r W na bi Ouderenbonden hebben bedenkingen tegen regionaal vervoersplan lWELZ!J\r~ Stichting Vrije Recreatie Reacties van Lezers Het eerste gesprek met staatssecretaris Terpstra Het Internationaal Toegankelijkheids Symbool Mensen onder elkaar WOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 24 6e JAARGANG NR. 2 Klusjesdienst voor ouderen 60+ pak uw bus Ouderenbus of seniorenbus? T elef oonboeken Aktiviteiten PCOB-Soest Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten KBO-Soest Merk- en stoplappen Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers V\/OENSD/ Unieke 1 Inbraak ii van P- en De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 22 maart 1995. Kopij graag vóór maandag 6 maart inleveren bij de redac tie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAGINA De laatste weken is het tervoers- continuüm, het plan voor een re gionale vorm van openbaar ver voer, dat vooral aantrekkelijk zou moeten zijn voor gehandicapten en ouderen, regelmatig in de pers belicht. Het plan is opgezet voor de regio Eemland en omvat* de gemeen ten Amersfoort, Leusden, Soest, Baarn, Eemnes, Bunschoten, Wou denberg, Hoevelaken en Nijkerk. De ouderenbonden in Soest en Soesterberg hebben het plan inten sief bestudeerd en daarbij een aan tal kritische kanttekeningen ge- De Klusjesdienst voor ouderen is ontstaan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwilligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schilderij, de cv-ketel vullen, tl-buizen en lampen vervangen, stopcontacten herstel len, rolgordijnen gangbaar maken en lekkende kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,50 gulden in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus vijf gulden worden betaald. Ook eventuele bijkomende materiaalkosten worden in rekening van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de oude ren desgewenst ook door naar hulp verleningsadressen. De Klusjes dienst is een initiatief van de drie ou derenbonden in Soest. Het centrale meldpunt van de Klus jesdienst is de SWOS, tel. 23681. plaatst. ANBO, KBO en PCOB, plaatselijk samenwerkend in het COSBO, hebben hun bedenkingen samengevat in de volgende vijf pun ten: 1Zijn de conclusies niet te veel ge baseerd op ervaringen die elders zijn opgedaan? Moet de situatie van Soest/Soesterberg, met name t.a.v. de doelgroepen, niet meer specifiek benaderd worden? Een gericht on derzoek en overleg met betrokke nen lijkt zeker gewenst met het oog op een verantwoorde oordeelsvor ming. 2. Uit een voorlopige oriëntatie is naar voren gekomen dat de (gehan dicapte) ouderen zich bij deze ver- voersopzet beknot voelen in hun vrijheid t.a.v. een adequate ver- voerskeuze. 3. Voorts bestaat de vrees dat bij te genvallend gebruik de prijzen om hoog, dan wel de service omlaag zal gaan. Een tegenvallend gebruik valt sowieso te vrezen, gegeven het uit gangspunt, dat de kosten voor 65+-ers verdubbelen en voor jon gere, niet-gehandicapten zelfs het drievoudige gaan bedragen. 4. Het gemis van buitenregionale voorzieningen wordt als een be langrijke tekortkoming ervaren. Daarbij komt dat Soesterberg, blij kens de praktijk, meer georiënteerd is op Zeist dat geen deel uitmaakt van de regio Eemland, terwijl inwo ners van Soestdijk zich vaker rich ten op Hilversum, dat eveneens bui ten de regio Eemland valt. 5. Een belangrijk uitgangspunt van de ouderenbonden is dat het sys- Hel gaat misschien wat ver om te zeggen dat we er verlangend naar hebben uitgezien, maar dat op zo korte termijn een gesprek met de nieuwe staatssecretaris voor onder meer het ouderenbeleid kon