DeHj Seniorenvoorlichters verhalen over schrijnende voorbeelden vol ellende S WELZIJNr Reacties van Lezers Abonnement Openbare Bibliotheek Verzekering tandartskosten 'Dialoog Islam familiegesprek Hulpverleni WOENSDAG 18 JAN! iari 1 qqr" SOESTER COURANT PAGINA 26 ^jaargang NR. 1 Er heerst stille armoede in Nederland Gesprek Hoestdrank 60+ pak uw bus Büaafï OUDERENBUS 'Zorg in Nederland' op tournee Postbus 51 over pensioen Hebben de Soesters de herinnering verloren? Franse les Informatie over KBO-reizen op 24 januari Kennismaken met M.B.v.O-gymnastiek in Credo Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten PCOB-Soest Aktiviteiten KBO-Soest(erberg) Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Europese identiteitskaart Gezakt als een baksteen! WOENSDAG 18 JANL Oecumenisch avondgt Bruto inkomen f 35.000,- f 40.000,- f 50.000,- f 60.000,- f 70.000- Bel ons even, De hypoth De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, P-a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 15 februari 1995. Kopij graag vóór maandag 30 januari inleveren bij de redac tie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAGINA In het rijke Nederland heerst schrijnende armoede. Voornamelijk oude- Dan zou ze daarna wel weer kunnen ren en alleenstaande vrouwen kunnen de eindjes nauwelijks of niet meer sparen... aan elkaar knopen. Kapotte koelkast of televisietoestel kunnen niet meer Sparen waarvan? worden vervangen. Als de wasmachine weigert is er geen geld voor een nieuwe. In het Utrechts Nieuwsblad las ik dat de kerken alarm slaan. Zij schatten dat er in ons land achthonderdduizend gezinnen leven in armoe de. De Seniorenvoorlichters in Soest en Soesterberg, de heren F.W.A.K. Knobelsdorff en P.C. Pieren, met wie ik een gesprek had, weten dat 25% van de zeventigjarigen en ou deren in Soest en Soesterberg een ellendig bestaan hebben. Zij moe ten bezuinigen op het eten en be perken de warme maaltijd tot drie of vier keer per week... De Seniorenvoorlichters - in Soest zijn er nog enigen aktief - klagen er over dat de gemeentelijke sociale diensten zich houden aan te starre regels. Zij menen dat nog altijd geldt dat de wet naar de geest moet worden toegepast, maar zij vinden bij de ambtenaren dikwijls te weinig gehoor. Zeker; zij kunnen altijd voor informatie terecht, maar als het op het verstrekken van hulp aankomt, dan zijn de regeltjes veelal te streng. Daar komt bovendien bij, dat de re gering wel propageert, dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig moeten blijven wonen, waardoor de kosten van de ouderenzorg worden ver minderd, maar op sociale voorzie ningen wordt tevens ernstig gekort. In Den Haag blijft het devies: bezui nigen en nog eens bezuinigen. Eenvoudige start Het fenomeen van de Senioren- voorlichter is eenvoudig begonnen, vertelt de heer Knobelsdorff. Amb tenaren van de Sociale Dienst ont dekten dat de drempel naar deze dienst voor velen te hoog was. Daarom ging in Soest een projekt van start waarin een aantal mensen werd opgeleid om te kunnen gaan functioneren als voorlichter naar de eerder genoemde doelgroep. De gemeenteraad voteerde een bud- getje voor een proefperiode van twee jaren. Na de opleiding kwam men naar buiten met voorlichting, folders, het benaderen van instituten en instel lingen. Niettemin bleek de respons te gering. Daarna werd besloten over te gaan tot een actieve benade ring van inwoners boven de zeven tigjaar. In deze groep bevinden zich de meesten die geen pensioen ge nieten en dus moeten rondkomen van de AOW. En van alleen de AOW kan men op den duur niet le ven. De zeventigjarigen en ouderen kre gen dus in Soest een brief waarin het werk van de Seniorenvoorlichters werd belicht. Hierop ontving men wel verzoeken voor