PLaenLnd OP 'T Soest is toe aan 'culturele raad' ACTUEEL r Soest 50 jaar geleden j Bijstands' over 'vers Burgemeester de Widt vindt Soest géén 'slapende' gemeente 'Van Dolle Dinsdag tot het Blikken Tijdperk' Meningen van lezers Protest tegen sluiting ING-bijkantoor 'Vini's Bar' Tuintafel gestolen Discussie in Soestand toont behoefte aan Minder poëzie door nota voor schoonmaakkosten Winkeldiefstal Publiekszaken op dinsdag 21 februari iets eerder dicht Toestemming voor muren aan Specht en Winterkoning Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Geen houseparties in Eemlandgemeenten 20 Januari 1945 Nog vóór de zomer dansen leren? BeC A5\essenVO°r - Moot a7 Dans- en Partycentrum A K T U E E L OFFICIËLE BEKENDMAKINGEN VAN DE GEMEENTE SOEST The Talk of the T< 24 Januari 1945 25 Januari 1945 Winkeldief gaat er op gestolen fiets vandoor Gruwelijk Groc Éénoudergezin WOENSDAG 25 JANUARI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 4 WOENSDAG 25 J, De direktie van de ING-bank heeft be sloten op korte termijn het bijkantoor op de Soesterbergsestraat te sluiten en over te hevelen naar Soestdijk. Dit be sluit is door zeer velen met onvrede ont vangen, zij moeten nu naar Soestdijk of naar een geldautomaat in Soest-Zuid. Afgezien van het feit dat deze automaat op een dermate onveilige plaats is gede poneerd, speelt het gemis aan persoon lijk kontakt met het bankpersoneel ook een grote rol. Wat maakt het uit of dit bijkantoor niet schittert door schoon heid, als de kern waarom het draait maar goed is, en die is goed. Er wordt door de direktie van de bank blijkbaar niet gekeken naar de wensen van het publiek. Vooral voor ouderen is dit van groot belang; die moeten im mers ergens anders met nieuwe regels en mensen om proberen te gaan. De intimiteit van dit kleine filiaal is uniek onder het motto: "Ons kent ons", voor alle bankzaken. En dit gaat dus al lemaal verdwijnen. Wij hopen dan ook dat de direktie van de ING-bank hierover nog eens goed wil nadenken en de beslissing om het fi liaal te sluiten ongedaan zal maken. Namens vele gedupeerden en cliën ten van het filiaal Soest-Zuid. J. Consten Ik zou graag even mijn mening willen geven over het kinderachtige gedrag van de gemeente, pers en buren van Vi ni's Bar. (Overigens niet alle buren.) Wat de gemeente betreft: eerst zijn ze verschrikkelijk enthousiast over het jongerencafé en nu er een paar kleine problemen zijn proberen ze door mid del van dreigementen om het café te sluiten deze problemen op te lossen. Er is hier in Soest al zo weinig te doen voor de jeugd en nu willen jullie het enige wat echt op de jeugd gericht is ons ook nog af nemen. Kinderachtig hoor! Wat betreft de pers: kijk ik onlangs in de "Soest Nu" van 11-01-1995, zie ik op de voorpagina een artikel staan hoe slecht het wel niet gaat met Vini's Bar. Alleen maar negatieve dingen. Ik heb niet in het artikel zien staan dat het fiet- senprobleem is opgelost, ik heb ook niet in het artikel zien staan dat er een portier is aangenomen om erop toe te zien dat het buiten rond het café rustig blijft en de deur zo snel mogelijk open en dicht gaat, zodat er geen muziek overlast ontstaat. Het kan aan mij lig gen hoor, maar een goede journalist hoort zo'n stuk toch objectief te schrij ven. Nou sorry hoor, maar ik heb dit tot nu toe nog niet gezien. En dan wat betreft de buren: kinder achtig hoor, dat jullie de vooruitgang niet willen zien. Misschien helpt het als je eraan denkt datje zelf ook jong bent geweest. Maar voor al diegenen die wel voor de vooruitgang open willen staan: kom een keer in het weekend kijken, dan