COMBi VERKIEZINGS-VOORDEEL 2399,- 399,- COMBi VAN ESSEN 0 H t Speel-o-theek doet graag wat extra's, alleen het geld is nog 'n probleem goedkoop en §eiel!i§ Soest viert 50e bevrijdingsdag met omvangrijk activiteitenprogramma ~lACTUEEL T sclioeiiiaker HIEUW EEN HALEN, GÉÉN BETALEN 2e afdruk GRATIS FANTASTISCH IN FOTO EN VIDEO 'Kwaliteit en politieprodukt' Kerkelijke groet aan moslims Soest WOENSDAG 8 MAART 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 SHARP VL400S Hi8 MINOLTA PANORAMA CANON PRIMA ZOOM MINI SIGMA SA-300 N ZUIDPROMENADE 15 "HARTJE ZUID", SOEST TEL. 02155 -1 28 74 Aanbiedingen geldig zolang de voorraad strekt. 'Stap voor Stapna één jaar een succes SCHOEMAKER technische dienst Auto met fruit weg en weer terug VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI k VLAAI Rijste-Slagroomvlaai, 0 27 cm. 15 or VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Themadag met inbraakslachtoffers De Soester Duinen ZATERDAGAVOND ZONDAGMIDDAG De markt op donderdag. Traditie bij einde Ramadan Autokraakjes Feestweek van 29 april tot en met 7 mei ingebouwde 10,2 cm LCD-kleuren-monitorZ«^jW Zelfopnamen maken Direct afspelen van beeld en geluid 8x zoom Hifi stereogeluid Digitale beeldstabilisator Van 2999,- voor Volledig automatische compact.camera. 28-70 mm groothoek objectief Tussentijds omschakelbaaf voor panorama-opnamén met datumachterwèhd Van 699,- voor i Volautomatisch autofocus 2 x Power zoom objectief Zoombereik 38-76 mm Van 499,- voor Met 35-80 mm en 70-210 mm zoomlens Snel autofocus systeem Snel filrntrans/Dort en filmterugwikkelfng Een reflex-set met klasse Bij ontwikkelen en afdrukken van 1 filmrolletje van mini maal 24 opnamen ontvangt u een Combi Topfoto waardebon voor een gratis vergroting van 30 x 45 cm. De actie loopt tot 25 mei '95. Alle reparaties tv/video 1 audio/foto Uneto O 1. Foto: He Foto: Herman van Dam. Binnenkort bestaat "Stap voor Stap", de speel-o-theek aan de Albert Cuyplaan, een jaar. Die eerste ver jaardag van de speelgoed-uitleen wordt op bescheiden schaal gevierd. Zo krijgen de moeders en de kinde ren in de komende week (tot en met 16 maart) een kleine attentie mee. "Geld is nog altijd een probleem," zegt Ellie Kom rij van "Stap voor Stap". In het eerste jaar van zijn bestaan is gebleken dat de speel-o-theek in een grote behoefte voorziet. Er zijn inmid dels zo'n 120 leden ("abonnement houders", noemt Ellie ze) die op dins dag, woensdag en donderdag terecht kunnen om speelgoed te lenen. "We hadden gerekend op 100, dus we mo gen helemaal niet mopperen. Eigenlijk zijn we al aan een wachtlijst toe, maar we wachten eerst nog even af hoeveel leden er na dat eerste jaar misschien afvallen." De ervaringen die Ellie en de grote groep vrijwilligers inmiddels hebben opgedaan zijn op z'n minst bemoedi gend te noemen. De speel-o-theek biedt speelgoed voor de leeftijdsgroep van 0 tot 8 jaar, maar vooral onder ouders met kinderen in de leeftijd van 2 tot 6 jaar blijkt de grootste belangstelling te be staan. Opvallend is dat er niet alleen moeders komen, maar ook vaders die voor hun spruit(en) een leuk stuk speel goed komen lenen. Een abonnement op Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* de speel-o-theek geeft (voor 30 gulden per jaar) recht op het lenen van twee stuks speelgoed voor drie weken. De collectie van "Stap voor Stap" telt zo'n 350 h. 360 stukken