Atlete Janssen vooral ook zelfstandiger Stam/SoVoCo niet knock-out, maar op punten verslagen door Zaanstad Michel Moest smaakmaker en brein Firtina'93 komt goed weg in topper SJ WOENSDAG 8 MAART 1995 SOESTER COURANT PAGINA 11 M- cross A-meisjes levert Soestse vijfde Nederlandse kampioenschap op ATLETIEK Miniem verschil na tien sets bekervolleybal: 112-116 VOLLEYBAL HOCKEY Hervatting van hockeyers met nederlaag: 4-2 TAFELTENNIS Shot moet nfft drie ponten inleveren tegen Slagvaardig Meningen van lezers Passe-partout Q Smeeing/BDC schudt weer eens combinaties uit de mouw HANDBAL Soesters staan nu met één been in hoofdklasse ZAALVOETBAL fin (lat is nummer vijf. Na vier nationale titels op de i SOU meter liet Eva won re »ou<l M i'in r' ,ac,Iscit gerien, misschien wel beste i i- lovalihceerde re rieh voor de wereldkampioen ff™ tlZZT*" 2Shn,aar'in het EnSelse Ourham plaa'™inden Opnieuw was ze oppermachtig in de eindsprint. Het humeur van trainer René van Zee kon er niet onder lijden toen hij op de terugweg naar Oostenrijk bijna tien uur lang geconfronteerd werd met sneeuw en hagel. De speciaal overgekomen nud-Soester kwam pas om half twee 's nachts thuis, maar teerde op het succes van zijn pupil. "Ze heeft heel sterk gelo pen en de hele wedstrijd goed'gecontro- leerd. Bij de start heeft ze meteen het initiatief genomen en voortdurend voorin gelopen. Ze is verschrikkelijk sterk op het moment." De hoofdrolspeelster had al snel een lekker gevoel in de race, omdat ze merkte dat haar voornaamste concur rente in het klassement van het cross circuit, Karin Dekkers, het antwoord moest schuldig blijven. Met de WK-tic- ket zat het daarom wel snor, maar Eva Janssen besefte dal ze ook nog een wed strijd had te winnen. Op Daphne Pan huizen uit Maastricht na had ze ieder een van zich afgeschud. Panhuizen sputterde lange tijd tegen op het 4.275 meter lange parkoers dat voor Janssen leek aangelegd. "We liepen steeds naast elkaar. Zes honderd meter voorde finish gingen we keihard een stuk naar beneden. We lie pen nog steeds naast elkaar en ik twij felde aan het einde wat ze nog zou kun nen. Maar driehonderd meter voor de finish ging zij kapot en toen liep ik bij haar weg. Ja, ik kan er altijd nog wat uit persen. Je kan altijd nog harder, als je echt wilt. Maar ik zat ook stuk toen ik over de finish was." Zelfstandiger Volgens Janssen heeft ze het laatste jaar grote stappen vooruit gemaakt op de cross. Vorig jaar werd ze bij de B-meis jes nog vierde op een overigens vlakker parkoers. Van Zee beaamt dat Janssen sterker is geworden. Maar vooral ook zelfstandiger. "Vroeger moest ik langs de baan roe pen wat ze moest doen, nu kan ze ook zelf de tactiek bepalen. Ze heeft een ontwikkeling doorgemaakt. Atleten moeten ook zelfstandig worden." Op ongeveer duizend kilometer afstand waakt Van Zee echter nog steeds over de frêle loopster. In nauwe samen spraak met Marion van den Broek en Jaap Zoon worden de lijnen voor Jans sen uitgestippeld. Ervaring Nu al weet Janssen dat ze op het WK niet bij de eerste tien of 25 zal eindigen. Ik ga erheen om ervaring op te doen. Qua klassering moet je niet teveel van me verwachten. Het is niet voor niets het WK. Er wordt ook niet teveel van me verwacht, daarom is het minder spannend. Wel spannend, maar op een andere manier."Met name de Afri kaanse loopsters zullen het beeld van cross voor A-meisjes bepalen. Van Zee, die al bij tien WK's aanwezig was, heeft een videofilm van het parkoers van Durham, over tweeëneenhalve week het toneel van de mondiale titel strijd. Omdat het parkoers voorname lijk uit gras bestaat, is aan de gemeente gevraagd of Janssen tot die tijd op de