4 |R 50 - 75% KORTING 75% KORTING Yeel treinreizigers langer onderweg College komt Molenschot tegemoet met zes ton voor extra zorg Teddybeer mee in surveillancewagen Mi schoemnker 1 ACTUEEL! Mogelijk lagere bijdrage van rijk voor infrastructuur bus Procedure van inspreekrecht onder de loep in commissie Autobedrijf aan Birkstraat ingepast in bestemmingsplan College houdt vast aan bezwaar tegen 'tuincentrum' Van Doorn Kinderkleding (t/m 176) Wildschut Optiek Gesubsidieerde kinderopvang is vooral voor lagere inkomens WOENSDAG 25 JANUARI 1995 SOESTER COURANT Naar Amsterdam-M'poort, H'sum-Noord, Bussum-Zuid en Diemen PAGINA 3 'Zakelijk meningsverschil' is opgelost Bestelauto vanaf Laanstraat gestolen SCHOEJU1AKER technische dienst Inbraak Dalweg Rijvaardigheid van vrouwen gaat 'achteruit' Nieuwe buslijn tussen Soest en U ithof Rijnsweerd Als troost voor jeugdige slachtoffers Omstreden artikelen moeten weg Veel gereedschap weg bij biezenveld Autoradio weg LEEGVERKOOP STER MODE Dameskleding De Ster, Van Weedestraat 7 - Soest 1 ff -;i Ouderbijdrage gaat 5% omhoog 'ANGEN, IEREN Soesters die zich door het open baar vervoer naar Amsterdam- i Muiderpoort, Hilversum-Noord, Bussum-Zuid en Diemen laten brengen, moeten rekening houden met langere reistijden. Het gaat daarbij om tien tot zestien minu ten. Dat is het gevolg van de nieu we dienstregeling die de Neder landse Spoorwegen (NS) op 28 mei laten ingaan. De stoptrein Amersfoort-Amsterdam wordt een sneltrein en stopt straks niet meer in Hilversum-Noord, Bussum- Zuid en Diemen. Daarnaast wordt de intercity tussen Hilversum en Amster dam geschrapt. Een en ander vloeit voort uit de meer commercieel gerichte regeling die de NS min of meer hebben opgelegd gekregen van het rijk. In november lanceerde Soester ambte naar Marcel Vossestein een alternatie! plan. Hij stelde de NS voor de stoptrein Utrecht-Baarn als sneltrein verder te la ten rijden tot Amsterdam. De busreizi gers die van Soestdijk-Noord naar Hil versum rijden, kunnen daar dan ge woon in die 'nieuwe' sneltrein stappen om in Amsterdam te komen. Bovendien zou in dat geval de huidige stoptrein Baarn-Amsterdam in stand kunnen worden gehouden, zodat de treinreizigers kunnen uitstappen in Hil versum-Noord, Bussum-Zuid en Die men. Vijftien tot 25 procent van de rei zigers stapt nu al op die stations uit. De reisplanners van de NS vinden het een goed plan en zullen ook zeker de mogelijkheden voor invoering in de toekomst onderzoeken. Maar in de nieuwe dienstregeling zullen de plan nen van ambtenaar Vossestein niet worden verwerkt. Los gezien van het feit dat het de NS teveel geld zou kos ten, is het praktisch nog niet uitvoer baar. De 'trein van Vossestein' zou on getwijfeld botsen op de goederentrei nen die nu gebruik maken van het spoortraject. De NS sluiten niet uit dat in de toekomst een ander beeld zal ont staan en de plannen van Vossestein als nog (gedeeltelijk) kunnen worden inge past. Weesp Waar de reizigers naar Amsterdam- Muiderpoort, Hilversum-Noord, Bus sum-Zuid en Diemen worden gedu peerd door de nieuwe dientregeling, daar zullen de treinreizigers met als be stemming Almere/Lelystad en Dui- vendrecht/Schiphol sneller hun doel bereiken. Die tijdwinst wordt veroor zaakt door een directe overstapmoge- lijkheid in Weesp, waar de nieuwe snel trein wel zal stoppen. Vanf Soest wordt de snelste reistijd naar Weesp verkort van 48 tot 37 minu ten. Soesters kunnen vanaf station Sne^tdiik in 54 minuten in Lelystad zijn (nu 68 minuten). Duivendrecht vergt vanaf 28 mei een reistijd van 42 minu ten (nu 50) en Schiphol 57 minuten (nu 64). Utrecht Daarnaast wordt de treindienst Utrecht-Baarn uitgebreid. Zowel 