1 K De Statenverkiezingen kunnen net zo goed op de maan plaatsvinden 'Vrijheidstrein' maakt provinciale start op station Soestduinen Soest krijgt pluim vanuit provincie sclHtcinalwr lACTUEELI PAGINA 3 Soesters hartelijk ontvangen in Islamitisch Centrum Smen gezellig mr de mrkt SCHOEAAAKER technische dienst WOENSDAG 1 MAART 1995 Forumdiscussie in Griftland College SOESTER COURANT FHotel Heidepark^ in Bilthoven Educatief project met oog op 4 en 5 mei Soest moet 41 mille terug betalen aan onderwijsministerie Verkiezingsavond RPF/GPV-Soest verse Vruchtenvlaai met slagroom wj en dte zich In Nederig <jen. worden ingefl^ ge")1* héhand^ ^inatifc wegens rf, tacenwveftuy-^ jjattoft gexindheid, ra$, o< opwrihe Soms is speels romantisch. Model Toscana Marie-Jo Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 Waarom niet Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* etentje met twee I menu's vanaf f45,00 I i Voor vrijblijvende documentatie i I Bel 030 - 28 24 77 j I Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven i Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. vriendelijke ambiance budgettair verantwoord jJ De "Vrijheidstrein" - of nog of ficiëler: "De trein van 1 voor allen" - maakte zaterdagochtend een speciale stop op het station Soestduinen. Het reizend educa tief project voor de jeugd, een initiatief van het Nationaal Co mité 4 en 5 Mei, heeft tot en met vrijdag 3 maart een standplaats op spoor 21 van Amersfoort NS. De trein reidt vanaf januari door het hele land en doet in elke pro vincie een stad aan. Het thema van de trein - waarvoor kroonprins Willem-Alexander op 28 januari in Rotterdam het startsein gaf - is ontleend aan artikel 1 van de Grond wet, waarin het gelijkheidsbeginsel en het discriminatieverbod verankerd zijn: "Allen die zich in Nederland bevinden worden in gelijke gevallen gelijk be handeld. Discriminatie wegens gods dienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht of op welke grond dan ook, is niet toegestaan." In restaurant De Soester Duinen vond voor het vertrek naar de tijdelijke stand plaats Amersfoort zaterdagmorgen een bijeenkomst plaats, waar de start van het project in de provincie Utrecht werd gevierd. Commissaris van de Konin gin jhr. P.A.C. Beelaerts van Blokland reikte daarbij - voor een gehoor van o.a. statenleden, burgemeesters en verte genwoordigers van diverse organisaties rondom het bevrijdingsjubileum - de prijzen uit voor de verhalenwedstrijd die de provincie in dat kader heeft ge organiseerd. De eerste prijs was voor Marijn Letschert (15 jaar, 4-Havo) van het Niftarlake College uit Maarssen. Zij kreeg een provincietrui en mag in april o.a. naar Auschwitz, waar een interna tionale manifestatie plaatsvindt. Nederland mag het bevrijdings jubileum vieren met o.a. de Vrijheids trein, maar in de oorlogsjaren had het begrip "trein" vaak een heel andere Het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen heeft nog 41.767 gulden te goed van de gemeente. Het betreft subsidie voor de inmiddels ge sloten basisschool De Zonnedauw, die nooit is besteed. Het geld werd uitgekeerd in de periode augustus 1985-augustus 1991. Toen werd al minder geld besteed aan de ex ploitatie van De Zonnedauw, omdat bekend was dat de toenmalige school aan de Smitsweg zou sluiten. "Een prima plan van de ge meente Soest ten aanzien van het openbaar vervoer! Terwijl het gebruik van het openbaar ver voer elders afneemt, is het hier maar liefst met 20% gestegen. Het plan van Soest wordt in de provincie Utrecht dan ook gepromoot. Zo wordt nu ook in Veenendaal gekeken of een dergelijk openbaar-vervoer- project daar haalbaar is." Deze pluim gaf Marjan Haak, staten lid en kandidaat nummer twee op de RPF/GPV-lijst, vorige week tijdens haar verkiezingstoespraak in het Grift land College. Zij maakt zich ernstig zorgen over de