?r film en rotatie Twee generaties Smit "OUD SOEST" valt in de prijzen L5WOENSDAG 15 MAART 1995 SOESTER COURANT PAGINA 9 Historische handreiking aan jong museum: Iedereen in Soest zal het na vijftien jaar wel weten: de gemeente Soest is een magnifiek museum ryk, dat luisterrijk gevestigd is in het prach tige gebouw aan de Steenhoffstraat, het oude klooster, schuin tegenover het Kerkplein. De jubilaris, Drukkerij Smit, heeft middels een klein tekstje op de uitnodigingskaarten voor de recep tie, de feestgangers gevraagd hun fe licitaties kracht bij te willen zetten door een bedragje over te maken nahr "Oud Soest". Smit zal het totaalbedrag op aantrekkelijke wijze aanvullen. Het spreekt vanzelf dat de hard werkende mensen van het museum er dolblij mee zijn. Een van de enthousiaste mensen ach ter het museum is de heer A.J. (Antoon voor bijna iedereen) van den Dijssel. Wie kent hem niet. Een Soester in hart en nieren die al vele jaren druk is met het museum en trots kan zijn op de vestiging ervan op de bovenste verdie ping, de zolder en de vliering van het mooie oude kloostergebouw aan de Steenhoffstraat. Op de etage eronder is nog een depot en een ruimte waar lichte werkzaamheden kunnen worden ver richt, want in een museum valt altijd wel wat te restaureren. We praten er over met Van den Dijssel. Hij heeft een dik plakboek meegenomen. Een typi sche eigenschap voor een museum- man Alles keurig gearchiveerd, ingeplakt en geboekstaafd. Foto's Het museum "Oud Soest" viert ook feest, want het bestaat officieel 15 jaar. Dat wil zeggen: zolang is het geleden dat er een Stichting van werd gemaakt. Van den Dijssel startte de zaak al eer der op in een schoolgebouw door er geleende oude foto's te vertonen. Ver volgens werd er een zeer druk bezochte tentoonstelling ingericht in "De Rank" en later, ter gelegenheid van het 950- jarig bestaan van Soest in 1979, werd dat herhaald in de oude MAVO aan de Dalweg. De eerste vestiging van wat toen nog Oudheidkamer heette, was in de fraaie boerderij aan de Ferdinand Huycklaan. In 1988 werd het klooster gebouw betrokken. "Oud Soest" staat, voor wat het histo rische karakter betreft, niet op zich. Er zijn duidelijke verbanden met de His torische Vereniging Soest, waarvan u lid kunt worden. Dat kost maar f.30,- per jaar. U krijgt dan elk kwartaal een fraai uitgevoerd tijdschriftje in de bus. Vol historische, beschreven Soester en Soesterbergse wetenswaardigheden met interessante illustraties in de vorm van tekeningen en foto's. 300 Leden gingen u reeds voor. Het Museum kent een "Vriendenkring". Voor f.10,- per jaar bent u officieel vriend en hebt u op de dagen dat het museum aan de Steenhoffstraat open is, - zaterdag middag en zondagmiddag tussen half twee en vijf uur - doorlopend vrij toe gang. Er is veel te zien: oude Soester ambachten, interieurs zoals stijl kamers, keukens, collegekamers, werk plaatsen en nu zijn ze er druk bezig met de schouw uit de oude raadzaal. Er zijn ook regelmatig zogeheten wisselten toonstellingen. Momenteel kunt u ge nieten van schitterende vergrotingen van oude Soester dorps- en landschaps gezichten. Wie er zo heen wil betaalt maar een rijksdaalder en natuurlijk kunt u er gratis in met uw museumjaarkaart van de Rabobank of van Trouw en krijgt u korting met een ouderen-plus pas of je "CJP". Scholen of groepen kunnen ook op andere dagen en tijden toegang krijgen. Zij maken gewoon even een afspraak met mevrouw