SCHOEMAKER RUIMT EXPLOSIEF OP! 1 ACTUEEL r 'Honderd keer je verhaal vertellen is beter dan honderd pillen slikken...' Geen tijd om te vervelen voor scouts dB SERVICE EN dB GARANTIE VERHUIZEN MEE! Voor alle zekerheid! Werkgroep V.T.Z. biedt getrainde hulp als mensen thuis sterven 'Na 6 ïScina,»1»"® SBneM9»"nW" TELEVISIE koelkasten stof ^WWgers enz Kleurentelevisies Videorecorders Videocamera's Stereocombinaties Luidsprekerboxen CDi-spelers Portable radio's Walkman's Koelkasten Wasautomaten Drogers Vriezers Stofzuigers Huishoudapparaten Zonnebanken Zonnehemels enz. VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 172 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344* Steunpunt Rouwverwerking Soest begeleidt nabestaanden Oud zeer Begeleiding Uitvaart Folder Wiin van Doorn Tiramisu-schnitten 10,- GDogteióm de beste, de lekkerste! Botsing Birkstraat Alles en iedereen komt er aan te pas in IJsberenweekeinde Oproep aan vrijwilligers Soest(erberg) Cursus Medicijngebruik bij Plattelandsvrouwen Open avond voor informatie over babysit-centrale WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 SOESTER COURANT Het is gelukkig meestal druk bij Schoemaker maar nu is het wel héél bijzonder. Wij gaan verhuizen naar een veel ruimere winkel, met parkeerruimte vlak aan de overkant. Vpor die tijd explosieve opruiming. Enkele voorbeelden: Aristona kleuren-TV met afst.bed. 449,-; Philips (Magnavox) stereo-combinatie met CD en boxen 399,-; videorecorder met PDC en showview, inclusief Philips-garantie 699,-; Philips Suncar, bruining voor het hele lichaam, van 1999,- voor 1599,-; Miele wasautomaat 1749,-; Miele afwasautomaat 1598,-; Portable radio/cassette-dubbeldeck en CD 299,-. Kom nu naar Schoemaker en profiteer! IteTTTMJ" PAGINA 7 - i schocnmkci Per 1 februari gaat in Soest een bij zondere vorm van (vrijwillige) hulpverlening van start: het Steun punt Rouwverwerking Soest e.o. Het steunpunt is een initiatief van drie vrouwen: Nelleke Wijnhof, Els Jacobson en Astrid Leendert- se, en richt zich op begeleiding van mensen die een verlies te verwer ken hebben. Dat gebeurt zowel in dividueel als in "rouwgroepen". Ook wordt informatie en advies gegeven over de verzorging van de uitvaart. "Het verwerken van een verlies duurt soms lang," vertelt Nelleke Wijnhof. Ze is werkzaam als verpleegkundige in een verzorgingstehuis en daarnaast al gerui me tijd als vrijwilligster betrokken bij de opvang van mensen die geconfronteerd worden met een sterfgeval. "Het pro bleem is dat de omgeving er algauw niet meer voor open staat. De mensen zelf willen anderen er vaak ook niet mee be lasten, en dan ontstaat er een groot iso lement." In allerlei plaatsen in het land bestaan al soortgelijke steunpunten. Het Soester steunpunt is aangesloten bij het Lande lijk Steunpunt Rouwbegeleiding (LSR.) in Utrecht, waar Nelleke Wijnhof en haar collega's ook diverse trainingen hebben gevolgd. Soest, was tot dusver een "witte* plek" - afgezien van inciden tele opvang bij het maatschappelijk Werk - maar dat wil zeker niet zeggen dat hier geen behoefte aan deze vorm van hulp en begeleiding zou bestaan. Nelleke Wijnhof: "De praktijk leert dat mensen zelfs twee tot zes jaar na het overlijden van hun partner nog in de problemen kunnen komen, maar de gangbare opvatting in de samenleving is dat het verdriet na een paar maanden maar over moet zijn, en dat je dan de draad weer moet zien op te pakken en verder gaan met het leven van alledag. Niemand houdt van huil-toestanden. Vaak krijgen ze het advies om een hob by te gaan doen, maar