Hulleman opïïek Een volledige oogmeting bij Hulleman Optiek WD afficheert zichzelf als verliezer iACTUEEL t Ook nu! Gemeente moet 'illegale' bewoning anders aanpakken Meevaller voor gemeente (of voor Soester burgers) Beijer zit ecologisch park Noordelijke Eng in de weg PvdA-fractie loopt niet weg voor keuzes in kerntakendiscussie D66: 'Kerntakensoep wordt niet zo heet gegeten als ze is opgediend' -""u" jawmyn Nabij test WOENSDAG 22 FEBRUARI 1995 SOESTER COURANT Bescheidenheid of dommigheidje PAGINA 5 Jasmijn, armen vol bossen. Bromfiets gestolen uit stalling sporthal Donderdag marktdag, Oogmeting per computer Oogmeting per phoropter Rood-groen test Oogdruk controle Bij Van den Brink aan de Den Blieklaan AVU stort 232.348 gulden terug Bestemmingsplan met één lichte wijziging Blikschade bij aanrijding 'Overhead moet minimaal 20% lager' Krattendief gepakt Fractie ziet ruimte van 3,6 miljoen in elf jaar i - r k ufCftw ?aesiANötü •r- 'tff. r, V *0. kuihuwu DEMOCRATEN GROEN vat» J M. //«wi 2 bossen narcissen L-i blad) Bij de stalling van sporthal Beukendal is zondagmiddag een bromfiets gestolen. De eigenaar, een zeventien-jarige Baar- naar vond alleen de vernielde ketting en hangsloten terug. Gezellig hé! De Soester WD - althans de per soon die zich met de verkiezings propaganda bemoeit - moet on langs even een soort black-out hebben gehad. De WD is in de provincie Utrecht de op één na grootste partij en staat dus met lijstniimmer 2 genoteerd voor de komende Statenverkiezingen. Op de verkiezingsaffiches in Soest tooit ze zich echter (bescheiden?) met lijstnummer 3! De liberalen steken, zoals bekend, het CDA - momenteel de grootste partij in de Provinciale Staten - graag naar de kroon en men droomt in die kring mis schien al een beetje over de overname van de eerste positie. De "3" lijkt echter te wijzen op de - wellicht ook niet ge heel onterechte - vrees dat de WD haar runner-up-positie op 8 maart zal kwijtraken aan D66, want dat is op dit moment de échte nummer drie in de provincie. Bij de doorgaans toch uitge slapen WD heeft iemand - in Soest of elders - kennelijk eventjes zitten pitten. Op de aanplakborden in Soest is het VVD-affiche overigens een van de wei nige met een lijstnummer-aanduiding. D66 laat (afgezien van de zessen in haar naam) in elk geval wijselijk een cijfer achterwege. Wellicht snoepen de de mocraten op die manier nog een paar stemmen van de liberalen af, maar dat hebben de laatsten dan ook helemaal aan zichzelf te wijten. Automatisch bepalen van de glassterkte. Het bekende oogmeten tussen beter en slechter zien. Voor het juiste evenwicht. Het bepalen van de juiste leessterkte. Een meting door een non-contact tonometer. Door een luchtstootje wordt de oogdruk gevoelloos gemeten. Maak gebruik van deze GRATIS oogmeetservice. Bel of kom lang;; voor een afspraak, telefoon 1 38 59. BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometrist O.V. - Contactlensspecialist AiN.V.C. BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 02155 - 1 38 59 's Maandags gesloten Voor de tweede keer in twee we ken blijkt dat de gemeente Soest zijn zaakjes niet voor elkaar heeft gehad bij al dan niet illegale activi teiten van Soesters. Na de illegale bouwsels van Bartkowiak aan de Insingerstraat (die mogen blijven staan) bereft het een aanschrijving aan het adres van Van den Brink bv aan de Den Blieklaan. Op het perceel zouden volgens het col lege enkele voormalige dierenverblij ven illegaal worden bewoond. Er was immers geen woonvergunning voor af gegeven. Volgens het gemeentebestuur mag die vergunning niet worden afge geven, omdat dat in strijd zou zijn met het bestemmingsplan (Klein Engen- daal). In januari vorig jaar zijn de bewo ners van de dierenverblijven daarover aangeschreven. Het college stelde daar in dat ze de bewoning van de verblijven binnen drie maanden zouden moeten beëindigen. In zijn voorlopige oordeel stelt de presi dent van de rechtbank echter dat bewo ning van de voormalige dierenverblij ven niet in strijd is met het bestem mingsplan. Het perceel heeft namelijk de bestemming 'woondoeleinden'. Op dit punt kan het college, aldus de president, niet stellen dat de bewoning niet mogelijk is. Simpelweg, omdat be woning als zodanig niet in strijd is met het bestemmingsplan. Of het perceel voldoet aan de voor schriften van de bouwverordening, daarover laat de president van de recht bank zich in deze procedure niet uit. Het college kiest eieren voor zijn geld en heeft besloten de aanschrijving van vorig jaar in te trekken. In overleg met de afdeling grondzaken zal echter een nieuwe aanschrijving worden gestart. Daarbij zal de gemeente de kwestie vanuit een andere invalshoek benade ren in de hoop dat een einde kan wor den gemaakt aan de volgens de ge meente 'illegale bewoning'. Dank zij een verlaging van het ta rief van de Afvalverbranding Utrecht (AVU) krijgt de gemeente Soest ongeveer 240.000 gulden op haar rekening teruggestort. Het betreft de rekening voor de ver werking van verbrandbaar restaf val. De prijs per ton is gedaald van 175 naar 155 gulden. Omdat de de rekeningen bij wijze van voorschot al waren be taald, krijgt de gemeente nu twintig gul den per ton terug. In 1994 leverde Soest 11.617 ton verbrandbaar restafval bij de AVU in. Op welke manier Soest van deze mee valler gaat profiteren is niet bekend. Het college kon vorige week nog niet zeggen of het geld rechtstreeks ten goe de komt van de burgers of dat het wordt benut voor nieuwe investeringen. Hier over valt op korte termijn een raads voorstel van het college te verwachten. Nu al staat overigens vast dat het AVU- tarief voor dit en volgend jaar 155 gul den per ton blijft. De ideeën voor een ecologisch park in het gebied Noordelijke Eng zijn blijven steken op papier en zullen, in elk geval het komende decennium, niet worden uitge voerd. De raad stelde donderdag avond namelijk een bestemmings plan vast, waarin nauwelijks iets verandert. Het CDA, aanvankelijk gesteund door de WD en BAM, wilde via een wijzi gingsbevoegdheid de mogelijkheid open houden voor een ecologisch park en een woningbouwproject. Deze plan nen zouden alsnog kunnen woden ge realiseerd, zodra grond- en afvalver werkingsbedrijf Beijer is verplaatst. Po gingen om het bedrijf te laten verhuizen naar de Nieuwe Gracht II zijn stukgelo pen op de financiële consequenties. Omdat de wijze waarop het CDA de wijzigingsbevoegdheid in het bestem mingsplan wilde inpassen, juridisch niet door de beugel kan, trok het CDA dat voorstel na een schorsing in. Dat bete kent niet dat het ecologisch park voor goed van de baan is. Eigenlijk willen alle fracties een ecolo gisch park met een fiets- en wandelrou te laten aanleggen. Mocht Beijer wor den verplaatst, dan kunnen ze de moge lijkheid daartoe altijd nog via een arti kel 19-procedure realiseren. Tot die tijd blijft het gebied Noordelijke Eng echter zoals het nu is. Met uitzon dering van één perceel aan de Soester Engweg. Dank zij het CDA, de WD en BAM mag de Soester Graffner op een perceel aan de Soester Engweg een dubbel woonhuis laten bouwen. Het perceel had eerst de bestemming bos- tuin en krijgt nu de bestemming woon doeleinden. Dit CDA-voorstel werd met dertien tegen twaalf stemmen aan genomen. Bij een aanrijding op het Y-splitsing Soesterbergsestraat-Kerkstraat-Birk- straat