's ochtends als 's avonds gaat er een extra trein rijden. In Soest kunnen reizigers vanaf eind mei dagelijks al rond zes uur 's morgens de eerste trein richting Utrecht nemen. Die arriveert twintig minuten later in de domstad. De laatste trein vanuit Utrecht richting Baarn ver trekt om 0.40 uur. Soesters kunnen dan om 1.00 uur in hun woonplaats uitstap pen. De gemeente loopt mogelijk 100.000 tot 150.000 gulden mis aan rijksbijdragen. Het betreft overheidssubsidie voor het aan passen van de infrastructuur in verband met het busplan in Soest. Vorig jaar zegde het ministerie van ver keer en waterstaat 1,8 miljoen gulden toe. Tot nu is 1,5 miljoen overgemaakt op de rekening van de gemeente. Rijkswaterstaat heeft onlangs de recon structie van de aansluiting op de krui sing van de Ossendamweg, de Kastan jelaan en de Eikenlaan ter discussie ge steld. Op dit moment is niet bekend waarom Rijkswaterstaat vraagtekens heeft geplaatst bij de reconstructie. Tot nu toe is de gemeente niet meer meege deeld dan dat de reconstructie ter dis cussie staat. Daarover zal binnenkort overleg plaatshebben tussen Rijkswaterstaat en Midnet. Het busbedrijf is als het ware de tussenpersoon voor de gemeente. Niet duidelijk is of de houding van Rijkswaterstaat te maken heeft met haar mening over de verkeersveiligheid bij de spoorwegovergang in Soest- Zuid. In 1994 besloot de gemeenteraad geen ingrijpende maatregelen te treffen. Be rekend was dat de aanpassing van de overweg met onder meer enkele AHOB's 1,3 miljoen gulden zou gaan kosten. De Nederlandse Spoorwegen zouden 400.000 gulden op tafel leggen. De rest moest dan worden bijgelegd door de gemeente en het rijk. De raad vond dat te veel geld en koos voor een simpeler aanpak. Aan de zijde van de Bosstraat werden tot dusver parkeer plaatsen voor auto's aangelegd. Verder is het de bedoeling dat er tweehonderd fietsenstallingen komën. De fietsers mogen het fietspad langs de Nieuwe- weg aan de zijde van de Bosstraat aan twee zijden benutten. Ze moeten hun fiets daar stallen en dan lopend de weg oversteken. De uitvoering van dit plan kan pas beginnen als het de planologi sche procedure is gepasseerd. Opgelucht. Dat is de term die nog het meest van toepassing is op de gemoedsgesteldheid van zowel Molenschot-voorzitter Ans Greef- horst als burgemeester Hans de Widt, toen ze vorige week - luttele uren voor de beslissende gemeen teraadsvergadering - bekend maakten dat ze "eruit" waren. De strijdbijl tussen het gemeentebe stuur en het bestuur van het be jaardencentrum is begraven nu het College - intussen met instemming van de voltallige gemeenteraad - het aanbod heeft gedaan om het "zakelijke meningsverschil" op te lossen door een gemeentelijke bij drage van zes ton voor de extra zorg. Daarmee is voor Molenschot de kou van de lucht. Eerder stonden College en Molenschot lijnrecht tegenover el kaar in een onverkwikkelijk conflict, met als inzet de schadeclaim van 2,1 miljoen, die het gevolg was van de ver traging (door de grondvervuiling aan de Dalweg). Het College wenste niet ver der te gaan dan 900.000 gulden, zodat Molenschot met een tekort van 1,2 mil joen werd geconfronteerd. Het bestuur van het bejaardencentrum vreesde daardoor in de problemen te komen met de provinciale subsidie, wat weer gevolgen zou kunnen hebben voor de extra subsidie die het van de provin cie ontvangt voor de "extra" zorg. Mo lenschot krijgt daarvoor - tot de nieuw bouw gereed is - een bedrag van 525.000 gulden, omdat het tehuis rela tief veel hoogbejaarde en ernstig zieke bewoners heeft, die in feite in aanmer king komen voor een verpleeghuis. Om uit de impasse te komen is het Col lege nu