van de ven Boekenweek 1995 in teken van 50 jaar bevrijding —fVARtAl Boekenweek 1995 15 t/m 25 maart 11" van de ven Het geschenk: Leon de Wintet Libris. De Complete Boekhandel. 'Bevrijdingspoëzie langs de weg moet mensen wakker schudden' Leon de Winter schreef Boekenweekgeschenk Schrijfster Mensje van Keulen in bibliotheek Soester oorlogsverhalen in uniek boekje vastgelegd Van de Ven's boekenkasten zijn te koop! Haal het informatiebulletin met prijslijst. Libris.De Complete Boekhandel. Leon de Winter in C-drie Boekenweek 1995-15 t/m 25 maarl SERENADE WOENSDAG 15 MAART 1995 SOESTER COURANT 'De vijftigste mei' l WOENSDAG 15 MA SLAS: unieke samenwerking Boekenweekgeschenk voor eindexamenkandidaten Morgenochtend, om 10.30 uur 'Soest in oorlogstijd 1940 -1945' (wegens verbouwing) B i Winkelcentrum "Hartje-Zuid"-Tel. 12419 Boekenweek 1995: 'De vijftigste Mei' VAN BOEKEN KRIJG JE NOOIT GENOEG Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Uniek SLAS-project waardig van start s*r J "Ttkfer, W°0Uen ndie^a,,nden^>d in binnen ramp'ÜI talieri»eea ?eÉk Oot ,P?P0ed Poot. ld*ehenTS,1!<te lm», staan ook wij h£ed gro°l- !a« eigen hnd daagt een dag na elken voorbij trekt iedre svolk. Pbe« gedacht 1 volk - «et oa eiken nacht. ewnik r i I Minco 'viert' bevrijding niet Rondje Soest HOE VERTELLEN WE HET ONZE KIEZERS... i Veel is deze maanden vijftig jaar geleden. In juni was het D-day en in september de Slag om Arnhem. Ju bilea die massale publiciteit trokken; van paginagrote artikelen in de dag en weekbladen tot monumentale re portages en documentaires op tv en radio. Dit is de tijd van Het Grote Herinneren. Met als climax 5 mei 1995, de dag dat vijftig jaar terug ons land werd bevrijd. Het thema voor de Boekenweek ligt dus voor de hand. De verwoording ook: De vijf tigste mei. De Boekenweek 1995 wordt gehou den van 15 t/m 25 maart en heeft als motto 'De vijftigste mei'. Centraal staat de invloed van de Tweede We reldoorlog op de Nederlandse litera tuur. Op verzoek van de CPNB - or ganisator van de Boekenweek - schreef Leon de Winter het boeken weekgeschenk. Leon de Winter (1954) debuteerde in 1976 met de bundel "Over de leegte in de wereld". Bekende boeken van hem zijn "Zoeken naar Eileen W.", "Hoffman's honger", "SuperTex" en "De ruimte van Sokolov". Diverse ti tels zij verfilmd. Hij ontving in 1979 de Reina Prinsen Geerligsprijs. In de afgelopen jaren behoorden o.a. Hella S. Haasse, Cees Nooteboom, A.F.Th, van der Heijden en Willem Frederik Hermans tot de schrijvers van het geschenk. De uitgave wordt gratis aangeboden bi besteding van tenmin ste f 19,45 aan Nederlandse boeken. Het thema voor de Boekenweek 1995 sluit aan bij de herdenking en de vie ring van het einde van de Tweede We reldoorlog, vijftig jaar geleden. Inge gaan zal worden op de rol van de lite ratuur bij het doorgeven van de ge schiedenis en hoe de na-oorlogse ge neraties schrijvers de oorlog verwoor den in hun boeken. Naast het boekenweekgeschenk ver schijnen ook het thema-essay "Zwarte bevrijding", geschreven door de be kende auteur Jan Woekers. Het boekje, y=uitegegeven door de Bezige Bij in Amsterdam, verschijnt in een oplage van 48.000 exemplaren. Het telt 56 bladzijden en kost f 4,95. Tenslotte is ter gelegenheid van de boekenweek ook een magazine "De vijftigste mei" verkrijgbaar voor f 1,-. In 48 pagina's krijgt de lezer een uit gebreid overzicht van de boeken die momenteel over de Tweede Wereldoor log voorhanden zijn. OLeon de Winter. Foto Steye Raviez. De Openbare Bibliotheek, het Cul tureel Centrum C-drie, de Vereni ging Artishock, de Poëziekring Eemland en Boekenhandel Van de Ven organiseren al sinds jaren lite raire aktiviteiten in