"TELEFOON" WEEK SCHOEMAKER RUIMT EXPLOSIEF OP! TOP SOESTI zes*** VE SERV/Cl EN DE GARANTIE VERHUIZEN MEE! Voor alle zekerheid! Heeft het CDA meer geloof nodig? Zangrecital in Molendael 15 MAART 1995 K/V PAGINA f jWOENSDAG ^SSS*.» Meningen van lezers SOESTER COURANT PAGINA 7 ■y. Begin mei verhuist Schoemaker. Alles moet weg. Deze week de telefoons! nu 229,- nu 149," 249,- nu 950,- 799,- Klok en klepel (2) Golfterrein (3) Golfterrein (4) Golfterrein (5) Golfterrein (6) Golfterrein (7) Het grote gatenspel Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Lezing over de 'C' Met contra-alt Astrid Helany cw«l»"8 ^'•^STionO.'O' bW°h""gÜ:-n lOUng ttermijn. Philips draadloze telefoon TD 9240 Ideaal voor in en rond het huis. Actieradius tot 200 m. in de open lucht, 6 uur spreektijd, 24 uur stand-by, 12 kanalen. PTT-goedgekeurd én beveiliqd. Eltek draadloze telefoon Bereik 100 m. PTT-goedgekeurd B&O prachtige telefoon De enige telefoon met perfect geluid! De nieuwbouw schiet op! De mannen van van de Hengel vorderen snel. Begin mei gaan we verhuizen. Wij verheugen ons op de veel grotere moderne winkel. Tot die tijd opruiming! Het is druk, profiteer net als vele Soesters nu! Philips telefoon AFT 3 Voor gebruik door heel Nederland. Inclusief accu en autoset. Philips telefoon/fax combinatie Praktisch en mooi. Telefoon en fax in één apparaat, schakelt automatisch over. scliociiisikcr PTT Teleco VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 172 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344* ggjS De reactie van de heer Van Hooydonk op mijn 'epistel' in de Soester Courant van 1 maart is weinig inhoudelijk van aard. Hij meent mij de les te moeten lezen over gebruikte termen uit de golf- sport, maar heeft eerlijk gezegd zelf zijn huiswerk niet gedaan. Volgens de Grote Van Dale zijn golf links: (Eng.) mv„ golfbaan, dus ge woon het Engelse woord voor golf banen. Niks over de zee of iets derge lijks. Een caddie is, alweer volgens Van Dale: de jongen die bij het golfspel de koker met stokken draagt; maar ook wel die koker zelf. Maar geen van beide hoeft van mij achter op de flets. En of het nu golflinks of golfbaan heet verandert weinig aan de enorme opper vlakte van kaalgeschoren groene veld jes midden in het bos. En, mijnheer Van Hooydonk, ik ben inderdaad dikwijls door het bos richting Hilversumsche Golfbanen gefietst, maar daar zien die veldjes in het bos er net zo kaal geschoren onnatuurlijk uit. En ja, ik weet ook wel dat de golfsport op een flink stuk grond wordt beoefend. Daar sloeg nu juist mijn opmerking over de verregaande onbescheidenheid op en niet eens zozeer op de spelers, want 'die kunnen daar ook niets aan doen'. Bovendien claimt de Wolfduin eventjes ongeveer tweemaal zoveel als ze misschien nodig heeft. Andere sporten gebruiken inderdaad ook stukken van de natuur, maar de meeste bij lange na niet zulke grote oppervlakten. Bovendien streeft de gemeente Soest concentratie van sport accommodaties na, waardoor andere buitengebieden gespaard blijven. De onbescheidenheid van de golfsport wordt niet minder door haar te verge lijken met andere onbescheiden spor ten. De Engelsen hebben een aardige uitdrukking voor deze redeneertrant: 'two wrongs do not make a right'Ove rigens komt de golfsport, alweer vol gens de onvolprezen Van Dale, wel degelijk uit een land met meer ruimte: Schotland namelijk. Het kolfspel, dat I volgens de heer Van Hooydonk de voorloper van het golfspel zou zijn is: 'een oud spel, waarbij een bal met een gekromd slaghout wordt geslagen over een vlakke baan in de richting van een paal aan het eind daarvan, met de be doeling die te raken.' En de kolfbaan waarop werd gespeeld, had een lengte van 15 tot 30 meter, uiterst bescheiden