Spaar mee voor kwaliteits textiel 1 Verkeersgevaar vormt angstcomplexen VOS viert haar tienjarig bestaan 75,- oitohandel niet toegestaan pand Amersfoortsestraat 1PII 50 jaar bevrijduw tuin 'toont' dankbaarheid i APK-keuren zonder afspraak WOENSDAG 22 MAART 1995 Bewoners Mercury en Gemini protesteren r; i li lil !l Fietsbergingen bij bushaltes moeten overdekt Leegstaande huizen in Gemini/Mercury ANBO: gesprekken voor alleenstaanden Kerkdiensten Medische dienst Burgerlijke stand Hulpverlening J. Kamminga (MKB-Nederland) gastspreker Automobielbedrijf F.A. TAMMER Nieuws van Soesterbergs Belang Ledenavond Speelt u muziek, heeft u muziek gespeeld, Kom dan bij wilt 11 muziek gaan spelen. MUZIEKVERENIGING ODEON Ons Kent Ons In gesprek met een verzetsstrijder Rob Brouwer 4495 Agenda Wi Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 De wijken Gemini en Mercury hebben destijds de Bewonersvereniging GEMER opgericht. Voorzitter dhr. John Marijnen: 'Deze wijken worden over het algemeen bewoond door jonge gezinnen met kinderen. Dwars door de wijken loopt de straat Mercury, met de Richelleweg als beginpunt en eindi gend op de Kampweg. Vanaf de Kamp weg ligt de straat in de gemeente Zeist, om bij de eerste huizen over te gaan in de gemeente Soest. In feite dienen daar borden te staan met de plaatsnaam Soesterberg en de aanduiding maxi mum 50 kilometer per uur. Omdat ze er niet staan mag men door deze drukke straat, waar veel kinderen spelen, met een snelheid van maximum 80 kilome ter per uur rijden. Uit onderzoek blijkt dat het gemotori seerde verkeer inderdaad met deze snelheden en zelfs hoger rijdt. Regel matig hoort men derhalve het gieren van autobanden en vliegen moeders in doodsangst voor de zoveelste keer naar de straat. Hetzelfde ziet men op de onbeveiligde kruising Mercury met de Kampweg. Meer dan honderd kinde ren moeten deze meerdere keren per dag oversteken in verband met school bezoek. Ook op dit kruispunt mag men met eèn snelheid van 80 kilometer per uur rijden. In de praktijk betekent het dat men daar de 100 kilometer per uur zelfs haalt. Hef gevolg is dat er reeds twee onge vallen zijn gebeurd, waarvan één met vrijErnstig letsel. Het is nu nog maar eeifficwestie van afwachten op de grote klap. Bij herhaling hebben wij de ge meente Soest gevraagd maatregelen te nemen, echter zonder resultaat. Het plaatsen van een paar simpele verkeers borden is kennelijk een te moeilijke zaak om dat in een raadsvergadering te behandelen. Ouders loodsen hun kin deren elke dag over dit uitermate ge vaarlijke kruispunt en worden in veel gevallen door claxonnerende automo bilisten van de straat verbannen, want kennelijk is dat alleen hun terrein. De stemming binnen onze wijken is op dit punt te snijden. Er wordt al gespro ken over akties om het verkeer op de Kampweg en Richelleweg stil te leg gen, teneinde eindelijk eens gehoor te vinden bij de gemeente. Moet het dan ^^erdaad eerst tot ernstige ongevallen nen, om maar niet te spreken over Ben? pdat de Mercury buiten de bebouwde ligt mogen vrachtauto's daar vrij parkeren. Daardoor worden soms on mogelijke toestanden gekweekt, die haaks staan op het begrip verkeersveiligheid. Dit alles schept een onnodige spanning bij de bewoners. Als men het geluid van een ziekenauto sirene hoort, kijkt men elkaar al ang stig aan. En dan te begrijpen dat men dit allemaal kan voorkomen door het plaatsen van slechts enkele verkeers