f Iedere inwoner van Soest 'produceert' negen keer eigen gewicht aan afval Goede score van Soest in plaatsen JWG-deelnemers Waardering voor woningbouwplan Onderzoek verkeers stromen op de N221 AGINA 2 WOENSDAG 15 FEBRUARI 199R OP 'T HOOGT PAGINA 3 z ij gevel rechts Ontwerp van de maand voorgevel Creativiteit gevraagd voor oplossing van problemen A28 Nieuwe brochures verkrijgbaar in het informatiecentrum Lantaarnpaal defect? Niet de gemeente bellen, maar de REMU "Zeg mij hoeveel u weegt en ik zeg u hoevbel afval u heeft". Deze variant °P en ,e Se'c*H° ^eg m,j wie u vrienden zijn en ik zal zeggen wie gl) zijt zouin Soest gebruikt kunnen worden als het gaat om de afvalinza meling. Uit cijfers in het jaaroverzicht 1994 blijkt dat de gemeentelijke afdeling reiniging in dat jaar in totaal 26.000 ton afval heeft ingezameld. Dat betekent dat iedere inwoner van Soest gemiddeld negen keer zijn ei gen gewicht aan afval produceert'. Het overzicht geeft totaalcijfers en heeft dus zowel betrekking op het afval dat (gescheiden) aan huis werd ingezameld als op hetgeen werd aangeleverd op het afvalstof- fenpark De Schans. Daar is niet al leen 'gewoon' afval bij. Door de' technische ontwikkelingen op aller lei gebied wordt steeds vaker ander soortig afval aangeboden. Dat is trouwens ook duidelijk merkbaar op het gebied van het chemisch af val. Overigens is er ten opzichte van 1993 sprake van een toename van afvalaanbod van ongeveer zes pro cent. Dat lijkt niet veel, maar omdat volgens de heer M. C. Pijl, hoofd van de afdeling reiniging en ver voer, de kosten van verwerking de pan uit rijzen, betekent elke toena me een fors stijgende kostenpost. "We moeten met z'n allen proberen daar iets aan te doen", zegt hij. Om de bevolking een indruk te ge ven van de hoeveelheid afval die ze jaarlijks 'produceert', is 'ter verge lijking' naar duidelijke voorbeelden gezocht. Zoals met het verbrandba- re deel van de hoeveelheid ingeza melde afval bijvoorbeeld. Daarmee zouden de Soesterbergsestraat van af de Dennenweg en de Van Weer den Poelmanweg tot aan de Amers- foortsestraat (een lengte van vier ki lometer) 4,5 meter dik 'belegd' kunnen worden. Het verbrandbare deel is ruim 12.000 ton. Dat is nog maar 47 pro cent van het totaal. Een paar jaar geleden nog was dit percentage aan zienlijk hoger, maar dit is flink te ruggebracht mede dankzij de ge scheiden inzameling van groente-, fruit en tuinafval en het composte- ren daarvan. Daarmee is een toene mend hergebruik bereikt, met als resultaat dat er minder verbrand be hoeft te worden. Flessen Het gewicht aan gescheiden ingeza meld glas is 1.001 ton. Dat is even veel als het gewicht van 5 miljoen flessen. Dit komt per huishouden neer op 285 flessen die vorig jaar apart in de glasbak zijn gedepo-. neerd. Al die flessen naast elkaar gezet leveren een rij op van 35 kilo meter. Bij een gemiddelde inhoud van 0.7 liter betekent dit een con sumptie van 3,5 miljoen liter. Cij fers die uiteraard alleen gelden voor het apart ingezamelde glas. Want hoewel het publiek milieubewuster wordt en steeds vaker flessen in de glasbak deponeert, komt men toch ook nog wel eens flessen in de groe ne huisvuilcontainer tegen. IJzer In 1994 werd in totaal 378.000 kilo gram ijzer ingezameld, afkomstig uit het grofvuil of aangeleverd op het afvalstoffenpark De Schans. "Vertaald' in fietsen zijn dit er 19.000. In werkelijkheid bestaat dit ijzer natuurlijk niet alleen uit fiet sen, maar ook uit wasmachines, trapauto's, broodroosters, brom fietsen, bestek, bedspiralen, krui wagens, schroevedraaiers, autowie- len enzovoorts. Telefoonboeken Vorig jaar is niet minder dan 2.233.000 kilogram oud papier en karton apart opgehaald, zowel in in de blauwe papiercontainers als door de verenigingen. Dat gewicht kan 'vertaald' worden in een rij tele foonboeken, rechtop naast elkaar gezet, van 58 kilometer. Dat is een afstand gelijk aan een lengte