Mm IlJIJll Oorlogsvlieger/verzetsman Jan Linzel: 'een gewoon mannetje dat graag vloog' ^Van Kreukelen Vast-goed IACTUEEL I jasmijn voor gezelligheid op steel Politiek maakt plaats voor poëzie op verkiezingsborden Roofvogels: concurrenten van de jager? Leerlingen Griftland College gaan vasten voor goed doel Politiek geeft burgers meer kans op spreekrecht in raad Soest wil z'n brandweer nog niet uitleveren aan regio WOENSDAG 8 MAART 1995 SOESTER COURANT PAGINA 5 Potnarcis 1,95 pet Eerste bord wordt vrijdag onthuld Auto 'gestript' 'Koffiedrinken met de boswachter' Oud-Soester hoofdpersoon in spannend boek Commissie honoreert voorstel D66 Fraude in de Ronde van Soest Leica mini en Leica mini zoom Wem Van Oosten fotoservice Soester doctor over opereren via het beeldscherm Commissie verwerpt 'schunnige fax' Wim van l)»orn RENOVATIE f NVOB EN 'J/ tête a tête voorraad strekt Zolang de BLOEMENHUIS "Hartje-Zuid" Zuidpromenade 9, Tel 02155-16877, Soest "De Smitshof": Smitsweg 14, Tel. 02155-22300, Soest v>eRft^ Fax. 02155-29221 Komende vrijdagmiddag vindt aan de Dalweg (bij het kruispunt met de Beukenlaan) om 16.00 uur de offi ciële onthulling plaats van het eer ste van 16 "bevrijdingsgedichten", die op de aanplakborden de plaats van de politieke affiches voor de Statenverkiezingen zullen innemen. Met dit bijzondere project wordt alvast vooruitgelopen op de viering van het 5 mei-jubileum. Het initiatief voor het poëzieproject (onder het motto "de vijftigste mei") is afkomstig van de SLAS - Samenwer king Literaire Activiteiten Soest - en de start vindt niet toevallig plaats aan de vooravond van de Boekenweek, die pok dat thema' heeft. Op 16 ]verkiezingsborden zullen in de ko mende weken - vanaf de Satenverkiezingen tot begin mei - le vensgrote fragmenten van gedichten over de oorlog, het verzet en de bevrij- ling te zien zijn. Het geheel kan ook gezien worden als een tijdelijke "poëzieroute" door Soest, die men te voet, op de fiets of in de auto kan afleggen. Wie alle 16 gedich- en, of zelfs maar een deel ervan, in zich Opneemt, maakt op die manier kennis met stukjes indringende poëzie, die op een geheel andere wijze dan allerlei andere (kunst)vormen gestalte geeft aan de gevoelens die bekende en min der bekende Nederlandse dichters heb ben ondergaan tijdens de donkere ja ren van de oorlog en de zo lang ver beide bevrijding. Uniek communicatiemiddel De aanplakborden langs de openbare weg vormen volgens de SLAS een veel te mooi (tijdelijk) communicatiemid del om ze na afloop van de verkiezin gen zomaar weer een lange tijd onge bruikt te laten staan. Ze bieden een unieke mogelijkheid om gedachten, ideeën en gevoelens door te geven aan de hele bevolking, en wie zijn beter in staat om die te verwoorden dan dich- 1 ters? Om die reden is iedere belangstellende - poëzieliefhebber of niet - dan ook har telijk welkom bij de officiële onthul ling van het eerste gedicht (enkele stro fen uit Jan Camperts "De achttien dooden") vrijdagmiddag om 16.00 uur aan de Dalweg. De onthulling wordt verricht door een bekende Soester: de heer S. Minco, die zelf een vooraan staande rol in het verzet heeft gespeeld en voorzitter is van o.a. de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet. Na afloop van de onthulling is er een korte bijeenkomst in het ge meentehuis, waar o.m. enkele gedich ten worden voorgelezen en het woord wordt gevoerd door de heer Minco, SLAS-voorzitter Nelleke Streefkerk en locoburgemeester Neks Blommers. Dichters De gedichten zijn afkomstig van o.a. beroemde dichters als Jan Campert, Remco Campert, Bertus Aafjes, J.C. Bloem, Maurits Mok, Leo Vroman, Simon Carmiggelt, Gerrit Achterberg, W.F. Hermans, Ida Gerhardt, Victor van Vrieslandt. Ook zijn er poëzie fragmenten opgenomen van Soester dichters als Jan Visser en Rinke Tol man. De belettering wordt verzorgd door Rolette in Soest, oa. bekend van bouwborden en autoreclame. De 16 borden met de