Wethouder: "Ik hoop dat de fracties niet teveel in sport zullen snijden" Clustering van accommodaties en beheer ervan in handen van clubs ISPORTr Ries van Logtenstein wil niveau sport niet aantasten Derde titel op rij Livestro in competitie De Snoekbaars Tom Versteeg en Van de Bor marathonkampioen Eemland Finalisten De Springbokken Promotie blijft lonken voor heren van De Duinkikkers WOENSDAG 1 MAART 1995 SOESTER COURANT VTLl Ja?fari 1996 moet bin"en de sportsector elk laar iL^erZ^6"1 bezuiniZd- En de komende jaren hoe- yen deSoester sportverenigingen sowieso niet terekenen opgeld ]0or nieuwe mvestermgen. liet zijn twee financiële maatregelen die al enige tijd bekend zijn. Zo maakte het college vorige week bekend op welke wijze de jaarlijkse taakstelling van 128.400 gulden zou kunnen worden gerealiseerd. Het college denkt aan bet uit het gebruik en onderhoud nemen van zes sportgrasvel- den, eentariefsverhoging van vijf gulden voor het passe-partout en minder ondersteuning voor de Vereniging Sportraad Soest. PAGINA 15 Tot overmaat van ramp moet de gemeente de broekriem nog strakker aantrekken, omdat het rijk de subsidiekraan minder ver opendraait. De gemeente krijgt straksperjaar miljoenen gul dens minder te besteden. Om die klap op te vangen, is in politieke kringen de kerntakendiscussie op gang gebracht. De vraag is: wat zijn wel en wat zijn geen kerntaken van de gemeente? Elke sector krijgt straks te maken met extra bezuinigingen, dus ook de sport. Hoe en in welke mate, zal de komende maanden duidelijk worden als de fracties hun standpunten openbaar bespreken en de gemeenteraad uiteindelijk de knoop doorhakt. Fusies, clustering, privatisering, eigen beheer, verplaatsing van accommodaties, verhoging van het passe-partouttarief doel matigheid. Het zijn, buiten de lijnen, de nieuwe stopwoorden in de sportsector. Wordt het niveau van de sport aangetast? Zijn er straks clubs die het hóófd niet langer boven water kunnen hou den Wordt de sport het kind van de rekening? Of vindt het ge meentebestuur een formule, waarbij een gezonde basis voor de sport behouden blijft? Is sport te duur of is sport veel geld waard? De ideeën van de fracties op een rijtje en een gesprek met de wet houder van sportzaken, CD A-er Ries van Logtenstein. WMÉsfc Meerderheid van fracties geeft voorzet voor: SCHAATSEN TURNEN Eline van Luyn naar NK voor C- turnsters JEU DE BOULES Jeu de boulesteams van De Gemshoorn naar hoofdklasse Voor provinciale kampioenschappen TURNEN WATERPOLO Om maar met de deur in huis te vallen: Ries van Logtenstein, sinds vorig jaar wethouder van sportzaken, Iaat het achterste van zijn tong niet zien. In dit stadium is dat volgens hem onmogelijk. "Ik kan niet een beleid opzetten, zonder dat ik weet wat de kerntaken discussie oplevert ten aanzien van de sport. Als de politiek vanuit financieel oogpunt van mij verlangt dat ik dieper in de sport ga snijden, is dat een opdracht voor mij. Dat vergt natuurlijk wel tijd, want bezuinigingen kun je niet ineens doorvoeren." De acht fracties die in de gemeenteraad zijn vertegenwoordigd, moeten uiterlijk komende vrijdag hun visie schriftelijk hebben ingeleverd bij het college. Van Logtenstein wil wel een voorzet geven. "De kerntakendiscussie is bepalend, maar ik hoop dat de fracties niet teveel zullen snijden." Met minder geld nog meer doen in de sport, is het credo van de CDA-be- windsman. Want dat er geld moet wor den bespaard, dat is zo klaar als een klontje. Zal Van Logtenstein zich hard maken voor de sport als de fracties het mes er te diep in zetten? "Daar zijn de sporters zelf mondig ge noeg voor. Ze hebben daar verenigings mensen voor en de Vereniging Sport raad Soest. Natuurlijk