En dit zijn de knallers van deze week: 198 98 89 Voor CDA is de bezuinigingsstoom al aardig van de kerntakenketel MAG BEST WOÉDEN. Plattelandsgenotsknotsen winnen wederom optocht De Narre Knollen College doet aangifte van diefstal van hout uit bos Soest wil 14.000 gulden terug van busonderneming Politie rolt bende Soest op ONS W|RK WOENSDAG 1 MAART 1995 73e JAARGANG NO. 27 Fractie laat concrete voorstellen aan B. en W. over Illegaal kappen van De Paltz Holding Gereedschap weg 3 Actueel 11 Soesterberg 13 Sport 17 Op Soest 15 Sport 19 Prikbord Nieuwe opmaak College wil dat reclameborden worden verwijderd Knollendam viert intens carnavalsfeest O.a. krantenlopers afgeperst 8 MAART 1995 LIJST 4 STEM PVDA Zonwering Soest /Van Kreukelen HET VLEESCENTRUM Hollandse komkommer Gevulde chocolade Likkepot VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Soester gedupeerd door woninginbraak BETAALBARE KWALITEIT Perfecta partners Stem V.V.D. voor een beter Utrecht Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13, Buiten Soest f 26 Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG n Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Na GroenLinks-PS, D66 en de PvdA heeft ook de CDA-fractie vorige week haar ''suggesties'1 voor de kerntakendiscussie open baar gemaakt. Opvallend is dat er in het stuk dat Jan Pieter Lokker en Bart Krol samen namens de fractie bij het College van B. en W. ingeleverd geen of nauwelijks een cijfer wordt genoemd. Ook voor de christendemocraten lijkt de be zuinigingsstoom al aardig van de kentakenketel te zijn. Volgens de CDA-fractie zijn er drie hoofdredenen voor de kerntakendis cussie: een herbezinning op de gemeen telijke taken, het doorvoeren van bezui nigingen en het vergroten van de doel matigheid van het gemeentelijk appa raat. Bij elk van deze "aanleidingen" stelt de fractie enkele essentiële vragen. Wat de herbezinning betreft gaat het volgens Lokker en Krol om de vraag wat de wettelijk verplichte taken zijn en welk minimumniveau van uitvoering moet worden gèhandhaafd; welke ta ken beter overgedragen kunnen wor den aan de particuliere sector, zonder dat de kwaliteit van de dienstverlening in het gedrang komt; en waar de burger meer (financiële en materiële) verant- woorlijkheid kan dragen voor taken die noodzakelijk en/of gewenst zijn. De fractie stelt vast dat het structurele tekort op het eerste gezicht reuze mee valt en - zoals eerder D66 ook al had uitgerekend - de eerste tien jaar kan worden opgevangen door maximaal zo'n 200.000 gulden per jaar te bezuini gen. Volgens het CDA is de begroting elastisch genoeg om een groot deel van dat bedrag bij elkaar te sprokkelen, en een ander deel kan via "herschikking" wel worden opgebracht. Pas na die pe riode van tien jaar is het structurele te kort groter en zijn er ingrijpender maat regelen nodig, aldus het CDA. Over de doelmatigheid van het appa raat vraagt de fractie zich af hoe je die kunt opvoeren zonder de mensen onre delijk zwaar te belasten. Inmiddels heeft ze begrepen dat er ten gemeente huize een doelmatigheidsoperatie is in gezet, waarvan op termijn een op brengst van een miljoen mag worden verwacht. "Wij geven het College niet een precie ze rij getallen," aldus Lokker en Krol. "Dat is werk dat beter door het uitvoe- rend apparaat kan worden gedaan." De fractie beperkt zich daarom tot het aan geven van een aantal taakvelden en ver wacht dat het College de aangegeven ruimte zal benutten voor concrete voor stellen. Minder papier De fractie ziet mogelijkheden in het versterken van de (persoonlijke) voor lichting in het gemeentehuis en het ver minderen van de (papieren) voorlich ting daarbuiten. Het staat er niet bij, maar vermoedelijk wordt