zul je zien dat het allemaal best wel mee valt. Vincent Wijnands Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een tuintafel weg genomen uit de tuin van een woning aan de Nassaulaan. De eigenaar, een 58-ja- rige bewoner, stelde de politie op de hoogte. Met het culturele klimaat in Soest is op zichzelf niet veel mis, maar er is een pijnlijk gemis aan overleg en beleid. Het initiatief om daarin verbetering te brengen lijkt nau welijks te verwachten van de ge meentelijke overheid, dus zullen de instellingen het zelf moeten doen. Een "culturele raad" - waar- in alle geledingen samenwerken - kan in een dringende behoefte voorzien. Dat was ongeveer de conclusie uit het "ronde-tafel-gesprek" tijdens "Soe stand", de maandelijkse talkshow in C-drie, waar vrijdagmiddag diverse vertegenwoordigers van het rijke Soester instellingenwezen met elkaar discussieerden over het thema "Soest, slapend of swingend?". Onder leiding van Pim Jonker (C-drie) en Guus Kruis (bibliotheek) spraken Bema Kousema ker (openluchttheater), Jean-Marie van Staveren (Dorpshuis), Piet Ekel (acteur-organisator), Jan visser (poli tiek), Cees Verkerk (sport), René van Hal (Gilde) en Jan Wessels (winkeliers) over de veronderstelde (onmogelijk heden om in Soest "iets van de grond te krijgen" op cultureel en aanverwant ge bied. De deelnemers verschilden nogal in waardering voor wat er in Soest te bele ven is. Volgens Kousemaker lopen Soesters niet gauw uit voor iets wat ze niet kennen, volgens Van Staveren is het in Soesterberg allemaal nog een graadje erger, maar volgens Ekel is er - op een theater na - genoeg in Soest te doen. "Maar het is hier allemaal veel te verzuild en te verkokerd. Daarom heb je een centraal gebouw nodig." Visser meende dat niemand daarop zat te wachten. "Het slapende of swingen de zit niet in het dorp, maar in de men- Van de gemeentelijke overheid moet niet te veel worden verwacht als het gaat om de opwaardering van het culturele leven in Soest. Toch kan het gemeentebestuur best wat doen. Jan Visser signaleerde tijdens het gesprek in "Soestand" echter een wat minder geslaagd voorbeeld van de manier waarop Soest met culture le initiatieven omgaat. Hij noemde in dat verband het initia tief van de SLAS (Samenwerking Literaire Activiteiten Soest), die de verkiezingsborden na 8 maart wil beplakken met verzetspoëzie, spe ciaal met het oog op de viering van het 50e bevrijdingsjubileum in mei. "De toestemming van de gemeente is binnen, maar in dezelfde brief wordt alvast een bedrag van dik 2000 gulden voor het schoonmaken van de borden in rekening ge bracht," vertelde Visser. Ook het 5 mei-comité (dat van de gemeente een ton mag uitgeven) komt minder royaal over de brug dan de SLAS had gehoopt. Het resultaat is dat de organisatie - een van de weinige en thousiast samenwerkende culturele "verbanden" in Soest - uiteindelijk maar tien van de in totaal 19 verkie zingsborden van passende gedichten kan voorzien, zodat het idee van een echte "poëzie-route" door Soester berg) eigenlijk al niet meer gereali seerd kan worden. sen zelf. Er is in Soest van alles te doen." Hij kondigde alvast aan dat hij zich met hand en tand zou verzetten tegen poli tieke plannetjes om de cultuur onder aan het lijstje te zetten, "maar wel 40 miljoen uit te trekken voor een rond weg." Te veel kinderen Van Hal toonde zich niet zo somber over de mogelijkheden om het publiek - ook de jeugd - op de been te brengen. Het Gilde heeft zelfs last van een luxe probleem: "We krijgen zelfs te véél kin deren, dus nu zoeken we naar een ande re opzet." Wessels maakte zonder om wegen