H w Surveillanten op herkenningstocht P scliocinakcr 14,98 Donderdag: MARKTDAG Bruidspaar Van Calck maakt de 60 vol 50-75% KORTING Hil-ton herenmode The Outpost ACTUEEL r B. en W. zitten niet te wachten op delegatie uit Wit-Rusland College kan 'illegale' inzameling van kleding niet waarderen KORTE DUINEN Betaaldatum bijstandsuitkering wordt toch maar niet verschoven Van Doorn moet 'verboden' spul nu binnen vier weken weghalen WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 SOESTER COURANT Burgers moeten zich straks veiliger op straat 'voelen PAGINA 3 Spullenhulp: geen vergunning voor huishoud-afval Herenkapsalon jUa/tceü A 02155-16450 Beetzlaan 89 oÊ Verklaringen lopen uiteen na botsing SCHOEMAKER technische dienst APPEL RUM VLAAI O. a. staatssecretaris van gezondheidszorg SKI op de vingers getikt 3-gangen verrassingsmenu Geen bredere inrit op parkeerterrein Rabobank Kerkplein Van Logtenstein maakt maatregel ongedaan Bezwaren ongegrond verklaard Ég L<£V£L1^RAM£ Drukke zaterdag voor brandweer Woonplaats Soest werd 'blind' geprikt Van Weedestraat 8 A-B - Soest - Telefoon 02155-23324 Te laat bezwaar tegen verhuizing afhaal-Chinees De kracht van de reclame ligt in de herhaling Over zes maanden mogen ze echt op pad. Tenminste, als ze de oplei ding op politieschool De Boskamp in Leusden met goed gevolg heb ben afgelegd. Acht surveillanten namen deze week al vast een kijkje in de Eemlandse gemeenten Soest, Baarn en Bunschoten die straks hun werkgebied worden. Voor de regio Utrecht worden momen teel negentien surveillanten opgeleid. Acht van hen gaan in Eemland werken, van wie vijf in Soest. De opleiding is nu Spullenhulp krijgt van B. en W. geen vergunning voor de inzameling van huishoudelijk afval. Het kringloopcen trum had daarom gevraagd als uitvloei sel van de afspraken in de huurovereen komst. Voor de huidige activiteiten van Spullenhulp - de inzameling van (her bruikbare) goederen -is zo'n vergun ning niet nodig, vindt de gemeente. Volgens het ambtelijk advies is er nog geen sprake van dat het publiek zich ontdoet van huishoudelijk afval. Het begrip "huishoudelijke afvalstoffen" kent overigens geen duidelijk definitie. De inzameling van bruikbare kleding ten behoeve van liefdadige instellingen is volgens een uitspraak van de Raad van State niet onderworpen aan een vergunning. Als Spullenhulp zijn activi teiten wenst te wijzigen is wél een ver gunning vereist. Als het kringloopcen trum inderdaad afvalstoffen wil gaan inzamelen moet het bij de provincie zijn (Wet Milieubeheer), aldus B. en W. Openingstijden: \i di.t/mvr. 8.30- 17.30 s za 8,00-15.30 Een automobiliste uit Achterveld (53) en een 52-jarige Soester zijn het niet met elkaar eens. Beiden waren maan dagmiddag kort voor half vier betrok ken bij een aanrijding op de Gerrit van der Veenstraat. De vrouw was daar gestopt om twee mensen uit te laten stappen. Toen ze wegreed, botste ze achterop de fiets van de Soester. Die verklaarde dat hij de au- to aan de linker zijde had gepasseerd en daarna was aangereden. Volgens de vrouw uit Achterveld was de man haar aan de rechter kant voorbij gereden. De politie zit met tegenstrijdige verklarin gen, al lijkt het zeker dat de auto van achteren tegen de fiets botste. De Soes ter hield daar diepe schaafwonden aan zijn handen en jukbeen aan over. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie vSn: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* ruim drie weken aan de gang. De eerste praktijkervaring doen ze dezer dagen op. Door de plaatselijke politiebureaus te bezoeken, te praten met diverse chefs én per fiets door de gemeenten te rij den. Opmerkelijk aan het project politie surveillanten is dat de gemeenten het fi nancieren. Ook de gemeenteraad van Soest stelde geld beschikbaar voor 4,2 formatieplaats. Belangrijkste doel van de inzet van surveillanten is dat de bur gers zich straks veiliger gaan voelen. Daarvoor zullen de surveillanten zich na oktober