OP 'X Vluchtelingen in Velika kómen de winter door dankzij Soest! 7ACTUEEL SOESTER ONDERLINGE Soest 50 jaar geleden Comm wel pli Regina Bos gaat vastberaden door met hulp aan kindertehuis Kozle 'Van Dolle Dinsdag tot het Blikken Tijdperk' WOENSDAG 18 JANUARI 1995 SOESTER COURANT Kersttransport werd nieuwjaarsbezoek PAGINA 4 WOENSDA l r-süÉi De LAAGSTE PREMIE en toch extra uitgebreid verzekerd! natuurlijk bij: Mieuw! ouden- en -fiind-zwemtnen FOTOS Bedrijf wc woensdag 18 januari 1995 A K T U E E L OFFICIËLE BEKENDMAKINGEN VAN DE GEMEENTE SOEST Het bezoek aan de vluchtelingen in het Kroatische dorpje Velika zit er weer op. Ditmaal is het allemaal wat anders gelopen dan tevoren was gepland. Dat de Bosniërs in elika blij waren met de gebrachte goederen staat echter voorop. Ivonne Wierink: "Aangrijpend, dil laatste bezoek. Je denkt dat je weet wal je te wachten staat als je in Velika aan komt, de emnsen waar het allemaal om is begonnen opnieuw ziet, maar eigen lijk word ik er zelf steeds emotioneler onder. Het is dan ook een goed moment om even afstand te nemen voorzover dat mogelijk is. Even een aantal maan den géén Velika. Een gezegde luidt: Een te betrokken hulpverlener is een slechte hulpverlener", en misschien is dat wel zo. We kwamen een paar dagen vóór Kerst aan in Velika, met een op het laatste moment gesponsord busje van Auto Smeeing. De vrachtwagen, met onze kostbare lading, zou een dag later arri veren. Tenminste, zo was de planning. Toen er die dag daarna niets kwam, zijn we van daaruit gaan bellen naar Neder land. Zo kwamen we te weten dat de wagen vaststond bij de Oostenrijkse grens, omdat Slovenië de grens had ge sloten voor vrachtverkeer wegens hevi ge sneeuwval. We hadden dus een probleem! Die dag hebben we gebruikt om de vluchtelin gen buiten Velika te bezoeken. Zo zijn we o.a. naar het gezin in Slavonski Brod geweest, waar het meisje Sabina, be kend geworden door onze aktie, met haar familie in een door mensen in Ne derland betaalde woning woont. Het is een bezoek dat ik niet gauw zal vergeten: huilende mensen, die trots hun tweekamerwoning laten zien. Naar Nederlandse maatstaven niets, maar voor vluchfelingen een absolute luxe. De woning is droog en warm, er is stro mend water en zij hebben hun privacy. Maar bovenal heeft het verblijf in deze woning ervoor gezorgd dat Sabina weef gezond is en opgroeit tot een redelijk normaal meisje, dat enorm trots is op de aan haar geadresseerde post van men sen uit Nederland. Smeekbede Ons tweede bezoek in Slavonski Brod was bij een ander gezin, waar we ook de eerste keer zijn geweest en voor wie we eveneens voedselpakketten (ook in de truck) bij ons hadden. Het gezin bestaat uit een vader, moeder, zoon van twintig en dochter van achttien. De dochter is lichamelijk en geestelijk gehandicapt en spreekt nauwelijks. Voor haar hadden we de door de fa. Schoemaker beschik baar gestelde televisie bij ons, wat we helaas alleen maar konden vertellen, aangezien ook die nog bij de grens stond! Toch was er blijdschap alom, en vervoer van Velika naar Slavonski Brod viel wel te organiseren op het moment dat ons transport aan zou komen. Er was echter een probleem met de zoon, Neda. De jongen is gewond ge raakt in een oorlog waaraan hij bepaald niet vrijwillig meedeed. Hij is in zijn been geschoten en moest naar huis. Ui teraard waren zijn ouders dolgelukkig met het feit dat hij thuiskwam met "al leen maar" een stijf been, maar het sala ris dat hij in dienst verdiende was