dus. Maar nu we dus allemaal weer bij gepraat zijn over de terminologie, nog even over de inhoud. Ik, en velen met mij, gezien de vele positieve reacties die ik krijg, blijf een tegenstander van de ingrijpende aantasting van het Monnikenbosch voor de aanleg van een golfbaan. Golfspelers vinden een golf baan kennelijk een prachtig stuk natuur, dat overal in te passen is. Ik vind dat men moet proberen een andere omge ving te vinden, waarin een golfbaan beter past en die niet door vele andere Soesters als geliefd recreatiegebied wordt gebruikt. Erica Hoksbergen-Evers Bij het lezen van de 'S.C.' van 8 maart j.1. heb ik mij bijzonder geërgerd aan het betweterige toontje in het ingezon den stukje 'De klok en de klepel' van de heer Van Hooydonk. Deze heer, aan de inhoud van zijn brief te oordelen een enthousiast beoefenaar van de 'golfsport', heeft kennelijk be hoefte ons uitgebreid over zijn favo riete sport te onderwijzen. Hij doet dit op een bijzonder vervelende manier, waarbij hij tracht mevrouw Hoks- bergen belachelijk te maken. Bijzonder fijn te weten dat wij in Soest geen 'golf links' krijgen, maar een bosbaan. Dat scheelt alweer een stuk! Ook prettig om te mogen vernemen dat er in de der tiende eeuw in ons land al 'gekolfd' werd. Er waren toen wel wat minder Nederlanders en wat meer ruimte, doch dat térzijde. En ach, wat zijn hij en zijn collega-golfers toch slecht bedeeld; die moeten nu helemaal naar Almere, Zeewolde en nog wel verder... Het is inderdaad hoog tijd dat er in Soest een golfbaan komt en dat daar tientallen hectaren bos voor zouden moeten wor den opgeofferd is natuurlijk slechts en bijkomstigheid! Het is mij voorts volslagen onduidelijk wat Van Hooydonk tracht te bewijzen met zijn vergelijkingen met de tennis sport. Alhouwel ik zelf geen tennisser ben, kan ik naar mijn mening toch wel de conclusie trekken dat voor het be oefenen van die sport heel wat minder Soester natuur het veld heeft moeten ruimen dan er voor zijn 'bosbaan' zou moeten gaan verdwijnen. Iedere verge lijking gaat alleen daarom al mank. Neen, mijnheer Van Hooydonk, u heeft de golfsport en uzelf geen goede dienst bewezen met uw ingezonden stukje. Het verzet van de Soesters, die niet golfen (en dat zijn er gelukker heel wat meer dan die 700 van u) zal er slechts groter door worden, en dat is maar goed ook. We moeten immers zuinig zijn op onze schaarse natuur! Ad Koud^s Ik vind het vervelend een discussie te moeten voeren in de krant, zeker als die discussie wordt gestart op basis van een kranten artikel. Daarom eerst wat dui delijkheid, die in dit artikel ontbreekt. Groen Links heeft in zijn 'mini-sympo sium' over de rondweg en de golfbaan mij geafficheerd als lid van het IVN en als lid van de Adviescommissie Milieu beheer. Direct aan het begin van dit 'mini-symposium', voorafgaand aan mijn inleiding heb ik gesteld daar niet als lid van een of ander te spreken, maar als privé-persoon. Ik betreur, dat dit niet in het artikel was vermeld. Voorafgaand aan de bijeenkomst heb ik gemeld aan de organisatie genuanceerd te staan tegenover de golfbaan op deze locatie. De meest slechte locaties, die in het geding waren (Stompert, Pijnen burg/Op Hees, bosterrein tussen de Lange Duinen richting Den Dolder) zijn thans buiten beeld. Houden zo! De thans voorgestelde locatie volgt uit de z.g. Meilof-variant. Of het na het 'mini-symposium' in de krant ge plaatste kaartje nog overeenkomt met het idee van de bedenker van deze va riant valt nader te bezien. Nu wat ik er zelf van vind. In onze democratie is er ruimte voor vóór- en tegenstanders. Tegenstand kan je leveren door te roepen: "het moet niet". Deze rol werd in de bijeenkomst vervuld door Jan Visser. Ik denk, dat deze houding op dit