Weer nationale titel voor Eva Janssen der: "Vertrouwensband et team is niet gebroken" Stam/SoVoCo houdt zicht op eindstrijd om beker Matig duel van Soest en Nijenrodes Eerste helft fataal voor Red Stars Vijf-tegen-één: nieuwe spelvorm bij zaalvoetbal Titelkansen DVSB geslonken Armetierig SEC weigert te werken VOLLEYBAL lleen samenwerking met leiding stokte Zaterdag valt beslissing in De Bunt Beginstand tevens eindstand in Breukelen VOETBAL zondag Heren verdedigen niet; incompleet damesteam te ongeduldig BASKETBAL VOLLEYBAL Hees kan op 11 maart promotie afdwingen ZAALVOETBAL DVS/Lazy Louis en Firtina'93 niet tegen elkaar Dressuurwedstrijd in manege Eldorado ATLETIEK VOETBAL zondag ZAALVOETBAL DAMMEN BOWLING Bowlers uit Soest slaan goed figuur op toernooi Arnhem Onverwachte nederlaag tegen Hiltex OENSDAG 1 MAART 1995 SOESTER COURANT PAGINA 13 Soest atlete ook de snelste op de 1.500 meter bij A-meisjes Aanval en middenveld laten het afweten tegen WIJ: 0-2 Sanitair 3e vertrouwensband met de overi ge speelsters van Stam/SoVoCo 1 heeft geen invloed gehad op het [tussentijdse vertrek van Judith La- zonder. Dat heeft de volleybalster desgevraagd aan deze krant mee gedeeld. Het bestuur van de eerste divisieclub feaf, nu bijna twee weken geleden, te jkennen dat Lazonder was opgestapt, omdat de vetrouwensband met zowel trainer/coach Servaas Klute als die met het team was gebroken. Lazonder stelt met nadruk dat ze zich alleen niet langer kon verenigen met be paalde sociale en technische aspecten van de leiding. Het vertrouwen met de rest van de speelsters was op geen enke- Kle wijze geschaad, aldus Lazonder. "Verder wil ik me er niet over uitlaten. Ik heb geen zin om de vuile was buiten te hangen." De buitenaanvalster zal voorlopig gaan aftrainen bij het derde damesteam. Hoe haar volleybal-toe- komst er komt uit te zien, weet ze nog niet. "Ik neem op dit moment nog geen be sluiten en ga gewoon afwachten. Alles is nu nog zo vers. Ik zie wel wat er op me afkomt." Vast staat dat Lazonder niet bij het eer ste team van Stam/SoVoCo terug keert, zo lang Klute trainer/coach is bij de Soester club. Volgens het bestuur is het de bedoeling dat hij zijn drie-jarig contract, dat in mei 1996 afloopt, uit dient. Ondanks de 3-2-nederlaag in en tegen Zaanstad houden de dames van Stam/SoVoCo uitzicht op de halve finale van het toernooi om de nationale beker. In De Bunt kunnen de volleybalsters komende zaterdag in de 'return' revanche nemen. Het verschil met de competitiewed strijd, die een week eerder met 1-3 werd verloren, was groot. Winstpunt voor Stam/SoVoCo was dat er weer een team in het veld stond. "De hectische week is voorbij, we kunnen ons nu weer volledig bezig houden met volleybal," verklaarde Servaas Klute, de coach van de Soester damesploeg. Een en ander was terug te zien in het spel. Vooral met de service bracht Aan een matig duel in de modder poel van Breukelen heeft Soest een punt over gehouden. De be ginstand was zondag tevens de eindstand. Omdat Soest in de eer ste helft te veel energie verspeelde, kon het lichte overwicht niet in een overwinning worden uitgedrukt. De blauwhemden begonnen met veel elan aan het duel, ook al moesten ze te gen de straffe wind in voetballen. Je roen van Veenendaal zette doelman Persoon van Nijenrodes tweemaal aan het werk. Na een vrije trap en een felle inzet van de linksbenige spits voor kwam Persoon twee keer dat de bal in de bovenhoek van zijn doel zou ver dwijnen. Nijenrodes moest het in de