bereid gebleken om gedurende een overgangstermijn van drie jaar, na het gereedkomen van de nieuwbouw, de kosten van de "extra zorg" op zich te nemen. Daarvoor wordt drie jaar lang een bedrag van 200.000 gulden vrijge maakt uit de reserve bodemsanering, die daartoe eerst uit de algemene reser ve wordt aangevuld. Bijzondere constructie Om het hele bedrag ten goede te laten komen van de extra zorg is gekozen voor een bijzondere constructie, waar bij het geld wordt betaald aan de stich ting "Vrienden van Molenschot". Daarmee wordt voorkomen dat het geld wegvloeit naar "derden"wat in dit geval wil zeggen dat het niet langs een omweg toch naar de provincie ver dwijnt. Burgemeester De Widt heeft in de voorafgaande dagen het gesprek met Molenschot hervat, nadat daarop ook vanuit de raadscommissie ABZ sterk was aangedrongen. Eerst is op bestuur lijk/ambtelijk niveau overlegd, "zodat er over de feitelijke aspecten duidelijk heid bestond", aldus De Widt tijdens de persconferentie, vorige week donder dagochtend. Volgens De Widt was naar buiten de indruk ontstaan van een groot conflict, maar dat stond geheel los van de grote gemeentelijke waardering voor Molenschot. "Het was een zakelijk verschil van mening," aldus de burge meester, "en dat komt vaker voor." Ook volgens Ans Greefhorst werd de soep minder heet gegeten dan ze was opgediend. "Dat we zo scherp reageer den was ingegeven door onze grote be zorgdheid." Ze distancieerde zich voor alle duidelijkheid van uitspraken over "ouderen die het vel over de neus wordt gehaald". Greefhorst: "Aan dat soort uitlatingen hebben wij ons nooit bezon digd." Fifty-fifty Ze was verheugd met de "opening" die het College uiteindelijk geboden had. "We hebben elkaar nodig, en per slot van rekening willen we straks allemaal een goed zorgcentrum." Ze wilde ook niet meer praten over de vraag of Mo lenschot nu al dan niet recht had op ho norering van de schadeclaim. "We ko men nu uit op fifty-fifty. We zien daar om nu af van welke claim dan ook." Op de vraag wat Molenschot gaat doen als deze nieuwe bron voor de extra zorg na drie jaar opdroogt kon ze niets zeggen. "Maar we zijn erg inventief, dus ik ben niet pessimistisch." De pensionprijs die Molenschot de be woners staks in rekening zal brengen gaat waarschijnlijk verder omhoog, gaf ze toe. "We zullen daarom nog eens gaan bekijken of we het nieuwe tehuis nog zuiniger kunnen inrichten en of we nog meer bruikbare spullen uit het oude tehuis kunnen meenemen..." De Widt had woensdagavond de frac tievoorzitters al op de hoogte gebracht van het compromis. Hij had daarbij geen tegenstand geproefd en verwacht te dan ook1 dat de gemeenteraad 's avonds zou instemmen met de gevon den oplossing. Hij bleek zich niet te ver gissen: de raad ging zonder noemens waardige discussie akkoord met het voorstel. Vanaf de Laanstraat is een Nissan Pa trol gestolen. De bestelauto is eigen dom van een 35-jarige Soester. De dief stal van de wagen, met het kenteken- nummer VX-03-ST, is in de nacht van vrijdag op zaterdag gepleegd. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Te). 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* De voorschriften voor het inspree krecht van burgers tijdens raads vergaderingen worden binnenkort onder de loep genomen in de com missie algemene bestuurszaken. Dit gebeurt op verzoek van Mieke Swinkels van D66. Burgers die tijdens een commissiever gadering willen inspreken, moeten dat een kwartier voor aanvang van de ver gadering melden. Als ze in de raadsver gadering het woord willen krijgen, moeten ze dat uiterlijk om 14.00 uur op de dag voor de dag waarop de raadsver gadering plaatsvindt, hebben aange