een nader ge sprek. Gelijktijdig ging in Soest de Klussendienst van start en dat gaf de voorlichters de mogelijkheid om eenvoudige maar noodzakelijke klusjes te laten verrichten tegen ge ringe vergoeding. Vertrouwen Het gaat de Seniorenvoorlichters niet in de eerste plaats om klusjes te laten verrichten. Het gaat om de vorming van een vertrouwensrela tie en als die er is, dan komen ook de werkelijke problemen ter tafel. Soms is het frustrerend als de door de Seniorerivoorlichter gevraagde hulp niet kan worden verleend. "Ik ben wel eens heel boos geweest op de wethouder van Sociale Za ken" biecht de heer Pieren op. Van een oud echtpaar overleed de man. De vrouw wilde graag de duplexwo- ning uit, waarin ze vele jaren had ge woond om naar een ouderenflat te gaan. In derdelijke gevallen is het mogelijk dat de sociale dienst een verhuisvergoeding geeft van f 2.500,-.De voorlichter meende dat hier zeker sprake was van een vergoeding, maar desgevraagd werd deze geweigerd. Het heette dat een duplexwoning bedoeld is voor 55-plussers en er in de zin van de wet geen verhuisvergoeding naar een bejaardenwoning kon worden verstrekt. Punt uit! Er zullen weinigen zijn die de wet zo goed kennen als de heer Pieren. Maar welke argumenten hij ook aanvoerde, de strenge regel werd gehandhaafd. Wettelijke regels zijn soms onmen selijk. Een ander verhaal dat uit de erva ring van de Seniorenvoorlichters werd gediept is de alleenstaande vrouw die hulp vroeg bij de aan schaf van een wasmachine. Zij moest aan de sociale dienst heel haar hebben en houden vertellen. Zij had geen begrafenisverzekering - zoals bij heel veel ouderen het ge val is - en had een spaarbankboekje met f 3.000,- er op. Daar kwam ze onder geen beding aan, want straks, als het zover was, moest ze netjes kunnen worden begraven. De So ciale Dienst meende echter, dat ze van die centjes wel duizend gulden kon nemen om de aankoop te doen. Ieder die een abonnement heeft bij de Openbare Bibliotheek betaalt jaarlijks de abonnementsprijs. In welke maand dit plaatsvindt is af hankelijk van de ingangsdatum van het abonnement. Deze datum staat vermeld op uw leenpasje. De ac ceptgirokaart wordt u tijdig toege zonden. Zo gebeurt het al jaren. Men zou bij wijze van spreken de acceptgirokaart met de ogen dicht kunnen tekenen en opsturen. Maar toch... Ingaande 1 januari 1995 zijn de abonnementsprijzen verhoogd met f 2,50 per jaar. Niets bijzonders. Alles wordt duurder. De prijzen be dragen vanaf 1 januari voor volwas senen f 35,-, CJP wordt f 30,- en Pas 65 f 25,- per jaar (was f 22,50). Opletten in december Abonnees, die in december hun pasje moesten verlengen, kregen in november de acceptgirokaart in de bus. Omdat december nog steeds vóór 1 januari ligt, gold dus nog de oude prijs van f 22,50. Op de ac ceptgirokaart stond echter een be drag van f 25,-. De verhoging van f 2,50, die officieel per 1 januari in gaat, is hierin dus reeds opgeno men. Bij navraag in de Bibliotheek, of dit een vergissing was, werd medege deeld dat dit niet het geval was. Men bevestigde dat de prijs bij betaling vóór 31 december inderdaad f 22,50 bleef. Men heeft het ver hoogde bedrag opgenomen, omdat voor betalingen die na 1 j anuari bin nenkomen de nieuwe prijs geldt. Abonnees waarvan de overschrij ving van f 25,- vóór 31 december bij de Bieb binnen was, kunnen op verzoek f 2,50 terugkrijgen. Bij contante betaling aan de balie werd zonder meer f 22,50 gerekend. Waarom zou men het gemakkelijk doen als het moeilijk ook kan. Geen informatie In het begeleidend schrijven bij de acceptgirokaart ontbrak deze infor matie geheel. Men had toch op z'n minst één en ander duidelijk kun nen uitleggen. Eerlijker zou ge weest zijn gewoon de oude gelden de prijs te vermelden