velden van s.o. Soest mag trainen. Na de WK zal Janssen gas terugnemen. Van Zee: "We moeten uitkijken dat ze zich niet over de kop loopt. Als je wint, vindt iedereen het leuk als je aan een wedstrijd meedoet. Maar in april loopt ze geen wedstrijden meer en in mei doet ze alleen mee aan enkele lichte wedstrij den. Na het examen gaat ze zich voor bereiden op de Nederlandse baankam- pioenschappen voor jeugd en waar schijnlijk doet ze ook mee bij de senio ren op de 1.500 meter en misschien de 800 meter. Dan wordt het allemaal se rieuzer." Jong Oranje Janssen staat overigens op de nominatie om in de ploeg van Jong Oranje te wor den opgenomen. Dat zou betekenen dat ze straks over meer faciliteiten kan beschikken. Op 19 maart is er een atle- tiekdag voor talentvolle jeugd-atleten. Het spreekt voor zich dat de Soestse daarbij aanwezig is. In de zomer mag ze sowieso meedoen aan twee interlands, iets waarin ze al ervaring opdeed. Die internationale wedstrijden zijn belang rijk voor haar groei als atlete. Van Zee: "We hebben haar al laten meedoen aan de Ivo Vandamme Memorial. Daar liep ze in een groot stadion. Als je dat een maal hebt meegemaakt, hoef je nooit meer bang te zijn als je in een stadion moet lopen." Volgens Van Zee liggen er ook nog af spraken met de KNAU dat er wedstrij den op tijd worden gelopen, De bedoe ling daarvan is dat de A-meisjes de kans krijgen de limiet te halen voor de EK- jeugd. Tijdens kampioenschappen wordt er namelijk meestal op plaats ge lopen, zodat er geen toptijden worden gerealiseerd. Diploma Voordat het zover is, dient Eva Janssen haar vwo-diploma te halen op het Baarnsch Lyceum. Ze staat voor elk vak nog voldoende, maar Janssen be kent dat de school enigszins heeft gele den onder de twee achtereenvolgende NK's. "Ik had me voorgenomen' in de krokusvakantie veel te lezen en vooruit te werken. Maar ik moest iedere blad zijde wel vier keer lezen, voordat ik door had wat er stond." Ze verwacht geen problemen als ze voor het WK vrij moet krijgen van school. Ik heb een aardige conrector." Janssen is na Dick van den Broek-de tweede Pijnenburger die een nationale crosstitel bij de jeugd won. Van den Broek, broer van Janssens trainer Ma rion, startte zondag bij de heren, maar viel uit. MWCWHMtS Zo weinig verschil in twee beker duels. Tien sets duurde de 'dubbel' die de dames van Stam/SoVoCo en Zaanstad in de regio-finale om de nationale beker afwerkten. De twee kemphanen uit de eerste divi sie gaven elkaar geen duimbreed toe, al won Zaanstad op punten: 112-116. Zoveel sloegen de volleybalsters, in pakweg vier uur sporten, er bij elkaar. In Zaanstad was het 3-2 voor de thuis ploeg geworden. In Soest werd hét 3-2 voor de thuisploeg. Na wederom een grillig scoreverloop tussen twee grillig spelende teams. Met een achterstand van tien punten begon de Soester club aan de 'return'. Die wetenschap was van belang voor het geval er een vijfde set zou komen. Als Stam/SoVoCo die zou winnen, moesten de setstanden uitkomst bie den. Het zestal Erna Boonzaayer, Mo no van der Wal, Esther van der Spek, Paulien Visser, Hedda Meijer en Irene Koclewijn zette meteen een stap in de goede richting door de eerste set met 15-4 te winnen. Die uitslag werd her haald in de vierde set, maar tussendoor had Stam/SoVoCo een vrije val ge maakt: 6-15 en 7-15. Troostprijs Met 15-9 moesten de speelsters van Servaas Klute de laatste set winnen om door te dringen tot de laatste vier van Nederland. Bij 15-10 zouden de twee leams exact gelijk eindigen. De beslis sing viel toen Zaanstad 10-11 scoorde. Stam/SoVoCo wist zich op dat mo ment uitgeschakeld, vocht verder Voor de eer en pakte de troostprijs