gedichten staan her en der in Soest en Soesterberg: Dalweg (bij het gemeentehuis), Inspec teur Schreuderlaan (Braamhage), Beetzlaan, Wiardi Beckmanstraat (Honsbergen), Torens traat (Oude Kerk), Birkstraat (BDC), Oude Utrechsteweg (de Bunt), Steen- hoffstraat (oude gemeentehuis), Koningsweg (bij Obrechtstraat), Koningsweg (bij Clemensstraat), Smitsweg (medisch centrum), Soest- duinen (spoorweg) en in Soesterberg aan de Kampweg, het Dorpsplein en de Oude Tempellaan. Een grill, een mistgrill, een koplamp unit en twee sierstrippen zijn van de au to van een Achtervelder 'gestript'. De wagen stond geparkeerd op een be drijfsterrein aan de Soesterbergse- straat. Verder was een portierruit inge gooid, maar uit de auto wordt niets ver mist. Het gaat goed met de roofvogels in Nederland. Het verminderen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen heeft een gunstig effect gehad op deze dieren. Met name haviken en buizerds zijn weer veel voorko mende vogels in het Nederlandse landschap geworden. Maar nu dreigt er een ander gevaar: vergifti ging. Veel roofvogels dreigen het slachtof fer te worden van een soort 'roofvogel- vervolging' De dieren worden in grote getale vergiftigd of afgeschoten. Een vorm van criminaliteit? Daarover - én over de roofvogels zelf natuurlijk - gaat het in 'Koffiedrinken met de boswach ter' op 12 maart a.s. in Kasteel Groene- veld te Baarn. Gast van boswachter Wiersma is Hans Dekker, lid van het bestuur van de Werkgroep Roofvogels Nederland. Deze werkgroep maakt zich zorgen over de illegale vervolging van roof vogels. Hoewel deze vogels sinds 1936 beschermd zijn, worden er aanzienlijke aantallen gedood. Vooral de havik, de buizerd, de zeldzame rode wouw en de grauwe kiekendief zijn slachtoffers. Lang niet alle gevallen van vergiftiging of afschot worden ontdekt. Naar de mening van de werkgroep betreft het hier slechts het topje van de ijsberg en worden er waarschijnlijk duizenden vogels per jaar geschoten of vergiftigd. Vermoed wordt dat de daders meestal in jagerskringen te vinden zijn. Daar voor zijn al jarenlang aanwijzingen. Hoewel alleen haviken en buizerds door jagers worden gezien als hun con currenten worden ook andere roofvo gels het slachtoffer, aangezien er ver giftigd aas wordt uitgestrooid. Sinds april 1994 wordt het doden van roofvogels beschouwd als een econo misch delict. Daarvoor gelden maxi male straffen van 25 duizend gulden boete en tweeëneenhalf jaar hechtenis. Maar in de praktijk wordt een derge lijke straf volgens de Werkgroep Roof vogels Nederland zelden of nooit op gelegd. Behalve de mens hebben de roofvogels geen natuurlijke vijanden en dus kan het aantal groot worden. Maar is dat een reden om deze dieren af te schie ten? Roofvogels in Nederland, welke soorten komen er hier eigenlijk voor? Wat is het verschil tussen een sperwer en een buizerd? Zijn roofvogels gevaar lijk? Waarom hebben jagers een hekel aan roofvogels? Deze vragen worden beantwoord tij dens 'Koffiedrinken met de boswach ter' in Kasteel Groeneveld, zondag 12 maart, aanvang 11.00 uur; toegang f 3,- per persoon, incl. koffie. "Denk erom datje geen held van me maakt. Oorlog is ellende, onmenselijkheid en absolute waan zin. Ik ben maar een gewoon man netje geweest dat graag vloog. Op de grond was ik helemaal niet zo goed, hoor. In zo'n loopgraaf zitten en van alle kanten beschoten worden, D- Day - dat zou niks voor mij zijn ge weest. In een vliegtuig kan je tenmin ste nog uitwijken. Dat is helemaal niet zo helfhaftig." Met dit citaat besluit de journalist Peter Gerritse het boek "De Mei-vliegers", waarin de persoonlijke lotgevallen worden beschreven van frontpiloot Jan Linzel, in de meidagen van 1940 ser geant-vlieger bij het Wapen der Mili taire Luchtvaart, zoals de Luchtmacht destijds heette. Het spannende verhaal ("geen jongensboek", volgens de uit gever) beschrijft wat Linzel, destijds wonende aan het Kerkpad, allemaal meemaakte