MET DE EERSTE.WEL DE BESTE Mm iP £7 Soest bevriest tarieven van ozb W ACTUEEL! scliwcmnkcr Instemming met nieuwe straatnamen Specht-bewoners willen 'passage' door geluidswal naar Koningsweg niet kwijt BOSMAN 'Raad van State moet geen rad voor ogen worden gedraaid' heeft 'n leuke CD-aktie WOENSDAG 18 JANUARI 1995 SOESTER COURANT NATUURLIJK LAANSTRAAT 67 BAARN TELEFOON 02154 - 1 55 88 Gunstig voor schatkist gemeente en beurs van burgers RIJ ST-KERSENVL AAI Rijst en kersen rS Visser in actie tegen golfbaan Hooiweg afgesloten Radarcontrole Perceel aan Soester Engweg verdient naam 'bostuin' niet Nieuwe predikant voor Soestdijk: ds. P. van Winden SCHOEMAKER technische dienst Bericht voor alle trouwe klanten. Onze Claudia gaat het leven door een andere bril bekijken. Wij zijn daarbij uitgenodigd en zullen a.s. vrijdag getuige zijn van de heuglijke plechtigheid. Wildschut is derhalve vrijdag vanaf 14.00 uur gesloten (met excuses óók van Claudia). In onder meer Klein Engendaal en op de Boerenstreek k College gaat afsluiting heroverwegen (Gratis CD bij offerte-aanvraag). Uw voordelen: Zuinige en milieuvriendelijke HR-verwarmingsketel Hoogwaardig Nederlands kwaliteitsprodukt Comfortabele warmwater-voorziening Vakkundige installatie door Atag select-dealer 5 jaar all-in garantie Gratis onderhoudscontract tot 1-1-'96 Ook mogelijkheid tot lease of huur Momenteel met f 200, - milieusubsidie VRAAG VRIJBLIJVEND ONZE DOCUMENTATIEMAP AAN. ATAG StauWe öuj d Bosman Loodgieters b.v. - Soest /Hoevelaken - Bel gratis 0.6-0.22.22.11 OPRUIMING! De gemeente gaat de tarieven van de onroerend zaken belasting (ozb, voorheen ogb) bevriezen. Tot 1999 blijven de tarieven gel dig, die op basis van een taxatie in 1993 zijn bepaald. De gemeente ziet af van een voorgenomen her taxatie, omdat dat zowel voor de eigen schatkist als de beurs van de burgers gunstig uitvalt. Sinds '93 is de waarde van onroerende zaken gestegen. Bij een hertaxatie zou het nieuwe ozb-tarief dan ook onher roepelijk zijn verhoogd. Dat gebeurt nu niet, omdat ook de gemeente er voor deel bij heeft. Zo lang de gemeente de oude taxatie en de daaraan gekoppelde tarieven han teert, heeft de gemeente relatief minder inkomsten Gebleken is dat het rijk de herverdeling van het gemeentefonds relateert aan die inkomsten. Hoe min der guldens in het laatje van de gemeen te rollen, des te minder wordt de ge meente gekort op het gemeentefonds. Voor Soest komt dit neer op een mee valler van omgerekend ongeveer 500.000 gulden per jaar. - Bezuiniging De bezuiniging op de subsidie aan Soest valt overigens toch al mee. Soest had re kening gehouden met een oplopende korting van uiteindelijk 4.955.000 gul den. Dit bedrag zal uiteindelijk uitko men op 4.747.000 gulden. In verband met de ozb-tarieven in Soest zal de kor ting straks 'slechts' 4.239.000 gulden bedragen. Soest moet daarmee overi gens nog een behoorlijke veer laten en is dan ook niet voor niets begonnen aan een kerntakendiscussie, waarin alle subsidies die de gemeente verstrekt, on der de loep worden genomen. Terug naar de ozb. Het idee om de ta rieven te bevriezen en daar bij het rijk een slaatje uit te slaan, is afkomstig van de gemeente Alphen a/d Rijn. Inmid dels hebben veel gemeenten, waaron der Soest, dat voorbeeld gevolgd. Voor de huishoudens heeft dat tot ge volg dat ze geen hogere belasting voor hun onroerende zaken hoeven te beta len. Hetzelfde geldt voor het huurwaar deforfait, de heffing op het waterschap en de vermogensbelasting die aan de ozb zijn gekoppeld. Woningen die nu worden gebouwd of verbouwd, zullen wel (opnieuw) worden getaxeerd. