L ml ivondbus wordt halt toegeroepen Smit/ Soesterberg en de watersnood Van afvalput naar een prachtig park O w Soesterbergse sauna moet alle illegale bouwsels afbreken Militairen gedecoreerd voor inzet voormalig Joegoslavië Echtpaar De Vos 55 jaar samen erzet tegen plan om bussen uit Rademakerstraat te weren cers Aarden wal mag ook niet Kerkdiensten Medische dienst Burgerlijke stand Hulpverlening Hulp ag esie v. Groningen Soesterberg krijgt verwijzingsbordjes Man geeft geen voorrang: botsing WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 E.S. Raatjes zorgt voor ontplooiing van De Paltz HHHSHHRBi Nieuwe activiteit van St. Jeugdwerk Agenda ft Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 heenp; :ru8tekJ les het» ver het M 1 15-8 s theidinJ veel ra J S weer J ehtmachi eren.Zj] erd en a ng zijn, ij t werd™ een krae] werd 15| ergse »J nash23-J VS 4-MaI 1-Almel II i: AGA\| 1. nkelman nachtrust ners van de dorpskern Soes- lerg raken de avondbus die hen ir en van Soest vervoert, kwijt, vrijdag 25 februari eindigt de :f. Zowel busmaatschappij ivuiinet als het gemeentebestuur r I willen de avondbus schrappen, at er nauwelijks gebruik van dt gemaakt. DJfous rijdt per avond twee keer heen ^Rveer en vervoert in die periode ge- [deld drie reizigers. 'Veel te weinig', :beurt dail lniut het oordeel van Midnet, dat door i zijn ooil dejpolitieke partijen wordt gedeeld, dezierge-^ Volgens fractievoorzitter Bart Krol is enlijkon duidelijk geworden, dat de behoefte te vallen aaBeen avondverbinding tussen Soest rkschuw engoesterberg gering is. Volgens hem is /erdienej het nu 'einde oefening'. "Daar hoeven we de komende jaren niet meer met el kaar over te discussiëren." Verder zal met ingang van de nieuwe jistregeling in mei de busverbinding Soest-Soesterberg op zon- en feestda gen uit het rooster verdwijnen. Lijn 7$ vervoert tot dusver vier tot zeven men sen per zon- of feestdag en blijft daar mee ver onder de rijksnorm van twaalf passagiers. Rademakerstraat (PvdA) kan zich niet voorstellen dat de Rademakerstraat een obstakel zou zijn voor de bussen. "Soesterberg is bepaald geen wereldstad en in vergelijking met Soest een gat. Maar in Soest rijdt de bus wel over de Van Weedestraat en in Soest-Zuid." Medewerker Saher van Midnet stelde dat de Rademakerstraat meer een ver- blij fsgebied is geworden dan een door gaande weg. De busreizigers die niet in Soesterberg hoeven te zijn, lopen daar door vertragingen op. Fractie-assistent Moens van GPV/SGP/RPF reageerde met de opmerking dat de gemeente Soest dient op te komen voor de belan gen van de inwoners van Soesterberg. Veel fracties willen dat de bussen door de Rademakerstraat blijven rijden. Met name voor de ouderen zou Moens het ongezond vinden als ze verder moe ten lopen om de nieuwe haltes te berei ken. Volgens zijn fractie en die van de PvdA en D66 kan het probleem van Midnet de wereld worden uitgeholpen als de gemeente de parkeeroverlast gaat aan pakken. Ook de WD keurt het Mid- net-voorstel af. De vier partijen hebben echter nog de steun nodig van minimaal één fractie om een meerderheid in de raad te krijgen. fstallenli lere men- l geen re illen wer- naast hui atgelalii ker wor- l is, Iopeo >'s metali Jatuurlijk en. Maai (anwacfr t niet op. en 02.30 Veel verzet is er wel tegen het voorstel van Midnet om de buslijnep 52, 56, 73 en 79 uit de Rademakerstraat te weren. Uance bflla». jdenheel richting van Zeist zouden deze is stellea bussen over de Veldmaarschalk Mont- vanpoli- gotneryweg en de Amersfoortsestraat - 0[jsei. moeten gaan rijden. Midnet stelt dat de teverde- Rademakerstraat te druk is geworden Indieoi v00r de bus. Gevolg van de maatregel en wij abl zou z'Jn ^at oesterbergse passagiers Voortaan langs de voorgestelde route moeten in- en uitstappen. Vooral voor I de mensen die naar de halte op de i jffamersfoortsestraat moeten, zou dat een veel langere looptijd