De Narre Knollen voortdurend in eweging met Prins Joop de Eerste Jlhit^cop aan de stazt t gaat keet Soest ptat Om vast te noteren: Carnaval t/m het jaar 2011 van De Narre Knollen. De veertiende prins van de Soester carna valsvereniging geniet met volle teugen van zijn 'koninklijke' functie. "Van elk optre den leer je nieuwe dingen. We waren pas in Budel. Daar zaten duizend mensen in een zaal. Daar hangt toch een andere sfeer dan hier. Daar wijkt iedereen voor de prins. Op straat krijgt de prins voorrang en als hij in de slagerij komt, wordt hij als eerste gehol pen. Dat kun je je hier niet voorstellen, maar daar zit ik ook niet op te wachten." Nog nooit stond Oranje zo in de schijnwer pers als nu. "Ik ben ongeveer 25 jaar gele den begonnen in het St. Joseph-gebouw. Kapper Butzelaar was toen prins. Ik be moeide me niet met het carnaval op zich, maar was meer gastheer langs de lijn. Ik hield een oogje in het zeil en hielp mee. Maar een functie had ik niet." Sociale contacten De tijden zijn veranderd, al heeft Joop de Eerste altijd beseft dat het carnaval voor iedereen een uitlaatklep kan zijn. "Je kunt toch weer alle ellende van het afgelopen jaar vergeten en je kunt lekker uit je bol gaan met een stukje goede muziek. Je zweet weer eens uit en ontmoet andere mensen. Juist die sociale contacten zijn be langrijk. Kijk maar wat een fijne dag de be jaarden elke keer beleven. Daar doen we heel erg veel voor. Het zijn echt gezellige dagen. Maar laat de mensen niet vergeten dat ze in beweging blijven. Al blijft het be langrijk dat iedereen altijd met beide be nen op de grond blijft staan." Jaar Zondag Maandag Dinsdag 1996 18 19 20 febr. 1997 9 10 11 febr. 1998 22 23 24 febr. 1999 14 15 16 febr. 2000 5 6 7 mrt. 2001 25 26 27 febr. 2002 10 11 12 febr. 2003 2 3 4 mrt. 2004 22 23 24 febr. 2005 6 7 8 febr. 2006 27 28 febr. 1 mrt. 2007 18 19 20 febr. 2008 3 4 5 febr. 2009 22 23 24 febr. 2010 14 15' 16 febr. 2011 6 7 8 mrt. "WOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 KNOLLENKRANT PAGINA 17 fflffinaain wordt in menig stadion gescandeerd, staat vrijwel dagelijks in kelten, klinkt voortdurend op de radio en televisie en is het meest ^^Hare item voor de sportmedia. Oranje kan ons volk in rouw dompe laar ook massaal de straat op krijgen in claxonnerende auto's en in tige vreugde. Nederland juicht of huilt voor Oranje. Oranje is ling bepalend. ildt ook voor Joop Oranje die veel bekendheid geniet in Soest. In jagen vooral als Prins Joop de Eerste van De Narre Knollen. Ruim twintig jaar stond hij aan de zijlijn van de festiviteiten van de carnavals- -« vereniging. Nu is hij de aanvoerder van het elftal van De Narre Knollen. Over anderhalve week is hij de regent van Knollendam. Rechtvaardig, vanzelfsprekend koningsgezind, maar bovenal sportief. Want één ding is zeker: de conditie van alle carnavalsvierders zal op peil worden ge bracht tijdens de komende feestdagen. 'Bewegen' is de boodschap die de prins uitdraagt. "Met Joop aan de start, gaat heel Soest plat" is dan ook zijn leus. 1 Oranje altijd in de weer was met kde mensen, bereikte hij in 1980 het jabele lichaamsgewicht van 120 ki er de zwemleraar was dat het sein fcnsiever te gaan sporten. Hij begon pdlopen, hetgeen al vlot een versla- Jwerking op hem had. Toen de i in sportkringen werd geïntrodu- jen steeds grotere vormen aannam, [ind jaren tachtig De Schieter opge ien van de eerste leden werd Oranje l specialiseerde in de kwart triathlon Imeter zwemmen, 41 kilometer fiet- R10 kilometer lopen). Hij heeft er in- "els zo'n 25 achter de rug. Zijn per- gke record is twee uur, zestien minu- lenkele tellen. Op grond van die tijd j geselecteerd voor de Nederlandse genschappen voor veteranen. Het irm in de zomer van 1992. De titel- Veenendaal eindigde voor Oranje pig. "Ik had een te warm drankje ge- i en kreeg maagkrampen." nprins [ar eerder was Oranje één van de i die de Elfstedentocht volbracht. 