Backelandt, Middelwijkstraat 44 in Soest. Telefoon: 17060. Wie lid wil worden van de Historische Vereniging Soest kan terecht bij Me vrouw Stolwijk, Kruisweg 2, Soest. Telefoon 17113. Vriend van het mu seum wordt u gewoon aan de kassa. bedrijven maar even voor wat ze zijn. Dat de werkgelegenheid in het vak in de knel zal komen staat wel vast. Maar daar moet vooral geen onrust over ont staan, zegt Smit: "En zeker niet bij ons. We hebben een hard werkende, goede ploeg mensen die het verdient in alle rust de toekomst tegemoet te kunnen gaan. Ik reken het tot één van mijn be langrijke opdrachten daar mede voor te zorgen. Daarom besteed ik nogal wat tijd aan de toekomst. Lees ik veel vak literatuur en bezoek ik seminars en an dersoortige lezingen". Paul Smit weet wat er van een goede manager wordt verlangd. Hij volgde ook niet voor niks de Staf- en Kader cursus van de Stichting Vakonderwijs. Wat jammer is dat hij bij niemand van zijn voorgangers meer terecht kan voor wat overleg, voor ruggespraak. Zijn vader en zijn ooms zijn er niet meer en dat vindt Paul uitermate jammer. Ze hadden mee kunnen genieten van de groei van hun vijfenzeventig jarige drukkerij, waarvan ze wel al lang wis ten dat hij in goede handen was over gegaan. Paul Smit gaat de toekomst, wat het management betreft, solo te gemoet. Dat lukt wel. G. J. Smit (geb. 30-9-1891 "Opa" is ermee begonnen. Op 24 de cember 1919 startte hij de boekhandel "Ons boekenhuis". In Soest. "G.J." kwam uit Arnhem. Als pur sang "kranteman" was zijn ideaal al vroeg duidelijk: het oprichten van een eigen blad. Dat kwam er. In 1921. De Soes ter Courant viert daarom het 75-jarig jubileum twee jaar later. Dan is er dus weer feest in de familie. De nestor leefde voor zijn krant Hij heeft het werk - en zijn leven - vol kunnen hou den tot in het jaar 1977. Zijn drie zo nen, Harry, Gerard en Everard zetten de zaak voort. Harry Smit (geb. 23-3-1923) Wie kende hem niet in Soest. Net als zijn vader: altijd bezig met 'zijn' krant. Het maakte niet uit of het de redaktionele- of de advertentie kolommen betrof. Bij Harry kon je al tijd aankloppen. Die loste alles op. Net zo bezeten als de oprichter. Nog maar kort na zijn groots gevierde jubileum in Darthuizen moest Harry om gezond heidsredenen de fakkel overdragen. Niet lang erna, in 1990, nam Soest af scheid van een bevlogen hoofdreacteur. Everard Smit (geb.6.6.1924) Richtte zich meer op de drukkerij dan op de krant. De drukkerij is vanaf het moment dat Everard zich ermee ging bemoeien snel gaan groeien. Het was op zijn initiatief dat Drukkerij Smit zich kon gaan specialiseren als formulieren- drukkerij, die later als ketting- formulieren-speciaaldrukkerij in Mid den Nederland tot één van de grootste ging behoren. De huidige directeur Paul Smit, volgde zijn vader enige ja ren geleden op. Everard overleed vo rig jaar, op 70-jarige leeftijd. Gerard Smit (geb. 17.12.1925) Behalve dat Gerard zich lange tijd voor het familiebedrijf heeft ingezet, dreef hij een aantal jaren een eigen zaak in huishoudelijke apparaten in Soest. Be gon zijn "Smit'Moopbaan als een tech nische manus-van-alles, die vooral goed was in het uitdenken van syste men. Speelde een grote rol bij de omschakelijking van boekdruk naar offset en van loodzetsel naar het mo derne fotografische zetwerk. Gerard werd 66 jaar. Overzichtsfoto van de zgn. plano-hoek in Amersfoort. Drie Heidelberg-persen voorproduktie van handelsdrukwerk. Blik 1 