speelgoed. Het populairst zijn de speelkeukentjes, de skelter, de glijbaan - vooral in de zo mer natuurlijk - en de speelhuisjes, o.a. van Sesamstraat. Het motief om speel goed te lenen overigens varieert nogal. Zo zijn er ouders die van de voorzie ning gebruik maken omdat gekocht speelgoed te bezwaarlijk is voor het huishoudkasboekje, maar er zijn er ook die het (vaak dure) speelgoed komen lenen om uit te proberen of het wel "aanslaat" bij hun kind. Speelcultuur Een flink deel van de collectie valt in de categorie "educatief' speelgoed, en dat komt goed uit, want Ellie is naast beroepskracht bij de speel-o-theek (or ganisatorisch ondergebracht bij de stichting Welzijnswerk) ook coördina tor van het project "Spel aan huis", dat zich met name richt op de kinderen van migranten. Ongeveer een derde van alle abonnementhouders is van buiten landse afkomst, meldt Ellie. "Daar zijn we heel blij mee, want tot nu toe ken nen veel Turkse en Marokkaanse ge zinnen niet zo'n speelcultuur als wij. Nederlandse gezinnen hebben meestal kasten vol, de ouders zien ook eerder het belang van spelen in bij de opvoeiding en ontwikkeling van hun kinderen. Dat mis je nog vaak in migrantengezinnen." Van tijd tot tijd worden er nieuwe stuk ken gekocht. Pas nog heeft Ellie o.a. een grote houten kar en een aantal spel- letjes aangeschaft, maar ook een sjoelbak, een brandweerauto en een speelstad. "We hebben intussen wel geleerd dat we goede, echt degelijke spullen moeten kopen, want anders gaat het erg gauw kapot. Er sneuvelt wel eens wat..." Verkleeddozen Binnenkort krijgt de speel-o-theek de beschikking over iets nieuws: verkleed- dozen. Kinderen kunnen zich daarmee - zoals op verjaardagen enz. populair is - op allerlei manieren uitdossen. Voor de verkleeddozen gaat overigens wel een speciaal reglement gelden: de do zen worden maar één week uitgeleend. Al het speelgoed staat beschreven in een catalogus, waarvan de ouders ook gebruik kunnen maken voor een reservering. Ellie: "We hebben veel meer dan wat hier in de kast staat." Naast speelgoed leent "Stap voor Stap" trouwens ook boekjes uit, waaruit ouders allerlei nuttige informatie voor en over kinderen kunnen opdoen, bij voorbeeld over de angst om naar school te gaan, over lastige kinderen, over bedplassen en dat soort problemen. En verder is er een veelgebruikt prikbord, waarop ouders bijvoorbeeld gebruikt De Speel-o-theek voorziet in en be hoefte. speelgoed te koop aanbieden of vragen, maar ook wel allerlei andere dingen. Wat extra's De recente aanschaffingen waren nog mogelijk uit de (eenmalige) subsidie van 6000 gulden die de gemeente vo rig jaar ter beschikking stelde, maar die bron is intussen vrijwel opgedroogd. "In principe moeten we onszelf bedrui pen," aldus Ellie. "Dat lukt ook wel aardig, maar we zouden zo graag wat extra's willen doen, want met speel goed alléén ben je er niet..." Ze denkt in dat verband bijvoorbeeld aan speciale ochtendbijeenkomsten, waarin ze voorlichting kan geven over de manier waarop kinderen (en ouders) met speelgoed moeten omgaan, hoe ermee gespeeld moet worden en hoe het spelen gestimuleerd kan worden. "Daar kom ik nu niet aan toe, omdat ik er geen tijd voor heb," aldus Ellie. Zo'n project maakt misschien kans op finan ciële ondersteuning van de gemeente - die het belang ervan ook wel inziet, hoopt ze - en er gaat binnenkort een subsidie-aanvraag de