duidelijk dat van de winkeliers geen andere bijdragen aan het culturele leven mogen worden verwacht dan die welke direct of indirect gericht zijn op de verkoopbevordering. Hij kondigde aan dat de heropening van Hartje-Zuid een bruisende activiteit zou worden. Bruisend is volgens Verkerk ook het Soester sportleven, met zo'n 10.000 ac tieve sporters, die vaak op hoog niveau presteren. Wat de accommodaties be treft heeft de Soester sport niet veel te klagen. Over de vraag of er in Soest al dan niet behoefte bestaat aan popconcerten, house-parties of "een ordinaire disco" was het forum niet eenstemmig. Voor zieningen voor de jeugd slaan vaak niet aan. De "hangplek" in Soesterberg is inmiddels al weer verlaten, vermoede lijk omdat hij op een kruispunt gesi tueerd is, "en daar kan iedereen de jon gelui zien"Dat is volgens Van Staveren nou net niet waar de jongeren behoefte aan hebben. 'Eigen toko' Zij was het ook die de verzuchting slaakte dat te veel instellingen in Soest met hun eigen "toko" bezig zijn. Ze pleitte daarom vurig voor meer creatie ve samenwerking. Volgens Van Hal, werkt het Gilde al nauw samen met an dere verenigingen: "Wij bieden ze faci liteiten aan, maar ze organiseren het zelf." Volgens Wessels is het niet realis tisch om van de winkeliersorganisaties meer te verwachten dan incidentele ac tiviteiten: hooguit een kinderbraderie met een springkussen en een suiker spin." Het straatmuziekfestival van vo rig jaar was geen succes geweest. "Aan de artiesten lag het niet, die waren en thousiast genoeg, maar of het publiek het begreep betwijfel ik." Of er in Soest überhaupt wel behoefte bestaat aan een cultureel leven was de slotvraag voor het gezelschap. Volgens Ekel was het een drogreden om steeds maar weer te wijzen op het feit dat an dere plaatsen zoveel betere voorzienin gen hebben. "Dan kunnen we beter naar Baarn gaan verhuizen, want daar is van alles en ook beter geregeld." Hij verwachtte veel van een "centrale aan pak". "Er is nu geen sprake van overleg of beleid, en dus geen promotie. Dan kan het ook niet 'uitstralen'." Met het volk niks mis De gespreksdeelnemers schaarden zich tenslotte vrij eendrachtig achter de con clusie dat de oprichting van een "cultu rele raad" - al dan niet volgens het mo del van de sportraad - mogelijk een goe de stimulans zou'zijn. Van de suggestie om "de Soester bevolking her op te voe den" moest niemand iets hebben. "Met het volk van Soest is niks mis..." aldus Visser. "Soestand" werd ook.ditmaal opgeluis terd met levende muziek, niet alleen van Rosamint Faas met haar onvolpre zen Soester Nooitgedacht Blues, bege leid door Semmy Prinsen en Cesar Stormvogel, maar ook van Berna Kou semaker (aan de piano) en Giorgio Me- reul, die met zijn indrukwekkende stem een aria uit "Carmen" ten gehore bracht. Het expocafé van C-drie begon daardoor waarachtig even op een con certzaal te lijken, waarmee de gedachte nog eens werd onderstreept dat (het ge mis van) een cultureel klimaat in Soest niet zozeer een kwestie van accommo daties is als wel van de ménsen... In een supermarkt aan de Wiardi Beck- manstraat is maandag een 31-jarige vrouw uit Soest betrapt, toen ze zonder betalen een fles wijn wilde meenemen. Ze werd overgedragen aan de politie, die proces-verbaal opmaakte. De afdeling publiekszaken gaat op dinsdag 21 februari iets eerder dicht. In plaats van 13.30 uur sluit de balie, waar onder andere paspoorten en rijbewijzen kunnen worden aangevraagd of ver lengd, die dag om 12.00 uur. Dit heeft te maken met interne opleidingen voor de ambtenaren van deze afdeling. De informatiebalie/receptie