PUZZEL Belgen vooraan in oer-Hollands spel Aanwinsten van de Kunstuitleen UNIEKE UUR Artistieke Interlyceale op Het Baarnsch Lyceum IVARlAl Kerkconcert voor orgelfonds Tengenenge krijgt zijn school dankzij expositie Groeneveld Concert Chaturanta-quartet Niet luieren, maar tuieren op NK Scrabble WOENSDAG 15 MAART 1995 SOESTER COURANT PAGINA 21 Zaterdag 25 maart in de Open Hof Auto brandt uit Wie personeel zoekt leest de Soester Courant Jeugdorkest RMA BETAALBARE KWALITEIT PerfectA partners Ontmoetingsdag voor familie en vrienden (ex)psychisch zieken 'Effectief omgaan met kinderen' 'Wilde Ganzen' naar Zimbabwe stichting openbare bibliotheek Nieuws van de bibliotheek Nieuwe jeugdboeken Zaterdag 25 maart in Amersfoort Volksuniversiteit Soest/Soesterberg "The Green Kitchen" Geld terug met hulp van de bibliotheek Het was zaterdag weer tijd om te scrabbelen in Soest. Voor de 23ste keer vond in De Rank het open Nederlands kampioenschap plaats. En voor de tweede achtereenvol gende maal stapte uit het oer-Hol- landse speltoneel een Belg als win naar naar voren: Jan de Ridder. Hij had zich vorig jaar ook al de beste scrabbelaar getoond en baarde nu op zien met zijn puntentotaal van 2.111, gemiddeld meer dan zevenhonderd. De nummer twee komt uit Amersfoort, Wijtze Groen die 2.056 punten scoor de, drie meer dan een andere Belg. Dat is Mare Seghers die derde werd. De 140 deelnemers vertegenwoordig den een groot aantal plaatsen uit alle Foto: Goos van der Wilt windstreken van Nederland. Voor de gene die het meest originele woord op het bord legde, was ook een prijs weg gelegd. De jury liet de keuze ditmaal vallen op 'tuieren'. Wie wel eens een geit heeft zien grazen, terwijl hij is vast gebonden aan een stuk touw dat weer is bevestigd aan een paal, weet precies wat daarmee wordt bedoeld. Op zaterdag 25 maart vindt om 20.15 uur in De Open Hof te Soest een Kerkconcert plaats. Vijf musici geven belangeloos hun medewerking om voor het Orgelfonds van De Open Hof een flink bedrag bij elkaar te spelen. De kerk aan de Dalweg/hoek Veenbes straat zal over twee jaar verrrijkt zijn met een nieuw pijporgel. De opdracht tot de bouw is inmiddels gegund. Om het benodigde bedrag bijeen te krijgen organiseert de actieve commissie- Geldwerving veel activiteiten, waaron der dit concert. Aan deze avond verlenen de sopraan Anneke van der Hoek en de alt Hildegard Verbaarschot hun medewer king. Beiden studeerden onder andere zang bij Hanneke Kaasschieter. Ook instrumentale solisten zijn te beluiste ren: Hannie Broggel en Martine Beider, die aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam studeerden, bespelen verschillende blokfluiten. Martine Bei der studeerde aan dit instituut tevens hoofdvak cello bij Anner Bijlsma. Op dit instrument zal zij metTjalling Roos- De Kunstuitleen Soest heeft 45 nieuwe kunstwerken in haar bezit. Een gedeelte van deze werken is van 6 tot en met 25 maart in Cultureel Centrum C-drie te zien. Van 20 tot en met 24 maart is de rest van de collectie in de Kunstuitleen te be zichtigen. Leden van de Kunst uitleen kunnen dan ook een werk reserveren, dat ze vanaf 27 maart kunnen ophalen. De nieuwe collectie is erg gevarieerd samengesteld. Er zijn werken van Emma Couperus, Hans Blekkink, Hans Timmer, Trienette Stevens, Klaasje Vroon, Cecile v.d. Heiden en Hans Vos. De technieken zijn o.a. olieverf, zeef druk, monotype, tekening, pastelkrijt, acryl op hout en een object in hout. De werken zijn te bezichtigen tijdens de openingstijden van C-drie en de Kunstuitleen. De openingstijden van de Kunstuitleen zijn maandag- en vrijdag avond van 18.30 tot 20.30 uur en 0 "Soap I" van Maarten Verhaak, één van de aanwinsten. woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Een lidmaatschap van de Kunstuitleen kost