De historie van een op en top Soester bedrijf in vogelvlucht Van bok en degel naarfiim Bijpraten met Paul Smit Een gouden receptie? 75 jaar druk werk: "De Hooghe Vuursche" een luisterrijk Goois Kasteel WOENSDAG 15 MAART 1995 SOESTER COURANT -^Ü^jWOENSDAG 15 Manager van snel groeiend bedrijf Als wij h et op ome heupen liebhen Dit hebben wij onder de knie Op 24 december 1919 startte GJ. Op 24 december 1919 startte GJ. Smit aan de Van Weedestraat een boekhandel annex drukkerij van zeer bescheiden omvang. Hy legde daarmee de grondslag voor wat in de loop van driekwart eeuw zou uit groeien tot een modern grafisch be drijf: Drukkerij Smit, uitgeefster van de Soester Courant en produ cent van een zeer omvangrijk pak ket drukwerk van de allerhoogste kwaliteit. Opa Smit", zoals de stichter van het bedrijf veelal wordt aangeduid, kwam op het idee een drukkerij te beginnen toen de Eerste Wereldoorlog nog gaande was. Hij had inmiddels erva ring opgedaan bij verschillende druk kerijen in het land en wilde aan de slag. De militaire dienst gooide aanvanke lijk roet in het eten, want nadat Smit voor zijn nummer" de wapenrok had gedragen en dacht te kunnen afzwaaien bleek dat het leger hem niet mocht mis sen. Als officier bij de administratie werd van hem geëist dat hij de papie ren huishouding van een compleet ba taljon weer op vredesniveau zou bren gen, wat hem een jaar extra kostte in dienst van Hare Majesteit. In zijn schaarse vrije tijd maakte hij alvast plannen om na het laatste appèl zijn energie te steken in de opbouw van een eigen bedrijf. De lokatie stond voor hem al min of meer vast: het moest beslist Soest zijn, en aan de Van Weede straat, die ook in die jaren al de belang rijkste winkelstraat van Soest was. Dat GJ. Smit vlak voor Kerst begon had volgens insiders te maken met de over tuiging dat hij in die periode nog een aantal gedrukte kerst- en nieuwjaars wensen aan de man dacht te kunnen brengen. Houten gebouwtje De eerste drukkerij vond een onderko men aan de toen nog boomrijke Van Weedestraat, ongeveer op de plaats waar nu Blokker gevestigd is. Het hou ten gebouwtje - in Duitsland gekocht - mat niet meer dan vijf bij vijf meter. In die uiterst bescheiden ruimte - "Ons Boekenhuisje" - werd de basis gelegd voor wat 75 jaar later een modern ge outilleerd grafisch bedrijf genoemd mag worden, maar toen bood het on derdak aan zowel een drukkerij als een boekhandel! Nauwelijks een jaar later bleek de ruimte toch veel te klein en Smit nam een forse stap naar de overkant van de Van Weedestraat (ongeveer op dp plek waar thans foto Swager gevestigd is), waar de eigenaar hem het winkel/ woonhuis te huur aanbood. Smit aar zelde niet lang; de boekhandel werd gevestigd in het winkelpand en de drukkerij betrok het woonhuis. Het "boekenhuisje" kreeg een plek in de tuin naast de winkel, die vanaf dat moment de naam "Ons Boekenhuis" zou gaan dragen. Soester Courant Een paar maanden later slaagde Smit erin zijn droom waar te maken met de uitgave van een eigen plaatselijke krant: de Soester Courant, die dus in middels een bijna net zo eerbiedwaar dige leeftijd heeft bereikt als het "moederbedrijf', Drukkerij Smit. We gens de toenemende drukte besloot Smit al in 1925 de boekhandel van de hand te doen, waardoor hij zich verder tstnnen eénjaarna oprichting verhuisde Drukkerij Smit naar dit pand. Familiebedrijf Intussen was ook de tweede generatie Smit aangetreden. De drie zonen Hany, Everard