WBM ■4 ip ACTUEEL r 'Het spijt me voor de welgestelden, maar zo'n golfbaan wordt de doodklap voor de natuur...' scliociimkcr Stichting Wolfduin wenst nu 100 hectare voor 'ruime' aanleg golfbaan MÉÈMWÊmk 10,- Schadevergoeding na botsing tegen blokken beton inzet 'Soester soap' 1_ technische dienst 'Stinkende rondweg liever langs spoorbaan dan langs woonwijk' WOENSDAG 22 FEBRUARI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 Pittige discussie tijdens GroenLinks-minisymposium SCHOEMAKER Raad akkoord met verkoop grond van Nieuwe Gracht II Toch ook op Amersfoortse grond? /-' 01'=! S PERMANENT MAKE-UP AFSLANKEN en CELLULITE BEHANDELING Zes woningen op hoek Oranjelaan/ Anna Paulownalaan Inbreker heeft makkie in auto Aap, Noot, Mies, Kersen vlaai Soester se meer dan jaar in gevecht met gemeente Betaalkaarten en cheques uit woning Automobilist kijkt te diep in glaasje Voor er ook maar één balletje is weggeslagen heeft de Soester golf- baan-in-wording de voor- en tegenstanders al tot forse kracht metingen uitgedaagd. Of de baan er komt is een politieke beslissing, vinden de voorstanders, en zij oe fenen forse druk uit op de gemeen te om de aanleg van een golfbaan in het Soester bosgebied langs de Monnikenboschweg mogelijk te maken. Het gemeentebestuur doet in elk geval de nodige moeite en gaat zelfs bij de Raad van Satte in beroep tegen de provincie, die voor zo'n baan geen ruimte ziet. De golfbaan stond centraal tijdens het minisymposium dat GroenLinks-Pro- gressief Soest - verklaarde tegenstan ders van de baan - afgelopen zondag in de Praatpaal organiseerde. Ook de om streden rondweg stond op het program ma, maar dat onderwerp vermocht de gemoederen niet te verhitten. Onder leiding van GroenLinks-voor- zitter Klaas van der Schoot debatteer den Dik Stroband (voorzitter van de stichting Wolfduin en groot ijveraar voor de golfbaan), raadslid Jan Visser (mordicus tegen), statenlid Rein Bij kerk (ook tegen) en Hans Kampf, na tuurkenner- en beschermer, die echter een opvallend genuanceerd oordeel liet horen. In het forum zat ook CDA-er Kees Wantenaar, maar die was vooral vanwege de rondweg uitgenodigd en hield zich wat de golfbaan betreft op de vlakte, al moet het geval straks min of meer achter zijn huis komen te liggen. De golfbaan dus, en dan vooral de MER (Milieu Effect Rapportage, kos ten 1 a 1,5 ton, te betalen door de stich ting), die de gemeente eerst op tafel wil hebben voordat er ook maar één spa in de grond gaat. Wolfduin wil zo'n MER ook graag, maar dan vooral om te zien hoé de baan moet worden aangelegd, en niet óf, zoals het gemeentebestuur eerder heeft uitgesproken. Mooie buffer Stroband liet o.m. weten dat de door de tegenstanders betrokken stelling (dat een golfbaan strijdig is met de natuur) onhoudbaar is. "Dat is al lang een ge passeerd station." Dat het provinciale streekplan zich tegen de aanleg verzet vond hij geen probleem. "Tot 2005 mag er niks, maar daarna voorziet de pro vincie een grote stedelijke agglomeratie rondóm Amersfoort en Soest. Dan is zo'n baan een mooie groene buffer en in elk geval een garantie dat er niet iets heel anders komt." Verder wees hij er op dat de aanleg in diverse stadia met de nodige inspraakprocedures zal worden omgeven, die erg veel tijd zullen vergen. "Waar begin je dan eigenlijk aan?" wil de Visser weten. Stroband was ook niet onder de indruk van de hoge natuurwaarde die het ge bied volgens de provincie heeft. In het streekplan was al zo veel veranderd, en hij achtte het goed mogelijk dat de cate gorie-indeling (natuurwaarde) nog ge wijzigd zou worden. "Wij willen de MER graag betalen, maar dan moeten we er wel enig zicht op hebben dat de plannen niet direct worden getroffen door een provinciaal veto," aldus Stro- band. Daarom was de gemeente Soest ook bij de Raad van State in beroep ge gaan, meende hij. Bovendien wees hij erop dat op dit moment al zo'n 400 Soester de golfsport noodgedwongen elders beoefenen, en dat is toch ook heel slecht voor het milieu, want die rij den maar heen en weer... 