het enige inkomen. Nu probeert het gezin, zoals alle vluchtelingen, op alle mogelij ke manieren aan geld te komen om eten te kopen. Soms is er wat werk in de bos sen te doen, soms valt er iets te verhan delen of kun je iemand tijdelijk tegen betaling helpen. De moeder, Mirsada, begon plotseling te huilen en greep mijn hand. De tolk was nodig om te begrijpen wat haar smeekbede was. Zij was inmiddels drieëntwintig familieleden kwijt ge raakt, en vreesde nu ook haar zoon kwijt te raken. Ze hield er rekening mee dat de Serven niet op zouden houden bij het op dit ogenblik onder vuur lig gende Bihac en zeker tot dit gebied door zouden dringen. Haar zoon was in dienst geweest bij het Bosnische leger en zou zeker doelwit worden van de Serven. "Ivonne, red het leven van mijn zoon, hélp hem!" Het verzoek was duidelijk: als het Neda zou lukken om op een of andere manier te kunnen vluchten naar een westelijk land, of wij ons dan een beetje over deze jongen zouden kunnen ontfermen, zo dat hij niet helemaal alleen zou staan. Dan sta je daar, zelf moeder van drie jongens. Deze mensen die niets hebben, geen geld„geen eten, alleen nog elkaar, houden er rekening mee dat ook hun zoon zal vertrekken, met alle onzeker heid van dat moment. Mensen in Ne derland die zo makkelijk zeggen "Ne derland is vol laat ze maar blijven waar ze zitten" zouden eens achter de scher men van zo'n persoonlijk drama moe ten kijken! Na zo'n bezoek stapje hui lend weer in je auto. Op dat moment kun je immers helemaal niets doen. Na tuurlijk proberen we deze jongen, die de leeftijd heeft van onze zoons, te hel pen. Maar hoe en wanneer? Angst en gelatenheid De vluchtelingen in Velika waren, on danks dat wij (nog) niets brachten, blij met ons bezoek. Dat was dan ook een voordeel: we hebben veel intensiever contact gehad met de mensen daar, om dat we gewoon meer de tijd hadden. Er vindt wel een verandering onder de vluchtelingen plaats. Waren we tijdens ons eerste bezoek ervan overtuigd dat de vluchtelingen daar bestonden uit idealisten en/' of arme mensen, die óf er rekening mee hielden dat ze snel terug konden naar Bosnië, of geen geld en mogelijkheden hadden om naar een veilig westers land te vluchten, nu was alles anders. De mensen houden er re kening mee dat de oorlog zich uitbreidt tot het gebied waar zij nu verblijven, en reageren daar heel verschillend op. De één haalt gelaten zijn schouders op en zegt: "Het is nu eenmaal ons lot", de an der is bang en oriënteert zich nu al op vluchtwegen voor-het-geval-dat. Ook het leger, dat een opslagplaats heeft in Velika, is duidelijk waakzamer. Het Trots poserend bij eerder meege- brachte kookplaat uit Soest! idealisme van ons eerste bezoek, "na tuurlijk gaan wij terug, het is een kwes tie van maanden", zijn wij niet meer te gengekomen. We hebben weer veel mensen gespro ken die hun persoonlijk verhaal willen doen, het één zo mogelijk nog aangrij pender dan het andere. Hoe is het mo gelijk dat mensen elkaar zulke gruwe lijkheden kunnen aandoen! Een gevoel dat nog eens werd versterkt tijdens ons bezoek aan de drieëntachtigjarige man die op kosten van mensen in Holland in het plaatselijke bejaardentehuis wordt opgevangen en die na deze zinloze oor log helemaal niemand meer over heeft. Zijn kinderen en zijn vrouw zijn omge komen. Ondanks de dankbaarheid die hij heeft jegens alle mensen in Neder land die hem nu helpen, de pijn kan nie mand meer bij hem wegnemen. Iets verbeterd De woonomstandigheden' in Velika zijn