Maak gebruik van stemrecht Asbest is gevaarlijk, maar overschatting niet nodig iï gSGèsg 7 800 Bij volgende verkiezingen in 1998 herziening van de stembureaus in Soest Meer namen voor hoofdweg: juist voor de duidelijkheid Rondje Raadhuis Onderzoek naar Filmnet op de Soester kabel i_ PAGINA 28 ÏEN :aat sare jen urlijk naar: TRUM 1 62 28 RIJSD BETALEN Oproep van burgemeester De Widt: Spreekuren Telefoonnumm ers Agenda Subsidie-aanvragen moeten binnen zijn vóór 1 april 1995 Mijn vraag... 5de jaargang uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV- Soest Telefoon 02155 - 93 459 93 460 spuiten, luitenshuis in afdekwerk beitsen, ;n NE iad: 6.750,- 7.950,- 9.950,- 11.950,- 12.0 GLSi 1993 arm installatie Nu 36.950,- Nu 13.950, agon 1.8 GLXi 'ergr., 1992 Nu 36.950,- oor 9.950, 16V 1991 ■1994 500,- I Burgemeester J. de Widt doet een beroep op alle stemgerechtigde inwoners van de gemeente om op s maart hun stem uit te brengen voor de verkiezingen van Provinciale Staten: "Ik hoop dat alle mensen die hun stem mogen uitbrengen dat ook doen. Zij die om welke reden ook niet in de gele genheid zijn om zelf te gaan stemmen, raad ik aan tijdig maatregelen te treffen door een ander een volmacht te geven". ZTjche hierover meer willen weten, kunnen voor informatie terecht bij de afdeling Publiekszaken in de hal van het gemeentehuis. Overigens staat elders in deze uitgave van Op 't Hoogt meer in- tormatie over de Provinciale Statenverkiezingen. Burgemeester De Widt: 'De provincie staat weliswaar wat verder van de inwoners af dan de ge meente, maar het is toch belangrijk dat we onze stem ervoor uitbrengen. Want de provincie houdt haar voorname rol, ook al zal die er in de toekomst misschien wat anders uitzien", aldus de heer De Widt. De stemdistricten van Soest en Soesterberg zullen opnieuw worden ingedeeld wanneer er bij de volgende verkiezingen (in 1998) hetzij door nieuwbouw dan wel door de invoering van stemmachines of de opheffing van één of mee stembureau herziening noodzakelijk wordt geacht. Burgemeester en wethouders delen dit mee in antivoord op de vraag hierover van een bewoner van de Burg. Grothestraat. Hij moet nu naar het Nieuwerhoekplein (Mariënburg), terwijl het stembureau Braamhage 'om de hoek' is. Een bewoner van de Veenbes straat ("Ik woon nu al een jaar in Soest, fijn!") heeft nog steeds moeite met de straatnaamgeving op de hoofdweg. Waar beginnen Birkstraat/Kerkstraat/Torenstraat/ Middelwijkstraat/Steenhoffstraat/ Van Weedestraat/Burg. Grothe- straat/Nieuwerhoekplein en Vrede- hofstraat en waar houden ze op? Saambordjes zie je eigenlijk alleen laar als wandelaar of fietser. IFaarom niet één naam voor al de le straten die dwars door Soest lo pen, zo vraagt hij zich af. Tot in het begin van deze eeuw had de weg inderdaad één enkele naam: Rijksstraatweg. Toen in Soest de straatnamen officieel werden inge voerd, werd de weg van afzonderlij ke namen voorzien, geven burge meester en wethouders een stukje geschiedenis. Aangenomen moet worden dat de route, die in het be gin van de negentiende eeuw de rijksstraatweg ging vormen, bij pa leis Soestdijk over de oorspronkelij ke Soester dijk (de huidige Vrede hofstraat) langs de oostelijke voet van de Soester Eng naar het toen aanzienlijk kleinere dorp Soest liep. Rond de Oude Kerk liep de route via de gehele Kerkstraat oostelijk langs de kerk ('achterom'). Na de toename van het verkeer werd aan het eind van de jaren dertig de Oude Kerk -via de Torenstraat- westelijk gepasseerd (voor de kerk langs) en kwam de weggebruiker voorbij de Oude Kerk op de half rond lopende Kerkstraat uit. Die situatie bestaat nog steeds. Vanaf de