'Hebbedingetje' Hans Kampf verraste vriend en vijand door zijn soepele opstelling. De als te genstander gedoodverfde natuurken ner bleek wel wat voor de MER te voe len. Een golfbaan zou volgens hem mis schien kunnen leiden tot een beter ge bruik van de grond. Als "hebbedin getje" moest hij er overigens niet veel van hebben. Jan Visser vond Strobands opmerking over de automobiliteit van golfende Soesters "schijnheilig" en geloofde ook niets van zijn profetieën over de stede lijke ontwikkeling, waartegen de golf baan een buffer zou moeten vormen. "Het bestemmingsplan Landelijk Ge bied is al een mooie buffer. Zo'n golf baan is een steriel grasveld met putjes, waar ik-weet-niet-hoeveel bomen voor gekapt moeten worden." Hij wilde wel eens weten waar Wolfduin al die bomen zou willen herplanten. Stroband ant woordde dat de golfbaan het vermoe- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* i delijk langer zou uithouden tegen de oprukkende verstedelijking dan het be- setmmingsplan. Bijkerk noemde Strobands betoog "slim en charmant", maar het ging wel voorbij aan het simpele feit dat het streekplan keihard nee zegt tegen een golfbaan. Dat Stroband de natuurwaar den IV en V dacht te kunnen laten te rugdraaien naar III zou hem ook niet helpen, want dan geldt nog de stringen te voorwaarde dat er geen bosgebied mag worden aangetast. "Daar valt niet meer aan te tornen," aldus Bijkerk. Hij verweet Stroband ook de MER als breekijzer te willen gebruiken, waar hij niet voor bedoeld kan zijn. Volgens Stroband gold het provinciaal nee alleen zo lang er geen alternatieve lokaties beschikbaar zijn, en die zijn er volgens hem niet. "De provincie zegt niet persé nee en erkent wel de behoefte aan een golfbaan in deze regio. Éérst moet er een integrale afweging komen, en juist daarvoor heb je een MER no- dig." Fietsen Uit de zaal kwam het verwijt dat het eni ge "vrije hoekje" waar in het Soester buitengebied nog gefietst kan worden opgeofferd dreigde te worden voor een "herensport" ten koste van het "klootjesvolk". Volgens Stroband ko men er echter fietspaden over de golf baan en wordt het gebied ook niet afge zet met een hek. "Nou. ik heb op de tv nog nooit iemand over een golfbaan zien fietsen," repliceerde Visser, maar volgens Stroband wordt het gebied juist veel toegankelijker, omdat mensen er kunnen recreëren en picknicken. Dat de gemeente een vlek van 100 hectare heeft aangewezen wilde volgens hem niet zeggen dat de golfbaan zoveel ruimte in beslag gaat nemen. "We kie zen voor de milieuvriendelijkste va riant, dat kost misschien maar 49 hecta re." "Plus de parkeerplaatsen en de kantine," aldus Visser. Uit de zaal klonk grote verbazing over Kampfs opstelling. "Hij vecht altijd voor de laatste boom, en nu dit?" Kampf probeerde zich eruit te redden door te zeggen dat hij alleen benieuwd was naar de uitkomsten van de MER. "Of er een golfbaan komt interesseert me niet, maar een MER is een demo cratisch middel. Allerlei mensen willen nu eenmaal wat, en dat moet je 'open' bekijken. De milieuhoek is niet overal tegen, maar strijdt met open vizier." Hij voorspelde wel dat het landschap heel anders zou gaan worden en pleitte voor stringente voorwaarden voor de grond waterstand en het gebruik van bestrij dingsmiddelen. "Maar angst is een slechte raadgever. In een MER kun je goed bekijken wat er kapot gaat, maar ook wat je wint." 