moment wat min der zinvol, maar zeker niet overbodig is. Van gemeentezijde was - bestuurlijk - beslist akkoord te gaan met een nader onderzoek naar deze locatie van de golfbaan. Dat is dan een gepasseerd station. Ik heb gezegd, dat de MER-procedure een onderdeel is van ons democratisch bestel. Ik ben blij dat het gemeentebe stuur niet bijdraagt aan de kosten van deze MER, maar de lasten daarvan laat bij de initiatiefnemers. Als de MER er komt, zal de uitkomst daarvan beoordeeld moeten worden. Verdere discussie over het 'wel of niet' van de golfbaan zal plaatsvinden in het kader van de planologische procedures. Het nu roepen "ik ben tegen de golf baan" doet mijns inziens niets toe of af aan de inhoudelijke discussie over deze locatie van de golfbaan; een kritisch bezien van de uitkomsten van de MER en een kritische opstelling in het ver dere planologische/juridische verloop wel. Ik denk, dat het IVN meer heeft aan mensen, die hun hulp aanbieden (na tuurwetenschappelijke, landschappe lijke, bodemkundige en recreatieve in ventarisatie; juridisch; financieel), dan aan degenen, die vanaf de zijlijn roe pen, dat het niet moet. Dan nog iets over de oppervlakte van een golfbaan. De aanleg van een golf baan is zeer ingrijpend. Het landschap verandert totaal. Als er toch een golf baan moet komen, zorg dan voor ruimte. Naast de negatieve aspecten van aanleg moet er ruimte zijn voor een goede ruimtelijke inpassing, waarbij met behulp van de natuurtechniek extra, maar andere kansen voor natuur en landschap kunnen worden gemaakt. Tot zover over dit 'hebbedingetje'. Ik heb toen ook nog iets gezegd over de rondweg, dat ik hier - nu ik toch bezig ben - wil herhalen. Of de rond weg in deze vorm afbreuk doet aan de (nationale) natuurdoelstellingen valt te bezien. Maar hij is zeer gevaarlijk, zeker in de toekomst, vanuit twee overwegingen: 1. aantrekken sluipverkeerAmersfoort- Amsterdam, ter vermijding van de Al; 2. aanzet voor het verder uitdijen van Soest in de richting van de polder. Dit houdt, als de infrastructuur er is (al dan niet in aanzet), geen toekomstig gemeentebestuur tegen! Hoe staat het dan met de argumenten tegenover de uitbreidingswensen van Amersfoort? Ik heb het al vaker gezegd. Regionaal moeten duidelijke keuzes worden ge maakt voor de positie van plaatsen als Soest, Bilthoven, Zeist, als 'hoeders' van het groene hart tussen Utrecht, Amersfoort, Almere en Hilversum. Als je kiest voor groeikernen, dan kies je daarvoor! Dat betekent, dat de overige gemeenten heel goed moeten nadenken over de invulling van hun groene ruimte; met name over de effecten van het handelen op lange termijn. Ik ben daar niet gerust op! Toch kan je de Van Weedestraat niet met zijn probleem laten zitten. Het TVN heeft geprobeerd hierover met betrok kenen in gesprek te komen. Dat is he laas niet gelukt, misschien wel omdat het korte termijn - zeer lokale - belang voorop stond. Ik ben graag tot nadere discussie hierover bereid. Hans Kampf Voor een goede discussie in een inge zonden brieven rubriek bestaan, even als bij de golfsport, ongeschreven re gels, opdat fair wordt gespeeld. De heer Van Hooydonk maakt zich, in de Soes ter Courant van 8 maart, schuldig aan inbreuk op deze regels. Hij tracht me vrouw Hoksbergen onderuit te halen door haar belachelijk te maken met een vermeend verkeerd gebruik van de woorden 'golflinks' en 'caddie'. Aan de discussie draagt dit niets bij. Voorts strookt het niet met de regels, de tennissport te omschrijven als 'het heen en weer meppen van een tennis bal op een veld van gemalen baksteen' Dat is het naar beneden halen van een andere sport, hetgeen nimmer aan iets, laat staan aan een discussie bijdraagt. Als Youp van het Hek in een cabaret voorstelling