Aandacht voor emancipatie mag niet verslappen" yV^fiV Aanleg natuurlijke oevers in Overhees Vooral voor fietsers geldt: zien en gezien worden in 't verkeer ,:i 'V,v Politie ziet zoveel mogelijk toe op naleving van regels Verbranden snoeiafval houtwallen en -singels Nephuwelijk wordt moeilijker WOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Betty Krook, ambtenaar emancipatie: Gemeente Soest Geen vermindering parkeerplaatsen voor invaliden Nieuw asfalt op voetpad langs de Bartolottilaan Rubriek 'Soesa' hoeft niet weg Natuurlijke oever Burgemeester doet beroep op de eigen verantwoordelijkheid: Schema voor het vegen van straten "Het belangrijkste is toch dat vrouwen net als mannen overal in kunnen participeren. Dat is momenteel echt nog niet zo. Een vrouw kan nog steeds niet overal aan deelnemen zoals een man dat kan. Een man voelt zich vaak vrijer". Betty Krook, ambtenaar emancipatie, is er daarom van overtuigd dat de aandacht voor emancipatie niet mag verslappen. Maar als je als gemeente de Stuur groep Emancipatie opheft, waarom is er dan toch nog een emancipatie ambtenaar nodig? "Ten eerste om dat emancipatie een 'eeuwig' aan dachtspunt is binnen het beleid. Ten tweede omdat dit onderwerp bin nen de kortste keren is doodge bloed als er niet iemand is die het bewaakt. Dan gaat al gauw de ge dachte overheersen: we hoeven niks, er zijn geen problemen. Mijn werk is een soort waakhondfunc tie". Dat zegt Betty Krook, ambte- naar emancipatie. Zij is betrokken geweest bij de laatste drie van een aantal rapporten over emancipatie. "De meeste mensen denken dat het een beetje over is, dat het niet meer nodig is, dat alle vrouwen al zijn geëmancipeerd. Een groot deel van de vrouwen is dat ook wel, alleen moeten de mannen nu nog een beetje meelopen. Het is eigenlijk zo: de vrouwen zijn wel geëmanci peerd, maar de samenleving nog niet", zegt Betty Krook. Niettemin is inmiddels de uit zes vrouwen be staande Stuurgroep Emancipatie opgeheven. Het laatste rapport van één van de werkgroepen die onder verantwoordelijkheid van de stuur groep voor het opstellen van de af zonderlijke notities actief is ge weest, komt deze maand uit met als titel 'Vrouwen en gezondheids zorg'. Daarmee zijn alle deelnotities gereed met betrekking tot verschil lende gebieden met emancipa tie-aspecten, zoals sport, cultuur, werkgelegenheid, emancipatie van oudere vrouwen en gemeentelijk personeelsbeleid. Betty Krook, die de werkgroepen heeft begeleid en ondersteund, gaat nu alle deelrapporten evalueren. "Daar kan een aantal dingen uit ko men waar nog helemaal niets aan gedaan is. In zo'n geval ga ik probe ren in overleg een ondersteunende rol te spelen. Hoe kunnen we het geen belangrijk gevonden wordt in derdaad realiseren?". De verant woordelijk wethouder emancipa tiezaken, mevrouw N. Blommers: "Ik denk dat een groot voordeel is van een beleid waarin je rekening houdt met emancipatie-aspecten, datje het de mensen niet moeilijker maakt dan het vaak al is. Meestal gaat het alleen maar om belemme ringen wegnemen. Tegenwoordig vinden we het bijvoorbeeld heel normaal dat er een behoorlijke ver lichting is bij bushokjes. Daardoor durven vrouwen, ouderen en mis schien ook wel niet zo flinke man nen 's avonds met de bus mee. Als ik vijfjaar geleden over sociale veilig heid sprak, begon de hele club man nen te lachen. Nu zeggen ze ook: ei genlijk is het wel prettig als het be hoorlijk verlicht is. Nog een typisch voorbeeld. Vroe ger was het normaal dat een verga dering om vijf