y 6/iïa* En dit zijn de knallers van deze week: 498 498 199 'Zwalkende' provincie weigert zich op verzoek van Soest op te heffen 1 *his| Bijna half miljoen fraude in Soest Politiehonden pakken twee Amersfoortse autodieven aan MAG BEST WCKDEN. Hoogvliet neemt Super van Doorn over Jongen ziekenhuis ingeslagen BOSKNOLLENBAL 3 Actueel 5 Actueel 12 Onderwijs 15 Sport 4 Varia ONS WERK WOENSDAG 22 FEBRUARI 1995 73e JAARGANG NO. 26 Gemeentebestuur ziet af van verdere discussie Sociale recherche boekt succes in 'witte' circuit Wieldoppen van auto gestolen Dank voor hulp bij watersnood Rookbommetje op herentoilet van restaurant Vanaf 1 april Chinese zender op Soester kabelnet Na wederom wilde achtervolging door Soest Uw belastingaangifte al geregeld? Kleinegris, groots in financiële zaken ADMINISTRATIES/BELASTINGEN TELEFOON 02155 - 13260 Zaak wisselt op 6 maart van eigenaar HET VLEESCENTRUM Hollandse gepelde garnalen Droge metworstjes Slagroom- soesjes VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Klappen met honkbalknuppel voor tientje maandag 27 februari a.s. aanvang 20.30 uur Toegang gratis BOS EN DUIN CAFÉRESTAURANT PARTYCENTRUM BOSSTRAAT 80 - SOEST TELEFOON 02155-22344 Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152" Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG "De provincie Utrecht heeft tot nu toe als het om bestuurlijke ver nieuwing/veranderingen gaat een zwalkend beleid gevoerd en weinig gemotiveerd achter de feiten aan gelopen. Het ziet ernaar uit dat dit zo zal blijven, want van een active rende/initiërende rol die zij zeg gen voor te staan blijkt weinig uit concrete daden. Een verdere dis cussie daarover aangaan met de provincie heeft mijns inziens wei nig zin." Deze onverbloemde kritiek op de hou ding van de provincie is op te tekenen uit de mond van de Soester gemeente secretaris Wim de Kam. Het is zijn ar gumentatie voor het advies aan het Col lege van B. en W., om het standpunt van de provincie maar voor kennisgeving aan te nemen en het verder maar zo te laten. De Kams verbolgenheid - en die van het College - geldt de reactie van het pro vinciebestuur op de brief die Soest in november vorig jaar schreef. Daarin kreeg de provincie behoorlijk op z'n kop, omdat zij zich had verstout haar schouders op te halen over de Soester bezwaren tegen de vorming van de nieuwe "regio" Eem Vallei. Net als andere gemeenten - Baarn en Eemnes - voelt Soest niets voor zo'n groter bo- vengemeentelijk samenwerkingsver band. Soest vindt het bestaande gewest Eemland al groot genoeg en meent dat van uitbreiding daarvan met een aantal Veluwse gemeenten niets goeds te ver wachten is. De drie gemeenten zijn ook bij Den Haag in beroep gegaan tegen de om streden regiovorming, maar hebben daar inmiddels nul op het rekest gekre gen van staatssecretaris Van de Von dervoort. Zij heeft de bezwaren onge grond verklaard, al gebeurt dat onder een zeker voorbehoud omdat er nog een "notitie" over de vernieuwing van de bestuurlijke organisatie zit aan te ko men. De notitie komt naar verwachting pas in maart in de Tweede Kamer aan de orde. Vierde bestuurslaag In de bitse brief die Soest de provincie in november schreef werd vooral ge klaagd over het feit dat het provinciebe stuur de protesten domweg had gene geerd. Raadbreed vindt Soest dat zo'n grote regio veel te veel risico's met zich meebrengt voor het ontstaan van de ge vreesde "vierde bestuurslaag", waar door er van de gemeentelijke zelfstan digheid nog minder zou overblijven. In plaats van "Eem Vallei" ziet Soest liever een nauwere samenwerking in westelijke richting, dus met het Gooi en de Vechtstreek. De provincie kreeg vo rig jaar dan ook het advies zichzelf maar op te heffen en haar energie en tijd vruchtbaar(der) te besteden in de vor ming van een nieuwe provincie "Eem- Vallei-Gooi-Vecht", liever dan in "kunstmatige regio's die door de deel nemende gemeenten niet worden ge wenst en die feitelijk leiden tot het ont staan van een vierde laag". Confronterend De provincie heeft deze dringende uit nodiging-tot-zelfmoord echter beleefd weerstaan. Zij constateert tot haar ge noegen "een grote mate van betrokken heid en zorg" bij de gemeenteraad en laat weten dat zij het ook "zeer op prijs stelt dat Soest op deze wijze - ook con fronterend - bijdraagt aan het aanscher pen van de analyse van het ontwikke lingsproces". Er klinkt zelfs waardering voor het "uitdagende voorstel". De provincie is het natuurlijk helemaal met Soest eens dat er geen vierde be stuurslaag moet komen, maar zij is er dan ook helemaal niet bang voor dat dat ervan komt. "Geen van de betrokken bestuurspartners wenst een proces met die uitkomst te bevorderen. Integen deel, het middenbestuur dient juist rechtstreeks democratisch gelegiti meerd te zijn om zich vanuit de directe maatschappelijke betrokkenheid pro bleemoplossend en dynamisch te kun nen manifesteren," klinkt het bezwe rend. Territoriaal eindplaatje Het loopt dus volgens de provincie alle maal zo'n vaart niet, en Soest moet maar een beetje vertrouwen hebben in haar opstelling, die "open, initiërend en activerend, gericht op goede samen werking op weg naar één integraal mid denbestuur" is. Een discussie die pri mair gericht is op "een territoriaal eind plaatje" vindt het provinciebestuur niet verstandig: "Het gaat tenslotte om de inhoud: het koppelen van taken aan de mocratische bestuurslagen en niet om- 1 Pittige discussie in mini symposium GroenLinks. Schadevergoeding na botsing inzet van Soester soap. Officiële bekendmakingen van de gemeente Soest. WD afficheert zichzelf als verliezer. Beijer zit ecologisch park Noordelijke Eng in de weg. PvdA-fractie loopt niet weg voor keuzes in kern takendiscussie. Olleke Bolleke haalt zon in huis. College: 'Zes sport- velden overbodig'. Lazonder zet punt achter Stam/SoVoCo. Voetbalduel loopt uit de hand. Hees legt beslag op periode titel. i Afgezien van formele beletselen ziet de provincie dan ook geen aanleiding om de zaak anders aan te pakken. Ze is "voor dit moment" dan ook niet bereid het initiatief te nemen om te komen tot opheffing, zoals Soest had verzocht. Het College van B. en W. volgt het ad vies van de gemeentesecretaris en wil er verder liever geen tijd meer aan verspil len. De reactie van de provincie wordt dan ook voor kennisgeving aangeno men. Wel is de raadscommissie ABZ op de hoogte gebracht. In 1994 zijn in Soest 55 fraude-gevallen aan het licht gekomen. Daarbij heeft de sociale dienst in totaal een bedrag van 485.685 gulden ten on rechte uitgekeerd. In de meeste gevallen hebben de fraude-bedragen be trekking op de daarvoor liggende jaren. Dat blijkt uit het jaarverslag van de sociale recherche die ook in Baarn, Bunschoten, Eemnes en Leusden actief was. In die gemeenten werd in totaal nog eens 424.168 gulden uit gekeerd aan fraudeurs. De recherche maakte bij de onderzoe ken gebruik van de zogenoemde sofi- nummer-vergelijking. Zo werden de bestanden van de sociale dienst verge leken met die van bijvoorbeeld de be lastingdienst. Op die manier kwam de sociale recherche erachter dat verschil lende'uitkerings-gerechtigden' ook an dere geregistreerde inkomsten geno ten. De resultaten zijn het gevolg van het fraudepreventiebeleid dat Soest met Baarn, Bunschoten, Eemnes en Leus den voert. Volgens de sociale recherche is het nog te vroeg om te bepalen of het nieuwe beleid zijn vruchten afwerpt. De nadruk ligt namelijk vooral op het voor komen van fraude. Zo worden bijvoor beeld aanvragen voor een uitkering ge weigerd als er twijfels zijn. In zo'n geval wordt eerst een onderzoek verricht. Ingewikkelde wetgeving Dat is niet bepaald gemakkelijk. De hoofden van de sociale diensten zeggen dat het opsporen en voorkomen van fraude een terrein is vol voetangels en klemmen. Dat wordt veroorzaakt door de ingewikkelde wetgeving. "Initiatie ven om bestanden van sociale diensten te koppelen met andere instanties blij ken zeer arbeidsintensief. En als er al gebruik kan worden gemaakt van ver gelijkbare gegevens, blijkt dat op grond van de Wet Persoonsregistraties (WPR) in een aantal gevallen juist niet geoorloofd," aldus de sociale diensten. De vergelijking met de gegevens van de belastingdienst heeft er in ieder geval toe geleid dat vorig jaar het aantal on derzoeken bijna verdubbelde tot'122. Dat aantal had nog hoger kunnen uit vallen als twee van de drie rechercheurs begin vorig jaar niet langdurig ziek wa ren geweest. Onmogelijk is het, aldus de sociale diensten, te weten welk bedrag werke lijk wordt bespaard