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI hebben elkaar gevonden in de RIJST-KERSEN VLA AI! Deze bijzondere combinatie deze week van 17.95 voor .13.95 jv, hj Aanbieding is geldig van wo. 18 t/m di. 24 januari. <T Lekkers vindt u tenslotte aan de E* H Van Weedestraat 46!, Soest - Telefoon 02155-21059 VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Om te voorkomen dat de Raad van State een rad voor ogen wordt ge draaid heeft Jan Visser, fractie voorzitter van GroenLinks-Pro- gressief Soest, zich in een brief aan de afdeling Bestuursrechtspraak gedistancieerd van het gemeente bestuur. Dat heeft bij het hoogste adviescollege beroep aangetekend tegen het door de provincie afge wezen bezwaar tegen het streek plan, waardoor de aanleg van een golfbaan op de tocht staat. Visser had eerder al aangekondigd des noods persoonlijk naar de Raad van State te gaan, maar dat is om procedu rele redenen niet mogelijk. Hij houdt het daarom bij een brief aan de "hooge delgestrenge leden", waarin hij het be roepschrift van het gemeentebestuur - vorige maand verzonden - van com mentaar voorziet. "Met uw hulp wil de gemeente alsnog een 18-holes golfaccommodatie reali seren aan de Monnickenboschweg, als uit de milieu-effectrapportage (MER) blijkt dat dat in dit gebied verantwoord is," schrijft Visser. "Een MER is echter niet, zoals het gemeentebestuur be toogt, bedoeld om aan te geven hóe en waar een golfterrein kan worden aange legd, maar óf een steriele golfbaan ver antwoord is." Volgens Visser gaat het In verband met het aanbrengen van een persleiding onder de spoordijk door is de Hooiweg tot en met vrijdag 27 ja nuari afgesloten voor het verkeer. Aan- wonenden en hulpdiensten kunnen in die periode gewoon gebruik maken van de Hooiweg, zij het dat alles alleen be reikbaar is vanaf de Peter van den Bree- merweg. De politie hield vorige week donder dagochtend een snelheidscontrole op de Koningsweg. De radar-apparatuur registreerde 283 passerende automobi listen, van wie er 28 te hard reden. Ze kregen een proces-verbaal. De hoogst gemeten snelheid was 86 km/u. om een prachtig natuurgebied van 60 a 90 hectare dat in het Streekplan is aangeduid met "landelijk gebied cate gorie 4 en 5", dat deel uitmaakt van de ecologische hoofdstructuur, en een heel klein stukje "landelijk gebied categorie 1» Volgens Visser staat een project-ont wikkelaar ("tevens aannemer van golf- accommodaties") al in de startblokken om bij een afwijkingsbevoegdheid de gronden aan te kopen van de grondbe zitters, met wie al ver-gaande afspraken zijn gemaakt. "Daardoor hebben een MER en een inspraakprocedure ach teraf geen invloed meer, vanwege de economische belangen die dan zullen prevaleren." Het argument van de gemeente - "dat de lokatie Monnickenboschweg heel duidelijk als buffer moet dienen tegen verdere verstedelijking" - is volgens Visser een drogreden. In het nieuwe be stemmingsplan Landelijk Gebied (van 1994) is dit gebied immers al bestemd tot een (uitstekende) buffer tegen ver dere verstedelijking. Achter gesloten deuren Visser wijst er verder op dat er over het provinciale Streekplan en het gemeen telijke bestemmingsplan al een uitvoe rige inspraakprocedure is gevoerd. "Over een afwijkingsbevoegdheid van de Raad van State is dat onmogelijk," stelt hij vast. "Bovendien mijdt de stich ting Wolfduin als golfclub elke openba re discussie over de aanleg van hun clubterrein door alle correspondentie met de gemeenteraad in te trekken en de besprekingen met het College van B. en W. over grondprijzen, compensatie bosgebied e.d. achter gesloten deuren te voeren." Hij wijst de Raad van State tenslotte ook op het feit dat de aanleg van een hoogwaardige 9-holes