uur 's middags begon. Het is volstrekt onbelangrijk en de wereld draait ook gewoon door als je om die tijd vergadert, maar het betekent wel dat vrouwen zeggen: ik kom niet. Dan zeggen ze nog lie ver: Jan, ga jij maar, dan zorg ik dat de kinderen eten krijgen en dat er een hapje voor je klaar staat als jij thuis komt. Terwijl Jan net zo goed de kinderen eten kan geven, terwijl Marie naar die vergadering gaat. Nu kun je zeggen: dat moeten Jan en Marie samen uitvechten, maar je kunt als gemeente ook zeggen: tus sen vijf en zeven uur houden we geen vergaderingen, behalve in noodgevallen". Knelpunten Dankzij de werkzaamheden van de werkgroepen onder supervisie van de Stuurgroep beschikt de gemeen te nu over een uitgebreide inventa risatie van alle gebieden. Voor zo veel mogelijk van de daarin gesig naleerde knelpunten zullen oplos singen worden aangedragen, overi gens niet alleen door de gemeente. "Maar het is goed om te weten wat in onze gemeente een knelpunt is", zegt mevrouw Blommers. Betty Krook gaat nu de rapporten naast elkaar leggen. Nu eens zal ze vast stellen dat dingen al voor elkaar zijn ("want de tijd helpt ook een hand je"), dus die kunnen worden ge schrapt, dan weer dat er punten zijn die aandachtspunt voor en werkter rein van de gemeente zijn. Daar naast zijn er punten die niet direct voor de gemeente zijn maar die wel belangrijk zijn, dus waarvan de ge meente kan zeggen: we zouden het op prijs stellen als bijvoorbeeld die en die instelling toch eens wat meer aandacht besteedt aan dat emanci patie-aspect. Wethouder Blommers: "We heb ben nu zoveel bouwstenen, dat het moment gekomen is om te gaan bouwen. Dan kan het nog best zijn dat je wil weten hoe men hier of daar over denkt. Dan zijn er twee mogelijkheden. We kunnen nar de Vrouwenraad gaan met de concrete vraag: die en die maatregel wordt nu landelijk afgekondigd, denken jullie dat dit consequenties heeft voor Soest? Omgekeerd hebben we met de Vrouwenraad afgesproken: Als jullie denken: de gemeente zou zich toch ook moeten realiseren wat dat voor Soest betekent, dan komt de Vrouwenraad bij ons. Het kan ook nog zo zijn dat we voor veelom vattende zaken weer een werkgroep instellen, maar dan niet structureel. We hebben nu echt genoeg bouw stenen om behoorlijk mee aan 't werk te gaan". Betty Krook: "Een positief gevolg van de deelnota's is geweest -zeker op het gemeentehuis maar ook bij instellingen die veel met de ge meente te maken hebben- dat het vanzelfsprekend is dat de nota Betty Krook ...een man voelt zich vaak vrijer 'emancipatorische gedachten' erbij betrokken wordt. Dat merk ik ge woon als ik bekijk wat er allemaal is gebeurd. Aan de andere kant kost krijg ik soms de indruk dat er men sen zijn die de notitie die op hen be trekking heeft nooit hebben ge zien... Verder kost het soms moeite om antwoord te krijgen op vragen over hoe er gereageerd is op bepaal de aanbevelingen die we hebben ge daan". Kortom, er is nog genoeg te doen. Wethouder Blommers: "Het is na tuurlijk belangrijk dat de gemeente zelf de emancipatie-aspecten goed in het oog houdt. De gemeente heeft wat dat betreft ook een voor beeldfunctie; ze kan instellingen en bedrijven erop wijzen hoe een pro bleem 'in eigen huis' is opgelost. Zo'n voorbeeldfunctie hebben we ook op het gebied van een geëman cipeerd personeelsbeleid. Daarmee bedoelen we niet dat alle vrouwen burgemeester moeten worden, maar wèl dat alle mannen en vrou wen de kans moeten krijgen hun verantwoordelijkheden in de sa menleving te dragen. Dat