eerste helft vooral hebben van uitvallen en die wa ren niet van gevaar ontbloot. Martin Kamminga kopte de bal uit een hoek schop tegen de lat en de palen rondom Gerard van de Bedum zouden nog en kele keren worden geschampt. Op het zware veld zakte het spelpeil zienderogen. Bij het afspelen van de bal was de nauwkeurigheid ver te zoeken en de bal verdween dan ook vaak over de zijlijn. Ook het grote aantallen hoek schoppen was opmerkelijk. Soest stichtte in die situaties weinig tot geen gevaar, Nijenrodes wel. Brandstof Ondanks dat ze de wind in de tweede helft in de rug hadden, bleek dat Soest teveel brandstof had verbruikt. De ploeg combineerde nauwelijks meer. Peter van den Berg slaagde er nog een keer in zijn hoofd tegen de bal te druk ken, maar mikte te hoog. Een schot van Ferenc Kleinegris ontbeerde snelheid. Kort voor tijd leek Kamminga succes te krijgen, maar Paul Hilhorst kopte de bal na een inzet van de Breukelense spits uit de doelmond. Scheidsrechter Gerritsen floot zondag middag coulant, maar trok uiteindelijk toch een keer de gele kaart. Die was be stemd voor Erni Grittink van Nijenro des, die herhaaldelijk over de schreef ging. In de eerste helft van de uitwed strijd tegen DBV Rowic gaven de heren van Red Stars niet thuis. De basketballers weigerden hun de fensieve taken uit te voeren en ver oordeelden zich daarmee tot een nederlaag: 83-77. Het kwaad was voor rust al geschied. De Dordtse ploeg genoot na twintig mi nuten van een voorsprong van zestien punten (52-36). Coach Rinus Valk had voor die periode geen goed woord over voor zijn spelers. "Ik heb er op geha merd dat ze die nummer veertien (E. Pieters) kort moesten verdedigen, maar hij mocht twintig punten scoren in de tweede helft. Hij scoorde vijf driepun ters, veel te veel. Zo'n speler mag je geen ruimte geven, maar hij kreeg die wel." John McClaine, de beste schutter bij Red Stars, kreeg nauwelijks gelegen heid om vrij aan te leggen en bleef op acht punten steken. Maar de Ameri kaan in Soester dienst gaf in defensief opzicht zijn visitekaartje af. Hij werd na rust belast met de bewaking van Pieters en deed dat uitstekend. Pieters scoorde nog maar één keer. Omdat de touwtjes in de verdediging strakker werden aangetrokken, was er in de tweede helft toch nog sprake van een wedstrijd. Red Stars naderde tot vijf punten, maar moest uiteindelijk de tol betalen voor een zwakke eerste- helft. De press die Red Stars drie minuten voor tijd van stal haalde, leek Rowic in de problemen te brengen, maar aan het einde van de rit trok Red Stars met lege handen huiswaarts. Dames De absentie van Yvonne Hurenkamp, Leontine Jansen en Antoinette van Ee- ten was zaterdag te veel van het goede voor de dames van Red Stars. Even goed lag een overwinning op papier voor het grijpen tegen Blue Herons, maar de ploeg speelde te ongeduldig. Vooral voor rust werd te snel een schot- Geraldine Melgert (8) en Claudia van Drie (11) van Red Stars komen niet aan de bal tijdens het duel met Blue Herons. Foto: Goos van der Wilt poging gewaagd tegen de zone-verde diging van de gasten. De meeste lever den geen succes op en bij gebrek aan een aanvalsrebound, kon Blue Herons van 8-7 naar 10-17 'breaken'. De gas ten uit Vianen hadden bovendien wel een goed schot in huis, waardoor Red Stars in de bucket noodgedwongen meer ruimte moest weggeven. Blue Herons profiteerde ook daarvan, mede doordat Red Stars in de rebound niet goed uitblokte. Grote makke bij de Soester basketbal- sters was dat