enorme toename van het autoverkeer in onze provincie. Het rijk heeft zich ten doel gesteld de verwachte toename van het autoverkeer tot 2010 terug te dringen tot 35%, maar Utrecht heeft die 35%.nu al bereikt. Het RPF/ GPV vindt het dan ook hoog tijd dit belangrijke probleem aan te pakken en pleit voor een totaalplan voor de provincie. "Als je de verkeerspro blemen niet serieus neemt, zul je op allerlei andere gebieden ook in de pro blemen komen" aldus de GPV-er. Een belangrijk speerpunt van de RPF/GPV- ffactie voor de komende tijd is dan ook het terugdringen van ongewenst auto verkeer en een aaneensluitend stelsel van openbaar vervoer. Rondweg "Maar ik zal u niet langer in spanning houden over het antwoord op de titel van mijn referaat: De rondweg; wat zal de provincie ervan zeggen?" vervolgde Haak, zelf inwoner van Soest. Het ont nuchterende antwoord luidde: "Niet zo veel." Ze verklaarde dat de gemeente Soest hiervoor namelijk zelfstandig het beleid ontwikkelt. Zolang dit beleid past binnen het totaalbeleid van de pro vincie, zal de provincie hier geen moeite mee hebben. Zou de gemeente Soest de rondweg echter in het buiten gebied willen aanleggen, dan krijgt de provincie een belangrijke stem in het kapittel. Belangrijke uitgangspunten in de RPF/ GPV-politiek zijn de liefde voor de naaste en respect voor alles wat God geschapen heeft. Ten aanzien van het milieu lanceert deze fractie dan ook de prikkelende stelling: kwaliteit van het leefmilieu boven economische groei. "We moeten een stapje terug, want onze welvaart en ons inkomen kunnen niet oneindig doorgroeien als dat ten koste gaat van het milieu", aldus het statenlid. Vervolgens maakte ze duidelijk wat de rol is van de provincie in het ouderen beleid. De provincie gaat bijvoorbeeld over de planning en spreiding van ver pleeg- en verzorgingshuizen. Het is dan ook de taak van de provincie om even wicht te brengen in de wachtlijsten van de verpleeghuizen enerzijds en de overcapaciteit in de verzorgingshuizen anderzijds. Haak lichtte toe dat het RPF/GPV-beleid pleit voor een bevor dering van zelfstandigheid en keuzevrijheid van ouderen. Een be langrijke voorwaarde voor het langer zelfstandig kunnen wonen is het garan deren van voldoende thuiszorgmo gelijkheden. In dit verband zette het sta tenlid een pluim op de hoed van het Soester thuiszorgproject. Ook dit pro ject - verpleeghuiszorg thuis - vervult een voorbeeldfunctie in den lande, al dus Haak. Zij noemde het voor de thuis zorg een bedreiging dat de hoogte van de kinderbijslag en de studiebeurs af neemt, omdat het voor vrouwen op ter mijn dan niet meer haalbaar is om vrij willigerswerk te doen. Betrokkenheid Na Haak trad RPF-er Dick van Arkel aan, die op de derde plaats gekandi deerd staat op de gezamenlijke lijst. Het thema van zijn referaat was: 'Hoe be trokken bent u bij de Provinciale- Statenverkiezingen?' Vai Arkel noemde de afnemende betrokkenheid, waarvan ook bij de achterban van RPF en GFty' sprake is, een gevaar voor de parlementaire democratie. Als een van de mogelijke oorzaken noemde hij de individualisering, maar "dat klopt dan niet met de opdracht die wij van God kregen". Ook vroeg hij zich af hoe her kenbaar de RPF/GPV-fractie in de pro vincie functioneert. "De fractie is ge roepen het verkiezingsprogram uit te voeren, waarachter een visie zit. We moeten de plaats innemen zoals God het heeft bedoeld. Onze roeping is dan niet te doen wat mensen willen, maar wat God wil." Van Arkel pleitte dan ook sterk voor contact tussen de kiezers en de fractie. "Het is de moeite waard te investeren in Het communiceren naar buiten." Fractieleden zouden bijvoorbeeld va ker mensen in hun omgeving kunnen raadplegen. Ook zag hij wel wat in het houden van openbare fractie vergaderingen over een bepaald thema. Ook contacten tussen de plaatselijke kiesverenigingen