u n WELZIJNr wrfê/v. Reacties van Lezers Nieuwe coördinator van de SWOS heeft ruime ervaring 1994 Was druk jaar voor commissie Ouderenbeleid Nog niet zo lang geleden kim bwk'qs WOENSDAG 22 MAART 1995 SOESTER COURANT 6e JAARGANG NR. 3 PAGINA 33 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Enthousiaste Martin van Weelden (39) Klusjesdienst Ouderen-postzegels Telefoon- vrijwilligers Ouder worden in eigen huis ANBO-bijeenkomst over 'alleen zijn' in de Drie Eiken ter OAA/eziA -feu/; BBM&BLS/ff. //CZ/fl- ÜWEA/ 0AP AA/V P/V/Z£a/pWu. JZ' V,<5'j 'L/ëVPHAt'JNM KINKEL^ k/meL /\/VV\A VANWPLZ S) Aktiviteiten ANBO-Soest Verrassingstocht! Woninggebonden Subsidies Aktiviteiten PCOB-Soest Aktiviteiten KBO-Soest(erberg) /- De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 26 april 1995. Kopij graag vóór maandag 10 april inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAOINAl ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28, 3761 AN Soest, tel. 16795. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75, 3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13,3768 AV Soest, tel. 10845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 03463-53338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting 27997 Klusjesdienst 23681 19004 06-8344* jf In zijn wat klein bemeten kantoor in het bejaardencentrum Molenschot aan de Alb. Cuyplaan 101 zetelt de nieuwe coördinator van de SWOS. Hij luistert naar de naam Martin van Weelden en hij is 39 jaar. De rechthoek van het raam omlijst een prachtig schilderij van uitgestrekte akkers, met aan de verre zoom het silhouet van een kerktoren en de lage bebouwing daarnaast. Een prachtig uitzicht, maar daarvoor heeft Martin van Weelden niet veel oog. Hij heeft wel andere dingen te doen. Hij staat voor de behoor lijke klus de samenwerking tussen de onderscheiden werkgroepen te be vorderen en in veel gevallen nog gestalte te geven. "Ik houd niet van bena mingen als oudjes of bejaarden en ik wil hen zeker niet een zielig vignetje opdrukken. Senioren zijn net zulke mensen als u en ik en zij kunnen best voor zichzelf opkomen." Vanuit deze optiek wil de coördinator werken. Martin heeft een zeer gerichte op leiding genoten. Hij deed HBO Maatschappelijk werk met de aan tekening Opbouwwerk. Hij deed een j aar stage inhetBuurthuisinde De klusjesdienst begint goed op gang te komen. Momenteel be schikt men voor het uitvoeren van kleine klusjes over 8 vrijwilligers. In 1994 werd 70 keer een beroep gedaan op de klusjesdienst. Op en kele verzoeken kon niet worden in gegaan, o.a. tuinwerk, schilder werk, computer-storingen, nieuwe schuurdeur maken e.d. Het centrale meldpunt van de klusjesdienst is de SWOS, tel. 23681. wijk Lombok in Utrecht. En na het behalen van het zo begeerde di ploma trad hij vrijwel onmiddellijk in dienst van Stichting Welzijn Ouderen in Woerden. In ruim dertien jaren daar deed hij zeer veel ervaring op, want toen hij begon was er alleen een diensten centrum. De Rijksbijdrageregeling gecoördineerd ouderenwerk was juist van kracht geworden. Zo hielp hij onder meer de maaltijd voorziening onder de paraplu van de Stichting Welzijn Ouderen van de grond. De klusjesdienst volgde. Kortom het gehele scala van het welzijnswerk kwam aan bod. Martin van Weelden legt er nog eens de nadruk op, dat dit werk al leen goed kan draaien als er vol doende steun is van vrijwilligers en vrijwilligsters. Hij hield in Woer den kantoor in het dienstencentrum en het duurde niet lang dat de oude ren de weg naar zijn werkplek wis ten te vinden. Daardoor kreeg hij mede inzicht in het wel en wee van deze belangrijke groep in de sa menleving. Het is geen wonder dat een man die zo aan de weg timmert gevraagd wordt voor bestuursfuncties buiten het eigenlijke werkterrein. Martin heeft dit dankbaar opgepakt en deed dusdoende ook bestuurlijk de nodige ervaring op. Doseren Het veelomvattende werk vraagt