als een van de weinige Nederlandse piloten die - met hopeloos verouderd materiaal - de ongelijke strijd aanbond met de Luftwaffe, waar mee de Duitsers de Nederlandse tegen stand in enkele dagen braken. Het heeft wat moeite gekost om Linzel aan de praat te krijgen, zo bleek tijdens de presentatie van het boek, afgelopen vrijdagmiddag in de toepasselijke am biance van het Militaire Luchtvaart museum in Soesterberg. Linzel kreeg daar het eerste exemplaar aangeboden, evenals zijn kameraden Guus Kiel en Carel Steenman. Ook zij maakten deel uit van dat handjevol gevechtsvliegers dat het opnam tegen de Duitse over macht, en niet zonder succes. Linzel schoot op 10 mei 1940 een Messerschmidt neer in de buurt van Ypenburg, waarbij hij zelf een voltref fer kreeg en zich per parachute in vei ligheid wist te brengen, en ook zijn collega's lieten zich niet onbetuigd. In "De Mei-vliegers" staan hun lotge vallen uitgebreid beschreven, maar vooral die van hoofdpersoon Jan Linzel, die als kind in Groningen al min of meer bezeten was van vliegtuigen en uiteindelijk, toen zijn ouders zich in Soest vestigden, de kans greep om zijn brevet op Soesterberg te halen. Linzels persoonlijke geschiedenis komt uitgebreid aan de orde. Uiteraard de aanloop naar de oorlog, maar ook zijn lotgevallen na de capitulatie, als hij na veel omzwervingen en mislukte pogin gen als Engelandvaarder tenslotte in Groot-Brittannië arriveert. Met de Brit ten vecht hij opnieuw nu als RAF- oorlogsvlieger, tegen de Duitsers. Na de oorlog werd Linzel o.a. comman- dant-vuurleider op Vlieland en na het beëindigen van zijn militaire loopbaan vestigde hij zich met zijn vrouw in Ier land, waar hij nog altijd woont. Oranjekrant Een belangrijk deel van Linzels lotge vallen speelde zich, met name in de eerste jaren van de bezetting, in Soest en omgeving af. Hij speelde een rol in het verzet en was bijvoorbeeld een van de oprichters van de Oranjekrant (ge drukt op papier dat bij drukkerij Smit - uitgeefster van de destijds verboden Soester Courant - werd gehaald), sa men met legendarische figuren als de journalist Han Doorn (omgekomen in 1944), Jan Schalkx uit Soestdijk, aan wie Linzel het werk voor het illegale blad overdroeg toen hij naar Engeland vertrok, en de drukkers, de gebroeders De Bruin aan de F.C. Kuyperstraat. Ook andere Soester verzetsmensen worden in het boek genoemd. Jan Schalkx In de epiloog van "De Mei-vliegers" worden Schalkx' eigen lotgevallen in het kort verhaald, o.a. zijn arrestatie en zijn (mislukte) executie op de Heide weg. Ook Schalkx, die nog altijd in Soest woont, deelde vrijdagmiddag in het respect en de dankbaarheid die in deze periode van "gedenken" verdiend uitgaat naar de mensen die zich in de oorlogsjaren met grote moed en zelf opoffering onderscheidden van zoveel Woensdag 15 maart na afloop van de lessen, beginnen tientallen en thousiaste leerlingen van het Grift land College (derde klassen en ho ger) aan een solidariteits-honger- kuur. Tot 24 uur later zullen ze al leen maar drinken. Als ze het tenminste zolang volhouden! Want afgesproken is dat lessen "ge woon" zullen worden bijgewoond. Anders zou het vasten al gauw een spij bel-voorwendsel kunnen worden. Een hele steun in de rug bij deze kracht toer zullen evenwel hun sponsors zijn, onderwie familie, vrienden en buren. Bovendien zal ieder zich kunnen op trekken aan de moed (der wanhoop?) van al die medeleerlingen - meer dan honderd - die ook vasten. Want omdat ze samen de nacht in de school over blijven, zal hun etmaal-durende hongerkuur naar verwachting door ver reweg de meesten wel worden vol bracht. Temeer omdat de regel is: geen volle 24 uur gevast dan ook geen sponsorgeld. De sponsorkaarten zulleri bij de afvallers vanzelfsprekend wor den ingenomen. Voor de honger-nacht van 15 op 16 maart heeft zich inmiddels al de eigen muziekgroep van school gemeld om het geheel op te vrolijken. Verder zul len er