C cr Nieuws van de bibliotheek Nieuwe cursussen van start bij C-drie Henny Huisman op kinderparadijs /Tl Pa zn aruóhocK I CULTUUR WELZIJN f Full Color zorgt voor nieuw enthousiast geluid in Soest Expositie in Kasteel Groeneveld 'Puntje en Anton' in C-drie Rondje Soes GESPREK Wim van Boor WOENSDAG 18 JANUARI 1995 SOESTER COURANT e.a. Vormgeving, kunstgeschiedenis, dans, poëzie PAGINA 24 Koor kan nog sopranen gebruiken Schilderijen van Rietje van Mechelen 'De Aristokatten' in Kinderbios De Vrije Teugel Zoekt talenten voor playbackshow op 5 mei Vertel-voorstelling van Martin Mens NNereldH/inkel B.R.A.C. Y «I ksuniversiteit Soest/ Soesterberg Kinderparadijs De Yrije Teugel Vrijwilligers Vakature Bank Twintig gulden altijd vrij? 'La Scorta' Fotocursussen voor beginners en gevorderden stichting openbare bibliotheek Nieuwe jeugdboeken WOENSDAG 18. RENOVATIE f NV0B EN 7» £orte cursussen ïij muziekschool In de laatste week van januari of begin februar, gaan bij C-drie, het cultureel centrum van Soest, weer een Hink aantal cursussen van start. Daaronder bevindt zich een aantal n.euwe, zoals de basiscursus "Van gedachte naar vorm" (over vormgeving) en "De oudheid in de kunst (oude kunstgeschiedenis), maar ook zijn er cursussen op het gebied van poëzie en dans. De cursus Van gedachte naar vorm" wordt gegeven door Frank van Zwicht (docent edelsmeden) en Inge Foreman (docent beeldhouwen/boetseren). Ze wisselen elkaar min of meer af in de cy clus van 8 lessen. Het bijzondere is dat Frank vanuit zijn achtergrond als edels mid extra aandacht zal geven aan de vormgeving van sieraden, waarin zich sinds de jaren zeventig een revolutio naire omwenteling heeft voltrokken. De cyclus begint dan ook met een diale zing over de laaatste periode. Moderne vormgevers van sieraden wérken graag met controversiële" materialen, zoals plastic, rubber, kurk, glas en papier. "Maar de vormgeving is het belangrijk ste," aldus Frank. Inge Foreman zal de lessen vooral toe snijden op vorm-onderzoek en tech niek - "hoe ga je met het materiaal om?" - waarna Frank het proces vervolgt met opdrachten voor een onderwerp (een doos), waarin de cursist zijn inzichten kan uitwerken. In de andere lessen zal Inge de deelnemers verder bekwamen in ruimtelijke objecten. De cursus is dus ook een soort kennismaking met de cursussen edelsmeden en ruimtelijk vormen. Frank ziet zijn sieraden-invalshoek als een uitstekende mogelijkheid voor zo wel beginners als gevorderden in de vormgevingskunst. Hij heeft o.a. een collectie trouwringen gemaakt die zich van de traditionele "gladde gouden" exemplaren onderscheiden door hun materiaal (o.a. titanium) en vorm, die meer appelleert aan de moderne smaak. "Veel mensen zijn uitgekeken op wat er bij de juwelier ligt." De cursus "Van gedachte naar vorm" begint op 25 januari en kost f 110,-. 'Terug in de tijd' Bijzonder interessant is ook de cursus "De oudheid in de kunst" van drs. Kir- sten van Pruissen. Daarin wordt in 6 lessen stil gestaan bij de kunst van het oude Egypte, Grieken en de Romei nen, maar ook bij de Myceense, de Etruskische en de Minoïsche kunst. De oude beschavingen hebben een enorme invloed op alle stromingen van de kunst uitgeoefend en de cursus is in zekere zin een "reis terug in de tijd". Volgens Kirsten van Pruissen is de cur sus interessant voor een grote groep liefhebbers. "Je moet het overzicht heb ben om alles wat erna gekomen is te kunnen begrijpen, en het is ook leuk als je met vakantie bent in Italië, Egypte of Griekenland. Dan weetje bijvoorbeeld dat het Forum Romanum niet zomaar een hoop oude stenen is." De cursus telt 6 lessen (donderdagochtend), start op 2 februari en kost f 90,-. Kirsten van Pruissen verzorgt op vrij dagavond 20 januari ook