vraagd. Dat lukt dus niet altijd. De reacties van burgemeester en wethouders op de ad viezen van de politieke commissies ko men meestal pas op de dinsdag of woensdag voor de raadsvergadering naar buiten. Burgers die op basis van die reacties willen inspreken, kunnen daarom vrijwel onmogelijk op tijd hun spreektijd aanvragen. Het meest actuele voorbeeld dateert van december toen een Soester zich, volgens de regels, te laat aanmeldde. Hem werd het inspreekrecht dan ook geweigerd. Dat kan volgens D66 niet de bedoeling zijn. Swinkels: "Indien de voorschriften niet voldoen aan het doe! waarvoor ze zijn gemaakt, zijn er twee manieren om daarmee om te gaan: afschaffen of her zien." D66 kiest voor herziening van de voor schriften en Swinkels vro.eg burgemees ter Hans de Widt of hij bereid is de hui dige procedure van het inspreekrecht aan de orde te stellen in de eerstvolgen de commissie algemene bestuurszaken. De burgervader is daartoe bereid en zal op maandag 31 januari met de fractie voorzitters overleg voeren over dit punt. Een onbekende dader heeft in het weekeinde ingebroken in een kantoor unit op de bouwplaats aan de Dalweg. Er werd een ruit vernield. De buit be stond uit een telefoontoestel. Aangifte deed een 48-jarige Zaandammer. Het zal je overbuurvrouw maar we zen. Twee bewoonsters van de Soes- terbergsestraat kwamen zaterdag morgen op opmerkelijke wijze bij el kaar 'op de koffie'. Ze wonen tegen over elkaar en verlieten omstreeks kwart voor tien beiden hun woning. Ze stapten in hun auto, schakelden de versnelling in zijn achteruit en re den vervolgens de oprit af en de rij baan op. Precies midden op de Soes- terbergsestraat botsten ze met de achterzijde van hun wagens tegen el kaar. Naar verluidt gaat de rijvaardigheid van vrouwen achteruit. Voor treinreizigers uit Soest en Baarn die naar de halte RIVM in Bilthoven willen of op Utrecht CS moeten overstappen naar de Uithof en Rijnsweerd, is er goed nieuws. Zij kunnen vanaf zondag 28 mei in Soest-Zuid de bus pakken die hun voor de deur van hun bestemming afzet. Het betreft lijn 284 van Midnet die nu tussen de Uithof en Bilthoven rijdt. In de nieuwe dienstregeling rijdt de bus door naar de halte 'Hei deweg' o'm vervolgens via overstap punt Soest-Zuid, de Koningsweg, de Veenbesstraat, wederom de Ko ningsweg en de Biltseweg zijn weg te vervolgen naar Bilthoven. Het zal twintig minuten duren voordat de bus in Bilthoven is. Na een half uur is de bus in De Bilt. De tijdwinst wordt vooral geboekt door mensen die naar De Uithof (40 minuten reistijd) of Rijnsweerd (45 minuten) willen. Als ze eerst de trein naar Utrecht CS pakken, zijn ze langer onderweg. Bovendien wordt bij Rijnsweerd een directe overstap geboden op een bus die rechtstreeks naar Nieuwegein rijdt. De bussen vertrekken om 7.06,7.36 en 8.06 vanaf Soest-Zuid en komen daar 's avonds om 17.24, 17.54 en 18.24 uur terug. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI u/S/fe/ S Gaaaaaaaaaaan met die Banaaaaaaaaaaaaan!!!! Jazeker, deze week gaan wij ervoor. Een verrukkelijke g bananenvlaai van 18,95 voor slechts 14,95 p <f Aanbieding geldig van woensdag 25 t/m dinsdag 31 januari 1995. J Lekkers vindt u tenslotte aan de Van Weedestraat 46, Soest - Tel. 02155-21059 VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Zoals in de commissie ruimtelijke ordening al min of meer duidelijk was geworden, mag ondernemer Ad van der Meer met zijn autobe drijf aan de Birkstraat blijven zit ten. Het bedrijf wordt ingepast in het bestemmingsplan landelijk ge bied. Burgemeester en wethouders hadden lieven gezien dat Van der Meer had moeten vertrekken. Het perceel, hal verwege de weg naar Amersfoort, heeft