en de fractie juichte hij toe. Van Arkel riep zijn gehoor op tot be trokkenheid door gebed, inbreng bij de meningsvorming en door lidmaat schap. Ook vindt hij het belangrijk dat de achterban de beginselen en de stand punten van RPF en GPV uitdraagt, want "er wordt op ons als christenen gelet. Men dringt ons standpunten op die de onze niet zijn, omdat er vaak een verkeerd beeld en vooroordelen over ons bestaan." Tenslotte gaf hij het begrip 'betrokken heid' inhoud door aan te geven hoe de gemeente te maken heeft met de pro vincie. Als voorbeelden noemde hij de waterzuivering, afvalverwerking, volkshuisvesting en energiebeleid. De gemeente krijgt in de toekomst te ma ken met kortingen uit het provincie fonds. Oplossingen hiervoor worden vaak gezocht in de belastingsfeer, maar Van Arkel - hoofd van de afdeling Financiën in Bussum - houdt het liever op het in de hand houden van de uitga ven. Prikkelend Na de pauze namen de beide sprekers zitting in een forum samen met de I^F- voorzitter Ben Heimensem. Onder lei ding van Joop Haak, GPV-voorzitter, beantwoordden zij vragen van het pu bliek. Op een vraag over het raadple gen van milieudeskundigen meldde Marjan Haak dat zij haar eigen adviseurs raadpleegt, die ook vanuit de Bijbel naar de situatie kijken. "Een statenlid is geen specialistisch deskun dige, maar is een vertegenwoordiger van de argeloze burger." Iemand vroeg zich af of je in de prak tijk wel uit de voeten kunt met de prik kelende stelling: 'kwaliteit van het leefmilieu boven economische groei'. Volgens Marjan Haak geeft de stelling aan welke richting de fractie uit wil en In dat verband deelde De Widt o.a. plui men uit aan directeur Ans Mann van de Desmond Tutuschool, die in de omgang van Nederlanders met Turken en Marokkanen in Soest een vooraan staande rol speelt, en aan de plaatse lijke kerken, met name de Raad van Kerken die zich met zijn commissie Islam-Christendom vanaf het eerste uur heeft ingespannen voor de opvang van de buitenlanders in onze gemeente. Na de gezamenlijke maaltijd, waarbij de gasten werden onthaald op allerlei Turkse gerechten, vond een korte be zichtiging plaats van het gebouw. inhoud, aldus Beelaerts in zijn toe spraak. "Denk aan de 'treinen des doods' naar Westerbork en de concen tratiekampen in Duitsland en Polen." Jongelui kunnen zich volgens hem nau welijks voorstellen wat de ouderen in de jaren '40-'45 hebben meegemaakt. "Het begrip dwingelandij kennen ze niet meer; ze móeten immers niks. Maar soms moet je zaken uit de ge schiedenis kennen om te zorgen dat het niet weer gebeurt." Mevrouw G. Acton overhandigde de CvdK namens het nationaal Comité 4 en 5 Mei de fakkel (geen echte), die door alle provincies gaat die de trein aandoet. Ook de burgemeester van Amersfoort, mevrouw Brouwer, hield een toespraakje. In haar gemeente heeft de trein zaterdag een plek gevonden op spoor 21 van het station en hij blijft daar tot en met a.s. vrijdag staan. De Vrijheidstrein is tegelijk een reizend museum (een expositie van het Joods Historisch Museum: "Gelijk hoeft niet te zijn wat je zelf bent") en een pop podium ("het smalste podium van Ne derland"). Scholen zijn er welkom (na bemiddeling door de provincie) voor speciale rondleidingen. Daarnaast von den en vinden er in de Keistad diverse optredens en manifestaties plaats. welke keuzes zij wil maken. De balans is de afgelopen tijd doorgeslagen naar de kant van economische groei, het is nu tijd voor een ombuiging in het den ken. Dick van Arkel kreeg de vraag wat hij als nieuw statenlid allemaal wil aan pakken en veranderen. Als gemeente ambtenaar merkt hij dat de provincie nog sterk hiërarchisch georganiseerd is en dat efficiency er nog niet echt is doorgedrongen. Hij wil hierover een stuk bezinning op gang brengen bin nen de fractie, want '.'bij de provincie is nog heel wat te