de lezing over de Amsterdamse schilder/fotograaf George Hendrik Breitner in C-drie (naar aanleiding van de tentoonstelling in het Stedelijk Museum Amsterdam), op zaterdag 28 januari gevolgd door een bus-excursie naar de expositie "Ex pressionisme in Nederland 1910-1930" in het Singermuseum in Laren (f 40,-). Slaoliestijl "Jugendstil" ("Art Nouveau") is het onderwerp van de cursus die Kirsten van Pruissen vanaf 2 februari in het Dorpshuis in Soesterberg geeft (6 les sen, f 90,-). Deze kunstvorm - ook be kend als de "slaoliestijl" - drong in di verse landen door, in Nederland o.a. met Jan Toorop, en wordt wel be schouwd als de eerste pogingen om techniek en kunst te verweven. In dit verband mag ook de nieuwe cur- De docenten drs. Kirsten van Pruissen (kunstgeschiedenis) en Frank van Zwicht edelsmeden/vormgeving). sus "Hollands Roem" van Fred Somers en Jean-Marie van Staveren (15 lessen vanaf 24 januari, f 170,-) niet onver meld blijven. Daarin staan de schilder technieken van de "oude meesters' (Rembrandt e.a.) centraal, die op de kunstacademies niet meer geleerd wor den. De cursisten leren alles over verf volgens de oude principes en over de opbouw van een olieverfschilderij. De technieken waren toegepast binnen de thema's "stilleven" en "portret". Tenslotte verdient ook de nieuwe cur sus "Dansje leven" van Herman Kamp horst (12 lessen vanaf 26 januari, f 150,-) vermelding, waarin het accent ligt op "acteren", evenals de cursus "Kennismaken met poëzie" van Ma- riancha Kuilman (12 lessen vanaf 26 ja nuari, f 150,-), waarin de nadruk ligt op het zelf schrijven van gedichten. Alle cursusinformatie staat beschreven in de nieuwe cursusfolder van C-drie, die onlangs huis-aan-huis is verspreid. Wie nog een exemplaar wil hebben kan daarvoor terecht bij de administratie, Willaertstraat 49, tel. 22188. Soest is een koor rijker. Het heet Full Color en bestaat uit elf vrou wen en mannen. De naam Full Co lor is afgeleid van één van de moei lijkste aspecten van koorzang: het bij elkaar laten 'kleuren' van alle stemmen. De dirigent van Full Color, Paul-Mi- chèl Tijssen, heeft aan die oefening in ieder geval zijn handen vol. Voor wie interesse heeft: het koor, dat zich richt op de 'de lichte muziek', zoekt nog en kele geoefende sopranen. Full Color is opgericht door enkele en thousiaste mensen die al geruime tijd de zangkunst als hobby beoefenen. Zij vonden elkaar in een gezamenlijk ver langen als koor naar buiten te treden en samen meerstemmige stukken ten ge hore te brengen. Kwaliteit heeft daarbij altijd voorop gestaan, wat ook blijkt uit de keuze van het repertoire. Gevoelige stukken en swingende nummers wisse len elkaar af. Het repertoire is volledig Engelstalig. De eerste optredens staan voor deze zomer op de agenda. Op dit moment bestaat Full Color uit twee bassen, een bariton, drie tenoren, drie alten en twee sopranen. Het koor wil nog iets verder groeien, reden waar om er momenteel nog enkele plaatsen vrij zijn voor sopranen. Full Color zoekt geen professionals, maar een geschool de stem is zeer welkom. Koorlid Timo Krijnen vertelt geïnteresseerden graag wat de bedoelingen van Full Color zijn. Zijn telefoonnummer is 21698. ;s4t Onder grote belangstelling is vori ge week in Kasteel Groeneveld de tentoonstelling van de Limburgse kunstenares Rietje van Mechelen geopend. Daar zijn werken te zien, uitgevoerd in zeer uiteenlopende technieken en stijlen. Een van de kunstwerken van Rietje van Mechelen. 