1(1 ruim elf uur over de tweehonderd iter op het Frieslandse ijs. Om half alf 's avonds passeerde de huidige prins psh in Leeuwarden, vlak, voor de prins die toen onder een schuilnaam Sm. rtom, het zit wel snor met de conditie i de prins die vijf keer per week hard- japt en twee- tot driemaal zwemt, bewel hij nooit medailles won op kam penschappen, bezit hij momenteel ont- 'tend veel medailles. Die deelt hij alle- al uit. Als Prins Joop de Eerste. Op dit nent verblijdde hij al bijna honderd gn met zijn persoonlijke medaille. Zo i Budel. Joop Oranje geeft tijdens komendefeestweek het goede voorbeeld. "Carnaval is niet alleen een pilsje drinken, maar ook in beweging blijven. In het zuiden keken ze hun ogen uit over het uithoudingsvermogen van die prins van boven de rivieren. "Ze hadden het nog nooit meegemaakt, dat iemand zo lang door kan gaan. Hun prins moest wel mee doen en zo hebben we met z'n tweeën de kar getrokken. De mensen kunnen aan me zien dat ik de hele avond in beweging ben. Op die manier probeer ik het goede voor beeld te geven. Vooral mensen in de leef tijd van dertig tot vijftig jaar zouden wat vaker moeten bewegen, al is het maar één keer in de week. Carnaval is niet alleen een pilsje drinken, maar ook bewegen." Het is dan ook allerminst verwonderlijk dat in de ogen van Oranje de Dansmariekes het pa radepaardje van De Narre Knollen zijn. Zij hebben immers voortdurend de voetjes van de vloer. In het maatschappelijke leven levert Oran je daar ook een bijdrage aan. Twee avond en per week geeft hij namens De Spring- bokken conditietraining aan vrouwen. En hij doet dat met veel plezier. Net als dat hij met voldoening invulling geeft aan zijn verplichtingen als Prins Carnaval. Organisatie Daarbij is de steun van derden onontbeer lijk. "Ik ben hier in Soest geweldig gehol pen. Door de sponsors natuurlijk, die ook veel over hebben voor de activiteiten, zoals het kinder- en het bejaardencarnaval. Het is me opgevallen dat er enorm veel mensen bij de organisatie betrokken zijn. Je hebt veel mensen en een goede organisatie no dig om alles op een rijtje te zetten. We heb ben natuurlijk een fantastisch goed bestuur en aan de Raad van Elf heb ik veel steun. En zonder de vrouwen redt de Raad van Elf het ook niet, dus ook uit die hoek wor den we geholpen," aldus Prins Joop de Eerste die in zijn directe omgeving wordt bijgestaan door zijn adjudanten Berend Sieben (oud-prins) en Sjaak de Vries. lanje is geen geboren Soester, maar urgerd als geen ander. Op 16 april zijn 25-jarig jubileum als ambte- i de gemeente Soest. Duizenden [eijs herinneren zich hem als badmees- jhet Soester Natuurbad, De Turf en «hem nu als beheerder van verschil- porthallen. de kop af drie weken geleden 47 gorden. Op zijn twintigste verhuis- haar Soest en werd oproepkracht openlucht zwembad. Als het Jpeer was, rinkelde de telefoon bij en stapte hij even later op de fiets .omnaar de Van Weerden Poelmanweg te rijden. "In die tijd heb ik een keer een meisje gered en daarna kreeg ik een vaste baan in het Sneltel- Natuurbad. In die tijd werd net De ||rf gebouwd, waar ik zweminstructeur werd. Het was nog de tijd van de heer Peet. Op de afdeling sport ben ik de enige die van die periode is overgebleven." IBigortstichting werd opgeheven, De Igtfinaakte plaats voor woningen en het van het Soester Natuurbad werd, :s hevige protesten, voor één mil- Iden verkocht aan projectontwik- *.A. Taphoorn. Na die laatste ont- igen kreeg Oranje een functie als jder van sporthal Beukendal. Soms Tc in De Banninghal in Soesterberg

Soester Courant | 1995 | | pagina 49