wqSden. En dit zijn de knallers van deze week: 259 698 199 OPRUIMING LEEGVERKOOP DAMESKLEDING 75% KORTING PvdA eist opheldering in kwestie over opgeschoven bijstand-betaaldag Raad wil na 'incident' over Lindenhof niet meer over zichzelf oordelen Lange Soesters op huwelijksfeest MAG BEST 3 Actueel 4 Actueel 7 Actueel 13 Sport 5 Actueel ONS WERK bij Adama Herenmode. De Ster Damesmode Nu ook formeel bezwaar van gedupeerden bij B. en W. Alleen politiek-onafhankelijken in beroepscommissie Herhaalde oproep voor getuigen van aanranding Geen subsidie meer voor activiteiten opgeheven colonne D. van Veisen en J. Wattimena zestig jaar getrouwd fan Kreukelen - Vast-goed HET VLEESCENTRUM 20.50 89° 5.25 AUTOVERZEKERING? Halfvolle vanille-yoghurt Rundergehakt Navelina hand sinaasappels C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 - Soest Nog 1 week lang extra lage prijzen op restanten! HERENMODE Op de winter-zomer collectie (pantalons, rokken, blouses, truien, japonnen, blazers enz.) De Ster, Van Weedestraat 7 - Soest Met "verwondering" heeft de PvdA-fractie in de gemeenteraad van Soest vorige week kennis ge nomen van het artikel in de Soes- ter Courant, waarin het Comité Vrouwen in de Bijstand haar ver ontwaardiging ventileerde over de komende "opschuiving" van de betaaldatum van de bijstandsuit kering. De raadsleden Kees Boer- koel en Wil Stekelenburg hebben het College van B. en W. daarom enkele kritische vragen voorge legd. De PvdA-fractie wil van Burgemeester en Wethouders in de eerste plaats ver nemen of het artikel in de Soester Cou rant een juiste weergave is van de feite lijke gang van zaken. Verder wil ze - naar aanleiding van de opmerking dat CDA-wethouder Ries van Logtenstein (die Sociale Zaken in zijn portefeuille heeft) geen antwoord had op de vragen van het comité - van het College horen of in dit geval de conclusie moet zijn'dat er sprake is geweest van een "ondoor dachte aktie". Boerkoel en Stekelenburg willen daar naast informatie over een eventuele fi nanciële tegemoetkoming voor deze groep mensen, "zoodanig dat het ver schuiven van de betaaldag geen nadeli ge gevolgen heeft voor de bijstandsuit kering". Ze hebben het College ge vraagd de kwestie in elk geval op de agenda van de raadscommissie Sociale Zaken (ondergebracht bij de commissie - Milieu etc.) te zetten. Die vergadert vanavond in het gemeentehuis. Beschikking Inmiddels heeft bijstandsvrouw Olga Duijm, die de affaire bij het comité aan kaartte, samen met lotgenote M. de Groot en opnieuw met de steun van het Comité Vrouwen in de Bijstand, nu ook formeel bezwaar aangetekend bij het College van B. en W. Ze wijst er in de eerste plaats op dat de brief waarin de verschuiving is aangekondigd niet aan de eisen heeft voldaan, omdat het hier een "beschikking" betreft. Het gaat im mers om een regeling die een individu eel bepaalbare groep raakt: de bij standsgerechtigden die nu een uitke ring ontvangen. Olga Duijm stelt in elk geval vast dat het hoofd van de Sociale Dienst heeft laten weten dat de regeling niet geldt voor mensen die in de toekomst een beroep op de bijstand zullen doen. De brief had echter aan een aantal formele eisen moeten voldoen, en dat is nagelaten. Zo had er in moeten staan dat het om een beschikking gaat en had ook het orgaan dat het besluit genomen heeft vermeld moeten worden, maar bovendien is niet vermeld dat de betrokkenen in eerste instantie via een bezwaarschriftproce dure tegen het besluit in beroep kunnen gaan. Olga Duijm verzoekt het College, c.q. de Sociale Dienst, daarom om - als men de regeling wil uitvoeren - haar en de bijstandsgerechtigden eerst op correcte wijze op de hoogte te stellen, met inachtneming van de eisen die gesteld worden aan het ter kennis stellen van een beschikking. Leemte van 23 dagen In de tweede plaats maakt ze ook for meel bezwaar tegen de verschuiving van de betaaldatum zelf (in maandelijk se stapjes van een dag, tot de