deur uit. "Zo'n opzet sluit immers ook goed aan bij projecten als Opstap en Spel-aan-huis, dus we vragen dat in het kader van het onderwijsvoorrangsbeleid," aldus Ellie. Bij het dagelijkse werk voor de speel- o-theek heeft Ellie Veel steun van een groep van ca. 12 vrijwilligsters, maar er is nog ruimte voor enthousiaste men sen die willen meehelpen: niet alleen bij de speelgoed-uitleen, maar ook voor allerlei klussen die erbij komen, zoals een foldertje maken, een brief aan de abonnementhouders versturen, het re pareren van speelgoed en de admini stratie. Wie belangstelling heeft moet er maar eens een kijkje gaan nemen. "Stap voor Stap" is gevestigd in het centrum de Eng (vroeger het Kruis punt) aan de Albert Cuyplaan 100. De speel-o-theek is open op dinsdag morgen (9.30-11.30 uur), woensdag avond (19.30-20.30 uur) en donderdag middag (15.30-17.00 uur). Een 42-jarige Soester meldde de poli tie zaterdagmorgen dat zijn bestelauto was gestolen. In de wagen bevonden zich o.a. twee dozen druiven en twee kisten sinaasappelen. De man had de wagen 's morgens neergezet bij het winkelcentrum Smitshof, met de mo tor draaiende en de sleutels er nog in. Toen hij weer buitenkwam was de wa gen verdwenen. In de loop van de mid dag kreeg hij uit Hilversum het bericht dat de wagen daar was aangetroffen. Naast het fruit bleken ook de radio en een zonnebril te zijn gestolen. m Jé ^ênt.Yvuittn) ué/Xe/ £&ué</esi, 2 Vlaai van de week, een overheerlijke van 16,95 voor<J 2 Lekkers vindt u tenslotte aan de Van Weedestraat 46 II, Soest, telefoon 02155-21059 tf De politie van het district Eemland- Noord organiseert op zaterdag 1 april (geen grap) evenals vorig jaar weer een themadag over 'Kwaliteit en politieprodukt'. Voor deze thema dag zullen ongeveer 200 slachtoffers van in 1994 gepleegde woning inbraken worden uitgenodigd, om samen met de politie van gedachten te wisselen over de kwaliteitszorg en het politieprodukt op het gebied van woninginbraken. Zowel in het bureau Soest als Baarn zal gelijktijdig met de slachtoffers over dit thema worden gesproken. Zij wor den uitgenodigd voor een ontbijt- bijeenkomst (van 9.00 - 12.00 uur) of een lunchbijeenkomst (van 13.00 - 16.00 uur).Tijdens deze bijeenkomsten zal er met de genodigden gediscussi eerd worden over hun ervaring en be leving van de inbraak, het politie optreden en de afwikkeling van de zaak. Vorig jaar kwam tijdens een soorgelijke ontmoeting vooral tot uiting dat de po litie te weinig aandacht besteedde aan nazorg en dat men onvoldoende op de hoogte werd gehouden over de voort gang en de afloop van het onderzoek. Inmiddels heeft de politie haar werk wijze aangepast. De politie wil op deze dag graag sug gesties aangereikt krijgen om haar werkwijze te kunnen verbeteren. En kele vragen zullen jzeker zijn: Was de politie op tijd? Was er begrip van de politieagenten/ Hoe kwam de komst van de politie over? Was de politie vak bekwaam bezig? Nam de politie de zaak serieus? Is slachtofferhulp inge schakeld? Is er een preventie-advies uitgebracht? Werd er door de politie nazorg gegeven? Deed de politie het wel/niet goed? Hoe had de politie het wel/niet moeten doen? Verbetering Het uitgangspunt van de politie voor deze dag is verbetering van de werk wijze. Zij hoopt dit mede te kunnen realiseren uit de gegevens die op deze dag worden verzameld. De ideeën kun nen in de praktijk tot