Soest. Sedert december 1988 opereren deze instel lingen onder de naam SLAS: Sa menwerking Literaire Aktiviteiten Soest. Het doel van de SLAS is het op el kaar afstemmen van de verschil lende evenementen op literair ge bied, bovendien worden gezamelijke aktiviteiten ontplooid. Deze komen vooral tot uiting tijdens de jaarlijkse Boekenweek en Kinderboekenweek. De wijze waarop de verschillende instellingen elkaar hebben gevonden en met elkaar samenwerken mag uniek worden genoemd. Iedere in stelling behoudt haar eigen verant woordelijkheid voor het program meren en organiseren van literaire prensentaties. Het werk van SLAS wordt vergemakkelijkt door het welwillende sponsorschap van Boekhandel Van de Ven. Ter gelegenheid van de zestigste Boekenweek, die dit jaar gehouden wordt van 15 t/m 25 maart, zullen de einexamenleerlingen van Mavo, Havo, VWO en MBO een gratis Boeken weekgeschenk uitgereikt krijgen. Morgenochtend, donderdag 16 maart, om 10.30 uur, treedt de be kende schrijfster Mensje van Keu len op in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. Ze gaat voorlezen uit eigen werk en beantwoordt vra gen van lezers. Boekhandel Van de Ven is aanwezig met een boeken kraam waar haar boeken gekocht kunnen worden. Mensje van Keulen werd geboren in 1946 in Den Haag. Sinds 1967 woont ze in Amsterdam. Haar eerste verhaal wordt in 1969 gepubliceerd in Hollands Maandblad. Ze is redacteur geweest bij het weekblad Propria Cures. In 1972 verschijnt haar debuut Bleekers Zomer. Sindsdien schrijft ze verhalen, romans, gedichten, kinderboeken en reis reportages. In 1992 verscheen van haar Geheime dame, over de travestie van haar vriend Maarten 't Hart. De eerste boeken van Mensje van Keu len worden door de critici ingedeeld bij de naturalistische literatuur, een lite raire stroming die belangrijk was aan het einde van de vorige eeuw. In deze stroming, en dus ook bij Mensje van Keulen, gaat het vooral om de kleine luyden, over alledaagse mensen en hun kleine levens en problemen. De aan dachtige karaktertekening van de men sen waar ze over schrijft, het scherpe oog voor het detail en vooral haar even preciese als originele stijl zijn ook in latere boeken als Van Lieverlede, Over spel en De ketting haar opvallendste kwaliteiten. Bloed en vampiers Als kind heeft ze al veel belangstelling voor griezelige onderwerpen. Op haar dertiende verslindt ze de boeken van Edgar Allen Poe. Deze hang naar bloed, vampiers en andere griezelige onder werpen blijkt steeds duidelijker uit de boeken die later van haar verschijnen zoals De lach van Schreck (reisverha len waarin ze o.a. het graf van Bram Stoker bezoekt, de bedenker van Dracula), Engelbert (over een slager met vooral een hang naar vrouwen vlees) en haar nieuwste boek De rode strik (over een 11-jarig meisje dat wraak wil nemen op haar stiefvader) Ook haar kinderboeken zijn griezelig en spannend. Haar eerste kinderboek, Tommie Station, verscheen in 1986 en is bekroond met een zilveren griffel. De bundel Van Aap tot Zet zijn gedich ten die allemaal een letter tot onder werp hebben. In het kader van de zestigste boeken week (15 tot en met 25 maart) met als thema "De Vijftigste Mei", ver schijnt deze week een bijzonder boekje, getiteld "Soest in Oorlogs tijd 1940 -1945". De eerste twee exemplaren worden aanstaande vrijdagavond (17 maart) om 19.00 uur officieel aangeboden aan twee willekeurig gekozen Soesters, de heren H.A.Z. van Knobelsdorff (80) en de heer A.H. Koehof(69) van wie de oorlogservaringen in het boekje wor den beschreven, naast die van vele an deren. De korte bijeenkomst vindt plaats bij boekhandel Van de Ven, win kelcentrum "Hartje Zuid". "Soest in oorlogstijd 