bleef de schade vorige week be perkt tot de beide auto's. Ze werden be stuurd door een 23-jarige Soester en een 71-jarige Amersfoorter. De eerste zag de tweede te laat achter een andere auto vandaan komen toen hij vanaf de Soesterbergsestraat het kruispunt op reed. De PvdA-fractie in de gemeente raad heeft het College van B. en W. een complete waslijst van mo gelijke bezuinigingen voorgelegd, waarvan zij verwacht dat de ge meente er in de komende jaren het "gat" mee kan compenseren dat geslagen wordt door de korting op de uitkering van het Rijk. In een brief van 9 kantjes somt fractie voorzitter Kees Boerkoel een groot aantal begrotingsposten op, waarin naar zijn overtuiging nog gesneden kan worden. Als alge mene taakstelling kiest de PvdA voor het terugdringen van de over headkosten met minimaal 20 pro cent. Voor een verhoging van de belastingen ziet de fractie geen re den. Ook de PvdA is niet tevreden ovei^ het verloop van de (tot nu toe gevoerde) kerntakendiscussie. "Onze verwachtin gen waren in het begin hoog gespannen, maar tijdens het proces sloeg dat om in teleurstelling," aldus Boerkoel. "Het is namelijk op geen enkel moment een echte discussie geweest." Hij onder streept overigens nog eens dat het geen ordinaire bezuinigingsoperatie" mocht worden. Over het feit dat enkele fracties intussen hebben afgehaakt bij de kerntakendis cussie is Boerkoel niet erg te spreken. "Deze fracties hebben dus geen eigen mening of wensen (durven) de verant woordelijkheid als gemeentebestuur ders niet te nemen. Ze wachten af waar het College mee komt. Wij zijn nog steeds van mening dat er een echte kerntakendiscussie nodg is, en we zijn bereid daaraan mee te werken." Volgens de PvdA moet er eerst een glo bale, bedrijfskundige en economische visie worden ontwikkeld op aard en omvang van de gemeentelijke kernta ken. Met die visie in de hand moeten er vervolgens politieke keuzes worden ge maakt. Dat kan neerkomen op het uit besteden of het geheel of gedeeltelijk verzelfstandigen/privatiseren van be paalde taken. Sommige taken zullen zich daarvoor wel goed lenen, maar moeten vanuit de politiek juist als kern taak gehandhaafd worden. In andere gevallen is het precies andersom. De politie heeft vorige week een 35-ja rige man zonder vaste woon- of verblijf plaats aangehouden op verdenking van diefstal van twee (lege) bierkratjes. Hij had ze weggenomen bij een slijterij aan de Van Weedestraat en ze voor het sta tiegeld ingeleverd bjj een slijterij aan de Burgemeester Grothestraat en ander som. De man kreeg een proces-verbaal en moet binnenkort voorkomen, o.a. wegens autodiefstal. Met de gevolgen van, de rijksbezui nigingen op het gemeentefonds valt het in Soest allemaal wel mee. Dat blijkt uit de bijdrage van D66-raadslid Loet Jansen aan de suggesties die het College mee krijgt voor de kerntaken-discussie, die binnenkort echt een keer con creet gevoerd moet gaan worden. Volgens Jansen wordt de soep lang niet zo heet gegeten als ze eerder werd opgediend. Voordat Soest politieke besluiten neemt is er een up-to-date inzicht nodig in de te verwachten overschotten en te korten vanaf het jaar 2000, stelt Jansen. Met name gaat het dan om structurele tekorten die worden voorzien als de be lastingen niet worden verhoogd. Dan moet worden bekeken met welk bedrag het tekort in jaarlijkse stappen kan wor den weggewerkt, zodat ook na 2000 de begroting sluit. Verder faseren gaat ten koste van de reserve, terwijl ook de effi- ciency-taakstelling moet worden volge houden. "Wat moet, wat kan minder, en wat betekent dat voor de ruimte op de begroting?" aldus Jansen. Jansen stelt vast dat het vaak genoemde