immers een woonbestemming. De han delaar in occasions is daar echter al ze ven jaar gevestigd. Het provinciaal bestuur had reeds tot tweemaal toe te kennen gegeven dat het autobedrijf moet worden ingepast in het bestemmingsplan. Maar in al zijn wijsheid hield het college halsstarrig vast aan zijn standpunt. De gemeente raad werd dan ook voorgesteld beroep aan te tekenen tegen het besluit van de provincie. Dat voorstel werd donderdagavond al leen gesteund door Groen Links/Pro gressief Soest. Alle andere fracties de len de mening van de provincie of zien er geen heil in het besluit van de provin cie aan te vechten. Het bedrijf van Van der Meer wordt dus in het bestemmingsplan ingepast, zoals dat zo mooi heet. Maar, zo stelden de WD, D66 en het CDA nadrukkelijk: het bedrijf mag niet worden uitgebreid. Anders zou het omliggende landschap teveel worden aangetast. De dolgeluk kige ondernemer heeft echter voorals nog geen plannen in die richting. Het gemeentebestuur en bos bouwbedrijf Van Doorn zitten nog niet op één lijn over de vraag wat nu wel of niet is toegestaan voor de "detailhandel" in het nieuwe be drijf aan de Koningsweg. B. en W. houden grotendeels vast aan de bezwaren tegen een aantal artike len, die het bedrijf een soort "tuin centrum" maken. Van Doorn heeft met zijn advocaat on langs een lijstje overlegd, waarop van diverse artikelen werd nagegaan of ze al dan niet binnen de toegestane "formu le" passen. Alleen als ondergeschikte nevenactiviteit mag Van Doorn ter plaatse vervaardigde goederen, beho rend bij het bosbouwbedrijf, verkopen. Rondhout dus wel, maar geen bestra tingsmateriaal, geen vijverbakken en vijverfolie, geen schelpen en geen grind. Inmiddels zijn de gemeente en Van Doorn het er in grote lijnen wel eens over dat het bestratingsmateriaal, de vijvers, de vijverfolie en de schelpen buiten de detailhandel moeten vallen. Wel heeft Van Doorn laten weten dat hij deze artikelen op zijn terrein opge slagen wil houden, ten behoeve van het eigen bedrijf. Het College wil de hoop bladaarde nog wel toestaan, maar de schelpen en het grind moeten verwijderd worden. Ze passen volgens B. en W. niet bij het bos bouwbedrijf en als ze toch op het terrein blijven liggen blijft het "tuincentrum achtige" uiterlijk intact. Bij een inbraak in een schaftkeet en een bouwcontainer aan de Hooiweg - daar neergezet in verband met de aanleg van het biezenveld - is in het afgelopen weekeinde een forse hoeveelheid ge reedschap buitgemaakt. Zo verdwenen o.m. een elektrisch lasaggregaat, een motor-lasaggregaat, laselektroden, ka bels, een snijbranderset, jerrycans met olie en een gereedschapskist. Boven dien bleken de dieven een hoeveelheid koffie en koffiemelk te hebben meege: nomen. De sloten waren geforceerd en doorgezaagd. Namens het gedupeerde aannemersbedrijf deed een 47-jarige inwoner van Maarssen aangifte bij de politie. Uit een auto aan de Johannes Poststraat is in het weekeinde de radio gestolen. De dader had een ruit vernield. Aangif te deed een 44-jarige Soester. De politie in Soest, Baarn en Bun schoten is voortaan 'gewapend'' met een teddybeer. Het knuffel beest zal worden uitgedeeld aan kinderen die bijvoorbeeld bij een ernstig ongeluk betrokken zijn ge weest, brand in hun woning heb ben gehad of zijn mishandeld. De teddybeer moet een bron van troost zijn voor de kinderen die een traumati sche ervaring hebben opgelopen. Het idee is afkomstig van Good Bears of the World, een liefdadigheidsorganisatie die in 1973 in de Verenigde Staten is opgericht. Na de vliegramp in de Bijl mer werden driehonderd teddyberen uitgedeeld. Daarnaast zijn 230 jonge vluchtelingen uit voormalig Joegoslavië