1940 - 1945" be vat een kaleidoscoop van interviews, verhalen, teksten en gedichten, foto's ORedaktievergadering voor "Soest in Oorlogstijd"v.l.n.r. staande: de uitge vers Jan Wessels (Van de Ven) en Tom Meijer (Practicum); zittende: Henk Gerth, Aad Post, Jan van Steendelaar en Jan Visser. en illustraties; daarnaast unieke wetenswaardigheden over de oorlog, het verzet en de bevrijding van Soest. De uitgave kwam tot stand dankzij de financiële steun van boekhandel Van de Ven en Drukkerij Practicum, en stond onder redaktie van Henk Gerth, Aad Post, Jan van Steendelaar en Jan Vis ser. Het boekje is vanaf vrijdagavond voor 22,50 te koop bij boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade en bij Kantoorvakhandel Van de Ven aan de Steenhoffstraat (naast het postkantoor). De auteur/filmer Leon de Winter leest op vrijdagavond 24 maart in de grote zaal van C-drie voor uit eigen werk en wordt na de pauze geïnter viewd door Jan Visser. Het Samen werkingsverband Literaire Activi teiten Soest (SLAS) organiseert deze bijeenkomst in de zestigste boeken week (thema: "De vijftigste Mei"), waarin de Winter's novelle "Sere nade" verschijnt Het boek wordt in een oplage van 776.000 exemplaren over het land ver spreid als boekenweekgeschenk. Ook hierin weer De Winter's enige thema: de joodse identiteit en de invloed daarop van de Tweede Wereldoorlog. "Ik heb het gevoel, dat ik hierover nooit uitgeschreven zal raken", zegt hij. In elk boek gaat het bij hem om een wor steling. Wie ben ik? Wat wil ik? Wat doe ik hier? Waar zijn boeken voort durend over gaan is: hoe leid je in deze tijd een fatsoenlijk leven? Films Leon de Winetr werd op 24 februari 1954 geboren in Den Bosch. Hij groeide op in een joods gezin. Na de lagere school bezocht hij het stedelijk gymnasium in Den Bosch en het Willem van Oranje College te Waal wijk. In 1973 schreef hij de novelle Revolutie. Een jaar later verhuisde hij naar Amsterdam, waar hij ging stude ren aan de filmacademie. Uit ongenoe gen met het onderwijsniveau op de aca demie publiceerd De Winter en andere studenten in 1976 een zwartboek waarin het sterk ambachtelijke karak ter van de opleiding bekritiseerd werd. Op 1 januari 1978 verliet De Winter de school zonder er eindexamen te heb ben gedaan. Hij zou desondanks nog veel films maken. Het is Pieter Henke gelukt om op vrij dag 17 maart a.s. de film _"De Af stand" in het filmhuis Artishock te krij gen. Se Winter schreef, produceerde en regisseerde deze extra boekenweekfilm samen met René Seegers en Jean van de Velde. Aanvang: 20.30 uur. Boeken In zijn boeken kiest De Winter altijd een personage dat in een situatie raakt die hem enerzijds verleidt mee te gaan in de snelheid van deze tijd, in een wereld van mode en trends, en ander zijds een beroep op hem doet de tradi tie te bewaren. Hoe gaat hij daarmee om? "Toch ben ik geen profeet", zegt hij zelf, "ik ben gewoon een verteller." In 1976 debuteerde hij als schrijver met de bundelOver de leegte in de wereld. Twee jaar later verscheen De (ver)wording van de jonge Dürer, waar ook een film van werd gemaakt. In 1981 verscheen Zoeken naar Eileen W. en de novelle La place de la Bastille (beide boeken zijn door Rudolf van den Berg verfilmd). In 1982 kwam Vertraagde roman uit, een boek dat op zichzelf gelezen kan wor den, maar ook een soort voorstudie is van het in 1986 verschenen Kaplan. In 1990 werd Hoffman's honger uit gebracht. Deze roman heeft de vorm van een spionageroman. Centraal staat Felix Hoffman (die in Kaplan al ter sprake werd gebracht), een on gewone held die treurt om zijn gestor ven kinderen. Hij lijdt aan slapeloos heid en een eetverslaving. Hele nach ten leest hij het