borden.' Verbeteringen De bewonersvereniging heeft de ge meente Soest in een brief van 22 fe bruari 1995 nogmaals op deze feiten geattendeerd. Zij deed ook enkele voor stellen tot verbetering van vooral de gevaarlijke kruising met de Kampweg. Deze bestonden uit het verplaatsen van het bord 'maximum snelheid 50 km/u' in de richting van het viaduct; het aan brengen van duidelijke waarschuwin gen voor elke weggebruiker; het dui delijk aangeven voor het verkeer rij dend op de Kampweg dat men een krui sing nadert, bijvoorbeeld door het plaatsen van borden of oranje knipper lichten of het aanbrengen van een markering op het wegdek; het aanbren gen van een verhoging (verkeersdrempel) ter hoogte van be doelde kruising; het versmallen van het weggedeelte ter hoogte van de kruising en/of het plaatsen van een vluchtheu vel; het korte gedeelte van de Kamp- Be autohandel die sinds enige tijd is jgevestigd aan de Amersfoortsestraat 1, moet de activiteiten op die lokatie itopzetten. Dat stelt het college van burgemeester en wethouders. De ei genaar zal daarom worden aange- ch reven. Hoewel een autohandel op het perceel in strijd is met het bestemmingsplan, stelde het ambtelijk apparaat voor een jVergunning af te geven. Daarvoor zou een wijzigingsbevoegdheid kunnen vorden gebruikt. daar burgemeester en wethouders had den het perceel nou juist buiten de be stemming industrieterrein gelaten, omdat het beeldbepalende gebouw er zo leuk uit ziet. En dat wil het college graag zo houden, heeft wethouder Neks Blommers nog eens met nadruk mee gedeeld. Het perceel zal dan ook een woonbestemming behouden, ondanks dat het is ingeklemd tussen de Amersfoortsestraat en het bedrijfs verzamelgebouw. Wat de gemeente vooral een doorn in het oog is, zijn de tientallen auto's die in de openlucht staan opgesteld. Een aantal daarvan staat zelfs tot aan een groenstrook op de openbare weg. Die moeten weg, evenals de andere auto's. Vanaf 27 februari lot en met 17 juni kunt u een kast vol kwaliteitstextiel bij elkaar sparen. En dat gaat heel snel en heel gemakkelijk. Want bij al uw boodschappen ontvangt u aan de kassa voor elke vijf gulden die u besteedt een Doeken Zegel. Met 30 Doeken Zegels is uw spaarkaart vol en kunt u, met bijbetaling van een klein bedrag, prachtige textielprodukten mee naar huis nemen. U kunt zo vaak meedoen als u wilt. Dus hoe meer boodschappen u doet, hoe meer textiel u bij elkaar verdient. Bovendien krijgt u extra Doeken Zegels bij speciale aanbiedingen. Iedere week zijn er vier produkten in de aanbieding, waarbij u één of meer extra zegels ontvangt. Dat is extra snel sparen, dat schiet lekker op. Alle informatie over de week-aanbiedingen vindt u in de weekfolder en in uw supermarkt. B - - x as 30-C 5; 5 weg inrichten als eenrichtingverkeer. Het zijn voor de gemeente Soest vol doende alternatieven om deze schrij nende situatie op korte termijn het hoofd te bieden. Ook de drie plaatselijke basisscholen hebben de gemeente Soest verzocht de veiligheid op dit punt hoog in het vaan del te houden. Zij maken zich ernstig zorgen over de zeer verkeersonveilige situatie van het kruispunt en verzoe ken met klem maatregelen te nemen. Het is bekend dat dhr. R.A. van Logtenstein, wethouder van onder an dere milieu en openbare werken, van boven genoemde brieven goede nota heeft genomen en dit zo spoedig mo gelijk zal behandelen, waardoor er aan jaren van angstige spanning een einde mag