slecht. Toch probeert de bevolking daarin enige verbetering te brengen. Zo heeft men met vereende kracht het eer der onbewoonbare verklaarde school gebouw, dat weer in gebruik werd ge nomen door de grote stroom vluchte lingen, weer enigzins leefbaar gemaakt door bijvoorbeeld de muren te witten en wat oude stoelen neer te zetten. Ook zijn de bedden van de mensen nu ge scheiden door hoge, sombere houten schotten, waardoor men iets meer pri vacy heeft. De situatie is niet goed dus, maar gewoon iets minder slecht. Het voedsel laat duidelijk nog te wensen over. Men gaat niet dood van de hon ger, maar daarmee is ook alles gezegd. Het beschikbare voedsel is bijvoorbeeld erg eenzijdig. Melk en/of melkproduk- ten zijn er helemaal niet, groente even als brood alleen som£ Meestal bestaat de maaltijd uit alleen aardappelen ó.i.d. Gelukkig hebben wij zeker voor maan den voedsel gebracht. De goederen kwamen daags voor oudjaar aan in Ve lika. In Velika is een organisatie opge zet bestaande uit vluchtelingen, en aan hen hebben we overgedragen hoe de in houd van de vrachtwagen moest wor den verdeeld. De eerste reakties uit Ve lika komen al binnen. Men bedankt via ons al die honderden mensen die het mogelijk hebben getnaakt opnieuw tot steun te zijn voor deze zo getroffen groep vluchtelingen in Velika. Bijvoorbeeld: Opstalverzekering steen/hard f 0,80 per o/oo Opstalverzekering steen/riet f 2,00 per o/oo Inboedelverzekering steen/hard f 1,40 per o/oo Inboedelverzekering steen/riet f 2,25 per o/oo VOOR AL UW VERZEKERINGEN. Soesterbergsestraat 26 - Soest - tel. 02155 - 2 90 60 'Illegale' 1000 gulden overhandigd Binnen afzienbare tijd zal het kin dertehuis Dom Pomocy in Ked- zierzyn-Kozle beschikken over een twede unilift, waarmee de soms ernstig gehandicapte patiën tjes in of uit bed en bad "getakeld" kunnen worden. Ze hébben al één zo'n lift, maar dat is veel te weinig. De eerste lift werd vorig jaar bekostigd met de opbrengst van de benefiet-ver- jaardag van Regina Bos uit Soest, die haar 50e verjaardag had aangegrepen voor een speciale actie; in plaats van ca deautjes wist ze haar uitgebreide vrien denkring zo ver te krijgen dat ze een be drag afstonden voor de actie. Toen Re gina de opbrengst in Kozle afleverde was ze diep onder de indruk van wat ze zag, en ze besloot dat het niet bij die ene lift mocht blijven. Regina bedacht verder dat ze in Soest een hoop mensen zou kunnen benade ren met een collecte. Ze vroeg dus een vergunning aan bij B. en W., maar die kreeg ze niet omdat ze niet officieel stond ingeschreven bij het bureau dat zich met fondsenwerving bezighoudt. "Ik wilde met de pet rond, maar dat mocht dus eigenlijk niet. Dus toen ben ik maar 'illegaal' rondgegaan bij familie en vrienden, en dat leverde opnieuw een mooi bedrag op. Sommige bedrij ven kwamen met echte flappen - dus dat tikte lekker aan - maar het meeste is met guldens en kwartjes bij elkaar ge bracht." In de week voor Kerst ging ze een week end naar Kozle, waar ze uiteraard met open armen werd ontvangen. De ad junct-directrice van Dom Pomocy was dan ook graag bereid om te poseren, mét de flap van 1000 gulden én een exemplaar van de Soester Courant, waarin de actie van Regina beschreven stond. "Van die 1000 gulden leek ze eerst niet zo onder de indruk," aldus Regina, "maar toen we het omreken den naar veertien miljoen zloty's veran derde haar gezicht." Kunst uit Kozle Intussen heeft Regina zich het hoofd gebroken over de vraag of ze haar per soonlijke