f81,- per jaar. Voor dat geld kan de abonnee zo vaak hij wil een kunst werk lenen. De maximale uitleenter mijn is drie maanden, een periode die overigens verlengd kan worden, mits het kunstwerk niet door iemand anders gereserveerd is. Op de Nieuwe weg is zaterdagnacht een reclame-auto uitgebrand. Niet bekend is hoe het vuur is ontstaan. De brand weer bluste de brand, maar kon niet voorkomen dat de wagen volledig werd vernield. De brandweer moest in het weekeinde ook uitrukken naar de Parallelweg, waar een papiercontainer in brand stond. Laat Willem van Oosten een puzzel maken van uw favoriete opname. Avondenlang plezier voor slechts lllem Van Oosten fotoservice Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 (naast Jac Hermans) Soestdi|k 02155-25942 Hamseweg 12IV Hoogland 033-807151 Volgende week vindt op Het Baarnsch Lyceum een Interlyceale plaats tussen de vijf oudste lycea in Nederland. Dat zijn Het Vrijzinnig Christelijk Lyceum uit Den Haag, Het Kennemer Lyceum uit Over- vecn, Het Lorentz Lyceum uit Eindhoven, Het Amsterdams Ly ceum en Het Baarnsch Lyceum. Al meer dan vijftig jaar werken deze scholen nauw met elkaar samen op bestuurlijk niveau, via overleg van schoolbesturen en rectoren. Daarnaast zijn er ook contacten op artistiek en sportief gebied. Van dit laatste zijn de sportinterlyceale en de Artistieke Interlyceale het levend bewijs. De spörtinterlyceale vindt jaarlijks plaats in de maand september en de Artistieke Interlyceale in de maand februari of maart. Op 24 maart is het weer zo ver en omdat Het Baarnsch Lyceum de or ganiserende school is zijn de verwach tingen, nog meer dan in andere jaren, hoog gespannen. Kunst en cultuur vormen een belang rijk aspect bij de vorming van jonge mensen in onze maatschappij; een re den waarom de Artistieke Interlyceale is opgezet. De Interlyceale geeft de leerlingen de kans hun artistieke gaven te tonen en zich kunstzinnig te uiten. Er is een grote verscheidenheid aan onderdelen, waardoor iedereen kan meedoen. Velen als deelnemer en an deren als toeschouwer, want het pro gramma biedt veel om met plezier naar te kijken. Er zijn vier muziekonderdelen: muziek solo klassiek en muziek solo niet-klas- siek, muziek ensemble waarbij klas sieke muziek moet worden gespeeld en muziek ensemble waarbij de keuze van de muziek vrij is. Voor de deelnemers die kunnen praten als Brugman is er het onderdeel eloquentia. De deelne mers praten maximaal vijf minuten over een onderwerp dat ze kort tevo ren hebben opgekregen. Leerlingen die zich liever op papier uitdrukken, kun nen meedoen aan het onderdeel opstel. Het toneel is misschien wel het cen trale onderdeel van de Artistieke Interlyceale. De stukken worden meestal zelf geschreven en decorbouw en de verdere aankleding worden uiter aard ook door de leerlingen zelf ver zorgd. Dit is ook het geval bij het on derdeel dans en beweging. De beel dende kunsten zijn niet vergeten: teke nen, handenarbeid en fotografie heb ben hun eigen plaats. 'Magisch' Het centrale thema voor de Interlyceale is dit jaar 'Magisch' en speciaal bij deze onderdelen wordt op een fantasierijke uitwerking gerekend. Ook de denk sporten hebben hun plaats gevonden op de Artistieke Interlyceale. Er wordt op goed tot hoog niveau gestreden bij schaken, dammen en bridge. Omdat er zo'n 400 leerlingen meedoen, moet er heel wat georganiseerd wor den. Een commissie van 22 mensen bestaande uit het bestuur van de leerlingenvereniging, enkele ouders en een aantal medewerkers is al enige tijd bezig om alles in goede banen te lei den. Vele zaken moeten geregeld wor den. Deelnemers, medewerkers en juryleden moeten bijvoorbeeld twee maal te eten krijgen. Die jury, vooreen groot deel bestaande uit bekende Ne derlanders, moet gevonden worden en beoordeelt