uitbetaling - nu op de 11e van de maand - plaats vindt op de 3e dag van de volgende maand), waardoor er in totaal een leemte van 23 dagen in de bijstand ont staat. Omdat uit het karakter van de Algeme ne Bijstandswet, die immers de be staansvoorzieningen op minimumni veau moet garanderen, voortvloeit dat B. en W. moeten voorkomen dat er voor de bijstandsgerechtigden liquidi teitsproblemen ontstaan, vraagt ze ten slotte om de betalingen op de 11e van de maand te blijven verrichten, en als de gemeente de betaaldag toch wil ver schuiven haar en andere gedupeerden een tussentijds bedrag (a fonds perdu) te verstrekken: 23 maanden lang een- dertigste van de maandelijke uitkering. Hef merkwaardige draaitol-gedrag van het VVD-raadslid Willem Blaauw in de kwestie van de Lindenhof heeft waarschijnlijk tot gevolg dat hij zelf het veld zal ruimen uit de commissie voor de bezwaar- en beroeps chriften van de gemeenteraad. Blaauw adviseerde onlangs als lid van dat gezelschap "om juridische redenen" vóór de bouwvergunning voor de Lindenhof, maar in de onthutste raad stemde hij vervolgens "om politie ke redenen" tegen. De raadscommissie Algemene Bestuurszaken - waar in de politieke top van Soest vertegenwoordigd is - gaf maandagavond duidelijk te kennen dat ze van dit soort verrassingen niet gediend is, om dat die de geloofwaardigheid van de politiek aantasten en het onbegrip bij de burgers alleen maar vergroten. Vrijwel eenstemmig eisten de frac ties dan ook dat de beroepscommissie voortaan alleen uit politiek-onaf- hankelijke leden zal bestaan. "Een incident", zo omschreef burge meester Hans de Widt de gebeurtenis sen in de laatste gemeenteraadsverga dering, waarin Blaauw voor de nodige politieke opschudding zorgde en het begripsvermogen van zijn collega's en anderen zo zwaar op de proef stelde. O.a. op voorstel van Kees Boerkoel (PvdA) werd er dan ook direct besloten om in de commissie ABZ nog maar eens indringend te discussiëren over de samenstelling van de beroepscommis sie, die deze raadsperiode bestaat uit twee raadsleden (Blaauw en Harry Wit te van Gemeentebelangen) en de onaf hankelijke jurist mr. G.B. Spruit. De Widt vond dat eigenlijk een beetje te snel gaan. Volgens hem zou het ver standiger zijn om eerst wat afstand te nemen van het "incident" en niet over haast allerlei dingen te gaan verande ren. Vrijwel algemeen maakte de com missie echter duidelijk dat er van haast geen sprake was, omdat iedereen al lan ger zo z'n twijfels had over het ietwat merkwaardige feit dat de raad via de commissie eigenlijk zélf oordeelt of de burgers wel volgens de regels van de wet behandeld zijn. "De politiek moet uit de commissie," aldus Boerkoel, "want ze moet volstrekt onafhankelijk kunnen oordelen." Geen vertrouwen meer Jan Visser (GroenLinks-PS) verweet De Widt dat hij het - volgens hem schokkende - "incident" met de mantel der liefde probeerde te bedekken. "Op deze manier heeft de burger geen enkel vertrouwen meer in de politiek." Hij wilde net als Boerkoql een beroeps commissie van drie onafhankelijke ju risten zonder "bindingen". Mieke Swinkels (D66) meende dat die in Soest makkelijk te vinden zouden zijn en dacht bijvoorbeeld aan ambtenaren van de provincie of van andere gemeenten.- Hans van Wuijckhuijse vond dat de re cente vertoning in de raad en het "ge sol" met de bezwaren van de burgers een wijziging onontkoombaar maak ten. Hij wees erop dat ook de positie van de onafhankelijke voorzitter in het geding was: "Hij dreigt een speelbal te worden van de politiek, en dan loopt de zaak uit de hand." Hij zag overigens lie ver juristen dan ambtenaren in de com missie, "anders wordt de zaak weer he lemaal verambtelijkt." Ook Rob Jou- stra (BAM) wilde af van de "dubbele petten", vooral omdat er naar zijn idee nog wel meer omstreden zaken aan de orde zullen komen waarin de beroeps commissie voor politieke dilemma's komt te staan. Iedereen kent iedereen Bart Krol (CDA) zag