plaatsvinden, werd door ons uiter aard zeer op prijs gesteld. Reeds op 27 september mochten de voorzitters van de ouderenorgani- saties en van het samenwerkingsor gaan (CSO) zich naar het ministerie in Rijswijk spoeden voor een eerste ontmoeting met de bewindsvrouw, die zich ook nu bij voorkeur Erica laat noemen. Omdat de aanwezigen geen vreemden voor elkaar waren, vroeg.de onderlinge kennismaking weinig tijd. Terecht werd door de staatssecretaris echter benadrukt, dat zij thans een dienaar van de Kroon is en geen WD-kamerlid meer. Coördinatie Als het gaat om het ouderenbeleid, komen wij overigens niet alleen me vrouw Terpstra tegen. Meerdere bewindslieden behartigen zaken die ook voor ouderen van belang zijn. Zo gezien is er dus allerminst sprake van één loket. Er is dan ook drin gend behoefte aan coördinatie. De ouderenorganisaties hebben daar op in hun commentaar op de rege ringsverklaring reeds gewezen. JNiet zonder trots liet mevrouw Terpstra ons weten, dat zij binnen de regering de coördinatie voor alle aspecten van het ouderenbeleid heeft gekregen, ook voor wat de so ciaal-economische sector betreft. Ook al betekent dit niet, dat zij voor alle beleidspunten de "trekker" zal zijn, het is toch een geruststellende gedachte, dat tenminste één be windspersoon een wakend oog over het geheel van beleidsmaatregelen zal laten gaan. Het lijkt bovendien een voorwaarde voor het voeren van een integraal ouderenbeleid, over welk onderwerp vooijaar 1995 onder haar verantwoordelijkheid een nota zal verschijnen. De staats secretaris gaf te kennen dat zij mede in het kader van haar coördineren de rol een structureel overleg met de ouderenorganisaties op prijs stelt. Omdat onze gedachten de zelfde richting uitgingen werd de af spraak hiertoe snel gemaakt. Beleidszaken Waarover spraken wij nog meer daar in Rijswijk? Dat zult u zich on getwijfeld afvragen en terecht. Na tuurlijk is een breed scala van be leidszaken aan de orde geweest. Onzerzijds werd allereerst de toe komst van de AOW aangesneden. Voor onze stelling, dat het hoog tijd wordt om als overheid een lange termijnbeleid te ontwikkelen ten einde de toekomstige ouderen meer rechtszekerheid te geven, bleek de staatssecretaris niet ongevoelig. Minder toeschietelijk bleek zij op het punt van de plannen m.b.t. de AOW-toeslag. Daarvoor is door de regering f 450 miljoen ingeboekt en waar, zo vroeg zij zich af, moeten die anders vandaan komen? In ie der geval niet langs de weg van een inkomensafhankelijke AOW, zo werd door ons uitdrukkelijk ge steld. Vervolgens kwam de dreigende cu mulatie van eigen betalingen in de zorg ter sprake, een ontwikkeling waarover wij ons ernstig ongerust maken. De bewindsvrouw maakt melding van een studie over dit on derwerp door het ministerie van so ciale zaken. Mogelijk kunnen de re sultaten hiervan reeds tijdens de ko mende financiële beschouwingen worden gepresenteerd. Uitvoerig werd verder van gedachten gewis seld over de modernisering van de ouderenzorg. We hebben onder meer gewezen op de noodzaak van meer professionele helpers in de thuiszorg, alsook van het aanpassen van de woningvoorraad aan de be hoeft van ouderen. Mevrouw Terp stra toonde zich daar ontvankelijk voor. Zij toonde zich, met ons, voorstander van een scheiding tus sen wonen en zorg en vond ook, dat verzorgingshuizen in de toekomst nodig blijven. Tenslotte vormde de derde partij rol van de ouderen nog een uitgebreid onderwerp van be spreking. Informatief Het was vooral verkennend en in formatief, dit eerste gesprek tussen de voorzitters van de ouderenorga nisaties en de