zorgvuldig de geleverde prestaties. Een voordeel is dat het ge bouw van Het Baarnsch Lyceum zich bijzonder goed leent voor zo'n grote manifestatie. Enthousiasme Als voorronde op de Artistieke Interlyceale wordt elk jaar de Grandi Art gehouden. Deze Grandi-Art bestaat uit één of twee middagen en een avond vol muziek, dans, toneel en de overige onderdelen. Dit zijn meestal de gezel ligste schooldagen van het jaar. Ook hier is er voor elk onderdeel een afzon derlijke jury, die bestaat uit leraren en oud-leerlingen. Dit jaar is er een record aantal inschrijvingen, want iedereen is enthousiaster dan ooit. De Grandi-Art is dit jaar gepland op donderdag 16 en vrijdag 17 maart. Het jeugdorkest van de muziekschool RMA verzorgt vanavond een concert in de Martinuskerk in Hoogland. Het orkest bestaat uit ca. 80 leden in de leef tijd van 7 tot 15 jaar. Op het programma staan werken van o.a. Tsjaikovsky, Kabalevsky, Woodhouse, Grieg en Fluck. Het concert begint om 19.30 uur. Entree: f 4,-; cjp/65 f2,50. administratie Boekhouding, Belastingzaken, Onder nemingsplan enz., voor starters en klei- Ereprijsstraat 58 3765 AL Soest ne ondernemingen. Gratis een vrijblij- Tel.: 02155-29064 Fax:02155-29094 vend oriënterend gesprek. jen (cantor-organist van De Open Hof) de begeleiding van de solisten verzor gen. Op het programma staan werken in verschillende bezettingen van o.a. Frescobaldi, Cima, Vivaldi, Handel en Bach. Kaarten zijn verkrijgbaar op de avond van het concert in de kerk. De toegangsprijs (incl. programmablad) bedraagt f 12,50. Op zaterdag 25 maart organiseert de interkerkelijke werkgroep In Perspektief een ontmoetingsdag in Utrecht voor familieleden en vrienden van (ex-)psychisch zieke mensen. In de ochtend is er gelegenheid elkaar te ont moeten en in kleinere groepjes erva ringen uit te wisselen. In het middag- deel zal er informatie worden gegeven en gepraat over de geestelijke zorg voor de psychisch zieke mens, al dan niet in de psychiatrie. Hiervoor zijn uitgenodigd pastor Jack de Valk, werkzaam op de psychiatri sche afdeling van het Academisch Zie kenhuis te Utrecht en dominee Riek van Haeringen, die werkzaam is in de Willem Arntzhoeve en Dennendal in Den Dolder. Het thema is 'Een spoor van geloof' en er zal ruime gelegen heid zijn om vragen te stellen en van gedachten te wisselen over het pasto raat aan psychisch zieke mensen en wat dat ook voor de familieleden kan bete kenen. Familieleden en vrienden van psy chisch zieke mensen worden van harte uitgenodigd voor deze dag, die gehou den wordt in Utrecht. Het programma duurt van 10.00 tot ongeveer 16.00 uur. Wie deze dag wil bijwonen kan zich tot 17 maart schriftelijk of telefonisch opgeven bij het Gereformeerd Provin ciaal Centrum, Korte Bergstraat 9,3811 ML Amersfoort, tel. 033-613449. 0 Eke Langeveld. Op woensdag 22 maart vindt in restau rant Van den Brink, Soesterbergsestraat 122, de tweede lezing plaats van de serie die is opgezet door Anita Ansinger en Sylvia van Welzenis. Eke Langeveld komt spreken over "Effectief omgaan met kinderen", waarbij ze ingaat op de problematiek van de ouder-kind-rela- tie. Eke Langeveld begon als lerares kin derverzorging en opvoeding aan een middelbare beroepsopleiding voor toe komstige peuterleidsters in Amster dam. Bij toeval kwam ze in kontakt met de theorieën van dr. Thomas Gordon, een Amerikaanse klinisch psycholoog, die o.a. bekendheid kreeg door zijn boeken "Lusiteren naar kinderen", "Beter omgaan met kinderen" en "Be ter leiding geven". Het laatste boek geeft een nieuwe methode aan om be ter samen te werken in de werk omgeving en het verenigingsleven. Bij Gordon gaat het er vooral om dat ouders goed naar hun kinderen luiste ren, zonder zichzelf daarbij weg te cij feren. Op die manier kunnen ze prettig met elkaar