veelvuldig op straat laten zien. Het is de bedoeling dat ze bekend heid genieten onder de burgers en die zelf ook leren kennen. Per fiets namen de politiesurveillan ten in opleiding alvast een kijkje in hun toekomstige werkgebied. Foto: Goos van der Wilt Tot de taken hoort ook het houden van toezicht op straat en in de bossen. Ver der zullen de surveillanten zich gaan be zighouden met controle op het aanbie den van huisvuil, het signaleren van ernstige vervuiling, controle op de rui terpaden en natuurlijk in het verkeer. De status van de surveillanten wordt opsporingsambtenaar en ze hebben dus de bevoegdheid om verbaliserend op te treden. Ze zijn gekleed in een politie-u- niform en uitgerust met handboeien en wapenstok. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI <8 m u//Ag/ 'ofe/l Deze week een zeer speciale 2 van 17,95 voor Aanbieding geldig.t/m zaterdag 11 februari. Heeft u onze strippenkaart ontvangen?, voordat u de "Vlaai n S Vlaai trein" mist.C Van Weedestraat 46 II, Soest, telefoon 02155-21059 -j® VLAAI k VLAAI k VLAAI k VLAAI VLAAI k VLAAI k VLAAI Het College van B. en W. heeft vo rige week besloten geen medewer king te verlenen aan het bezoek van een delegatie van het ministe rie van Gezondheidszorg van Wit- Rusland. De Soester H. Eshuis had het gemeentebestuur gevraagd de delegatie een formele uitnodiging te sturen, maar dat gebeurt niet. De delegatie - met in haar midden o.a. de Witrussische staatssecretaris van Gezondheidszorg - komt in mei naar Nederland om enkele instellingen te bezoeken, zoals het astmacentrum, een revalidatiecentrum etc. In Wit-Rusland zelf bestaan ook plannen voor de op richting van een astmacentrum en men is verder geïnteresseerd in de eerste lijns gezondheidzorg. Eshuis is een van de organisatoren aan Nederlandse kant. Het bezoek heeft weliswaar een infor meel karakter, maar de delegatie heeft een formele uitnodiging nodig (op ge meentepapier, met de handtekening van een van de leden van B. en W.) om de grens makkelijker te passeren. Es huis had het College daarom gevraagd en verder leek het hem een aardig idee als de delegatie op het gemeentehuis ontvangen zou kunnen worden. Bij een eerdere gelegenheid was er al eens een kleine bijdrage uit de Kermispot ver strekt en Eshuis wil daarop weer een beroep doen. Het College van B. en W. ziet dat alle maal niet zo zitten, zo blijkt uit het be sluit van vorige week. Het gemeentelijk beleid beperkt zich tot de bestaande in ternationale kontakten, heeft Eshuis te horen gekregen, en als het College de delegatie officieel uitnodigt wordt het ook geacht een formele verantwoorde lijkheid te dragen. Soest heeft vérder geen enkele binding met het project. Eshuis is doorverwezen naar het minis terie van VWS, dat op beperkte schaal mogelijkheden heeft in het kader van de internationale betrekkingen. De Stichting Kleding Inzameling (SKI) in Rotterdam maakt zich schuldig aan een overtreding van de APV (het Soester "wetboek") door - zonder toestemming van B. en W. - toch een soort inzameling van kleding in Soest te houden. Het bestuur is daarvoor door B. en W. op de vingers getikt, overigens zonder verdere sancties. Vorig jaar viel de SKI buiten het lijstje dat B. en W. hanteert voor de inzame ling van kleding. Er komen steeds meer instellingen die kleding inzamelen voor diverse goede doelen, verzuchten B. en W. Er zijn er al een stuk of twintig. Het Soester beleid is dat er per jaar maar drie akties (eenmaal per vier maanden) gehouden mogen worden, om de inza- melmarkt niet te "overbelasten". De SKI heeft onlangs toch huis-aan- huis in Soest plastic zakken verspreid, waarop het liefdadige doel vermeld stond: de kleding (gordijnen, bedde- goed, schoenen en ander textiel) zelf is bestemd voor Hongarije, Roemenië en de Oekraïne en de opbrengst wordt ge bruikt voor de nazorg aan kankerpa tiënten. Anders dan gebruikelijk wordt de kledingzak nu "op afroep" opge haald (via een telefoonnummer), maar