met de resultaten. De preventieve werking is niet meet baar, omdat niet bekend is hoeveel mensen afzien van frauderen. Evenmin kan worden gezegd hoe lang fraudeurs zouden zijn doorgegaan als ze niet wa ren betrapt. Feit is dat de sociale recherche in 1995 ook al succes heeft geboekt. Begin deze maand nog werd bekend gemaakt dat een man en een vrouw de gemëentelijke sociale dienst in Soest voor twee ton hebben opgelicht. Beiden genoten lan ge tijd een uitkering als alleenstaanden. De sociale recherche ontdekte tijdens een onderzoek dat het tweetal al sinds 1986 samenwoonde en derhalve in de afgelopen negen jaar een te hoog uitke- rings-bedrag genoten. Dit bedrag zal worden teruggevorderd.Vooralsnog blijft het een probleem voor de sociale recherche om fraude vast te stellen van mensen die een uitkering krijgen en daarnaast 'zwart geld' verdienen. Op de Ereprijsstraat zijn donderdag nacht vier wieldoppen van een auto ge stolen. De 26-jarige Soester eigenaar heeft dat bij de politie gemeld. Burgemeester J. de Widt dankt hier bij alle ingezetenen die op enigerlei wijze hulp betoond hebben bij de Watersnood. Hulp die gegeven is hetzij bij het opvangen van evacuées hetzij bij opvangen van vee uit de be dreigde gebieden. Ook de instellin gen die zich bereid verklaard hebben ruimte beschikbaar te stellen voor de opvang en de politie en de brand weer worden bedankt voor hun in zet, aandeel en beschikbaarstelling. Een rookbommetje heeft zondagavond voor opschudding gezorgd in panne- koekenrestaurant De Smickel aan de Lange Brinkweg. Door de rookontwik keling werd de brandweer gealarmeerd. Die hoefde niet met blusapparatuur aan de slag te gaan. Vermoed wordt dat een vandaal het bommetje in het herentoilet heeft achtergelaten. Met ingang van zaterdag 1 april kan de Chinese televisiezender CNE in de Soester huiskamers worden ontvan gen. Vanaf die datum realiseert de REMU de doorgifte van die zender. Dat zal geen consequenties hebben voor het huidige programma-aanbod. CNE zendt dagelijks van 01.00 tot 05.00 uur (Nederlandse tijd) uit en kan daarom via een kanaal worden doorge geven, dat op die uren vrij is. Later wordt bekend gemaakt via welk kanaal ,CNE te ontvangen is. Met de toekomstige doorgifte van CNE honoreert het Soester college het ver zoek van Y.K. Lee. Volgens burge meester en wethouders wordt hiermee tevens de mogelijkheid uitgesloten dat inwoners van Soest een schotelantenne aanschaffen om de programma's van CNE te kunnen bekijken. Voor de tweede keer in korte tijd vond op Soester grondgebied een wilde achtervolging plaats. Rond half vier werd woensdagmiddag jacht gemaakt op twee autodieven die uiteindelijk (door politiehon den) konden worden aangehou den. Het tweetal werd op de Steenhoffstraat gesignaleerd in een donkergrijze Opel I Kleinegris adviseert op deskundige wijze particulieren en bedrijven. Voert administraties, regelt belastingzaken en assisteert daar waar nodig. Van loonadministratie t/m jaarrekening. Een vrijblijvende afspraak is snel gemaakt: 02155 - 13260 Kleinegris Adviesgroep/Belastingconsulenten Bosstraat 12, 3766 AG Soest Lid NCvB KLEURRIJK VOOR AL UW DRUKWERK BEUKENLAAN 86b» 3762 AK SOEST TEL.02155 -13255 FAX 02155-25997 Kadett die als gestolen stond geregi streerd. In de politiewagen, waarin ook de politiehonden zitten, werd meteen de achtervolging ingezet. Vanaf de Dal- weg reden de dieven over de verkeerde rijbaan door het rode verkeerslicht de kruising met de Steenhoffstraat over. Een naderende automobilist die de Dalweg wilde inrijden, voorkwam op de kruising een botsing door op zijn rempedaal te trappen. De autodieven, op de hielen gezeten door de politie, re den in onverminderde vaart door en lapten alle verkeersregels aan hun laars. Even later ging het toch mis. Op de Peter van der Breemerweg bot sten de autodieven met de Kadett tegen de auto van een tegenligger aan. Ver moedelijk als gevolg van die aanrijding raakte één van de banden lek. De die ven stapten vlak voor de spoorweg overgang in de polder uit en namen de benen. Op dat moment werden de poli tiehonden gesteld. Zij hadden de da ders vlot achterhaald, waarna de twee mannen konden worden aangehouden. Het gaat om een 26-jarige Amersfoor- ter en een 35-jarige man die geen vaste