verdienen." Naar aanleiding van de vraag of het zinvol is dat de provincie zelf het afval gaat verwerken merkten de forumleden op dat dit (transport)kosten kan bespa ren, maar dat het verder duurder is. Zij pleitten voor vaste tarieven, zodat je als provincie een evenwichtige keuze kunt maken. In de provincie Utrecht is on langs een sturingsgroep opgezet die zich met de afvalverwerking bezig gaat houden. Heimensem gaf gedurende de avond aan informatie over zijn woonplaats Baarn gemist te hebben. Marjan Haak rapporteerde daarop over de intensie ve samenwerking indertijd tussen haar en gemeenteraadslid Nagtegaal over het behoud'van de ambulancepost in Baarn. Als dank voor hun bijdrage kre gen de sprekers een Baarnse Turco- taart aangeboden uit handen van Heimensem. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI m w?won) utf /feS &&u/<2/es? "2- Voor de thuisblijvers, deze week een overheerlijke 5? 0 27 cm., van 19,95 voor A Jf CJU <J J Lekkers vindt u tenslotte aan de Van Weedestraat 46 II, Soest, telefoon 02155-21059 VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Zo'n 60 Soesters van allerlei her komst waren vorige week zondagavond te gast in het Isla mitisch Centrum aan de Molen- Marjan Haak en Dick van Arkel sa men aan de koffie tijdens de verkiezingsavond in het Griftland Col lege. Foto: GPV/RPF. straat. Daar vond het jaarlijkse Iftar-diner plaats ter gelegen heid van het einde van de Rama dan. Onder de genodigden bevonden zich nogal wat gemeenteraadsleden, buurt bewoners en vertegenwoordigers van o.a. de (Raad van) kerken en de com missie Islam-Christendom, evenals van de gemeentelijke adviescommissie voor de minderheden. Namens alle gasten sprak burgemeester De Widt een kort dankwoord, waarbij hij vaststelde dat de relaties tussen Nederlandse en "buitenlandse" inwoners van Soest re delijk goed zijn. Wel onderstreepte hij ddt waakzaamheid op dit punt geboden is en dat er hard aan gewerkt moet worden om de verstandhouding ook in de toekomst goed te houden. Hij beweerde overigens dat zo'n 70 van de ouders niet betaalt wat ze zou den moeten betalen. Dat weigerde Rasch te geloven. Hummels pleitte voor een fonds waarin alle ouders een evenredige bijdrage storten, waaruit gelijke uitkeringen voor iedere student betaald kunnen worden. "Je kunt je toch ook verzekeren voor studie kosten," aldus Akkerman. De "zaal" had op dit punt geen vragen of com mentaar. De abortus-kwestie bleek ook onder de jongeren nog stof voor discussie te le veren. Rasch ("verbieden, tenzij het leven van de moeder in gevaar komt") en Hummels ("alleen de moeder mag beslissen") verschilden hemelsbreed van mening. Hummels kreeg applaus van de Griftlanders voor haar opzien barende stelling: "Als de ouders geen kind willen, dan willen ze het niet", en ook Van Dekken oogstte een ovatie voor de uitspraak "Baas in eigen buik". Rasch bestreed vurig de stelling dat de toekomst van een meisje "verwoest" werd door een ongewild kind. Groot applaus Wat de asielzoekers betreft werd Akkerman ("we kunnen niet de hele wereld opvangen en veel asielzoekers geven zelf toe dat ze maar een verhaal verzonnen hebben") beloond met groot applaus. Hummels' pleidooi dat ieder een welkom is - "misdadigers zijn óók mensen" - maakte heel wat tegenstand los. Zoals een van de scholieren op merkte: "Het is absurd om bedrijven die asielzoekers werk bieden een pre mie te geven. Dan hebben de Neder landers straks geen werk meer!" De Vries had geen moeite met een beetje voortrekken. "Dat doen we toch ook met vrouwen en gehandicapten?" Over de (legalisering van) softdrugs bleek het forum ook heel gevarieerd te denken. Van Dekken vond dat de "klant" recht had op goede kwaliteit drugs en dat produktie en verkoop van hennep wel eens belangrijk kon zijn O Een "promotieteam maakfe reclame voor artikel 1 van de Grondwet bij de Soester Duinen. 