de zakken kunnen ook afgeleverd wor den op het adres Molenstraat 112. B. en W. constateren dat er in dat pand geen bedrijfsmatige activiteiten zijn toegestaan, maar zijn ook een beetje boos op de SKI, omdat het zich niet aan de beleidslijnen houdt die het College al een paar jaar hanteert. Sqpst heeft in tussen ook zijn licht opgestoken bij het Centrale Bureau Fondsenwerving, dat niet onverdeeld gunstig over SKI oor deelt. Het CBF beschouwt het andere inzamelsysteem overigens ook als een gewone inzameling zoals bedoeld in de APV. Duidelijkheid Het College heeft de SKI laten weten dat het geen "waardering" kan opbren gen voor deze aanpak. De organisatie kon weten dat ze voorlopig niet aan de beurt was en heeft daartegen ook geen bezwaar gemaakt. De gemeente voelt zich bovendien verplicht tot duidelijk heid tegenover de andere inzamel-or- ganisaties en de inwoners van Soest. De SKI wordt dan ook geVraagd deze acti viteit te staken. Het College heeft ver der besloten voortaan elke vergunning voor een openbare kleding-inzameling in de bekendmakingenrubriek Op 't Hoogt Aktueel (wekelijks in de Soester Courant) te publiceren. f 28,50 p.p. keuze uit vis of vlees Onbeperkt vleesgrillen div. sausjes, salade en frites. f29,50 p.p. Ideaal uitgangspunt voor uw wandeling. Kinderspeelhoek met video en spelletjes. RESTAURANT DE Birksfraat 108 - Soest Telefoon 02155 - 1 37 20 Telefax 02155- 1 76 27 Het College van B. en W. wil niet mee werken aan de verbreding van de inrit van het parkeerterrein voor de Rabo bank aan het Kerkplein. De bank had daarom gevraagd, omdat het parkeer terrein niet alleen gebruikt wordt door bankcliënten, maar ook door kerkgan gers die in de tegenover gelegen Petrus en Pauluskerk begrafenissen en trou werijen bijwonen. Op het parkeerterrein worden ook in het middendeel auto's geparkeerd, maar als het druk is staan er zo veel dat de inrit wordt geblokkeerd. Andere au to's moeten daardoor noodgedwongen via de stoep aan weerszijden van de inrit het terrein op- of afrijden. Volgens de gemeente komt dat echter alleen voor op drukke momenten en is er gedurende de dag normaliter geen enkel probleem. De inrit is bovendien ruim vijf meter breed, zodat hij altijd nog wel voor een deel bruikbaar blijft. Een "comfort-kwestie" dus, luidt het ambtelijk advies. Het College heeft het verzoek dan ook afgewezen. Voor bijstandsgerechtigden die op dit moment een uitkering genieten wordt de betaaldatum niet opge schoven. Dat blijkt uit het ant woord van B. en W. op vragen van de PvdA-fractie. Het College - in casu CDA-wethouder Ries van Logtenstein - heeft de eerder door de Sociale Dienst aangekondigde maatregel dan ook ongedaan ge maakt. Het gemeentebestuur heeft de omstre den maatregel ingeslikt na de publici teit, die loskwam nadat bijstandsvrouw Olga Pluijm en het plaatselijk Comité Vrouwen in de Bijstand in deze krant hun verontwaardiging hadden geventi leerd. In een tijdsverloop van 23 maan den wilde de Sociale Dienst de betaal dag telkens een dag opschuiven. De bij standsvrouwen stelden daarop vast dat hun op die manier een dag per maand aan inkomsten werd ontnomen. Dé PvdA-fractie vroeg het College of de berichten in de Soester Courant juist waren'en wethouder Van Logtenstein heeft inmiddels schriftelijk laten weten dat het verhaal klopte: "De strekking van het artikel ligt in de lijn van de be sluitvorming", klinkt het enigszins ver huld. Dat er sprake zou zijn geweest van een "ondoordachte actie", zoals de PvdA heeft gesuggereerd, wordt van College zijde bestreden met de opmerking dat het die "zienswijze" niet kan onder schrijven. Het College had vorige week drie reac ties ontvangen die verband houden met mogelijke liquiditeitsproblemen die zich bij de verschuiving van de betaal datum zouden kunnen voordoen, schrijven B. en W. "Het College heeft zich wederom beraden over de situatie. Wij hebben inmiddels besloten dat voor bijstandsgerechtigden die thans een uit