van de rijweg van Soest naar Arnhem. Van het gewicht aan takken, snoei- hout (611 ton) en stronken (156 ton) zou jaarlijks een aardig bos aan te leggen zijn. Daarnaast is 326 ton tuinafval (inclusief maaigras en blad) ingezameld. Vorig jaar zijn 950 koelkasten en vriezers afge voerd, afkomstig uit het grofvuil dan wel ingeleverd op het afvalstof fenpark. Dat is een stapel van meer dan een kilometer hoog. Tenslotte is 3.292 ton puin 'ingele verd'. Dat is een hoeveelheid waar van men, gerekend in stenen, een muur zou kunnen bouwen van een meter hoog en 20 kilometer lang. Ter vergelijking: de afstand van het kruispunt Trier bij het paleis tot het Kamp van Zeist in Soesterberg is 14 kilométer. De muur zou dus door heel Soest kunnen lopen en dan ook nog eens voor bijna de helft terug! Campagne Momenteel wordt een campagne voorbereid voor een preventiepro ject in samenwerking met de winke liers in Soest op het gebied van ver pakkingen. Dit project gaat in april/ mei van start. In Op 't Hoogt zal re gelmatig de stand van zaken wor den gegeven met betrekking tot de ontwikkeling en voortgang van het project. Het ontwerp van de architect D. Renooy HBO te Soest voor het bouwen van een woonhuis aan de Wieksloterweg Oostzijde heeft van de welstandscommis sie het predikaat 'ontwerp van de maand' gekregen. De commissie spreekt haar waardering uit voor de opzet van het plan. Het speelt zeer goed in op zowel het land schap als de aansluitende be bouwde omgeving, aldus de commissie. Bovendien is naar het oordeel van de commissie de architec tuur geënt op een hedendaagse vormgeving. Vooral de boeiende plattegrond die een andere ma nier van wonen voorstaat, spreekt de commissie aan. Wethouder P. V. ten Hove (ver keer) heeft onlangs een bijeen komst bezocht waar bestuurders op de hoogte zijn gesteld van het voor nemen om oplossingen te zoeken voor de problemen met betrekking tot de rijksweg A28. Hiervoor is Rijkswaterstaat vorig jaar een pro ject gestart onder de naam Infralab. Dit houdt in dat men op een nieuwe manier de inspraak tot stand wil brengen. In deze nieuwe opzet is in middels met drie groepen van ze ventig belanghebbenden gespro ken, zowel bewoners en vertegen woordigers van bedrijven als amb tenaren. In deze eerste fase zijn vooral de problemen geïnventari seerd. Dit als eerste opstap naar de 'oplossingsfase'. In deze fase wordt opnieuw een aantal belanghebben- Wethouder P. V. ten Hove den uitgenodigd om naar oplossin gen te zoeken voor de gesignaleerde problemen. "Van hen wordt ver wacht dat zij op een creatieve ma nier oplossingen aandragen", aldus wethouder Ten Hove. In het kader van de aanpak v an de N221, de hoofdweg door Soest vanaf de Al in Baarn tot aan de aansluiting op de A28 nabij de Stichtse Rotonde in Amersfoort, zal een verkeersonderzoek worden uitgevoerd. Het doel ervan is de verkeersstromen op deze route in kaart te brengen. Om een be trouwbaar beeld te krijgen, is een tweedaags onderzoek voldoende, het is de bedoeling om het op een doordeweekse dag en op een za terdag te houden. De data van het onderzoek staan nog niet vast, zegt wethouder P.V. ten Hove. De werkgroep N221 is momenteel bezig met het uitwerken van een voorstel. Dit zal eerst door vertegenwoordigers van de belang hebbende gemeenten worden be sproken. Naar verwachting valt dan eind van deze maand of begin maart de beslissing, zodat het onderzoek in maart of april kan worden gehou den. Daaraan gekoppeld is een lokaal onderzoek dat tegelijkertijd zal worden uitgevoerd, aldus wethou der Ten Hove. Dit onderzoek heeft betrekking op de wijze van parke ren en de plaatsen waar dit gebeurt. "Het onderzoek wordt op dezelfde dagen uitgevoerd als het N221 -on derzoek omdat je dan de invloed van het één op het ander kunt bekij ken", aldus de wethouder. Het parkeeronderzoek in Soest heeft betrekking op de Van Weede- straat en omgeving. "We willen in de komende