golfbaan op het oude terrein van het Soester Natuurbad zich in een ver gevorderd stadium be vindt en verzoekt - "om te voorkomen dat u een rad voor ogen wordt ge draaid" - zijn brief bij de overwegingen te betrekken. "Ik wens u veel wijsheid toe bij uw afwegingen en vertrouw op een positief besluit, in het belang van ons mooie buitengebied." Jan Visser: ...drogreden... "Een droevige vertoning," zo noemde de heer Graffner van de Prins Bern- hardlaan het perceeltje aan de Soester Engweg dat in het nieuwe bestem mingsplan Noordelijke Eng is aange wezen als "bostuin". Hij deelde dat vo rige week mee aan de raadsleden in de commissie R.O., waar het plan overi gens nog niet echt aan de orde was. Wel wilde de commissie alvast de bezwaar den aanhoren. Het bestemmingsplan wordt in de commissievergadering van 31 januari pas echt besproken. Volgens de heer Graffner - die een op tie op het terrein heeft en er een dubbele woning wil neerzetten - is "bostuin" wel een erg groot woord voor het perceeltje. Enige jaren geleden zijn er al enkele tientallen bomen gekapt, omdat er ge vaar bestond dat ze zouden omwaaien. "Nu is het een droevige vertoning en het risico dat ook de rest omwaait is groot. Wat er over blijft is een brak stuk grond." Ds. Pieter van Winden, momenteel ge reformeerd predikant in Duivendrecht, heeft het beroep dat de gereformeerde (en hervormde) kerk van Soest vorige week op hem heeft uitgebracht aange nomen. Dat is maandag j.1. meegedeeld door scriba W. Masselink van de gere formeerde kerkeraad algemene zaken (KAZ) van Soest. Ds. Van Winden wordt - als opvolger van ds. Van Buuren - predikant van de gereformeerde én de hervormde kerk van Soest-noord (Soestdijk), omdat de Julianakerk in dit verband nauw sa menwerkt met de Emmakerk, waar eveneens een predikantsvacature is na het vertrek van ds. Jansen. De beide kerken hebben - mede in het kader van het Samen op Weg-proces - een gezamenlijke beroepingscommissie aangesteld, die beide vacatures tracht te vervullen. Ds. Van Winden gaat in deeltijd (0,8) voor beide kerken wer ken. De beroepingscommissie is nog op zoek naar een hervormde collega. Ds. Pieter van Winden is 32 jaar Qud, gehuwd en vader van een zoon van an derhalfjaar. Duivendrecht is zijn eerste gemeente. Hij zal naar verwachting eind mei in Soest bevestigd worden. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* I Gediplomeerd Optometrist, lid O.V. In de Hooihark of de Herdersstaf, daar wil toch zeker niemand wo nen, meent Bartho Andersson van de VVD. Mis, in de Herdersstaf zou fractie-assistent Moens van de christelijke combinatie GPV/ SGP/RPF zich juist uitstekend thuisvoelen. Stel de dames en heren raadsleden van Soest een aantal namen voor nieuwe straten voor en ze hebben voldoende stof tot het voeren van een 'discus- sie-tje', waarin je de weg zou kunnen kwijtraken. Zoals over het Van der Huchtlaantje en het Felix Orttlaantje in Klein Engendaal. De toevoeging van 'tje' vindt Teeke Glastra van BAM maar niets. Met name hij had het epistel van ambte naar Marcel Vossestein (een 'streekro man' van zes A-viertjes over de ge schiedenis van de gebieden waar de nieuwe straten komen te liggen en de voorstellen voor de namen) goed door gelezen en wierp zich als woordvoerder van de BAN (Burgers met Andere Na men). Niets laantje zus of zo. De doodlopende straatjes die straks tussen de Bosstraat en de Koningsweg worden aangelegd, kunnen volgens Glastra gewoon Bos straat worden genoemd. Dan moeten de huidige huisnummers maar worden aangepast. Verkeerde adres Hernummeren van huizen wordt door Wil Stekelenburg stellig afgeraden. Los gezien van de kosten voor de bewoners leidt dit