1 HANDEL WmjËL DIT MOET U ZIEN! NEDERLAND VROM-staatssecretaris Dick Tommei te gast bij D66 ■- Soest en Baarn een Seat (f 27.395) bij Albert Heijn POPPENBEURS Knotsen vieren een 'loeigoed' carnaval h 9° ZONWERING !wï'sersS voorop Stichting ter bevordering van de Utrechtse kavelruil van start Gasoviderfamd Voorjaar in tuinkamer van Sophia van Amersfoort ut,zenenla* \mm "Ten hc* De Vaporetto® stoomreiniger, een daverend succes in heel Europa! UaDoreliós,eam by Polti bv II Over volkshuisvesting, uitbreidingslocaties en kwaliteit 25 STANDS Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Laanstraat 34a - Soest Telefoon 02155-12472 Knotsenbal op 25 februari De kracht van de reclame ligt in de herhaling JUBILEUM /Q ZONWERING SOEST *9$ SUPERSTUNT Nu een nieuw zonnescherm en straks toch lekker op vakantie! WOENSDAG 22 FEBRUARI 1995 dienst 'deren l°°* oudere e mensen i„ U k!usJes dj 1 gedacht aanu schilderij 'gbaaruialte-, pareren. 4 - - iVlUSlfv' ^vande drie0,j "'vandeM,, 'S- 'r'. 23681 SOESTER COURANT PAGINA 9 2 DAGEN DEMONSTRATIE BIJ SCHOEMAKER Op vrijdag 3 maart van 14.00 - 21.00 uur en zaterdag 4 maart van 10.00 - 16.00 uur. De Vaporetto is de ideale hulp in huis. Hij reinigt werkelijk alles en bespaart u veel tijd en geld. De mogelijkheden van dit apparaat zijn zo groot, dat wij dit alleen via een demonstratie aan u kunnen laten zien. De Vaporetto® stoomreiniger, made by Polti®. verwijdert moeiteloos vuil en vlekken met alleen leidingwater, dus zonder toevoeging van milieubelastende reinigings middelen doodt microscopisch ongedierte zoals o.a. huismijt werkt besparend, zowel in tijd als geld wordt geleverd met diverse hulpstukken voor speciale klusjes waarbij het unieke strijkijzer niet mag ontbreken Wat reinigt de Vaporetto® stoomreiniger? tapijt ramen meubels koelkasten 'vinyl •kleding 'ovens 'parket tegels sanitair 'plavuizen enz, ere. Adm.de Ruyter- c b*«cC£D* weg 111A'dam Kom uzelt overtuigen van Tei 020-6892682 Fax 020-6851449 1ARKT Zelfs voor het verwijderen van behang is de Vaporetto geschikt! 't de hele 4.1. En is >94. Hier tsvakan- vinden over indse en en die de talloze mogelijkheden Geselecteerde Vaporetto tijdens de demonstratie dealer: markt is houden iagelijks de fiets kunnen itvoerig begint ikantie- op het wordt gepre- of lan- mee? beste? sskun- an het ÏETS- 'tS en de de k- Vorige week woensdag was Dick Tommei, staatssecretaris van VROM en tevens coördinerend bewindsman voor de bouwnijver heid, te gast in Baarn op uitnodi ging van de D66-afdelingen Soest en Baarn. Zijn inleiding had als ti tel: 'De uitvoering van het ver- stedelijkingsbeleid in de regio Utrecht'. In het kader van het volkshuisvesti- gingsbeleid is het de komende tien jaar noodzakelijk 1.000.000 woningen te bouwen. Uitgegaan wordt van 70% vrije sector en 30% sociale woning bouw. De financiële middelen zijn geen probleem, maar er zijn bouwlocaties nodig. Die worden voornamelijk vorm gegeven door het zgn. Vinex-beleid. Dit Vinex (vierde nota ruimtelijke or dening extra)-beleid heeft als voor naamste doel het behouden van waar devolle gebieden, het creëren van stadsgewesten en nieuwe wijken con centreren in bepaalde delen. Tommei wil af van het idee 'weinig wo ningen per hectare, dan is het altijd goed'. Dat is nl. altijd als uitgangspunt genomen en hij was voorstander