verbetering van restaurants PARTY- EN VERGADERCENTRUM WEGENS GROOT SUCCES Bourgondisch Avond Buffet Onbeperkt genieten Zaterdagavond: 25 maart Met sfeervolle live dansmuziek Aanvang: 20.00 uur Prijs p.p. f39,50 Bourgondisch Middag Buffet Onbeperkt genieten Zondagmiddag: 26 maart, (aanvang 17.00 uur) 30 april, 28 mei, 25 juni. Met sfeervolle live achtergrondmuziek Aanvang: 15.00 uur Prijs p.p. f 29,50 Bel en reserveer, dan zit u zeker Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739 de werkwijze leiden. Doel is: een slachtoffer een goede c.q. betere behan deling geven en het vergroten van de 'pakkans', om verdachten aan te hou den. Uit het district zullen vanuit de vier gemeenten (Soest, Baarn, Bunschoten en Eemnes) 200 mensen worden gese lecteerd. Zij krijgen een persoonlijke uitnodiging voor de ontbijt of lunch bijeenkomst. Zowel donderdag- als vrijdag morgen hebben vertegenwoordigers van de commissie Islam-Christen- dom van de Raad van Kerken Soest hun opwachting gemaakt bij de mos keeën in Soest. Dat gebeurde ter ge legenheid van het Suikerfeest ('ld al- Fitr) aan het einde van de Ramadan. Het verschil tussen de donderdag en de vrijdag heeft te maken met de landen van herkomst: in Marokko wordt het einde van de vastenmaand een dag eer der gevierd dan in bijvoorbeeld Turkije. De commissieleden gingen op bezoek bij de Turkse moskee aan de Parallel weg en bij het islamitisch centrum aan de Molenstraat. De Marokkanen wer den begroet bij de moskee aan de Aan de Albert Cuyplaan is vrijdag avond een auto opengebroken. De ei genaar, een 28-jarige Soester, ontdekte dat de dader een ruit had ingeslagen en geprobeerd had de radio te stelen. Dat mislukte in zoverre dat hij alleen het frontje had meegenomen. In de nacht van zaterdag op zondag werden ook auto's opengebroken aan de Wiardi Beckmanstraat en de Willem Speelmanhof. De eigenaars, resp. een 34-jarige en een 41-jarige Soester, de den aangifte op het politiebureau. Daar bleek een deel van de buit al als "ge vonden voorwerp" te zijn ingeleverd: in het ene geval een lakstift en in het andere geval een radio. Weegbreestraat en het centrum aan de Albert Cuyplaan. De KRO-radio maakte daarbij een interview met commissiesecretaris Ben Smeele, dat zondag op Radio 5 werd uitgezonden. Traditioneel werd de moskeegangers ook de groet van de (landelijke) Raad van kerken overhandigd. Daarin wordt o.a. gesteld dat het vasten in christe lijk Nederland een bezinning op gang kan brengen over de werkelijkheid van velen die honger lijden in een tijd dat de verschillen tussen rijk en arm steeds groter worden. "Materieel bezit lijkt voor velen het enige dat de moeite waard is om na te streven. Mensen die uit overtuiging vasten getuigen ervan dat volgens een bijbelwoord "de mens niet leeft van brood alleen, maar van alle woorden die uitgaan van de mond van God". Volgens de brief maakt het vasten van de moslimgemeenschap in Nederland indruk op veel christenen. "Zij herken nen iets van de motieven en de inspi ratie die u ertoe aanzetten om u een maand lang door middel van vasten en gebed op de weg van God te richten. Ook christenen worden geroepen de weg van God te gaan." Volgens de Raad van Kerken houdt dat o.m. in dat ze zich willen inzetten voor een samenleving waarin onaanvaard bare verschillen tussen arm en rijk niet voorkomen en waarin plaats is voor andere dan materiële