Nu aan de slag in uw tuin! t Goed nieuws voor wie "Er-op-Uit!" wil! *&Ideefr DE BOERENTUIN De Keukenhof: elk jaar een kleurig wonder Jarige Huishoudbeurs mooier dan ooit! RAIL Een beekje aanleggen niet moeilijk Verse keukenkruiden uit eigen tuin ook binnen uw handbereik astat iWQENSDAG 22 MAART 1995 Het voorjaar zit weer in de lucht. Uw tuin popelt om dat uitbundig te vieren. Knoppen staan op springen, bollen en planten lopen uit. Werk aan de winkel dus! Rommel opruimen, poten en snoeien. Heeft u overigens wel eens gedacht aan kruiden kweken, een stukje boerentuin of een beekje aanleggen? Op deze pagina vindt u de nodige tips en ga eens langs bij uw tuincentrum. SNOEIT! PS van Rob Verlinden M Geniet van water lelies op uw balkon Luid het voorjaar in PAGINA 31 Folder Rail Idee voor extra voordeel SOESTER COURANT 'De tuin van Europa- de erenaam voor de Keukenhof waar zes miljoen bloem bollen zorgen voor een kleurig wonder. 'De lentetuin van Europa'. Dat is de trotse naam van de Keukenhof in Lisse die dit jaar van 23 maart tot en met 25 mei weer bezoekers ontvangt ui t de hele wereld. Dit lustoord, eens het jachtter rein en de kruidentuin voor de keuken van Jacoba van Beieren, toont op zijn 28 hectare de kleurige creaties van de Nederlandse bollenkwekers. Het is de bijzondere combinatie van een fraai landgoed met eeuwenoude bomen, wa terpartijen, fonteinen, bloeiende hees ters en de kleurenweelde van miljoenen bolbloemen die. de Keukenhof tot een uniek geheel maakt. Er is dit jaar weer veel nieuws in de Keukenhof, zoals de Verwilderingstuin' van 7.000 m2. Die laat zien wat het fraaie resultaat is als je bloembollen maar gewoon laat verwil deren in een natuurlijke omgeving van vaste planten als bamboe, varens, gras sen en struiken. Nieuw is ook de Tulpen Cartoon Parade, een vrolijke expositie waarin honderd cartoons over de tulp Op de Huis en Interieur RAI krijgt u ook dit jaar weer een heel uitgebreid over zicht van de nieuwste trends. Snoeien is een precies werkje, dat bij veel planten en bomen in het voorjaar moet gebeuren. Het is een echte 'must'. Durf dus te snoeien. Wees niet bang dat u te kort snoeit. Zo krijgen uw planten en bomen weer lucht en komen er meer vruchten of bloemen aan. Als u de volgende regels opvolgt, gaat er echt niets mis! gebruik een scherpe snoeischaar. Voor dikke takken een takkenschaar. snoei in etappes. Snoei eerst het dode hout weg. Kijk daarna naar takken die andere bomen en struiken hinderen en snoei deze ook weg. En dan zijn er natuurlijk de rozen. Struikrozen snoeit u in het voorjaar. De rozetakken snoeit u altijd boven een buitenoog af, dat is de plaats van een nieuwe uitloper. Ook klimrozen moet u snoeien. Zo houdt u een jonge, mooie struik. Snoei eerst het dode hout weg, verwij der de oude takken en snoei de rest niet terug maar bind ze op. Dit zijn natuurlijk maar een paar regels. Vaak heeft u een plant of struik in de tuin staan, waar weer net even een andere snoei- of verzor- gingsregel voor geldt. Geen nood Er zijn vier boekjes op de markt die u hierover ailes vertellen. De titels zijn De sierlijkste klimplanten, De beste schaduwplanten, De mooiste sierhees ters en Het sappigste kleinfruit 24,50 per exemplaar), alle van uitgeverij Tirion. Lekker in uw luie stoel onderuitgezakt luis teren naar het ruisen van de beek en kijken hoe de libelles over het water scheren. En dat allemaal in uw eigen tuin. Wie wil dat nu niet? Bij de aanleg van stromend water in uw tuin moet u wel aan een paar dingen den ken. Wilt u een beek met of zonder een vij ver? Of wilt u zelfs een echte waterval? Eerst bepaalt u de loop van de beek - van bron tot monding. Maak de bochten niet te scherp, want dan stroomt het water niet goed weg en treedt het buiten de oevers. Daarna kiest u een pomp. Met de pömp brengt u de beek in beweging. Een goede pomp kiezen is zeer