woon-of verblijfplaats heeft. De auto was op 9 februari gestolen in Amers foort. Per 6 maart is de bekende super markt Super van Doorn aan de Wiardi Beckmanstraat (onder Honsbergeu) onderdeel van de le vensmiddelenketen Hoogvliet. Ei genaar J. van Doorn heeft de zaak aan Hoogvliet verkocht wegens gebrek aan een opvolger. Hoogvliet is een supermarktketen met inmiddels 26 vestigingen, voornamelijk in de randstad. Recent zijn er super- markts begonnen in Veenendaal en Woudenberg. Volgens vers-manager Bouman van Hoogvliet zoekt het be drijf expansiemógelijkheden in de pro vincie Utrecht. "Bewezen de goedkoopste" is de slogan waarmee Hoogvliet zich aan het pu bliek presenteert. Bouman omschrijft de zaak als een "kwaliteits-discounter", die op prijzen-gebied als beste scoort in het overzicht van de Consumentengids. Naast merkartikelen biedt Hoogvliet het eigen merk "Perfect" aan. De overname van de supermarkt - met ca. 100 medewerkers op de loonlijst - heeft geen gevolgen voor de werkgele genheid. "We denken het aantal perso neelsleden in de toekomst nog wel uit te breiden," aldus Bouman. "We gaan in elk geval niet van minder uit. De opzet van de supermarkt blijft voor alsnog ongewijzigd. Het totale assorti ment ondergaat vermoedelijk geen grootscheepse verandering, al zullen sommige artikelen wel door andere ver vangen worden, aldus Bouman. Be drijfsleider J. Riemer vertrekt naar een functie bij een andere supermarkt. J. van Doorn, die de supermarkt nu ca. tien jaar geleden overnam van zijn voorganger W. van Dam, bevestigt de verkoop. Als reden noemt hij het ge brek aan een opvolger. "Ik ben zelf veel te druk en ook m'n leeftijd speelt een rol, en ik vind: je moet voor zo'n zaak en het personeel alle zorg en inspanning over hebben, of je moet het niet doen. Je kunt 'm niet op een zacht pitje laten draaien. Iets er tussenin, dat kan ik niet." Sociaal bedrijf Van Doorn is goed te spreken over de nieuwe eigenaar. "Hoogvliet is een goed sociaal bedrijf, met hart voor z'n personeel en voor z'n klanten." Hij om schrijft Hoogvliet ook als een goed ge- De zaak aan de Wiardi Beckman straat gaat over naar een supermarktke ten met inmiddels 26 vestigingen. Het personeel kan gewoon blijven. Foto: Goos van der Wilt specialiseerd bedrijf - met name ook in de vers-afdelingen - en "wat de prijzen betreft agressief'. Hoogvliet neemt de complete b.v. van Van Doorn over. Dat houdt ook in dat de supermarkt de uitbreidingsplannen bij Honsbergen - waarvoor o.a. het na burige Chinese restaurant en de bar zul len moeten wijken - op dezelfde voet voortzet. Met andere gegadigden is niet gespro ken, omdat Van Doorn de zaak niet openlijk te koop heeft aangeboden. "Ik heb niet lopen venten." De onderhan delingen over de verkoop hebben daar door in vrij korte tijd hun beslag gekre gen. JAZZ - POP - MUSICAL - KLASSIEK NIEK VAN KLAVEREN zangpedagoog Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 FRICANDEAU (v.d. ham) Hf* 50 per kiloI U. BIEFLAPPEN 1450 per kiloIt. SHOARMAVLEES in50 met 5 gratis broodjesI U« Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. 100 gram i 3 stuks 'uit de diepvries' pak 12 stuks Zes hechtingen aan een hoofd wond vormen de trieste, zichtbare herinnering aan een laffe overval, waarvan een zestien-jarige Soester vrijdagavond het slachtoffer werd. Twee jongemannen hielden hem om ongeveer 20.25 uur op de Bartolotti- laan (tussen de Birkstraat en de Hilde- brandtlaan) aan. Aanvankelijk knoop ten ze een gesprekje met hem aan en vroegen ze waar er in Soest wat te bele ven zou zijn. Toen de Soester even later zei dat hij kauwgom ging kopen, riep één van de jongemannen 'pak zijn geld af. Dezelfde man nam meteen een honkbalknuppel ter hand en sloeg de Soester twee keer krachtig op diens hoofd. De 'helden' gingen er vervolgens met al het geld (een tientje) van de Soester vandoor in een kleine, rode auto. Het merk is onbekend. Het slachtoffer licht te de politie in en moest zich later in het ziekenhuis laten behandelen aan de hoofdwond. Een door de politie ingesteld buurton derzoek heeft tot dusver geen aanwij zingen opgeleverd. Mensen die iets meer zouden kunnen vertellen, wordt verzocht contact op te nemen met de politie, tel. 19444.

Soester Courant | 1995 | | pagina 1