Soesterberg- sestraat is de Birkstraat de gebrui kelijke route. Eén straatnaam voor de totale route zou niet alleen tot bijzonder hoge huisnummers leiden, maar ook tot een aanzienlijke kostenpost in ver band met de hernummering. Daar naast is door de hoge nummering (zeker voor niet-inwoners) minder snel duidelijk aan welk gedeelte van een dergelijk lange weg een bepaald adres gevonden kan worden. Met de reeks straatnamen ontstaat die duidelijkheid wel. Straatnamen zijn het belangrijkste hulpmiddel om adressen te kunnen vinden. Op voorwaarde dat de straatnamen goed te zien zijn, lukt dat ook wel, aldus burgemeester en wethouders. Zij wijzen er tenslotte op dat reflec terend materiaal wordt gebruikt om de straatnaamborden zoveel moge lijk te laten opvallen. Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de hal van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting (tel. 93893, echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur, daarna via tel. 93411) ook open op de vrijdagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 uur. - t)e dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463 - 51412) is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. Burgemeester en wethouders houden spreekuur na telefoni sche afspraak. Burgemeester J. de Widt en wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische afspraak met secretaresse mevrouw S. van Doorn, telefoon 93443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno en R. van Logtenstein kan men maken via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon 93511. Belangrijke telefoonnummers zijn: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 777 Informatiecentrum. Hier kunt u terecht met uw vragen over de gemeente. 93 459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de gemeente niet of te late beantwoorde brie ven of het niet nakomen van toe zeggingen. 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval zo als klein chemisch afval (KCA), groente-, fruit- en tuinafval en zovoort. 93 666 Grof vuil ophalen (aan melden van 8.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden'in het gemeentehuis aan het Raad huisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangegeven. donderdag 16 februari, raads vergadering. maandag 6 maart, commissie al gemene bestuurszaken, dinsdag 7 maart, commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn. donderdag 9 maart, commissie milieu en openbare werken (af wijkende datum in verband met verkiezingen Provinciale Staten op woensdag 8 maart) donderdag 9 maart, commissie financiën. donderdag 16 maart, gemeente raadsvergadering. In antwoord op de vraag van een in woner waarom in Soest bijvoor beeld geen VTM en Filmnet ont vangen kan worden, antwoorden burgemeester en wethouders dat de capaciteit van het net het noodzake lijk maakt een keuze te maken uit het aanbod van zenders. Voorstel len tot wijziging van het zenderpak ket worden door het college ter ad visering voorgelegd aan de betref fende raadscommissie. B. en W. ne men dit advies normaal gesproken ongewijzigd over. Voor Filmnet loopt er een onder zoek naar de technische mogelijk heden om deze zender toe te voegen aan het zenderpakket. Instellingen, organisaties en groe pen die in aanmerking willen ko men voor een subsidie voor het jaai 1996 op grond van de geldende 'Al gemene Subsidieverordening Wel zijn' moeten een aanvraag hiervooi indienen vóór 1 april 1995. Subsi die-aanvragen die na deze datum bi; de gemeente worden ingediend, worden niet in behandeling geno men. Men kan de subsidie-aan vraag richten aan het College van Burgemeester en Wet houders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. De aanvraag om subsidie moet in ieder geval bestaan uit een begro ting (voorzien van een toelichting), een werkplan, de statuten en/ol huishoudelijke reglementen, en de bestuurssamenstelling. Indien een instelling, organisatie of groep reeds een aantal jaren bestaat, moet het verzoek bovendien vergezeld gaan van de jaarrekening van de twee voorafgaande jaren. Instellin gen enzovoorts die in 1995 ook al subsidie hebben ontvangen, wor den afzonderlijk op de hoogte ge steld. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot de afdeling Sport, Onderwijs en Welzijn, Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest. Telefonisch kan men ook inlichtin gen vragen onder nummer 93651 (de heer P. J, Gerth). Een exemplaar van de geldende subsidieverordening wordt desge vraagd toegestuurd. Brandbestrijders zijn altijd goed beschermd door de kleding die ze dragen en de persluchtapparatuur waar ze ge bruik van maken, en niet alleen als vast staat dat er asbest vrij komt. Zowel de gemeente (de afdelingen Groen en Milieu en Planologie en Bouwen) als de brandweer krijgen de laatste tijd steeds vaker vragen, over asbest. Het antwoord is steeds hetzelfde: asbest op zich is niet gevaarlijk. Gevaar ontstaat pas op het moment dat asbest breekt, bijvoorbeeld bij sloop; op het moment dat men het gaat be werken door erin te zagen of te bo ren, of bij brand. In al die gevallen komen de stofdeeltjes vrij die een groot gevaar opleveren voor de ge zondheid. "Het is goed als de mensen ervan doordrongen zijn dat ze er niet mee moeten spotten als er vezels vrij ko men. Dan is het aan te raden om alle voorzorgsmaatregelen in acht te ne men. Moeilijke klussen kunnen ze maar beter niet zelf doen. Dan ver dient het aanbeveling een gespecia liseerd bedrijf in te schakelen, al is het alleen maar voor onderzoek of advies. Maar dan zal men al snel tot de conclusie komen dat men beter niet zelf met asbest aan de gang kan gaan", zegt Martin de Vries, mede werker van de afdeling Groen en Milieu. René Moraal van de brandweer: "Laatst vroeg een bewoner van de Steenhoffstraat wat hij aan moest met het asbest rond de ketel van de centrale verwarming. Ik heb hem geadviseerd dat gewoon te laten zit ten. Zolang er niet gesloopt wordt en er dus geen stofdeeltjes vrijko men, kan asbest eigenlijk geen kwaad. Als je er goed mee omgaat, is het op zich niet gevaarlijk. De meeste mensen weten dat niet". Dat is overigens niet zo vreemd: als er asbest wordt ontdekt en het moet worden weggehaald of in geval van brand zijn de hulpverleners altijd gekleed in maanmannetjes-achtige pakken. "Maar dat is logisch", zegt Moraal. "Zij gaan dag in dag uit met asbest om en staan er met hun neus bovenop, waardoor ze een ver hoogd risico lopen. Daardoor en door de verplichtingen die de wet oplegt moeten ze zo goed be schermd zijn. Overigens dragen wij bij het blussen van een brand altijd adembescher- ming. Dat is in ieder geval noodza kelijk bij een brand waarbij asbest- beplating is betrokken. Door de hit te zal die klappen, vooral als het in grote hoeveelheden aanwezig is, bijvoorbeeld als dakbedekking. Vuur verpulvert het asbest, maar er gaan ook grote stukken mee de lucht in. Alles daalt op een gegeven moment in de omgeving neer. Die rommel moet opgeruimd worden. Naam: man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen vóór vrijdag 24 februari aan Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). Omdat het inademen van de stof deeltjes gevaarlijk is, draagt men beschermende kleding. Bij nacontrole en andere werk zaamheden zullen wij de adembe- scherming blijven dragen. Als het