van een grotere variatie. Er zou sprake moeten zijn van gemiddeld 35 wonin gen per ha, enerzijds in een grotere dichtheid, bv. 60 tot 70 woningen per ha, en daarnaast ook lokaties van 10 woningen per ha, zodat in nieuw te bou wen wijken grotere variëteit ontstaat. Wel onderkende Tommei dat laag bouw wenselijk is. Uit onderzoek is ge bleken dat men als voornaamste wens voor een woning stelt: ruimte, vervol gens wenst men een voor- en achtertuin en een puntdak. Ook moet er beter ge keken worden naar mogelijkheden bin nen het bestaande woningbestand. Tommei is beslist voorstander van het aanwenden van de bestaande woning voorraad, maar daarbij moet naar zijn mening 'vrijheid' als uitgangspunt blij ven gelden. Uitbreiding Uiteraard moet ook onze regio uitvoe ringgeven aan uitbreiding,van de huidi ge woningvoorraad. Op 1 juli 1994 is het Vinex-accoord tussen het Rijk en de Provincie Utrecht ondertekend voor de uitvoering van de verstedelijking van het stadsgewest Amersfoort. Naast de gemeente Amersfoort worden hiertoe gerekend de gemeenten Baarn, Bun schoten, Eemnes, Leusden, Soest en Woudenberg. De Vinex-opgave voor het stadsgewest Amersfoort bestaat uit in totaal 12.700 woningen te bouwen in de eerstkomende tien jaar. Hiervan zul len 1600 woningen worden gebouwd in bestaand stedelijk gebied, vnl. Amers foort, en 11.100 woningen in de zgn nieuwe uitleggebieden. Het streekplan van 1 juli 1994 van de provincie Utrecht heeft de woningen verdeeld over twee uitleggebieden van Amers foort: de locatie Nieuwland (4400 wo ningen en de locatie Vathorst bij Hoog landerveen (6700). Hiernaast wordt in het streekplan voor 1995-2005 nog een uitbreidingscapaciteit van ruim 8400 woningen genoemd, als volgt te verde len: Amersfoort 3280, Baarn 520, Bunschoten 1071, Eemnes 563, Leus den 693, Soest 1891, en woudenberg 307. Ook voor wat betreft de nieuwe uitleg gebieden geldt dat tenminste 70% in de marktsector moet worden gebouwd. Naar de mening van vele gemeenten in de regio is het bouwen van in verhou ding veel dure woningen onverant woord en leidt tot 'ongebonden in stroom'. Er zouden naar de mening van de gemeenten meer goedkope wonin gen gebouwd moeten worden voor de eigen doelgroepen. meenten uitdrukkelijk op tot deze sa menwerking. In de discussie werd aandacht gevraagd voor de leeftijdsopbouw binnen de ste den en nieuw te bouwen wijken. Tom mei onderkende dat probleem en gaf weer dat het niet zo kan zijn dat mensen met de laagste inkomens niet in aan merking zouden kunnen komen voor behoorlijke woningen. Daartoe is te vens meer aandacht nodig voor de oude wijken. Daarbij moet de stadsvernieu wing op peil gehouden worden en die nen gelegenheidsprojecten en beveili gingsprojecten op te worden gezet. Duurzaam bouwen Ook kwam nog uitvoerig aan de orde de kwaliteit van de te bouwen woningen, mede gelet op de milieufactoren. Tom mei is absoluut voorstander van duur zaam bouwen en zal nog voor de zomer een nota zenden naar de Tweede Ka mer, om zoveel mogelijk vaart achter het duurzaam bouwen te krijgen. De staatssecretaris refereerde aan een rap port van het algemeen verbond bouw bedrijf (werkgevers in de bouw), waarin als conclusie is getrokken dat duurzaam bouwen 50.000 extra arbeidsplaatsen op zou leveren. Naar zijn mening is dat het mooiste banenplan dat er