maar twee oplos singen: óf een commissie waarin de hele raad vertegenwoordigd zou zijn ("maar dat is onwerkbaar"), óf een commissie van uitsluitend onafhankelijke, niet po- litiek-gebonden deskundigen. "En dan liefst van buiten de gemeente, want'ie dereen kent in dit dorp iedereen en is van eikaars belangen op de hoogte." Alleen Günther Plomp, partijgenoot van de arme Blaauw (die er trouwens zelf niet bij was), probeerde de affaire tot kleinere proporties terug te bren gen. Hij wees erop dat de raad de be- roepscomipissie toch zélf gekozen had, nog maar driekwart jaar geleden, en dat er dus eerst nog maar eens goed nege- dacht moest worden voordat de com missie nu weer veranderd zou worden. Hij zag eigenlijk wel wat in een "verbre ding" naar bijvoorbeeld drie a vier raadsleden, maar besefte nu hij het standpunt van de andere fracties ver nam dat dat geen haalbare kaart meer was. Ook hij sprak zich dus voorzichtig uit voor een onafhankelijke commissie en drong er bij het College op aan nog eens rond te kijken hoe andere gemeen ten dat hadden aangepakt. De Widt kondigde al aan dat hij de ge meenteraad binnenkort een voorstel zou voorleggen, maar gemeentesecre taris Wim de Kam maakte duidelijk dat de problemen met een andere commis siesamenstelling de wereld nog niet uit Kees Boerkoel (PvdA): De Politiek moet uit de commissie. waren. Hij wees erop dat de gemeente raad, nadat de beroepscommissie haar advies gegeven heeft, het besluit volle dig moet her-overwegen, en niet alleen de juridische aspecten maar o.a. ook de beleidsmatige. Als de commissie alleen met een juridisch oordeel komt kan dat het rechtsgevoel van de burger wel be vredigen, maar volgens De Kam wordt daardoor ook het risico groter dat de gemeenteraad van het commissie-ad vies zal willen afwijken. "Dat maakt de verwarring dan alleen maar groter. We zullen dus óók moeten nadenken over de manier waarop de raad met de advie zen van de beroepscommissie omgaat." Gewetensnood Hoewel De Kam in de gemeenteraad doorgaans een onaantastbaar gezag ge niet waren de meeste raadsleden niet onder de indruk van zijn bedenkingen. Wel werd er nog even doorgepraat over de vraag of de "onafhankelijken" (of het nu juristen of "generalisten" zouden zijn, zoals Swinkels bedacht) al dan niet in Soest zouden mogen wónen. "Als ze maar los staan van de politiek," vond Joustra, "dan hoef je ook niet bang te zijn dat ze in gewetensnood komen." Het College van B. en W. komt t.z.tmet een voorstel, waarin de opmerkingen van de fracties zoveel mogelijk worden gehonoreerd, beloofde burgemeester De Widt. Hij wees erop dat dat nog wel even kan duren en dat de beroepscom missie voorlopig dus nog gewoon door functioneert. Grote blijdschap op De Blauwe Vogel. Soest wil af van politiek geneuzel. Verbouwing apotheek Soest gestart. Directeur Pim Jonker verlaat C-drie. Kleurrijk project op De Driesprong. „ffwT: JHt' Y T Stam/SoVoCo komt met de schrik vrij. Zege voor gekrompen Smeeing/BDC. Jonkies brengen Red Stars succes. Achtervolging van Soester autodief. Set up voor kerk: smash van 2.300 gulden. Geen tijd om te vervelen voor scouts. Bajema verlengt contract met VVZ'49 De politie heeft nog geen enkele reactie ontvangen op de oproep voor getuigen van een aanranding, die op dinsdagavond 3 januari plaatsvond op de Birkstraat, ongeveer ter hoog te van het Witte Huis. Een 24-jarige Soesterse werd daar omstreeks 19.45 k 20.00 uur aangerand door twee mannen, die haar in een beigë auto vanaf Amersfoort hadden ge volgd. Op de Birkstraat werd ze van haar fiets gesleurd en begon een van de mannen aan haar kleding te trek ken. De vrouw ontkwam toen haar bela gers gestoord werden door een on bekende automobilist, die in de rich ting Amersfoort reed en het voorval zag gebeuren. Hij stopte, waarna de daders met hun auto wegvluchtten. De vrouw fietste vervolgens naar huis, hoewel haar "redder" aanbood haar thuis te brengen. De politie wil