hulp aan Dom Pomocy een bestendig karakter kan geven. Ze heeft de oplossing gevonden via Joseph Drong, een Poolse kunstenaar, die een prachtige serie schilderijen en aquarel len heeft gemaakt, o.a. van plekjes in Kozle en omgeving. Ze hoopt deze kunstwerkjes te kunnen aankopen voor een vriendenprijsje en ze - met winst voor Dom Pomocy - in Soest aan de man te kunnen brengen. "Ik heb prach tige dingen van hem gezien. Volgende week ga ik weer naar Kozle en dan hoop ik definitieve afspraken te kunnen ma ken." Een tweede pijl op haar boog is de mo gelijke verkoop van handenarbeid en kunstnijverheid - "kinderkunst" - van de kinderen die in Dom Pomocy zelf worden verpleegd. "Ik heb zulke aardi ge dingen gezien, bijvoorbeeld op het gebied van houtsnijwerk en gebrand schilderd hout. Daar zal hier in Soest ook vast wel belangstelling voor zijn. Misschien kan dat ook wat geld opleve- De adjunct-directrice van Dom Po mocy, met 1000 gulden én de Soester Courant Notities uit het oorlogsdagboek van Marinus Brouwer 12 Januari 1945 De moffen hebben de school weer eens gevorderd, dus maar weer aan het ver huizen. Ook hebben we vandaag een bofferd! We kunnen zomaar ergens twee mud aardapppelen gaan halen. Ik huur ergens gauw een bakfiets en met een te veld. Het valt niet mee door die sneeuwrommel, maar voor aardappe len heb je alles over. Vooral als je maar zo weinig op je bord krijgt: 's Morgens twee of drie sneetjes (naar gelang de voorraad strekt) gerstebrood. Die sneetjes zijn daarbij nog erg klein, om dat er geen gist in gedaan is, en erg nat. 's Middags eten we van de gaarkeuken: soep meestal, die bestaat uit water met grote schijven bieten erin, of een andere keer erwtensoep, o.v. water met onder in de pan een beetje gruis dat van erw ten afkomstig is. Soms hebben we van de Hap-Hap aardappelen. Men heeft er veel water door gedaan, maar dat vin den we niet zo heel erg. 's Middags krijgen we een bord, één li ter dus van de gaarkeuken. Als het nou werkelijk niets is, wat meestal het geval is, bakken we een haverkoek of een rog- gekoek. Ieder krijgt dan een punt, of soms twee, bij een bijzondere gelegen heid. 's Avonds is de maaltijd steviger. Beter verzorgd en beter gekookt. Dan eten we elk onze eigen voorraad, meestal een bord met aardapppelen met of zonder vlees - een stukje vlees! en... een punt van een rogge- of haverkoek. Dat is voor ons het hoogtepunt van de dag. 13 Januari 1945 De hele dag druk om de school te ont ruimen. Je weet niet waar je die rommel laten moet. Alles moet eruit, anders ne men de moffen het mee. Op het Kerk- pad staan enkele moffen fietsen te vor deren. Aan één fiets hebben ze niet ge noeg! Ook zie ik een Duitser rijden op een kinderfietsje, dat heeft hij natuur lijk afgepikt. Toevallig komt er een dokter voorbij; denkelijk even naar een patiënt geweest. De mof krijgt hem in de gaten en hij er achteraan om zijn fiets in beslag te nemen! Gelukkig hebben de mensen de dokter gewaarschuwd en deze kan hem nog ontglippen. De mof kan er naar fluiten! 14 Januari 1945 In de morgen bombarderen jagers Amersfoort, 's Nachts blijft het kanon gebulder aanhouden. 15 januari 1945 Als ik naar buiten loop, vroeg in de morgen, zie ik richting Amersfoort een lichte gloed. De verdere dag blijft het rustig. 16 Januari 1945 Al vroeg in de morgen zijn de jagers ac tief. Om een uur of acht nemen ze een trein in de polder te grazen. Die heeft zijn laatst reis voor de Führer afgelegd, 's Nachts opnieuw kanongebulder. 