Kentekenonderzoek brengt verkeersstromen in beeld 1 Thema van Boomfeestdag in Soest: grenzeloos bomen Busvervoer steeg ondanks staking In april begin met aanleg riolering in de buitengebieden Zomerdienstregeling busvervoer in Soest Busverbindingen geven juist goede aansluiting Chauffeurs opgelet! Wethou WOENSDAG 22 MAART 1995 OP 'T HOOGT PAGINA? f WOENSDAC Gemeente zoekt naar oplossing parkeer problemen Vijverhof Bestemmin Soesterberj Klok in Ovei De tijd zal h( Voor de helft gesubsidieerd door rijkswaterstaat, zal in april een kentekenonderzoek worden uitge voerd naar de functie van de gehele N221, de hoofdweg door Soest, die begint bij de Stichtse Rotonde en ein digt in Baarn. Het onderzoek is een project van Amersfoort, Soest en Baarn samen. Een extern bureau zal het onderzoek uitvoeren. In juni of juli worden de resultaten ervan ver wacht, aldus wethouder P. V. ten Hove, die onder meer verkeer in zijn portefeuille heeft. Het gebruik van de N221 komt niet overal overeen met de functie van deze weg, vooral in de gemeenten Soest en Baarn. De indruk bestaat dat verkeer van deze weg gebruik maakt dat daar eigenlijk niet thuis hoort. Eén van de problemen in Soest is dat er tijdens de spitsuren een opeenhoping van verkeer ont staat. Daarbij speelt ook de door stroming van het openbaar vervoer een rol. Volgens wethouder Ten Hove is het van belang te weten of er inderdaad conflictsituatie bestaat tussen de functie van de weg en het feitelijk gebruik ervan. Mede hier van is het afhankelijk op welke wijze de problemen moeten worden aangepakt. Vooral op de hoofdweg door Soest is sprake van conflicten tussen de functies, met name tussen de verkeers- en verblijfsfunctie. De verblijfsfunctie is onder meer een gevolg van de winkels en de wonin gen langs de weg. De ver keersfunctie kan gesplitst worden in ontsluitingsfunctie en stroom functie. Inzicht in herkomst en be- Wethouder P. V. ten Hove stemming van het verkeer is van belang om het aandeel van zowel het doorgaand- als het herkomst/ bestemmingsverkeer vast te stellen. Voor het onderzoek zijn de vol gende routes van belang: - de gehele route N221 van Groene- veld tot A28; - de westelijke route in Soest via Koningsweg; - route via Stadhouderslaan en Torenlaan, aansluitend op de Bisschopsweg; - route Bunschoterweg (NI99) naar Al. Voor de routes binnen het gebied van deze wegen moet worden be paald of het verkeer dat daarvan ge bruik maakt, moet worden aange merkt als doorgaand dan wel her komst/bestemmingsverkeer ten opzichte van de N221. Het verkeersonderzoek zal ant woord moeten geven op de vragen: 1Wat zijn de aan- en afvoerpunten van de N221? 2. Wat zijn de aantallen auto's bij deze punten? 3. Welke verkeersstromen maken gebruik van de N221? 4. Wat zijn de aantallen auto's op verschillende weggedeelten van de N221? 5. Wat is het aandeel doorgaand verkeer en het aandeel herkomst en bestemmingsverkeer? 6 Wat is de richting van de verkeersstroom. Het onderzoek in april bestaat uit een kentekenonderzoek in beide richtingen. Het gaat om personen auto's en vrachtwagens. Als uit het onderzoek zou komen vast te staan dat het feitelijk en het gewenst ge bruik van de weg niet met elkaar sporen, dan moet worden vastge steld op welke routes het oneigen lijk verkeer wèl thuishoort. Boven dien moeten dan voorstellen wor den gedaan over het beïnvloeden van de routekeuze ten gunste van de gewenste routes. Volgens wethouder Ten Hove kan uit het kentekenonderzoek een beeld worden verkregen van de ge reden routes. Waarneemposten on derweg kunnen het doorgaand, ver keer in beeld brengen. Deze posten moeten op een redelijke tijd na el kaar gepasseerd worden. Is de tijd (veel) langer, dan gaat men er van uit dat de automobilist tussen de posten is gestopt. Door het gedu rende een bepaalde periode noteren van de kentekens op de N221 en de aansluitende wegen, kunnen routes en aandelen bestemmingsverkeer/ doorgaand verkeer worden vastge steld. Schoolkinderen in de natuurtuin van het milieu-educatief centrum De Kwekerij aan de Molenstraat meten de hoogte van een boom. Vandaag is het Nationale Boomfeestdag. In het kader hiervan planten overal in Nederland duizenden schoolkinderen bomen. Ook in Soest zijn op feestelijke wijze bomen de grond in gegaan. De leerlingen van groep 6 van de Professor Waterinkschool hebben op het terrein bij het Wijkcen trum Smitsveen aan de Smitsweg tien goudberken geplant. Samen met de twee bomen die er al staan, vormen ze straks een halve cirkel van twaalf bomen. Dit alles heeft te maken met het thema van de Nationale Boom feestdag 1995: grenzeloos bomen. Europees Natuurbeschermingsjaar De viering van de Nationale Boom feestdag staat dit jaar in het teken van het Europees Natuurbe- schermingsjaar. Deze campagne is uitgeroepen door de Raad van Eu ropa en heeft als motto: "Natuur is overal". De nadruk ligt op natuur en landschap dicht bij de woon- en leefomgeving. De boom is bij uit stekeen symbool voorde nabije na tuur. Bovendien trekt een boom zich niets van landsgrenzen aan. Vandaar: grenzeloos bomen. Een internationale locatie Voor een internationaal thema moest een internationale plant- locatie worden gezocht. Bovendien zou het leuk zijn als het Europese tintje duidelijk gemaakt kon wor den. Het Wijkcentrum Smitsveen is met het onder meer daarin ge vestigde internationaal vrouwen- centrum, een internationale locatie te noemen. Rond dit wijkcentrum staat dus nu een halve cirkel van twaalf bomen. Net zoveel bomen als de twaalf sterren in de vlag van de Europese Unie. Die twaalf ster ren staan weliswaar in een cirkel, maar een hele bomencirkel was op deze plek aan de Smitsweg niet haalbaar. Bomenlessen voor de basisscholen Voorafgaand aan de boomfeestdag hebben veertien groepen van Soes- ter basisscholen een les op het mi lieu-educatief centrum 'De Kweke rij' aan de Molenstraat gehad. Tij dens deze lessen werden verschil lende soorten bomen eens goed onder de loep genomen. Hoe zien de knoppen eruit? Wat voor blad komt er straks aan de boom? Hoe hoog is mijn boom? Natuurlijk werd ook onderzocht i hoe internationaal de bomen zijn die in de natuurtuin bij 'De Kwe kerij' groeien. Zo staan er bomen die heel lang geleden uit Albanië en Griekenland naar Nederland zijn gekomen. Veel bomen die hier groeien vind je ook in Azië en Noord-Afrika. De groep kinderen van de Profes sor Waterinkschool werden van morgen door wethouder R. van Logtenstein op de plantlocatie ont vangen. Daarna gingen ze aan de slag met het planten van de bomen. Een aantal kinderen deed vervol gens verslag van hun boomfeestdag in het programma 'Van het Raad huisplein' op Radio Soest. Treblinka, mortelput in Polen. Achthonderdduizend mensen met de grond gelijkgemaakt. Een wolk van angst dreef in de hemel weg. Er bleef alleen een vleugellam geritselmono loog van de vergetelheid die knaagt aan het versteende bloed. Maurits Mok, TYeblinka De Aannemers Combinatie Soest (ACS) begint volgende maand met de eerste deeluitwerking van het in juni vorig jaar genomen raadsbesluit tot aanleg van riolering in de buitengebieden. De eerste aanbesteding is in middels achter de rug en betrof De Paltz, het Heezerspoor, de Van Weer den Poelmanweg en het Soester Hoogt. Het volgende gebied omvat de Biltseweg, Pijnenburgerlaan en Staalwijklaan. Volgens wethouder R. van Log tenstein wil de provincie in het ka der van milieumaatregelen berei ken dat alle percelen om de be staande rioolsystemen worden aan gesloten. Hierdoor komt een eind aan de oppervlaktewater- en bodemlozingen. Dit betekent een wezenlijke bijdrage aan de verbe tering van de kwaliteit van het mi lieu. Aansluiting van alle percelen in de buitengebieden is een eis om voor een provinciale subsidie in aanmerking te komen. Soest gaat hieraan in fasen voldoen. Volgens wethouder Van Logten stein zijn er