dat werkt meestal niet. Mensen moeten eerst door die pijn heen..." De "omstanders" kunnen meestal niet veel doen. "Wat iedereen wél kan is luisteren, maar dat gebeurt vaak niet. Bovendien zie je vaak dat er onder het verdriet vaak ook nog een hoop 'oud zeer' van vroegere verlies-ervaringen naar boven komt, dat óók nog niet ver werkt is," aldus Nelleke Wijnhof. Veel mensen komen met hun proble men vroeg of laat terecht bij de huisarts of zelfs het Riagg, maar dat is volgens de mensen van het steunpunt vreemd. "De 'normale' rouwverwerking moet toch M eigenlijk een 'natuurlijk' gebeuren zijn. Maar de maatschappij stond er jaren lang niet voor open. Misschien heeft dat iets te maken met de cultuur van de ja ren zeventig, toen ziekte en de dood werden weggestopt en alles jong, mooi en nieuw moest zijn. De mensen hebben het daardoor afgeleerd om goed om te gaan met het sterven en wat daarbij komt. Wie heeft er tegenwoordig nog een vader of moeder in huis die dood gaat, welk kind maakt nog mee dat z'n opa of oma doodgaat? We kunnen er niet meer mee omgaan."- Tegenwoordig wordt het taboe rond de dood meer en meer doorbroken; ver driet en rouw worden langzamerhand weer bespreekbaar, constateert ze. Hoe goed bedoeld ook, huisarts en Riagg kunnen geen echte hulp bieden. "Ze hebben vaak ook geen tijd om de verha len aan te horen en medicijnen bieden ook geen oplossing. Erover praten helpt wel. Soms duurt het lang, soms is een paar keer voldoende. Maar als je 't wegstopt word je ziek; het móet er uit. En je kunt beter honderd keer je ver haal vertellen, al is het steeds hetzelfde, dan honderd pillen slikken..." Het steunpunt biedt mensen die een verlies te verwerken hebben in principe twee mogelijkheden. De eerste is indi viduele begeleiding, waarin nabestaan den die daar behoefte aan hebben in een persoonlijk gesprek kunnen praten over hun verlies-ervaring, ongeacht hoe lang geleden die heeft plaatsgevonden. Deze vorm van begeleiding is gratis en vindt plaats na telefonische afspraak. De tweede mogelijkheid is het uitwisse len van ervaringen met lotgenoten - buiten de bekende kring van familie en vrienden - in zgn. rouwgroepen die, zo als de paktijk leert, veel steun en be moediging bieden. Een rouwgroep be staat uit 6 a 8 personeij, die maandelijks zo'n 8 a 10 keer gedurende ca. twee uur een avond bij elkaar komen (bij een van de leden van het steunpunt thuis). De groepen, die overigens open staan voor mensen van elke leeftijd en niet gebon den zijn aan een bepaalde kerkelijke ge zindte, starten in maart. De deelname kost eenmalig f 25,- (voor koffie en an dere kleine onkosten). Daarnaast biedt het steunpunt desge wenst ook informatie en advies over de mogelijkheden na een overlijden en rond de uitvaartverzorging, want ook dat kan een betere rouwverwerking bevorderen. "Achteraf blijkt dat de helft van de nabestaanden het eigenlijk liever anders had gewild. Maar in die eerste periode gaat alles zo vlug en veel mensen laten het allemaal over zich i* heenkomen, waardoor ze niet goed af scheid kunnen nemen. Soms wordt een overledene al binnen een paar uur weg gebracht, maar wij stimuleren dat hij of zij thuis blijft, zodat de nabestaanden het verlies in alle rust tot zich kunnen la ten doordringen." De uitvaartverzorger - begrafenis-on dernemer - speelt in die periode een be langrijke rol, maar in het algemeen is de rouwverwerking niet zijn terrein. Nelle ke Wijnhof: "Meestal houdt het kon- takt op als de bedankkaartjes klaar zijn, maar preventief zou hij heel wat kunnen doen, bijvoorbeeld door de