17 Januari 1945 Regenachtig weer. Het hout is op en men mag niet meer in het bos gaan kap pen. Naast ons staat een oude schuur; dan beginnen we daar maar aan. 18 Januari 1945 Dooiweer. Overdag rustig. 13 Januari 1945: de moffen vorderen fietsen op het Kerkpad. Bel voor informatie over: Zwemmen lenen Sport- en zwemschool "de Wieksloot" Wieksloterweg wz 15 - 3763 LH Soest, Telefoonnr.: 02155 15001 VAN WEEL 3761 C TELEFOON Jlet College vindt dan ook alsnog in gen het besluit va maar de raadslede sie R.O. lijken in i bereid autobedrijj (Birkstraat) een p in het buitengebie commissie wilde week in elk geval i orberen als ze do< opgediend. De jonge onderneme heeft aan de Birkstra in occasions. De ger bezwaar tegen omdz woonbestemming he ning van het bestemn Gebied werd het bec alleen verkoop) dan en vervangen door i ming. Het argument Meer zich "klandestii had gevestigd. De provincie heeft i maal toe laten weten te te hebben met de "i bedrijf in het nieuwe I maar het College va vastgehouden aan de de het in 1990 geen b van plan nu, evenals beroep te gaan tege Gedeputeerde Staten vorige in de commiss Van der Meer zelf ma spraakronde duidelijl na zeven jaar soebatte de proef werd gesteld, cie al twee keer heeft zijn bedrijf daar best 1 de gemeente destijds heeft gewekt. Van streepte nog eens dat 1 tot overleg en dat van HOOGT Uitgave: Gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 - 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93 459 93 460 BESLUIT INZAKE HET WEGVERKEER (BABW) Burgemeester en wethouders maken in verband met het bepaalde in artikel 26 van het Besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer (BABW) bekend, dat zij besloten hebben: a. door plaatsing van bord E6 van bijlage I van het RW 1990 met onderbord DD-LN-44 nabij de woning Libel 35 een parkeerplaats voor een mindervalide aan te geven; b. op het parkeerterrein nabij de ingang van de sportvelden aan de Eemweg door middel van borden E6 van bijlage I van het RW-90 twee parkeerplaatsen aan te wijzen als algemene in validenparkeerplaatsen. N.B.: Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit bezwaar maken bij het college van burgemees ter en wethouders binnen zes weken na de datum van de bekendmaking. Het bezwaar dient te worden gericht aan het college van B&W van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Hoofdstuk 6 (algemene bepalingen over bezwaar) en de afdelingen 7.1 en 7.2 (bijzondere bepa lingen over bezwaar) van de Algemene wet bestuursrecht zijn van toepassing. Indien bezwaar is gemaakt kan ook om een voorlopige voorziening worden gevraagd, als er tij delijke maatregelen nodig zijn waarmee niet tot de beslissing op het bezwaarschrift kan worden gewacht. Het verzoek moet worden gedaan bij de president van de rechtbank te Utrecht, Postbus 16005, 3500 DA te Utrecht. Daarbij is een griffierecht verschuldigd van f 200,- voor een natuurlijk persoon of f 400,- voor een rechtspersoon. Titel 8.3 van de Algemene wet bestuursrecht is van toepassing. Een afschrift van dit besluit is getekend gezonden aan: het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht; b. de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de provincie Utrecht; c. de commissaris van politie te Soest; d. de commandant van de brandweer te Soest; e. de belanghebbende. INGEDIENDE BOUW AANVRAGEN/MELDINGEN BOUWZAKEN De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van plan zijn op de volgende aanvragen met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor het: 1. uitbreiden van een woonhuis, Bosstraat 94; (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 5 van de Woningwet) 2. wijzigen van de verleende vergunning (94289) voor het bouwen van een woonhuis en bij gebouw op perceel Dorresteinweg 78, voor wat betreft de situering en de gevelindeling van het bijgebouw. (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 5 van de Woningwet) Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 19 januari 1995 eventuele bedenkingen schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze aanvragen betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn, dagelijks van 8.30-12.30 uur, in het gemeentehuis, afdeling Planologie en Bouwen, Raadhuisplein 1, ter inzage. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN/MELDINGEN BESLUITEN B. EN W. d.d. 10 JANUARI 1995 ONDERWERP Subsidieaanvraag Verzoek invalidenparkeerplaats van dhr. M.G. Jager, Libel 35, Soest BESLISSING Geen subsidie verlenen en de stichting Stam hiervan conform concept-brief op de hoogte brengen. Door middel van concept-besluit dhr. M.G. Jager een parkeerplaats toewij zen als invalidenparkeerplaats. AANGEVRAAGDE KAPVERGUNNINGEN Periode: 5 januari t/m 11 januari 1995 De volgende aanvragen voor een kapvergunning zijn ontvangen. Perceel: Betreft: Weegbreestraat 20 Parklaan 55 1 conifeer en 1 lijsterbes 1 linde BOUWPLAATS Bartolottilaan 8 (95004) De Genestetlaan 26 (95002) Mevr. Kuipers Rietberghof 11 (95009) Schouten kampweg 83 (95005) BETREFT INGEDIEND uitbreiden van een woonhuis 5-1-95 uitbreiden van een fietsenschuur 3-1-95 wijzigen van de entree 6-1-95 wijzigen van de voorgevel 4-1-95 BOUWPLAATS De Genestetlaan 26 (95002) Ereprijsstraat 104 (94556) Generaal Winkelmanstraat 160 (94579) Insingerstraat 15a (94532) Koninginnelaan 14 (94486) Winterkoning 29 (94586) BETREFT uitbreiden van een fietsenschuur uitbreiden van een woonhuis bouwen van een garage met carport bouwen van een kippenhok wijzigen van een kap op de woning bouwen van een schuur Deze aanvragen kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1Afdeling Planologie en Bouwen (balie bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30-12.30 uur. Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden een gemotiveerd bezwaarschrift indienen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift worden gericht aan Burge meester en Wethouders van Soest, Postbus 2000 3760 CA, Soest. Het bezwaarschrift moet BINNEN 6 WEKEN na deze publicatie worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1. Afdeling Planologie en Bouwen (balie bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30-12.30 uur. Diegenen die menen in hun belangen te worden geschaad door een eventuele vergunning kunnen dit mon deling of schriftelijk binnen 4 eken na deze bekendmaking kenbaar maken bij de afdeling groen natuur en landschap Postbus 2000, 3760 CA, Soest, telefoonnummer 93709. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN Periode: 5 januari t/m 11 januari 1995 De volgende kapvergunningen zijn verleend: Perceel: Betreft: Birkstraat 91 l berk Insingerstraat 6 1 wilg Buntweg 29 1 boom W. Pyrmontlaan 7 3 berken Vliegtuiglaan 27 1 am. eik Prof. Lorentzlaan 25 1 berk Gemotiveerde bezwaren tegen de verleende vergunning kunnen binnen zes weken na deze bekendmaking schriftelijk worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Soest Post bus 2000, 3760 CA, te Soest. LACOSTE

Soester Courant | 1995 | | pagina 4