de omschakeling van ver dediging naar aanval te traag verliep. Daarmee verzuimden ze hun sterkste wapen in de strijd te gooien. Toen Blue Herons de 17-19-ruststand vlot ver grootte naar 17-34, dreigde Red Stars te worden weggespeeld. De ploeg reha biliteerde zich enigszins door tot acht punten terug te komen. Red Stars, dat in verliespunten nog steeds virtueel de derde plaats bezet, verloor met 40-50. Stam/SoVoCo de tegenstander in de problemen. Zaanstad werd gedwongen de ballen voornamelijk naar de buiten kant te spelen en daar hing regelmatig een Soester blok. Aan de andere kant van het net had Stam/ SoVoCo de service van Zaanstad meer onder controle. Daardoor kon de ploeg vaak haar eigen, gewenste spel op het veld tot uiting brengen. Niet voorkomen kon worden dat Zaan stad de wedstrijd won. De setstanden gaven echter een vals beeld van de ware krachtsverhoudingen, want volgens Klute waren beide ploegen van begin tot eind aan elkaar gewaagd. Dat het verschil in de sets groot was (15-6, 8-15, 15-9, 9-15, 15-7) kwam omdat de winnende ploeg steeds een serie punten maakte. Soms in het begin van de set, soms later in de set. Voor de rest hielden de teams gelijke tred met el kaar. Volgens Klute biedt de 3-2-nederlaag perspectief voor de thuiswedstrijd, za terdag om 17.00 uur in De Bunt. Met een 3-0- of 3-1-overwinning plaatst Stam/SoVoCo zich voor de halve fina le die op zaterdag 15 april wordt ge speeld in Nijmegen. Direct daarna volgt de finale. VOETBAL zaterdag Voor de tweede maal binnen twaalf maanden kan Hees promotie af dwingen naar de tweede klasse van de afdeling Utrecht. Winst op De Posthoorn op zaterdag 11 maart is voldoende voor de Soesters. Het duel tussen de twee periode kampioenen uit Soest en Amers foort wordt zo goed als zeker ge speeld op het terrein van Baarn aan De Geerenweg in Baarn en begint om 14.30 uur. In tegenstelling tot eerdere berichten is de winnaar van de wedstrijd zeker van een plaats in de tweede klasse. In het vorige seizoen miste Hees pro motie door in de na-competitie met 1-0 te verliezen van Kamerik. In de kwartfinale van het bekertoer nooi zijn DVS/Lazy Louis en Firti na'93 niet aan elkaar gekoppeld. Beide clubs spelen in die ronde wel thuis in sporthal Beukendal. Hoofdklasser DVS/Lazy Louis ont vangt op maandag 27 maart om 20.00 uur Burger. Van die ploeg werd vorige week in de competitie nog met 5-7 verloren. Om 21.00 uur krijgt Firtina'93, de enige van de acht ploegen die niet in de hoofd klasse uitkomt, Abma op bezoek. De twee Soester clubs bereikten vo rig jaar ook de kwartfinale. DVS/Lazy Louis werd toen uitge schakeld door Eemnes, Firtina'93 sneuvelde in de halve finale. Ongeveer zestig ruiters doen op zon dag 5 maart mee aan de indoor-dres- suunvedstrijd van de landelijke rijver- eniging Eldorado. De wedstrijd wordt gehouden in ruiter sportcentrum Eldorado aan de Bos straat, begint om 10.00 uur en is rond 18.00 uur afgelopen. Vijftien vereni gingen zijn vertegenwoordigd. In Soest is niemand te vinden die van SEC-zondag vloeiende combi naties, oogstrelende acties en won derschone doelpunten verwacht. SEC moet het hebben van stofzui gers, waterdragers, allesreinigers en geurvreters. Hard werken is voor SEC het enige draagvlak dat kan leiden tot succes. Maar als de ploeg zelfs geen inzet heeft, dan houdt het snel op en valt er op de Bosstraat-West niet bepaald te genie ten. Zoals zondagmiddag, toen het be scheiden WIJ vrij simpel met 0-2 won van een armetierig SEC. Ook Ruud Maas