'De Aristokatten' is een klassiek teken- filmavontuur van Walt Disney voor de hele familie. Poes Hertogin en haar kindjes hebben een groot fortuin geërfd van hun bazin. Dat bevalt butler Edgar helemaal niet en hij besluit de 'kattige' erfgenamen uit de weg te ruimen. Zijn eerste poging om de poezen in de rivier te verdrinken mislukt. Gelukkig staat poes Hertogin er niet alleen voor. Tho mas O'Malley, een avontuurlijke straatkat, Roquefort, de dappere detec tive-muis en Jazz Kat en zijn bende ne men het voor Hertogin en haar kindjes op. De film is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar (Nederlands gesproken) en is te zien op zondag 29 januari om 14.00 uur in C-drie. Kaarten kosten voor kinde ren f 4,- per stuk en voor volwassenen f6,-. In verband met de viering van het vijftig-jarig bevrijdingsfeest zal kinderparadijs De Vrije Teuegel dit jaar niet op koninginnedag, maar op zaterdag 5 mei een groot aantal activiteiten houden. Grote publiekstrekker is Henny Huis man, bekend van onder meer de (mini-) playbackshow. Huisman zal op 5 mei twee keer drie kwartier een playbackshow presente ren. Daaraan kunnen zestien kinderen deelnemen. Het is dan ook nodig dat op De Vrije Teugel een voorselectie wordt gemaakt, voordat de kinderen bij Hen ny Huisman op het podium mogen ko men. De playbackshow is bestemd voor kin deren tot en met twaalf jaar. Zij kunnen zich tot en met 28 februari opgeven. In april vindt de voorselectie plaats. De kinderen mogen zelf weten of ze alleen, met z'n tweeën of in groepjes optreden. Bij de voorselectie moeten ze hun eigen cd of cassettebandje, met daarop de muziek, meenemen. Óm té voorkomen dat de cd's en de cassettes kwijtraken of per ongeluk worden verwisseld, is het aan te raden ze te voorzien van naam en adres. Op De Vrije Teugel verwacht men een grote belangstelling voor de playback show, want wie wil er nu niet optreden en worden aangekondigd door Henny Huisman. Alle kinderen die zich opge ven, krijgen vroegtijdig informatie over de voorselectie. Hakim Behalve Henny Huisman en zijn play backshow kunnen de bezoekers ook het nieuwste programma van Hakim (be kend van Sesamstraat) zien. De circus- groep van kindertheater Elleboog ver zorgt in acht verschillende tenten door lopende voorstellingen van acts die door de kinderen zelf zijn bedacht. Ver der komt de drum- en hoornband Bea trix. Die zal na een optocht door de ge meente om 11.30 uur een concert ge ven op het terrein aan het Vedelaarpad. Daarnaast zijn er in het kinderparadijs 45 verschillende activiteiten te doen die niet veel afwijken van de activiteiten die jaarlijks op Koninginnedag plaatsvin den. Vanaf elf uur gaan de hekken open. De toegangsprijs staat nog niet vast. Wel bekend is dat de festiviteiten van 5 mei op De Vrije Teugal veel geld kos ten: 35.000 gulden. De leiding van het kinderparadijs heeft subsidie aange vraagd bij het Comité Soest 50 jaar be vrijding. Dat wil het liefst dat alle activi teiten in het kader van het bevrijdings feest gratis toegankelijk zijn. Van ge meentewege is al financiële steun toe gezegd aan het comité dat verder geld probeert te krijgen van het bedrijfsle ven. De entreeprijs voor De Vrije Teu gel op 5 mei zal afhankelijk zijn van de hoogte van de subsidie. Het zal je toch overkomen dat ie dereen, hoewel je Louise heet, je Puntje noemt omdat je zo klein bent. En dat je vader directeur is van een wandelstokkenfabriek en dat je dan opgescheept wordt met een kindermeisje dat juffrouw de Vrome heet. Gelukkig kan Puntje goed opschieten met de Kokkin Dikke Bertha. En An ton is er ook nog, haar beste vriend. Met hem maakt ze een groot avontuur mee. Puntje gaat 's avonds met juffrouw de Vrome uit bedelen. Het geld dat ze daarmee ophalen is voor Robert de t Duivel, de verloofde van juffrouw de Vrome. Maar Robert de Duivel wil meer geld. Hoe hij dat geld wil bemachtigen en hoe Anton en Puntje daar een stokje voor steken, dat wordt haarfijn verteld door Martin Mens, in deze spannende vertel voorstelling