om een grote inzet. De kunst is om weloverwogen te doseren. Het is best mogelijk om met verschillende facetten tegelijk bezig te zijn. Men mag als coördinator nimmer de greep op het geheel verliezen. Met veel vreugde en dankbaarheid kijkt Martin van Weelden terug op de viering van het 10-jarige lustrum van de Stichting Welzijn Ouderen in Woerden. Toen werd duidelijk wat er in goede samenwerking met anderen in betrekkelijk korte tijd allemaal kan worden geregeld. Op toeren Toen ik het gesprek met Martin had, draaide hij zijn vijfde week in Soest en hij had het gevoel, dat hij aardig op toeren kwam. Zijn taak in de Stichting Welzijn Ouderen Soest is bepaald niet een opgeschud bedje. Hij heeft voor zichzelf al een aantal aandachtspunten bepaald, waarnaar hij nog eens goed wil kij ken. En daarin zal hij bestuurders en betrokkenen laten meedenken. Hij wil één loket voor Baarn en Soest instellen. De planning is één telefoonnummer voor alle vragen over zorg, dienstverlening of ver pleging. Van daaruit kan de juiste hulpverlening worden ingescha keld. Dat gaat natuurlijk om nieuwe aan vragen. Voor de hulpvrager en voor de hulpverlener zou dit één-loket idee bijzonder gemakkelijk zijn en het goed functioneren bevorderen. In een later stadium kan dan wel licht worden overgegaan op één intake. Eén adres dus waar de aanvraag wordt beoordeeld. Dat vergt een zorgvuldige afstemming van de verschillende instanties. Martin weet dat de thuiszorg bijvoorbeeld vele facetten heeft en zeker ook ten aanzien van de financiering. "Wat zou het gemakkelijk zijn, als dat uit potje kwam," verzucht hij. Martin hoeft niet naar werk te zoe ken. Maaltijdvoorziening, alarme ring en de situatie in het Diensten centrum Drie Eiken in -Soesterberg zijn slechts een paar gebieden waaraan Martin werkt. Maar bij alles wat hij doet en zal gaan doen staan de ouderen centraal en res pecteert hij hun zelfbeschikkings recht en hun zelfstandigheid. Een en ander zal hij zelfs pogen te be vorderen. Enthousiast Het gesprek was beslist niet uitput tend. Maar Martin van Weelden, de nieuwe coördinator van de SWOS is enthousiast, koestert al verschil lende ideeën, ziet niet tegen werk op en bruist van energie. Hij ver trouwt erop, dat hij de steun van zijn bestuur en van de vele werk groepen zal verwerven en dat hij de ruimte zal krijgen om nieuwe we gen uit te stippelen en daarbij zal hij problemen niet uit de weg gaan. Henk Köster Op 11 april geeft de PTT drie post zegels met toeslag uit, alsmede een velletje met als thema: "Ouderen en mobiliteit" in de waarden van 70+35, 80+40 en 100+45. Het vel letje bestaat uit tweemaal 70+35, driemaal 80+40 en eenmaal 100+40 cent. In het jaarverslag over 1994 van de gemeentelijke commissie Ouderen beleid wordt een respectabel aantal zaken opgesomd waarmee de leden van de commissie zich bezig gehouden hebben. In dat jaar werd afscheid genomen van voorzitter H. Jorna, die de commissie vanaf de eerste verga dering voorzat, en de leden mevrouw A.D. Slob-van Gils en de heer J. Mulder, twee vertegenwoordigers uit Soesterberg. De commissie besprak tal van za ken en nota's die betrekking hebben op het ouderenbeleid, zoals de nota "Wel zijn zal ons een zorg zijn", de ver ordening voorziening gehandicap ten en het verstrekkingsboek voor zieningen gehandicapten, de noti tie inzake mogelijke ontwikkelin gen op het terrein van de organisa tie van het ouderenbeleid, de één loket-functie, het fietspadenplan, het activiteitenprogramma en de planningskalender 1994, de huisvestingsverordening 1994, de nota 'onderzoek ouderen en ge bruik medicijnen en alcohol' en de uitvoering 'Notitie vereenzaming ouderen'. Verder kwamen in de openbare ver gadering van de commissie aan de orde zaken als de ontwikkeling van het zorgcentrum aan de Dalweg, de reorganisatie van het centrum voor maatschappelijke dienstverlening, e ufvalstoffenheffing, de boinv ^an seniorenwoningen