komen. De Stichting Vrienden van het Vlieg dorp heeft de gemeente Soest verzocht te onderzoeken of de fietsenbergingen bij de bushaltes Kampweg en Montgomeryweg overdekt kunnen worden. Ook is opheldering gevraagd in ver band met de verplaatsing van het bedrijfsterrein van de firma Gebr. Tam mer B.V. van Amersfoortsestraat 51a naar een locatie achter het BP-station. Door de overheid is dit toegezegd zon der de bewoners van Soesterberg- Noord hiervan vooraf te informeren. Andermaal is de gemeente Zeist ver zocht om verlichting aan te brengen langs het fietspad vanaf de R.K. Caroluskerk tot de ingang van Sterren- berg. Vanwege milieu-aspecten kwam de klad in de woningverkoop in de wijk Gemini. De eigenaar, de Dienst Do meinen van het Ministerie van Fi nanciën, heeft beheersmaatregelen getroffen omdat een vrij ernstige stagnatie in de verkoop ontstond. Zij heeft besloten de 140 woningen aan de HOD Nederland B.V. in bewaring te geven. Dit betekent dat het gehele complex naar verwachting medio april 1995 bewoond zal zijn. Daardoor wordt in deze wijk na maanden weer een nor male woonsituatie gecreëerd. HOD selecteert zelf de kandidaten die aan bepaalde voorwaarden dienen te vol doen. Dat betekent onder andere dat op het moment de woningen voor verkoop beschikbaar komen, zij de' woningen zullen moeten verlaten. Het ministerie gaat er vanuit dat er op z'n vroegst te gen het eind van dit jaar weer sprake kan zijn van verkoop van de betref fende woningen. Tot het moment van verkoop worden de woningen dus 'be waart, bewaakt en bewoond' door HOD Nederland B.V. De ANBO Soesterberg werd ge vraagd aandacht te willen besteden aan het 'alleen zijn'. In samenwer king met het RIAGG uit Amersfoort wordt op dinsdag 28 maart van 14.00 tot 15.30 uur een bijeenkomst in het Dienstencentrum van De Drie Eiken gehouden. De bedoeling is om door het uitwisse len van gedachten elkaar van dienst te kunnen zijn. Hoe moet en kan men de draad weer oppakken en hoe doen an deren dat. Hierover te praten is al heel belangrijk. Uiteraard is deze middag alleen van toepassing op hen die dit als een probleem zien. Uit gesprekken met het RIAGG bleek dat mannen en vrou wen het verschillend verwerken. Mocht uit de gespreksbijeenkomst blijken dat daarvoor een aparte bijeenkomst zin vol is, dan zullen deze bij voldoende deelname worden georganiseerd: De middag is bestemd voor iedereen die met genoemde problemen te kam pen heeft of daar meer van wil weten. Voor nadere informatie of voor aan vraag vervoer kan men zich wenden tot mevrouw I.M. Lensink, tel. 52205, mevrouw M. Dusschooten tel. 53338 of RC. Pieren, tel. 51407. De toegang is vrij en een kopje koffie of thee staat klaar. Zondag 26 maart ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 gemengd koor; Ceciliafeest o.l.v. aalm. H. Wanders Zondag 10.30 dameskoor; Ceciliafeest o.l.v. aalm. H. Wanders Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. M.A.A. Nawijn GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 zie De Hoeksteen STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder), Paltzerweg 299, tel. 030-284555. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: •eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts •HJ.M Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467, weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoord apparaat wie er dienst heeft. GEBOREN 13 maart: Charlotte Andrea Astrid, dochter van Ron en Tineke de Nooy, Generaal Spoorstraat 2. OVERLEDEN Henriëtte Gmelig Meijling (70), echt genote van O.P. Boskamp, Vliehtuiglaan 16. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappe lijk Werk N.O. LItrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (ge- ref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06.11. Grof vuil Tel. 02155-93666. Soester Courant in Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155)21841. O Foto: Foto: Goos van der Wilt De Verenigde Ondernemers Soester berg laten duidelijk zien dat zij van een middenstandsvereniging zijn uitgegroeid naar een volwaardige en brede ondernemersvereniging, waarin alle geledingen van kleine tot grote ondernemingen en instellingen van geheel Soesterberg zijn verte genwoordigd. De noodzaak om tot een bundeling van belangenbehartiging te komen is vrij wel in geheel ondernemend Soester berg doorgedrongen. Anno 1995 viert de VOS niet alleen haar 10-jarig be staan, maar wil zij ook haar bestaans recht bewijzen. Lokale en regionale beleidsinstanties ervaren het bestaan van de VOS in toe nemende mate. Gezien het belang ook aangesloten te zijn bij een landelijke grote ondernemersvereniging, is de VOS vanaf haar oprichting lid van het Midden en Klein Bedrijf Nederland (MKB). Om het 10-jarig bestaan van de VOS optimaal te vieren en het be lang van haar bestaan duidelijk tot ui ting te brengen, houdt zij op maandag 27 maart een avond voor leden en gas ten in het Kontakt der Kontinenten, aanvang 20.30 uur. De voorzitter van de VOS, dhr. W.J.B. Putman, zal deze avond openen, waarna burgemeester J. de Widt het woord zal nemen. De VOS is echter zeer content met haar gastspreker, dhr. J. Kamminga, voorzitter MKB-Neder- land, die zal spreken over: 'Het belang van een krachtige ondernemings vereniging voor een optimaal onder nemersklimaat' Het verdere informeel samenzijn zal worden omlijst met hun huisband 'The Green Apple'Het belooft een interes sante en gezellige avond te worden. VW Golf 1.3 rood, sunroof sportvelgen'86 6.500,- Ford Siërra 2.0 4-drs trekhaak, als nieuw12/'83 3.500,- Hyundai Stellar 2.0 GSL autom., electr. ramen, stuurbekr.'88 6.500,- Suzuki Swift 1.3 GS nieuw model, als nieuw'89 10.500,- VW Golf C 1600 3-drs. 1-ste eigenaar'86 6.750,- Opel Astra 1.4 i LPG, als nieuw'92 17.500,- Renault5 GTX1700 5-drs. 5-versnellingen'87 6.250,- Mazda 626 1.6 GLX 4-drs. LPG'86 4.950,- Mercury 8 cyl. autom., airco, cruise- control, lederen bekl., (motor '86)'80 5.950,- Mercedes 190 mooie auto'85 12.750,- FiatUno LPG '88 5.950,- Volvo 240 station LPG onderbouw'85 4.000,- BMW316 '87 7.950,- UW VOORDEEL! APK-Keuringsstation 'Gratis herkeuring Schade-reparatie 'Las- en spuitwerk Klaar terwijl u wacht Perfecte service! Postweg 58 (ind.-terrein) - Soesterberg Telefoon 03463 - 5 33 81 Open: 8.00-18.00 u. Vrijdag koopavond Zaterdag open van 9.00-16.00 u. Dat is de slagzin waarin de Vereniging Soesterbergs Belang (VSB) haar actie voor een groots bevrijdingsfeest wil vieren. Zonder een stuk uiterlijk ver toon is dat ondenkbaar, vooral nu men stil staat bij 50 jaar na dato. De VSB roept de bevolking van Soesterberg op het zeer goed en actief Oranje Comité te belonen om iets te rug te doen. Zij ziet dat in het versie ren van het dorp in de periode van 29 april tot en met 7 mei. Iedereen wordt verzocht de tuin of balkon, misschien zelfs de straat of wijk in de sfeer van '50-jaar bevrijding' te brengen. Omdat