'Sociaal verschil' Volgens Stroband doen de speeluren op een golfbaan niet onder voor die op een voetbalveld, en dat wordt ook niet als een "elitaire" sport beschouwd. Hij zag geen "sociaal verschil" tussen voet bal, hockey, golf of tennis. Op Bijkerks vraag of het denkbaar was dat Wolfduin de aanvraag voor een golfbaan zou intrekken als uit de MER zou blijken dat de schade aan het land schap te groot zou zijn, bleef Stroband het antwoord schuldig. Hij liet na enig nadenken weten zich daar persoonlijk wel bij neer te zullen leggen, maar zijn Wolfduin-medebestuurslid Adriaan Pothuizen maakte duidelijk dat de stichting dan alle moeite zal gaan doen om het plan wél acceptabel te maken. Stroband was ook niet bang dat de golf sport over enige tijd wel eens minder trendy zou kunnen worden, zodat het terrein in de toekomst vanzelf beschik baar komt voor de bouw van bunga lows, omdat er dan niemand meer komt golfen. Volgens hem heeft de golfsport juist een zeer hoog groeipotentieel. Om te voorkomen dat de baan ooit sneuvelt omdat hij gewoon te duur wordt moet hij ook "laagdrempelig" worden, on derstreepte hij. De contributie schatte V.l.n.r. het mannen-gezelschap V.d. Schoot, Kampf, Stroband, Visser, Bij kerk en Wantenaar. hij op 1000 a 1200 gulden per jaar, wat volgens hem helemaal niet extreem duur is. Zijn woorden overtuigden een van de toehoorders allerminst. "Vroeger kon je lopen van de Birkstraat naar Soestef- berg. Nu staan er twee campings, twee maneges, een nudistenkamp, en je breekt je nek over de bungalows, de ca ravans en de fietscrossers. Er is al zo weinig natuur meer, en met zo'n golf baan kun je het helemaal wel vergeten. Het spijt me voor de welgestelden, maar dit wordt de doodklap voor de natuur in dit gebied..." Zoals verwacht heeft de gemeenteraad donderdagavond ingestemd met de verkoop van zeven hectare grond op de Nieuwe Gracht II aan Asbo. Dit Soester bedrijf zal het bedrijventerrein gaan ontwikkelen. Alle fracties gingen ak koord met de transactie en de voorge nomen samenwerking. Door de grond, ongeveer de helft van het totale oppervlakte, te verkopen aan Asbo is de ontwikkeling in een stroom versnelling geraakt. Was niet tot deze transactie besloten, dan zou de ge meente veel tijd en geld hebben moeten steken in de verwerving van de grond. De gemeente blijft een vinger in de pap houden als het gaat om de toewijzing van de grond. Het is de bedoeling dat alleen Soester bedrijven op de Nieuwe Gracht II worden gevestigd: Met name de WD liet weten voorstan der te zijn van deze vorm van samen werken tussen de gemeente en het be drijfsleven. jJ.