is geë mancipeerd zijn". Betty Krook houdt bij de gemeente in de gaten of aan emancipatie-as pecten is gedacht op terreinen waar dat speelt. "Zoals we bijvoorbeeld milieu- en veiligheidsaspecten erbij betrekken, zo moet het ook gewoon zijn om aan het emancipatie-aspect te denken. Dat is ook een kwestie van beleid. Dat zal wel een beetje wisselend zijn, omdat dit ook van regeringsmaatregelen afhangt. Die stimuleren vaak of werken juist te gen". Waar die tegenwerken, zal Betty Krook proberen daar toch een positieve wending aan te geven. In het belang van hef emancipatie proces! Het gemeentebestuur nodigt belangstellenden uit te solliciteren naar het lidmaatschap in de ADVIESCOMMISSIE BEELDENDE KUNST De commissie Beeldende Kunst heeft tot taak Burgemeester en Wet houders gevraagd en ongevraagd te adviseren over de bevordering van de produktie van kunstwerken en de plaatsing hiervan in de ge meente Soest, met name in de openbare ruimte. Om deze doelstelling te verwezenlijken is hiertoe in samenwerking met deze commissie het werkplan Beeldende Kunst Soest opgesteld. Taakstelling commissie: - De commissie houdt zich bezig met de kwaliteitsadvisering óp het gebied van o.a.: kunst-opdrachten en -aankopen, de uitvoering van de 1% regeling bij openbare gebouwen en exploitatie-opzetten; - zij begeleidt de uitvoering van de kunstopdrachten; - zij brengt advies uit omtrent subsidie-aanvragen in het kader van het Cultuur Stimulerings Fonds; - de commissie adviseert aan het college van Burgemeester en Wet houders; - daarnaast kan de commissie ook zaken ten aanzien van bestaand be leid en wensen voor nieuw beleid signaleren en desgevraagd advise ren over beleidsvoornemens van het college op het gebied van de beeldende kunst. Het streven is er op gericht de commissie te laten bestaan uit 6 leden, van wie (maximaal) 2 kunstenaars en 4 andere belangstellenden. Momenteel kent de commissie twee vacatures. De gemeente hanteert voor de vacatures en navolgende criteria; - affiniteit met de beeldende kunst; - of beroepsmatig actief beeldend kunstenaar; - woonachtig zijn in Soest; - met nadruk worden vrouwen verzocht te reageren. De vergoeding van de leden is bepaald op f50,00 all-in per bijgewoon de vergadering. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer H.J. van Rijkom, beleidsmedewerker Cultuur van de afdeling Sport, Onder wijs en Welzijn, telefoon 02155-93615. Uw brief kunt u binnen 21 dagen sturen naar het college van Burge meester en Wethouders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het beleid van het gemeentebe stuur is erop gericht dat bestaande parkeerplaatsen voor invaliden ge handhaafd blijven. Burgemeester en wethouders zeggen dit in ant woord op de vraag van een bewoon ster van de Walraven van Hallhof waarom er steeds minder parkeer plaatsen voor invaliden komen, met name op de Smitshof en bij de Vij verhof. Zij kan haar auto bijna niet kwijt. Bij herinrichting, zoals bij de Smits hof, blijft het aantal aanwezige par keerplaatsen voor invaliden het zelfde als vóór de herinrichting, al dus burgemeester en wethouders. Het aantal parkeerplaatsen bij de Vijverhof is in de afgelopen jaren ook niet afgenomen. Overigens wij zen zij erop dat vanzelfsprekend al tijd gebruik gemaakt kan worden van de overige parkeerplaatsen in dien parkeerplaatsen voor invali den bezet zijn. Het voetpad langs de Bartolottilaan tussen de Van Beuningenlaan en de Birkstraat is dit jaar aan de beurt voor groot onderhoud. De werk zaamheden zullen in de