o.a. gedoeld op de voorlichtingskrant Op 't Hoogt. "Minder papier en meer persoonlijke kontakten," aldus het CDA. De tarie ven van paspoorten, rijbewijzen, bouw vergunningen etc. kunnen kostendek kend worden gemaakt. Het CDA ziet verder geen brood in het snijden op het wegenonderhoud: "Geen academische discussie over het verminderen van tienden van onder- houdsniveau en de boekhoudkundige besparing die dat oplevert. Afdingen op de kwaliteit is afdingen op de veilig heid." Ook het klein/klachtenonder- houd kan alleen maar geprivatiseerd worden als de kwaliteit gelijk blijft en toch een bezuiniging oplevert. Een kerntaak in sociaal opzicht is voor het CDA het groenbeheer (bladrui- men) door de sociale werkplaat RWA, zodat mensen worden ingezet die op de vrije arbeidsmarkt moeilijk een plek krijgen. Voor het openbaar vervoer wil de fractie de structurele bijdrage indien nodig handhaven, maar de bewezen on rendabele lijnen niet meer steunen. Het ov-gebruik moet in "onze autodichte regio" gestimuleerd worden. Het CDA vindt dat de samenwerking met de private sector (zoals met de fa. Van Asch, red.) moet doorgaan om be langrijke economische projecten te rea liseren, maar streeft wel naar verkoop van het CAI-bedrijf (geen kerntaak), mits de CAI-huid duur wordt verkocht. De energiecoördinator mag weg zodra de lopende projecten zijn afgerond. Brede discussie Wat het onderwijs betreft wil het CDA nog dit jaar gaan praten over een andere bestuursvorm, waarbij de fractie pleit voor een "brede politieke discussie" over de toekomst van het openbaar ba sisonderwijs in Soest. Uitgangspunt: dat de burgers (ouders) meer verant woordelijkheid krijgen. Wat het CDA betreft kan Soest het wel af zonder de onderwijsbegeleidingsdienst OBD ("alleen nog produkten afnemen die voor de Soester scholen nodig zijn"). Het schoolzwemmen is geen gemeente- taak, dus met Aqua Indoor moet er overleg komen over een nieuw con tract. De fractie wil ook de aparte subsi die voor godsdienstonderwijs (aan openbare scholen) stopzetten. Voor minderheden wil het CDA alleen kernactiviteiten financieren: flink in vesteren in scholing, vooral voor jonge ren, met nadruk op de Nederlandse taal. Wat de werkgelegenheidprojecten betreft stelt het CDA vast dat de inves teringen nioet in verhouding staan tot het gewenste resultaat, namelijk blij vend, niet-gesubsidieerde banen. De fractie wil hierover een nieuwe discus sie voeren en streeft naar een project voor werken-met-behoud-van-uitke- ring. Eigen bijdrage hoger Voor het welzijnswerk houdt het CDA vast aan de nota "Wel/Zorg", maar de eigen bijdrage van de burger zal voor de meeste activiteiten wel groter moeten worden, bijvoorbeeld voor onderhoud en beheer. "Dit geldt voor activiteiten van alle instellingen," laten Lokker en Krol er nadrukkelijk op volgen. Wat de fractie belangrijk genoeg vindt om overeind te houden zijn het biblio theekwerk, het jongerenwerk (opvang van jongeren die anders op straat verke ren), de muzikale vorming (t/m 16 jaar), gehandicapten, kinderopvang, milieu-educatie en seniorenvoorlich ting annex klussendienst. Op het beleidsterrein van de veilig heidszorg wil het CDA zo snel mogelijk een concreet plan voor een "meelopers project", in samenwerking met bedrijfs leven, politie, onderwijs en welzijns werk. Op die manier kunnen jongeren die wel betrokken zijn bij criminele acti viteiten, maar niet tot de "harde kern" behoren, naar werk of scholing worden geleid. Wat de afvalverwijdering betreft houdt het CDA het op een kort en on omwonden kostendekkend maken: "de vervuiler betaalt". Kunst en sport Wat kunst en cultuur betreft wil het CDA alle uitgaven kritisch bekijken. "Ook hier zal de burger meer moeten bijdragen. Kunst