en Gerard - de oudste twee al voor de oorlog, de jongste kort erna - speelden al gauw een centrale rol in het familiebedrijf. Smit Senior kon zich daardoor steeds meer gaan bezighou den met wat in de loop der tijd uit groeide tot zijn ware hartstocht: de Soester Courant, waarvan hij zelf de redactie voerde. Het nieuwe "bloed" zorgde voor nog meer groei en de drukwerkportëfeuille werd aanzienlijk uitgebreid door de introductie van nieuwe technieken (offset) en de verdere specialisatie in o.a. bedrijfsformulieren. Ook de Soes ter Courant kende in die periode een toenemende groei, waaraan in 1941 een voorlopig einde kwam toen ze, als een van de eerste kranten, van de bezetting smacht een verschijningsverbod kreeg opgelegd wegens de inhoud van de kon concentreren op de drukkerij en de uitgeverij. In datzelfde jaar verhuisde het bedrijf trouwens alweer. De villa "Buitenzorg" aan de Van Weedestraat kwam beschik baar omdat kunstschilder Strakkee, de toenmalige bewoner, Soest verruilde voor Baarn. De villa was extra aantrek kelijk als onderkomen voor hef snel groeiende bedrijf, omdat het huis be schikte over een ruim atelier. Het hou ten ^gebouwtje waarin de zaak "gebo ren was verhuisde overigens gewoon mee en deed nog jaren dienst voor de opslag van papier. In de tuin van de villa (die jarenlang aan het Nas- sauplantsoen is blijven staan) werd la ter een winkelpand gebouwd met het front naar de Van Weedestraat. Daar bleef Drukkerij/Uitgeverij Smit jaren lang gevestigd en de meeste Soesters van wat gevorderde leeftijd zullen daar aan ongetwijfeld nog herinneringen bewaren. De karakteristieke villa - waarin het drukkerij-gedeelte onderdak vond - onderging in de loop der jaren nog een antal ingrijpende wijzigingen en uit breidingen. Eenmaal gebeurde het zelfs dat óm de bestaande drukkerij een to taal nieuw pand werd opgetrokken, zodat de produktie niet stilgelegd hoefde te worden. Toen de nieuwe drukkerij er stond werd de oude in haar geheel afgebroken. De huidige vestiging aan de Vanadiumweg te Amersfoort. De villa Buitenzorg" waar vanafTteTdlvmi gepleegd om de huisvesting optimaal te houden. berichtgeving, die de Duitsers zeer onwelgevallig was. Inmiddels waren diverse "concurrerende" plaatselijke bladen al in de Soester Courant opge gaan. Historische knoop Het bedrijf aan de Van Weedestraat/ hoek Nassauplantsoen beleefde in de naoorlogse jaren een constante groei, waardoor een nieuwe verhuizing lang zamerhand onafwendbaar bleek. De oude villa en het kantoorgebouw maak ten begin jaren '80 plaats voor nieuw bouw (de lokatie wordt thans Dillen burglaan genoemd en biedt o.a. plaats aan de supermarkt, winkels en flats). In de zomer van 1982 - nadat eerder vergeefs was omgezien naar een pas sende behuizing voor het gehele bedrijf in Soest - werd een historische knoop doorgehakt. De redactie van de krant werd gevestigd in een nieuw kantoor pand aan de Van Weedestraat 227 - waar zij ook nu nog werkzaam is - maar de drukkerij vond een onderkomen op het "onder de rook van Soest" gelegen Amersfoortse industrieterrein, waar onder leiding van inmiddels de derde generatie Smit de aloude banden met Soest nog zeker niet verbroken zijn. Het 75-jarig bedrijfsjubileum van Drukkerij/Uitgeverij Smit is dan ook een "Soester" gebeurtenis van de eer ste orde. Ze zijn het er in de geschiedenis boekjes nooit helemaal over eens ge worden: was het nou de Haarlemse Laurens Janszoon Coster of de