maanden bekijken hoe we een vermindering van het langs- parkeren kunnen bereiken en welke verkeersmaatregelen in deze fase eventueel verder nog kunnen wor den genomen. In de maanden daar na volgt dan uiteraard de inspraak". Bij de plannen met betrekking tot de Van Weedestraat is het van het begin af de bedoeling geweest het parkeren aan de 'koppen' te bevor deren. Aan de ene kant is er een groot parkeerterrein achter het VW-gebouw naast het postkan toor terwijl er ook achter het oude politiebureau parkeergelegenheid is gerealiseerd, aan de andere kant (bij de Burg. Grothestraat) is een groot parkeerterrein geprojecteerd bij de nieuwe vestiging van Albert Heijn die daar zal worden gebouwd. Bestemmingsplan Binnen dit geheel valt ook de aan passing van het bestemmingsplan Soestdijk aan de besluitvorming zo als die in december heeft plaatsge vonden. Belangrijk onderdeel hier van is de inpassing van het gedeelte van de parallelroute tussen de Stad houderslaan en de Burg. Grothe straat alsmede van de nieuwe Al- bert Heijn. De aanpassing heeft ook betrekking op de gebieden Jachthuislaan en Noorderweg nabij het Griftland College. Deze worden geschrapt als woningbouwlokatie. De werkgelegenheid trekt weer aan. Er is een merkbaar verschil in het aanbod aan vacatures ten opzichte van een jaar geleden. "Er zit absoluut verbetering in", zet Jan Booi van de afdeling sociale dienstverlening. Dat is gunstig voor de regelingen die er zijn in het kader van de werkgelegen- heidsbevordering, met name voor jongelui. Eén van die regelingen is de JWG, de Jeugdwerk Garantie Wet. Op dit moment maken er zo'n tachtig werklozen in de leeftijd van 18 tot 27 jaar gebruik van. Een aantal dat groter zou zijn als Soest niet zo'n uitzonderlijk goede score behaald zou hebben in het plaatsen van deelnemers. Dat wil in dit geval zeggen dat vo rig jaar 35 JWG-ers definitief aan werk en scholing zijn geholpen. "Dat is echt een succes", zegt Jan Booi, speciaal belast met het plaatselijke werk gelegenheidsbeleid. Daarom betreurt hij het temeer, dat overheidsmaatregelen de voort gang van die goede score bedreigen. "Door bezuinigingen is de vergoe ding voor scholing van bepaalde jongeren in de JWG momenteel een knelpunt. Er wordt overleg ge pleegd om hiervoor een oplossing te zoeken. Ik vind het betreurens waardig dat de bezuinigingen juist een groep werklozen in de JWG treft, terwijl die regeling er toch juist voor is bedoeld de jeugdwerkloos heid te voorkomen. Als je dan ver volgens door de uitwerking van de bezuinigingen deze doelgroep gaat treffen, dan ben je als overheid niet goed bezig", vindt Booi. In de wet staat dat de gemeente ver plicht is de scholing van de JWG-ers te bevorderen, naast het opdoen van werkervaring. Volgens de wet krijgt iemand in de JWG in principe een dienstverband van 32 uur. Ma'ar omdat alleen werkervaring vaak te summier is, zegt de wet nu dat ervaring met daarnaast een pas sende scholing samen tot het ge wenste einddoel moeten leiden. Naast de scholing blijft dan mini maal 19 uur over om te werken. Tot eind vorig jaar leverde dat geen pro blemen op, vooral niet omdat de JWG-er een voor hem op maat ge sneden, dus individuele, scholing kon volgen. Nu er echter sinds 1 januari van dit jaar ook sprake is van bezuinigingen op de arbeidsvoorzieningen, heeft het rijk alle individuele vergoedin gen voor scholingen stopgezet. De gemeente kan in deze scholingskos ten niet bijspringen uit de bijstand omdat de JWG-er daarvoor teveel verdient. "Nou, ik zie de bui al han gen", zegt Booi, "er zullen verschei dene JWG-ers naar alle waarschijn lijkheid geen scholing volgen, want hoewel ze het misschien wel zouden kunnen betalen, zullen ze dat moge lijk niet willen. Wij als gemeente kunnen hen moeilijk verplichten. Je kunt het de mensen aanraden, maar als zij zeggen: nee, dat is zonde van m'n geld, dan kun je met goed fat soen daaraan geen consequenties