achter «raamhage en Soest-Zuid, de woonruimteverdeling en een on- orzoek naar beschikbare wonin gen voor 60-piussers, de bezorging van het gratis Huis-aan-Huisblad aoest Nu" in verband met aanbie- 'ng van woningen, het thuiszorg- project Baarn/Soest, de reorganisa- Van Stichting Welzijn Oude- °est, de opheffing van het postagentschap aan de Wiardi Beckmanstraat. Over al deze zaken bracht de commissie, voorzover dit nodig was, advies uit aan het col lege van burgemeester en wethou ders en de leden van de gemeente raad. Ambtelijke steun Vooruitlopend op de resultaten van de raadsdiscussie over "kerntaken', wordt in het jaarverslag alvast op gemerkt dat zonder de ambtelijke steun, (de commissie wordt bijge staan door een ambtelijk secreta ris), de taak aanzienlijk zwaarder zou geweest zijn. "Om de raad en het college tijdig gevraagd en on gevraagd te kunnen blijven advise ren, is een goede ambtelijke onder steuning en een goede communica tie met de betrokken afdelingen gewenst. De beleidsnota's, die óók betrekking hebben op het ouderen beleid, moeten dan ook voortijdig aan de leden ter beschikking wor den gesteld", aldus het jaarverslag. De bijstand van de ambtelijk secre taris is van groot belang. In het jaar verslag wordt daarbij opgemerkt dat de secretaris q.q. over de nood zakelijke know-how beschikt, waardoor de commissie steeds ge richte informatie kreeg en dus niet de afdelingen behoeven af te lopen om daarover te kunnen beschikken. Ouderenbus Vrijwilligers gevraagd voor tele foondienst t.b.v. afd. "Vervoer Senioren" in de gemeente Soest. We hebben al een gézellig team, maar dringend versterking no dig! Belt u ons even voor infor matie? Tel. 19190, op werkdagen van 9.30-13.00 uur. Hartelijk dank en graag: tot ziens! Team Seniorenbus Reeds enige tijd ondersteunt de PCOB het project: "Ouderen en eigen woningbezit". In dit kader is een boekje ontwikkeld dat informa tie geeft over de mogelijkheden van onderhoud, verbeteringen en aan passing van de eigen woning. Deze brochure: "Op onderzoek in eigen huis" is een steun voor oudere huis eigenaren. Als u hieromtrent vragen hebt, kunt u uiteraard bellen met mevrouw J. Brouwer-Eertink, het bondskantoor in Rijssen. Vanzelfsprekend zijn er nog andere instanties die zich op dit terrein actief betonen. Zoals de Vereniging Eigen Huis, die onlangs een nieuwe brochure heeft uitgegeven die ook vooral de ouderen zal interesseren. De brochure: "Ouder worden in uw eigen huis", behandelt alle speci fieke vragen waarmee oudere woningeigenaren vroeger of later te maken krijgen. Vragen als: "Is het verstandig in het eigen huis te blijven wonen?" of "Kan ik de woning voortijdig aan mijn kinderen verkopen?" en nog vele anderen komen aan de orde. De brochure is te bestellen door f 13,50 (niet leden) of f 10,50 (leden) over te maken op girorekening 2665588 van de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort onder vermel ding van de titel van de brochure. Bron: PCOB-Echoklanken ANBO organiseert gespreks bijeenkomst voor alleenstaanden, met als onderwep: "Alleen achter blijven... en wat nu?' Ons is gevraagd aandacht te willen besteden aan het "alleen zijn". Met de senioren-voorlichter hebben we dat opgepakt en i.s.m. het RIAGG uit Amersfoort organiseren we een bijeenkomst op dinsdag 28 maart in de Drie Eiken, van 14.00 tot 15.30 uur. De bedoeling is middels het uitwis selen van gedachten, hoe moet ik en kan ik weer verder de draad op pakken en hoe doen anderen dit. Om hierover te praten i§ heel be langrijk. We begrijpen, dat ieder mens uniek is en dat niet alle alleen staanden met dit probleem te kam pen hebben, maar we willen toch aandacht schenken aan diegenen, die wél met dit probleem zitten. Uit een eerste gesprek met het RIAGG is gebleken dat mannen en vrouwen een verschillende manier van verwèrking hebben, doch we hebben besloten de eerste bijeen komst voor zowel mannen