naar het beroemde boek 'Puntje en Anton' van de Duitse schrij ver Erich Kastner. De voorstelling is geschikt voor kinde ren vanaf 6 jaar en te zien op 25 januari in C-drie, om 14.00 uur. Kaarten kos ten voor kinderen f 6,- per stuk en voor volwassenen f 8,50. \^\^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Bangladesh ligt net als Nederland aan de zee. Grote rivieren voeren vrucht baar slib aan. Maar een grillige natuur maakt dat er heel vaak enorme orkanen op de kust afstormen. Dat zijn geen woeste golven, maar enorme watermu- ren die een vernietigend pad door de delta's slaan. Dan worden hele dorpen vernietigd, de oogsten weggevaagd en tienduizenden mensen dakloos ge maakt. Tot vandaag is Bangladesh één van de armste landen ter wereld. Met behulp van B.R.A.C. (Bangladesh rural Ad- vancement Committee) ontworstelde Bangladesh zich aan de vele problemen en begon moeizaam met de opbouw van een verwoest en verarmd land. Men begon een strijd tegen de vloedgolven van natuurgeweld en de armoede. Aankoop van landbouwmachines, vis kweekvijvers, zijderups kwekerijen, enz. maken dat de bevolking zelf pro jecten kunnen uitvoeren. Met het ko pen van hun produkten (sjawls, textiel, jute-produkten, strokaarten) in de We reldwinkel hulpt u hen direkt. SRI LANKA Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Taalcursussen Voor degenen die plannen hebben op vakantie te gaan naar een land waar Frans, Spaans, of Grieks wordt gespro ken, houdt de Volksuniversiteit het ko mende voorjaar weer enige korte taal cursussen voor op reis. In deze cursus sen wordt de nadruk gelegd op de spreek- en luistervaardigheid. In acht intensieve lessen van elk twee uur leert men de meest voorkomende woorden en zinnetjes die van pas kunnen komen op de camping, in het hotel, bij het win kelen. Frans op reis: Aanvang: woensdag 8 maart van 19.30-21.30 uur. Docent: mevrouw E. Schimmel-Prouteau. Aan tal lessen: 8. Cursusprijs: f 140,- (sten cils f 10,-). Spaans op reis: Aanvang: donderdag 9 maart van 19.30-21.30 uur. Docent: mevrouw A. Smits-van Rooyen. Aan tal lessen: 8. Cursusprijs: f 140,- (sten cils f 10,-). Grieks op reis: Aanvang: woensdag 8 maart van 19.30-21.30 uur. Docent: mevrouw drs. E. Sijpesteijn-Moen, Aantal lessen: 8. Cursusprijs: f 140,-. Vooijaarswerkzaamheden in de tuin In twee theorielessen en één praktijkles in een tuin van een cursist krijgt men waardevolle informatie over de werk zaamheden die in het vooijaar in de tuin moeten gebeuren. Aan bod komen o.a.: verplaatsen van planten en snoeien van struikheide en andere ge wassen, snoeigereedschap, snoeime- thode -borders, perken en klimplanten controleren -soorten organische mest stoffen voor border en gazon; lijnenspel in de tuin. Vragen van uw kant zijn wel kom. Wil men iets meer weten over een bepaalde plant, brengt dan een tak of foto van desbetreffende plant mee. Aanvang cursus: donderdag 16 maart van 14.00-16.00 uur. Docent: dhr. B. Hoving. Cursusadres De Open Hof, Veenbesstraat 2, Aantal lessen: 3. Cur susprijs: f 60,-. In maart en april staan verder nog de cursussen Indonesische keuken voor beginners, Bolboom maken, magne tron, paasversieringen, green kitchen en een kastelentocht langs de Lang broeken Wetering op het programma van de Volksuniversiteit. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195. Kantoor geopend: maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dinsdag en donder dag van 10.00-13.00 uur. Haar bewondering voor de schilder Ko- koshka wordt duidelijk in de knappe pentekeningen en gewassen tekenin gen, momentopnamen, gemaakt tij dens de Wereldruiterspelen in Amers foort en bij de Polowedstrijden in De Lage Vuursche. Maar ook het Lim burgse landschap, waar de ontgronding groteske vormen aanneemt, weet zij treffend in beeld te brengen. Grote por tretten in olieverf en aquarel tonen de veelzijdigheid van deze kunstenares, die ook lange tijd in Driebergen heeft gewoond. De tentoonstelling is te zien t/m 20 maart in Kasteel Groeneveld; dinsdag t/m vrijdag 10.00 - 17.00 uur; zaterdag en zondag 12.00 -17.00 uur; maandag gesloten. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 19 januari Om 9.30 uur start de volwassenengroep met het maken van mooie dingen. De koffie is vers en de sfeer altijd reuzege- zellig. Ook om 9.30 uur: groep 5 van de Prins Willem Alexanderschool komt voor het natuurproject 'dieren in de winter'. Om 13.15 uur komt groep 6 van de Da Costaschool voor hetzelfde project. Na schooltijd zij Lissie en Lau ra aan de beurt om hun veijaardagsfeest te vieren, 's Avonds vergadert het be stuur. Vrijdag 20 januari Om 9.30 uur komt groep 5/6 van de Ludgerusschool voor het project 'die ren in de winter'. Ook komt Anne haar veijaardagsfeest vieren om 15.45 uur en ze neemt veel vriendinnen mee, 's Avonds is het tijd voor de kinderen van 7 tot en met 12 jaar om hun dansschoe nen aan te trekken, want dan is het weer kinderdisco. Deze activiteit duurt van 19.00 tot 20.30 uur en de entree is twee gulden per persoon. Zaterdag 21 januari Weer volop feestgedruis van 13.30 tot 16.00 uur als Wouter, Paul en Manon hun veijaardagsfeest komen vieren. Zo'n dertig vrienden komen mee en er worden volop leuke activiteiten ge daan. Maandag 23 januari Om 9.30 uur ontvangt Titia groep 5/6 van De Schakel voor het project 'dieren in de winter', 's Middags komt groep 6 van de tweede Van der Huchtschool voor hetzelfde project. Na schooltijd: de knutselclub van Mischa en Ziv. Deze is bestemd voor kinderen van 7 t/m 10 jaar en zij maken zeer bijzondere din gen. Nieuw is de kookgroep van Eve lien en Chantal. Uiteraard worden er heerlijke gerechten voorbereid en tot slot lekker opgegeten. Dinsdag 24 januari Een grote dag voor de kinderen van de jazz-danceclub! Vandaag laten zij zien waar zij maanden voor geoefend heb ben. De voorstelling begint om 19.30 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom! 's Middags kunnen knutsel- grage kinderen van 7 tot en met 10 jaar laten zien wat zijn kunnen. Van 16.00 tot 17.30 uur worden er mooie dingen gemaakt. Woensdag 25 januari Om 9.30 uur start de peuter/ouderacti viteit. Een gezellige ochtend voor ou ders met hun jongste kind(eren). Het kost vier gulden per ouder/kindpaar. Ook leerzaam, maar vooral leuk is de voorstelling die de theatergroep van middag om 14.00 uur laat zien. De voorstelling is voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Na de voorstelling, li monade en snoep en nog veel activitei ten. Sniitsweg 311, tel. 12630 Vraag: "Een baan heb ik niet. Ik doe wel vrijwilligerswerk. Daarvoor krijg ik een onkostenvergoeding, dat is netjes geregeld. Maar nu heb ik moeilijkheden met de Sociale Dienst. Ze zeggen dat ik bijverdien. Ik begrijp dat niet, want ik krijg nooit meer dan twintig gulden per week, dat mag dan toch?" Antwoord: De regeling waarnaar de vraagsteller verwijst, geldt eigenlijk niet voor uitkeringen. Het is namelijk een fiscaal verhaal. Dat wil zeggen: de fiscus telt de vergoeding van onkosten van een vrijwilliger niet als inkomen. Het is natuurlijk een gedoe om alle bonnen, kaartjes openbaar vervoer en dergelijke te bewaren. Daarom is besloten dat je tot een bedrag van duizend gulden per jaar niet hoeft aan te tonen dat je die kosten ook werkelijk hebt gemaakt. Dat betekent datje geen bonnen en kwitan ties bij de belasting hoeft te laten zien om toch maximaal duizend gulden per jaar belastingvrij te mogen ontvangen. Dat komt neer op twintig gulden per week. Nu de