nieuwe staatssecreta ris voor onder meer het ouderenbe leid. Er is slechts geroken aan de problemen. Het grote werk moet nog komen. Van groot belang is de afspraak om het overleg voort te zetten en een structureel karakter te geven. Dit kan bijdragen tot een be ter begrip bij de overheid voor de si tuatie waarin ouderen verkeren en voor voldoende gehoor voor de wensen die door hen naar voren worden gebracht. Drs. S. Baar, voorzitter PCOB (november 1994) 'BronEchoklanken teem van de ouderenbus onverkort blijft functioneren! Dit te meer nu de ouderenbus mede dank zij een enthousiaste groep vrijwilligers, goed en voordelig bij de behoefte van een groeiende gebruikersgroep aansluit. De bedenkingen zijn onder de aan dacht van het College van B. en W. gebracht met het verzoek deze in de besluitvorming over het regionale vérvoersplan terdege mee te wegen. Omdat de ouderenbonden pas in een zeer laat stadium bij de plannen zijn betrokken, vragen zij voortaan tijdig ingeschakeld te worden bij ontwikkelingen die de ouderen in de regio Eemland betreffen. C. Groen, voorzitter "COSBO" Wel zo gezellig. Wat is uw voor keur? Als u een rit afspreekt, kunt u uw wens voor de naamgeving met een duidelijk maken. U wilt zelfstandig blijven en wij zijn blij u te mogen rijden. Zó zit dat!' U bent boven de zestig, dus om de drommel niet oud! We bepalen zelf wel wanneer we dat zijn. Belt u gerust voor: winkelen, kap per, visite, club, huisartsen, poli enz. wordt thuis opgehaald en, op de tijd van uw keuze (ook opgeven) te ruggebracht. In Soest-Soesterberg: f 1,50 per rit, (f 3,- ret.) We rijden maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 17.00 uur. Gaarne minimaal één dag van tevoren bel len: tel. 19190, maandag t/m vrij dagvan 9.30 tot 13.00 uur. (kenge tal Soest 02155) Groepsvervoer, bijvoorbeeld ook buiten de gemeente Soest, kan ook. Informatie naar tijden, prijs van de ritten enz. op hetzelfde tel. 19190. Tot ziens! Team Senioren-vervoer Het is nog niet zo heel lang geleden, dat iedere telefoon-abonnee be schikte over de enkele telefoonboe ken, waarin het gehele telefoonnet van Nederland was opgenomen. Met de toename van de telefoon aansluitingen kwamen er ook meer telefoonboeken. Momenteel zijn er zo'n twintig boeken nodig om alle aansluitingen op te nemen. Iedere abonnee krijgt nu het telefoonboek van zijn/of haar regio gratis thuis bezorgd. Desgewenst kan men de overige bpeken bijbestellen. Iedereen heeft toch wel eens een nummer of adres buiten de eigen re gio nodig. En in zo'n geval kon men destijds bij de dichtstbijzijnde open bare telefooncel terecht om dit op te zoeken. Door verregaand vandalis me heeft PTT Nederland noodge dwongen deze service moeten beëindigen. Daarna was men aan gewezen op de postkantoren en agentschappen. Zo beschikte agentschap Honsbergen over een volledig stel telefoon- en postcode- boeken. Met het verdwijnen van dit agentschap is men nu aangewezen op het agentschap in winkelcen trum "Overhees". Maar hiervoor kunt u zich de reis naar Overhees besparen, want dit agentschap heeft geen telefoon- en postcodeboeken ter inzage. Men moet daarvoor de "bult" over naar de Steenhoffstraat, voor "Klaarwaters" en "Overhee- sers" een hele afstand. Gelukkig kan men toch iets dichter bij terecht, want in de leeszaal van de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan is een compleet stel telefoon- en postcodeboeken aanwezig, waaruit men de benodig de gegevens kan putten. Let wel op de openingstijden van de leeszaal. Veel ouderen gaan in de zomer met hun caravan op pad. De één gaat een paar