werk van Spinoza. Ten slotte raakt hij verzeild in een wereld van geheimen en dubbelzinnigheden. Met Hoffman's honger had De Win ter ongekend succes. Het werd binnen enkele maanden tweemaal herdrukt. Dit boek is in 1993 verfilmd en in vier delen uitgezonden op VPRO-televisie. De regie was in handen van Leon de Winter zelf, de hoofdrollen werden gespeeld door Elliott Gould en Jacqueline Bisset. In 1991 kwam SuperTex uit; na de dood var. zijn vader leidt de zesen- dertigjarige Max het succesvolle SuperTex-imperium, een keten van goedkope confectiekleding. Max is rijk, geliefd bij velen, maar ook onge lukkig: tijd voor therapie. In 1992 verscheen De ruimte van Sokolov. Ook dit boek laat zich gemak kelijk lezen. De stijl verschilt behoor lijk van zijn eerste werk. De laatste romans hebben een groot gemeenschappelijk thema; het (leren) leven met een joodse identiteit. Het is De Winter door menig criticus verwe ten dat hij het feit uit joodse ouders te zijn geboren, te pas en te onpas in zijn boeken verwerkt. De ontmoeting met Leon de Winter in C-drie begint om 20.15 uur. Toegang f7,50, cjp/65+ f 5,-. Reserveren is ver standig. Kaarten zijn verkrijgbaar bij boekhandel Van de Ven, de WV en bij C-drie. Serenade. Over een moeder die de oorlog opnieuw beleeft en haar zoon die reclame-jingles maakt. Gratis bij aankoop van ten minste f 19,45 aan boeken. leest voor en signeert in C-drie op vrijdagavond 24 maart a.s. Toegang f 10,- CJP/Pas '65 f 7,50. Leon de Winter 1 den "-881 I, ln "ood ^?iei] allermew f ais k voor de kopen Jan Campcrt, De achttien Met de plechtige onthulling van het eerste gedicht - twee strofen uit Jan Camperts beroemde lied over "De achttien dooden" - heeft dhr. S. Minco vrijdagmiddag aan de Dal- weg het officiële startsein gegeven voor het poëzieproject "de vijftigste mei". Daarmee speelt de SLAS (Sa menwerking Literaire Activiteiten Soest) in op zowel de vandaag be gonnen boekenweek als op de ko mende jubileumherdenking van de bevrijding. Deze week volgen de overige vijftien gedichten, die een plaatsje krijgen op de aanplakborden die na de Staten verkiezingen her en der in Soest zijn blijven staan. Tot 5 mei zullen de meer dan "levensgrote" gedichten het straat beeld in Soest bepalen. Ze zijn gese lecteerd uit het werk van een aantal bekende en minder bekende Neder landse dichters, die de oorlog, het ver zet en de bevrijding als thema geko zen hebben. Minco was door de SLAS gevraagd de onthulling te verrichten omdat hij een Soester is met een vooraanstaande rol in kringen van oud-verzetsmensen - hij is o.a. voorzitter van de Nationale Raad van het Voormalig Verzet - maar bo vendien persoonlijk stérk betrokken is omdat hij één van de "achttien dooden" waarover Camperts gedicht gaat had moeten worden. Na de plechtigheid aan de Dalweg be gaf het gezelschap zich naar het raad huis, waar SLAS-voorziiter Nelleke Streefkerk meer over de achtergronden van het poëzieproject vertelde. De aan plakborden bieden volgens haar een unieke mogelijkheid tot communicatie met de bevolking, en ondanks een ne gatief advies van de ambtenaren was het College van B. en W. bereid de borden beschikbaar t? stellen voor dit doel. Ze sprak daarvoor haar dank uit aan locoburgemeester Neks Blommers. Soest heeft overigens al een beetje een traditie als poëziedorp, legde ze uit. Zo stelde de SLAS twee jaar geleden de Rinke Tolman-prijs in (die een herha ling gaat krijgen). Voor het "monster project" ging de SLAS te rade bij Rolette, het beletteringsbedijf van Anja van Rouwendaal in Soest, dat de ge dichten op billboardformaat heeft om gezet en ze in de vorm van grote stickers op de borden zal bevestigen. Politieke boodschap