-. VUrf"'Ml HONNIKENBOSCHWEG De stichting Wolfduin, die zich beijvert voor de aanleg vn een golfbaan in het gebied Monniken boschweg, heeft de gemeente laten weten dat zij opteert voor een te- rein van 100 hectare. Daarbinnen kan dan de ruimte worden gevon den voor de feitelijke realisering van de baan. Door zo'n ruime opzet kan er bij de aanleg - als dat zo te pas komt - eventu eel om bepaalde percelen heen gegaan worden, zoals Wolfduin-bestuurslid Adriaan Pothuizen de gemeente in het laatste overleg van de werkgroep-Golf heeft meegedeeld. Globaal gaat het nu dus om een gebied met als westgrens de lokatie van de camping 't Nest en als zuidgrens de spoorlijn Utrecht-Amers foort. Van gemeentezijde is in datzelfde over leg aangegeven dat de Korte Duinen voor de gemeente "gevoelig" liggen. Uit de formulering voor de MER moet volgens ambtenaar Van Dongen op z'n minst blijken dat de stichting "daar van daan wil blijven". Uit het verslag - dat vorige week op aandringen van Jan Visser (Groen- Links-PS) openbaar werd gemaakt - 1 Op deze kaart is het gebied aangege ven dat Wolfduin voor en golfbaan wil laten onderzoeken in de MER. Het strekt zich uit van Soestduinen tot de Zandlaan, hemelsbreed ongeveer 2,5 kilometer lang. blijkt verder dat Pothuizen de suggestie heeft gedaan om nog eens met de ge meente Amersfoort te gaan praten over de eigendomverhoudingen in het ge bied. Pothuizen dacht daarbij aan tien hectare op Amersfoortse grond, waar voor dan ook een (aparte?) MER ge maakt zou kunnen worden. j DEMONSTRATIE- DAGEN bij SCHOONHEIDS INSTITUUT AVANT-GARDE 25 februari van 13.00 tot 17.00 uur: 4 maart van 13.00 tot 17.00 uur: Jan de Rooystraat 36 - Soest Telefoon 02155-269 14 Het College heeft geen problemen met het plan voor de bouw van zes wonin gen op het al sinds mensenheugenis braakliggende terrein op de hoek van de Oranjelaan en de Anna Paulowna laan in Soestdijk. Bouwbedrijf Gebrs. Higler heeft daarvoor een bouwplan in gediend. Ook de omwonenden zijn al geïnformeerd. Dat was wel nodig, want een deel van het terrein werd - overigens zonder scliriftelijke toestemming van de vorige eigenaar - door een aantal buurbewo- ners als tuin gebruikt. Dat is inmiddels niet meer zo en daarom vindt het Colle ge het niet nodig dat er nog een infor matie- en of inspraakbijeenkomst over het bouwplan wordt gehouden. Op een enkel onderdeel na - de vrijstelling om bijgebouwen tot aan de erfscheiding neer te zetten - past het bouwplan in het in voorbereiding zijnde bestemmings plan Soestdijk. Het bouwplan staat niet in de woning- bouwplanning van de gemeente, maar past wel in -de afspraken over de "in- breiding" die in het kader van de Struc tuurvisie zijn gemaakt. Het gaat om de opvulling van een open plaats tussen de bestaande bebouwing, aldus B. en W. Een makkelijk klusje had een inbreker zondagnacht op de Eigendomweg. Hij zag op een erf een auto staan, die niet was afgesloten. Bovendien bleek de ra dio met afneem-frontje nog steeds in het dashboard te zitten. De veertig-jari ge eigenaar is die radio nu kwijt. CDA-er op GroenLinks-symposium Een beetje eenzaam moet Kees Wantenaar, de enige CDA-er die zich zondagmorgen in het voornamelijk GroenLinkse ge zelschap in de Praatpaal waag de, zich wel gevoeld hebben. Vooral omdat hij alleen ook een pleidooi voor de rondweg durf de te houden. Wantenaar doelde daarbij in de eer ste plaats op de grote weg-buitenom, die het CDA vanaf de doorgetrok ken Dalweg dwars door de polder en langs de spoorbaan naar de Praam gracht wil laten aanleggen. "Je zult wat moeten," legde hij zijn gehoor uit. "Als je nuchter naar de kaart van Soest kijkt is de rondweg een logi sche oplossing voor de verkeers knelpunten, een lange-termijn-plan waar je wat aan hebt." Wat hem zelf betreft kon er eigenlijk ook wel gepraat worden over de "aantakking" van deze weg langs de spoorbaan in zuidelijke richting, zij het dan liever niet eerst afbuigend naar de Birkstraat, maar recht streeks vanuit de polder naar Amersfoort. "De bewoners