films, informatieve zo goed als speelfilms, worden gedraaid. De kwart finale Ajax staat vanzelf ook op het programma. En dan zullen daar nog al die schaak-, yahtsee-, risk- en monopolyspelen zijn om de avond en nacht gezellig door te brengen. De solidariteitshongerkuur zal donderdag middag om 17.00 uur worden afgeslo ten met een gezamenlijke lichte maal tijd. Vanzelfsprekend rekenen deze leerlin gen met hun bleke bekkies de 15e op een royale sponsoring. De opbrengst zal dan via de door o.a. minister Pronk en majoor Bosshardt (Leger Des Heils) aanbevolen organisatie "Worldvision" naar hongerprojecten in Cambodja, Ruanda, Mozambique en Eritrea gaan. De Soester burger krijgt een ietsje pietsje meer mogelijkheden om ge bruik te maken van het spreekrecht tijdens gemeenteraadsverga deringen. De raadscommissie ABZ ging maandagavond akkoord met een verruiming van het tijdstip waarop de insprekende burger zich daarvoor by de burgemeester moet aanmelden. Denk niet dat burgers "zomaar" even het woord mogen voeren tijdens de bij eenkomsten van het hoogste bestuurs orgaan dat Soest heeft: de raad der ge meente. Dat gaat allemaal volgens zeer doordachte spelregels. Dét een burger gebruik maakt van het spreekrecht in de raad is overigens een zeldzaamheid, want er gelden allerlei restricties. Zo mag het niet bij agendapunten waar voor al spreekrecht heeft opengestaan bij de commissievergaderingen (waar het inspreken in de loop der jaren een vertrouwd fenomeen is geworden), ten zij het College in de tussentijd een an der voorstel heeft gemaakt of er anders zins sprake is van "nieuwe informatie". Juist op dat punt ging het enige tijd geleden volledig mis, toen een Soester het spreekrecht in de raad werd gewei gerd terwijl deze niet wist (of kon we ten) dat het College inmiddels een reac tie op een commissieadvies had gefor muleerd, omdat de brief precies één dag van tevoren was rondgestuurd. D66- raadslid Mieke Swinkels klom daar over in de pen, omdat in dit bijzondere geval best een uitzondering op de re gels gemaakt had kunnen worden. "Het spreekrecht beantwoordt niet aan het doel waarvoor het werd ingesteld: méér rechten voor de inwoners en een grotere betrokkenheid bij het bestuur van de gemeente," constateerde Swinkels, die pleitte voor herziening óf afschaffing van de voorschriften, en dan vooral van de regel dat insprekers zich uiterlijk op de dag vóór de raads vergadering (dus meestal de derde woensdag van de maand) voor 14.00 uur netjes bij het kabinet van de burge meester moeten aanmelden. Het College moest er even over naden ken, maar besloot uiteindelijk wel de commissie ABZ een voorstel te doen voor een "verruiming" van de inspraakmogelijkheden door de aan meldingstermijn op te rekken: het ui terste tijdstip zou voortaan 12.00 uur op de dag van de raadsvergadering zijn, dus de donderdag. Ambtelijk was nog voorgesteld om er 14.00 uur van te maken (soms worden op woensdag morgen nog de laatste reacties van het College bekend gemaakt), maar B. en W. vonden het middaguur kennelijk al mooi (of liever: laat) genoeg. Verruiming? De commissie ABZ vond het allemaal best, zoals maandagavond bleek. Swinkels dankt het College in de per soon van VVD-wethouder Neks Blommers nog voor deze "verruiming" en drong erop aan dat brieven van B. en W. direct na de Collegevergadering verzonden worden. Alleen Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebelangen) was kritisch, omdat de nieuwe maatregel hem lang niet ver genoeg gaat. "Dit is helemaal geen verruiming van het spreekrecht, het wordt de burger alleen iets makkelijker gemaakt om het aan te vragen." Met enkele familieleden bekijkt de oud-Soester oorlogsvlieger jan Linzel het boek dat in het Luchtvaartmuseum werd gepresenteerd. landgenoten die de zaken maar liever op hun beloop lieten. "De Mei-vliegers" is al met al een in dringend geschreven tijdsdocument van 256 pagina's, voorzien van veel authentieke