belangrijk. Vraag bij uw tuincentrum om een degelijk advies, zodat u niet voor verrassingen komt te staan. Belangrijk: kijk bij de aanschaf of er een veiligheidskeurmerk voor de pomp is afgegeven. Waar u verder op moet letten bij de aanleg en de verzorging van een beek in uw tuin. leest u in Een beek in de tuin 19.90 van uitgeverij Tirion). Erfweet u wat zo leuk is aan stromend wa ter in uw tuin? Het is een paradijsje voor planten. U-kunt zich helemaal uitleven. En ecg duur wordt het ook niet. want heel veel planten vermeerderen zich vanzelf, zoals varens en de duizendknoop. Twee handige tips: u hoeft planten langs de oever niet te be mesten. Zij hebben meestal genoeg aan het voedsel dut in gezonde tuingrond zit. Wilt u uw gazon of planten bij de beek toch be mesten. doe dat dan als er geen zware re- Ook bij mensen die een balkon hebben, be gint het lentegevoel weer te kriebelen. Overal verschijnen er vrolijk gekleurde potten en bakken op het balkon. Genieten geblazen dus en het is nog mak kelijk ook, want u hoeft er geen of nau welijks aandacht aan te besteden. Goed, u moet natuurlijk wel zorgen dat de potten niet bevriezen, u zorgt in de zomer vooral voor voldoende drinkwater en ze ker zo'n drie keer per jaar bemesten. Zo heel af en toe, als de pot helemaal vol- gegroeid is met wortels, zult u moeten ver potten of scheuren. Dat is dan ook alles. Welke planten doen het nu goed in potten ofbakken? Koop dan de boeken Balkon en Kuip- planten 59,50) of Vaste planten in pot ten 14,90), beide van uitgeverij Tirion. In deze handige boeken leest u er alles over. Wat ook heel erg leuk is en niet zo moei lijk te maken is een miniwatertuin. Gezellig, in een houten ton of natuurste nen bak wat waterplanten en zelfs water lelies. Inspecteer voordat u begint de draag kracht van uw balkon. Als u bladert in het boek Watertuinen van Tirion 29,50) vindt u praktische tips over de miniwatertuin. Zet bijvoorbeeld de kuip of ton niet in de schaduw als u wilt genie ten van prachtig gekleurde waterlelies. gen verwacht wordt die de mest in de beek zou kunnen spoelen. met bodembedekkers, zoals waterkers en eendagsbloem camoufleert u prima de fo lie die langs de randen boven de grond uit moet steken. Ook beplantingsmatten met plantzakken zijn daar ideaal voor. Deze laatste koopt u bij uw tuincentrum. UNIEKE MONDELINGE TUINCURSUS VAN ROB VERLINDEN. Rob Verlinden leert u in 4 middagen of avonden alle grondbeginselen van tuinarchitectuur. Vraag de uitgebreide gratis brochure aan op tel. 06-910 91057, of schriftelijk bij het I.V.T., Postbus 2257.1200 CG Hilversum. Wie verlangt er na een koude, donkere win ter niet naar het voorjaar? Er is geen betere manier om de lente in te luiden dan uw bal kon of tuin vol te zetten met bonte voor jaarsbloemen en vrolijke planten. In het voorjaar moet u wel wat werk ver richten. zoals: Eenjarige zomerbloemen, grassen, krui den en groentesoorten zaaien. Denkt u er aan dat deze eenjarigen wel qua kleur overeenstemmen met uw vaste planten? Heesters planten. Balkonbloemen kopen en planten. Wist u n ouwens dat een vrolijk geldeurde schaal er prachtig uitziet met madeliefjes? Niet duur en het resultaat is verbluffend. Uw borders bemesten. Tip: u moet wel eerst uw borders bijvullen met potgrond en pas daarna bemesten. Dit zijn natuurlijk maar een paar tips. Er is natuurlijk nog veel meer te doen in uw tuin tijdens het voorjaar. Meer hierover in het boek Doe-het-zelf in de tuin met Rob Verlinden van uitgeverij Tirion (ƒ49.50). Wie op de Huishoudbeurs de Blokker-stand bezoekt ontdekt daar veel brui sende nieuwtjes en trends. En kan gebruik maken van de NS-aanbieding: tegen inlevering van de folder ontvangt u een originele beker met Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen ter waarde van f 4,95 voor slechts f 2,50. Alleen op de Huishoudbeurs. en apparatuur en in de 'Orangerie' komen