zal ik mijn winkel beschermen, maar ik moet mijn hele winkel beschermen. Daarin zitten ook volkshuisvesting, openbare werken, milieu, sociale zaken en bedrijven." Integratie Hoe dan ook, integratie is het tover woord als de politiek het sportbeleid onder de loep neemt. Over fusies wordt (nog) niet gerept. Het college en de fracties beseffen dat de tijd niet rijp is voor een dergelijke, gevoelige discus sie. Het verhaal van één zaterdag- en één zondagvereniging (voetbal) lijkt Los gezien van de kerntakendiscussie moet de sport vanaf 1996 in ieder geval 128.400 gulden per jaar besparen. Het college heeft daarover een voorlopig standpunt ingenomen. Daaruit kan de lezer min of meer de voorkeur proeven voor een clustering van accommodaties aan de Bosstraat. Van Logtenstein wei gert namen van verenigingen te noe men. Hij beseft dat zoiets bijzonder ge voelig ligt. Maar duidelijk is dat het hierbij met name gaat om sportorgani satie Soest, SEC en de clubs die nu nog aan de Koningsweg zijn gevestigd (Mixed Hockey Club Soest, honk- en softbalvereniging De Knickerbockers en jeu de boulesvereniging De Gems hoorn). Die optie is al eerder geopperd. Enkeie jaren geleden sprak de politiek al over de verplaatsing van sportpark Konings weg naar de Bosstraat. Die ging toen niet door, omdat er dan voor miljoenen guldens kapitaalvernietiging zou zijn gepleegd. Het oude plan heeft echter altijd ergens in een la gelegen en die la is inmiddels opengetrokken. Anders lijkt het voorlopig standpunt van het college niet te verklaren. Vol gens burgemeester en wethouders kun nen Soest (nu zes velden) en SEC (nu vier velden) ieder twee velden inleve ren. Ook de twee grasvelden van MHC Soest zijn in de ogen van het college overbodig. Op de Bosstraat-Oost en - West zouden derhalve in totaal vier velden vrij ko men en dus zou er ruimte ontstaan voor MHC Soest, De Knickerbockers en De Gemshoorn, terwijl eerder ook al de mogelijkheid is geopperd om kynolo- genclub Zoys gebruik te laten maken van de Bosstraat-West (SEC). Zo simpel is het niet volgens Van Log tenstein. In zijn voorlopig standpunt stelt het college namelijk dat verschil lende clubs gebruik kunnen maken van één accommodatie, maar dat ze hun ei gen kantine moeten behouden. Niette min zegt Van Logtenstein ook: "We zijn nu bezig met haalbare initiatieven." Feit is dat er aan de Bosstraat, aan de zijde van de Wieksloterweg, voldoende ruimte is om genoemde vereniging on derdak te bieden. Hees (Kooiweg) en WZ'49 (Eemweg) blijven vooralsnog buiten beschouwing in het voorlopige standpunt van b en w. Het terrein van Hees (twee velden) ligt op particuliere grond (van AMEV) en WZ'49 mag de vier huidige velden blijven gebruiken. Over het afstoten van bestaande velden is bekend dat het bestuur van de Ver eniging Sportraad Soest (VSS) daar niet afwijzend tegenover staat. Mits blijkt dat de velden daadwerkelijk over bodig zijn. De VSS heeft zich nog niet uitgelaten over welke velden uit het ge bruik en onderhoud zouden kunnen worden genomen. dan ook achterhaald. Dat er bijstellin gen in de structuur van de sport zullen komen, is volgens Van Logtenstein wel zeker. "Ik denk dat integratie in bepaal de mate kan worden ingezet, daar heb ben de clubs ook baat bij." De grootste financiële en praktische winst op dat gebied kan mogelijk in 1998 worden gemaakt, stelt de wethou der. In dat jaar staan verschillende hoge investeringen op de agenda. Zoals de vervanging van de dure lagen van de twee kunstgrasvelden van MHC Soest, die dan zijn afgeschreven. Vervanging vergt een investering van ongeveer 800.000 gulden. Voor dat geld kunnen ook elders nieuwe kunstgrasvelden worden aangelegd. Nog steeds zonder