met de mede deling, dat betaling vóór 31 decem ber binnen moest zijn en dat daarna de nieuwe prijs zou gelden! Gratis abonnementen? "Openbare Bibliotheek geeft gratis abonnementen weg", was de kop van een artikel in de Soester Cou rant van enige weken geleden. De kop boven dit artikel had kunnen luiden: "Jarenlange abonnees van de Bibliotheek, waaronder vele ou deren, betalen onbewust f 2,50 te veel'. Een goedkope manier om gratis iets weg te geven? Eerlijkheidshalve dient nog te wor den vermeld, dat de verdere dienst verlening niets te wensen overlaat. De gevolgde methode met betrek king tot de abonnementsprijs in de cember verdient echter geen schoonheidsprijs. Binnenkort zal er een gesprek plaatsvinden tussen de Senioren voorlichters en de wethouder over de problemen die er zijn. Dit sluit mooi aan bij - zoals in het Utrechts Nieuwsblad werd vermeld - het geen de gezamenlijke kerken in Ne derland in februari gaan onderne men tegen de armoede. Onder de ti tel: Armoede is onrecht, roepen de kerken op tot een nationale discus sie over de verdeling van werk en zorg. Zorgen zijn er te over. De Senioren voorlichters willen bemiddelen tus sen hulpvragers en overheid. Zij willen de weg wijzen in belastingza ken en hulp geven op welke gebied dan ook. Inmiddels is het bestaan van de Seniorenvoorlichters ook bekend geworden bij artsen en ker ken. Ook zij verwijzen hulpvragen- den naar de voorlichters. Wie een gesprek wil, kan zich rich ten tot de Coördinatrice Senioren voorlichters, mevrouw Loes Belt, in Soest bereikbaar onder nummer (02155)-27977. Voor de goede orde zij gemeld, dat de Seniorenvoorlichters als vrijwil ligers werken onder de paraplu van de SWOS, Stichting Welzijn Oude ren Soest. Henk Koster Hoestdrankjes waarin het slijmver- dunnend middel broomhexine is verwerkt, kunnen huiduitslag ver oorzaken, zo blijkt uit mededelin gen van het Bureau bijwerkingen geneesmiddelen in Rijswijk. Deze bijwerking staat evenwel niet ver meld in de bijsluiter. Opgesomd worden wel als bijwerkingen trans piratie, duizeligheid en maagklach ten. Het Bureau bijwerkingen wijst erop dat artsen behalve de genoem de bijwerkingen ook rekening moe ten houden met huiduitslag. Dat kan in principe ook bij patiënten die geen hoestdrank voorgeschreven hebben gekregen, want hoestdran- ken met broomhexine zijn ook zon der recept verkrijgbaar bij apothe kers en drogisten. Overigens is het aantal gemelde gevallen relatief ge ring: 22 sinds 1972. Aan dat getal moet overigens niet te veel waarde worden gehecht, want er is zeer waarschijnlijk sprake van een be langrijke onderrapportage. Bij 15 van de 22 meldingen traden de hui dreacties binnen vijf dagen na het gebruik van broomhexine op. De meldingen betroffen elf mannen en elf vrouwen, die in leeftijd varieer den van 5 maanden tot 88 jaar. De huidreacties waren in de meeste ge vallen ernstige jeuk en uitslag. De reacties verdwenen nadat het ge bruik van broomhexine was ge staakt. (Bron: Ned. tijdschrift voor Geneeskunde, 03/12). Ref. Dagblad 21/12'94. SOEST/SOESTERBERG Ten behoeve van bezoek aan o.a.: dokter, familie, winkelcentra, vrienden, kennissen, zieken huis. De prijs per rit bedraagt f 1,50 per persoon. Ook mogelijk zijn collectieve ritten t.b.v. een bezoek aan theater, concert, tuincentrum, enz. Hiervoor geldt een minimum aantal personen van 5 en een maximum van 7 personen. Te vens is een aangepast tarief van toepassing. Voor afspraken of meer informatie kunt u bellen naar 19190. Iedere werkdag tussen 9.30-13.00 uur. De fototentoonstelling 'Zorg in Ne derland' is medio september aan haar zes maanden durende tournee door Nederland begonnen. De bij na honderd foto's, die een indrin gend tijdsbeeld vormen van de sek- tor zorg en welzijn, zijn