bedrag van 5 miljoen inmiddels door maatregelen en meevallers is gehal veerd tot 2,4 miljoen, en in de resteren de helft - die nog via bezuinigingen op de voorzieningen moet worden binnen gehaald - zit volgens hem nog "lucht", o.a. door de groei van het aantal inwo ners en woningen. Zijn conclusie is dat het structureel tekort vanaf het jaar 2000 ca. 2,4 miljoen bedraagt, dat inci dentele overschotten en meevallers de eerste jaren zorgen voor een begroting met een positief saldo, dat de over schotten gebruikt kunnen worden om de taakstellingsstappen zo klein moge lijk te maken ("minimale pijn voor de burgers"), en dat er elf jaar lang in het slechtst-denkbare geval ("worst case") jaarlijks f 220.000 nodig zal zijn om de rest in te vullen. Dat bedrag kan zelfs nog slinken naarmate de cijfers nauw keuriger zullen zijn. Geen uitspraak Jansen wil dus eerst weten wat mogelijk is, voordat de politieke prioriteiten daartegen worden afgezet. Met zijn overzicht - een uiterst technische op somming van begrotingsposten die voor de leek nauwelijks toegankelijk is - wil hij geen enkele uitspraak doen over wat D66 wenselijk vindt. "Het gaat er om vast te stellen wat het speelveld is; wat zijn de relevante punten en waar praten we bij de besluitvorming over?" De maatschappelijke effecten komen bij de politieke afweging aan de orde, aldus Jansen. Hij beperkt zich daarom tot "een droge opsomming van finan ciële effecten" en een "gevoeligheids analyse", en het enige politieke daaraan is dat inzicht in noodzaak en mogelijk heid voorwaarde is voor de democrati sche besluitvorming. Hij heeft vervol gens geprobeerd ui te rekenen wat op een aantal begrotingsposten minimaal of maximaal haalbaar zal zijn, ook per jaarlijkse "stap". "Het bereikbare ligt in het algemeen tussen het minimum en het maximum in," veronderstelt hij. Volgens hem is zijn overzicht dan ook "voorzichtig, zonder geflatteerd beeld". Loet Jansen (D66). Elf jaarlijkse stappe De analyse laat volgens Jan )en De analyse laat volgeni Jansen zien dat het mogelijk lijkt om in elf jaarlijkse stappen 3,6 miljoen structurele ruimte te creëren. "Nodig was 2,4 miljoen, dat betekent dat slechts twee-derde nodig is van wat minimaal globaal mogelijk is." De conclusie dat er slechts beschei den stappen nodig en mogelijk zijn blijft overeind, ook als er een flinke fouten marge wordt gehanteerd. Wat werke lijk nodig is zal de uitkomst zijn van een "iteratief' (voortschrijdend) proces, dat zich over een reeks van jaren uit strekt en jaarlijks bijgestuurd kan wor den. Voor de eerste stap kan met be scheiden maatregelen worjJen volstaan, vindt D66, al kunnen er natuurlijk wel lijnen worden uitgezet die op termijn dieper ingrijpen. Uit het technische lijstje van Jansen valt verder op te maken dat hij o.a. denkt aan het schrappen van de ambtelijke ondersteuning van adviescommissies, het kostendekkend maken van pas poorten en rijbewijzen; besparingen op kadaster, brandweer, klachtenonder- houd, energiebesparing, onkruidbe- strijding, markten, CAI-bedrijf, de energiecoördinator, het schoolzwem men en de onderwijsbegeleidings dienst. Van de bibliotheek, C-drie en Artis- hock wil D66 de eigen bijdrage verho gen, evenals de passepartout-regeling in de sport, de kunstuitleen kostendek kend maken. Verder ziet de fractie mo gelijkheden in de bijstandsregeling, de ouderencursussen en het sociaal-cutu- reel werk, de GGD, de gezondheids zorg, de afvalverwijdering en de leges voor bouwvergunningen. Een probleem is dat de overhead-toe- rekening niet duidelijk is, constateert de PvdA. Volgens Boerkoel vergen niet- wettelijke taken vermoedelijk meer overhead, maar bij de wettelijk ver plichte taken moet ook gekeken wor den naar de efficiëntie. Door de manier waarop in Soest dè toerekening plaats vindt is weinig te zeggen over de verde ling van de aandacht van het bestuurs apparaat over de taakgebieden. "De ge tallen zijn betekenisloos en onhanteer baar." 