omgaan en worden de con flicten opgelost of zelfs voorkomen. Eke is gespecialiseerd in het trainen van ouders en leraren. De lezing begint om 20.00 uur. Entree: f 15, r. In de zomer van 1994 organiseerde Kasteel Groeneveld een grote ten toonstelling met beelden uit Tengen enge, Zimbabwe. Meer dan 50.000 mensen bezochten deze boeiende tentoonstelling en enkele honderden kinderen namen deel aan het edu catieve project dat ter gelegenheid van de tentoonstelling was gemaakt. Uitgangspunt daarbij was een dag boekje van Kakome, een jongetje uit Tengenenge, leerling van de Horseshoeschool, een streekschool in de buurt van Tengenenge. De omstan digheden waaronder de kinderen daar les kregen waren voor Ben Joosten, beeldhouwer uit Dodewaard, oud- Soester en inrichter van de tentoonstel ling 'Tengenenge oud, Tengenenge nieuw', aaleiding een beroep te doen op De Wilde Ganzen van de IKON. Er moest geld komen voor de bouw en renovatie van de school. Bij De Wilde Ganzen vond men dat een goed idee en zo werd via radio en tele visie aandacht gevraagd voor de Horseshoeschool in Tengenenge Zim babwe. Eind 1994 was een bedrag groot f75.000,- bijeengebracht door de luisteraars en kijkers en door de school kinderen die deelnamen aan het Zimbabweproject. Deze actie voor de Horseshoeschool was een van de meest succesvolle ac ties van De Wilde Ganzen in 1994. Het bedrag werd symbolisch aangeboden aan Ben Joosten, die de cheque mee nam naar Tengenenge en daar enkele weken geleden overhandigde aan het hoofd van de Horseshoeschool. Met de bouw van de school is inmiddels een begin gemaakt. Ben Joosten leverde de cheque per soonlijkafin Tengenenge, Zimbabwe. 09 Al bert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Prentenboeken C-boeken 12 jaar en ou- De sportschoenenrekvan Eva Lip- niacka Het begon allemaal met Pépé's nieu we sportschoenen. Algauw was de Korthoutschool verdeeld in 2 partij en: de kinderen zonder en mét sport schoenen. Er werd een sportwed strijd georganiseerd, en toen werd opeens pijnlijk duidelijk wat er mis met die sportschoenen. Grappig boek waarin het meedoen met de mode op de hak wordt genomen. Zo groot is de zee, van Gerda Den- dooven Chico is blind, maar hij is de beste trampoline-springer en de beste ijs jesmaker van zijn eiland. Zijn beste vriend is Duiker, de Dolfijn die in een aquarium verblijft. Op een stormachtige dag, als er niemand op het strand is, weet Chico zijn vriend Duiker te bevrijden. Wiebe is altijd alles kwijt, van Clai- re Masurel Beertje Wiebe is papa en mama al leen maar tot last als hij hen wil hel pen met timmeren of jam maken. Hij besluit zijn kamer op te ruimen, waarmee hij zijn ouders aangenaam verrast en waarbij hij veel verloren voorwerpen terugvindt. Maar... het blijft niet lang netjes. B-boeken (8-12 jaar) De kauwgomballen, van Paul Phoe- lich. Vier kinderen maken, per ongeluk, een reis met een luchtballon. Het is een heel speciale ballon: hij is van kauwgom en snot. De kinderen bele ven van alles; storten bijna in zee, ontmoeten de rijkste man ter wereld en landen op de Noordpool. Indiaan met blanke voet, van Maria Jaques. Het indianenmeisje Poli en haar broer worden ontvoerd om naar de "blanken" school te gaan. Ze den ken maar aan één ding: weg van hier! Maar het loopt helemaal anders dan ze zich hadden voorgesteld. der) Duivelse verhalen: een boek over zwarte en witte magie. Zestien verhalen, zowel volksverha len als voor deze bundel geschreven vertellingen, over heksen, duivels, spoken etc. Rechts onderaan op een aantal bladzijden de uitleg van woor den die met magie te maken hebben. Informatie boeken Liedjes met een hoepeltje erom: de meest gezongen kinderliedjes van dit moment. Voor iedereen die graag de nieuwe liedjes mee wil zingen, is dit boek een onmisbaar naslagwerk. En wie niet mee weet hoe Advokaatje op reis ging of wat die heer deed in het huis dat in Holland staat, kan hier zijn hart ophalen. Het Barbie verzamelboek, van Karl- Heinz Gessat. Barbie... Zodra haar naam genoemd wordt lichten meisjesogen op. Het zijn echter allang niet meer alleen meisjes die enthousiast zijn over de succesvolste pop ter wereld. Dit boek is een naslagwerk voor verza melaars en een ieder die belangstel ling heeft voor Barbie en haar we reld. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Op zaterdagmiddag 25 maart orga niseert Vocame - de door zang pedagoog Niek van Klaveren opge richte stichting Vocal Concerts Amersfoort - een concert met een bijzondere klankkleur. Medewer king wordt verleend door het Chaturama-quartet. Het Chaturama-quartet (Chaturama vier hoeken) bestaat uit vier ervaren muzikanten die elkaar op het conser vatorium vonden. Het repertoire be staat uit bekende en minder bekende jazz-standards, variërend van langzame ballads tot snelle bebop-thema's, me lodieuze popsongs en Braziliaanse bossa's, samba's en ballads. De bijzon dere combinatie van instrumenten - zang, trompet, gitaar, basgitaar - maakt 0Het Chaturama-quartet. Foto Jan de Kruif. afwisseling van uiteenlopende stijlen mogelijk. Het Chaturama-quartet bestaat uit Caroline Gerrits, zang; Jeroen van de Star, trompet; FolkerTettero, gitaar; Iris Sigtermans, basgitaar. Caroline Gerrits geeft zanglessen bij zangpedagoog Niek van Klaveren. De stichting Vocame heeft als doelstel ling geschoolde zangers bekend te maken bij een groot publiek. Het con cert vindt plaats op zaterdagmiddag 25 maart, aanvang 15.00 uur, aan de Noordewierweg 201 in Amersfoort. Entree: f 12,50. Reserveren: tel. 033- 654102. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 'The Green Kitchen" is een nieuwe stijl van lekker en gezond koken en eten voor diegenen die willen genieten van pure smaken en verse ingrediënten. Het is een combinatie van de beste regio nale gerechten uit de Franse en de Ita liaanse keuken, het goede van de Hol landse keuken en het landelijke van de Engelse country-keuken. Voor de eerste les meebrengen: thee doek, schort, groot mes, kleins mesje, snijplank, beslagkom, garde, schaar, bestek, pan en bakjes. Aanvang cursus: dinsdag 25 april van 19.30-21.30 uur. Docent: mevrouw A. Genuit-Schip- pers. Cursusadres: Bakkerij Van Buuren, Nieuweweg 19. Cursusprijs: f 130,- ingrediënten f 45,- (stencil- kosten via docent). Aantal lessen: 6. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195. In deze periode van het jaar zijn talloze mensen bezig met het invullen van de belastingformulieren. Ze moeten vóór 1 april verzonden zijn. Staatssecretaris Vermeend van Financien: "Ook al zou de belastingwetgeving eenvoudiger worden - en dat is de komende jaren zeker niet het geval - dan nog blijven onafhankelijke gidsen noodzakelijk." Voor iedereen die wel wat hulp kan gebruiken, biedt de Openbare Biblio theek Soest uitkomst. De collectie van de leeszaal aan de Albert Cuyplaan bevat óók belastinggidsen. Deze hand leidingen zijn een hulp voor de aangifte van de inkomstenbelasting en premie volksverzekeringen 1994, en de aan vraagformulieren vermindering van loonbelasting/premie volksverzekering 1995. Alle materialen die in de leeszaal staan worden niet uitgeleend, zodat deze collectie altijd voor iedereen be schikbaar is. De leeszaal is een openbare ruimte, waar iedere inwoner van Soest kan komen lezen en studeren. Daarvoor hoeft men geen lid te zijn van de bibli otheek. De toegang is vrij en de openingstijden van de leeszaal zijn: alle dagen van 10.00 tot 12.30 uur - ook op zaterdag - en van 14.30 tot 17.30 uur. Op dinsdag- en vrijdagavond van 18.30 tot 21.00 uur.

Soester Courant | 1995 | | pagina 21