nog te zien in: Rotterdam-Zuid, Ikazia Zieken huis (18-1 t/m 30-1) Goes, Oosterschelde Ziekenhuis 1-2 t/m 13-2) Eindhoven, Catharina-Zieken- huis (15-2 t/m 27-2) Sittard, Maaslandziekenhuis (1-3 t/m 13-3). De tentoonstelling is de hele week te bezichtigen. Bron: PGGM-Profiel De Postbus 51-spotjes op radio en televisie over pensioen zijn inmid dels afgelopen, maar de bijbehoren de folder 'Voor een goed pensioen moet u zelf ook iets doen!' is nog steeds verkrijgbaar. De folder maakt u wegwij s in het N ederlandse pensioensysteem; ook staat erin vermeld wat u zélf voor een goed pensioen kunt doen. U kunt de gra tis folder - maximaal één per aan vraag - bestellen of afhalen bij de Winkel van Postbus 51, Noordein de 64, 2514 GK Den Haag, 070-3562052. De winkel is ge opend op maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 17.00 uur. Bron: PGGM-Profiel Op de Seniorenpagina nam de redactie een verhaal op over vroe gere tijden. De geschiedenis van de wasteil en later de badhuizen. On getwijfeld hebben velen, die het le zen gedacht: O ja, inderdaad. We vroegen de lezers ook een her innering op schrift te stellen en ter publicatie aan te bieden. Helaas hebben we tot nu toe geen reactie ontvangen. Hebben de Soestenaren de herinnering verloren? Het zou toch een veel gelezen rubriek kun nen worden, vooral als de verhalen zouden zijn toegesneden op de Soester gemeenschap. De redactie houdt zich graag aanbe volen... Uw relaas kan worden gezonden naar: Redactie Seniorenpagina, p/a de SWOS, Albert Cuyplaan 1, 3764 TM Soest. Vele jaren gaan we naar Frankrijk. Met een beetje kennis van het Frans en met handen en voeten conver seerden we met de Fransen. Dat be viel ons niet meer en we wilden ons beter kunnen uitdrukken in de Franse taal. Wat te doen? We willen toch niet echt terug naar de schoolbanken? Het idee, weer woordjes uit het hoofd leren en dan toch niet je mond durven open doen! Toen hoorden we van de SWOS, waar Franse lessen gegeven wer den, aan de praktijk getoetst. Schoorvoetend gaven we ons op. Maar we werden meteen opgeno men in de groep die reeds enige maanden bezig was. Het leuke van deze lessen is, dat je met elkaar intensief bezig bent on der leiding van een leerkracht en een op de praktijk gericht boek. Het stellen van vragen aan, en het beantwoorden hiervan door de cur sisten, moet ons over de drempel trekken om te durven spreken. En nu, na één jaar bezig geweest te zijn, begint dat aardig te lukken. Met veel plezier heeft de hele groep zich weer opgegeven voor het vol gende jaar. Eerlijkheidshalve moet ik wel ver melden dat de lessen ook vallen en staan met het enthousiasme waar mee de leerkracht zich inzet en be grijpt, dat 55-plussers niet meer te rug willen naar de lessen van vroe ger. Wij hebben met onze Franse le rares (Henriëtte) enorm geboft. Haar wijze van les geven is geheel gericht op de normale 'praat van de straat". Met genoegen gaan we ie dere dinsdag weer naar ons "Frans I anderhalf uurtje". Het programma 1995 voor de dag tochten en de 5-daagse reizen van de KBO is nu definitief vastgesteld. Daarom wordt er een informatie bijeenkomst gehouden op 24 janua ri in de Vijverhof aan de Klarinet 39, van 10.00 tot 11.30 uur. Tijdens deze informatiemorgen zijn ook de inschrijfformulieren voorra dig en kan men al boeken voor de diverse dagtochten en de 5 en 8-daagse reizen. Er is een 8-daagse Rijn-Moezel cruise op 7 april en een 5-daagse busreis naar Luxemburg op 18 sep tember 1995. Ook voor deze reizen is informatie aanwezig evenals de aanmeldingsformulieren. De belangstelling in 1994 is voor al le reizen bijzonder groot geweest, dus tijdig boeken is wel belangrijk. Alle dagtochten worden gemaakt met één bus, met uitzondering van de Bloemmozaieken - de