in de hal van het gemeentehuis is tussen 12.00 en 17.00 uur wel geopend. ln afwijking van het advies van de wel standscommissie wil het College van B. en W. wel toestemming geven voor de bouw van stenen erfafscheidngen op een zeven percelen aan de Specht en de Winterkoning in Klein Engendaal. In het bouwplan was aanvankelijk ook uit gegaan van muren, maar om financiële redenen maakte de bouwer (Bemog) er later pergola's van. De bewoners wilden bij nader inzien toch maar liever echte muren - ze staan er trouwens al - en het College vond dat best, in tegenstelling tot de welstands commissie. Die vindt de muren "agres sief' overkomen en ziet liever dat de pergola's opgevuld worden met houten rabatwerk. Ambtelijk heeft men zich verbaasd over het negatieve welstandsadvies, want met de bouw van de muren is er juist een eenheid ontstaan in het materiaal van de erfafscheidingen en anders zouden de pergola's wellicht dichtgebouwd worden met allerlei verschillende mate rialen, wat de gemeente juist wil voor komen. Steen is bovendien duurzaam en een kwalitatief hoogwaardig mate riaal. B. en W. hebben nu besloten dat wet houder Ten Hove nog eens bij de wel standscommissie gaat buurten om het Collegestandpunt toe te lichten. Ook burgemeester Hans de Widt werd vrijdag in Soestand aan de tand gevoeld over Soest als swin gende danwel slapende gemeente. Volgens de burgemeester was het antwoord op die vraag vooral een kwestie van hoe-je-er-tegenaan- keek: "Als je ervan uitgaat dat de mens gemiddeld zo'n 70 procent in rustende toestand doorbrengt, dan is Soest een dynamische gemeen te." Hij meende dat Soest een typi sche forensenplaats is. "Veel men sen willen na een dag hard werken juist niks doen..." Wat zijn persoonlijke voorkeuren voor "stappen" betreft hield De Widt zich behoorlijk op de vlakte. Evenmin liet hij zich verlokken tot een uitspraak over de behoefte aan een theater in Soest. In elk geval zag hij voor het gemeentebe stuur geen "primaire verantwoordelijk heid" voorde meer swingende aspecten van Soest, "en het heeft zeker geen zin om dingen te bedenken als er geen be woners op afkomen." Over houseparties en disco's liet De Widt weten dat hij daar beslist niet op zat te wachten. Met de burgemeesters van de andere Eemland-gemeenten be staat overigens een afspraak dat er voor house-parties geen vergunning gegeven zal worden. Volgens de burgemeester was zijn vori ge gemeente (het Brabantse Best: 22.000 inwoners) "net zo min slaperig als Soest", al had het zeven carnavals verenigingen en een echte bioscoop. Grand Café De Widt was verder in zijn vijf Soester jaren nooit geconfronteerd geweest met Burgemeester Hans de Widt. de vraag om een bioscoop. Volgens hem ontbreekt er aan voorzieningen niet veel in Soest - "ik vind het hier leuk" - al vond hij het persoonlijk wel jammer dat de plannen voor een Grand Café in het oude politiebureau aan de Van Weedestraat niet gerealiseerd kon den worden wegens bezwaren van om wonenden. "Ergert u zich wel eens aan het gezeur in Soest?" vroeg Leen Cramer hem op de man af. "Ik wist van tevoren dat Soest niet gemakkelijk was," antwoord de de burgemeester diplomatiek. Soest staat volgens hem ook niet voor niets bij de top-tien van gemeenten met kwes ties die bij de Raad van State moeten worden uitgevochten. Notities uit het oorlogsdagboek van Marinus Brouwer 19 Januari 1945 Sneeuwbuien! We eten groentesoep van de "Hap-Hap". 's Morgens komen we voorbij een win kel. Er staat: "Vrij Verkoop" op, vrije verkoop van groenten. We snorren er gens gauw een mand op en gaan gauw in de rij staan. Voor zulke gelegenheden hoeven we niet naar huis te gaan, maar we hebben direct al verlof om iets te ko pen. Anders zou het te laat zijn als we eerst nog naar huis moeten gaan. 