door de laatste set met 17-16 tc winnen. Op het sportieve vlak vond Klute het jammer dat zijn ploeg niet verder be kert. Maar de bekerduels had hij vooral gebruikt om zijn ploeg 'na het gezeur met Judith' op dc rails te krijgen. Dat is volgens hem gelukt, al mist de trainer/ coach op dit moment, door het vertrek van Lazonder, een vierde aanvalster voor de buitenkant. Op die positie had hij zaterdag willen wisselen, maar op dc bank zaten alleen spelverdeclstcr Marianne Gocbertusen de mid-aanvalsters Petra Hendrikse en Laura Oostrom. Zij kwamen niet in aanmerking voor een invalbeurt, omdat de speelsters die niet aan dc buitenkant speelden, niet slecht hadden gespeeld. Ook niet in de tweede cti dc derde set, volgens Klute. Wissels zouden, aldus de Mid-aanvalster Hedda Meijer lijkt zich aan de andere kant vün het net over te geven. Foto: Herman van Dam. trainer, geen beter resultaat tot gevolg hebben gehad. "Dat we die sets verlo ren, kwam ómdat we serverend minder druk konden uitoefenen. Maar dat heb ben we in deze wedstrijd hersteld." Blijft overeind staan dat Lazonder node werd gemist. Waarde Hetgeen 'volgens Klute niet wegneemt dat de drie bankspeelsters wel degelijk waarde voor het team hebben. "Maar als het fout gaatmoet je analyseren waar het fout gaat. Ik had Petra voor Hedda kunnen wisselen of Laura voor Irene. Maar met Laura's manier van blokken verwachtte ik tegen Zaanstad geen verbetering. Tegen andere ploe gen weer wel. Je moet kijken naar per soonlijke kenmerken." Als het aan Klute ligt, heeft hij volgend seizoen zes speelsters in en zes speel sters buiten het veld staan. Elke positie moet dan dubbel bezet zijn. Klute zou afgelopen maandagavond te horen krij gen welke speelsters van de huidige groep blijven en welke weg willen. Hij wilde daar echter geen mededelingen naar buiten over doen. Feit is dat er sowieso speelsters (van buiten) moeten bijkomen, ook als de negen volleybalsters allemaal voor Stam/SoVoCo blijven uitkomen. Daar wordt hard aan gewerkt, maar de ver wachting is dat het geduld van de club nog lange tijd op de proef zal worden gesteld. Volleyballers hebben tot na de zomervakantie de tijd om zich te laten overschrijven en van veel 'lopers' is het bekend cïat ze tot het laatste moment wachten, voordat ze een overschrijving aanvragen. N aamsbekendheid Niettemin heeft Stam/SoVoCo dit sei zoen meer naamsbekenheid opge bouwd dank zij de goede prestaties tot dusver. "We zijn ons aan het ontwikke len. Nederland weet hoe we aan het werk zijn. Al lopen we nog steeds achter op een club als Dynamo. Hoewel die geen barst beter zijn dan wij, heeft die club een grotere naam dan wij." De aantrekkingskracht van Stam/ So- VoCo kan alleen maar groter worden als de damesploeg promoveert naar de eredivisie. In de resterende zes duels moet de club uit Soest een achterstand van zes, mogelijk acht punten wegwer ken. Klute sluit niet uit dat Zaanstad, dat hij nu drie weken achtereen aan het werk heeft gezien, nog punten ver speelt. "Ze hebben bijna geen ambitie. Ze teren op wat er ooit was. Het hoeft voor hun niet zo nódig en trainen maar twee keer per week. Ik vraag me af of ze wel naar de eredivisie willen." Dat laatste hangt volgens Klute volledig af van de spelersgroep. "Een clubbe stuur, een begeleidingsgroep of een trainer kan nog zó graag willen, je be reikt het alleen als de meiden het wil len." In en tegen Leusden hebben de hoc keyers van MHC Soest een 4-2-neder- Iaag geleden. De thuiswedstrijd van de dames, tegen Amstelveen, werd afge last. De hervatting van de veldcompetitie verliep derhalve niet vlekkeloos, al kan de jeugdige Thomas Marcin terugzien op