in ons land nog wel ge bieden die zover van de bestaande rioolsystemen af liggen dat daar al ternatieve oplossingen voor nodig zijn. Dat kan zelfs een eigen zuiveringsinstallatie zijn. Soest komt daar echter niet voor aanmer king. De afstanden tot de bestaande riolering zijn zodanig dat volgens de uitgangspunten van de provincie alle percelen in het buitengebied op de riolering worden aangesloten. De volgende fase, die ook nog dit jaar zal worden uitgevoerd, betreft de Dolderseweg en De Zoom, als mede de Peter van den Breemerweg. Hier gaat het om in totaal 26 aansluitingen. De reste rende gebieden met in totaal 35 aansluitingen zijn kleiner. De aan besteding en uitvoering van de werkzaamheden daar staan voor 1996 op het programma. De gedichten in het kader van de Poëzieroute zijn tot en met 5 mei aangebracht op de verkiezings borden die staan op/bij Gemeentehuis (hoek Dalweg/ Beukenlaam): Jan Campert, De Achttien Dooden Insp. Schreuderlaan (hoek Burg. Grothestraat): Leo Vroman, Vrede Beetzlaan (hoek Hellingweg): J. C. Bloem, Na de bevrijding Wiardi Beckmanstraat (t.o Hons-bergen): Remco Campert: Iemand stelt de vraag Torenstraat (naast N.H. Kerk): Gerrit Achterberg, Dodenher denking Birkstraat (hoek Ferd. Huyck- laan): Maurits Mok, Treblinka Oude Utreehtseweg (parkeerter rein De Bunt): Simon Carmig- gelt, De Vrijheid, och Oude Raadhuis (bij spoorweg overgang): Rinke Tolman, Ver antwoording Willaertstraat (trapveld bij c. drie): Bertus Aafjes, Bevrijd Koningsweg (hoek Obrechi. straat): Remco Campert, Niette geloven Smitsweg (bij Medisch Cen- trum): W. F. Hermans, Bevrij dingsfeest Koningsweg (hoek Nieuwe, weg): Gerrit Achterberg, Doden, her-denking II Soestduinen (bij spoorwegover gang): Ida Gerhardt, Doden herdenking Soesterberg Kampweg (hoek Rademaker- straat): J. C. Bloem, In oorlogs tijd Dorpsplein: Victor van Vries- landt: Oorlogs-mei Oude Tempellaan (hoek Kamer ling!) Onneslaan): Jan Visser, Het Bruine huis Levenslang gekluisterd aan dit huis met 2 ingangspartijen van sobibor onder een doorschietend oradour zadeldak boven 2 mauthausen paneeldeuren 2 griine schuilvensters vol auschwitz motieven een achterhuis in treblinka-stijl met elf zetels in Berlijn: 't leven duurt langer dan levenslang. Jan Visser, Het bruine huis Binnen enkele weken zal het busbedrijf onderzoeken uitvoeren naar het busgebruik. Aan de hand van vragenlijsten zal aan de reizigers informatie worden gevraagd. Deze zal worden betrokken bij de evalauatie van het Soester busplan, die voor deze zomer op het programma staat. Overigens blijft het busgebruik in Soest varieert van 6 reizigers per rit lijk worden waar de bussen tussen Soest en Amersfoort vertragingen oplopen. Deze bedreigen namelijk het functioneren van het Soester bussysteem. In de afgelopen maan den moesten de reizigers steeds langer op de bussen uit Amersfooit wachten. Soest stijgen. Ondanks de stakings acties in de tweede helft van januari is over de eerste maand van het jaar zelfs van een stijging sprake ten opzichte van de maand januari 1993. In de eerste helft was sprake van een spectaculaire stijging. Daardoor werden de nadelen als gevolg van de stakingsacties ruim schoots gecompenseerd. Buslijn 70, 71 en 74 Op buslijn 70 bleef het gebruik van de verbinding Soest-Amersfoort stijgen: met ongeveer 13 procent in de maand januari. Richting Hilversum bedroeg de stijging on danks de stakingsacties zo'n 10 procent. Binnen Soest liet het gebruiki van buslijn 70 een stijging met 22 procent zien. De plaatselijke lijnen 71 en 74 werden daarentegen in januari binnen Soest iets minder gebruikt. Tot december 1994 bedroeg de gemiddelde stijging van het bus gebruik voor buslijn 71 (via de Veenbesstraat en het bedrijven terrein) zo'n 25 procent. Voor bus lijn 74 was dit 15 procent. Buslijn 73 Op de verbinding Soest-Soester- berg heeft de forse stijging met 30 procent in de herfst en de winter maanden