namen te noemen stelt Van Logtenstein dat in de toe komst mogelijk een nog grotere inte gratie binnen de sport op gang wordt gebracht. Wat dat betreft is het niet denkbeeldig dat nog nleer oude plan nen uit de kast worden gehaald. Functie Duidelijk is dat de sporters de komende maanden de politieke ontwikkelingen scherp dienen te volgen. Niet als toe schouwer langs de zijlijn, maar aan de bestuurstafel. Alleen als de clubs mee praten, bestaat de kans dat ze een vinger in de pap krijgen. Van Logtenstein zal naar zijn zeggen zeker een en al aan dacht zijn voor de sporters. "Ik kan een vereniging niet dwingen. Een vereni ging is autonoom, maar de verenigin gen moeten zelf ook kijken waarop er bezuinigd kan worden. Van Logtenstein is zich terdege bewust van de maatschappelijke en sociale functie die de sport in zijn algemeen heid heeft. Iedereen heeft tegenwoordig de mond vol van bestrijding van criminaliteit. Maar voorkomen is nog altijd beter dan genezen. Het is ontegenzeggelijk waar Wethouder van sportzaken Ries van Logtenstein: "Ik kan niet een beleid opzetten, zonder dat ik weet wat de kerntaken discussie oplevert ten aanzien van de sport. Als de politiek vanuit financieel oogpunt van mij verlangt dat ik dieper in de sport ga snijden, is dat een opdracht 'voor mij. Dat vergt na tuurlijk wel tijd, want bezuinigingen kun je niet ineens door voeren. dat de sport daarin een preventieve rol speelt. Kinderen worden niet alleen van straat gehouden, maar leren ook elkaar te accepteren, omdat ze samen een team vormen. Van Logtenstein beaamt dat. "De sport heeft een hele belangrijke functie, zo wel recreatief als in wedstrijdverband. De effecten op de maatschappij zijn duidelijk. De mensen zijn zinnig en ge zond bezig. Wat daarin de winst is voor de samenleving, is alleen moeilijk te de finiëren. Maar als je op de velden gaat kijken, zie je dat sporters zinnig bezig zijn. Vanuit die optiek is het oneindig veel waard.. De sport is mij lief. En in de politiek zijn er veel fracties die de sport een warm hart toedragen." Clustering van sportaccommodaties geniet de voorkeur bij de meeste fracties in de gemeenteraad. Daarnaast lijkt zich een meerderheid af te tekenen die het beheer van de accommodaties aan de clubs wil overdra gen. Dat blijkt uit hun voorlopige reacties op de kerntakendiscussie. Als de clubs het beheer van de accommodaties overnemen, kan dat volgens de WD, de PvdA en Gemeentebelangen Groen Soest een aanzienlijke bezuiniging van geld opleveren. Op dit moment vloeit er jaarlijks onge veer vijf miljoen gulden naar de sport. "Kijk maar naar de tribune van s.o. Bij de buiten-accommodaties is het vrij Soest. Door eigen initiatief heeft die de helft minder gekost," geeft Kees Boer- koel van de PvdA een voorbeeld aan. "Op deze manier kun je een heleboel ambtelijke uren schrappen, dat be spaart ook weer geld." De clubs zouden een meerjaren-onder houdsplan moeten opstellen en voor elk jaar een wensenlijstje maken. Con trole vindt plaats door de gemeente die vervolgens geld kan reserveren. Want de fracties willen wel dat de gemeente de financiën voor haar rekening blijft nemen. Ook GroenLinks/Progressief Soest zegt in haar reactie dat het beheer van de sportaccommodaties moeten worden herzien. simpel aan te geven welke club het be heer moet krijgen. In de sporthallen en -zalen ligt dat anders. De WD en de PvdA zijn van mening dat daarover per zaal met de hoofdgebruiker moet wor den overlegd. Buiten beschouwing hierbij blijft de hal van Aqua Indoor die door Aqua Indoor bv wordt geëxploi teerd en aan de gemeente wordt ver huurd voor gebruik. Open discussie Ook over clustering van verschillende accommodaties willen de WD, de