een geslaagd debuut in de hoofd macht van de heren. Los gezien van het negatieve resultaat, was MHC Soest niet tevreden over de uitslag. Leusdeh was met een toevals treffer op 1-0 gekomen en aan het twee de doelpunt hing een buitenspellucht. Dat was enigszins vergeten toen Edwin Ros en Jeroen Simoons de stand in evenwicht brachtén. Nog voor rust kwam Leüsdèh voorde tweede keer op voorsprong. In de tweede helft werd de ploeg van Henk Hugen een strafbal onthouden, toen Herman Stam werd gevloerd en een tegenstander tegen zijn stick sloeg. De ellende werd nog groter in de laatste minuut. Vlak voor het eindsignaal ver grootte Leusden de voorsprong: 4-2. ïn wat nog steeds doorgaat voor een sportzaal aan de Heideweg won Shot onlangs met 10-0 van Slagvaardig. ïn de 'return' moesten de tafeltennissers van de Soester club drie punten inleve ren: 3-7. Aan Berend Jonker lag het niet. De spe ler die in de thuiswedstrijd niet van de partij was, won drie keer en haalde daarmee een score van honderd pro cent. Bovendien pakte hij, met Aksel van El-téren, een punt in hét dubbelspel. Het waren Martin Fransen en Van Elte- ren die ditmaal meer moeite hadden met hun tegenstanders. Fransen verloor twee keer, Van EJteren éénmaal. Bij Slagvaardig was overigéns ook een nieuw gezicht te zien. Dat was dat van Wóuta die in alle Soesters zijn meerdere moest erkennen. Met stijgende verontwaardiging las ik in de Soester Courant van 1 maart op de sportpagina dat D66 het 'passe-part- out-tariefvoor sporters zou willen ver dubbelen of verviervoudigen. Dat is volledig uit de lucht gegrepen. De zo genaamde 'kerntakendiscussieis in besloten vergaderingen gevoerd. In die vergaderingen he'eft D66 geweigerd politieke standpunten weer té geven. Print HET ADRES VOOR UW VERENIBHMG BEUKENLAAN 86b 3762 AK SOEST TEL 02155-13255 FAX 02155-25997 Het politieke debat behóórt in het open baar gevoerd te worden. D66 heeft ook geweigerd het college vertrouwelijk schriftelijk te informeren over de poli tieke D66-standpunten. In plaats daar van hebben wij aangetoond, dat er veel minder bezüinigd behoeft te worden dan de 5 min. waaraan men oorspron kelijk dacht, en aanzienlijk minder dan de 10 min. die de PvdA zichzelf als taak stelde. Wie onze analyse goed leest, kan daar uit opmaken dat een verdubbeling van de eigen bijdrage van de sport aan de goede voorzieningen in Soest absoluut niet nodig is. Of je daar ook bij 5 of 10 min. aan zou kunhen ontkomen is de vraag. Bovendien geeft D66 er de voor keur aan (boven het verhogen van ta rieven), de éigen verantwoordelijkheid voor het beheer van de sport- voorzieningen, meer aan 'de sport' zelf over te laten. De verwachting is dat dan de prioriteiten beter en goedkoper in het belang van de sport kunnen wor den gesteld. Hoe. en in welke mate dat effectief kan zullen we in overleg met de sportsector moeten vaststellen, en dat kan en mag nooit een politiek dic taat zijn. Dat hoeft ook niet, omdat onze analyse heeft aangetoond dat er vol doende tijd is om plannen zorgvuldig te kunnen uitwerken. Voorop staat voor D66 dat sporters in Soest betaalbaar kunnen blijven sporten zonder dat dat verhoging vaii de belastingen nodig maakt. F.L. Jansen (D66-raadslid en lid van de 'kerntaken klankbord groep') Michel Roest was zondagmiddag de smaakmaker bij Smeeing/BDC dat na een meestal slaapverwek kende, soms boeiende wedstrijd met 20-14 won van Animo. De slanke den in het handbalbos scoorde slechts één keer, maar was bij de meeste andere doelpunten betrokken. Dat de linker opbouwer in de tweede divisie op technisch gebied niet of nau welijks kan worden geëvenaard, be wees hij in sporthal Beukendal. Roest