nabestaan den ruimer inspraak te geven in de vorm van de uitvaart en meer mogelijk heden te verschaffen voor het thuis op baren van de overledene. Maar geluk kig zien steeds meer ondernemers daar van het belang ook wel in.Het is Els Jacobson die zich bij het steunpunt spe ciaal met de gang van zaken rond de uit vaartverzorging bezighoudt. Deze week brengt het Soester steun punt, dat overigens al ongeveer een jaar "officieus" actief is, een folder met be knopte informatie uit, waarmee het voor het eerst "aan de weg timmert". De folder wordt o.a. verpreid onder huisartsen, het ziekenhuis, het maat schappelijk werk en andere instellin gen. Het steunpunt is ook nauw verbon den met de organisatie "Ouders van een overleden kind", die zich dus met een specifiek deelgebied van de rouwver werking bezighoudt en ook begeleiding biedt, zowel individueel als in groepen. In Soest is daarvoor Eveline Mossel (tel. 14310) de kontaktpersoon. Voor alle inlichtingen over het Steun punt Rouwverwerking Soest e.o. en de verschillende mogelijkheden van bege leiding kan men terecht bij het secreta riaat: Astrid Leendertse, Korte Brink- weg 37,3761 EC Soest, tel. 19389 (tus sen 09.00 en 11.00 uur 's morgens). BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW RENOVATIE .VERBOUW EN V ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 - 17496 Italiaans (dessert)gebak Mascarpone-bavaroise en chocolade-cake, verrukkelijk! van 12,60 nu BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53 Soest Telefoon 02155-12050 Op de Birkstraat heeft maandagmiddag een kop-staart botsing plaatsgehad. Een 23-jarige Amersfoorter werd ver moedelijk verblind door het zonlicht en merkte daarom niet dat de automobilist voor hem, een 22-jarige Amersfoorter, afremde. De botsing had alleen blik schade tot gevolg. Een kabelbaan, denkspelletjes, abseilen, een computer, drugs- en drankverslaafden, een oude ijs beer, alles en iedereen kwam er za terdag en zondag aan te pas tijdens het IJsberenweekeinde van de Hopman Masselmangroep (HMG). Ongeveer driehonderd scouts uit Soest en omgeving deden er aan mee. Tijdens de veertiende editie moesten ze vooral zoveel mogelijk spelletjes doen en opdrachten uitvoeren om er achter te komen wie Opa Ijsbeer wilde ver moorden. Wat was het geval? De vermogende Opa IJsbeer wilde zijn geld nalaten aan het fonds Red De Ijs beer. Zijn familieleden zagen dat niet zo zitten, omdat ze het geld hard nodig hadden. Ze waren verslaafd of hadden om andere redenen geldzorgen. Voor de deelnemers was het zaak erachter te komen wie de boze plannen had om Opa IJsbeer om het leven te brengen. Ze werden verdeeld in 66 groepjes om het uit te vinden. Zowel zaterdag als zondag zochten de scouts de puzzelstukjes bij elkaar, waar mee ze overigens niet konden verhinde ren dat de oude ijsbeer zaterdagavond stierf aan de gevolgen van vergiftiging. Per gelegenheids-ambulance werd hij afgevoerd. De volgende morgen werd daarover zelfs een persconferentie ge geven voor de scouts. Soms komen zieke mensn in de si tuatie dat ook medisch handelen geen enkele uitkomst meer kan bieden. Na enige tijd volgt dan dikwijls de vraag van de patiënt: "Kan ik, mag ik niet thuis sterven, in mijn eigen vertrouwde omge ving?" Die vraag kan ook uit de naaste omge ving van de patiënt komen, vaak ver bonden met een andere vraag. Kunnen wij dit tot het einde volhouden? In navolging van de reeds bestaande projecten 'Thuis sterven' is nu ook in de gemeente Soest-Soesterberg een werk groep V.T.Z. (Vrijwilligers Terminale Zorg) in wording, die dit wil