PvdA, GGS en het CDA serieus gaan praten. Om een open discussie niet bij voorbaat onmogelijk te maken, willen ze geen van alle namen noemen van clubs die een terrein zouden moeten de len. Niettemin is het waarschijnlijk dat in elk geval de voetbalclubs daarin be trokken zullen worden en mogelijk ook MHC Soest, De Knickerbockers en De Gemshoorn. Die drie clubs zouden naar de Bosstraat kunnen verhuizen, maar ook de Eemweg behoort tot de mogelijkheden. In dat laatste geval zou WZ'49 moeten uitwijken naar de Bos straat. De WD en de PvdA laten overigens weten dat ze het niet eens zijn met het college over het uit gebruik en onder houd nemen van twee grasvelden bij SEC, s.o. Soest en MHC Soest. Passe-partouttarief De college-partijen WD, CDA en PvdA zeggen daarnaast dat het niveau van de sport in Soest niet mag worden aangetast. Daarom zullen ze in eerste instantie een ingrijpende verhoging van het passe-partouttarief van de hand wij zen. De vrees bestaat dat sporters moe ten afhaken, als dat tarief teveel om hoog wordt geschroefd. "De besparin gen mogen niet leiden tot afstoten van deelname van jongeren aan sportactivi teiten," schrijft het CDA. Daarentegen moet het tarief volgens GroenLinks/Progressief Soest en D66 wel worden verhoogd. De laatste partij praat zelfs over een verhoging van mini maal honderd tot maximaal tweehon derd procent. Op dit moment moeten de bijna vijftig verenigingen die lid zijn van de Vereniging Sportraad Soest per lid ruim 47 gulden betalen voor het pas se-partout dat hen recht geeft gebruik te maken van de sportaccommodaties. De reacties van GPV/SGP/RPF en BAM zijn nog niet bekend. BAM had gisteravond fractieberaad over de reac ties op de kerntakendiscussie. De PvdA gaat het meest ver in haar reactie. Waar de overige partijen zich Maatregelen houden aan algemene voorzetten en vinden dat het college met voorstellen moet komen, heeft de PvdA al gedetail leerder onderzoek verricht, dat heeft geleid tot een pakket aan maatregelen die ter discussie worden gesteld. Pas als die niet worden uitgevoerd, is de PvdA bereid te praten over verhoging van het passe-partouttarief. De PvdA wil verder bijvoorbeeld de tennisparken van Soesterberg en LTC Soestdijk voor het symbolische bedrag van één gulden verkopen aan de betref fende clubs. Die hoeven dan geen pas se-partouttarief meer te betalen, maar dragen vervolgens ook in financiële zin zorg voor hun accommodatie. De PvdA is wel bereid te bezien in hoeverre de gemeente nog moet bijspringen in eventuele investeringen op korte ter mijn. Ook stelt de PvdA voor de sport (en gymlessen) uit de sportzaal van C-drie te halen en te verplaatsen naar bijvoor beeld de sportzaal van het mavo-ge- bouw aan de Klarinet, dat de gemeente heeft gekocht. Dat zou een besparing van 160.000 gulden aan huur opleve ren. Dit plan kan bovendien, aldus de PvdA, worden geïntegreerd met de ver huizing van de openbare bibliotheek aan de Albert Cuyplaan naar C-drie. Voort ziet de PvdA mogelijkheden tot bezuinigingen door de sportstimulering te stoppen. Volgens de sociaal-demo craten is dat geen taak van de gemeente. Ook de subsidie voor de tweejaarlijkse uitwisseling met Soest Duitsland moet worden stopgezet. De contacten met de oosterburen moeten de clubs op eigen initiatief onderhouden, meent de PvdA. Daarnaast zijn de meeste fracties het eens over een lagere bijdrage aan het bestuur van de Vereniging Sportraad Soest. Het VSS-bestuur heeft daar zelf al mee ingestemd om de jaarlijkse be zuiniging van 128.400 gulden, die los staat van de kern takendiscussie, te rea liseren. Wie roept Jan Livestro een halt toe? Dat is de grote vraag binnen hengelsportvereniging De Snoek baars. Door