'in de keuken van de zetterij, drie hypermoderne opmaakschermen, gekop peld aan een laser-zetsysteem. kwamen onder en tegenelkaar aan te staan. Het was dan toch weer die am bachtsman, in dit geval de 'opmaker' die er een pagina van brouwde, er een stevig touwtje of een band omheen snoerde als 'ie een pagina klaar had en op die manier een folder, een bro chure of een heel boek opbouwde. Bij de krant ging men nog een stap verder. Dan perste men van zo'n loden pagina een kartonnen matrijs en van die mat rijs werd dan weer een halfronde "stype" gegoten. Twee van die stypen pasten op een cylinder die, als de hole krant op de pers zat, samen met an dere cylinders vol stypen als een ra zende Roland rondtolde om soms bin nen een uur de gehele oplage op de transportbanden te gooien. Maar de krant komt bij Smit pas over twee jaar aan de beurt: die jubileert wat later.... Formulieren Drukkerij Smit is een ketting- formulierendrukkerij. Een lang woord voor een lang produkt. Tienduizenden kilometers formulieren in allerlei ma ten, soorten, enkel- en veelvouden, ge nummerd en ongenummerd, precies op maat gemaakt voor elke soort printer, verlaten jaarlijks de drukkerij. Het zou in de tijd van de bok en de degel on denkbaar zijn geweest. Tegenwoordig is alles gebaseerd op vlakdruk, de tekst staat al lang niet meer in loden losse regels, maar op vlakke offset-platen die strak om de cylinders gespannen op een principe van vet en heel weinig vocht voor een perfecte kwaliteit drukwerk zorgen. Het accent bij de vormgeving ligt vooral in het voortraject. De com puter heeft de taak van de Linotype, de zetmachine, overgenomen, zelfs de opmaak komt tegenwoordig op het scherm tot stand, de films die aan de offsetplaat voorafgaan, komen vaak kant en klaar uit de 'belichter' rollen, die gekoppeld staat aan het "wonder van deze eeuw". Rotatie Er wordt zeker nog veel op vellen ge drukt, maar bij Smit is het toch de ro tatie die het ketting-effect voor de for mulieren moet genereren. Op alle ma ten, in breedten en lengte. Verstelbare persen, indrukwekkend volgepropt met grote, kleine, brede en smalle cylinders en cylindertjes, tikkertjes, tellers, pal letjes, schroefjes, boutjes en moertjes, draaien in constant tempo dag-in-dag- uit bij Smit een scala van ketting- formulieren de provincie in. Auto's vol rijden af en aan, de magazijnen staan boordevol met rollen geel, rose, blauw, wit, creme of groen papier geduldig wachtend om te worden ingeschakeld bij een fascinerende tak van bedrijf: de grafische wereld van drukkerij Smit, waarin geen formulier te gek is, maar waar ook prachtig mooi ander druk werk voor u kan worden gemaakt. Fol ders, brochures, kranten niet te verge ten en handelsdrukwerk: briefpapier, enveloppen, visitekaartjes... En ze doen dat allemaal goed. Al 75 jaar lang. Het is echt jammer dat Coster en Guten- berg niet even om een hoekje kunnen kijken. Maar dat geldt natuurlijk ook voor al die pioniers uit het begin van deze eeuw, waaraan Smit dan toch maar zijn drukke bestaan heeft te danken! Vandaar het feest in de Hooge Vuursche; om er even stijlvol bij stil te kunnen staan. De vierkleurenmachine voor de produktie van kettingformulieren en laserprin terpapier 20.000 druks per uur in vierkleuren, in één gang kant-en-klaar. Solo Het is maar één aspect van de razend snelle ontwikkelingen die op Paul Smit en al zijn mede-managers in het grafi sche vak afkomen. We laten de full- functiontechnieken