's Middags eten we lekker groene kool. Nieuws: Warschau ontruimd! 21 Januari 1945 Jagers gooien hun last op Amersfoort neer. Veel huizen in de puin! 22 Januari 1945 Nu gooien enige jagers bommen op Baarn! Ook hier weer een stel huizen in de puin. 23 Januari 1945 Tegen de avond komen er vier Duitse bommewerpers laag over. Eén keert op zijn basis terug. Eind januari starten wij nog de volgende clubs: ..Eenvoudig de BESTE en GOEDKOOPSTE" In het bezit van het door het Min, van WVC erkend FDO-diploma Weegbreestraat 205-207 - Soest - Tel. 02155-17954 woensdag 25 januari 1995 unnpT HULAjI Uitgave: Gemeente Soest Staf Voorlichtfng Raadhuisplein 1 - 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93 459 93 460 OPENBARE COMMISSIEVERGADERING Maandag 30 januari agenda o.a. Dinsdag 31 januari agenda o.a. Woensdag 1 februari agenda o.a. Donderdag 2 februari agenda o.a. commissie algemene bestuurszaken evaluatie begrotingsbehandeling; vaststellen Gemeentelijke Uit werkingsovereenkomst; voortgang planningskalender. commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor de perce len Birkstraat 122A, Birkstraat 146; voorstel tot het vaststellen be stemmingsplan Noordelijke Eng: voorstel betreffende het verzoek van Stal van Helden voor de bouw van een binnenmanege; voort gang sociale vernieuwing; voortgang planningskalender. commissie milieu, openbare werken, volkshuisvesting, sociale za ken, sport en recreatie, bedrijven evaluatie Milieubeleidsplan 1994; stand planningskalender, commissie financiën voorstel tot realisatie van het bestemmingsplan Nieuwe Gracht 2 en het aangaan van een raamovereenkomst met Asbo b.v.; voorstel tot verkoop van 3 bouwkavels aan de Koperwiek aan de heer J.W.W.J. Steenbakkers en 2 anderen; oprichting/deelneming Stichting Basis educatie Utrecht-Oost. Alle vergaderingen worden gehouden in het gemeentehuis en beginnen om 19.30 uur. Agenda en stukken liggen ter inzage in het INFOrmatiecentrum. Publiek kan meepraten Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang van een commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter of secretaris van de commissie melden voor het stellen van vragen of het geven van een toe lichting bij een bepaald agendapunt. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun op merkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de stukken van de commissie inzien. N.B.: Om zeker te weten of een bepaald onderwerp tijdens één van bovengenoemde commissies zal wor den behandeld, is het verstandig om eerst het gemeentelijk INFOrmatiecentrum te bellen (tel. nr. 93777). BOUWZAKEN De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van plan zijn op de volgende aanvragen met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften; vergunning te verlenen voor het: 1. bouwen van een woonhuis nabij le Heesterlaantje 48, sectie G. nr. 6200 ged.; (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 5 van de Woningwet) 2. bouwen van een africhtingshal, Birkstraat 122b; (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) 3. uitbreiden van een woonhuis, Nassauplantsoen 26; (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 5 van de Woningwet) 4. uitbreiden van een magazijn, Nieuwegracht 4; (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 5 van de Woningwet) 5. uitbreiden van een woonhuis en het bouwen van een garage, Turfstreek 89. (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) Alvoren