Duitse Mainzer Johannes Guten- berg die de boekdrukkunst heeft uit gevonden? Van beiden schijnt geen enkel stuk drukwerk te zijn overge bleven zodat bewijzen niet op tafel liggen. Vast staat wel dat, wie er dan ook de hand in heeft gehad, het drukken met losse letters al uit de jaren rond 1440 stamt. De ontwik kelingen zullen vanaf dat moment zeker niet hebben stilgestaan, maar ook bij drukkerij Smit werd 75 jaar geleden nog met veel handwerk een pagina opgebouwd. Bok en zethaak waren vertrouwde attributen in een zetterij en de "oude" mannen van toen waren er snel en puur handig in, zo goed als dat nu de charmante dames zijn die, razend over het toet senbord, fotografische zet- computers op de huid zitten. Tover dozen waar zowel Gutenberg als Coster styl van achterover zou slaan. Drukkerij Smit is sinds 1982 geves tigd in Amersfoort. Aan het hoofd staat een telg uit de derde generatie Smit. Een hechte band met de Soester Cou rant, hoewel niet gedurende alle 75 ja ren, valt niet te ontkennen, maar het specialisme van de Smitten ligt, voor wat de drukkerij van vandaag betreft, toch op een geheel ander terrein: kettingformulieren. Laat daarmee niet gezegd zijn dat ze alleen dat soort pro dukten tot een goed eir Getuige de hoge kwalitei rie uitnodigingen voor d de Hooge Vuursche, zij tot veel meer in staat. De i echter, die hun wijd en produkten tot stand breng uit indrukwekkend te no< Lood Begrippen als "Hollands "bok", "lood" en zelfs volslagen uit Grootvade behalve bij speciaaldrul schien en in musea, geei 1 "Vervlogen tijdenDhr. Wereldsma aan de bok, in het lood. Blik "in de keuken var. peld aan een laser-zetsys grenzen werd een idea. op "De Isselt" in Ame lijk toch op een steenwc maakte het ook uit. In 1 de eerste, voor die tijd kettingformulierenpe 1987 volgde de tweed derde. Het is meteen or doorgroeien. De tijd d belangrijktse deel van I was, was voorbij. De di en groeide, maar ook d blijft bepaald niet ach abonnementen is ver! iedere Soester doet met net zo belangrijk al formulierendrukwerkoi 'Continuiteit' is het sl bij Paul Smit hoog op lijst staat. Bij alles wat Een gezonde invalshot die in zijn eentje de ve Negenendertig iaren ione. Drie dar. nrtmicpKa Uanni. t Negenendertig jaren jong. Drie dar telende koters om hem heen. MariëUa (8), Josette (6), Laurens (4). Perfect op maat, twee dochters en een zoon. Zijn opvolger? Paul wil er nog niet van weten. Voorlopig zit de jeugd nog onder moeders (Carla) vleugels. TVouwens: waarom zou het, als het al gebeurt, niet één van zijn dochters kunnen worden? Paul heeft zijn eigen carrière nog helemaal voor zich en die kan, als je de ra zendsnelle ontwikkelingen in de gra fische wereld beschouwt, nog onstui mig genoeg worden. Maar eerst kijken we wat terug in de tijd. Vjjf en zeventig jaar is niet niks. Daar mag je als druk baasje best eens mijmerend bij stil staan. En dat doet Paul dan ook graag. Samen met zijn eigen Soester Cou rant. Ja, hij heeft het altijd gewild. Als jong jochie al hielp 'ie mee in de binderij. Hij herinnert zich die tijd nog best: "Overdag op school, ik zat op de HBS en na de middag en 's avonds stond ik te vergaren, 's Morgens vroeg zat ik aan mijn huiswerk. Dat is altijd goed gegaan Het zat er allemaal al vroeg in: altijd bezig, was het niet met het een, dan was het wel met wat anders. Dat is nog zo. Overdag doet Paul zijn drukkerij, in zijn vrije uren kun je hem bij S.O. Soest vinden. Ook daar zit'ie