kering ontvangen de betaaldata onge wijzigd zullen blijven. Eén dezer dagen ontvangen de betrokkenen hiervan be richt." Overigens wordt expliciet aan getekend dat de bijstandsuitkering aan nieuwe gevallen voortaan "achteraf' zal gaan plaatsvinden. Niet meer ter sprake De PvdA-fractie had de kwestie aange kaart voor de vergadering van de raads commissie Mileu en Sopiale Zaken, vo- Wethouder Ries van Logtenstein (CDA): maatregel ingeslikt. rige week woensdag, maar Van Logten stein ging ervan uit dat hij de fractie met zijn brief al voldoende had geïnfor meerd. "Wij achten geen redenen aan wezig dit punt voor de commissieverga dering te agenderen." De kwestie kwam dan ook niet meer ter sprake. Een dag eerder was het Comité Vrou wen in de Bijstand al bij de wethouder ontboden, waar hij hen kon mededelen dat de gewraakte maatregel van de baan was. Het Comité heeft daarvan met te vredenheid kennis genomen. In wat intussen de "affaire-Van Doorn" mag heten heeft het ge meentebestuur vorige week beslist dat een aantal bezwaren van het bosbouwbedrijf ongegrond zijn. Van Doorn moet de gewraakte spullen binnen vier weken verwij deren. Het gaat daarbij met name om zaken die niet rechtstreeks met het bosbouw bedrijf te maken hebben, maar die gere kend moeten worden tot de (verboden) detailhandel: vijverbakken, schelpen, stenen en ander bestratingsmateriaal, tuinleeuwtjes etc., maar ook tuinhuisjes en een reclamebord. Het bosbouwbe drijf afficheert zich naar het publiek toe als "tuincentrum", en dat is detailhan del, vinden B. en W. Een van de omstreden artikelen vor men de tuinhuisjes, waarvan Van Doorn heeft aangevoerd dat ze van hout zijn en dus een "bosbouwpro- dukt". Nee, zegt de gemeente, want ze zijn niet ter plaatse vervaardigd, ook al komen ze in onderdelen binnen en wor den ze door een van de veertig mede werkers van het bedrijf in elkaar gezet. Dan zouden bijvoorbeeld ook houten stellingkasten en bouwpakketten toe gestaan moeten worden, maar die heb ben ook niets met een bosbouwbedrijf te maken. Bosbouw is volgens Van Da- Ie het aanleggen, onderhouden en ex ploiteren van bossen, aldus het ge meentebestuur. Rondhouthandel en - verwerking, boom- en landschapsver zorging en recycling kunnen wél. Twee woorden Wat de reclameborden betreft stoeien Van Doorn en de gemeente o.a. over het bord met de tekst "bestratingsmate- riaal" (dat gaat in elk geval weg) en "tuinhout en tuinmateriaal". Het bord staat al verkeerd (niet binnen de bebou- wingsstrook), maar bovendien blijkt uit het feit dat de twee woorden apart wor den genoemd dat tuinmateriaal dus geen tuinhout kan zijn, dus ook niet af komstig uit de bosbouw en dus strijdig met het bestemmingsplan. moet Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 Bent u op zoek naar een leuke spiegel? Ruime keuze. LIJSTENMAKERIJ Soesterbergsestraat 10 - Tel. 27411 Voordat het zaterdag twee uur 's mid dags was, was de brandweer die dag al drie keer uitgerukt. Zes minuten na middernacht hielp de brandweer men sen in hun woning, nadat de huissleutel was gebroken. Dat gebeurde op de Kamperfoeliestraat. Om twaalf minuten over negen werd de brandweer 's morgens weer ingescha keld voor een brandje in een papierbol aan de Parallelweg. Het vuur werd vlot geblust. Om half één 's middags rukte de brand weer uit voor een schoorsteenbrandje aan de Eigendomweg. Omdat de con structie van de schoorsteen mankemen ten vertoonde, legde de brandweer de bewoners een stookverbod op. Burgemeester De Widt en zijn vrouw zijn maandagmiddag na mens het gemeentebestuur en alle inwoners van Soest de gelukwen sen gaan aanbieden aan het echt paar Van Calck, dat aan de Hart manlaan 14 de zestig huwelijksja ren vol maakte. Bruid en bruide gom kregen een fraai bloemstuk aangeboden. Dat kon er nog makkelijk bij, al baadde zowat het hele huis al in een bloemen zee; ook familie, buren, vrienden en kennissen van het bruidspaar - beiden 83 jaar en nog goed gezond - hadden