is. Waar die 50.000 werknemers dan gezocht zouden moeten worden, immers er dreigt een ernstig tekort aan vakbe kwaam personeel? Tommei gaf aan dat hij voorstander is van campagnes om de bouw te promoten en voor instroom van meisjes, vrouwen en allochtonen. Het zal dan wel nodig zijn de bouwbe- drijfstak zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Bij Albert Heijn aan de Smitshof, staat in de periode van 20 februari tot 11 maart Spanje centraal. De omende weken worden Spaanse :itrusvruchten met speciale actie lijzen onder de aandacht van het inkelende publiek gebracht, aar er is meer. In samenwer king met Albert Heijn/Auto van oorn/Soest krijgen Albert Heijn- fans de kans een Seat Cordoba t.w.v. f 27.395,- te winnen. De opdracht is simpel, De Albert Heijn >rganisatie bezorgt u een wedstrijdfor- nulier, waarop u een slagzin invult die )etrekking heeft op de actie. De meest 'eslaagde slagzin is goed voor een Seat Cordoba t.w.v. f 27.395,-. Daarnaast itelt Auto van Doorn een troostprijs be- ichikbaar (Blaupunkt radio-cassette- •ecorder t.w.v. f 399,-) en zorgt Albert Heijn Smitshof voor twee levensmid delenpakketten, t.w.v. respectievelijk f 100,- en f 50,-. Om u vertrouwd te maken met de prijs die u mogelijk te wachten staat verleent Albert Heijn de komende weken gast vrijheid aan de door Auto van Doorn geleverde Seat Cordoba. Henk van Doorn, directeur Auto van Doorn, De Seat Cordoba die in de komende weken bij AH te zien is. Foto: Goos van der Wilt overhandigde maandag j.1. de autosleu tels van het pronkjuweel aan de heer Kerver van Albert Heijn-Smitshof om te accentueren dat, ook als het auto's betreft, Neerlands grootste kruidenier qua prijs en kwaliteit op de kleintjes let. Voorrang? Tommei had begrip voor het standpunt t van de gemeenten, maar hij geeft uit- Huurverhoging drukkelijk te kennen, dat voorrang voor eigen inwoners niet altijd kan. Hij achtte het onjuist dat gemeenten trach ten door middel van privaatrechtelijke middelen onder publiekrechtelijke doestellingen uit te komen. Er worden nogal wat afspraken gemaakt met wo ningaanbieders, al dan niet in het kader van grondverkoop. Thans wordt door de inspecteur van Volkshuisvesting on derzocht in welke mate er strijdige maatregelen worden genomen met de huisvestingswet. Om zoveel mogelijk te voldoen aan de regionale opvang van woningzoeken den is het naar Tommels mening strikt noodzakelijk een betere regionale sa menwerking op te zetten. Aan het slot van zijn inleiding riep hij dan ook de ge- Een ander vroeg aandacht voor de ou deren en stelde vast dat de huurverho gingen zo hoog zijn dat zij deze huur nauwelijks meer op kunnen brengen. Tommei dacht dat de grote huurstijgin- gen inmiddels voorbij zijn en dat de huurverhoging in de komende jaren ge lijke tred zal houden met het inflatie percentage. Waar de zaal tenslotte zeer benieuwd naar was, was de stellingname van D66 binnen het kabinet ten aanzien van de besluitvorming betreffende Schiphol, uitbreiding A 73 en de hoge-snelheids- trein. Tommei kon hieromtrent helaas geen uitspraak doen. Van D66 Baarn kreeg Tommei het Gastronomisch Bommelboek overhandigd en de voor zitter van de afdeling Soest van D66 gaf hem bloemen. zaterdag 25 februari 'DE WITTE BERGEN' o.a. ANTIEKE POPPEN Open: 10.30-16.30 uur. Entree: 5,- 65+ 3,- Organisatie: Max L. Wolters foto: poppenkunst van Margueritte van Eijk Veel boeren kijken naar mogelijk heden om hun bedrijfssituatie en - resultaat te verbeteren. Een be langrijk punt vormt de ligging van de gronden. De ligging kan wor den verbeterd door ruil van gron den. Indien de gronden beter aan eengesloten liggen en/of dichter bij de huiskavel scheelt dit niet al leen een heleboel reistijd, maar ook een effectievere inzet van ar beid en machines. Dat heeft een belangrijke kostenbesparing tot gevolg. In de praktijk blijkt het voor de indivi duele ondernemer vrij moeilijk om zelf- De Plattelandsgenotsknotsen - de "andere" carnavalsclub in Soest (voor deze gelegenheid Knotsen- dam geheten) - maken zich op voor de viering van het Carnaval. Dat staat dit jaar geheel in het te ken van de koe. Dat is niet verwonderlijk, gezien het feit dat de Knotsen - zoals uit hun naam al blijkt - hun wortels grotendeels in de agrarische hoek van de Soester samen leving hebben. In de Knotsenpost, het informatieblad van de Knotsen, staan alle hoogwaardigheidsbekleders dan ook afgebeeld als exemplaren van het rundvee. Ze worden in min of meer au thentiek Soester dialect gepresenteerd met dé woorden: "Wullie binne de melkkoetjes uut de Knotsenstal en bin ne arrug groos dat wullie er dit jaar bie magge weze." De IGiotsen vieren het feest ditmaal on der aanvoering van prins Mare (Hil- horst) de Eerste. Met man en macht wordt er gewerkt aan de prinsenwagen, waarmee de Knotsen zowel aan de op tocht in Soest als die in Hoogland gaan deelnemen. Vorig jaar vielen ze dik in de prijzen, dus dat belooft weer wat. Verder is er zelfs een "Lied der Knot sen", dat op de wijs van de bekende car navalskraker Als het gras twee kontjes hoog is" gezongen dient te worden. Het lied telt vijf coupletten met evenzovele refreinen - waarin overigens geen hoofdrol voor de koe, maar voor de haan is weggelegd - en beschrijft op puntige wijze de gemoedsaandoenin gen van een Soester boerenzoon die het Carnaval viert ("...en na twee dagen feesten dan vind je 't wel weer best dan duik je het melken toch meteen weer in je nest"). Op zaterdagavond 25 februari, vanaf 20.11 uur, ontmoeten de Knotsen el kaar tijdens het grote Knotsenbal in het Knotsenhol (van de fa. Van den Dijssel) aan de Lange Brinkweg 11Het feest 1 Raad van Elf, bestuur en Knotsen deerntjes van de Plattelandsgenotsknot- wordt muzikaal ondersteund door de Eemlander Blaaskapel en Bebo Disco. Vermoedelijk is de tent al vol, omdat de meeste kaarten in de voorverkoop zijn weggegaan, maar als er nog een kaart over is (ze kosten een tientje) moet men daarvoor op zeer korte termijn naar Pieter Kuijer, Kerkpad zz 17, tel. 14955. standig een kavelruil op te starten. In feite worden dus door wat voor omstan digheden dan ook de mogelijkheden onvoldoende benut. Gelet op het grote en toenemende belang van een goede verkaveling hebben de gezamelijke landbouworganisaties in Utrecht en de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap voor Utrecht initiatieven ont plooid om te komen tot een stichting ter begeleiding van initiatieven op het ge bied van kavelruil. Mede door een be langrijke startbijdrage van de provincie is deze stichting daadwerkelijk van de grond gekomen en kunnen boeren een beroep doen op deze stichting ter on dersteuning. Het is