de wintercompetitie winnend af te sluiten, pakte hij zijn derde titel op rij. De tiende en laatste wedstrijd werd niet door hem gewonnen. Livestro's boot- maat Willem van. Soeren won de dag prijs met 11.58 meter. Van Soeren werd daardoor vierde in het eindklassement. Livestro was nagenoeg al zeker van de eindzege, maar onderstreepte zijn vis serskunsten met een tweede plaats in de laatste wedstrijd die werd gehouden aan de Vecht. De derde plaats in deze wedstrijd was weggelegd voor John Ka- sius die daarmee de tweede plaats in het algemeen klassement opeiste. Willem van der Kraats werd na tien wedstrijden derde. Van alle vissers werden de twee slecht ste prestaties niet meegeteld. Livestro behaalde het minste aantal (straf)-pun- ten: 25. Op ruime afstand volgde Ka- sius (44 punten). Van der Kraats (51) bleef Van Soeren (52) net voor. Eenen dertigste en laatste werd Ton van 't Klooster met 250 punten. Livestro haalde in de competitie de meeste vissen boven water. Hij had 214 keer beet. De prijs voor de grootste vis ging naar Van Soeren. Hij haalde één keer een knaap van 52 centimeter op het droge. Tom Versteeg en Eefje van de Bor hebben zaterdagavond in Utrecht het clubkampioenschap marathon van schaatsvereniging Eemland behaald. Onder barre weersomstandigheden werd door de heren een marathon over veertig ronden verreden. Al vroeg in de wedstrijd ontstond een kopgróep, bestaande uit Bert van der Weerd, Tom Versteeg, Klaas-Roei Koelewijn en Bert Koelewijn, die ruim afstand nam van het peleton. Ondanks verschillende ontsnappingspogingen van met name Versteeg en Van der Weerd bleef de groep tot de laatste ronde bij elkaar. Op tweehonderd me ter voor de finish werd de eindsprint ingezet, waarbij Versteeg over de lang ste adem bleek te beschikken. Klaas- Roei Koelewijn werd tweede en Bert Koelewijn derde. Bij de dames ging de wedstrijd over twintig ronden en was de strijd minder hevig dan bij de heren. Eefje van de Bor nam direct veel voorsprong op haar rivalen Rudy Ballus en Heidi Koele wijn en'hield die gedurende de rest van de wedstrijd vast. Baltus kwam als tweede dame over de eindstreep en Koelewijn werd derde. Bij de recreanten ging de titel naar Theo Knoop en Walter Vaarde eindigde op een tweede plaats. Na afloop van de marathon werd er een estafette-race verreden, waarbij iedere groep van vier schaatsers, vier ronden moest afleggen. In deze spannende, maar vooral ook originele wedstrijd, bleek de groep met Tom Versteeg, Vin cent Verburg, Harold van Haren en Costijn Zwart het snelst. Tweede werd de groep met Martin Baltus, Sandra Engberink, Ad Mocking en voorzitter Kees Engberink. Tijdends de één na laatste voor ronde voor het Nederlands kam pioenschap op C-niveau, heeft Eline van Luyn zich met een score van 29.45 als achtste we ten te plaatsen. In de categorie pupillen turnde zij een uitstekende oefening. Jenine Hooft haalde als gevolg van een ongelukkige paardsprong niet voldoende punten om zich te klasseren. In de categorie jeugd turnde Wendy van Rees een goede oe fening, die echter gezien het aantal deelneemsters niet voldoende was om door te gaan naar de laatste voorronde. Sanneke Kokelaar, die de junioren ver tegenwoordigt, moest verstek laten gaan als gevolg van een langslepende enkelblessure. Twee triplette-teams van De Gems hoorn zijn gepromoveerd naar de hoofdklasse. De jeu de boulers hebben dat te danken aan hun eerste en twee de plaats tijdens de winterkampioen schappen. A. Wuring, K. Kleter en A. Deelen wonnen twaalf van de achttien partijen en legden daarmee beslag op de eerste plaats. Het triplette van S. van 't Kloos- ter-Jansen, W. Bloemendaal en G. Hu renkamp zegevierde tien keer, genoeg voor