van 1994 zich niet door gezet. In december 1994 en januari 1995 bleef het busgebruik onder het gebruik van een jaar eerder. Binnen Soest is dat anders; daar blijft het gebruik van buslijn73 met zo'n 10 procent stijgen. Gemiddelde busbezetting Met de stijging van het busgebruik blijft ook het gemiddeld aantal pas sagiers per busrit stijgen. Meestal vervoeren bussen öf heel wat meer öf heel wat minder reizigers dan het gemiddelde aantal. In de spitsuren worden reizigers vooral in één rich ting vervoerd. De gemiddelde bus bezetting in de 'kleine bussen' in (lijn 71via 7,5 reiziger (buslijn 73) tot 10 reizigers op buslijn 74. Op de buslijn die met de grote streekbussen wordt gereden, lijn 70, liggen deze aantallen op 13 tus sen Soest en Hilversum, 22 binnen Soest en 28 tussen Soest en Amersfoort. Voor de invoering van het busplan gold 24 reizigers per busrit als hoogste gemiddelde be zetting. Op buslijn 70 zet het busbedrijf gedurende een aantal maanden oudere bussen in. Deze zijn voor zien van electronische aparatuur die de gegevens van elke busrit vastlegt. Op deze wijze moet duide- Een bewoner van de Di Lassostraat vraagt zich af waarom het terrein van de Kardinaal Alfrink mavo niet beschikbaar wordt gesteld als par keerterrein voor bezoekers van De Vijverhof. Zij alsmede bezoekers van het naastgelegen diensten centrum parkeren op de Di Lasso straat waardoor het voor de bewo ners moeilijk wordt hun auto's te parkeren. Burgemeester en wethouders er kennen het probleem. Ze zijn ervan op de hoogte dat vooral tijdens ac tiviteiten in het dienstencentrum er een tekort aan parkeerruimte is. Onlangs heeft de gemeente de Kar dinaal Alfrink mavo aangekocht. Momenteel is men bezig het voor malige schoolgebouw aan te passen ten behoeve van de nieuwe gebrui kers. Het schoolplein zal ingericht worden als parkeerterrein. In eerste instantie voor gebruikers en bezoe kers van het gebouw. In samenhang daarmee zijn burgemeester en wet houders bereid mee te werken aan een oplossing van het parkeer probleem rond De Vijverhof. Ze hebben daarvoor onder meer over leg gevoerd met de eigenaresse van De Vijverhof. In de maanden juli en augustus van dit jaar zal het bussysteem zoals het in Soest functioneert gedurende ze ven weken worden stilgelegd. De bussen zullen gedurende deze zeven weken op dezelfde wijzen rijden als vóór de invoering van het busplan Soest gebruikelijk was.Buslijn 70 zal dan de gehele dag de route rijden die nu 's avonds en op zon- en feestda gen worden gereden. Op deze wijze bereikt buslijn 70 overdag ieder half uur de meeste haltes in Soest. De bussen van lijn 70 zullen ongeveer 8 minuten later in Hilversum aanko men en daar acht minuten eerder vertrekken. Buslijn 70 passeert ook het overstappunt Soestdijk-Noord zo'n acht minuten later dan de bus lijnen 72 cn 73. De lijnen 71 en 74 rijden tijdens de zomerdienstregeling niet. De meeste haltes zullen door lijn 70 worden bediend. Buslijn 73 zal ge durende de tijdelijke regeling ieder uur over de Van Weedestraat en de Burg. Grothestraat rijden. In de wijk Soestdijk zal ieder uur buslijn 72 rijden. De haltes aan de Koningsweg zullen in de ochtend en avondspits bediend worden door de nieuwe spitsverbinding Soest- Bilthoven-Uithof-Rijnsweerd. Met de zomerdienstregeling be spaart de gemeente Soest zo'n 45.000 gulden. In de afgelopen twee zomers had de uitvoering van het busplan geen enkele invloed op het busgebruik. Een bewoner van het Boekweitland vraagt waarom buslijn 73 (Soester- berg/Soestdijk-Noord) geen aanslui ting geeft op buslijn 72 (Soestdijk- Noord/Baarn/Eemnes). Burgemees ter en wethouders stellen dat in .het busplan deze aansluiting juist als uitgangspunt is genomen. Op het overstappunt Soestdijk- Noord vertrekt buslijn 72 rond kwart voor het hele uur naar Baarn nadat lijn 73 uit Soesterberg is ge arriveerd. Rond kwart over het hele uur arriveert buslijn 72 uit Baarn. Daarna