nu aan de praktijk om aan te ge ven dat hieraan duidelijk behoefte be staat. Voor het geven van voorlichting over de mogelijkheden en voordelen en tevens voor de begeleiding van initiatie ven is een coördinator aangetrokken. Dit,is de heer G. van Leeuwen te Hou ten. De heer Van Leeuwen is voormalig bedrijfsvoorlichter en heeft in die func tie zich o.a. bezig gehouden met het uit voeren van kavelruil. Financiële voordelen Voor het uitvoeren van een grondruil zijn drie partijen nodig die gronden in brengen; dit is noodzakelijk om in aan merking te komen voor subsidiëring; is dit laatste het geval dan worden nota riële en een aantal kadastrale kosten vergoed. Deze bedragen anders al gauw zo'n 6%. Voorwaarde is wel dat het ge heel bijdraagt aan de structuurverbete ring van de betrokken bedrijven. Dit wordt bevoordeeld door de Inspecteur Landinrichting in de provincie. De mo gelijkheden zijn groter als dikwijls wordt verondersteld, mits een en ander goed wordt voorbereid. Dit blijkt uit er varing in andere provincies waar gelijk soortige stichtingen zijn opgericht en die in de praktijk bijzonder succesvol blijken te zijn. Het verstrekken van voorlichting ge schiedt kosteloos; voor de begeleiding en ondersteuning wordt een bijdrage in rekening gebracht per hectare welke daadwerkelijk in de ruilovereenkomst is opgenomen. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot de secretaris van de Stich ting ter bevordering van de Utrechtse Kavelruil, Ir. G.J.M. van de Wolfshaar, tel. 030-515034, of tot de coördinator van de stichting, G. van Leeuwen, tel. 03403-71735. IN-WEAR PARTTWO P.T.A. k CLAIRE FESTOON DUTCH HAVENS GATSBY CATH. HEFFNER •BRAX MONIQUE BROUNS Koninginnelaan 22, 3762 DE Soestdijk Telefoon: 02155-25996 - Fax: -2155-12740 a*it Sophia van Amersfoort heeft sinds kort een tuinkamer. En daar is in de winter reeds het voorjaar aan gebroken. Dat komt door de uitge breide collecties van Ravens en Brax tot Claire en Monique Brouns, Mare Aurel, Inwear, Dutch, Festoon, PTA en andere. De tuinkamer van Sophia van Amers foort toont de mode die in de lente op straat te zien zal zijn. "Door deze uit breiding kan de klant ongestoord en nog rustiger winkelen en een voor proefje nemen op het komende voor jaar," zegt Sophia van Amersfoort. Volgens haar wordt het een kleurrijk voorjaar. "De tuinkamer is een toevoe- Een blik in de tuinkamerdie aan de modewinkel is toegevoegd. ging aan de winkel die toch al zo gezellig wordt gevonden door onze klanten kring." En die klantenkring is breed en nog steeds groeiende. In de zeven jaar dat Sophia van Amersfoort aan de Konin ginnelaan is gevestigd heeft ze haar zaak ontwikkeld van een bescheiden winkel tot een modezaak van allure, die een begrip is geworden in Soest en wijde omgeving. Wie een kijkje neemt aan de Koninginnelaan, weet wat daarmee wordt bedoeld. Bij aankoop van fl. 1500,- of meer geeft Zonwering Soest vanwege het 5-jarig jubileum een GRATIS MIDWEEK- OF WEEKENDVAKANTIE in een bungalow of appartement (3-daags verblijf, 2 overnachtingen). Bezoek onze geheel vernieuwde showroom, de koffie staat voor u klaar. voor een goed advies en service Beetzlaan 24a - Soest - tel. 02155-19706 Ma van 13.00 tot 18.00 u. Di t/m Vr van 09.00 tot 18.00 u. Zaterdag van 10.00 tot 16.00 u.

Soester Courant | 1995 | | pagina 9