bij grote industriële Dat deel van zijn werk brengt hem au tomatisch met zijn gedachten op mor gen. Nauwkeuriger: op de ontwikke lingen in de grafische wereld van mor gen. Paul daarover: Wie in ons vak achterom kijkt ziet de laatste hoog drukpers nog net ergens de hoek om gaan. Zo gek lang geleden is het nog niet dat we met lood werkten. Laat het twintig jaar geleden zijn datje het, om vierkleurenfoto's te kunnen drukken, niet zonder die dure zinken cliché's kon stellen. De offset, de vlakdruk, is nog niet zo heel lang geleden echt helemaal doorgebroken. En kijk eens naar wat computers met ons aan het doen zijn. Nu is er nog dat zogenaamde pre- presstraject. De voorbereidingen voor je kunt gaan drukken vreten nog steeds tijd en geld en pas als je een beetje op lage drukt kan dat uit. Er zal een ge weldige technische integratie gaan ont staan. 'Digitalisering' is de tover spreuk. Ooit zal er in een drukkerij één machine staan, waar èlles in zit. Je be reid je order daar niet alleen op voor; je slaat hem ook gedigitaliseerd op. Dat betekent dat iemand niet een oplage van bijvoorbeeld honderdduizend fol ders hoeft aan te laten maken, met het gevaar van overjarigheid. Je drukt ge woon veel minder, alleen dat wat no dig is en de software bewaar je in het geheugen. Als de klant aan een nieuwe oplage toe is, pasje de software aan en druk je een nieuwe, kleine oplage, enz. enz." grenzen werd een ideaal pand ontdekt op "De Isselt" in Amersfoort. Eigen lijk toch op een steenworp afstand. Wat maakte het ook uit. In 1985 kwam daar de eerste, voor die tijd, supermoderne kettingformulierenpers te staan, in 1987 volgde de tweede en in '90 de derde. Het is meteen ongelooflijk gaan doorgroeien. De tijd dat de krant het belangrijktse deel van het bedrijf Smit was, was voorbij. De drukkerij groeide en groeide, maar ook de krant bleef en blijft bepaald niet achter. Het aantal abonnementen is verheugend. Bijna iedere Soester doet mee. Paul vindt dat net zo belangrijk als welke grote formulierendrukwerkorder dan ook. 'Continuiteit' is het sleutelwoord dat bij Paul Smit hoog op de prioriteiten lijst staat. Bij alles wat hij onderneemt. Een gezonde invalshoek voor iemand die in zijn eentje de verantwoordelijk- ;elde n de met voet n de t het ma- daar del heid draagt voor de werkgelegenheid van bijna veertig mensen. Toekomst dukten tot een goed einde brengen. Getuige de hoge kwaliteit van hun se rie uitnodigingen voor de receptie in de Hooge Vuursche, zijn ze bepaald tot veel meer in staat. De machinerieën echter, die hun wijd en zijd bekende produkten tot stand brengen, zijn rond uit indrukwekkend te noemen. Lood Begrippen als "Hollandsche Hoogte", "bok", "lood" en zelfs "cliché" zijn volslagen uit Grootvaders tijd. Er is, behalve bij speciaaldrukkerijen mis schien en in musea, geen korrel lood, meer te vinden waarmee de letter op hoogte kwam. De bok was een kast vol laden met letters, groot en klein, kapi taal en onderkast, romein en cursief, vet en mager, en tegelijk werkplek waarop het zetsel werd opgebouwd. Lettertje voor lettertje werd door de handzetter uit de letterbakken gegre pen en van rechts naar links in de zet haak geplaatst. Later werd dat hand werk voor een goed deel overgenomen door zetmachines, die weliswaar per aanslag ook een letterbeeld produceer den, maar hele regels opleverden door er lood tegenaan te spuiten. Die regels

Soester Courant | 1995 | | pagina 9