als vrou wen te organiseren. Mocht er vol doende belangstelling zijn, dan kunnen we een volgende keer aparte bijeenkomsten houden. Wij nodigen dan ook hierbij zowel mannen als vrouwen uit, aan deze bijeenkomst deel te nemen. Is het voor u misschien niet direct be stemd, dan kunt u er wellicht een ander mee helpen. U kunt zich opgeven bij de dames I.M. Lensink, tel. 52205, en M. Dusschooten, tel. 53338. Indien u vervoersproblemen heeft, of als u moeite heeft alleen te komen, meldt dit, dan zullen wij u komen afhalen. Hoewel de ANBO de eerste stap pen heeft gezet, is deze middag bestemd voor iedereen die met ge noemde problemen te kampen heeft. Aan deze bijeenkomst zijn geen kosten verbonden en een kopje kof fie of thee staat natuurlijk klaar. Wilt u meer informatie hebben, dan kunt u zich vervoegen bij ge noemde dames, alsmede bij dhr. P.C. Pieren, tel. 51407. In deze rubriek roepen wij herinneringen op aan "Vroeger", de goede oude tijd die toch niet altijd zo goed was, als wij denken. Het lijkt ons leuk als ingezetenen van Soest en Soesterberg hun herinneringen aan die tijd op schrijven. U zult er eer mee inleggen en ongetwijfeld het "Och-ja gevoel" oproepen. Klim eens in de pen en stuur uw verhaal aan de redaktie van de Seniorenpagine p/a Molenschot, Albert Cuyplaan 1, Soest. Met uw toe stemming zullen we uw verhaal met ondertekening publiceren. Ongekende luxe Als knulletje van een jaar of zeven mocht ik wel eens de fiets van mijn vader gebruiken. Ik karde dan met één been tussen het frame van de fiets door. Ik hing min of meer naast het karretje en soms zat ik op de ba gagedrager en draaide de trappers rond, terwijl een vriendje op het zadel zat en stuurde. Gevaarlijk? Welnee. De straten in ons dorp waren toen nog niet zo druk en ik denk, dat de automobi listen van toen meer rekening hiel den met spelende kinderen op straat. Dat hoeft tegenwoordig niet meer, want de jeugd speelt of voet balt niet meer op de weg. Als er al een jongen een grote rub beren bal of zelfs een leren bal had, dan was hij een boffer. Een partij tje kicken op de weg was een ge liefd spel. Nee, het mocht niet van de politie. En dan was het een sport om met de bal als een haas weg te komen en je te verstoppen. Je hartje klopte dan vele slagen meer per minuut en oom agent vervolgde glimlachend zijn weg, wetend, dat er nog ontzag was voor de sterke arm. Natuurlijk waren er burgers, die het niet pruimden als de bal bij herha ling in de tuin belandde. Sommigen meenden het corpes delicti in be slag te mogen nemen of nog erger te mogen stuksnijden. De man kon er op rekenen dat hij geruimte tijd doelwit van plagerijen zou zijn en nageroepen zou worden met "Ballenmepper"... Het zakgeld beperkte zich tot een paar dubbeltjes. Was onze jeugd daarom gruwelijk? Voelden we ons tekort gedaan? Meenden we dat het anders had gemoeten? Nee, mijn leeftijdgenoten en ik hebben een fijne jeugd gehad en het was een feest als mijn opoe - toen waren er geloof ik nog geen oma's - wie ik trouw na school bezocht, vroeg: "Moetje een sneetje brood, poepie?" Dat was witbrood met flink boter en suiker. Daar kon bijna geen taartje tegenop. Overigens werd het snoepen be perkt. Limonade was er alleen op hoogtijdagen. Net zo goed als een drankje voor de vaders en moeders. En wie dorst had ging naar de kraan.... Wel wat anders dan tegen woordig. De moutainbike is nog nauwelijks uitgevonden of de jeugd rijdt er op. Welke knul of meisje heeft geen eigen radio en eigen te levisie op zijn of haar kamer? Een hapje tussendoor, een taartje en li monade is geen tractatie van bete kenis meer. In welk gezin met kin deren ontbreken nog nintendo spel letjes of hoe die electronica spellen ook genoemd worden? En al je dorst hebt ga je toch niet naar de kraan, maar open je de koelkast. Soms vraag ik me wel eens af waar mee je tegenwoordig de jeugd nog blij kan maken. Begrijp me goed, ik gun het de