verbinden, want dan ga je aan ie mands portemonnee zitten". De JWG is een landelijke wet die voor alle gemeente geldt en moet een sluitende aanpak zijn te bestrij ding van de jeugdwerkloosheid. De JWG heeft tot doel jeugdwerkloos heid te vermijden, want die kan lei den tot ongewenste situaties. "Bo vendien betreft het vaak de langdu rig werklozen van de toekomst", zegt Booi. Vroeger vond 90, nu vindt 80 procent van de schoolver laters binnen een jaar een baan. De 'restgroep' van 20 procent is een moeizame groep om aan het werk te krijgen als er niets voor geregeld zou worden. Daarom is er een 'vangnet' gemaakt, de JWG, hei sluitstuk van een activerend arbeidsmarktbeleid voor jongeren. Nu is het niet zo dat een jongere die niet direct een baan vindt, meteen in de JWG terechtkomt. Hij moet al tijd eerst een halfjaar werkloos zijn, omdat -als hij thuiswonend is, wat in de meeste gevallen zo is- gedurende die tijd de kinderbijslag doorloopt. Daarna komt de groep 18- tot 23-jarigen nagenoeg altijd in de JWG, in een enkel geval in de bij stand. Werklozen in de leeftijd van 23 tot 27 jaar kunnen op vrijwillige basis in de JWG, mits zij niet een plaats innemen van iemand die ver plicht in de JWG móet. Of een jongere na een werkloos heidsperiode in de JWG terecht komt, beslist de gemeente op advies van het arbeidsbureau. Een jongere kan ook een verlengde zoektijd krij gen als verwacht wordt dat hij toch redelijk snel zelf aan werk kan ko men. Verder is er een groep jonge ren aan wie -nog- geen JWG-plaats aangeboden kan worden. Zij krij gen een contract in het kader van de Voorbereidingsfase. De bedoeling hiervan is dat de jongere bijvoor beeld door middel van deelname aan een project op termijn wordt toegeleid naar een JWG-plaatsing. Wie in de Voorbereidingsfase te rechtkomt, krijgt in Soest te maken met bijvoorbeeld het project De Aanloop van Trema 87. Het is een project waarin de deelnemers aller lei vaardigheden worden bijge bracht, zoals taal, beroepenoriënta- tie, kortom: marktgerichte onder? werpen die tot doel hebben hen' iir de JWG te plaatsen. Een voordeel is dat de beperkingen die golden voor de marktsectoren waarbinnen een JWG-er geplaatst mocht worden, sinds. 1 januari 1995 zijn opgeheven. "We mogen nu de hele marktsector afstruinen om mensen te plaatsen", zegt Booi. "Dat is een voordeel. We hadden zo'n beetje de hele collectieve sec tor afgestroopt. Daar waren nauwe lijks nog plaatsen te vinden, terwijl het aanbod toch steeds groeit. Dankzij de openstelling van de hele marktsector kunnen we niet alleen de capaciteit vergroten, maar heb ben we ook meer variatie in werk aanbod. Het is nu dus mogelijk om wat meer maatwerk te leveren in de richting die de mensen willen". Soest heeft zelf voor een kleine 'voorraad' gezorgd voor de circa 80 JWG-ers, inclusief de groep in de Voorbereidingsfase. Dat is eigenlijk ook noodzakelijk, want de gemeen te is verplicht om iemand die in de JWG geplaatst is binnen drie maan den aan werk te helpen. "Als we dat niet doen, komen alle kosten, zoals loon- en uitvoeringskosten, voor re kening van de gemeente, en dat is nogal wat", zegt Booi. We hebben dat in Soest tot nu toe gelukkig kun nen voorkomen. In principe zou iemand tot z'n 27e in de JWG kunnen blijven, "maar voorop staat dat ze er zo snel moge lijk uitgaan. Dat betekent dat ze vast werk hebben gevonden en dus weer een plaats vrij maken voor een an dere JWG-er. Dat gaat in Soest steeds beter", aldus Booi. Tenslotte wijst hij erop dat de ge- meente formeel verplicht is voor de uitvoering van de JWG een stich ting in het leven te roepen. In Eem- land hebben de zeven samenwer kende gemeenten samen- één stich ting opgericht, WIE (Werkgelegen heids Initiatieven Êemland). De be stuurders daarvan zijn de zeven ver antwoordelijke wethouders. Voor zitter is de Soester wethouder me vrouw N. Blommers. Er is gekozen voor een constructie waarbij