golfspelen knikkeren noemt voor mensen die niet kunnen bukken, dan past dit in het karakter van zijn voorstelling, waarin hij alles en iedereen op de hak neemt. Dat de heer Van Hooydonk bij het in breuk maken op de regels echter hevig is uitgegleden, of om het in golftermen te zeggen, in een bunker is beland, blijkt uit het volgende: 1Volgens Webster's is een 'golfcourse (of links): a tract of land for playing golf, with tees, greens, fairways, hazards etc.' Volgens de 'Grote Van Dale' betekent golflinks: golfbaan. Er is blijkbaar geen verschil tussen golflinks en golfbaan, en de zee komt er niet aan te pas. Is de heer Van Hooydonk misschien in de war met het woord golfslag, waar de zee vaak aan te pas komt? 2. Volgens de 'Grote Van Dale' is een caddie a. een jongen of meisje dat de koker met golfstokken draagt; b. een koker met slagstokken. De definitie van caddie is dus veel bre der dan de heer Van H. eraan geeft: een koker op wieltjes blijft een koker, dus een caddie. Ik hoop dat de heer Van Hooydonk in het golfspel sportiever is dan in de discussie. J.P. Nikkesen Ik heb mij groen en geel geërgerd aan de ingezonden brief van de heer Van Hooydonk in uw krant van 8 maart j.1. Juist door zijn arrogante en zelf inge nomen reactie, heeft hij precies aange geven waarom de meerderheid van de burgers in en om Soest geen golfers in hun omgeving willen hebben Het dunkt mij dat golf de snobistise functie van tennis overgenomen heeft in de afgelopen jaren. Ik vraag mij al leen af, wat moeten ze hierop verzin nen als golf ook 'gewoon' geworden is? Polo misschien? Kunnen wij over een paar jaar daar ook over gaan pro testeren...! Jenny Cockshull Graag wil ik hierbij mijn adhesie betui gen aan het betoog van de heer Wim Zweers in de krant van 8 maart jl. Moet Soest zich, na de smadelijke afbraak van het openluchtzwembad nog eens onsterfelijk belachelijk maken met het kappen van enige hectare bos voor weer een nieuwe sportvoorziening? Kennelijk voelen de milieu voorvechters zich de laatste tijd zo in het nauw gedreven dat er nog maar weinig protest is aangetekend tegen dit heilloze plan, maar we leven intussen wel in 1995 en niet in de Middeleeu wen toen er nog ruimte genoeg was voor (zie de andere brief op dezelfde pagina) het kolfspel. En in 1995 zijn we ons er toch wel de gelijk van bewust dat we heel zuinig op ons openbaar groen moeten zijn, want hoe zouden we anders stelling kunnen nemen tegen nog meer afbraak daarvan ten behoeve van woningbouw of an dere zaken van levensbelang? J.A. Pluvier-de Vries Er was eens een dorp waar veel kinde ren woonden, wel 120 kinderen. Kin deren met rijke papa's en mama's, maar ook kinderen waarvan de vaders en moeders niet zoveel geld hadden. Dat was overigens niet zo belangrijk, want midden in het dorp lag een groot speel terrein met bomen, struiken, heide en zandheuveltjes, waar alle kinderen uit de wijk mochten spelen. Ze speelden daar verstoppertje, verwisselden er boompje, zochten eikeltjes en bouw den er hutten. Kortom, het speelterrein was voor iedereen. De vaders en de moeders hadden dat zo gewild toen destijds de bestemming van het voor malige bosterrein in de wijk ter sprake gekomen was. Op een dag ging Jantje, die in een van de grootste huizen van de Wijk woonde, met zijn vader en moeder naar tante Lotte en oom Karei. Jantje vond het altijd leuk om naar tante Lotte en oom Karei te gaan, want daar kon hij fijn met zijn neefje Frank spelen. Frank was twee jaar ouder dan Jantje en Frank bedacht altijd hele leuke spelletjes. Toen de kinderen een glaasje limonade gedronken hadden zei Frank tegen Jan tje: "Ken jij het grote gatenspel eigen lijk wel?" Het grote gatenspel, nee daar had Jan tje nog nooit van gehoord. Frank keek