waarden. De mos lims worden uitgenodigd om samen te werken met de christenen en anderen in het streven naar zo'n samenleving. Van zaterdag 29 april tot en met zon dag 7 mei, zal er in Soest van alles te doen zijn om het bevrijdings jubileum te vieren. Bijna elke dag vinden er een of meer activiteiten plaats. De meeste spelen zich af in of rondom een grote tent op het evenemententerrein de Eng. Op een enkele uitzondering na kan het pu bliek aan alle onderdelen gratis deel nemen. Het Comité 50 jaar Bevrijding presen teerde vorige week het voorlopig pro gramma, dat overigens nog een- aantal "witte plekken" kent. Van sommige organisaties is nog niet helemaal dui delijk wat ze op touw zullen zetten, maar die vraagtekens hoopt het comité in de komende weken weg te kunnen nemen. Het comité heeft alleen een coördinerende functie, zoals woord voerder Frans van Dusschoten vorige week onderstreepte, en organiseert elf in principe niets. Het comité is er in elk geval in geslaagd een flink aantal Soester instellingen en verenigingen (al met al zo'n 38 orga nisaties) aan te zetten tot het ontplooien van een aantal zeer uiteenlopende ac tiviteiten, die al dan niet rechtstreeks verband houden met de 5 mei-viering. Van een inhoudelijke beoordeling heeft het comité - dat om te beginnen een gemeentelijke pot van 50.000 gulden te verdelen had - afgezien. "Er is geen thema," aldus Van Dusschoten, die sa men met de comitéleden Hans v.d. Pol, Ben van Os en Yvonne Graffner de pers te woord stond. Kapstok Volgens het comité moet het bevrijdingsjubileum ook meer als een "kapstok" worden gezien, waaraan de deelnemende instellingen zelf hun ac tiviteiten hebben opgehangen. De meer bezinnende onderdelen zijn aan ande ren (de kerken bijvoorbeeld) overgela ten. Het comité zag voor zichzelf daarin geen taak weggelegd. "Wij heb ben gewoon gekeken wat er op ons af zou komen," aldus de leden. De viering begint op zaterdag 29 april met een tentoonstelling in museum Oud Soest (Steenhoffstraat), georganiseerd door de Raad van Kerken. Daar zullen allerlei bevrijdingssymbolen te zien zijn, die gemaakt zijn door de hoogste klassen van de basisscholen. Avonds om 22.30 uur is er een groot vuurwerk, aangeboden door het Oranje Comité. Op zondag 30 april (eigenlijk Konin ginnedag) is er in Soest niets te bele ven (wel kan de tenstoonstelling be zocht worden), en maandag 1 mei is ook nog blanko. Vanaf dinsdag 2 mei komt het pro gramma pas echt goed op gang. Die eerste dag is het begin van de fietst- weedaagse die Tempo Team organi seert, en op woensdag 3 mei is er een feestmiddag voor ouderen in de tent, met o.a. een liedcyclus onder het motto 'Toppers van toen", 's Avonds geeft de Soester Orkest Vereniging een bevrijdingsconcert in de Petrus en Pauluskerk, organiseert de werkgroep Bridge Soest een bridge-drive (o.a. om het Soester kampioenschap voor paren) in de tent, waar tegelijk ook een klaver- jaswedstrijd wordt gespeeld. De finish van de fïetstweedaagse vindt daar even eens plaats. Donderdag 4 mei neemt uiteraard een speciale plaats in met de traditionele dodenherdenking. Tevens is er in de Mariakerk (Nieuwerhoekplein) een herdenkingsbijeenkomst, georgani seerd door de Raad van Kerken, waar aan medewerking wordt verleend door het Soester mannenkoor Apollo. Hoogtepunt Vrijdag 5 mei is vanzelfsprekend het hoogtepunt. Op diverse plaatsen vin den dan activiteiten plaats, om te be ginnen op het Raadhuisplein: volksdan sen (Radost), vendelzwaaien (Gilde) en muziek (PVO). Om kwart voor tien worden er 12 "bevrijdingsvuur-lopers" uit Wageningen verwacht. Om half twaalf begint in de Petrus en Pauluskerk een viering met o.a. zang van diverse koren, gevolgd door het loslaten van een aantal duiven op het Kerkplein. 