de uit voering en de financiële verant woordelijkheid bij de individuele gemeente ligt. In het gemeentelijke INFOrmatie- centrum (hal gemeentehuis) ligt weer een aantal nieuwe brochures die men gratis kan meenemen. De brochure "De nieuwe Wet Mo torrijtuigenbelasting" vertelt alles wat er gaat veranderen per 1 april. Onder meer over de wijze waarop u aangifte moet doen voor uw perso nenauto, bestelauto of motor. Onder de titel "Goed kiezen is een kunst" wordt gesproken over de hulp die een Adviesburo voor Op leiding en Beroep kan geven aan hen die moèite hebben met het kie zen van een juiste opleiding of een beroep. "Luistert u nog wel eens naar uzelf' is een brochure met informatie over wat u (niet) moet doen bij psychi sche klachten. Op het gebied van milieu staat veel informatie in de brochure "Geef, Stort, Schenk en Doneer uw GFT-afval". Zo vindt u er bijvoor beeld informatie in over wat wel en wat niet in de GFT-bak mag. Ook wordt informatie verstrekt over het schoonmaken van containers en over het maken van compost. "Wat u over de vergoeding voor tandheelkundige hulp moet weten" is de titel van de brochure die de vanaf 1 januari geldende nieuwe re gels voor de vergoeding voor tand heelkundige hulp opsomt. De brochure "Burenrecht" is ge schreven voor alle burgers in Ne derland, om hen te helpen inzicht te krijgen in de meest elementaire ge dragsregels zoals die vermeld staan in het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Hierbij moet men denken aan de bevoegdheden en verplichtingen van eigenaars van naburige erven. Onder meer wordt gesproken over het planten van bomen, heesters of heggen bij de grenslijn, overhan gende takken, doorschietende wor tels, afvallende vruchten, uitzicht en aflopend water. Wanneer u in uw straat of elders in de gemeente constateert dat er een lantaarnpaal defect is, kunt u het beste rechtstreeks de REMU bel len*. (als u de gemeente belt kan dit vertragend werken, daar de ge meente ook uw telefoontje weer door moet geven aan de REMU) Noteert u voordat u de REMU belt ook nog even het nummer dat op de lantaarnpaal staat? Het storings nummer van de REMU (Regionale Energiemij Utrecht) is 25065. Sollicitatiegesprek: "Bent u ge trouwd?" "Nee, maar ik ben wel gewend te gehoorzamen, als u dat bedoelt". Op 't Hoogt: droog, maar niet saai. Burgemeester De Widt tegen de acht nieuwe surveillanten van de regiopolitie Eemland noord: "Jul lie zijn jong en jullie willen wat, dus het zal wel lukken". Wat zijn die radars toch die de po litie regelmatig controleert? Saunafbraak. P. van Winden nieuwe predikant in Soestdijk. Wellicht een dominee die eens een ander geluid laat ho ren. Vertrekkend bestuurslid Gerard Kok van het Groot Gaesbeeker Gilde in de krant: "Zonder PVO, Apollo of het Gilde is Soest dood". Om over na te denken: Spaarzaamheid is een voortref felijke eigenschap - vooral van voorouders. Porsche Club Holland: geen sla lom maar sla-over. Kop in de Soester Courant: Eigen wapen niet alleen voor adel. - Nee, de halve onderwereld snapt dat. Soester dief in kranteverslag: "Ik heb nooit het plezier gestolen". Krantekop: Autodieven na ach tervolging aangehouden. Logisch, dat gebeurt zelden vóór een ach tervolging. Tarieven Aqua Indoor gaan om hoog. Ook een vorm van waters nood. Busverbinding Soest-Soesterberg: lijn 0. Reünie op veijaardag van De Fak keldraagsters. 't Zal er wel heet aan toe gaan. Nieuwe formulemarkt. Hans Berg: een open t.v.-deur in trappen. Soester Sociale Dienst getild voor twee ton. - Een zware klus. Reclame van restaurant: Onbe perkt gourmetten, steengrillen of fonduen, f 29,50. Niet gek, maar na zo'n dag of tien ben je het toch wel zat. Gehoord als reactie op de aanbie ding van een gemeentetasje door burgemeester De Widt aan de acht nieuwe politiesurveillanten: "Zijn ze nog niet eens goed en wel be gonnen, krijgen ze nu al de zak".

Soester Courant | 1995 | | pagina 31