'Kleintjes' Hoewel de P.vdA zich wil beperken tot de hoofdlijnen van het beleid moet er wel degelijk ook op de "kleintjes" wor den gelet. Een veelheid aan kleine ta ken kan immers leiden tot een te hoog uitgavenniveau. De discussie moet ge richt worden op beïnvloedbare kosten en inkomsten, op het personeel (vooral de "duurdere overhead"), de diensten en een deel van de overdrachtsuitga ven. De effectiviteit kan vergroot wor den door het aantal kerntaken te beper ken en de produktiviteit te vergroten. Als algemene taakstelling ziet de PvdA voor het managementteam (de ambte lijke top) een vermindering van de overhead met minstens 20 procent. Uitbesteden en privatiseren mag van de PvdA overigens alleen onder zeer strenge voorwaarden voor de positie 'van het eigen personeel. De fractie komt vevolgens met een fors aantal voorstellen voor al dan niet om vangrijke ingrepen in de gemeentelijke begroting. Opvallend is dat de PvdA opnieuw voorstelt de vergoeding voor de raadsleden met tien procent te ver minderen. Verder wil ze de adviescom missies niet meer dan 6 x per jaar laten vergaderen (o.a. minderheden, beel dende kunst, ouderen, sportraad), wat minder vergoeding en minder ambtelij ke uren betekent. De adviescommissies gehandicapten en emancipatie kunnen worden opgeheven en de commissie woonruimteverdeling kan worden overgeheveld naar de woningbouwcor poraties. De "professionele commis sies" (bezwaarschriften, welstand, be roepschriften) mogen van de PvdA nog maar 12 x per jaar vergaderen. Minder stembureaus Andere voorstellen zijn o.a.: Op 't Hoogt beperken tot 6 x per jaar, de le ges verhogen (paspoort 100 gulden, rij bewijs 60, huwelijk 350) en het afstoten van een aantal stembureaus bij de ver kiezingen: hooguit 17 districten (met stemmachines). De fractie wil overi gens een structureel bedrag van f 200.000 uittrekken voor politiesur veillanten en wenst voor de brandweer een terughoudend beleid t.a.v. het ma terieel, omdat de regionale samenwer king besparingen kan opleveren. De kosten voor het wegbeheer wil de PvdA tot het jaar 2000 verminderen tot f 750.000,-; verkeerslichten moeten op den duur plaats gaan maken voor ro tondes; klein onderhoud moet gepriva tiseerd worden; straatmeubilair en pa pierbakken kunnen overgedragen wor den aan de winkeliersverenigingen. Het busplan moet self-supporting zijn en Soest moet de uitgaven voor de bevor dering van het openbaar vervoer voor lopig handhaven, maar op termijn ver minderen. De fractie stelt verder voor de bedrijfscontactfunctionaris en de energiecoördinator "op te heffen", drank- en horecavergunningen kosten dekkend te maken evenals de marktgel- den, en het CAI-bedrijf aan de hoogste bieder te verkopen. Onderwijs Verder moet er van de PvdA één open- bare-schoolbestuur én -directie komen en moet het onderhoud worden uitbe steed; de scholen zelf moeten het tuinonderhoud uitbesteden en mogen het voordeel gebruiken voor de aan schaf van leermiddelen. Het school zwemmen (inclusief het vervoer) moet op termijn afgeschaft worden en bij het (verplichte) leerlingenvervoer naar scholen buiten Soest moet gekeken worden naar grenzen en afstanden. Godsdienstonderwijs op openbare scholen is ook niet wettelijk verplicht, stelt de fractie vast. De onderwijsbegeleidingsdienst kan ef ficiënter werken op een minimumni veau, denkt de PvdA, en Trema '87 