tuinvrienden volop aan hun trekken dank zij een overvloed aan gereedschap, meubilair en ideeën voor beplanting. Beurs Attractie en Negen Maanden Beurs Van 29 maart tot en met 2 april wordt de deelbeurs 'Attraktie95' gehouden. Bestemd voor ieder die er een week end of een dag op uit wil trekken. Met' onder andere presentaties gewijd aan de meest uiteenlopende dagtrips. Variërend van sportief tot educatief, van folkloristisch, natuurverkennend of creatief. Hier presenteert NS ook de nieuwe versie van de pocket "Er- op-Uit!". met een groot aanbod aan mogelijkheden voor wie er in eigen land op uit wil trekken. Wie informa tie wil hebben over Rail Idee bestem mingen, tijden en prijzen, kan hier te recht. Als beursaanbieding krijgt u hier l,- korting op de pocket "Er-op-Uit!". Bovendien kunt u meedoen aan een aantrekkelijke prijsvraag. Ook op de ANWB/VVV stand zijn leuke prijzen te winnen. Van 5 tot en met 9 april is er de 'Negen Maanden Beurs 95'. Met een boeiende 'Moeder Kind Show', een vrolijke musical met veel prakti sche en aantrekkelijke positiekleding in de hoofdrol. Op de beurs worden uiteraard veel produkten gedemon streerd die het leven van de jonge moeder en het kind vergemak kelijken. Makkelijk te bereiken Wie de feestelijke Huishoudbeurs en de overige beurzen wil bezoeken reist uiteraard met de trein naar Amsterdam. Om verkeersdrukte te vermijden, maar ook omdat de reis naar de RAI mogelijk is met een handig en voordelig Rail Idee. Dat zorgt vooreen korting van zo'n 20%. Bovendien kunt u met dit alles-in-één kaartje bij de ingang gelijk doorlo pen. Rail Idee is geldig voor zowel de Huishoudbeurs en Huis Interieur RAI 95 als voor de deelbeurzen Attraktie 95 en de Negen Maanden Beurs. Bij alle NS-loketten ligt de interessante folder voor dit Rail Idee voor u klaar. Deze folder heeft nog een extra waarde als u hem inlevert bij de Blokker-stand op de Huis houdbeurs. De Huishoudbeurs en Huis Interieur RAI 95 vieren feest! De beurs wordt voor de 50ste keer gehouden en dit gouden jubleum wordt gevierd met feestelijke shows, met spectaculaire optredens van bekende artiesten en niet een aan trekkelijk geschenk voor alle bezoe kers: een chequeboek met voordeel cheques. Er zijn dit jaar dus veel extra redenen om een bezoek te brengen aan de jarige Huishoud beurs die samen met Huis Interieur 95 nu al voor de 50ste keer boeiende voorlichting geeft over alles wat het leven mooier, makke lijker of plezieriger maakt. Huishoudbeurs Deze beurs wordt gehouden van 29 maart tot en met 9 april 1995. Het the ma is: 'Terugblik op het heden'. Dit thema wordt doorgevoerd in vele on derwerpen, die overzichtelijk in de paviljoens zijn samengebracht. Centraal is de Jubileumhal (Zuidhal) waar vijftig jaar entertainment tot le ven komt met optredens van de artie sten die u graag ook eens 'in het echt' wilt zien en met extra feestelijke mo deshows. In de Europahal zijn pre sentaties van speciale onderwerpen als 'Face and Fashion' met nieuwe mode- en cosmeticalijnen, die wor den gedemonstreerd. De'Bruids modeshow 95' is bijzonder spectacu lair. De Amstelhal is omgetoverd in een paradijs voor wie belangstelling heeft voor culinaire avonturen met ,alle nieuwtjes en handige tips op kook- en keukengebied. Er is verder een nationale wedstrijd creatieve vrij etijdsbesteding op allerlei gebied, waarvoor een speciale expositie is in gericht. Huis en Interieur RAI Huis,& Interieur RAI 95 laat de aller laatste trends zien op het gebied van woon- en leefstijlen. Daar is het Dutch Design Centre waar vooraan staande meubelfabrikanten hun col lecties tonen. Er is een presentatie waarin 'tafelen' centraal staat met een drietal schitterende eetkamers. Er is een Vloerenplein en de leveranciers van kristal, porselein en tafelzilver la ten u hun nieuwste produkten zien. In 'Lichtbeeld' staat de verlichting cen traal en de toepassingen zijn verras send veelzijdig. 