's Middags wordt er in de tent op de Eng speciale muziek gedraaid uit de jaren '40 en '50. Daar verzorgt ook de kynologenclub Zoys een demonstratie behendigheid en gehoorzaamheid voor honden. Bij de kinderboerderij (Vedelaarpad) wordt ditmaal een groots kinderfeest georganiseerd - o.a. met Henny Huisman en zijn playbackshow - en 's avonds kan men in C-drie ge nieten van een blijspel waaraan zowel het Soester Applaus als de Rietpluim - de beide Soester toneelverenigingen - meedoen. Uiteraard kan men overdag weer een kijkje nemen bij de tentoon stelling in het museum, maar 's avonds is er in de tent een groot "Nostalgisch Oranjebal" o.l.v. Piet Daalhuizen, waaraan de big band van PVO mee werkt. Zaterdag 6 mei is er weer een ouder wetse braderie in Hartje-Zuid. PVO verzorgt daar dan ook een optreden en 's middags speelt de muziekvereniging aan de Van Weedestraat. De Paarden kamp houdt z'n open dag, maar onge twijfeld nog meer mensen zullen de blik omhoog slaan om te kijken naar de oude vliegtuigen die een "fly over" boven Soest maken. Ook de model vliegclub zal present zijn. Radost (volksdansen) en Animato (accor deons) treden op in de tent, en 's avonds is er een tweede aflevering van het blij spel in C-drie. In de tent op de Eng wordt dan een koren-avond gehouden, waaraan o.a. het NPB-koor en The Messengers meewerken. Zondag 7 mei wordt de jubileum viering afgesloten met een kolonne van 70 oude legervoertuigen door Soest ("Keep 'm rolling"), die vanaf paleis Soestdijk naar Soesterberg trekt, 's Middags zingt het Motet en Madrigaalkoor in de kerkzaal van Molendael en 's avonds is de tent op de Eng weer het decor van een groot slotfeest, georganiseerd door het co mité zelf, dat wordt afgesloten met een groots vuurwerk onder het motto "Soest 50 jaar vrij". In de komende weken en maanden zullen nadere de tails van de diverse programma-onder delen bekend worden gemaakt. Expositie geflopt Zoals gezegd kon het comité aan de slag met een budget van 50.000 gul den, dat de gemeente voor de viering van het jubileum heeft uitgetrokken. Het comité is daarnaast op zoek gegaan naar sponsors, die de verschillende ac tiviteiten voor hun rekening kunnen nemen. Het gemeentebestuur is garant (voor een totaal-bedrag van nog eens 50.000 gulden) als de sponsors onver hoopt hun toezeggingen niet nakomen. Het comité betreurt het dat de tentoon stelling van de Anne Frankstichting - die min of meer vooruitlopend op de feestelijkheden in december vorig jaar in het gemeentehuis te zien was - ei genlijk een flop is geworden. De ex positie ("Gelijk in een wereld van ver schil", over de grondwet, gelijke be handeling en discirminatie) kostte 5000 gulden - dus alleen al tien procent van het budget - en was vooral bedoeld voor de schooljeugd. Afgezien van de Desmond Tutuschool, die de opening met een delegatie opluisterde, is er van de zijde van het Soester onderwijs ech ter nauwelijks belangstelling getoond. "Heel erg jammer," aldus het comité. J

Soester Courant | 1995 | | pagina 3