Passiespe len en de Kerstreis. Maar ook dan is tijdig aanmelden wel gewenst om teleurstelling te voorkomen. Al vele jaren organiseert de St. Wel zijn Ouderen Soest in het kader van "Meer Bewegen voor Ouderen' gymnastiekcursussen voor senioren van 55 jaar en ouder. Om u eens in de gelegenheid te stellen kennis te maken met deze vorm van met el kaar bezig zijn kunt u gebruik ma ken van het aanbod een aantal les sen bij te wonen. Misschien wordt u zo enthousiast dat wij u als cursist mogen begroeten. De kennismakingslessen zijn op woensdag 25 januari, 1 en 8 februa ri (10.15 tot 11.00 uur). Voor deze drie lessen betaalt u slechts f 5,- in totaal. U hoeft zich hiervoor vooraf niet aan te melden. U kunt zich vervoe gen bij genoemde locatie. Het is aan te raden gemakkelijke kleding te dragen. Wanneer u zich wilt aan melden kunt u via de docente een aanmeldingsformulier verkrij gen. Wij wensen u veel plezier. 29 januari: contactmiddag in Honsbergen; aanvang 14.30 uur; zaal open 14.00 uur, toegang gratis, men ontvangt 2 consumptiebon nen. 26 februari: contactmiddag in de Vijverhof; aanvang 14.30 uur, zaal open 14.00 uur, toegang gratis; men ontvangt 2 consumptiebon nen. Iedere donderdagmiddag: soos in Honsbergen; aanvang 14.00 uur, zaal open 13.30 uur; kosten f 1,00; men ontvangt 2 consumptiebon nen. Dinsdag 31 januari: 10.00-12.00 uur: bowlen in C-drie; Dinsdag 14 februari: 10.00- 12.00 uur: bowlen in C-drie; 14.30 uur: spelmiddag in "Groot Engen- daal"; Dinsdag 28 februari: 10.00- 12.00 uur: bowlen in C-drie. Voor info: spelmiddag: mevr. A. v.d. Wal-Verwey, tel. 15846; bow len: dhr. J. Schippers, tel. 13683. 18 januari: soos en kaarten in De Vijverhof; aanvang 14.00 uur. 24 januari: info over alle KBO- reizen in het komend seizoen; aan vang '10.00 uur in De Vijverhof. 25 januari: soos en kaarten in De Vijverhof; aanvang 14.00 uur. 8 februari: soos en kaarten in De Vijverhof; aanvang 14.00 uur. 15 februari: soos en kaarten in De Vijverhof; aanvang 14.00 uur. 22 februari: soos en kaarten klaveijaswedstrjjd in De Vijverhof; aanvang 14.00 uur. Info soos: mevr. R. Groen, tel. 17580. Info reizen: mevr. R. Korte-Tie- Iand, tel. 13960. Info evenementen: mevr. A. Ja cobs, tel. 15350. •ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28, 3761 AN Soest, tel. 16795. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13,3768 AV Soest, tel. 10845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 03463-53338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 27997 Klusjesdienst 23681 Zoals bekend zijn per 1 januari J.l. de meeste tandartskosten door de Overheid uit het ziekenfonds en de Standaard Pakket Polis gehaald. Diverse kosten worden niet meer vergoed door de bestaande verze keringen. De premie van de verze kering is echter niet evenredig ver laagd, maar zelfs verhoogd. In het artikel "Tandartsleed" van december j.l. werd reeds vermeld dat men zich nu aanvullend kan ver zekeren. Als men zich vóór 31 de cember heeft aangemeld, wordt men gegarandeerd geaccepteerd, zonder vragen over de staat van het gebit. De premie hiervoor kan per zorgverzekeraar verschillen. De aanschaf c.q. vervanging van een gebitsprothese valt hiet niet onder. In de informatie van zorgverzeke raars kan o.a. de mededeling voor komen, dat bij aanmelding voor de ze aanvullende verzekering één of meer medeverzekerden niet kun nen worden uitgesloten, m.a.w. u bent dus verplicht uw medeverze kerde huisgenoten ook te verzeke ren en dus ook premie te betalen. De vraag rijst echter, en dat geldt zeker voor vele ouderen, wat ie mand met een gebitsprothese aan deze verzekering heeft als vervan ging hiervan nier vergoed wordt. Uitgebreide verzekering Een en ander is bijzonder vervelenc voor degenen, die in de