foto's en documenten die nog niet eerder gepubliceerd werden. Het boek is uitgegeven door "De Ne derlandse Biografie", in samenwerking met Bosch en Keuning in Baarn. Het boek is in de boekhandel verkrijgbaar voor f 49,50. "Kunsten" is de titel boven de tekst van columnist Eit Algra in de Ronde van Soest, het Radio Soest-programma van zondagmiddag 12 maart (14.00 uur). Na drie gedichten over de maand maart - van Anton Wilderode (1918), Hadewych (13e eeuw) en Hans Lodeizen (1954) - interviewt Jan Vis ser twee gasten over het thema "fraude". De eerste is Heieen Huveneers-van Noort, sociaal rechercheur, die vertelt over haar werk en het fraudepreventie- beleid dat ze met haar twee collega's gestalte geeft in de gemeente Soest. In Soest werd in 1994 f 495.685,38 onte rechte uitkeringsbedragen opgespoord. De tweede gast is Wibo B. Rip, hoofd van de afdeling Sociale Dienstverle ning van de gemeente Soest (1176 cliënten in 1994). De Ronde van Soest wordt geprodu ceerd door Peter Ensdorff. Techniek: Wout van Houdt. Het programma wordt op woensdag 15 maart om 14.00 uur herhaald. Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 (naast Jac. Hermans) Soestdijk 02155-25942 Hamseweg12IV Hoogland 033-807151 Dr. Bart Rademaker. In de 8e aflevering van de EO-televisie- serie over het Academisch Medisch Centrum (AM-C) in Amsterdam was afgelopen zaterdag dr. Bart Rademaker te zien. De geboren en getogen Soes ter promoveerde eind vorig jaar op een proefschrift over anesthesiologische en pathofysiologische aspecten van laparoscopische operaties: "kijk-opera- ties" waarbij gebruik wordt gemaakt van een lampje en een camera in de buikholte, o.a. bij operaties aan gal blaas, darmen, longen en andere orga nen. De chirurg kan via het beeld scherm zien wat hij doet. In de uitzending werd ook aandacht besteed aan Rademakers promotie. Soesters die de uitzending hebben ge mist krijgen een herkansing: de afle vering wordt herhaald op zaterdag 11 maart, 13.32 uur, op Nederland 2. adres woning indeling verdieping zolder Soest JAN THIJSSENHOF moderne hoekwoning met berging hal, toilet, mk, woonkamer met plavuizen vloer, moderne keuken met ingebouwde kookplaat en oven 3 grote slaapkamers en ruime douchecel met vaste trap en 4e slaapkamer deze woning ligt aan een algemeen woonerf en verkeert in goede staat van onderhoud, tuin op het zuiden, c.v. ketel recentelijk vernieuwd en begane grond is voorzien van dubbele beglazing MODERNE HOEKWONING MET BERGING Gevraagde koopsom plaats Soest adres NIEUWEWEG object perceel bouwgrond voor 2 ruime, geschaKefde woningen algemeen totale oppervlakte 1.263 rri2 PERCEEL BOUWGROND VOOR 2 GESCHAKELDE WONINGEN Gevraagde koopsom TE HUUR plaats Soest adres INDUSTRIEWEG omschrijving kantoor/magazijnruimte op 1 e verdieping. Deze ruimte bestaat uit ca. 100 m2 kantoorruimte en 125 m2 magazijnruimte. KANTOOR/MAGAZIJNRUIMTE Huurprijs per maand inclusief verwarming, water en elektra verbruik TE HUUR plaats Soest adres KONINGINNELAAN omschrijvingwinkel-/kantoorruimte met grote kelder. Totaal ca. 50 m2. WINKEL-/KANTOORRUIMTE MET GROTE KELDER Huurprijs per maand Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 j Hypotheken OnroereiMJ-goed [Assurantiën Eenstemmig heeft de Soester politiek zich maandagavond uitgesproken tegen de (al te drieste) plannen om de brandweer te versterken. Van een nagenoeg overdracht van taken en bevoegdheden aan de regio kan geen sprake zijn, vond de raadscommissie ABZ. Al eerder is vanuit de gemeenten ver zet aangetekend tegen de voortvarend heid waarmee de regionale brandweer haar eigen positie wilde versterken. Er kwam dan ook een aangepast plan, maar ook dat stuit op grote weerstand, zeker in Soest. Inzet van de discussie van maandag avond was een fax van de bestuurs commissie van de regionale brandweer, die door enkele fracties als "schunnig" werd betiteld. Volgens het ambtelijk advies stond de tekst bol van de regio