0 De "Trein van 1 voor allen foto Rob Bonte. Studiefinanciering, abortus, asielzoekers en (soft)drugs. Dat waren de bepaald niet "provin ciale" onderwerpen waarover vorige week op het Griftland College een zestal vertegenwoor digers van politieke jongeren organisaties - rijp en groen, zo gezegd - van gedachten wissel den. Dat gebeurde op initiatief van het Soester CDJA en min of meer in het kader van de ko mende Statenverkiezingen, maar dat thema werd pas aan het slot nog (heel eventjes) aan geroerd. Wat de middelbare scholieren in Soest betreft zouden de provinciale verkie zingen net zo goed op de achterkant van de maan kunnen plaatsvinden. Gespreksleider Michael Sijbom (pers voorlichter van het landelijk CDA) deed ook nauwelijks een poging de dis cussie de richting van 8 maart op te krijgen. Hij wist wel beter, waarschijn lijk. Ook de politici-in-de-dop, althans de vijf jongeheren en één -dame die na mens hun organisatie in het forum wa ren gaan zitten, negeerden de Staten verkiezingen volkomen. Pas aan het eind wilde ze wel zeggen waarom ze op 8 maart hun stem gaan uitbrengen en waarop. De meesten kozen voor de "moederpartij", maar een enkeling was daar nog niet zo zeker van. De meeste Griftland-leerlingen mogen op 8 maart trouwens helemaal nog niet stemmen. Net als echte politici was het forum zestal volgens Sijbom dagelijks bezig met de politiek in zeer ruime zin: "van de studiefinanciering tot de democra tie in Tibet". Jack de Vries (CDJA), Ido v.d. Meulen (Jonge Democraten), Tjeerd van Dekken (Jonge Socialisten), Menno Rasch (RPF-jongeren), Peter Akkerman (JOVD) en Franka Hum mels (Dwars, van GroenLinks) lieten voor de Griftlanders van 4-Havo en 4- en 5-VWO hun licht schijnen over en kele thema's, aangereikt door Sijbom. Hij probeerde ze met prikkelende stel lingen uit de tent te lokken en stelde tevoren al vast dat de politieke jongerenorganisaties vaak principiëler uit de hoek kwamen dan de partijen waaraan ze - de een meer, de ander minder - verbonden zijn. Dat klopte wel zo'n beetje. Ido v.d. Meulen (Jonge Democraten) bijvoor beeld liet forse kritiek op het milieu beleid van D66 horen, o.m. vanwege het standpunt over de zesde Schiphol- baan. Hij wist ook nog niet of hij wel op moederpartij D66 zou gaan stem men, want dat kon ook nog wel eens GroenLinks worden. Afhankelijk? Over de studiefinanciering bleek het forum niet op één lijn te zitten. De CDJA-er en de JOVD-er legden tame lijk veel begrip a^n de dag voor de maatregelen van Ritzen, maar de JS- er, de JD-er en de vertegenwoordigster van Dwars in het geheel niet. Moeten studenten (weer) afhankelijk zijn van hun ouders, was de vraag. "Natuurlijk niet," zei V.d. Meulen. Volgens hem studeren jongeren niet voor zichzelf, maar profiteert de hele samenleving ervan. Foto: Göos van der Wilt voor de economie. Opmerkelijk was het antwoord op zijn aan de scholieren gestelde vraag ("wie van jullie heeft er wel eens gebruikt?"), waarop sommi gen aarzelend hun vinger opstaken, overigens pas nadat ze zich hadden verzekerd van het feit dat rector H. Mulder - die bij de discussie aanwezig was - even op de gang vertoefde. "Als het allemaal legaal is gaan m'n zusje enm'n broertje het ook proberen, dat wordt te gemakkelijk," aldus een van de Griftlanders. "Maar aan softdrugs is nog nooit iemand overleden, en aan alcohol wel," repliceerde een ander. Het bleek uiteindelijk een debatje met een hoog welles-nietes-gehalte, waarna Sijbom de discussie afsloot met de vraag wat de forumleden op 8 maart zouden gaan stemmen. "In deze pro vincie zou ik 't niet weten," ant woordde De Vries. "Maak zelf je keuze." De meesten hielden het bij de moederpartij, alleen Van Bekken (JS) wilde het niet zeggen en V.d. Meulen aarzelde nog tussen D66 en GroenLinks.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3