loop van het nieuwe jaar aan een nieuw gebit toe zijn. De maatregel is dusdanig laat afgekondigd (begin november), dat vervanging c.q. aanschaf in het ou de jaar praktisch niet meer te reali seren was. Maar ook hiervoor hebben de zorg verzekeraars een oplossing in de vorm van een uitgebreide verzeke ring. Hierbij wordt aanschaf c.q. vervanging van een prothese we gedeeltelijk vergoed. Men dient du: goed af te wegen waarvoor mer kiest en ook, of de te betalen premie opweegt tegen de vergoedingen Wat betreft de clausule, dat mede verzekerden niet kunnen worder uitgesloten, dienen verzekerder van de Standaard Pakket Polis te bedenken dat huisgenoten met eer Standaard Pakket Polis geen mede verzekerden zijn, maar individuee zijn verzekerd met een eigen pre mie-berekening en desgewens voor de aanvullende verzekering niet behoeven te worden medever zekerd. Het "Zilveren Kruis" b.v. atten deerde de verzekerden hier niet op Dat meerdere verzekerden op de zelfde polis staan mag in dit geva niet doorslaggevend zijn. Per 1 januari 1995 zijn er nieuwe reisdocumenten, die goed beveiligd zijn tegen fraude en misbruik en een versnelde afhandeling van het inter nationale reizigersverkeer kunnen bevorderen, t.w. - het nieuwe paspoort dat wereld wijd geldig is; - de Europese identiteitskaart voor de meeste Europese landen. De prijs voor beide documenten kan per gemeente verschillen. De Europese identiteitskaart kost ma ximaal f 35,- (1995). Het paspoort kost meer dan het dubbele. Beide reisdocumenten hebben een geldigheidsduur van vijf jaar. Het oude paspoort en de toeristenkaart blijven geldig tot de daarin vermel de datum! Bij het aanvragen van een nieuw document kunt u het oude, niet meer geldige document terug krijgen, nadat dit ongeldig is ge maakt. De gemeentelijke identi teitskaart is géén reisdocument en kan alleen gebruikt worden voor identificatie in Nederland tot de vermelde datum. Aanvragen Het reisdocument moet persoonlijk worden aangevraagd en afgehaald. Hiervoor heeft u nodig: - het oude reisdocument; - bij het ontbreken hiervan een gel dig identiteitsbewijs; - twee goed gelijkende identieke fo to's zwart/wit of kleur. In sommige gevallen is bijschrijven van kinderen mogelijk. Raadpleeg hiervoor de postbus 51 folder van het Ministerie van Binnenlandse Zaken getiteld "Paspoort of Euro pese identiteitskaart. De keus is aan u". Hierin staan ook vermeld de landen, waarin de Europese identi teitskaart geldig is. Verkrijgbaar bij bibliotheek, postkantoor en ge meente. it Het is een goed initiatief om in het kader van de Landelijke Aktiedag Zorg op 13 oktober jl. politici, we tenschappers, thuiszorgdirekteuren en zorgverzekeraars terug te laten keren naar de schoolbanken. In de thuiszorg worden nog steeds ingrijpende keuzen gemaakt, waar bij doelmatigheid en kostenbeheer sing sleutelwoorden zijn. De vraag mag terecht worden gesteld of die keuzen wel altijd zijn gebaseerd op kennis over de dagelijkse praktijk van de betaalde en onbetaalde thuiszorg. Onder leiding van Marga Milten burg zetten 50 deelnemers zich, naar later blijkt een beetje overmoe dig, aan het beantwoorden van eer twintigtal meer-keuze vragen. Ni vijf kwartier moeizaam maar vrolijk ploeteren, is de uitslag toch wel een beetje onthutsend. Ella Vogelaar, vice-voorzitter van de FNV, maakt met een duidelijke teleurgestelde, zelfs enigszins boze stem bekend dat zelfs na verlaging van de aan vankelijk vastgestelde norm, slechts een van de deelnemende groepen een mager zesje kon scoren. Het blijkt met de kennis van de des kundigen over de thuis- en mantel zorg dus niet mee te vallen! De meesten, waaronder zorgverzeke raars en ambtenaren van VWS, zijn inderdaad gezakt als een baksteen. De nieuwe minister van Volksge