwijt zijn voor de aanschaf van boeken, omdat die nauwelijks wor den gebruikt. Op zaterdag 28 januari houdt de Praktische Leergang voor de eerste keer een open dag in Soest. Door de Vrije School wordt die aangekon digd als een aanstekelijk, levendig evenement. De bezoekers staat me nig verrassing te wachten. Vanaf 10.00 uur laten leerlingen de bezoekers zien wat zij op school doen. Kinderen die een kijkje ko men nemen, kunnen met de huidige leerlingen dingen doen die op school ook worden gedaan. Ouders van de leerlingen geven de belangstellende ouders voorlichting. Verder is er een tentoonstelling te zien, die tekenend is voor de Praktische Leergang. De Vrije School is gevestigd in het oude gebouw van de voormalige LTS Eemiand en is te bereiken vanaf de Soester Engweg (ingang Molen straat). Op zondag 22 januari wordt de oecu menische viering in de kerkzaal van m.c. Molendael-Soest (om 10.00 uur) opgeluisterd door het optreden van "Mariama". Dit Afrikaanse koor zal liederen in het Lingala en het Susu ten gehore brengen. Het koor bestaat uit Afrikaanse vrouwen en staat onder lei ding van mevr. Marie Kantara. Het be looft een inspirerende viering te wor den, waarbij iedereen welkom is. Donderdag 26 januari Open huis: Dudok College, Middelbaar Beroepsonderwijs in het Gooi, afd. Techniek, Vaartweg 54, Hilversum. Aanvang 9.30 uur. Vrijdag 27 januari Studie- en Beroepenbeurs Expohal Soestdijkerstraatweg 38, Hilversum Sportpark. Dudok College, Middelbaar Beroepsonderwijs in het Gooi. Van 14.00-21.30 uur. Zaterdag 28 januari Studie- en Beroepenbeurs Expohal, Soestdijkerstraatweg 38, Hilversum Sportpark. Dudok College, Middelbaar Beroepsonderwijs in het Gooi. Van 10.00-15.00 uur. Open dag: Werkplaats Kindergemeenschap Bilthoven, Sgm. met basisonder wijs, Mavo, Havo, Ath. en Gymn., Kees Boekelaan 10, Bilthoven. Van 9.30- 12.30 uur. Maandag 30 januari Open huis: Vallei College, Vbo- Handel/Administratie/Verkoop. Dierenriem 11, Amersfoort. Van 18.30-21.00 uur. Donderdag 2 februari Kennismakingsavond: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aanvang 20.00 uur. Maandag 6 februari Open huis: Vallei College Ath./Havo/Mavo, Paladijnenweg 611, Amers foort. Van 19.30-22.00 uur. Dinsdag 7 februari Informatie-avond voor ouders:,Het Baarnsch Lyceum, Scholengemeenschap voor Havo/Ath./Gymn., Torenlaan 77, Baarn. Aanvang 19.45 uur. Woensdag 8 februari Open middag: Groenhorst College, Chr. Agrarisch Opleidingscentrum, Luxoolseweg 1, Nijkerk. Vanaf 14.00 uur: Zaterdag 11 februari Open huis voor leerlingen ouders: Het Baarnsch Lyceum Scholengemeen schap voor Havo/Ath./Gymn., Torenlaan 77, Baarn. Van 10.30-13.30 uur. Zaterdag 18 februari Open dag: Werkplaats Kindergemeenschap Bilthoven, Sgm. voor basison derwijs/Mavo/Havo/Ath./Gymn. Kees Boekelaan 10, Bilthoven. Van 9.30-12.30 uur. Dinsdag 7 maart Open huis: Vallei college, Ath/Havo/Mavo, Paladijnenweg 611Amersfoort. Van 19.30-22.00 uur. Woensdag 8 maart Open huis: Vallei College,Vbo-Handel/Administratie/Verkoop, Dierenriem 11, Amersfoort.Van 12.30-1 £.30 uur. Vrijdag 10 maart Open huis/Informatieavond: Dudok College, Middelbaar beroepsonderwijs in het Gooi, afd. Techniek. Vaartweg 54, Hilversum. Van 14.00-16.30 uur en van 19.00-21.30 uur. Zaterdag 11 maart Open