roerde zich in de combinaties die Smeeing/BDC eindelijk weer eens uit de mouw schudde. Hij speelde Patrick van Gardingen vrij aan de cirkel, hielp broer Aijan aan doelpunten, forceerde tussen de bedrijven door een strafworp, stelde Wim Steenbakkers in staat te scoren en gaf een subtiel boogballetje aan Guus Tourné die vervolgers met een 'vliegertje' doel trof. Brein De jongste van de twee handbalbroers kan soms in mentaal opzicht wegglij den. Maar als het bij hem tussen de oren goed zit, is Michel Roest een meer dan bekwame handballer en het brein dat niet op kracht, maar op souplesse suc ces oogst. Waarmee hij het speltype van Smeeing/BDC kenmerkt. Het was daarom jammer dat Roest vier minuten voor tijd een rode kaart kreeg voorgehouden. Vol onbegrip nam Roest plaats op de tribune en kreeg hij niet de afsluiting die hij verdiende. Roest was in balbezit en werd door een tegenstander over de zijlijn geduwd. "Hij komt als een malloot op me af. Ik heb me aan hem vastgehouden, zodat ik niet op de harde rand van de tribune zou vallen. Vólgens de scheidsrechter heb ik die jongen mee de tribune inge trokken. Dat snap ik niet, want ik zat op de grond en hij stond nog." De rode kaart heeft geen consequenties voor de handballer, omdat hij geen de finitieve uitwijzing kreeg. Roest kan Michel Roest had een groot aandeel in de meeste doelpunten die Smeeing/ BDC zondagmiddag scoorde. daarom de volgende wedstrijd gewoon spelen. En dat is maar goed ook, want coach Gerard Tukker had zondag nog steeds geen wisselspeler op de bank zit ten. Van Charles van Zetten (zweep slag) is bekend dat hij dit seizoen niet meer in actie komt. Michel van der Horst kan mogelijk de resterende drie duels weer meedoen. Net als in Volendam boerde Smeeing/ BDC goed met slechts zes veldspelers. Roest: "Animo heeft alleen in de eerste vijf minuten van de tweede helft een kans gehad, verder niet. We kwamen te lauw uit de kleedkamer en vergaten on ze combinaties te spelen. Maar we heb ben voor elkaar gewerkt, dat ging nu goed. Toch heb je die twee jongens ge woon nodig. Als je 24 wedstrijden met zes man moet spelen, ben je na acht wedstrijden kapot. En als ik die rode kaart eerder had gekregen, had dat ons kunnen opbreken." Roest was de rode kaart echter alweer vergeten en kon op grond van zijn goe de spel met voldoening terugkijken op het duel met Animo. "Het ging lekker, ja. Ik voelde me ook lekker." Inspiratie Zoals Roest al aangaf, had Animo al leen kort na de pauze iets te zeggen. Dat was meer te wijten aan Smeeing/BDC. De gasten hadden geen bron om inspi ratie uit te putten en kwamen aanvan kelijk niet verder dan schoten uit de tweede lijn, waar Dennis de Rijk goed zicht op had. Aan de andere kant be nutte Smeeing/BDC de ruimte die Animo weggaf door een offensieve ver dediging toe te passen. Met plotselinge, vloeiende patronen vonden de Soesters een weg door het hart van de verdedi ging en was de doelman van de gasten kansloos. Zo werd het 10-5 voor Smeeing/BDC dat in de laatste minuut van de eerste helft echter twee treffers om de oren kreeg: 10-7. De spanning was zes speelminuten later terug (11-10) en toen Van Gardingen tot overmaat van ramp een 'pingel' mis te, was het de vraag of Smeeing/BDC de bakens nog wel kon verzetten. Een doelpunt van Animo werd afgekeurd wegens een aanvallende fout. Vervol gens leed Smeeing/BDC twee keer bal verlies, maar Animo volgde die voor beelden moeiteloos op. Steenbakkers hielp Smeeing/BDC weer op het juiste spoor. Het werd 12-10 en daarna stond de verdediging van de Soester club, met uitzondering van de hoeken, als een huis. In tien mi nuten tijd liep de thuisploeg