graag alsnog in kon- takt komen met de onbekend geble ven automobilist die tussenbeide kwam en/of eventuele andere getui gen. Met ingang van 1996 krijgt de Soester afdeling van het Nederlandse Rode Kruis geen vijfduizend gulden subsidie meer voor rampbestrijding. De gemeente maakte dat bedrag elk jaar over, zodat de colonne van het Ro de Kruis de villa op het terrein van Me disch Centrum Molendael kon huren. De colonne is echter overgevloeid in een regionale samenwerking en bestaat dus niet meer als zodanig. Dat bleek on der meer tijdens de brand in Hoog Soestdijk. Toeri werd volgens de ge meente tevergeefs getracht leden van het Rode Kruis in te schakelen. Het college zal de vijfduizend gulden die volgend jaar vrijkomen, besteden aan andere vormen van rampbestrij ding. Inmiddels heeft de gemeente con tact opgenomen met de EHBO en de GGD Eemland. Met vertegenwoordi gers van die organisaties wordt bekeken in hoeverre de EHBO en de GGD Eemland kunnen worden ingezet in ge val van rampen. Als dat geld kost, kan de gemeente het bedrag van vijf mille aanspreken. Ze waren er allemaal, de zes kin deren, schoondochters en schoons- zoons, de vijftien kleinkinderen en diens wederhelften en de achttien kleinkinderen. De 55 familieleden kwamen maandag bij elkaar om het zestig-jarig huwelijksfeest van Dirk van Yelsen en J. Wattimena te vieren. Dat ging gepaard met onder meer het snoepen van een Lange Soester. De 91-jarige, maar nog steeds kwieke Dirk, zoals hij bij velen bekend is, zou voldoende verhalen uit zijn leven kun nen opdiepen, aan de hand waarvan een boek zou kunnen worden geschre ven. De zoon van Opoe Nel, rond de eeuwwisseling een plaatselijk alom be kende baker, vertrok als jonge militair naar Indonesië. Op Java zou de latere sergeant-majoor van het Koninklijke Nederlandse Indonesische Leger zie pagina 3 GROTE COLLECTIE TROU WK AARTEN BEUKENLAAN 86b- 3762 AK SOEST TEL.02155 -13255 FAX 02155 -25997 (KNIL) vreselijke ervaringen opdoen, maar hij zou er ook het geluk voor de rest van zijn leven vinden. Toen de mili tair van de genie moest worden opge nomen in het lokale ziekenhuis, liet hij zijn ogen vallen op de verpleegster Wattimena. "Hij is nog steeds hetzelf de," aldus de inmiddels 85-jarige toen malige verpleegster die zestig jaar gele den haar ja-woord gaf aan de Soester. Het hele gezin maakte de verschrikkin gen mee van de Jappankampen. Van Veisen werd onder meer te werk gesteld aan de Birma-spoorlijn. In 1950 keerde hij met zijn vrouw, vier dochters en twee zoons terug naar Soest. Na een halfjaar stapte hij uit het leger en koos hij voor een maatschappelijke baan. Namens de gemeente zat hij een jaar als kassier in het Soester Natuurbad, daarna werd hij bode van de gemeente. Hij was de rech terhand van burgemeester mr. S.P. ba ron Bentinck. Dirk van Veisen en zijn vrouw J. Wat timena met vijf van hun zes kinderen onder wie de huidige gemeentebode Bep Koelink (midden). Foto: Goos van der Wilt. Iedereen "Hij stak de kachels aan, wist alles en kende iedereen," zegt dochter Bep Koelink die sinds zeven jaar ook bode is op het gemeentehuis. "Tegenwoordig hebben wij het als bode een stuk mak kelijker." Op zijn 65ste mocht Dirk van Velsen gaan genieten van zijn welverdiende rust, maar veel tijd werd gestoken in al lerlei klusjes voor de kinderen. Met zijn vrouw, die haar handen vol had aan de opvoeding van de kinderen, bezoekt hij nog steeds de maandelijkse bijeenkom sten van Madjoe, een soos voor mensen die in de KNIL hebben gediend. Zonwering Soest BÊEIZLAAN 24* - 02155-19706 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK stroganoff per kilo RUNDERGEHAKT per kilo AMSTERDAMSE LEVERWORST per kilo Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. JAZZ-POP-MUSICAL - KLASSIEK NIEK VAN KLAVEREN zangpedagoog Zie pagina 19 met vruchten literpak kilo net 2 kilo SOESTERBERGSESTRAAT 51, SOEST; TEL. 02155 - 12400

Soester Courant | 1995 | | pagina 1