school: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Van 10.00-12.00 uur. Open huis: Dudok College, Middelbaar Beroepsonderwijs in het Gooi, afd. Doorstroming. Vermeerlaan 13, Hilversum. Van 10.00-14.00 uur. Open huis: Dudok College, Middelbaar Beroepsonderwijs in het Gooi, afd. Economie, Witte Kruislaan 35, Hilversum. Van 10.00-14.00 uur. Open huis: Dudok College, Middelbaar Beroepsonderwijs in het Gooi, afd. Handel, Larenseweg 28a, Hilversum. Van 10.00-14.00 uur. Open huis:Dudok College, Middelbaar Beroepsonderwijs in het Gooi, afd. Zorg en Welzijn, Ten Boomstraat 60 en W.C. Bradelaan 2, Hilversum. Van 10.00-14.00 uur. Woensdag 15 maart Open middag: Groenhorst College, Chr. Agrarisch Opleidings Centrum, Luxoolseweg 1, Nijkerk. Van 14.00 uur. Donderdag 1 juni Informatie-avond: Dudok College, middelbaar Beroepsonderwijs in het Gooi, afd. Doorstroming, Vermeerlaan 13, Hilversum. Van 19.00-21.30 uur. Informatie-avond: Dudok College, Middelbaar Beroepsonderwijs in het Gooi, afd. Economie, Witte Kruislaan 35, Hilversum. Van 19.00-21.30 uur. Informatieavond: Dudok College, Middelbaar Beroepsonderwijs, afd. Han del, Larenseweg 28a, Hilversum. Van 19.00-21.30 uur. Informatie-avond: Dudok College, Middelbaar Beroepsonderwijs in het Gooi, afd. Techniek, Vaartweg 54, Hilversum. Van 19.00-21.30 uur. Informatie-avond: Dudok College, Middelbaar Beroepsonderwijs in het Gooi, afd. Zorg en Welzijn, Ten Boomstraat 60 en W.C. Bradelaan 2, Hilversum. Van 19.00-21.30 uur Bel voor informatie over: Sport- en zwemschool "de Wieksloot" Wieksloterweg wz 15 - 3763 LH Soest, Telefoonnr,: 02155 15001 Thuiswerkvrij onderwijs voorziet in een groeiende behoefte aan meer gerichte begeleiding binnen het onderwijs. Op Mavo Soest wordt al jaren volgens een thuis werkvrij-systeem gewerkt. Het voldoet ruimschoots aan de ver wachtingen: sterkere motivatie en betere resultaten. De school aan de Valeriaanstraat kent dagelijks vaste schooltijden. De school dag begint om 8.30 uur met een indivi dueel begeleidingsuur en eindigt om 16.00 uur. Per dag volgt de leerling zes lessen. Daarboven worden twee lesuren besteed aan studie. Die studie wordt ge durende de gewone lessen opgegeven en moet vervolgens op school in de stu diezaal zelfstandig worden gemaakt. Het maken van een planning speelt hierbij een belangrijke rol. Dat is een wezenlijk deel van het thuiswerkvrije systeem. Het zelfstandig studeren wordt ondersteund door een optimale begeleiding, waarbij ook zorgvuldig ge let wordt op eventuele problemen die de leerlingen ondervinden bij het zelf standig studeren. Modern Mavo Soest gaat in op belangrijke nieu we ontwikkelingen en onderwijskundi ge inzichten. Zo heeft de school onlangs diverse lokalen geheel verbouwd en nieuw ingericht voor onderwijs in tech niek en de steeds belangrijker worden informatiekunde. Deze lokalen zijn ui teraard voorzien van de modernste ap paratuur en hulpmiddelen. Daar wordt de leerlingen onder meer geleerd op de juiste manier, creatief en doelmatig met computers om te gaan. Mavo Soest heeft een hoog percentage leerlingen, dat het diploma behaalt en vervolgens vlot doorstroomt naar havo of middelbaar beroepsonderwijs. Bij het maken van die keuze worden de leerlingen bovendien geadviseerd door de dekaan van Mavo Soest en externe deskundigen