volgens het raadslid van de PvdA alleen maar tot ongemak en mis verstanden. "Ik heb dat aan den lijve ondervonden," aldus Stekelenburg die in Soesterberg woont. "Tot op de dag van vandaag krijg ik mijn post op het verkeerde adres bezorgd, zelfs de post van dit gemeentehuis." Glastra had op nog meer nieuwe namen wat aan te merken. Zoals het Dalplein ("Dan denkt iedereen aan de roton de"). Het BAM-raadslid heeft de voor keur voor een naam als Josephlaan of Molenlaan. Volgens wethouder Ries van Logtenstein zit Soest al ruim in de 'molens' met de Molenstraat, de Mo lenweg en het Molenpad. En Harry Witte (Gemeentebelangen Groen Soest) vindt Steenraket toepasselijker voor het gebied Dalweg-zuid. "Omdat we eerst laagbouw zouden krijgen, maar nu steeds hoger gaan bouwen." CD A-er Arie van den Breemer is uit stekend te spreken over de namen die het college heeft voorgesteld. "Met na me de namen op de Boerenstreek spre ken mij aan. De meeste heb ik mijn han den gehad. Behalve de Herdersstaf, maar misschien komt het daar nog De meerderheid van de commissie mi lieu gaf vorige week woensdag zijn goedkeuring aan de nieuwe namen. Zo dra de betreffende bouwplannen zijn gerealiseerd en de straten zijn ingericht, krijgt Soest de volgende namen erbij: Boerenstreek: Hoofdstel, Gareel, Dis selboom, Ooshout, Lamoen, Evenaar, Dorsvlegel (niet Dorpsvlegel), Her dersstaf, Ploegschaar, Hooihark, Sloot haak en Korenzicht. Klein Engendaal: Houtsnip, Van der Huchtlaantje, Felix Orttlaantje. Dal- weg-zuid: Dalplein, Graanakker. Soesterberg: Stemerdingweg. De ver bindingsweg tussen de Amersfoortse- straat en de Kampweg zal in zijn geheel Richelleweg worden genoemd. Het gaat nog wat moeizaam, maar langzamerhand went Soest wel aan het verschijnsel van de zelf-den- kende burger. Dat is zo'n beetje de conclusie na de kontakten die en kele (toekomstige) bewoners van de Specht - een nieuwe straat in Klein Engendaal - in de afgelopen maanden met het gemeentebe stuur hebben gehad. Onderwerp: de (ongewenste) sluiting van de geluidswal die de Specht scheidt van de Koningsweg. Waar in vroeger jaren het dierenasiel gevestigd was vertoont de geluidswal een groot gat. Dat wordt momenteel ge bruikt door het bouwverkeer, want de woningen zijn nog in aanbouw. Een van de komende bewoners van de Specht is de Soester Hans Kruiswijk, nu nog aan de Weegbreestraat, die zijn nieuwe huis - vlak bij het gat in de wal - over een maand hoopt te betrekken. De bedoeling was altijd dat het gat zou worden dichtgemaakt als de Specht klaar was, zodat de geluidswal zich tot de Eigendomweg ononderbroken langs de Koningsweg zou uitstrekken, maar Kruiswijk vindt dat zonde. "Als er een opening blijft heeft dat allerlei voorde len, vind ik. Het is best mogelijk om het gat als passage voor fietsers en wande laars te handhaven en toch voorzienin gen te maken om het verkeerslawaai van de Koningsweg tegen te gaan. Je zou kunnen denken aan een soort sluis." Een voordeel zou zijn dat fietsers en wandelaars de Koningsweg makkelijk kunnen oversteken zonder dat ze eerst de hele wijk door moeten, aldus Kruis wijk. Bovendien ontstaat op die manier een fraaie verbinding van Klaarwa- ter/Smitsveen, via de Eigendomweg en de Specht, naar het park bij de Bos straat, zoals er ook vroeger schijnt te zijn geweest. Verder is de Koningsweg zijde van de geluidswal een ideale plek om honden uit te laten, waardoor de wijk minder last krijgt van hondepoep, en zal een "legale" opening in de wal voorkomen dat mensen op eigen houtje een oversteek creëren, waardoor de wal - die hier en daar toch al flink bescha digd is - wordt ontzien. Brug over Koningsweg Kruiswijk zocht