naar een 18-11-voorsprong en was de wedstrijd beslist. Van Gardingen werd topscorer metacht doelpunten. Met dank aan Mi chel Roest. De papieren topper tussen Firti- na'93'en Adelaars de Bruin werd een kraker die bol stond van de spanning. De Soester lijstaanvoer der had het moeilijk tegen de num mer twee die vier wedstrijdpunten achterstand had en voor de laatste kans knokte. Pas twintig seconden voor tijd besliste Mustafa Aksit het duel: 5-4. Daarmee was Firtina'93 de gelukkige winnaar, want Adelaars de Bruin had meer Verdiend in sporthal Beukendal, De gasten uit Huizen compenseerden de technische achterstand met een ge disciplineerde verdediging die in het centrum sloot als een ophaalbrug. Firti na'93 kreeg er steeds meer moeite mee en vèrloor de snelheid in het spel, waar door de weersverwachtingen niet uit kwamen. De verwachte storm bleef uit. Met name Özcan Satikboga was een vertragende factor en had eigenlijk al na vijf minuten naar de kant gehaald moe ten worden. Ondanks de problemen leidde Firtina halverwege met 2-1Kurt had van afstand de gelijkmaker gescoord en Mustafa Aksit was even later eerder bij de bal die dóór Kurt in de doelmoncl was gekópt. Aksit knikte in. Daarna begaf Adelaars de Bruin zich vaker óp de helft van Firtina'93. De ploeg had echter zes kansen nodig om één keer te scoren. Firtina'93 dat in de spaarzame uitvallen faalde, kwam via een afstandschot van Saban Aksit op nieuw op Voorsprong en tóen werd het heel spannend. Met minder dan vijf minuten voor de boeg moest Satikboga een sliding beko pen met een tijdstraf van twee minuten. De eerste competitie-nederlaag van Firtina'93 werd ingeleid door twee Vlot te treffers, maar de aanstaande kam pioen stelde in de slotfase orde op za ken. Kurt mikte twee minuten 'voor tijd vanaf de zijkant raak en in de laatste mi nuut maakte Adelaars de 'Bruin een overbodige overtreding, waama Firti na'93 'met een man meer de laatste se conden kon wegtikken. Het beslissende tikje kwam van de voet van Mustafa Aksit. Adelaars de Bruin had moeten winnen om nog uitzicht op de titel te houden. Met nog vier duels te gaan, staat Firti na'93 er riant voor. De voorsprong op de naaste achtervolgers bedraagt nu vijf, respectievelijk zes plinten. De Foto: Herman van Dam. Ozcan Satikboga 'vecht een duel uit. Metrtamehijwas een vertragende factor bij Firtina '93 dat desalniettemin wón. Soesters staan met één been in de hoofdklasse, maar zullen zich met name op tactisch gebied moeten ontwikkelen, willen ze volgend seizoen niet te vaak in de problemen komen. DVS/Lazy Louis Stuur een Soester zaalvoetbalvereni ging 't Gooi in en ze lijdt meteen aan een scheidsrechters-complex. Hees heeft in Hilversum meer angst voor de leidsman dan de tegenstander. DVS/Lazy Louis doet het in de broek als scheidsrechter De Bruin de touwtjes in handen heeft, zoals maandagavond. Toch speelde DVS/Lazy Louis tegen koploper A. 't Hardt één van haar beste wedstrijden. Het gevolg daarvan Was dal de ploeg tien minuten na rust al met 1-4 voor stond. Ronald de Rooij en Ed- dy Brinkman (drie keer) zorgden voor de doelpunten. Het keerpunt kwam toen Ramon Heynen met zijn voet een aanval van A. 't Hardt onderschepte. De bal rolde in de richting van Herman Schimmel die de bal in zijn handen nam. 'Terugspeelbal', oordeelde De Bruin. Uit de vrije trap werd het 2-4 en vijf minuten later was het alweer 4-4. Pas op 6-4 kon Luits Hoükes wat terug doen: 6-5. Omdat Jan Willem van de Wint op nieuw niet beschikbaar Was,, heeft DVS/Lazy Louis een nieuwe keeper aangetrokken: Daniël Hilhorst. Hij staat maandèg in het duel met Abma al op doel.

Soester Courant | 1995 | | pagina 11