inmiddels ook de trotse eigenaar van de beer die is vernoemd naar de Ameri kaanse ex-president Theodore Roose- velt. De politie van het district Eemland- Noord heeft, in navolging van veel GGD's en brandweerkorpsen, besloten een aantal teddyberen te kopen van de organisatie. Daarmee wordt het project financieel ondersteund. De eerste tien 'knuffels' werden gratis geschonken door Good Bears of the World. Na mens de Nederlandse tak overhandigde Korpschef E. Schutzmann ontvangt de eerste teddybeer van Marja Sanders van Good Bears of the World. Foto: Goos van der Wilt. Marja Sanders de beesten aan korps chef E. Schutzmann die op zijn beurt meteen Rianne van Dijk uit Bunscho ten de eerste beer schonk. Zij was vorig jaar betrokken bij een ongeval in haar woonplaats. In 1994 werden in het dis trict 25 kinderen tot en met veertien jaar slachtoffer in het verkeer. Volgens medewerkster Sanders van de liefdadigheidsorganisatie geeft de beer afleiding en rust. Uit onderzoek is vast komen te staan dat slachtoffers sneller tot rust komen als ze een beer hebben gekregen. Dat kan, aldus Sanders, ook gelden voor tieners. "Beschouw de beer even vanzelfsprekend als het dragen van een dienstpistool," gaf ze de politie als tip mee. Als het aan Schutzmann ligt, blijft het niet bij teddyberen alleen. Volwasse nen kunnen tegenwoordig na een onge val, inbraak, brand of andere nare erva ring een beroep doen op medewerkers van Slachtofferhulp. De korpschef hoopt dat binnenkort ook kinderen professionele hulp kan worden gebo den. B Y PRO DESIGN ZUIDPROMENADE14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 Het College van B. en W. heeft nieuwe tarieven vastgesteld voor de kinderopvang en de na-school- se-opvang. De bedoeling is dat de schaarse gesubsidieerde opvang plaatsen voornamelijk ten goede zullen komen aan gezinnen met la gere inkomens. Vorig jaar volgde Soest voor het eerste kind de WVC-tabel, maar hanteerde het voor het tweede kind een bijdrage van 50% in plaats van 30% zoals het ministerie had geadviseerd. Er komt nu een geheel nieuwe (Soester) tabel. Het tarief van alle ouderbijdragen wordt met vijf procent verhoogd. Voor het tweede kind uit één gezin wordt (opnieuw) een bijdrage gehan teerd van 50%maar voor de laagste in komens nu met een ouderbijdrage van minimaal 95 gulden en maximaal 110 gulden (voor een hele dag). De tarieven voor de na-schoolse-opvang zijn de helft van die voor de dag-opvang. Gezinnen met een netto-inkomen van meer dan 5000 gulden per maand ko men niet meer in aanmerking voor een gesubsidieerde plaats, althans niet voor het eerste kind. Voor het tweede kind kan dat nog wel. De top van de tabel wordt doorgetroken naar inkomens tot 6000 gulden en de ouderbijdrage wordt daaraan aangepast. Met de nieuwe tabel wordt bereikt dat de schaarse gesubsidieerde kindplaat sen voornamelijk ten goede komen aan de lagere inkomens. Gezinnen met ho gere inkomens komen alleen nog in aanmerking voor een "kostendekken de" plaats voor het eerste kind; voor het tweede kind geldt dat niet, omdat het ook volgens het gemeentebestuur on betaalbaar wordt om twee kinderen te gen een kostendekkend tarief in de kin deropvang onder te brengen. Omdat er minder gesubsidieerde plaat sen worden ingenomen door kinderen uit gezinnen met hoge inkomens zal de gemiddelde ouderbijdrage dalen, ver wachten B. en W. Dat verlies wordt ge compenseerd met een verhoging van de ouderbijdrage over de hele linie met vijf procent. Als overgangsmaatregel mo gen de gezinnen met een inkomen van meer dan 5000 gulden, die al een ge subsidieerde plaats hebben, die behou den.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3