in december kontakt met de gemeente en ontdekte dat er ooit (ambtelijke) plannen waren ge weest om de opening inderdaad te handhaven, maar het verwachte ver keerslawaai tegen te houden met een "sluis" van (transparante) schermen. Zelfs bleek er een plannetje te bestaan om het fiets/wandelpad vanaf het gat met een brug over de Koningsweg naar de Bosstraat te leiden! "Ik vroeg waarom daarover nooit was gesproken met de toekomstige bewo ners, maar daar kreeg ik geen antwoord op. Daarna heb ik een brief met mijn voorstel aan wethouder Blommers ge schreven. Later kreeg ik via de ambte naren het formele antwoord: dat B. en W. besloten hadden de geluidswal nor maal aan te brengen en geen oversteek- mogelijkheid te maken. Verder werd er in de brief geen enkel argument ge noemd." Dat trof hem pijnlijk, als "mee-denken- de burger", maar wat hem nog meer verbaasde was dat het Collegebesluit "in beslotenheid" al op 15 november genomen was, zoals hij vernam, terwijl naar zijn eigen waarneming de ambte naren toen nog volop met het plannetje bezig waren en wél mogelijkheden za- gen, óók financieel. "Als toekomstige bewoners zijn we er helemaal buiten gehouden, en dat stel de me teleur. Dan zét je als burger eens een stap in de richting van het gemeen tebestuur, en dan word je, zo afge scheept..." Hoe-het-niet-moet Hij besloot intussen om datgene te doen wat de gemeente al die tijd had nagela ten: kontakt zoeken met de 13 andere toekomstige Specht-bewoners en hen informeren over zijn voorstel voor een passage. "Ik was tenslotte geen spreek buis, want het was alleen m'n eigen idee waarvoor ik de gemeente warm pro beerde maken." Dat leverde hem enke le reacties op, zowel positieve als nega tieve. "Maar dat vind ik niet erg. Wel blijkt daaruit des te meer dat het nodig en nuttig is dat de gemeente met de be woners over zulke dingen gaat praten. Je hoort wel van alles over politici die de wijk in gaan, maar dan is dit toch een voorbeeld van hoe-het-niet-moet." Kruiswijk zocht opnieuw kontakt met de gemeente en kon vorige week - in tussen vergezeld van een medestander, de heer J.' Eras - terecht bij wethouder Ten Hove, waar hij zijn voorstel nog eens toelichtte. "Ten Hove gaf toe dat het allemaal wel heel mager was ge weest. Als argument voor het dichtma- Toekomstig Specht-bewoner Hans Kruiswijk in het (vorige week be sneeuwde) gat in de geluidswal, dat vol gens hem beter open kan blijverifl ken noemde hij nu de verkeersveilig heid en de financiën, maar er zijn wel meer oversteken over de Koningsweg, dus met die onveiligheid zou het wel eens kunnen meevallen, denk ik.'NjMe- destander Eras - architect - lanceerde nog een alternatief: een wandel/fiets- passage óver de (dichtgemaakte) ge luidswal heen, een overgang zoals in de duinen wel gebruikelijk is. Heroverweging Kruiswijk en Eras kregen van de wet houder wel de belofte los dat hij de zaak nog eens op korte termijn zou laten na gaan en dat de toekomstige Specht-be woners alsnog bij de besluitvorming be trokken zouden worden. "Hij heeft toe gezegd dat het besluit heroverwogen wordt, dus dat wachten we dan maar af." Kruiswijk heeft inmiddels alle toe komstige Specht-bewoners uitgeno digd om a.s. maandag de koppen bij el kaar te steken. Dat is sowieso nuttig, vindt hij, omdat ze straks allerlei ge meenschappelijke belangen hebben. Een "legale" opening in de wal zal ga ten als deze voorkomen. LOODGIETERS MET DE VAN BETER Voorwaarden: Bij aanvraag van 'n offerte om uw huidige c v.-ketel te vervangen, ontvangt u 'n leuke CD Deze aktie geldt van 1 november 1994 t/m 31 maart 1995. Gecertificeerd Waarborg- installateur

Soester Courant | 1995 | | pagina 3