weken, al of niet aaneen gesloten, anderen zetten hun vakantiehuis op wielen van april tot oktober op een vaste plaats en kun nen er dan het gehele seizoen naar toe. Voor wie kamperen gewend is. is het een goede manier om vakantie te houden. De laatste jaren zijn veel boeren be gonnen een mini-camping op te zet ten bij de boerderij. Deze campings beschikken meestal over zo'n 10 tot 15 kampeerplaatsen. Het aantrek kelijke van deze mini-campings is de kleinschalige opzet. Men moet er geen uitgebreide recreatieve voor zieningen verwachten, zoals men die op de grotere campings aantreft. Het persoonlijk contact met de ei genaar en de landelijke sfeer zijn kenmerken die velen waarderen. Ook financieel gezien kan een be zoek aan een SVR-camping inte ressant zijn. Het tarief is natuurlijk mede afhankelijk van de aangebo den voorzieningen. DE SVR-cam- pings kunnen derhalve lagere tarie ven hanteren, omdat geen uitge breide recreatieve voorzieningen aanwezig zijn. In tegenstelling tot de grotere cam- pins, waarvan de prijzen jaarlijks omhoog gaan, zijn de tarieven van de SVR-campings voor 1995 niet verhoogd. Naast de rust en de lan delijke sfeer geven ook de tarieven voor veel recreanten de doorslag voor een SVR-camping te kiezen. Dinsdag 28 februari: 10.00- 12.00 uur: bowlen in cultureel cen trum C-drie, Willaertstraat 49 (Overhees); Dinsdag 14 maart: 10.00-12.00 uur: bowlen in C-drie; Vrijdag 31 maart: 19.30 Uur: feestavond i.v.m. het 10-jarig be staan van de PCOB, afdeling Soest (uitsluitend voor leden). Voor info bowlen: J. Schippers, tel. 13685. Zondag 26 februari: 14.00 uur: Praat-contactmiddag in De Vijver hof voor iedereen vanaf 50 jaar; toegang en 2 consumptiebonnen gratis. Dinsdag 21 maart: Dag-bustocht naar orchideeën-kwekerij en tropi sche tuin in Luttelgeest. Elke donderdagmiddag Soos in Honsbergen, aanvang 14.00 uur; Kosten f 1,- men ontvangt hiervoor 2 consumptiebonnen. Ook voor niet-leden. Voor info praatmiddag en soos: B. Blom, tel. 19519 of J. Nieuwdorp, tel. 19587. Voor info dagtocht: J. Ephraim, tel. 16317 of mevr. Slot, tel. 24677. 15 februari: Soos en kaarten in Vijverhof, aanvang 14.00 uur. 22 februari: Soos en klaverjas- wedstrijd in Vijverhof, aanvang 14.00 uur. 8 maart: Soos en kaarten in Vij verhof, aanvang 14.00 uur. 10 maart: Busreis naar Museum Anton Pieck en Bakkerij museum 15 maart: Soos en kaarten in Vij verhof, aanvang 14.00 uur. 17 maart: Alg. ledenvergadering KBO in Vijverhof, aanvang 14.00 uur met erna Bingo. Alleen toegang voor KBO leden. 22 maart: Soos en kaarten in Vij verhof, aanvang 14.00 uur. Info Soos: R. Groen, tel. 17580. Info reizen: R. Korte-Tieland, tel. 13960. Info evenementen: A. Jacobs, tel. 15350. Informatie Wie meer wil weten over de kam- peermogelijkheden bij de boer kan telefonisch inlichtingen vragen bij SVR te Meerkerk, tel. 01837-2741 In een landelijk dagblad stond één de zer dagen, dat het kostwinnersgezin langzamerhand bezig is te verdwijnen. M.a.w. er komen steeds minder gezin nen, waarin één persoon de kost voor het gehele gezin moet verdienen. In veel huisgezinnen werken beide part ners buiten de deur en soms ook nog inwonende kinderen. Met deze verandering van het huishou delijk patroon verdwijnt van lieverlede ook een stuk huishoudelijke bezighe den. Ook door de goede vervoersmo gelijkheden (auto, openbaar vervoer) is men in staat gemakkelijker op pad te gaan en blijft er minder tijd over vpor tijdrovende bezigheden. Ook de televi sie is hier mede debet aan. En hierdoor is helaas een stuk huishoudelijke gezel ligheid verdwenen. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat meisjes leerden stoppen, merken en sokken breien. Vele ouderen weten hierover uit ervaring mee te praten. Te genwoordig verdwijnen kapotte sok ken in de vuilcontainer. Borduren en breien wordt nu nog hoofdzakelijk als hobby beoefend. Wie herinnert zich niet de "Merklappen", soms hele staal tjes van stop- en borduurkunst. Voor wie het niet weet: merken is het voor zien van naam en nummer van linnen goed. Daarom was het vroeger eerst zaak, dat "jongedochters" leerden hoe ze moesten merken. De aanstaande huisvrouwtjes begon nen met de eenvoudige stokletters. Daarna volgden de moeilijke schuine letters op de merklap. Hef verleden bewaard Gelukkig is dit stukje huisvlijt niet ge heel uit het beeld verdwenen. Er zijn vele staaltjes van deze bezigheden be waard gebleven. Wie de herinnering hieraan nog eens wil ophalen, kan te recht in Stedelijk Museum "De Laken hal" in Leiden, waar momenteel de tentoonstelling "Merklappen" wordt gehouden. De "Lakenhal" ligt op ca. vijf minuten loopafstand van het sta tion. Pieterige steekjes Vrolijke kleuren, het ABC, vogels en bloemen zijn de ingrediënten van en merklap uit het begin van deze eeuw. De naam van de borduurster staat er ook op: Johanna Roesier, oud 8(!) Het stramien is grof, het garen van acht is de lap en knap stukje werk. Neem al leen maar het gegeven dat ze voortdu rend heeft moeten tellen. Want voor gedrukte pakketjes waren er toen nog niet. In het begin van onze jaartelling wer den de garens overigens steeds dikker en de stramiens grover. Wie van fijner werk houdt, moet daarom de merklap pen uit de achttiende en negentiende eeuw bekijken. De steekjes zijn soms werkelijk minuscuul." Weefsels Behalve merklappen zijn er ook stop lappen in het Leidse museum te be wonderen. Deze werden in het alge meen door oudere meisjes gemaakt, tijdens het voortgezet onderwijs. Op de stoplap bootsten de meisjes verschil lende weefsels na, zodat ze later, als huisvrouw in een eigen gezin, sneden en gaten onzichtbaar konden stoppen. Opnieuw zijn dit staaltjes van hand- werkkunst en zeker het bekijken waard. De tentoonstelling "Merklappen" sluit aan bij de exposities "Leids goed" en "Borduren 2000", die tegelijkertijd in het museum te bezichtigen zijn. De tentoonstelling "Merklappen" is ge opend tot en met 5 maart a.s. Info' 071-12 08 20. De Lakenhal is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur, en zaterdags van 12.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5 gul dens, Pas 65-houders twee gulden vijf tig. Kinderen tot zes jaar kunnen gratis naar binnen. Bron: Ref. Dagblad "Stokpaardje" ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28, 3761 AN Soest, tel. 16795. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75, 3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13,3768 AV Soest, tel. 10845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 03463-53338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 27997 Klusjesdienst 23681 In onze editie van december j.1. plaatsten wij een artikel over de toe gankelijkheid van openbare gebou wen en zaken in Utrecht en omge ving. Van de Adviesgroep Gehan dicapten afdeling Soest ontvingen wij een welkome aanvulling hierop met informatie over de toeganke lijkheid van diverse lokaties in Soest en Soesterberg. De Adviesgroep Gehandicapten houdt zich reeds vele jaren bezig met o.m. de toegankelijkheid van openbare gebouwen in de gemeente Soest. Een aantal gebouwen zijn reeds voorzien van het bekende vig net van de Gehandicaptenraad en dus geheel toegankelijk voor men sen met een