en cultuur zijn wel be langrijk, maar het is onzin om de ge meente aan te wijzen als belangrijkste of als enige sponsor." Een besparing op de hoge kosten van de sport acht de fractie mogelijk door de integratie van accom modaties, mits dat niet leidt tot het af stoten van de deelname van jongeren. Het college heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van hout. Uit onderzoek van ambtenaren is gebleken dat in opdracht van De Paltz Holding illegaal is gekapt en verplant op zowel grond van de ge meente als van de Holding aan de Van Weerden Poelmanweg, waar voorheen het Soester Natuurbad was gevestigd. Een en ander is, begin deze maand, aan het licht gekomen naar aanleiding van vragen van de fractie van Gemeentebe langen Groen Soest. Op 15 februari is het werk op gemeen tegrond stilgelegd. De gemeente scha kelde vervolgens de Algemene Inspec tie Dienst (AID) in. Die moet beoorde len of het kappen op het terrein van De Paltz in strijd is met de Boswet. Volgens de gemeente had De Paltz Holding voor deze werkzaamheden eerst toestem ming op het Raadhuisplein 1 moeten vragen. Tijdens telefonisch overleg met de ge meente zou M.A. Taphoorn van De Paltz Holding hebben meegedeeld, dat de werkzaamheden in het bos in over eenstemming zouden zijn met de ge maakte afspraken. Volgens de gemeen te is dat niet het geval. Taphoorn heeft onder meer bomen la ten kappen voor de aanleg van een ne gen holes golfbaan op het terrein. Dat daarbij enigszins is afgeweken van de tekening die deel uitmaakt van de bouwvergunning, vindt het college nog aanvaardbaar. Maar dat ook op gemeentegrond hout is gekapt, kan niet door de beugel, meent het college. Niet alleen is dat ille gaal, de gemeente stelt ook dat de be langen van de padvinders op het betref fende terrein zijn geschaad. Op een groot deel van het padvindersterrein heeft namelijk kaalslag plaatsgevon den. Taphoorn heeft de gemeente laten weten dat het hier geen kaalslag, maar schonen betrof. Maar volgens de ge meente is er geen sprake van onder houd. In overleg met de AID beraadt het col lege zich welke maatregelen het kan ne men tegen De Paltz Holding. In een brief is Taphoorn meegedeeld dat de gemeente daarover spoedig contact met hem zal opnemen. Daarnaast zal de wens van Taphoorn, om grond aan de west- en noordzijde van het terrein erbij te kopen, kritisch worden bekeken. KETTINGFonMULIEREN VOOB PRINTER BEUKENLAAN 86b* 3762 AK SOEST TEL.02155 -13255 FAX 02155 - 25997 Op het terrein van het voormalige Soes ter Natuurbad is ingebroken in drie bouwketen, twee nissenhutten en een container. De daders namen twee cir kelzagen, een boormachine, boren en een decoupeerzaag mee. De Statenverkiezingen kunnen net zo goed op de maan plaatsvinden. 'Vrijheidstrein' maakt provinciale start op station Soestduinen. Soesters hartelijk ontvangen in Islamitisch Centrum. Soesterberg viert samen carnaval. Veel plezier tijdens kaartmarathon. Oranje Comité kan aan de slag na overleg. Bewoners krijgen hogere herinrichtingspremie. Weer nationale titel voor Eva Janssen. Armetierig SEC weigert te werken. "Ik hoop dat de fracties niet teveel in sport zullen snijden". Billboard-poëzie in Soest opmaat voor viering van vijftigste mei. Kerkberichten. Medische diensten. Klusjesdienst SWOS. Met ingang van deze editie wordt voor de vormgeving van de Soester Courant gebruik gemaakt van een nieuw, geavanceerd opmaaksys- teem. De overschakeling vindt gelei delijk plaats en zal waarschijnlijk in enkele weken zijn beslag krijgen. Er kunnen daardoor enige wijzigingen optreden in het vertrouwde "uiter lijk" van de krant, al zullen die de ge middelde lezer vermoedelijk ont gaan (wat ook de bedoeling is). Voor zo ver er in het