van de Birkstraat hebben al veel handteke ningen opgehaald om daarvoor te pleiten," aldus Wantenaar. De "grote" rondweg en de "kleine" (de parallelroute voor de Van Wee destraat achter de Brink langs) moe ten elkaar overigens niet in de weg zitten, vond Wantenaar. "Dat moet je goed afwegen, want het moet een structurele oplossing bieden, anders blijf je maar doordokteren." Hij bekende dat hij wel eens het ge voel had dat de politiek te veel naar de kiezers kijkt en haar verantwoor delijkheid niet durft te nemen. Wat hem betreft was het beter om de rondweg, met zijn autostank en la waai, langs de spoorlijn aan te leggen dan langs een woonwijk. "Je hebt daar al lawaai van de trein, dan kan het autolawaai er ook wel bij..." En als er dan één of twee grote boeren bedrijven in het tussengebied zou den komen hoefde volgens hem voor verdere bebouwing van de polder niet gevreesd te worden. 'Wishfull thinking' Volgens Hans Kampf (IVN) maakte Wantenaar zich schuldig aan "wish full thinking". Hij wees erop dat zo'n rondweg een veel te aantrekkelijke alternatieve route voor de volslib- bende A-1 zal worden. "Dan hebben we in het jaar 2100 waarschijnlijk een vierbaans-rondweg langs een vierbaans-spoorweg." Ook GroenLinks-statenlid Rein Bij kerk fulmineerde tegen het "auto matisme" waarmee wegen worden aangelegd om verkeersproblemen op te lossen. "Dat trekt altijd nieuw verkeer aan, zoals water altijd naar het laagste punt loopt." Echte poli tieke durf bestond volgens hem uit het zoeken naar creatievere oplos singen. Hij pleitte dan ook voor een verlaagd bustarief naar de winkel centra, met name op vrijdagavond en zaterdag, zodat de mensen wor den gestimuleerd om per openbaar vervoer boodschappen te gaan doen en de quto thuis laten. Wantenaar: "Dat soort verhalen ho ren we nu al tien jaar, en het wérkt gewoon niet. Maar ja, als niemand het een echt probleem vindt zal de politiek het heus wel afschieten." Uit de zaal kwam overigens een vurig pleidooi om helemaal niets te doen en de zaak gewoon vast laten lopen. "Dan houden de automobilisten er vanzelf wel mee op." VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI m Tfié tyêm.r/1/nr/y) u///fe/ T&u/aAs/ eenvoudig en lekker, deze week voor *5 Aanbieding geldig t/m zaterdag 25 februari. S Van Weedestraat 46 II, Soest, telefoon 02155-21059 VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Een langslepende kwestie kan het wel worden genoemd. In septem ber 1993 botste de Soesterse Ma- rion Stolwijk met haar auto tegen 'betonblokken' op de Smitsweg, waar aan een oversteekplaats werd gewerkt. Marion is van mening dat er voor de obstakels gewaar schuwd had moeten worden. An derhalf jaar later is de schade nog altijd niet vergoed. Na vele brieven, telefoongesprekken en zelfs de tussenkomst van het RTL 5-programma 'Breekijzer' is er nog steeds geen oplossing gevonden. De centrale vraag is wie schuld heeft, en dus aansprakelijk kan worden gesteld voor de 1.700 gulden schade aan Ma- rions auto. Volgens de Soesterse is dat de gemeente, omdat die de aannemer de opdracht gaf aan de weg te werken en niet op de aanwezigheid van de blok ken (de fundering van gele paaltjes bij een wegversmalling) wees. Volgens de verzekeringsmaatschappij van de ge meente heeft de Soesterse zelf schuld, omdat ze beter had moeten uitkijken. Halverwege vorig jaar schakelde Ma rion de hulp in van Martien Snikkers van de Financiële Adviesgroep Van Ginkel uit Soest. Samen trokken ze ten strijde tegen de in hun ogen Soester bu reaucratie. Hoe ingewikkeld de kwestie ook moge zijn, volgens Snikkers is zijn hulp "gewoon een stukje service aan onze klanten". 