moet zich vooral richten op Nederlands en alfabetisering, met minder docenten in deeltijd. Bij de Volksuniversiteit moeten alle subsidies op de hobby"- cursussen geschrapt worden. Wat de gemeentelijke gebouwen be treft (sport, welzijn, onderwijs) stelt de fractie voor het eigendombeheer over te dragen (aan de gebruikers vermoe delijk). De bibliotheek kan naar C-drie, de sportzaal daar verhuist naar de v.m. Kees Boerkoel (PvdA). Alfrink-mavo, de kunstuitleen krijgt al leen subsidie voor de accommodatie (de uitleen zelf moet kostendekkend worden) en dat geldt ook voor het mu ziekonderwijs (met subsidie voor de jeugd). C-drie verliest de subsidie op theater en bowlingbaan; voor de "hob- by"-achtige cursussen en activiteiten kunnen volgens de PvdA ook vrijwilli gers woren ingezet. Sport De fractie verwacht voor de sport al een flinke besparing door uitvoering van het doelmatigheidsrapport ("niet door enkele velden uit het onderhoud te ne men") en overdracht van het beheer van alle buitensport-accommodaties aan de verenigingen (o.a. voet-, hand-, korf, honk- en softbal, hockey, jeu de boules en schaatsen). De tennisparken wil ze voor f 1,- verkopen aan de ver enigingen en beheer en organisatie van de binnen-sportaccommodaties over dragen aan de hoofd gebruikers (SoVo- Co: de Bunt, Red Stars: Beukendal, KVO: Banninghal). Onderhoud van velden en gebouwen kunnen door de beheerders worden uitbesteed. Als dat allemaal niet lukt moet het passe-par- tout hoger worden. De PvdA wil in elk geval stoppen met de subsidie voor en bemoeienis met sportuitwisseling, ook met de sportkeuring en de sportstimu- lering. Wat de kunst betreft wil de PvdA de 1%-regeling (op alles wat de gemeente laat bouwen) handhaven. De bossen moeten in eigen beheer blijven en mo gen niet verkocht worden. Het open baar groen moet "natuurlijk" worden en het onderhouden kan eventueel worden uitbesteed. Kapvergunningen moeten 100% kostendekkend worden, ruiterkaarten moeten f 100 gaan kos ten en Radio Soest moet uitzenden van 9.00 tot 18.00 uur (vanuit het gemeen tehuis). Dienstencentra Volgens de PvdA is de sociale recher che geen wettelijke taak voor de ge meente en moet er meer aandacht wor den geschonken aan het verhaalrecht (bij het begin van uitkeringen). Wat de dienstencentra Honsbergen, Vijverhof en de Drie Eiken betreft: de fractie al leen nog de huivesting van de SWOS subsidiëren en de rest privatiseren. De cursussen en activiteiten zouden voor de 55-65 jarigen niet meer gesubsi dieerd worden Het beheer van de club- en buurthuizen moet naar de gebruikers gaan, en de ac tiviteiten moeten niet meer structureel, maar op project/jaarbasis gesubsi dieerd worden. De kinderopvang-sub- sidie moet volgens de PvdA beperkt worden tot alleenstaanden met een uit kering, die anders niet aan het arbeids proces kunnen deelnemen. Huisvuil Tenslotte pleit de PvdA voor het beëin digen van de subsidie van de niet-wette lijk verplichte van de GGD, voor (een onderzoek naar) privatisering van een aantal subtaken van de huisvuil-inza- meling, de verwerking van groenafval en de lediging van beer- en vetputten, en onderzoek naar een alternatief voor "waterspoor"; in nieuwe wijken moe ten de afvoer van hemel- en huishoude lijk water al gescheiden worden. Wat de milieutaken betreft venvacht de fractie besparing door regionale sa menwerking. Ook milieu-educatie en voorlichting kan verminderd worden ("afhankelijk van de stijging van het mi lieubewustzijn bij de bevolking"); leges voor milieu- en lozingsvergunningen moeten kostendekkend worden en ook voor begrafenissen moet er een kosten dekkend tarief komen.

Soester Courant | 1995 | | pagina 5