zondheid, mevrouw E. Borst-Ei Iers, nam de resultaten van dit unie ke Nationaal Zorgtentamen, een beetje teleurgesteld in haar eigen ambtenaren, in ontvangst. Ook hier verwacht haar dus een mooie taak! CAM Bron: PCOB-Echoklanken In de Oude Kerk aan de To straal wordt komende zon* avond (22 januari) een oeeu nisch avondgebed gehouden w in de relaties tussen moslim: christenen centrale staal. De eenkomst heeft als motto: loog Islam-Christendom, een miliegesprek". Er wonen momenteel ruim 2000 i lims in Soest. Zij vormen daarmet van de grotere religieuze groeperi in ons dorp en beschikken over moskeeën en een gebedsruimte commissie Islam-Christendom va Raad van Kerken in Soest heeft haaldelijk pogingen gedaan om de ken in Soest te bewegen tot een woord op de vraag wat hun relatie t moslims zou dienen te zijn. He moslims en christenen elkaar iets te gen? Bidden ze tot dezelfde God? waar dat vrede centraal staat in C tendom en Islam? In het algemeen kan men zeggen d houding van de kerken - evenals di de meeste burgers van Soest - ter zichte van de in Soest wonende mo er een is van een welwillend neg De commissie Islam-Christer geeft de pogingen tot het aangaai een gesprek niet op. Het oecume avondgebed van zondag in de Kerk - monument van christelijke t tie - is voorbereid door enkele lede Weekend-opvangdienst Maatschappelijke Dienstverlening Hulp in dringende moeilijkheden op dag, zondag en algemeen erkende fe gen, tel. (035) 245555. Samenwerking Psychologen in de lijn Praktijk voor diagnostiek, psycholo begeleiding, opvoedingsadviezen ei chotherapic. Volgens afspraak, tel. 2 Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen dagelijks tussen 9. 10.00 uur, tel. (03463) 51789 of 52' Nazorg borstkankerpatiënten Informatie: Borstkanker informai trum Utrecht (BIC), tel. 030 - 3199 t/m. vrij. 10.00 - 13.00 uur. Werkgroep Kind en Ziekenhuis Behartigt de belangen van kind en vóór, tijdens en na de ziekenhuisof Informatie: mevr. M. Vrieling, tel. I Vrouwenspreekuur Iedere donderdag 20.00-21.00 uur, ring 31A (Vrouwenhuis), Amersfoc (033) 16612. Als je anoniem wilt blijs dat. Meidentelefoon Voor specifieke meisjesproblemen, dag 19.00-21.00 uur; woensdag 18.00 uur; donderdag 19.00-21.001 (030) 322020. Vrouwen in de Bijstand Vrouwen die problemen hebben op rein van de bijstand kunnen daarmee bij de werkgroep Vrouwen in de B telefonisch dagelijks 12.00-13.00 18.00 uur. Soest: tel. 17431 of Spreekuur: elke 2e vrijdag van de 10.00-11.30 uur. in het Interns Vrouwencentrum, Smitsweg 313. Buro Vrije Tijd Bemiddelt in vrijetijdsbesteding en mensen bij elkaar die samen iets willi op het gebied van hobby en interess bus 3074, 3760 DB Soest. tel. 12 14650. VTO-samenwerkingsverband Vroegtijdige Onderkenning Ontwikl stoornissen bij kinderen, postbus 24 AE Amersfoort, tel. (033) 637285 Slachtofferhulp Soest Praatpaal en vraagbaak voor slac van misdrijven en verkeersongeval 27719. Slachtofferhulp Eemland 24 uur per dag telefonisch bereikb: Soest, Soestdijk Soesterberg; tus: en 23.00 uur: tel. 02155-27719 23.00 en 7.00 uur: via de meldkame Amersfoortse politie, tel. 033-666» Al Anon-groep Soest Steun aan familie van degene die oj veel drinkt of dronk, tel. 12331 ol 15474 Baarn. Ouders van een overleden kinc' Landelijke zelfhulp-organisatie. I adres: Eveline Mossel, Weegbreesh 3765 XR Soest, tel. 14310. Thuishulpcentrale Eeniland De THC biedt partners en familie menterenden, van chronisch zieke ders van verstandelijk of lichamelij dicapte kinderen hulp door actief oppassen door vrijwilligers. Inforn 033-631334. Thuiszorg/Maatschappelijk W» Stichting Thuiszorg en Maatscl Werk N.O. Utrecht. Bureau Soe Grothestraat 74, 3764 CN S( 02155-19004, fax 02155-26588.

Soester Courant | 1995 | | pagina 26