alsof hij dat maar achterlijk vond. "Heb jij nog nooit van het grote gatenspel gehoord? Nou, dan moet je maar eens gauw meekomen." De jongens gingen naar buiten en na enige tijd kwamen ze bij een heel groot terrein, waar an dere jongens met stokken kleine balle tjes wegschoten. "Dit is nu het grote gatenspel," zei Frank trots, "we heb ben hier een club van grote gatenspelers en als je daar lid van bent mag je mee doen. Ik ben lid van de club en ik speel wel twee keer per week." Jantje was zeer onder de indruk, zoiets zou hij ook wel willen. Toen Jantje weer thuis was vertelde hij aan zijn buurjongetje Pietje over het grote gatenspel. Dat was nou echt een spel voor grote jongens, niet zo kin derachtig als al die andere spelletjes die de kinderen op het speelterrein ge woonlijk speelden. Wat zou het leuk zijn om het grote gatenspel in de eigen wijk te kunnen spelen. Je zou er na tuurlijkwei veel grond voor nodig heb ben. Nu woonden Jantje en Pietje al in de grootste huizen van de wijk en hun eigen tuinen waren ook wel erg groot, maar toch nog niet groot genoeg om er het grote gatenspel op te kunnen spe len. Toen kwam Jantje op een idee. Het speelterrein in de wijk zou vast wel groot genoeg zijn. Natuurlijk kon je er dan geen andere spelletjes meer spe len, maar iedereen kon toch lid wor den en meedoen met het grote gaten spel? Samen begonnen Jantje en Pietje met een soort ledenwerving voor de club van grote gatenspelers in oprich ting. Maar nee, meer leden dan Jantje en Pietje konden ze niet vinden. Nou ja, het lidmaatschap was dan ook nog al duur en lang niet alle vaders en moe ders van de kinderen in de wijk had den daar genoeg centjes voor. Boven dien wilden de meeste kinderen er de spelletjes kunnen blijven spelen die ze er altijd gespeeld hadden, ze wilden er met hun poppen blijven spelen of ver stoppertje doen. Nee, meer dan de twee leden kregen Jantje en Pietje niet. Maar weet je wat nu zo raar is? Toen Jantje en Pietje met hun plannetje bij hun vaders en moeders kwamen, zei den die vaders en moeders niet met een: "Dat kan niet, want dan kunnen al die andere kinderen er niet meer hun spelletjes spelen" Nee hoor, de vaders en moeders van Jantje en Pietje pro beerden het bestuur van de provincie, dat destijd het plan van alle vaders en moeders voor het speelterrein had goedgekeurd, over te halen om die be stemming terug te draaien, zodat Jan tje en Pietje hun zin zouden kunnen krijgen. "Snappen jullie dat nou, jongens en meisjes?" Nou ja, laten we maar hopen dat dat provinciebestuur niet net zo dom is als de vaders en moeders van Jantje en Pietje. Want stel je voor dat 118 kinde ren hun spelletjes moeten opgeven omdat Jantje en Pietje voor hun spel letje zo'n groot stuk grond nodig heb ben. Dat kan toch niet. Nou ja, mis schien zien Jantje en Pietje dat zelf nog in, en anders maar hopen dat de pro vincie zegt: "Destijds is met alle va ders en moeders uit de wijk besloten dat alle kinderen vrij op het terrein mogen spelen en het is niet eerlijk als alleen Jantje en Pietje er maar kunnen spelen." Mar Visser Op maandag 20 maart houdt ds. J.W. Huisman, gereformeerd predi kant in Soest-Zuid, in de Rank een lezing over de 'C' van het Christen Democratisch Appel, voor een ge hoor van leden van het CDA-Soest, het CDA-Vrouwenberaad Soest en het CDJA-Soest. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De vraag die om beantwoording vraagt is of een politieke partij met een chris telijke identiteit in deze tijd nog wel bestaansrecht heeft. Zijn er dan niet genoeg partijen binnen ons democrati sche politieke bestel? Waarom zo no dig een confessionele partij? Heeft een partij, die vanuit christelijke bronnen inspiratie wil putten voor haar politiek handelen, een 'meerwaarde'? Een positief antwoord op deze vraag lijkt erg pretentieus, zeker nu het chris tendom in het westen op zijn retour lijkt te zijn. Om dat nog eens extra te de monstreren heeft een paarsgetint kabi net het kabinetsroer overgenomen. Na jaren zit het CDA thans in de oppositie- banken. Dat geeft in een tijd van ver anderingen op vele gebieden in ieder geval de gelegenheid zich op de toe komstige positie van het CDA binnen de samenleving te herbezinnen. Wie over identiteit en meerwaarde spreekt zal in ieder geval moeten pro beren dat eigene van het CDA onder woorden te brengen. Het onder-woor den-brengen is één, maar het metter daad ook in praktijk brengen is een tweede! De vier uitgangspunten van het CDA: gerechtigheid, gespreide verantwoor delijkheid, solidariteit en rentmeester schap zijn weliswaar hele belangrijke noties - elke democratische partij waar dig! - maar toch onvoldoende om het brede bijbelse spectrum van 'wet en evangelie', van 'recht en barmhartig heid', van 'enkeling en gemeenschap', van 'goed en kwaad' - om maar enkele 0Ds. J.W. Huisman. polariteiten te noemen - recht te doen. Het zijn deze polariteiten die niet al leen een zeker inzicht in allerlei ont wikkelingen in onze samenleving, maar ook richting kunnen geven aan een christen-democratisch beleid. Meer geloof "Wil het CDA in de toekomst zijn dy namische identiteit niet verliezen, dan zal het niet moeten schromen meer geloof - in de zin van vertrouwen en motivatie - aan de overgeleverde waar devolle bronnen te hechten. Het CDA kan nog veel leren van bedrijven met hun 'mission statements', die mede daardoor hun identiteit en hun zelfge voel trachten te versterken. Wie het midden van het politieke krachtenveld opzoekt moet heel wat contragewicht in de schaal leggen om het evenwicht van een rechtvaardige, menswaardige- op menselijke maat gesneden - maat schappij te vinden," aldus het persbe richt dat het CDA-bestuur heeft ver spreid. Theaterbureau Soest organiseert op zondagmiddag 19 maart een bijzon der zangrecital in de theaterzaal van m.c. Molendael-Soest, Soester- bergsestraat 125. Medewerking ver leent de conta-alt Astrid Helany, be geleid door pianist Dolf du Mosch. Op het programma staan "Vier liederen van de kat" van Igor Strawinsky en Lied 1 t/m 8 opus 10 van Richard Strauss, na de pauze gevolgd door de liederen 1- 4 en 6 van de cyclus "Zon der zon" van Modest Moussorgsky, de aria van de gravin uit de opera "Piqué Dame" van Peter I. Tsjaikovsky en de aria van de eerste Norn uit de "Götterdammerung" van Richard Wagner. Astrid Helany studeerde aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. Na internationale meestercursussen bij Elisabeth Schwarzkopf, Christa Ludwig en Hilde Zadek kwam ze in kontakt met de wereldberoemde zangpedagoge Vera Rosza, die nu haar mentor is. In ons land trad ze op met liederen-re citals en in oratorium-uitvoeringen. In Engeland gaf ze vele malen haar me dewerking aan verschillende opera's, zoals "Dido en Aeneas" van Henry Purcell en Benjamin Brittens "The Rape of Lucretia". Ook zong ze de alt aria's in de Johannes en de MatthSus Passionen van Johann Sebastian Bach. Uit de vele recensies biijkt dat ze een OAstrid Helany. zeer begaafde en getalenteerde zange res is. Het is dan ook een genot om naar haar te luisteren. Tijdens het concert van zondagmiddag wordt Astrid Helany aan de piano be geleid door Dolf du Mosch. Hij stu deerde aan het Amsterdams Conserva torium bij Johan van den Boogert. Momenteel is bij de vaste begeleider van verschillende vocale en instrumentale ensembles. Het concert begint om 14.30 uur. En tree: f 12,50 (koffie inbegrepen). Infor matie: Theaterbureau Soest, tel. 16155. tV

Soester Courant | 1995 | | pagina 7