de tweede stek. Door die resulta ten is De Gemshoorn volgend seizoen met twee triplettes in de hoofdklasse vertegenwoordigd. Aqua Indoor was zaterdag het strijdtoneel van de vierde voor ronde om het provinciaal D- kampioenschap turnsters. De Springbokken turnden hun tweede en tevens laatste voor ronden. In de D 4/5 categorie bewezen Sabine Kors, Miranda Hofker, Angelique Krete en Kim Roest finale aspiraties te hebben. Zij turnden een sterke wed strijd en werden als ploeg vijfde, daar mee alle kans op een finaleplaats be houdend. Individueel was Kors met 27,85 het beste op dreef. Hofker had een misser aan balk wat haar een plaat sing bij de eerste tien kostte, zij be haalde 27.70 punten. Krete miste aan brug wat concentratie en behaalde 25.40. Duidelijk vooruitgegaan was Roest die met 26.10 prima scoorde. In de D3 categorie missen Maaike Eichholtz en Patricia Westerveld een derde teamgenoot, waardoor alleen in dividuele plaatsing voor de finale nog mogelijk is. Eichholtz scoorde met een prima vrije oefening met serie flick- flack en bruggetje loop flick-flack maar Vooral met haar goede balk oefening. Zij werd eerste aan balk met 8.25 pun- ten. Met 27.60 werd zij negende. Westerveld als debutante deed het eveneens goed en scoorde met 25.45 punten uitstekend. In de D2 categorie waren er twee uitvallers door blessures, waardoor Elise v.d. Zant en Mirjam v.d. Bedum onder grote druk werkten. V.d. Zant miste aan balk en vrije oefening en scoorde 22.25, V.d. Bedum wist alleen op de balk haar normale niveau te be reiken, daarna was concentratiegebrek de reden van een lage klassering 22.05. Opvallend goed scoorde Esther Buiten huis, deze nieuwkomer was met 23.95 de beste Springbok. In de Dl klasse wist Monique Hilhorst haar resultaat van de eerste voorronde nog te verbe teren en werd met 29.75 punten ze vende. Na drie toestellen was Tanja Beernink nnog in de race en stond 0,25 voor Hilhorst. Haar ipislukte brug- oefening (5.05) maakte een definitief einde aan haar finale kansen, want 26.95 is niet voldoende. rint HET ADRES VOOR UW VEREIMIGliMO BEUKENLAAN 86b* 3762 AK SOEST TEL.02155-13255 FAX 02155 -25997 Door een overwinning op ZPCH in Hoofddorp hebben de heren van De Duinkikkers zaterdag laten zien nog steeds voor pro motie te knokken. ZPCH, een subtopper die vorig seizoen nog op een tweede plaats stond in de competitie, leek al vrij snel het onderspit te delven tegen de ge disciplineerde ploeg van coach Mcleraar. Aan het einde van het tweede kwart hadden Steffen Land, Jan Vrakking en Marco Bremer al een keer gescoord. Eén tegentreffer leek weinig in de weg te leggen: 1-3. Toch dachten enkele spelers uit Soest in het begin van de derde kwart dat de overwinning reeds binnen was en zij gaven daarom de spelers van ZPCH wat meer ruimte. Deze extra ruimte leidde als snel tot twee afstandsschoten waar invalkeeper Ron van de Plaats niet tegen opgewassen was (3-3). Door enig toneelspel van Mare Bremer werd een onterechte strafworp gegeven aan de Duinkikkers. Die werd simpel af gemaakt door Steffen Land: 3-4. In het laatste kwart werd het toch nog even spannend. Nadat Steffen Land voor twintig seconden het water werd uitgestuurd maakte ZPCh gelijk (4-4). Na een kleine minuut gooide Marcel Brittijn na een goede inzwem-actie de bal achter de coalie van ZPCH, zodat het 5-4 stond. Normaal zou de laatste halve minuut rustig gespeeld worden. Maar de heren uit Soest vonden een extra aanval nog nodig. Zo werd vijf seconden voor tijd de jongste speler Ivor Bosch in stelling gebracht op zo'n zes meter afstand van het goal. Hij wachtte tot de laatste seconde en zorgde met een onhoudbaar schot voor 6-4.

Soester Courant | 1995 | | pagina 15