het een nationaal feest is, kan men ge bruik maken van planten en bloemen in de nationale kleuren en niet te ver geten de bekende groene bevrijdings- bogen. Ook het extra feestelijk maken met linten, vlaggen, ballonnen enz. wordt aanbevolen. De VSB stelt een aantal prijzen beschikbaar voor de mooiste en origineelste tuin, balkons of straten. Een Soesterbergse jury, be staande uit plaatselijke deskundigen en leken, zal het geheel beoordelèn. Alle tuinen worden bekeken en voor infor matie daarover kan men terecht bij G. Lamers, Rumpler 21, tel. 52705. De geplande ledenvergadering van de VSB op vrijdag 28 april in de ruimte van Dansschool Rellum, krijgt mede in verband met het bijzondere bevrijdingsjaar, een ander karakter. De bekende bestuurlijke zaken met de di verse overzichten zullen ter inzage lig gen, terwijl men meer aandacht wil schenken aan het informele. Het be kende 'bravootje' van de VSB, uitge reikt aan een persoon of instantie die dat in hun ogen heeft verdiend, zal ook op die avond worden uitgegeven. Naast expositie en voorlichting zal het een feestelijke avond worden waarin leden met introducés welkom zijn. Ledenwerving Een eigen actie van de VSB voor werving van meer leden is succesvol te noemen. Veel Soesterbergers waar deren de activiteiten van de VSB en ondersteunen dat men hun lidmaat schap. Echter is dat ook mogelijk door middel van een briefje via het adres Fokkerstraat 7 of telefonisch via de nummers: 52705, 52975 of 53380. Ansichtkaarten Binnenkort start de VSB met een cur sus kaart-collage. Van oude ansicht kaarten of kerstkaarten kan men onder deskundige leiding eigen kaarten ont werpen en maken. Kosten voor leden f 10 en niet leden f 12,50. Men kan zich hiervoor opgeven via de telefoonnum mers: 52975, 53380 en 52969. In onze harmonie is nog plaats voor klarinet, hobo. dwarsfluit en slagwerkers. Voor lessen kan worden gezorgd. Ook is er in onze drumband en bij onze majorettes nog plaats. Kom eens langs, Odeongebouw, Rademakerstraat 72 in Soes terberg of bel j. van Vliet 5 1 127 of H. Helmhout 52 150. Een wekelijkse column van een min of meer bekende Soesterberger: Deze week: A.A.H. Preusser, Simon Stevinlaan 68. Geboren en getogen in Soesterberg en zoon van een luchtmacht militair, zie hier het begin in een notedop van dhr. Preusser. Als jongeman heeft hij 1940 heel bewust meegemaakt: de spanning die daarop volgde toen zijn vader hoofd van een verzetsbeweging werd, de vele akties die hijzelf in het verzet heeft meegemaakt, de vele keren dat hij als door een wonder aan de dood ont snapte. Hij praat daar liever niet over, dat was toen normaal. We gaan met hem even terug naar het begin van de oorlog. Hulp aan gevangenen Preusser: 'Al snel was het later zo be ruchte Kamp Amersfoort ingericht voor de gevangenen van de Duitsers. De bezetter zette hen in voor dwangarbeid op de vliegbasis en andere plaatsen rondom Soesterberg. Een bijkomende straf was dat ze geen eten kregen of het per dag met één snee brood moes ten doen. Een groep mensen in Soester berg, onder leiding van de familie Smits, die een schildersbedrijf aan de Rademakerstraat had, maakten voed selpakketten voor deze Nederlandse gevangenen. Tussen Amersfoort en Utrecht liep toen een tram en elke dag werden ze met honderden uit het kamp aangevoerd. Schuilkelders maken en startbanen aanleggen was het voor naamste werk. Aangezien toen alles op de bon was, moesten overvallen