realiseren. De doelstelling van de werkgroep is het verlenen van aanvullende en onder steunende hulp in terminale situaties, door inzet van getrainde vrijwilligers. De zorg aan stervenden betekent vaak ook zorg voor en steun aan de mantel- zorgers om er voor te zorgen dat zij het levenseinde van de stervende mee kun nen maken en er een verrijkende erva ring aan kunnen hebben. Wie interesse heeft kan kontakt opnemen met de le den van de werkgroep V.T.Z.: Mevr. Nel Pelzer, Soesterberg, tel. 03463-54006; Mevr. Siska Krol, Soesterberg, tel. 03463-53497; Mevr. Marijke Smit, Soest, tel. 02155-19815. Een eerste oriënterende cursus van vier dagdelen a twee uur gaat van start op woensdagochtend 1 maart, van 10.00 tot 12.00 uur; vervolgdata: 15 maart, 22 maart en 29 maart. Eveneens start dezelfde cursus op vrij dagmiddag 3 maart, van 14.00 tot 16.00 uur; vervolgdata: 10 maart, 17 maart en 24 maart. De cursus wordt gegeven in de 'Zon heuvel' Soest (gebouw Rode Kruis). Aanmelding voor 15 februari bij me vrouw Nel Pelzer, Soesterberg, tel. 03463-54006. Het Rode Kruis ziet het belang van dit werk in en maakt het mogelijk dat de vrijwilligers deze cursus gratis kunnen bijwonen. Beetje bij beetje kwam menige groep achter de oplossing. Als de verkregen code werd ingevoerd in de computer en juist was, verscheen de naam van de da der op het scherm. De moordenaar bleek uiteindelijk de dokter te zijn, al was hij voor zijn daad aangespoord door de disc-jockey. De Fakkeldraagsters uit Soest losten het mysterie als eersten op en kregen daarom de beker. Ook de prijs voor de leukste stukjes in de speciale kamp krant ging naar De Fakkeldraagsters. Maar er was meer. Natuurlijk moesten de scouts eten en zaterdagavond be gonnen ze aan een spel in de Lange Dui nen. Door de regen viel dat programma uiteindelijk in het water. De scouts had den gehoopt op vorst en droog weer, maar kregen regen en betrekkelijk hoge temperaturen. Bij het kampvuur waren de meeste scouts de regen vergeten. De avond werd verder benut met een disco, zeefdrukken en het kijken naar video's Improvisatie was een sleutelwoord tij dens het veertiende IJsberenweekeinde van de Hopman Mosselman Groep. Foto: Goos van der Wilt van vorige IJsberenweekeinden. Tijd om te zich vervelen, hadden de scouts niet. De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt op woensdagmorgen 8 februari een bij eenkomst in De Deel, Kerkstraat J1B. Het geneesmiddelenteam komt voor lichting geven over "verantwoord me dicijngebruik". Aanvang: 19.45 uur. Entree: f3,- voor niet-leden. De afde ling organiseert ook excursies, cursus sen, fiets/wandeltochten en koffieoch tenden. Op woensdag 15 februari geeft Karin Kuipers van de babysit-centrale in Soest een open avond. De bijeenkomst is bestemd om ouders van baby's te in formeren over deze 'non-profit' voor ziening. "We verdienen hier helemaal geen geld mee, maar doen het omdat veel ouders behoefte hebben aan een oppas voor hun baby en omdat wij mensen kennen die dolgraag op baby's willen passen," zegt Kuipers. Volgens haar maken nog lang niet alle ouders gebruik van de ba bysitcentrale. Dat komt, aldus Kuipers, vermoedelijk omdat ze onbekend zijn met de babysit-centrale of omdat de ou ders er niet zeker van zijn. Om die gedachten weg te nemen, heeft Kuipers babysitters uitgenodigd en ou ders, wier kind al bij de centrale komen. Zij zullen belangstellenden tijdens de open avond informatie verstrekken. De babysit-centrale van Marja Kuipers is te bereiken via telefoonnummer 15822. fj: Kv

Soester Courant | 1995 | | pagina 7