op beroepskeuzegebied. Kennismaking Op donderdag 2 februari houdt Mavo Soest om 20.00 uur een kennisma kingsavond en op zaterdag 11 maart een open ochtend van 10.00-12.00 uur. Er is ook een uitgebreide brochure be schikbaar, die is aan te vragen bij de school: Valeriaanstraat 167A, 3765 EM Soest, telefoon/fax 15689. Ook kan altijd contact worden opgenomen met directeur J.W. de Gruijl. Ongeveer 95 leerlingen, onder wie een aantal Soesters, van het Groenhorst College hebben zich dinsdag ingezet voor de natuur. Zenamen diverse gereedschappen ter hand om onder houd te plegen aan de bomen. Dat gebeurde in de Soester bos sen achter de Ewijckshoeve aan de Biltseweg. De leerlingen uit de eerste klas van de Maartensdijkse school stonden onder leiding van mevrouw P. Navarro-Smit. De werkzaamheden van de middelbare scholieren had alles te maken met de actie 'Je school kan de boom indie is opgezet door Stichts Landschapsbeheer. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de SKOSS (Stichting Katho liek Onderwijs Soest-Soesterberg) zijn afgelopen vrijdag drie jubila rissen gehuldigd. Zij waren on langs 25 jaar in dienst van het kat holiek onderwijs. De jubilarissen - mevrouw Winny Ka- genaar, directeur van de Ludgerus- school, en mevrouw Ria Andela en dhr. Ton de Bruyn, beiden van de Dalton- school de Driesprong - werden in het zonnetje gezet door SKOSS-voorzitter Co Kagenaar. Ze kregen namens het stichtingsbestuur een geschenk onder couvert en een bloemetje aangeboden. Tevoren had Kagenaar al teruggeblikt op het SKOSS-jubileumjaar 1994, waarin uitvoerig was stilgestaan bij 125 jaar katholiek onderwijs in Soest. Ver der kondigde hij enkele bestuurswise- lingen aan. Zo vertrok penningmeester Peter van Empelen, die is opgevolgd door Ton Spijker. Als adviseur perso neelszaken (een nieuwe functie) is Hans Faddegon toegetreden tot het be stuur. Kagenaar sprak verder over de fusie en de wijze waarop het bestuur de beleids vorming aanpakt, waarbij de schooldi recties een duidelijker (adviserende) functie is toebedeeld. In dat verband noemde hij o.a. zaken als directiesta tuut, sollicitatiecode, functioneringsge sprekken, scholingsovereenkomsten en een regeling voor de tegemoetkoming studiekosten. 'Actiepunten'' Voor 1995 heeft de SKOSS een aantal "actiepunten" op het programma staan. Kagenaar noemde o.m. deskun digheidsbevordering van de schoollei ding, de huisvesting (De Ludgerus- school is inmiddels veel te klein, waar voor in overleg met de gemeente npar oplossingen wordt gezocht), het perso neelsbeleid (meer perspectief en na scholing), de betrokkenheid van de ou ders en de voortgaande discussie over de "identiteit", die ook het centrale the ma van de jubileumviering was. Hij stelde tenslotte vast dat het school jaar 93/94 voor het katholiek onder- De zilveren jubilarissen v.l.n.rTon de Bruijn, Winny Kagenaar en Ria An dela. Foto: Goos van der Wilt. wijs een goed jaar is geweest. Op de zes scholen was een groei te zien geweest van 78 leerlingen, waarvan de Ludge- russchool en de Driesprong er elk zo'n 20 voor hun rekening nemen. De Dal- tonschool in Soestdijk is in tweeëneen half jaar tijds met maar liefst vijftig leer lingen gegroeid. Kagenaar had dan ook alle vertrouwen in de toekomst.

Soester Courant | 1995 | | pagina 21