betekenen. En dat stuit tegen het zere been van met name de WD, de PvdA, D66 en GPV/SGP/RPF. Wil Stekelenburg ikelmaii' stelletje) ir meerit; lebben K wormen ichuwini eindelijk] Velterus- De Sauna Soesterberg aan de Amersfoortsestraat moet binnen drie maanden twee sauna's, een Turks stoombad, een technische ruimte en twee opslagruimten voor materiaal afbreken. Deze bouwsels zijn er zonder toestem ming van het gemeentebestuur neergezet. Ook is er illegaal een parkeerplaats aangelegd op de plek waar eerst een tennisbaan lag en op grond met de bestemming tuin en bostuin. Alleen de opslagruimte voor chloor kan gelegaliseerd worden, omdat die bin nen de grenzen van het bebouwingsvlak komt, zoals aangegeven in het bestem mingsplan. Vorig jaar mei heeft het ge meentebestuur de eigenaar al laten we ten dat het zich op de situatie zou "bera den", maar vorige week is hij aange schreven met de mededeling dat hij de illegale bouwsels nu moet verwijderen, onder toezegging van bestuursdwang. Inmiddels is van gemeentewege ook ge constateerd dat er een aarden wal wordt aangelegd, waarvoor geen toestem ming is verleend. De sauna heeft enige tijd geleden een stuk grond van de bu ren gekocht (met bestemming bostuin) en is inmiddels aan het uitbreiden. De wal moet er komen voor de privacy van de schaarsgeklede bezoekers en tegen het geluid van de Vlasakkers, in plaats van de wal die vroeger op eigen terrein lag. Volgens het ambtelijk advies heeft de eigenaar bij de aanvraag van de aanleg- vergunning een incomplete tekening la ten zien, waarop de andere illegale bouwsels niet aangegeven stonden. Nu de aanleg van de wal neerkomt op een vergroting van het saunaterrein wordt de landschappelijke en cultuurhistori sche waarde van het gebied aangetast, aldus B. en W. Zondag 12 februari ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 dameskoor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. H. Denekamp, Hilversum; H.A. GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn; H.A. De Drie Eiken 11.30 ds. M.A.A. Nawijn; H.A. STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, tel. 030-293100. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467, weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoord apparaat wie er dienst heeft. GEBOREN: 2 februari: Robin Paul Hes, Kampweg 24. OVERLEDEN 3 februari: Marrichje Westerveld- Hoekstra (85), Kamerlingh Onneslaan 35. Opgaven: Van Maarenplein 1, tel. ■51252. Stichting Hulpdienst SoesterbergHulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappe lijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. oezelaai Courani^ ;hten diel die in de februari i, 2 Kamp- Ie 6 l-ja.) t bericht, :gen een ende be reed o{| iet en of geleger bekende voorzie- ipweg ia -ïauffeur zag mij ito voor ndelin* ior werd d terwijl agenoeg Volgens ij strook iet poli' e hopen goed in ïoteerd, axmond ANBO van De ïur. G ië is ge- diaserie jut van Limatra, Zij die l dat dit Autorijschool heoriecursus start op 22 februari. eorie- theorie teursus examenkaart f145,- De cursus wordt gegeven in eigen leslokaal. Kampweg 96, Soesterberg Tel. 03463-5 23 15/5 22 72 b.g.g. 5 20 88 Itotelefoon 06 - 52 87 88 59 ;n wel bij zon- ig ont- n Lely- szet op sfoort-1 igebro- lio/cd-i t onbe-1 Het College van B. en W. heeft vorige week besloten gedeeltelijk tegemoet te komen aan de wens van de vereniging Soesterbergs Belang voor een betere bewegwijzering in Soesterberg. De VSN had aangedrongen op verwij zingsbordjes naar 18 bijzondere loka- ties in het dorp. B. en W. hebben daar uit een selectie gemaakt, waarbij als cri terium gehanteerd is dat de "objecten" veelvuldig bezocht worden door ter plaatse onbekenden. Het gaat om het Dorpshuis, de Hoeksteen, TNO, het of ficierscasino, de algemene begraaf plaats en het sportpark aan de Kerk- laan. In totaal gaat het om ca. 20 bordjes, wat met elkaar zo'n 2750 gulden gaat kos ten. De