klaagde na afloop. "We moeten het hebben van karakter en inzet en dat hadden wij vandaag niet. Het was een hele slechte wedstrijd," vatte de voetbaltrainer het duel nog op milde wijze samen. Het was niet om aan te zien, wat SEC op de mat legde. Een aantal toeschouwers vond op de over dekte tribune nog wel beschutting tegen wind en regen, maar de spelers van SEC lieten hen behoorlijk in de kou staan. Strafschop SEC creëerde geen enkele kans, of het moet die van de herstelde Marco Mar- tens zijn geweest. De gelegenheids middenvelder scoorde bijna, op veld 2. Zelfs de spelers van Hees wisten niet waar ze aan toe waren, toen ze nog maar één tegenstander tegen over zich hadden staan. Scheids rechter A.W. Booy had zojuist binnen een halve minuut vier van de vijf Hakkie-spelers voor twee minuten van het veld gestuurd. Dat opzienbarende, misschien wel unieke feit deed zich maandagavond voor in sporthal Beukendal. De 'mon dige' Blaricummers, die evenmin ver zuimden elkaar de huid vol te schelden, hadden het aan zich zelf te wijten, dat ze tegen tijdstraffen opliepen. Al was de inleiding voor de serie straffen wellicht eningszins zwaar. In elk geval moesten drie spelers binnen vijf seconden van het veld af. Dat ge beurde bij een stand van 6-6. Hees pro fiteerde snel (7-6), maar koos voor de sportieve oplossing toen vervolgens ook de doelman van Hakkie tijdelijk werd verbannen. Hees, dat zonder In de voorlaatste wedstrijd heeft DVSB een onverwachte nederlaag geleden tegen Hiltex. Hierdoor zijn de titelkansen van de dammers geslonken. DVSB heeft nu één punt achterstand op koploper Nij- verdal. Die ploeg ontmoet in de laatste speel ronde Apeldoorn dat derde staat en bij winst op gelijke hoogte kan komen. Als DVSB dan van Utrecht wint, zijn de dammers uit Soest en Baarn alsnog kampioen. Maar DVSB heeft het niet meer in eigen hand. In de wedstrijd tegen Hiltex liet A. van der Ploeg onnodig de winst liggen en moest hij genoegen nemen met remise. A. Tjon A Ong en D. Kromhout voeg den daar overwinningen aan toe, maar toen kwam de klad er in. Van Niel en De enige keer dat doelman Edwin van de Lans daadwerkelijk in actie moest komen, was bij een strafschop voor WIJ. Op een stand van 0-1 schoot hij de bal via de paal naast. Daarmee zorg de hij voor gerechtigheid, want de bal had nooit op de stip gelegd mogen wor den na de overtreding van Jos Kramer die eigenlijk niet eens als zodanig mocht worden beschouwd. WIJ had de strafschop niet nodig om te winnen. De IJsselsteiners konden het zich veroorloven de ene na de andere kans te verknallen. De mooiste kwam voor rust op naam van Ronald de Jong die van twee meter naast schoot. Kort na de pauze was het toch raak. Pa- trick Schriel van WIJ schoot de bal uit een vrije trap in. Maarten van Daalen dook de bal de hoek in. Had SEC maar een spits gehad van het kaliber Schriel, die bij WIJ notabene als libero speel de. Telkens als hij mee naar voren kwam, dreigde er gevaar voor SEC. Daarentegen hadden Jeffrey Dorre- stein, Dave Leijenhorst en Eric Looi- jsen niets in te brengen. Ook al omdat het middenveld nauwelijks voor aan sluiting zorgde. Elke bal werd wild naar voren getrapt en net zo snel door de coach en wisselspelers drie keer een voorsprong had verspeeld, hield de bal in de ploeg. Pas toen er weer twee Hak kie-spelers in het veld stonden, tikte Pe ter de Jong, mede op verzoek van de te genstanders, de bal in het doel: 8-6. In de laatste minuten scoorden beide teams nog één keer. Namens