handicap. Gebouwen met een ITS-symbool: - Gemeentehuis, Raadhuisplein - Hoofdpostkantoor, Steenhoff straat - Apotheek Wolverlei, Weegbree straat - Foto/video van Essen, Winkel centrum Soest-Soest - Camping King's Home, Birk- straat - Opticiën Wildschut, Winkelcen trum Soest-Zuid - Restaurant De Soesterduinen, Soesterbergsestraat, Soestdui- nen. Mensen met een handicap weten aan de hand van het ITS-symbool dat zij bovenstaande gebouwen probleemloos en zelfstandig kun nen bereiken, toegang hebben en kunnen gebruiken. Gebouwen voor langer verblijf, zoals het gemeente huis, Camping King's Home en res taurant De Soesterduinen zijn voor zien van een minder-validentoilet. Een aantal andere gebouwen heb ben een hoge mate van toeganke lijkheid, maar niet voldoende om in aanmerking te komen voor het "ITS"-symbool. Mensen met een handicap of ouderen met enige fy sieke problemen kunnen hier echter goed terecht. Deze gebouwen zijn ondermeer: - Dienstencentrum de Drie Eiken in Soesterberg. - Dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat. - Cultureel centrum C-drie, Wil laertstraat. - Sporthal de Banninghal in Soes terberg. - Clubgebouw van de Atletiekver eniging Pijnenburg, Wieksloter- weg. - Sporthal/zwembad Aqua In- door, Dalweg. - Scholengemeenschap Griftland College, Noorderweg. - Politiebureau, Dalweg. - Spullenhulp, de Schans. - Gezondheidscentrum de Bunde ling, Schoutenkampweg. Ongetwijfeld zijn er in Soest meer dere gebouwen die goed toeganke lijk zijn of zelfs voor een ITS-sym bool in aanmerking komen. Deze zijn echter niet bij ons bekend. Eigenaars en beheerders van ge bouwen en winkeliers die hiervoor belangstelling hebben kunnen hier toe kontakt opnemen met de advi seur BTB in de gemeente Soest, Pe ter Groenestein, Krekel 2,3766 HK Soest, tel. 02155-18711. Hebt u vrienden? Of hebt u alleen maar kennissen? Kennissen zijn mensen die u met plezier op de hoogte houdt van uw eigen wel en wee. U stuurt geboortekaartjes en nieuwjaarsgroeten. U ontvangt die ook van hen. Eens in het jaar zoekt u hen op. U gaat na de visite weg met de mededeling: "De volgende keer zijn jullie aan de beurt om bij ons te komen!" Als u hulp nodig hebt bij de verhuizing durft u aan goede'kennissen nog wel te vragen om mee te werken. Veel mensen hebben onder hun collega's, medekerkgangers, buurt bewoners en dergelijke, behoorlijk wat kennissen. Met vrienden ligt de zaak iets anders. Er zijn mensen die makkelijk praten over hun vele vrienden. Geloof hen niet. Ze be doelen hun kennissen. Vrienden (vriendinnen) zijn er natuurlijk niet in veelvoud. Niemand kan boven dien zijn liefde, aandacht en tijd over veel vrienden verdelen. Een mens heeft ten hoogste enige vrien den, meestal slechts één of twee. Wat is vriendschap? Dat is deels te achterhalen door te kijken naar het woord "vriend". Dat is eigenlijk 'vrieënd" en dat is niets anders dan het woord "vrijend" en komt dus van "vrijen". "Vrijen" wordt door veel mensen speciaal gebruikt als uitdrukking voor het beoefenen van lichamelijke intimiteit. Dat was oor spronkelijk niet zo. Vrijen was ge woon een woord voor liefhebben ot beminnen. Van liefhebben is slechts sprake in een vertrouwensrelatie. Mensen die u vaag kent, hebt u niet lief. Alleen mensen die u van hart tot hart kent en vertrouwt, hebt u lief. Dat zijn uw naaste familieleden en vrienden. Zij zijn u dierbaar. Vriendschap vertoont belangrijke overeenkomsten met een liefdesre latie. Eén van de mooiste voorbeel den daarvan in de Bijbel is de relatie tussen David en Jonathan. Hun vriendschap komt uit het hart en is dan ook bestand tegen