zich niet onbetuigd gelaten, wat onder streepte dat het in brede kring "op han den gedragen" wordt. De felicitatie brief van de Commissaris van de Ko ningin zorgde aanvankelijk voor enige verwarring: "Ik dacht even dat er weer een nieuwe belasting werd geheven," aldus de bruidegom. De heer en mevrouw Van Calck-Fink zijn afkomstig uit het voormalige Ne- derlands-Indië en kwamen in 1950 naar Nederland, niet als evacués, maar als vakantiegangers. Ze waren in 1935 in Salatiga (midden-Java) getrouwd, waar de bruidegom in het onderwijs werkzaam was toen hij zijn vrouw leer de kennen. Hijzelf groeide op in een weeshuis dat onder leiding stond van de bekende zendeling V.d. Steur uit Haar lem. "Ik ben dus een Steurtje", aldus de heer van Calck, die al met al zo'n 43 jaar in het onderwijs heeft gewerkt, zowel in Indië als in Nederland. In de jaren '41 tot '48 was hij overigens als dienstplichtige ingelijfd bij de Ko ninklijke Marine, waardoor hij de jaren van de Japanse bezetting als krijgsge vangene moest doormaken. "Ik heb heel veel meegemaakt, en m'n kinderen zeggen ook wel eens dat ik er een boek over moet schrijven. Ik heb zo'n roman tisch leven gehad, maar het is altijd een kwestie geweest van 'bid en werk': eerst laten zien watje waard bent." Ogen dicht Dat de Van Calcks in Soest terecht kwamen is een kwestie van toeval ge weest, al zou het bruidspaar zelf het waarschijnlijk eerder als "bestiering" omschrijven. Toen het jonge gezin in 1950 met verlof naar Nederland ging - na 17 dienstjaren - moest er een plek gekozen worden. De bruidegom: "We gingen met de kinderen om de tafel zit ten, met een grote kaart van Nederland en een potlood. Ik hield m'n ogen dicht; als de kinderen ja zeiden zou ik het pot- Het College van B. en W. zal geen ge hoor geven aan de bezwaren die een be woner van de Nieuweweg onlangs heeft gemaakt tegen de verplaatsing van het Chinese afhaal-centrum Kim On. De zaak verhuisde onlangs van nummer 64a naar nummer 60. Dat gebeurde met medewerking van het College. Het probleem is dat de Nieuweweg-be- woner iets te laat met zijn bezwaren voor de dag kwam. Hij protesteerde in eerste instantie vijf dagen na afloop van de voorgeschreven termijn en kwam acht weken later nog eens met een aan vullend bezwaarschrift. Omdat er tij dens de hoorzitting geen enkel argu ment werd aangevoerd ter "verscho ning" van deze termijn-overschrijding heeft het College het bezwaarschrift niet-ontvankelijk verklaard. lood op de kaart zetten. Daar zouden we dan gaan wonen." En zo geschiedde het, zonder dat de Van Calcks daar ooit spijt van hebben gehad. Het gezin vond onderdak op kamers aan de Vosseveldlaan. Twee jaar later vertrok de heer Van Calck nog in z'n eentje naar de Oost, omdat hij in dienst was van de Indonesische regering. Toen bleek dat hij Nederlander was en dat ook graag wilde blijven kon hij zich in 1954 weer bij zijn gezin voegen. In Soest werd hij vervolgens onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool. Zonnegloren Het gezin had inmiddels domicilie ge kozen aan de Pelikaanweg en na een in termezzo van twee jaar, waarin de heer Van Calck in Zonnegloren les gaf aan daar verblijvende tbc-patiënten, zette hij in 1967 zijn loopbaan voort aan de De Savornin Lohmanschool in Soest- zuid, waar hij in 1976 - met frisse tegen zin - met pensioen ging. "Als je 65 bent ben je nog lang niet oud, maar ik mocht helaas niet blijven werken." Hij bleef op de achtergrond overigens nog jarenlang actief voor de school en was ook nog zeer betrokken bij het jeugdwerk van de Oude Kerk en de gymnastiekvereniging Olympia. De Van Calcks houden toch al niet van stil zitten en hebben ook jarenlang een volkstuin aan de Maatweg gehad. Het bruidspaar is in het gelukkige bezit van twee zonen en een dochter (allen met "aanhang") en inmiddels vier kleinkin deren. De familie was maandag uiter aard compleet om het feest mee te vie ren.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3