kin deren van vandaag wel. Ik teken al leen en zeer summier en niet weten schappelijk onderbouwd noch aan de hand van dure onderzoeken het verschil tussen toen en nu. Dan ver wonder ik me, dat in zo'n betrek kelijk korte tijd op dit gebied zoveel kan veranderen. En ik constateer met verbazing dat de commercie er in is geslaagd ons zoveel aan te pra ten. Niet voor niets worden adver tenties en folders verborgen verlei ders" genoemd. Behoeften worden gekweekt. Nou ja, de economie draait er be ter door. De welstand is gegroeid. We kunnen ons veel meer permit teren en laten we dit alles maar als een zegen ervaren. Hoewel...? Henk Koster Evenals vorig jaar gaan we weer tochten maken om te genieten van de prachtige natuur, 't land schap, dorpjes. Data: 22 april en 13 mei 1995. van 9.00 tot 13.00 uur of van 13.00 tot 17.00 uur. Prijs, inclusief koffie met gebak: f 20,-. Voor een afspraak kunt u bellen: werkdagen tussen 9.30-13.00 uur, tel. 19190. Vorig jaar kon, helaas, niet ieder een mee. Wie 't eerst komt... En we gunnen het u allemaal! Tot ziens Team Seniorenbus Op 1 januari 1995 is het Besluit Woninggebonden Subsidies 1995 (BWS'95) in werking getreden. Met de regeling beoogt het minis terie van VROM de subsidies voor nieuwbouw en ingrijpende woning verbetering verder te decentralise ren en te vereenvoudigen. Deson danks is de regeling nog steeds geen eenvoudige kost. Omdat ge meenten zelf meer vrijheid krijgen om de subsidies te verdelen, is het des te belangrijker goed op de hoogte te zijn van de inhoud van het BWS'95. Het ministerie heeft daarom twee brochures uitgegeven, die zolang de voorraad strekt, gratis kunnen worden besteld. De eerste brochure geeft een zeer leesbare samenvat ting van het BWS'95 en de tweede geeft antwoorden op vragen uit de praktijk. De twee brochures zijn te verkrij gen bij het Distributiecentrum VROM, Postbus 351, 3200 AJ, Zoetermeer, telefoon 079-449 449. Bron: ANBO-Informatief Vrijdag 31 maart: 14.00 uur, De Vijverhof, Voorjaarsvergadering met o.a. jaarverslag, bestuurs verkiezing en plannen van de reis commissie; Dinsdag 25 april: bustocht naar de "Ooijpolder" in het Rijk van Nijmegen. Info: mevr. J. Ephraïm, tel. 16317. Elke donderdagmiddag soos in "Honsbergen" vanaf 14.00 uur. Kosten f 1.00 p.p. U ontvangt hier voor 2 consumptiebonnen. Dinsdag 28 maart: 10.00-12.00 uur, bowlen in C-drie Willaertstraat 49; Vrijdag 31 maart: 10.00-12.00 uur: in een uitzending van radio "Golfbreker (een zender voor 55+) wordt aandacht besteed aan het 10- jarig bestaan van de PCOB, afde ling Soest. U hoort o.a. de voorzit ter dhr. Friele en dhr. Schuitemaker, eem man van het eerste uur van de afdeling Soest van de PCOB. Te beluisteren op 93.1 (alleen op de kabel) 19.30 uur: feestavond i.v.m. het 10- jarig bestaan van de afdeling (al leen voor leden); Dinsdag 11 april: 10.00-12.00 uur, bowlen in C-drie; Dinsdag 25 april: 10.00-12.— uur, bowlen in C-drie; 14.30 uur - bijeenkomst in Groot Engendaal", Boekweitland 103, met o.a. jaarvergadering, afscheid van de bestuurleden Frankena en v.d. Wal - vervolgens vertelt dhr. T. van Viegen over zijn werk op de ambulance. Voor info: bowlen, dhr. J. Schip pers, tel. 13683. woensdag 29 maart: Soos en kaarten in de Vijverhof, 14.00 uur, toegang vrij. Zondag 2 april: Folkloristische Dansgroep Amersfoort, 14.30 uur, in De Vijverhof; KBO-leden gratis! introducés f 5,00. •Woensdag 5 april: Paasvoor-be- reiding in alle parochies, 09.30 uur. Vrijdag 7 t/m 14 april: Rijn. Moezelcruise voor KBO-leden. Woensdag 12 april: Soos en kaar ten in De Vijverhof, 14.00 uur, toe gang vrij. Woensdag 19 april: Soos enk ten in De Vijverhof, 14.00 uur, toe- gang vrij. Woensdag 26 april: Soos e klaverjaswedstrijd in DeVijverhc 14.00 uur, toegang vrij. Info Soos: mevr. R. Groen 17580. Info Reizen: mevr. R. Korte 13960. Info Evenementen: Jacobs, tel. 15350. mev

Soester Courant | 1995 | | pagina 33