'Problematisch' De uitgebreide en langdurige corres pondentie, met onder meer de afdeling Wegen, Grondzaken en Verkeer (WGV) van de gemeente en haar verze keringsmaatschappij, mocht niet baten. Woordvoerder D. van Boven van WGV betreurt het dat er nog steeds geen oplossing is gevonden, maar noemt de langdurigheid ook logisch. "Het had niet eenvoudiger gekund, het is bijzonder problematisch in deze zaak de schuldvraag te beantwoorden." Wel zegt hij: "Je moet altijd uitkijken als je in een auto rijdt." Het is echter aan de ver zekeringsmaatschappij om te bepalen wie voor de schade moet opdraaien, want de gemeente was niet ter plaatse bij de botsing, vindt hij. Volgens Marion houdt de gemeente haar poot stijf, omdat na het uitkeren van een 'relatief klein bedrag', meer mensen naar de gemeente zouden stap pen met een schademelding. Van Bo ven bevestigt dit: "Dat zou inderdaad een precedent scheppen, want er zijn zaken die nog veel langer spelen. We moeten natuurlijk wel rechtvaardig blij ven." Omdat het anderhalfjaar na de botsing een gebed zonder einde leek te worden, besloot Marion de publiciteit in te scha- &A' kelen. Het RTL 5-programma 'Breekij zer', dat benadeelde burgers en consu menten bijstaat, toonde interesse en stapte vorige week dinsdag met de Soesterse op de gemeente af, inclusief cameraploeg. Rechter Ook dit bood geen soelaas. CDA-wet- houder Ries van Logtenstein, één van de hoofdrolspelers in deze 'Soester soap', verwees Marion door naar de verzekeringsmaatschappij van de ge meente. De presentator van het RTL-programma stelde voor een der de, onafhankelijke persoon in het ge heel te betrekken. De enige die dan nog voor die titel in aanmerking komt is de rechter. De gemeente is achteraf niet gelukkig over de televisie-uitzending. Van Bo ven van WGV: "Voor de camera be staat de kans dat het allemaal een beetje wordt opgeklopt." Hij betwijfelt of het zin heeft de zaak voor de rechtbank uit te vechten. Marion Stolwijk vermoedt dat de ge meente een rechtszaak in ieder geval niet uit de weg gaat, "omdat ik de pro ceskosten niet kan betalen en ik mij daarom zou neerleggen bij het stand punt van de gemeente." Voor het geval het werkelijk tot een ju ridische procedure zou komen, wist fi nancieel adviseur Snikkers, nog altijd begaan met Marion, samen met RTL 5 de Haagse rechtsbijstandverzekeraar LAR zo ver te krijgen de kosten van een Martien Snikkers en Marion Stolwijk bladeren door de vele brieven. eventuele rechtszaak te vergoeden. Afwachten Voordat de rechter het pleit zal beslech ten, zal LAR-rechtsbijstand eerst nog met de gemeente tot een oplossing pro beren te komen. "Tot die tijd is het af wachten", weet de Soesterse. Daar is Van Boven het helemaal mee eens. Hij noemt het terecht dat alles tot op de bodem wordt uitgezocht, maar om een andere reden dan die van Ma rion: "De gemeente hoeft zich niet in een hoek te laten drukken." Bij een inbraak in een woning aan de Gerrit van der Veenstraat zijn girobe taalkaarten en eurocheques buitge maakt. Dat ontdekte de 51-jarige be woner toen hij vrijdagnacht thuiskwam. Op de Dillenburglaan is vrijdagnacht een 24-jarige Soester aangehouden. Hij reed daar in zijn auto, terwijl hij teveel alcohol had genuttigd. Bij de blaastes- ten stelde de politie vast dat hij 1,15 promille alcohol in zijn bloed had.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3