uitgave wordt geboekt ten laste van de post "borden en palen". pen 49-jarige man uit Uden en een in woner (56) van Apeldoorn hebben vo rige week dinsdag met elkaar kennis ge maakt op de Laan Blussé van Oud Al- folas. Dat was onvermijdelijk nadat de jauto's van beide mannen tegen elkaar Waren gebotst. De aanrijding werd ver oorzaakt door de man uit Uden. Hij jyerleende op de kruising bij de Amers- ffoortsestraat geen voorrang aan de \peldoorner. Als je hoog en droog op de berg van Soest woont, bekijk je de wa tersnood van een afstand. Toch waren vele Soesterbergers nauw betrokken bij deze nationale ramp. Zo rukten drie eskadrons van de Du Moulinkazerne met man en macht uit om de dijken bij Tiel en Ochten te ver sterken. Leden van de Soesterbergse brandweer stonden hun mannetje en boden daar vanuit hun kennis de nodige steun. Personeel van de Koninklijke Marechaussee werd ingezet voor bege leiding en beveiliging. Cor Brandes, be kend van de EHBO, werd dinsdag avond verzocht zich onmiddellijk te melden in de Jaarbeurs in Utrecht om daar de eerste hulp te verlenen. Sterren- berg werd gevraagd klaar te staan voor de opvang van vijftig geestelijk gehan dicapten of vijftig evacués op te nemen. Op de vraag of er mogelijk plaats was voor sta-caravans kon de leiding van Sterrenberg ook positief reageren. Een zelfde verzoek werd gericht aan de Mij- erij met zijn vakantiebungalows. Direc te behuizing van een aantal Limburgse evacués werd gevonden in het militaire Walaardt Sacrékamp in Huis ter Heide, terwijl de vliegbasis Soesterberg ruimte gaf voor goederen die veilig bewaard moesten worden. Incidenteel werd een beroep gedaan op voertuigen van het Motor Trarfsport Squadron, gelegerd in het Kamp van Zeist. Juist zij hadden meer aanvragen verwacht en stonden daar uiteraard voor klaar. Met nog enkele collega's gaf Dans school Rellum afgelopen zaterdag avond in de Jaarbeurs te Utrecht een stuk ontspanning aan de vele evacués. In perfecte stijl werd een demonstratie gegeven van de Latin American Dans door niemand minder dan Gerrit-Wil lem en Henriëtte Timmer en de Neder lands kampioen uit de school Rellum: Mare van Veen en Nicole van de Heu vel. Zo werd in stilte veel hulp geboden die met recht genoemd mogen worden. Dijk van een kind Het echtpaar Hes uit Beneden-Leeu wen in het zo berucht geworden Land van Maas en Waal, moest maandag 30 januari evacueren. Zij vonden eep goed onderdak bij hun moeder, mw. Hes, Kampweg 24 in Soesterberg. De jonge mevrouw Hes was hoog zwanger, erger nog, ze was op de 21e januari al uitge teld. Terwijl de aanstaande vader alle waardevolle zaken naar de zolder bracht, regelde de aanstaande moeder in enkele uren de vele dingen die bij een bevalling horen. Hes: 'In 1993 hadden we de spanning van een overstroming ook al meege maakt. Het is bekend dat enkele delen van de dijk erg kwetsbaar zijn. En aan gezien mijn echtgenote hoog zwanger was, was de keus om snel te vertrekken niet moeilijk. Maar alles moet dan in enkele ogenblikken geregeld worden. Voor ons was het uiteraard een dubbele spanning, aangezien mijn vrouw meer dan een week overtijd was. Gelukkig kregen we hier bij mijn moeder een goed tijdelijk adres.' Donderdag 2 februari werd om 19.10 uur een flinke zoon van ongeveer 10 pond geboren, die de namen Robin Paul Hes kreeg. Moeder en kind maken het uitstekend, alsmede vader en oma. Afgelopen zondag is dhr. Hes als kwar tiermaker naar zijn huis teruggekeerd om voor een goede opvang van moeder en zoon te zorgen. Met de kleine Robin Paul zal een herinnering blijven aan de watersnood 1995. Achter het Soester Hoogt geeft een grote witte steen aan, dat daar het landgoed De Paltz moet lig gen. Electronisch bediende groene hekken verhinderen de directe toegang naar het landgoed dat en kele jaren geleden als een soort mindenvaardig gebied werd be schouwd. De geschiedenis noemt het jaar 1872 met Jonkheer Rutgers