'Stof en Staal' is een paviljoen vol ideeën voor de bekle ding van wanden en vloeren en voor ramen. En 'Slaapscala' is een sfeer presentatie van diverse compleet in gericht slaapkamers. Tenslotte is er het evenement 'Keuken en Bad Actueel' met de nieuwste materialen worden getoond tussen vele creaties van bloemsierkunst. Die cartoons wer den .gekozen uit de duizend inzendin gen die vorig jaar tijdens een interna tionale cartoonwedstrijd werden ontvangen. De 'Elk-Weer-Accom- modatie' is uitgebreid met o.a. een sfeervol poffertjesrestaurant. Het over dekte deel van het park is o.a. ingericht voor exposities die aan speciale bloe men zijn gewijd. Er zijn tien verschil lende 'Parades'. De laatste van dit tien tal is de Lelie Parade, de grootste van de wereld met maar liefst 250 verschil lende soorten lelies op 3.500 m2. In de speciale thematuinen kunt u ideeën op doen voor uw eigen tuin. Voor de kin deren is er de leerzame Bollebozen- route, de dierenweide en een speel plaats. Kortom: de Keukenhof is een zeer aantrekkelijk reisdoel voor het hele gezin. Rail Idee voor de Keukenhof Wie van ver moet komen, kan het bes te met de trein naar de Keukenhof gaan. Dan is het speciale Rail Idee naar de Keukenhof een voordelige manier van reizen. In dit alles-in-één kaartje is be grepen de treinreis naar Leiden of Haarlem en terug, de busrit naar de in gang van de Keukenhof en de toegang tot het park. Het Rail Idee geeft een kor ting op de totaalprijs van ruim 20%. Bovendien kunt u met uw Rail Idee bij de ingang gelijk doorlopen. De Huishoudbeurs: altijd weer veel te zien en te b< De nieuwe versie van "Er-op-Uit!" boordevol informatie! Voordelen van Rail Idee Een Rail Idee is een alles-in-één kaartje waarmee u in één keer betaalt voor de treinreis, de toegang en even tueel aanvullend vervoer. Alle mo gelijkheden voor een Rail Idee die in de zes categorieën worden genoemd, hebben dezelfde voordelen: het zijn alles-in-één kaartjes en ze zijn voor deliger dan wanneer de onderdelen (reis - toegang e.d.afzonderlijk wor den besteld. Hoe voordelig is een Rail Idee nou eigenlijk? Een voorbeeld: ie mand die ouder is dan 11 jaar en in Enkhuizen woont, reist naar de Huishoudbeurs. Dan zijn de kosten voor een retour Enkhuizen-Am sterdam CS (60 km), de toegangsprijs tot de Huishoudbeurs 95 èn de bus- /(snel)tramrit totaal: f49,40. Het Rail Idee kost slechts f 38,00. Uw voor- deel:f 11.40! Op de Huishoudbeurs kunt u bij de stand van de Nederlandse Spoorwegen voor een extra aantrek kelijke prijs al een exemplaar van 'Er- op-Uit!' editie '95 kopen. Vanaf eind maart 1995 is-ie weer overal meest veelzijdige uit-pocket van Nederland. Dat isgoTd'nieuvvs'v 1995 op uit wil trekken. Voor een bezoek aan wnmf u"»m'«;ieerin voor een lekkere wandeling of fietstocht ersiens in""" att.rac,lePark- Nederland of voor he, bezoeken van Zeve"fme„ T„ ,"tT! kleine duizend ideeën in deze gids die door NS wordt uitgegeven D^afd" winkels en VVV en 1 vu i loketten, PTT-postkantoren, boek- winkels en v v v- en ANWB-kantoren voor slechts f4.95 Wat kunt u vinden in 'Er-op-Uit!', edi tie '95? Het rijke aanbod van NS is overzichtelijk verdeeld in zes catego rieën: 1 Attractie Dierenpark, waaronder alle bekende attractieparken en dieren tuinen, 2 Kunst Cultuur met een grote keus in bestemmingen als musea, tentoon stellingen en historische bezienswaar digheden, 3 Stad Winkel, waarin steden met een rijk winkelaanbod en gezellige ter rasjes centraal staan, 4 Land Water, dat zijn boottochten, stoomtreinen, bijzondere flora en fauna, 5 Beurs Evenement - bezoeken aan tijdelijke evenementen als beurzen en manifestaties, 6 Sportief Actief, tips voor wande lingen, Fietstochten en sportieve uit- dagingen.In deze editie vindt u weer vele nieuwe tips vooreen aantrekkelijk Rail Idee. Nieuw zijn het Groninger Museum en de beroemde Beverwijkse Bazaar en 'Sportief in het Limburgs BergmassieF. Er zijn 4 nieuwe Rail Idee wandelingen en 6 nieuwe Fiets tochten. 