een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 26 januari 1995 eventuele bedenkingen schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze aanvragen betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn, dagelijks van 8.30-12.30 uur, in het gemeentehuis, afdeling Planologie en Bouwen, Raadhuisplein 1, ter inzage. INGEDIENDE BOUWAANVRAGEN/MEEDINGEN BOUWPLAATS Den Blieklaan 20 (95012) Dorresteinweg 19 (95016) Dorresteinweg 78 (94289) Gallenkamp Pelsweg 2a (95014) Molenstraat 105 (95011) Veldweg 19 (95013) Wieksloterweg O.Z. 69 (94578) BETREFT INGEDIEND vervangen van een welpenverblijf (clubgebouw) 10-1-95 verbouwen en uitbreiden van een stalling-en bergruimte 11-1-95 wijzigen vergunning voor bouwen woonhuis en bijgebouw 9-1-95 uitbreiden van een bijkeuken 11-1-95 bouwen van een houtopslag 10-1-95 vernieuwen en veranderen van bijgebouwen 10-1-95 bouwen van een woonhuis met garage (vervanging) 13-1-95 Deze aanvragen kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1Afdeling Planologie en Bouwen (balie bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30-12.30 uur. Al vroeg ga ik op stap, naar Hoogland. Eens kijken of ik iets te pakken kan krij gen. Het heeft hard gevroren, want de Eem ligt dicht. Met de zusters naar Baarn geweest om koeken te halen. Ze zijn gestolen, is het antwoord. Dus ik zit ernaast en krijg geen koek! Wié heeft zaterdagmiddag omstreeks kwart voor zes een man op een fiets zien rijden, terwijl hij een vogelhuisje ver voerde? Die vraag houdt de politie mo menteel bezig. De man pakte bij een zaak aan de Soesterbergsestraat een vo gelhuisje en spurtte vervolgens zo snel hij kon weg in de richting van de Von dellaan. Op dat moment was een 73-jarige Soes ter net van zijn fiets gestapt om op de Birkstraat bij een huis aan te bellen. Op tien meter afstand zag hij de man met het vogelhuisje op zijn fiets springen en er vandoor gaan. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN/MELDINGEN BOUWPLAATS BETREFT Julianalaan 5 (94536) uitbreiden van een woonhuis met een hobby ruimte/berging Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden een gemotiveerd bezwaarschrift indienen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift worden gericht aan Burge meester en Wethouders van Soest, Postbus 2000 CA, Soest. Het bezwaarschrift moet BINNEN 6 WEKEN na deze publicatie worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, Afdeling Planologie en Bouwen (balie bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30-12.30 uur. AANGEVRAAGDE KAPVERGUNN1NGEN Periode: 12 januari t/m 18 januari 1995 De volgende aanvragen voor een kapvergunning zijn ontvangen. Perceel: Betreft: Gerrit v.d. Veenstraat 64 9 bomen Wilhelminalaan 19b 2 berken Diegenen die menen in hun belangen te worden geschaad door een eventuele vergunning kunnen dit mon deling of schriftelijk binnen 4 weken na deze bekendmaking kenbaar maken bij de afdeling groen, natuur en landschap Postbus 2000, 3760 CA, Soest, telefoonnummer 93709. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN Periode: 12 januari t/m 18 januari 1995 De volgende kapvergunningen zijn verleend: Perceel: Betreft: Vosseveldlaan 26 i berk v. Straelenlaan 6 i iarjx v. Straelenlaan 6a berk Kerkpad z.z. 7 5 eiken Lange Brinkweg 36 4 berken Betje Wolflaan 53 3 larixen Verlengde Talmalaan 19 1 kastanje Gemotiveerde bezwaren tegen de verleende vergunning kunnen binnen zes weken na deze bekendmaking schriftelijk worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Soest, Post bus 2000, 3760 CA, te Soest. Ik geloof dat het de oude een andere Duitse