zware be proevingen. Ze gaat zelfs over de grens van de dood heen. Wat zijn zoal kenmerken van vriendschap die we ook in een lief derelatie vinden? Bij vriendschap komt het vertrou wen van twee kanten. U geeft in vriendschap vertrouwen en u ont vangt het. Vrienden hoeven daar om geen toneel voor elkaar te spe len. Ze hebben geen (on)plezierige geheimen voor elkaar. Vrienden leven oprecht met el kaar mee in voor- en tegenspoed. Van uw vriend hoeft u niet te vrezen dat hij jaloers op u is. Uw vriend is blij met uw voorspoed en verdrietig over uw tegenslag. Aan de moeilijk heden van de ander beleven vrien den geen heimelijk genoegen. Daarom roddelen vrienden niet over elkaar. Vrienden kunnen elkaar de waar heid zeggen. Ze accepteren ook wat de ander tot hen spreekt. Daarover worden ze niet boos, ook al zijn ze het niet altijd met elkaar eens. Vrienden zijn in elk geval bereid om eikaars kritische vragen serieus te nemen. Vrienden zien in elkaar een trou we helper, op wie ze te allen tijden kunnen terugvallen. Ze helpen el kaar graag en worden graag door el kaar geholpen. Ze hebben geen moeite om elkaar voor die hulp te vragen. Ze weten op een gepaste wijze die hulp te waarderen, zonder haar altijd te betalen. Vrienden laten elkaar vrij. Ze be velen of dwingen elkaar niet. Ze ge ven elkaar de ruimte om zichzelf te zijn en zichzelf te ontwikkelen. Als u uw vriend toch tot iets dwingt is hij geen doel meer, maar middel voor uw eigen belang. Dat laatste is een belangrijk ken merk van vriendschap. Een echte vriend is iemand met wie u graag optrekt, niet als middel, maar als doel. Als u met iemand optrekt om iets te bereiken voor uw eigen be lang, gebruikt u de ander voor uw eigen belang, gebruikt u de ander als middel. U hebt dan een vriend om van zijn geld te genieten, of om eigen eenzaamheid op te lossen, of om op een makkelijke manier op vakantie te gaan. Dat kan tijdelijk best gezellig zijn, maar er is geen echte vriendschap. De vriendschap gaat over als u die vriend niet meer nodig hebt, omdat de doelen be reikt zijn. Een echte vriend is geen middel in eigen belang maar doel op zichzelf. U trekt gewoon graag met hem op, u praat graag met hem. U gaat niet op visite maar "waait bij hem aan", zo dikwijls als het maar kan. Tot uw verdriet is dat te weinig. In uw vriendschap zoekt u niet uzelf, maar de ander. Waarom? Omdat u van uw vrienden houdt. Nico van der Voel Overgenomen uit 'Terdege', Bron: Echoklanken PCOB Op zaterdagav vond in een go en Pauluskerk lijke viering sch-Orthodoxe werking van ee het Parochieki sch-Orthodoxe colaas van Myr het Soester I koor, dat na afl gezangen uit c doxe liturgisch! bracht. Celebrant in de aartspriester Vad tevoren een kort! per gaf, geassistee naar en een lecto: heid was op de icoon van de H van Rubljev, om 'ikonendoek' bt kaarsen, geplaats ln de Russisch-C zaterdagavonddit genoemd, een sa pers, metten en dienst is bijzondt gezangen en teks en gezangen ligt c jaar genomen de Orthodoxie beslc Vigilie een dien; duurt, was in dit leen de vesper. Priester Alexis V' metdebewierokii en gemeente. Daa ke vesperdienst, gende hoofdthem king van God als In de pastorie van kerk is zaterdaga I inbreker kwam b deur en nam een i cumentatie mee. kwart over nege 64-jarige vrouw i Drie weekc televisie. W landse cor exclusieve personen r dat de kijke te komen v ken naar E brengt Eun Exclusieve a Op de zondager wordt tussen 11 meerkeuzevraag nen het antwc (gewoon die m ma's te zien) do> (50 ct per minuu ook nog eens he opbeller een slag ken. De winnaar krijj

Soester Courant | 1995 | | pagina 24