'Er-op-Uit!' bevat verder een Uit-kalender waarin zo'n 600 evene menten in ons land worden beschreven in chronologische volgorde. Het hele boekje, dat 260 pagina's telt bevat in formatie over hoe u met het openbaar vervoer naar al deze bestemmingen kunt reizen, over tijden en prijzen e.d. Er zijn vele honderden kleurenfoto's in opgenomen. Boerentuinen: een toverwoord voor een landelijke idylle. Is het mogelijk om deze aangename sfeer ook in uw tuin op te roepen? Natuurlijk. In iedere tuin, zelfs de kleinste, is ruimte voor een hoekje met bonte boerenbloemen. Er zijn verschrikkelijk veel geur- en kleurcombinaties mogelijk. Bladerend door het boekje 0e Bloemenhof \ian Tirion 24,50) krijgt u inspiratie, ideeën gonzen door uw hoofd en u heeft zin om meteen aan de slag te gaan. Of u nu een simpel, kleurig planten- hoekje wilt ol een klassieke boeren tuin compleet met gekruiste paden en een middenrondeel, de planning be gint altijd het beste met een wande lingetje door uw tuin. Daarbij komen vaak uitstekende ideeën naar boven: waar leg ik een nieuw bloembed aan ol waar een authentiek boerentuintje? Vaak is het al voldoende om enkele niet-passende vaste planten ot strui ken te verzetten of weg te geven, en de opengevallen plaatsen weer op te vullen met typische boerentuinplan- ten. Rozen en vooral de klimroos mogen niet ontbreken in een boerentuin. De klimroos harmonieert fantas tisch met bijvoorbeeld lavendel. Als hoge planten langs uw tuinpad moet u eens blauwe ridderspoor kiezen. Daar past dan weer heel goed de witte madonnalelie bij, die op haar beurt door lila vlambloemen (phlox) kan worden vergezeld. Als u niet van blauw houdt, maar meer van geel, dan kiest u bijvoorbeeld voor de dah lia, het afrikaantje af de leeuwebek. Als hoge bloemen helemaal achteraan moet u eens denken aan de zonnebloem. U geniet dan van een fraaie bloemenweelde die bloeit van juli tot de herfst. De meeste huizen hebben een kort voorpad naar de voordeur, dat soms ook nog eens voor een deel in de schaduw ligt. Maar er zijn ook boerenplanten die scha duw goed verdragen. Zoals het ge broken hartje (roze), de tudrse lelie, de kerstroos of monnikskap. Pas op: de monnikskap is zeer giftig! Als omlijsting van uw voortuin ziel een rand van buxushaagjes er bijzonder fraai uit. Als u dan ook nog een pad maakt van witte grindstenen, dan is het helemaal af! En het past ook bij moderne huizen. Wie van lekker eten houdt, houdt ook van verse keukenkruiden, zoals bijvoorbeeld peterselie, bieslook en tijm. Als u dus kruiden op z'n verst wilt ver werken, dan moet u zelf aan de slag. En gelukkig kan dat ook, want een tuin heeft u er echt niet voor nodig. In de Tirion-boekjes Zelf keukenkruiden kweken 24,50) en Kruidenplanten in pot en tuin (ƒ14,90) leest u hier alles over. Kruiden kweken lukt bijna overal, als de standplaats maar warm en zonnig is: ook op het balkon en terras, zelfs op de klein ste binnenplaats. En als het niet anders kan, dan moet het maar op de vensterbank in de kamer, ook dat is mogelijk. Potjes op een tuinbank is een ideale plaats voor alle krui den. En het staat nog leuk ook! In aarde werk potten voelen ze zich heel goed. Heel weinig zon behoeven de kruiden pe terselie, selderij, echte kervel en maggi- plant. Neem voor de laatste twee wel een flinke pot, want ze wortelen diep. Misschien heeft u ergens eens gelezen dat kruidenplanten geen water nodig hebben? Vergeet het maar gauw. In potten, kuipen en bakken moet u al uw kruiden regelma tig water geven. Tip: Als u vergeten heeft water te geven, dan helpt extra gul gieten niet meer. Dompel de plant met pot en al tien minu ten onder, zodat de aarde voldoende vocht opneemt.

Soester Courant | 1995 | | pagina 31