Hees schoot Edwin Lazonder eenmaal raak. Peter de Jong en Eric Looijsen troffen vier keer doel. Het fraaiste doelpunt kwam op naam van De Jong die vanuit zijn eigen doelge bied de bal over de sluitpost van Hakkie in het doel mikte. De Jong en Looijsen hadden vorige week ook al elk vier doelpunten ge maakt. Dat gebeurde in het duel met Buna, dat met 1-14 werd gewonnen. Lazonder maakte er toen twee, evenals de invallers Tim Braaksma en André Haringsma. Van Wijk hadden niets in te brengen en De Bruyn werd van het bord geveegd. Het betekende zijn eerste nederlaag van dit seizoen. Weistra won dank zij een fout van zijn tegenstander en bracht de tussenstand op 8-8. Hiltex kwam weer op voor sprong, omdat De Kruiff er hopeloos voor stond (8-10) en omdat Den Os niet verder kwam dan remise, was de nederlaag een feit. De Stand aan kop is als volgt: 1. Nijver dal 16 punten, 2. DVSB 15 punten, 3. Wageningen en Apeldoorn 14 punten. Het programma van de laatste speel ronde ziet er zo uit: DVSB-Utrecht, Nijverdal-Apeldoorn, Wageningen- Hiltex. Dave Leijenhorst probeert zich een weg te banen door de defensie van WIJ. Foto: Goos van der Wilt WlJ-verdedigers teruggekopt naar het middenveld. Daar stonden alleen WLJ-ers. Balbezit duurde meestal kort bij SEC dat nog blij mocht zijn dat het voor de strafschop (in de 63ste minuut) al niet 0-2 of 0-3 stond. Stootkracht "Voorin hebben we geen stootkracht en op het middenveld komen we kracht te kort," beaamde Ruud Maas de situatie. Hij hoopt op betere tijden, zodra Peter de Jong en Marcel Dorrestein hun schorsingen hebben uitgezeten. "Voor al Marcel Dorrestein draait de laatste weken goed," aldus Maas die Ramon Heijnen niet in de selectie opnam. De spits moet één keer in de twee weken op zondag werken en Maas ziet het niet zit ten om hem de ene keer wel en de ande re keer niet op te stellen. "Ik kan na tuurlijk alles maken, maar ik denk niet dat dat goed is." De trainer weet echter ook dat hij niets achter de hand heeft. Eén slechte speler vervangen gaat nog wel, maar zondag had Maas wel zes spelers kunnen wisse len. "Voor de wedstrijd weten ze alle maal wat er moet gebeuren, maar in de wedstrijd voeren ze het niet uit," klaag de Maas. Dat was nog een verschil tussen SEC en WIJ, want de IJsselsteiners speelden meestal wel vanuit hun positie. Het le verde voldoende kansen op, maar slechts één doelpunt. Tot de 85ste mi nuut. Toen mocht WIJ ongestoord opkomen vanaf het middenveld. Toen eindelijk een Seccer besloot om actie te ondernemen, schoot invaller Willy Versteeg de bal vanaf twintig meter over Van Daalen maar onder de lat het doel in. SEC 'scoorde' alleen bij scheidsrechter Odijk. Hij schreef Mike van de Broek en Eric Looijsen op, als mede de WlJ-ers Zoltan de Rover en Richard van Rooyen. Tijdens een dubbeltoernooi in Arn hem zijn Bart Breunesse en Ad van de Schoot als vierde geëindigd. Namens de Soester Bowling Vereniging deden vier teams mee. In het singletoernooi bereikten drie Soesters de finale. Daarin eindigde Pe ter Brehler ook als vierde. Hij had een pinfall van 2.125. Bart Breunesse werd vijfde (2.119) en Peggy Breunesse be zette de zevende plaats (2.083). In de wekelijkse competitie verbeterde Eef Kamphorst zijn persoonlijk record. De speler van Van Ede kwam uit op een game van 219 en neemt daarmee de derde plaats in de top vijf in. Zijn serie beëindigde hij met een pinfall van 536. De Lucky Loosers hadden geen ver weer en verloren met 4-1. Verrassend was de zege van Omega (laatste in de maandag-league) op kop loper Zilveren Ster. De 'underdog' ze gevierde met 3-2. beslissende demarrage. Dat er slechts zeven meisjes in de finale stonden, doet geen afbreuk aan haar prestatie, vindt de scholier: "De concurrenten waren er wel. Die meisjes kunnen hard lopen en die heb ik verslagen. Dat er maar zeven meedoen, doet dan niets af aan mijn kampioenschap. Wat heb ik eraan als er meisjes meedoen die boven de vijf mi nuten lopen. Voor mij betekent dit heel veel." De viervoudig nationaal kampioen vond het fijn dat haar trainer René van Zee speciaal voor deze gelegenheid uit Oostenrijk was overgekomen. De on langs geëmigreerde Soester komt ko mend weekeinde weer naar Nederland. Dan zal hij Janssen bijstaan tijdens het Nederlandse kampioenschap cross in Wassenaar. De sterren lijken gunstig te staan voor Janssen. "Ik heb het parkoers nog niet gezien, maar heb gehoord dat er heuveltjes en mul zand in zitten. Dat kun je vergelij ken met de Sylvestercross en het par koers in Uden. Daarin heb ik gewonnen van Karin Dekkers. Maar er zit ook een lang, vlak stuk in. Ik zie het wel." Karin Dekkers, op de 1.500 meter der de, is in de cross de voornaamste con current van Janssen. Beiden voeren na vijf wedstrijden het klassement van het nationale circuit aan. In Wassenaar staat niet alleen het Nederlandse kam pioenschap op het spel, maar vooral ook de eindzege in dat circuit. Eindigt Janssen voor Dekkers, dan wint ze en wórdt ze afgevaardigd naar Birming- ham in Engeland, waar op 25 maart de wereldkampioenschappen worden ge houden. Na diverse kampioenschap pen en selecties voor Jong Oranje, is Janssen toe aan een WK. Volgens Marion van den Broek, tegen woordig ook trainster van Janssen, gaan er geruchten dat ook de nummer twee van het eindklassement wordt geselec teerd en misschien wel een groep A-meisjes. Janssen gaat er vooralsnog van uit dat alleen de winnaar van het na tionale circuit van de KNAU naar Bir- mingham mag. Ze zal in elk geval niets aan het toeval overlaten."De dag van te voren ben ik nog wel zenuwachtig, maar je moet er nuchter tegen aan kijken. In de loop van de tijd ben ik minder ze nuwachtig geworden, omdat je meer er varing hebt. Ik heb nu meer belangrijke wedstrijden gelopen. Zondag was ik ge spannen, maar dat noemen we gezonde spanning. Ik ga gewoon m'n best doen. Dat vind ik een fijner uitgangspunt dan dat ik ga denken 'o jé, ik moet winnen." Ook bij de meisjes A is Eva Jans sen de snelste op de 1.500 meter. Dat bewees de Soester atlete tij dens de Nederlandse kampioen schappen indoor die zondag in de Houtrusthallen in Den Haag wer den gehouden. Na vier minuten en ruim 39 seconden wist ze dat ze haar vierde gouden medaille kon gaan ophalen. Ze voelde zich sterk en had zin in de eindstrijd, waarop ze zich lange tijd had voorbereid. Haar goede vorm kwam tot uiting in de wedstrijd die ze van meet af aan bepaalde. Janssen kon elke tem poversnelling bijbenen en legde alle at leten haar wil op. Toch zou ze niet de hele tijd op kop lopen. "Bij kampioen schappen loop je op plaats, niet op tijd. Je kan wel hard gaan, maar je moet na tuurlijk niet het hele veld op sleeptouw nemen," verklaarde de zeventien-jarige Soesterse haar tactische race. Twee ronden voor het einde nam ze echter definitief het initiatief in handen. Ze versnelde, bleef aan kop lopen en Foto: Goos van der Wilt P^aatste °P 100 meter van de finish een Installatiebedrijf j Telefoon (02155)-1 30 14

Soester Courant | 1995 | | pagina 13