dichter die gezegd heeft dal in Nede 50 jaar later gebeurt dan in 1 de wereld, om aan te geven Hollanders eigenlijk maai volkje vond. Goethe is al I maar als-ie vandaag bij ons kijken zou hij er ongetw ijfel voegen: "En in Soest geb maal niks, nog niet na 100 Er zijn al vaak grapjes gen de naam Soest, die op zich- raadt dat we maar een saai dorp zijn. Soest sukkelt gt beetje voort. Het zal ook meer worden dan een uit z'i gegroeid boerendorp, was maar door één grote hartstoi zijn: hun rust. Hun laatste rust, vermoed i is inderdaad weinig leven t ren. Als de winkels dicht ziji een thuis; 40.000 mensen o| vierkante kilometer, en na avonds kun je in alle w ind een complete batterij art schieten zonder slachtoffers behalve misschien een pat die de hond uitlaten. Nou j gen er dan ook om... Wat Soesters in hun vrije t me een raadsel. Vertel me die Soesters het thuis zo ge ben, want ik ken ze intussei zó een handvol passende 1 bedenken, maar gezellighei karaktereigenschap waard ters zich onderscheiden v; van Nederland. Soest bruist niet. Het borre bakt niet, het braadt niet en zelfs niet aan. Het suddert door, en gaar worden dot Halfgaar, ja, dat kun je Soe: men... Ik weet niet of er c zoek naar gedaan is, maar i ik er niet ver naast zit als ik I verveling de voornaamste zaak in Soest is. D'r zit tota ven in. En dan zijn er nog dat graag zo willen houder zelfs de geringste vorm var diging - een rondwegje hie zenblokje daar, een winkelt zus of een golfbaantje zo - zonde is. Volgens mij zoudi het liefst willen mummifict Ik heb me vaak afgevraa kan dat een dorp met 40.0 toch eigenlijk al een beetje zo'n wezenloze, onbezielde ven indruk maakt, en ik d het antwoord gevonden l heeft gewoon te veel nati •-hier allemaal veel en veel te groen. Vergeleken met meenten heeft Soest onwa veel leeg gebied, dat hinde slag wordt genomen doi gras, duinen en nog wat va primitieve stofferingen, di mensen "de natuur" noeme met zo'n glazige blik in hun denkt: die is aan de dope, c val Aiet helemaal lekker. 1 bijvoorbeeld in het boekj provocerende opschrift tuurlijk", dat de gemeenl gratis verspreidt? "Soest c berg hebben het voorrecht worden door natuurgebied zondere schoonheid. Aan oostzijde kronkelt het riviei met de daarlangs gelegen "Ze snappen het niet, scheelt mij en andere ééi zinnen wel even f 5 maand. Op die manier i elke' maand één dag, en i 23 maanden lang door. kost het ons dus ruim d uitkering." Zo reageert "bijstandsvrc Duijm uit Soest op de brief c week van de Sociale Dienst de aankondiging dat de rr uitkering voortaan uitsluite uitbetaald zal worden. Nu uitkeringsgerechtigden het op de 1 le van elke maand, telijk vooraf en gedeeltelijk De bijstandsuitkering word stapjes - een dag per maand ven tot de uitbetaling uitein 3e van de maand zal plaatsv gens het uitgewerkte schem ciale Dienst heeft gepublic de verschuiving volgende r volgende maand vindt de een dag later plaats en pas i 1996 wordt de derde-vat bereikt. Het geld is uiteraa gemeen pas na een paar d; lijk beschikbaar. Olga Duijm heeft vorige we lang naar de brief van de So zitten staren voordat het to drong dat ze op die manier lang een uitkeringsdag g Want de uitkering zélf, in f 1597,61 per maand, blij derd. "Zo schieten we maand een dag bij in, wat r f 52,55." Ze nam kontakt op met Mi en Miep van der Spek van "Vrouwen in de Bijstand" tot geen andere conclusie men dan dat Olga volstrek Menny: "De Sociale Dien uitbetaling op, maar de woi en het gasbedrijf wachten h de incassering. Je denkt t die nu zullen zeggen: nou nog maar een datrip

Soester Courant | 1995 | | pagina 4