op de bovenste tree als voorzitter Managen vindt'ie wel leuk. Daarom deed Paul de HEAO en niet de speci fieke grafische opleidingen. Die eco nomische kennis kwam in het bedrijf goed van pas. Zijn vader en zijn twee ooms, Gerard en Harry, waren van die echte praktische doeners. Pa (Everard) tunde de drukkerij, Harry was gek op de krant en Gerard was de technische man, die het liefst eigen systemen uit vond. Het kwam de familie goed uit dat er een wat meer theoretisch onder legde telg de zaak kwam versterken. Creatief Wonderlijk genoeg echter stak er in Paul toch ook zo'n zelfde type Smit. Een zekere hang naar het creatieve deel van het vak was ook hem niet vreemd. Als jongeling "dingen maken met leri ters" én "pagina's in mekaar zetten", zoals hij dat uitdrukt, is een soort hobby die niet direct op een administratieve loopbaan duidt. Maar administratieve systemen uitvinden, 'routings' in een bedrijf ontwikkelen, goede werk situaties creëren, organisatorische op lossingen bedenken, goed met investeringsvraagstukken kunnen om gaan en je bezig willen houden met een visie op morgen', vormt alles bijelkaar bepaald geen sinecure die je zonder een creatieve geest kunt klaren Alles opgeteld klopt het dus wel. Paul Smit kan verschillende werelden tege lijk aan en daar mogen ze bij een hectisch bedrijf als een drukkerij blH mee zijn. J J Vader op zonen Opa is er in 1919 mee begonnen. Zijn zone.1? staPten allen in zijn creatie en met zijn vieren zijn ze dapper een ferme tijd met het bloeiende bedriif bezig geweest. Al na twee jaar kwai de krant erbij. Een bedrijf apart, waal je maakt een grote vergissing als je een drukkerij en een krant over een kam scneert. Het was vooral zoon Harry die, kennelijk begiftigd met journalistiek moed, de kolommen van de krant ge- vu d wist te krijgen. Er is ooit een pe- 10 e geweest waarin de krant zelfs twee keer per week verscheen. Mis- chien was die toen wel wat dunner en gebeurde er wat minder in ons doip, maaf Jmoest toch maar twee keer per woe dat kolossale nieuws-ei leggen. p m Harry deed dat met verve en broer Everard duwde de drukkerij in de goeae nchting, geholpen door broer Gerard, de techneut. Langzaam maar zeker ontwikkelde sPecialisme. Vooral toen de £,t matiseerde administraties, met ,e comPuterprinters, vaste voet Smitt C §ronc* kregen, speelden de fah n vakkundig op in met het fabriceren van allerlei soorten en ma ten ketting- formulieren. Ze zijn daar n aag de dag één van de middel groten mee in Midden-Nederland. Amersfoort w f?r°ei ,zat e.r dusdanig in dat de aüe m de kruip-door-sluipgebouwen op de hoek van de Van Weedestraat, aar u nu in nieuwe panden de grote Supermarkt van A p vindt, niet lan ger aan te houden was. Maar jammer genoeg was er toen, we praten over Seen plekje in Soest te vinden aar drukkerij Smit in de gelegenheid kon worden gesteld het dorp trouw te blijven. r De krant werd allang elders gedrukt. Na een korte zoektocht buiten de dorps- Drukkerij Smit heeft gewikt en gewo gen: waar kun je nu op stijlvolle wijze een 75-jarig jublieum vieren. Dat kan in Gooi- en Eemland best op tal van plaatsen. Schitterende natuurgebieden omkransen zeker tien gelegenheden waar je mooi rustig je gasten kunt onvangen, handen kunt schudden en feestelijke drankjes kunt drinken. Maar wie op zoek naar zo'n locatie in de om geving van het Kasteel "De Hooghe Vuursche" aanbelandt laat zich toch al snel verleiden tot het besluit om er