produktieproces nog sprake is van enige kinderziekten re kenen wij op het begrip van lezers en adverteerders. Guco en Fysio Fitness Promotions moeten de reclameborden die ze op ge meentegrond hebben geplaatst, verwij deren. Ze krijgen geen vergunning voor het uitstallen van de zogenoemde sand- wichborden. Dat hebben burgemeester en wethou ders besloten. Beide bedrijven zijn ge vestigd aan de Van Weedestraat. De borden staan op de strook tussen het fietspad en de parkeerstrook voor au to's. Volgens het college komt daar door de verkeersveiligheid in het ge ding. De controleur woonomgeving bezocht om die reden onlangs beide bedrijven en verzocht de borden te verwijderen. Door de stakingsacties van een aantal buschauffeurs zal de ge meente Soest ruim 14.000 gulden schade lijden. Tot die slotsom komt de gemeente. Gepoogd zal worden dat bedrag te verhalen op busbedrijf Midnet. Met Midnet heeft de gemeente een drie-jarig contract. De gemeente draagt De politie heeft vorige week acht den de acht jonge mannen - in de leef- verdachten uit Soest gearres- w tijd van 16 t/m 26 jaar - aangehouden. teerd op verdenking van betrok kenheid bij een aantal ernstige delicten zoals afpersing, diefstal met bedreiging en oplichting. Vier van hen zijn na verhoor op vrije voeten gesteld, de anderen werden vastgezet. Een speciaal team van de politie Eemland-noord heeft in de periode van 23 januari tot 17 februari intensief on derzoek verricht naar een aantal zaken in Soest. Als uitvloeisel daarvan wer- RTENAAR 8EETZIAAN 24» - 02155-1970(5 Gezamenlijk maar ook in groepjes van wisselende samenstelling hebben zij zich schuldig gemaakt aan in totaal vijf (pogingen tot) afpersing, een valse aan gifte van een inbraak in de woning van een hunner, diefstal en oplichting c.q. verduistering. De slachtoffers van de bende waren in het algemeen kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. Zo werden enkele krantenlopers eind vorig jaar onder bedreiging de opbrengst van de nieuwjaarsfooien afhandig gemaakt. Vaak moesten ze kleinere of grotere bedragen betalen. Een van de schrijnendste gevallen is de afpersing van een 22-jarige mgn uit Soest, die twee jaar lang onder bedrei ging geld werd afgeperst en in totaal vermoedelijk zo'n 30.000 40.000 gulden betaalde. Verder probeerde de bende met aller lei loze beloften diverse spullen los te krijgen en te verkopen. Eenmaal is ge probeerd de verzekeringsmaatschappij op te lichten door een valse aangifte over een inbraak in een woning. De politie sluit niet uit dat nog meer mensen het slachtoffer van de crimi nele praktijken van de groep jongeren is geworden. De arrestaties vonden plaats nadat diverse benadeelden aan gifte bij de politie hadden van mei 1993 tot en met mei 1996 geld bij aan de exploitatie van de dienstver lening. Hoe meer reizigers in Soest op de bus stappen, des te minder legt de gemeente bij. Door de stakingsacties van de Ver- voersbond FNV bleven in januari vijf dagen lang veel bussen in de remise staan. Nadat de rechter had bepaald dat de acties alleen tussen 10.00 en 15.00 uur mochten worden gevoerd, legde menig buschauffeur zestien dagen lang zijn werk beperkt neer. Veel mensen konden dus geen gebruik van de bus maken, waardoor er minder reizigers waren en de gemeente als ge volg daarvan meer geld zou moeten bij dragen. Daar past het college voor, al wordt Midnet daar wel op een bijzon dere vriendelijke manier op gewezen: "Graag zullen wij met u de mogelijkhe den bespreken om het verlies te com penseren," aldus het college in zijn brief aan Midnet. Verwacht mag worden dat Midnet te gemoet komt aan de eis van de gemeen te en dat de schade van veertienduizend gulden verrekend wordt in de afreke ning over de dienstregeling 1994-'95. zie pagina Birkstraat49 - Soest - Tel. 12477 KALKOENFILET A A nn per kiloII. RUNDERGEHAKT -*en per kilo?u RUNDERSTOOFSCHOTEL 44rn per kiloI I ?u Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. 