Het project is ook een waardevolle aan vulling op het 5 mei-jubileum programma in Soest en kan de inwo ners op een bijzondere manier "poë- zie-minded" maken, vond Streefkerk. "De politiek wordt ingeruild voor poë zie, wat een verheugend signaal is," aldus de SLAS-voorzitter. Ze stelde vast dat er sprake was van poëzie met een politieke boodschap, die letterlijk over de trivialiteit van de verkiezings affiches heen wordt geplakt en aan dacht vraagt voor zaken - discrimina tie, onverdraagzaamheid, racisme, fas cisme - die helaas opnieuw ter discus sie staan, maar in de strijd daartegen hebben 50 jaar geleden velen het groot ste offer gebracht. Streefkerk: "In die zin is het poëzie- proj.ect ook een oproep tot waakzaamheid en bewustwording. Poëzie schudt mensen wakker. De ideeën en gedachten zijn nu maximaal toegankelijk en openbaar. Dat is wat anders dan 50 jaar geleden, toen de mensen het moesten hebben van ille gale krantjes en stiekem naar de radio luisteren." CD-affiches Jan Visser las vervolgens enkele ge dichten voor en onderstreepte de sym boliek: "Als je beseft dat onder deze verzetsgedichten nog CD-affiches ge plakt zijn, dan weetje dat het allemaal nog niet voorbij is." Minco complimenteerde de SLAS met het initiatief en stelde - met een steekje in de richting van de "thuisblijvers" bij de verkiezingen - vast dat het legaal overplakken van politieke affiches al leen mogelijk is in een democratie, "en die is er alleen als de burgers zich be trokken voelen en dus stemmen, des noods alleen uit eigenbelang." Hij on derstreepte de belangrijke rol die dich ters in het verzet hebben gespeeld. "Zij waren min of meer het geweten van het volk en vertolkten wat er leefde of zou moeten leven." Ook nu hebben dich ters zo'n taak, meende hij, "terwijl an deren hun ogen sluiten en hun hoofd afwenden bij onaanvaardbare dingen." Hij vertelde vervolgens iets over de achtergronden van "De achttien dooden", de Geuzen (de eerste Neder landse verzetsgroep) die door verraad en loslippigheid in het "Oranjehotel" in de dodencel gevangen waren gezel. Drie van hen bleken te jong voor de doodstraf en werden "begenadigd" mei levenslang tuchthuis. "Ik was een van hen. De anderen werden op 4 maart op de Waalsdorpervlakte gefusilleerd." Spiegel Ter gelegenheid van de onthulling van het gedicht bood hij locoburgemeester Blommers een origineel exemplaar van het gedicht aan, dat in 1941 werd ge drukt en verkocht. Van de opbrengst werden destijds onderduikers finan cieel gesteund. Minco besloot zijn toespraak met een oproep aan "mensen die zo goed we ten hoe anderen het moeten doen": "Kijk eens in de spiegel of we genoeg begrip hebben voor anderen." Voor locoburgemeester Neks Blommers was dat ook de belangrijk ste boodschap van het poëzieproject. "We staan allemaal voor die spiegel en we moeten zélf zien, horen en voelen wat er mis is in de samenleving, want we zijn zélf verantwoordelijk." Dat de gedichten ook de affiches van de CD en andere extreme partijen aan het oog onttrekken was ook volgens haar een waarschuwing: "Het gevaar is er nog steeds, ook al zie je het niet." In Soest wordt het 5 mei-jubileum uitvoerig gevierd, maar oud-verzets mensen en -gevangenen uit de con centratiekampen hebben geen be hoefte aan vlaggetjes, hoedjes en toeters. Voor ons is het hoogtepunt op 4 mei. In een wereld waarin oor logen, massamoord en dictaturen gewoon doorgaan herdenken wij de bevrijding van de kampen, waarin 22 miljoen mensen zijn omgeko- men. In het kamp wés ook geen be vrijding, want een moment van feest kwam er niet aan te pas." Dat zei dhr. S. Minco vrijdag in zijn toespraak na de onthulling van het eerste bord van de