eerste helft van het jaar worden uitgevoerd zo dra het weer asfaltwerk toestaat. Burgemeester en wethouders ant woorden dit op een vraag van een bewoner van de Bartolottilaan. Hij klaagde over de zeer slechte staat waarin het voetpad verkeert. Als het aan een bewoner van de Ko- ninginnelaan ligt, mag de vaste ru briek 'Soesa' verdwijnen. Het be denken van de tekstjes kost tijd, dus geld en het drukken kost papier dus ook geld. Burgemeester en wethouders zien echter geen reden tot stopzetten van de rubriek, die wordt samengesteld door vrijwilligers (niet-ambtena- ren) en één ambtenaar. De reacties op de rubriek zijn tot nu toe nage noeg positief geweest. Een'enkele keer wordt de strekking of bedoe ling van het 'soesaatje' niet begre pen, hoewel het streven juist op 'be grijpbaarheid' is gericht. Na afloop van de inspraaktermijn voor omwonenden, die loopt tot 1 maart aanstaande, gaat de ge meente over tot de aanleg van na tuurlijke oevers rond de vijvers in Overhees. Deze waterpartijen zijn in de jaren zeventig in de eerste plaats aangelegd voor de opvang van het overtollige regenwater en het van hogere gebieden afkomsti ge kwelwater. Na ongeveer 20 jaar verkeren de 'klassieke' hardhou ten beschoeiingen over het alge meen in slechte staat. Op enkele plaatsen waar de oever steil af loopt, is vervanging door nieuwe beschoeiingen onvermijdelijk. Dit is eind vorig jaar nog uitgevoerd. Voor de overige waterkanten is 'omvorming tot natuurlijke oever' nu het recept. De hiervoor nodige werkzaamhe den komen neer op: - verwijderen van struiken langs de oevers; - kappenvanbomen.V oor ontwik keling van natifurlijke oevers is een goede zonligging nodig; - afschuinen van oevertaluds. Hoe flauwer de helling, hoe meer va riatie in de begroeiing. Dit biedt weer mogelijkheden voor insek- ten, vogels, padden en kikkers; - inzaaien van open grond met planten die zich thuis voelen aan het water; eventueel plaatselijk aanleggen van een onderwaterbeschoeiing. Dit in verband met stevigheid van de oever en de beworteling van waterplanten. Nieuw hoofdstuk 'natuurlijk groen- beheer' De aanleg van 'natuurlijke oevers' vormt een nieuw hoofdstuk in het 'natuurlijk-groenbeleid' dat de ge meente Soest begin jaren negentig heeft ingezet. Eerder werd de gif spuit aan de kant gezet en het krab ben en borstelen tegen onkruid op verhardingen ingevoerd. Ook wer den in de diverse wijken vlinder- vriendelijke groenstroken gereali seerd. Natuurlijke oevers hebben veel voordelen voor fauna en flora. In de eerste plaats voor de dieren. Kik kers en padden leggen bijvoorbeeld eieren in ondiep water en zoeken hun voedsel op het land. Riet en an dere oeverbegroeiing biedt een goe de schuilplaats aan jonge vogels of vogels die in de rui zijn. Oeverplan ten zoals riet en biezen reinigen het water. Ze houden slib vast, waar door het water minder troebel wordt. Ze onttrekken voedsel aan het water en zeven als natuurlijk fil ter kwalijke stoffen uit. Bijkomende winstpunten zijn een grotere belevingswaarde door beter uitzicht op de vijvers en ook toena me van de sociale veiligheid. Geïnteresseerden kunnen bij de af deling groen en milieu een informa tiefolder over 'natuurlijke oevers' opvragen (tel. 02155-93647). MATUIMIUKE OEVERS IH BEWECWC Verkeersborden zijn bedoeld om het gedrag van mensen op straat zoda nig te beïnvloeden dat daardoor de veiligheid op straat wordt bevorderd. De borden zijn bedoeld om aan te geven wat mag en wat niet mag. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op een vraag van een bewoner van de Nieuweweg. Ze zeggen desgevraagd verder dat de politie op zich een taak heeft om er op toe te zien dat mensen zich aan de regels houden, dus ook aan de verkeersborden. Als het mogelijk is, zal de politie niet nalaten op te-tre den. Op zich is een grotere controle door de politie wenselijk. Echter, gelet op de vele taken van de politie en het beschikbare personeel moe ten de belangen afgewogen worden en moet een keus worden gemaakt. Dat betekent dat de politie aan be paalde taken onvoldoende of hele maal niet toekomt. Het streven om de politie zoveel mogelijk te laten surveilleren op de fiets komt daar door in het gedrang, aldus het colle ge van burgemeester en wethou ders. Passend optreden Dat twee politiemensen in één auto dienst doen heeft te maken met het feit dat passend moet kunnen wor den opgetreden in de situaties waar de politie mee geconfronteerd wordt of kan worden. Overigens is naleving van de gebods- en ver bodsborden niet alleen een zaak van politiecontrole. Het is volgens burgemeester en wethouders net zo goed een kwestie van het gestalte geven aan de eigen verantwoorde lijkheid van iedere burger en van de ouders voor hun kinderen dat we ook inderdaad doen of laten wat bij - voorbeeld door verkeersborden wordt aangegeven. Ook kunnen de burgers elkaar daar op aanspreken. Eigenaren van houtwallen en dergelijke kunnen wel degelijk ver gunning krijgen voor het verbranden van snoeihout. Het moet dan wel gaan om zuiver snoeiafval en het verbranden moet plaats vinden op veilig afstand van brandbare gebouwen en terreinen. Burgemeester en wethouders zullen in voorkomende gevallen vergunningaanvragen met spoed (binnen één week) afhandelen, zodat er nauwelijks vertraging van het werk hoeft te ontstaan. Het verbod in de Algemene Plaatselijke Verordening om zonder toestemming van de ge meente afval te verbranden is be doeld om milieuvervuiling tegen te gaan. Als het echter gaat om snoeiafval van houtwallen en -singels, dan zou dit verbod het landschapsbeleid van de ge meente onbedoeld kunnen te genwerken. Als gevolg van het verbod om te verbranden, zouden eigenaren onnodig met hoge afvoerkosten worden geconfronteerd. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. De gemeente stimuleert het be houd van zulke landschappelijke elementen buiten de bebouwde kom onder meer door de Rege ling Uitvoering Landschapsbe leidsplan Gemeente Soest. Zij kan op grond van deze regeling eigenaren een financiële bijdrage verlenen. Ook kan deskundige begeleiding bij de uitvoering van de maatregelen worden gebo den. Voor meer informatie over dit onderwerp kunnen belang hebbenden contact opnemen met de heer J.K. Tupker, beheer der bos, natuur en landschap, tel. 02155 - 29189. Uit de reacties op de rubriek 'Mijn vraag is...' op de voorpagina van Op 't Hoogt, blijkt dat er nogal wat inwoners zijn die vragen inzenden waarbij aandacht wordt gevraagd voor fietsers die zonder verlichting rijden. Tegelijk wordt dan een be roep gedaan op de politie om daar tegen op te treden. Ook nu hebben twee inwoners zich bij het gemeen tebestuur beklaagd over het feit dat met name (brom)fietsers zo vaak zonder deugdelijke verlich ting rijden. Zij verzoeken om hier tegen op te treden. Burgemeester J. de Widt in een reactie daarop: "Ik zou van mijn kant juist een beroep willen doen op de burgers van Soest: Kijkt u zelf al lemaal nog eens even naar uw fiets en die van uw mede-huisgenoten of de verlichting wel in orde is. Het is een