in ieder geval eens binnen te stappen. De nostalgische, maar vooral ook soyeuze sfeer, die je dan overvalt, wil je graag spontaan overdragen aan je gasten die je denkt uit te nodigen. Familie, vrien den en relaties zie je in gedachten als een bonte mengeling om je heen be wegen in prachtige hoge stijlkamers, mooie ruime lounges en als het fraai weer is, in magnifieke buitenpartijen waar het prille lentegroen op doorbre ken staat. Dat alles bijelkaar heeft bij de directie van Drukerij Smit de door slag gegeven om voor het kasteel te kiezen. De gasten kunnen op ruim 19 hectaren genieten van fraaie architec tuur, een indrukwekkende parkaanleg, waarin bij de entree de bekende hoog- spuitende fontein is gesitueerd. Of die het al doet als Drukkerij Smit feest viert is nog even afwachten, maar indien niet, dan maakt de rest van het kasteel en alles wat erbij hoort, veel goed. Het gastvrije landgoed heeft voldoende parkeerruimte, die vindingrijk is weg gewerkt naast en achter het kasteel. Vanaf de provinciale weg is er geen stukje blik te ontwaren. "De Hooghe Vuursche" is voor wat het onroerend goed betreft eigendom van het Heine- ken-concern. De exploitatie is in han den van de Postiljon-organisatie. En ook dat zijn facetten die mede garant staan voor een luisterrijke receptie. I Een 75-jarig bestaan is zelfs veel meer dan goud. Drukkerij Smit is er dusda- nig trots op dat zij besloot de bezoe kers iets meer te bieden dan een gezel lig hapje en drankje. Het idee wat ont stond was tevens een ongezochte gele genheid de relaties eens te tonen dat de persen van het bedrijf bepaald meer te bieden hebben dan ketting-formulie ren alleen. Een serie van vier mailings ging aan de officiële uitnodiging voor de receptie van aanstaande vrijdag vooraf. In lange, zogeheten "notaris enveloppen" werden glanzende bood schappen verzonden. De voorzijde werd gesierd door mooie fotografie die steeds een kopregel ondersteunde die te maken had met een de vele moge lijkheden die Drukkerij Smit op gra fisch gebied te bieden heeft. "Wij zijn altijd ouderwets op tijd" was de eerste, gevolgd door "Als wij het op onze heu pen hebben", "Daar steken wij onze hand voor in het vuur" en "Dat hebben wij onder de knie". Steeds verscheen de gouden medaillon, die Smit speciaal had laten maken, aan een charmant gouden kettinkje in beeld, de ene keer aan een hand, dan weer om een pols, rond een enkel of pikant bungelend op een fraaie damesheup. Bij elke mailing was een lot gevoegd, zodat de ontvan gers, als alles goed is gegaan, nu vier loten in hun bezit hebben. Daarmee maken zij kans op het winnen van een gouden, zilveren of doublé medaillon aan een dito kettinkje. Dat laatste kan overigens geruild worden. Aan alles is gedacht. Degenen die uitsluitend de uit nodiging kregen toegestuurd zijn even eens in het bezit van de vier loten ge steld, (familie, kennissen, vrienden en overige, niet direct zakelijke relaties). Het kan dus best flink spannend wor den tijdens de receptie in "De Hooghe Vuursche Naast de hoofdprijzen zijn er natuurlijk ook nog een serie troost prijzen en -prijsjes. Bij het afscheid ligt er in ieder geval een leuke attentie voor iedereen klaar. Wie op de receptie aan wezig is en een prijs wint, krijgt die uiteraard meteen mee. Afwezigen kun nen het later uit een speciaal bericht dat nog wordt rondgestuurd, vernemen. Het zal ongetwijfeld druk worden vrij dag..

Soester Courant | 1995 | | pagina 8