poëzieroute "De vijftigste mei" in Soest. "Niet de ge schiedenis, maar de mens herhaalt zich," citeerde hij Voltaire. "Oorlo gen zijn niet het gevolg van syste men, maar van ménsen. Mensen zijn verantwoordelijk.'" door Arie Wande Soest heeft weer wat! Laatste nieuws: Het is niet het Soester Genieentehuis. Bi trekkers, woningzoekendei soms een bedreiging te vorm ambtenaren. Ambtenaren ook niet kunnen helpen dat aantal gevallen nee moeten pen. Naar het schijnt neemt de aj teit van overspannen en ont Soester ingezetenen toe, w arbeidsvreugde en de veilig! raadhuisbewoners in gev bracht. Deze opmerkelijke conclu worden opgemaakt uit een ai advies dat vorige week in t baarheid werd gebracht, van een prijskaartje met dai bedrag van f 800.000,-. Voor mogelijk iets meer, wel iets minder, draagt dit ambt vies de oplossing aan om va meentehuis een hedendaags te maken waar veiligheid vc tenaren en een vriendelijke ring van de burgers hand zullen gaan. Alsof het hier het hoofdkan de Binnenlandse Veilighei betreft, de Nederlandse B wel het ministerie van Buit Zaken, zullen in de toekoms ren, die vanuit de hal vai meentehuis toegang verlen overige ruimten van de burcht, hermetisch worder ten. Uitsluitend bezitters van ter '007-code' krijgen vrije U en Arie die met een an wethouder of burgemeestei soonlijk appeltje wensen ti worden aan de ingang pe opgehaald en krijgen, voo kerheid, een James Bond ding als oppas mee. 'Vluchten kan niet meer nieuwe opzet rond de bevel het Soester gemeentehuis e« haalde zaak. Een vluchtg bedreigde ambtenaren, me punt toegang tot het Raad (Vrijheidsplein) vormt eve onderdeel van de voorstelli ambtelijke inspecteurs VI hebben gedaan. U en Arie gaan, als dez< wordt uitgevoerd, er ook c Voor de zoveelste keer ha burgervriendelijke bui ir Voortaan met z'n allen voor één loket en desgewc glas plaats nemen in 'opc kamers. Dit ambtelijk voorstel, o komen vijf jaar n? gebruikneming van het huis, zou zo als scenaric komische film kunnen dit het niet dat het gegeven t Woorden is om er de dr£ steken. Arie staat in deze opvatti leen. Radio Soest, net zei dend als gemeentelijke s zette eveneens vraagtek laatste nieuws, ging er z sioneel de straat voor o\ met interviews de Stem c Groen Links/Progressief BAM en Gemeentebelanj daar tijdens een vergadei ABZ over dit onderwerp schotje op genomen. Rob Joustra, BAM, Swinkels, D66, gingen verst. Bij BAM vragen ze het kan bestaan dat et waarvan bij wijze van verf net droog is, voor e bedrag dient te worden aan veranderde omsta D66 vindt de plannt onbespreekbaar in relati zuinigingen in sociaal en peljjk opzicht die straks Soesterberg afkomen. Tot Arie's stomme verba 'de Soester regeringspar aanvang heel wat minder Cees Boerkoel, fractii PvdA, sprak niet over e Hij hield bet op een ged waaraan hij vooralsnog van de twijfel wenste t Bart Krol, sprekend CDA, meende dat er spr een storm in een glas w immers geen 'carte b vraagd noch verleend. 1 aanvoerder van de plaat gunde de burger het rt zyn weg te kunnen vind meentèhuis en stelde vei vergelijkbare gebouwt het land, ook zo lek zijn Houden we vast aan plaatje van om en nabij i dan rijst de vraag hoe j tijen, die het advies sei straks hun ja-woord as denken te verkopen. Dat veiligheid van aml bron van zorg dient te begrijpen. Dat er pre worden ingegrepen teg v is vanzelfsprekend. Oo vriendelijkheid binnen i het gemeentehuis kan knapbeurtje gebruiker van een en ander vraa dat we het verstand op op oneindig moeten ze Mag het 'een beetje mi straks kiezers de nood ontkoombare bezuinig lijk te kunnen maken, ter de muren van het gewoon doen. In somi doen we dan al dwaas ARIE V

Soester Courant | 1995 | | pagina 12