2 stuks slechts 3 smaken tablet a 100 gram 100 gram 'Melk uit de tap. Toekomst of car- navalsgrap?' De Plattelandsge notsknotsen, de 'andere' carna valsvereniging, heeft dit jaar iets met koeien. Niet zo verwonderlijk aangezien veel leden met de agra rische sector te maken hebben. Een en ander werd dan ook uitgebeeld op de praalwagen, waarmee de Platte landsgenotsknotsen voor de tweede keer in successie de optocht van carna valsvereniging De Narre Knollen won in de categorie grote groepen. Een koe, een melkrobot en een agent waren de blikvangers op de wagen. Er was ook een prijs in de categorie kleine groepen. Die werd gewonnen door Jessica Kooij en Jan Wery die met een kinderwagen van The Flinstones door de straten van Soest trokken. Bij de individuele deelnemers aan de kleurrijke optocht ging de eerste prijs naar Marco de Jong. 'Bal voor mens en dier' was zijn thema. Bal was het ook 's avonds tijdens het Bal der Zotten in Bos en Duin. Prins Joop I was toen inmiddels in het bezit van de sleutel van Soest, die hem volgens de Foto: Goos van der Wilt traditie was overhandigd door een ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur, ditmaal burgemeester Hans de Widt. Dezelfde sleutel mocht De Widt van nacht om twaalf uur weer in ontvangst nemen van Joop Oranje die dit jaar voor de eerste keer Prins Carnaval was en in die hoedanigheid regent van Knollendam. De Narre Knollen en honderden, zo niet duizenden Soesters van alle leeftijden hadden er op dat mo ment vijf dagen carnaval opzitten. Elders in deze krant meer over het car naval. Bij een inbraak in een woning aan de Willaertstraat is een tas buitgemaakt. Daarin zaten paspoorten, een bankpas, een giropas en betaalkaarten. Ook twee jassen werden meegenomen, maar die vond de 48-jarige bewoner van het huis weer terug. Hij meldde de inbraak bij de politie. :idministratiiP^^BI?ïïfMtTÊ^ I Boekhouding, Belastingzaken, Onder nemingsplan en/.., voor starters en klei- Ereprijsstraat 58 3765 AL Soest ne ondernemingen. Gratis een vrijblij- Tel.: 02155-29064 Fax:02155-29094 vend oriënterend gesprek. Ü5 Eveiine Korthuis-Eiion Onze belangrijke aktiepunten zijn: Werkgelegenheid en economie stimuleren door verlaging van de lasten. Het sociaal-economisch beleid richt zich op het verkrijgen van meer arbeids plaatsen, vooral in de marktsector, die nauw aansluiten op de regionale ar beidsmarkt, waardoor vermindering van het ruimtegebrek en het woon werkverkeer bevorderd wordt. Dit betekent meer arbeidplaatsen voor werkzoekenden, die in de provincie Utrecht wonen. De V.V.D. streeft naar het verlagen van de lasten voor de burgers en bedrijven, wat een positief effect zal hebben op de groei van de werkgelegenheid. Positie ouderen veilig stellen. Ouderen moeten zo lang als zij willen en kunnen, zelfstandig blijven wonen. De provincie moet zorgen dat er adequate ondersteuning is voor hen, die dat nodig hebben. De V.V.D. wil dat de provincie bovendien nauwlettend toeziet op de kwaliteit, die zorgcentra bieden. Milieu en economie in reëel perspectief. Milieu en economie dienen volgens de V.V.D. samen te gaan. Het besef dat een sterke economie ook noodzakelijk is voor de financiering van milieube heer dient meer aandacht te krijgen. Aan verdere economische groei dient echter ook de eis van duurzaamheid gesteld te worden. Stem onze Soester kandidaat: Eveiine Korthuis-Elion. Lijst 2 nr. 4. Verhinderd om te stemmen? Bel Ton Mast, telefoon 23178!

Soester Courant | 1995 | | pagina 1