en versterking van het regionale ni veau, waarbij de gemeentelijke zeggen schap min of meer onder het tapijt werd geveegd. Een van de stenen des aanstoots was het voorstel om de minister een con tract te laten sluiten met de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging, die dat eerst weer moet voorleggen aan de regionale brandweerbesturen; op die manier zou recht gedaan worden aan de gemeentelijke verantwoordelijk heid. Maar noch de minister, noch de KNBV zijn organen die gemachtigd zijn om op dit punt contracten of con- venanten af te sluiten die de gemeente binden, vindt Soest. De overdracht van taken aan de regio is bepaald geen "zaligmakende" oplos sing, er kunnen allerlei vraagtekens gezet worden bij het eenzijdige regio naal denken, de afstemming op een re gionaal rampenplan is wat dat betreft ook een addertje onder het gras en een gedwongen wijziging van de gemeen schappelijke regeling, waarbij de ge meentelijke rol wordt teruggedrongen, is in het licht van de bezwaren tegen een vierde bestuurslaag op z'n minst vreemd, meent Soest. Bovendien gaat het de gemeente geld kosten en moet zij voortaan aan de "leiband" van de regio lopen. Sinds 1963 bouwbedrijf soest UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 - 17496 Spookbeeld Soest gaat dan ook niet akkoord met het voorgestelde convenant en wijst ook verder de voorgestelde versterking van de brandweer af. De commissie was het daar unaniem over eens. Bert Krijger (VVD) vatte het plan kernach tig samen met de woorden "Zij bepa len, wij betalen", en Bart Krol (CDA) riep het "spookbeeld" van de politie reorganisatie in de herinnering. "We hébben een goeie brandweer." Hij vond dat bij de recente watersnood maar weer eens ten overvloede gebleken was dat de hulporganisaties - zoals de brandweer - het er stukken beter afbren gen dan de politiek. De bezwaren werden algemeen ge deeld. Op voorstel van Mieke Swinkels (D66) en Jan Visser (GL-PS) zal de Soester reactie op ruime schaal wor den verspreid, zodat ook andere ge meentebesturen op de hoogte zijn. De commissie sprak vervolgens over het Collegevoorstel om - vooruitlopend op de komende inzet van de politiesurveillanten - alvast een onder zoek te laten plaatsvinden naar de effectiviteit die van hun optreden mag worden verwacht. Daarvoor zou een duur Apeldoorns adviesbureau worden ingehuurd met klinkende namen, en dat zou al op korte termijn aan de slag moeten om gegevens te verzamelen, want anders valt er straks niks te ver gelijken. Vooral Jan Pieter Lokker (CDA) stak de draak met het nogal opgeblazen ver haal dat het adviesbureau bij zijn of ferte (22 mille) had gevoegd. "De uit slag is al van tevoren bekend: alles wordt beter." Zowel inhoudelijk als om' financiële redenen was de CDA-frac- tie dan ook tegen, hoewel wethouder Neks Blommers nog tegenwierp dat de gemeenteraad zélf op zo'n onderzoek had aangedrongen. "U moet dan over driejaar niet komen klagen dat u geen vergelijkende cijfers hebt." Kees Boer- koel (PvdA) probeerde die driejaar (de raad heeft maar voor twéé jaar geld uitgetrokken) direct te verzilveren, maar Blommers gaf toch geen krimp. Boterzacht Lokker kreeg bijval van Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebelangen), die sprak, van "een boterzacht voorstel van dit no-nonse College", omdat het geld voor de surveillanten nooit bedoeld was voor het aantrekken van onduidelijke adviseurs, die volgens hem alles zul len bevestigen wat de opdrachtgever wenst te horen. Ook Boerkoel wilde geen surveillantengeld spenderen aan "toeters en bellen". De andere fracties maakte het niet veel uit, hoewel Visser (aanvankelijk voor) zich door de ver halen van Lokker en van Wuijckhuijse nog wel liet overtuigen. Wethouder Blommers proefde tenslotte "te veel onzekerheid" bij de commis sie en kondigde aan dat ze er in de boe zem van het College nog eens over wilde praten. I i

Soester Courant | 1995 | | pagina 5