stukje eigen verantwoordelijk heid van iedere burger en van de ou ders voor hun kinderen voor de ei gen, maar ook voor andermans ge zondheid en veiligheid. Want vaak realiseren we ons niet, dat wij als fietser wel kunnen zien wat er gebeurt, maar het gaat er ook om dat een automobilist een fietser vaak minder snel of helemaal niet ziet doordat deze geen deugdelijke verlichting heeft. Daardoor kunnen er vervelende ongelukken ontstaan. Als we die kunnen voorkomen door de verlichting in orde te maken, is dat een goede zaak", aldus de bur gemeester. Overigens wordt er regelmatig op getreden tegen weggebruikers (en dat zijn niet alleen jeugdigen) die zonder verlichting rijden. Het is echter met de beschikbare man kracht en de gestelde prioriteiten niet mogelijk een project-controle fietsverlichting te starten. Waar mo gelijk worden wel extra controles ingelast. Maar vóór alles geldt toch: zien en gezien worden. Een schijnhuwelijk wordt met maar één doel aangegaan. Het gaat om het verkrijgen van een verblijfsrechtelijke status in Ne derland voor iemand die niet in Nederland kan worden toegelaten en niet de Nederlandse nationali teit beeft. Het rijk wil een stokj e voor dit soort huwelijken steken. Daarom gelden er sins 1 november vorig jaar nieu we regels om het sluiten van schijn huwelijken te voorkomen. Verklaring Sinds die datum heeft elke niet-Ne- derlander die in Nederland een hu welijk aangaat een verklaring nodig van de vreemdelingendienst. Dit geldt ook voor degene die een ver gunning tot verblijf heeft voor on bepaalde duur, een vergunning heeft tot vestiging of een verblijf- kaart als onderdaan van een Lid- Staat van de Europese Unie. De verklaring moet door de niet Nederlandse (aanstaande) echtge- no(o)t(e) bij de vreemdelingen dienst in de eigen woonplaats wor den aangevraagd. Inwoners van de gemeente Soest kunnen terecht bij de vreemdelingendienst van de po litie, Politiebureau Soest, Raad huisplein 31, tel. 19444, toestel 216 of 217. Bij een huwelijksaangifte moeten verschillende wettelijk vereiste stukken worden overgelegd. Daar hoort dus ook de verklaring van de vreemdelingendienst bij als één van de aanstaande partners niet de Ne derlandse nationaliteit bezit. De vreemdelingendienst stuurt de ver klaring rechtstreeks naar de ambte naar van de burgerlijke stand. Geldigheid Een huwelijksaangifte is een jaar geldig. De verklaring van de vreem delingendienst is echter maar twee maanden geldig. Bij het bepalen van de huwelijksdatum moet men daarmee dus rekening houden. Zijn de twee maanden verstreken, dan moet men opnieuw de verklaring bij de vreemdelingendienst aanvragen. Meer informatie Wilt u meer weten over de Wet ter Voorkoming van Schijnhuwelijken en over de gang van zaken, dan kunt u in Soest terecht bij de heer M. Haaijer van de afdeling Publieksza- ken, tel. 02155 - 93475, of tijdens de openingstijden van de afdeling Publiekszaken, maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 13.30 uur in het gemeentehuis aan het Raadhuis plein, Een bewoonster van de Ir. Menko- laan heeft gevraagd wanneer de laan wordt schoongemaakt. Hier voor geldt een schema, dat voor alle straten in heel Soest gehanteerd wordt, zo laten burgemeester en wethouders haar weten. IJs en we der dienende worden de straten één keer in de drie weken schoonge maakt door de veegmachine. Ver der worden de straten twee keer per jaar door de handveegploeg onder handen genomen, bij voorkeur in het voor- en het najaar.

Soester Courant | 1995 | | pagina 32