van Rozenburg als eigenaar van De Paltz. Hij woonde in het grote gebouw, waarin nu De Ruimte is gevestigd. Hij stierf in 1908 en gaf De Paltz aan zijn oudste zoon. Van hem is niet veel bekend, enkel dat hij het in 1922 doorverkocht aan dhr. van der Krol uit Maartensdijk. De daar op volgende jaren stonden in het teken van verval van zowel de gebouwen als ook de mooie bossen. Ook bij de pro vincie Utrecht werd het als een minder waardig stuk grond beschouwd en kreeg men toestemming tot het afgra ven van zand en zelfs werd er (illegaal) afval gestort. In de jaren tachtig kreeg de Soester E.S. Raatjes belangstelling voor dit terrein, dat omsloten wordt door de Van Weer den Poelmanweg, Heeserspoor W.Z. en de Paltzerweg. Het begon met het kopen van een 'klein gedeelte aan het Heeserspoor. Raatjes zag als natuur liefhebber en -kenner dat dit bosgebied veel meer mogelijkheden had en be sloot het hele Paltzgebied te kopen. Vanaf die tijd begon hij een enorme ac tiviteit in De Paltz te ontplooien. Het oude en vervallen koetshuis aan de Paltzerbaan kreeg na jaren weer aan dacht. Het moest omgebouwd worden tot een riante villa, voorzien van alle he dendaagse nieuwe snufjes zonder dat de oudheid geweld werd aangedaan. Op een gegeven moment waren er zelfs tachtig mensen werkzaam in het koets huis, de tuin, het bos en straataanleg. Als het goed moest, dan alles in één keer, was de gedachte van Raatjes. Binnen viereneenhalve maand had men het koetshuis omgetoverd van een bouwval in een prachtig landhuis. Oude vergane houten balken en planken wer den vervangen door zacht glanzend bruin eikenhout. Achter het huis werd -- -v-y" In de grote zaal van het Casino aan de Kampweg stonden donderdag middag elf luchtmacht- en vijf landmachtmilitairen aangetreden, geflankeerd door het tamboer korps van de Luchtmacht, burger en militaire autoriteiten, eredeta- chementen, genodigden en fami lieleden. De zestien militairen behoorden res pectievelijk tot de 812 Transportgroep KL en tot de Motortransportgroep KLu. Ze waren van 1 augustus 1994 tot en met 4 november 1994 als chauffeur ingezet voor vervoersondersteuning in het voormalig Joegoslavië. Ondanks de zeer moeilijke omstandigheden ver voerden zij met hun trekkeropleggers meer dan 200 containers met hoogst noodzakelijke bevoorradingsgoederen vanuit Split naar de Nederlandse troe pen in Lukavec en Srebrenica in Bosnië Herzegowina. Zij reden daarbij ruim 15.000 kilometer door oorlogsgebied. Daarnaast verrichtten zij nog tal van aanvullende werkzaamheden, zoals bij voorbeeld het vervoeren van containers voor Turkse bondgenoten en het Rode Kruis. Dat was voldoende reden hen in het openbaar te huldigen. Naast lovende woorden werd hen de Herinneringsme daille Multinationale Vredesoperaties opgespeld door de Bevelhebber van de Koninklijke Luchtmacht en de plaats vervangend Bevelhebber van de Ko ninklijke Landmacht. een soort serre gebouwd over de gehele breedte met een fantastisch uitzicht op tuin, bos en vooral veel dieren. Zelfs de klokketoren werd in ere hersteld. De bel wordt nu via mechanische krachten tot leven geroepen en zo kan men de heldere klanken daarvan soms horen. Vroeger werd het door de vrouw van de koetsier gebruikt om de jonkheer in het hoofdgebouw te waarschuwen dat de koets in aantocht was. Terug naar toen Het terrein op de grens met de vliegba sis Soesterberg werd intensief gebruikt voor zandafgravingen. Grote stukken bos werden daarvoor gekapt en zo was men goed bezig een stuk natuurschoon te vernietigen. Nadat dhr. Raatjes ook dit stuk terrein had gekocht, kwam er een einde aan het verder onklaar maken van De Paltz. Heel langzaam maar ze ker kwam er een wederopbouw van bossen en struiken. Vijfhonderd naald bomen werden geplant en een paar dui zend grote rodondendronstruiken met vele andere soorten struiken en bomen. De Paltzerbaan werd van een zandpad omgelegd in een laan