werk gedaan is, moet onze kleding schoongemaakt worden. Die trek ken we voorzichtig uit, liefst met de adembeschermingsapparatuur nog op. De kleding wordt in grote zak ken gedaan en dan gereinigd. Wij en ook degenen die de omgeving schoonmaken, zijn dus goed be schermd. Maar de mensen die bij een grote brand altijd volop toestro men en er bovenop willen staan, zijn zich van geen gevaar bewust. Het zou al een stuk schelen als ze in ieder geval niet in de rook gaan staan". Martin de Vries zegt dat, een paar uitzonderingen daargelaten, in Ne derland inmiddels verboden is as best te fabriceren, verhandelen of op te slaan. Dit omdat wel vast staat dat het kankerverwekkend is. Ove rigens is nog lang niet alle asbest verdwenen. Ter illustratie: "In veel auto's zit het in remvoeringen, rem- schijven, koppelingsplaten en fric tiemateriaal van auto's. Als die remmen, komen er asbestvezels vrij. Die komen in de lucht. Als je op een verkeersplein zou staan, zou je in een kwartier tijd ongeveer tien keer meer binnen krijgen dan wan neer je in de rook staat van een brand waarbij asbest vrij komt". Overigens zorgt het verkeer ervoor dat er altijd asbestdeeltjes in de lucht zitten, in de stad méér dan op het platteland. Niemand ontkomt dus aan het dagelijks in meer of mindere mate inademen van asbest deeltjes die door welke oorzaak dan ook in normale omstandigheden vrijkomen. Als regel geldt dus: wie asbest ge woon laat zitten, niet gaat slopen, er geen andere dingen mee uithaalt (erin boren of zagen) en geen brand krijgt, loopt geen gevaar. Pas als stofdeeltjes van asbest vrij komen, ontstaat gevaar. De stofdeeltjes kapselen zich in de longen in en ko men er niet meer uit. Dat kan op den duur kanker tot gevolg hebben. Een ziekte die gemakkelijk kan worden voorkomen door de grootste voor zichtigheid in acht te nemen in het geval ergens asbest moet worden verwijderd. Op Hoogt: nooit last van hoog water. Gemeentesecretaris Wim de Kam in Signalen, het bedrijfsblad voor de gemeente Soest: "Laten we in Soest alles eens op zijn kop zetten. Wees niet bij voorbaat bang voor verandering of zelfs voor chaos. Durf vaste patronen los te laten. Alleen dan krijgt creativiteit een kans. Wacht niet af, maar neem initiatieven". De commissie wordt gecomple menteerd door jurist en voorzitter mr. G. B. Spruit, schreef de Soes ter Courant. - Het is gecomplimenteerdredac tie. Maar belangrijker dan dit is te weten waarom de heer Spruit dat deed. Dus graag alsnog dit bericht completeren, Soester Courant. Gehoord van een pas vader ge worden medewerker: "Sorry dat ik te laat ben, chef; de baby had zich verslapen". Kop in de Soester Courant: Ver plicht nummertje slaapverwek kend. - Bleek gelukkig om een volleybal wedstrijd te gaan. Betalen voor sloop- en bouwafval: steengoed idee? Stal Van Gelden. Die maatregel van de heer Raatjes in De Paltz, waar een hek dichtklapt als je als automobilist harder rijdt dan 10 kilometer per uur, kan die niet in heel Soest toe gepast worden? Individuele watermeters voor flat bewoners. Op de w.c.? Vrij naar Barnett Newman: "Who is afraid of Red, Yellow and Blaauw?" Om over na te denken: Een politicus denkt aan de vol gende verkiezingen. Een be stuurder aan de volgende gene ratie. Gelezen over 'Soesterberg Samen op Weg': 'Ook Soesterberg maak te destijds die stap met ds. Van Bo ven (NH) en ds. Eyk (GK) in een tastend zoeken naar elkaar'. - Zijn die predikanten niet een beetje te oud om nog blindeman netje te spelen? Knalbri. Gehoord. Jongetje tegen vriendje: "Ik mag vanavond niet weg, ik moet m'n vader helpen bij het ma ken van m'n huiswerk".

Soester Courant | 1995 | | pagina 29