uitkering: De Gemeentelijke So ciale Diensten, verstrekkers van de RWW en bijstand, zijn altijd achter dochtig als iemand geld krijgt naast z'n uitkering. Eerste reactie: waar komt dat geld vandaan? Die meneer of mevrouw kan van ons dus wel ietsje minder krij gen! Van uitkeringsgerechtigden wordt uitleg verlangd over dat extra geld. Maar zodra het om onkostenvergoe dingen voor vrijwilligerswerk blijkt te gaan, zijn ze meestal coulant. De prak tijk leert dat met veel Sociale Diensten wel te praten valt over uitbetaling van onkosten. Op voorwaarde dat het om écht vrijwilligerswerk gaat. Bent u actief via een vrijwilligersorgani satie? Vraag deze om advies/steun. U kunt daarvoor ook terecht bij de meeste vrijwilligerscentrales. De mensen van de vrijwilligerscentrales of plaatselijke vrijwilligersorganisaties zijn het best op de hoogte van de praktijk in uw ge meente. En daar moet u ook zijn, want elke gemeente gaat daar anders mee om. Vakatures 5-104: Gemeentelijk Centrum voor Basiseducatie zoekt vrijwillige assisten te) 's avonds voor de docente Neder lands; didaktische kennis van en/ of er varing met grammaticalessen wordt op prijs gesteld. 5-124: Internationaal Vrouwen Cen trum Soest vraagt vrijwillig(st)er voor coaching bij volleybal voor vrouwen en meisjes. 9-101: Bemiddelingsinstantie voor lichamelijk gehandicapten zoekt en thousiaste mensen die de mensen tij dens reizen en verblijfsvakanties terzij de willen staan;-vaak wel enige kosten voor eigen rekening. 10-113: Hulpverlenende instantie t.b.v. buitenlanders in Soest zoekt me- dewerk(st)ers voor het opzetten van ac tiviteiten voor kinderen en volwasse nen. 14-106: Internationale hulporgani satie zoekt vrijwillig(st)er voor het be zoeken van aan huis gebonden gehan dicapten, zieken of bejaarden. 16-114: Centrum voor verstandelijk gehandicapten zoekt enthousiast ie mand die koffie wil schenken, gezellig heid creëren en andere hand- en span diensten voor de bewoners wil verrich ten (doordeweekste middagen). Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka- turebank, Smitsweg 311; dinsdag t/m donderdag 9.00-12.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 I Donderdag 19 januari: Als de krant weer eens melding maakt van een aanslag op een onderzoeks rechter op Sicilië, wordt er vaak en pas sant bijgezegd dat ook diens lijfwachten omkwamen. Ze blijven naamloos, hun lot is verder niet interessant. Over deze helden op de achtergrond gaat 'La Scorta'. Trapani, Sicilië: Een onderzoeksrech ter is vermoord, samen met zijn lijf wacht, Pietro. Angelo, een collega en vriend van Pietro vraagt overplaatsing aan van Rome naar Sicilië, om niet lan ger machteloos aan de kant te hoeven staan. Hij wordt lid van de lijfwacht van de nieuwe onderzoeksrechter, De Francesco, samen met Franco, die op een rustiger baantje had gehoopt, en met Raffaele, die het allemaal wat lich ter opneemt. Hun team staat onder lei ding van sergeant Andrea, een huisva der wiens vrouw voortdurend voor hem in angst leeft. Als eerste belangrijke zaak pakt De Francesco een rijke landeigenaar aan, die de bron manipuleert die de stad van drinkwater voorziet. Dankzij hulp van politieke vriendjes strijkt de man kapi talen aan gemeenschapsgeld op. On danks de beloofde steun steken de au toriteiten geen hand uit om De Frances co te helpen. Als Angelo ook nog ont dekkingen doet over de dood van de vorige onderzoeksrechter, heeft dat dramatische gevolgen. Regisseur Tognazzi toont de maffia als een voortdurende dreiging, voelbaar aanwezig, maar steeds onzichtbaar. Melige grappen of macho-gedrag moe ten soms de angst afreageren. De rech ter en zijn beschermers gaan steeds meer een soort hechte familie vormen, die zich alleen voelt staan, in de steek gelaten door de regering, die hun bij voorbeeld niet meer dan twee kogel vrije vesten gunt en slechts één (van de twee) gepantserde auto's. De corruptie van het ambtenaren appa raat, of op zijn minst de onverschillig heid ervan, is hun grote vijand. Dit wordt magistraal in beeld gebracht: zwalkend door een justitiegebouw toont de camera de mensen die hier werken, van secretaresse tot klerk, van assistent-aanklager tot geüniformeerd agent: allen expert in een oogje toeknij pen en zich afzijdig houden. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; c.j.p./65-F f 5,-. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Op dinsdag 31 januari start Stichting Statief een fotocursus voor gevorder den. Die bestaat uit negen lesavonden. Van de deelnemers wordt verwacht dat ze de basis-principes van fotograferen onder de knie hebben. Tijdens de cur sus komen belichten en verlichten, compositieleer en modelfotografie aan bod. Ook voor beginners geeft Statief een cursus. Die begint op maandag 6 fe bruari en beslaat vijf lessen. Daarin worden de begintechnieken van de fo tografie behandeld. Daarbij kan wor den gedacht aan onbjectieven, flitsen, belichting, diafragma en ontwikkelen. Informatie over deze en andere cursus sen en workshops van Stichting Statief kan worden verkregen bij Fred Ver meulen, tel. 18105. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Prentenboeken Raad eens hoeveel ik van je hou, van Sam MacBratney. Hazeltje vertelt Grote Haas voor het slapen gaan hoeveel hij van hem houdt, hij reikt zijn armen zo ver als hij kan, springt zo hoog mogelijk, maar Grote Haas overtreft hem in alles. Toch heeft Hazeltje tenslotte het laatste woord. Mollen kunnen dansen, van Ri- chard Edwards. Mollen moeten eigenlijk de hele dag graven. Maar er is één kleine mol die liever wil dansen. Daarom trekt hij de wijde wereld in om iemand te vin den die hem dat kan leren. A-boeken Marlou en de reuzenpier, van Wil lem Bek (uit de serie. Leeslijn). Marlou is een wormenexpert; zever- zamelt foto's en tekeningen en heeft wormen in haar terrarium. Als ze met vakantie in Australië zijn, gaat ze op zoek naar de reuzenpier. Zou ze de reuzenpier mee naar huis kun nen nemen? Grappig boek voor kin deren vanaf ca. 7 jaar. B-boeken (8-12 jaar) Verboden voor mensen, van Ben Bergen. De gemeentewerkers breken de straat bij Freds huis voor de 4e! keer open. Dat hadden ze beter niet kun nen doen. Want diep onder de stad verschuilen zich wezens die het zon licht haten en weinig met mensen op hebben: de Rioolkwabbels. Span nend verhaal geschreven door een voormalig inspecteur van de Utrechtse rioolwerken. De vloek van de regenboogvallei, van Julian Webber. Er wordt een enorm pakket - zonder afzender - bezorgd bij David de Rid der. 'De Jonge Ridder. Spoed' staat erop. Als er een nieuwe fiets uit het pakket te voorschijn komt, probeert David deze meteen uit en belandt in een spannend avontuur. Informatieve boeken Hoe zou je overleven als Viking? Als je een Viking was, hoe zou je dan heten? Hoe zou je de kost verdie nen? Zou je gevreesd zijn, of ge liefd? Ontdek in dit boek hoe je zou overleven als je een Viking was. An dere titels in dezelfde serie: Hoe zou je overleven in het Romeinse Rijk, in de Middeleeuwen, op een 18e eeuws schip? Het doorkijkboek van grote bouw werken van de Oude Wereld, van Joanne Jessop. Kijk eens dwars door een Egyptische piramide, haal de muren om een middeleeuws kasteel weg, til de koe pel van de St. Pieter een stukje op en vlieg mee over de Taj Mahal. Ga mee naar het binnenste van tien hele bij zondere gebouwen uit de oude we reld en middeleeuwen. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- 18.30-20.30 uur. vrijdagavond van Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. door Arie Wa De man die tijdens het la feest de bus van Midden betrad was geen alledaags bevvoog zich voort in bi rijglaarzen, droeg een zvvai astrakankraag en daarbi bontmuts van een onlangs ai dier. Geen fan van S.O.Soi een verdwaalde Spartak Mo porter. Zijn omvangrijke postuur i duit plaats op een vrijgekoi persoonszetel. Met een grit laatsuitdrukking nam hij van Midden Nederland in constateerde dat zijn entree i gemerkt was gebleven en slo gens de blik naar buiten wa hem glinsterend toelachte. De volgende halte kreeg schap. Een tengere vrouw c ging onder een vracht konijn die in een recent verleden de gen niet hadden overleefd i bij de zetels van de bontmi deze de indruk wekte geen pr len op gezelschap liet de poel ter zich zonder nadere aan! zakken, hetgeen tot gevolg h op 's mans knie belandde. "Wat krijgen we nou?" vro» laagde partij zich hardop af. "Waf is het koud hè," sprk d terwijl ze zich behaaglijk in hi nen schurkte. De aangesprol geerde onhoorbaar, trok zij brauwen op en bracht een uiti op zijn gezicht waaruit viel o ken dat deze aanranding van vacy allerminst op prijs werd De eigenares van de konij bleek er niet door van de wi gebracht. Tk vind het koud," vervolgd» is mij nog nooit overkomen da ijzel en sneeuw van het opent voer gebruik heb moeten ma Snuivend zijn neus ophalend bontmuts de sluizen van zijn I ring open en wekte heel evei druk wat minder ontoegankel zijn mede-reisgenote te zijn. 'Mensen zoals u zijn niets n wend," stelde de spreker ine heid vast. "Zeker de winter vj niet meegemaakt. Toen had e» recht van spreken om zich over ter te beklagen, alhoewel het mooie kanten had. Met de hele je warmen aan zo'n rot klein cheltje, vroeg naar bed en geer sie." Hoewel de winter van 1942 de ten het bereik van haar geheug was de verontwaardiging van zicht af te scheppen. Dit soort gie was duidelijk aan haar n steed. U zat in 1942 zeker op de Can eilanden," veronderstelde ze toonzetting die sarcastisch en pend overkwam. Nou wij mooi niet. Als kind m takken gaan sprokkelen, want len waren op. met z'n allen g rond de potkachel, nou vergt maar," klonk het op bitserige De man van de potkachel weig» capituleren. In 1942 geen kolen. Maak he Mensen kunnen ook overdri luidde zijn conclusie. Het hoofd boven de konijntje rood aan. Kan best zijn dat er nog kolen maar bij ons thuis was daar gee voor, vader was werkeloos, bi u." De toelichtende verklaring stui een berg van onbegrip. "Werkeloosheid was in die tijd maal niet nodig," wist de bon zich te herinneren. "Je kon tere» de Arbeidsdienst en ook in Duii zaten ze om mensen te schreei Werkeloosheid in die tijd had je maar aan je zelf te wijten, al za mand mij horen zeggen dat h< makkelijke jaren waren." De verbale explosie was onontk baar. 'Bent u er zo een?" concludeer aangesprokene. "Ben ik toch bl mijn vader anders w as. Hij had hc eens over principes, hij noemd zijn en ons fatsoen om je aan hul de bezetter te onttrekken." Er volgde een w ederzijds diep stil gen. Midden-Nederland kwam bij de volgende halte tot stilstand. Ono lend verliet het besproken gedra openbaar vervoer. Hij maakte, in tegenstelling tc winter van 1942, een verslagei druk. ARIE WANDEL. BOUWBEDRIJF SOES UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW ^iiiiad ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 -15073 - FAX 02155 - 1749 De afdeling Soest van de RMA-i ziekschool start in de derde week januari met de tweede periode van korte-cursusaanbod. De volgende sussen worden aangeboden: mu; voor baby's en peuters; algemene i ziekcursus voor volwassenen; muzi geschiedenis; 10-Iessenkaart voor 1 wassenen. Informatie: administr RMA. tel. 033-622004.

Soester Courant | 1995 | | pagina 24