worden gepleegd op distributiekantoren om het toene mend aantal pakketten samen te stel len. Smits had voor dit werk zijn ge hele bedrijf ontruimd. Ook moesten heel wat transacties plaatsvinden om bonnen die niet van nut waren omgewisseld te krijgen. Melk bijvoor beeld kon je moeilijk in een voedsel pakket stoppen en het had ook geen zin er vlees in te doen. De melkbonnen werden verkocht bij de firma Amersfoort in Zeist en de overige niet bruikbare bonnen werden door de plaatselijke kruidenier H. Tammer en de firma De Jager uit Amersfoort omgewisseld voor goederen die wel goed te verwerken waren. Omdat de Duitsers toen nog niet zo scherp controleerden, was het moge lijk om diverse gevangen jongens te laten ontsnappen. Via kontaktpersonen werden ze in de pastorie van pastoor Welsing opgevangen, van kleding ver wisseld en geprobeerd de vreselijke lisollucht te verwijderen. Dat lukte niet altijd want toen wij enkele jongens per trein naar Tilburg terugbrachten en ze zich in het toilet van de trein hadden verstopt, rook een controlerende Duit ser de lisollucht en zei: 'Er zit zeker weer een gevangene in de trein'. Verraad Eén keer ging het verkeerd. In de tuin van Van Dam aan de Kampweg had een bijna geheel ontklede man zich voor een naderende Duitse patrouille ver stopt. Met veel moeite konden wij hem daar wegkrijgen en bij de pastorie af leveren. Daar werd hij op de gebruike lijke manier ontsmet. Kennelijk van angst zweeg hij als het graf. Hij moest naar Amsterdam, maar per trein of an der openbaar vervoer was te gevaarlijk geworden. Gerrit van der Weerd wilde ons wel met de brandweerauto door het spergebied brengen, waarna we op de fiets verder naar Amsterdam konden rijden. De fiets achter op de brandweer auto en de ontsnapte gevangene en ik in de slangenruimte van de brandweer auto. Bij paleis Soestdijk werd van der Weerd door een Duitse patrouille aan gehouden, maar kon na het tonen van de nodige papieren weer doorrijden. Vlak voor Diemen kropen wij uit onze benarde ruimte en reed ik met de zeer zwijgende gevangene achterop de fiets naar Amsterdam. Daar werd hij bij een verzetsgroep afgeleverd en ging ik weer terug naar Soesterberg. Diezelfde avond kregen wij bericht uit Amster dam dat de man een zogenaamde ge deserteerde SS'er was. Bij de controle hadden wij hem niet goed bekeken, want op een arm stond duidelijk het SS- teken. Het gevolg was dat wij drie we ken in Huis ter Heide moesten onder duiken.' 108.00-1Z.30 uw AUTOBEDRIJFB&S Rademakerstraat 3'!Soesterberg, tel. 03463-5'!530 WIJNHANDEL SLIJTERIJ JONGE JENEVER .^qc BOLS per liter4 la VIEUX HOOGHOUDT 9A95 per liter 4vi WHISKEY GRANT'S 9^95 per fles4"a CHATEAU DE NAGES 'n heerlijke zuidelijke /95 Franse rode wijn, per fles doos a 6 flesseni GEN. WINKELMANSTRAAT 37 SOESTERBERG TELEFOON 03463 - 53439 •Woensdag 22 maart Opening PTT Rademakerstraat -22.00 avond vliegen helicopters Zaterdag 25 maart Jubileumbridge, Luchtvaartmuseum Oude sportauto's, Kamp van Zeist Cecilia-avond Caroluskoor, Carolus- school •Zondag 26 maart Begin van de zomertijd 10.30 Paasshow, de Tuin Maandag 27 maart 19.00 Heren AGAVSI-AlmereH 1 Banninghal 20.15 Dames AGAVS1-AlmereHl/j Banninghal 20.30 VOS-avond, Kontakt der KoiJ inenten Dinsdag 28 maart 14.00 Bijeenkomst ANBO, Drie E-'j 19.30 Straten volleybaltoernooi,/ ninghal 20.00 Jaarverg. Brandweer, weerkazerne Opgaven voor de agenda: tel

Soester Courant | 1995 | | pagina 17