voorzien van ou de stenen in een siermotief. Grote eiken bomen, die symmetrisch in de weg ston den, werden met kluit en al verplaatst. Het oude koetshuis heeft zijn oorspron kelijke kleuren rood' en groen weer te rug gekregen. Dezelfde kleuren die men in de zomer bij de ingang ziet: rode bloemen in de rodondendronstruiken en het groen van hekken en struiken. Buitenlampen uit de vorige eeuw zetten alles in een prachtige glans. De Paltz is als een herboren kind teruggekeerd in wat het eens was. En ondanks zijn pen sioengerechtigde leeftijd heeft Raatjes een volle agenda. Dagelijks is men bezig om het terrein te zuiveren van afval. Vrachtauto's vol afval werden reeds af gevoerd en andere vrachtauto's brach ten en brengen nog steeds nieuw leven. Het wild heeft ook oog gekregen voor deze ook voor hen prachtige omgeving. In één kwartier ziet men daar meer soorten vogels dan een hele dag elders speuren. Het wild in vossen, boommar ters en zelfs de schuwe vleermuizen hebben de stilte van het gebied gevon den. Op De Paltz wordt niet op dieren en zelfs niet op schadelijke dieren ge jaagd. De ongeschreven wet van de na tuur mag daar nu heersen. 'In wezen le ven wij hier bij de dieren in', aldus Raatjes. De Paltz is nog lang niet klaar. Wandelpaden worden aangelegd met hier en daar schaapskooien als schuil plaats voor de regen en zelfs voorzien van toiletten. De bedoeling is dat dit prachtig stuk natuurgebied in de nabije toekomst wordt opengesteld voor 'al leen' wandelaars. Stichting Jeugdwerk Soesterberg tel. 02155-19546 03463-53411 Stichting Jeugdwerk Soesterberg wil een nieuwe activiteit gaan starten voor alle jongens en meisjes van 8 t/m 13 jaar. Ben je creatief of vind je creatief bezig zijn leuk, dan is dit echt iets voor jou. De eerste keer wordt begonnen met pergamano. Verder kan iedereen zelf inbrengen wat hij/zij leuk vindt om te doen. Voorbeelden: zandschilderen, werken met knijpers, kaarten maken enz. enz. De activiteit zal plaats vinden in de ruimte boven het Dorpshuis, vrijdag van 16.00 tot 17.30 uur. Start: 10 fe bruari. De kosten bedragen f 20,- voor zes keer, incl. materiaal. Lijkt het je wat dan kun je je woensdag 8 februari tussen 16.00 en 17.00 uur of tussen 18.30 en 19.30 uur opgeven. Je moet dan ook het activiteitengeld beta len. Voor meer informatie kun je de zelfde woensdag tussen 13.30 en 17.00 uur bellen, (tel. 03463-53411). Donderdag 9 februari 14.00 ANBO-middag, Drie Eiken 21.00 Recreanten Badminton, Ban- ninghal Vrijdag 10 februari 17.30 KVO-Disco top 30 Zaterdag 11 februari 14.40 KVOl-Wolderwijdl, Banning- hal Woensdag 15 februari tot 22.00 Avondvliegen helicopters 20.00 Praten met B&W, Dorpshuis Opgaven: tel. 51252. Op 7 februari 1940 zei de ambte naar van de burgerlijke stand in Utrecht: Cornelis Hendrik de Vos en Elisabeth Jochems, als ambte naar van de burgerlijke stand van Utrecht verklaar ik dat u beiden als man en vro'mv in de huwelijkse staat bent bevestigd'. Dit jaar kij ken ze terug op die dag en de daar opvolgende 55 jaren. Ze hebben vijf kinderen groot gebracht en al die tijd leefden, woonden en werk ten ze in de Domstad. De EKU in Utrecht was de werkkring waarin de heer De Vos vele jaren heeft gewerkt. Mevrouw De Vos had met haar vijf kin deren de handen vol aan het hoge be- Het echtpaar de Vos-Jochems in vroeger dagen. roep van huisvrouw. Op Koninginne dag 1994 kwamen ze naar Soesterberg en zagen al die féestende mensen. Dat was de reden dat ze zich vestigden op het adres Van Angerenstraat 8 en ze wonen daar nog met veel plezier. Ze zijn intussen ook grootouders van ze ven kleinkinderen en overgrootouders van één klein mensenkind. fc Ze kennen maar één hobby en dat is hun caravan. Eerst stond die in Beusi- chem, zelfs 25 jaren lang, maar nu staat die vlakbij, in Huis ter Heide. Zaterdag 11 februari worden deze 55 jaren in huiselijke kring gevierd. 4

Soester Courant | 1995 | | pagina 11