vertrekt buslijn 73 richting Soesterberg. Er is sprake van een goed verzorgde aansluiting tussen beide bussen. Voor de reizigers die voor het bereiken van het overstap punt Soestdijk-Noord van buslijn 74 gebruik kunnen maken, bestaat een extra voordeel. De bussen van lijn 74 die rond kwart voor het hele uur op het overstappunt Soestdijk- Noord arriveren, rijden daarna door als lijn 72 naar Baarn. De reizigers hoeven in dat geval niet over te stappen. Op de terugweg uit Baarn hebben de reizigers van buslijn 71 een dergelijk voordeel. De bussen van lijn 72 rijden dan verder als lijn 71. Het gesignaleerde probleem dat vanuit Soesterberg een half uur gewacht zou moeten worden, be staat alleen als men gebruik wil maken van buslijn 112 (Soest Baarn/Eemdijk/Bunschoten). De vijf ritten per dag van deze buslijn vertrekken rond kwart over het hele uur. Dit is een half uur nadat bus lijn 71 op Soestdijk-Noord is gear riveerd. Andere reizigers zullen in genomen zijn met dit patroon. Als buslijn 112 rijdt, kan men ieder half uur naar het centrum van Baarn reizen: om kwart voor het hele uur met buslijn 72, en rond kwart over met buslijn 112, aldus burgemees ter. Sinds 1 januari van dit jaar is het Reglement Ver keersregels en -tekens-1990 (RVV) gewijzigd. Het RVV legt het accent op de eigen verantwoordelijkheid van de weggebruiker. De belangrijkste wijzigingen zijn hieronder samengevat: Voetgangers zijn ook zij die te voet een motorfiets, bromfiets of fiets aan de hand meevoeren. Bestuurders van (brom)fietsen op meer dan twee wielen of (brom)fietsen met aanhangwagen die met lading breder zijn dan 0.75 meter mogen de rijbaan gebruiken. Artikel 10 van het RW geeft aan dat parkeren in de berm is toegestaan. Immers, de opsomming: be halve het trottoir, het voetpad, het fietspad of het ruiterpad maakt dit nu wel mogelijk. De toelatingssnelheid op autosnelwegen was 80 ki lometer per uur; deze is nu 60 km. per uur. Indien het rode licht van een voetgangersoversteek- installatie is vervangen door een geel knipperlicht, mogen voetgangers oversteken, mits zij het overige verkeer ter plaatse voor laten gaan. Weggebruikers mogen een overweg opgaan als zij direct kunnen doorgaan en de overweg geheel kun nen vrijmaken. Bij overwegen laten weggebruikers een railvoertuig voorgaan en laten de overweg geheel vrij (naderen zoals een kruispunt). Verkeerstekens die een maximum snelheid aandui den, gaan niet boven de vastgestelde maximum snel heden. "Wat we nadruk! bijdrage van de o vrouw Neks Blom belangrijkste uitg taken van de gen: overheidsbijdrage van de kosten; do> of door als overhi een gedeelte ervar Mevrouw Blomrr het college van 1 wethouders een d gebreide discus: Vooral ook over en wat geen kern meente zijn. "Dat als wettelijke take je gewoon uitvoi zijn taken waarvar je uitvoeren om he niveau in Soest o) nier in stand te hoi discussiëren ove hoog dat niveau i zijn. Je kunt iets gouden randje' o sober". Dat is volgens mev per taak bekeken, kening mee geho 'een heel eigen soc is. De gemeente Sc andere kern erbij midden van enkele ten. "Als wij voorzieningennivei ten houden, dan c sommige gevallen dan anderen en in wat minder omdat makkelijk op een gebruik kunnen m; zieningen die in So Wethouder Blomme ons, met het oog o nadrukkelijk de vr« we een bepaald niveau ook in het j; stand kunnen houde ten we er rekening i de geldmiddelen scl Misschien iets min we gevreesd hadder zoveel dat er maatrc moeten worden. We subsidie moet met maar we moeten v meentelijke bijdra hebben daarbij bedi om aan te geven in grootte gedacht w< zeggen nadrukkelijl samenwerking me lende organisaties ken". Het college is zich e er enkele onderwei van niet verwacht 1 'de markt' deze nu In de maand april vir legging plaats var mingsplan Soesterbi plan regelt de besten gebied dat globaal b door de Amersfoc gemeentegrens met basis en het perc foortse straat 15. Voor het grootste dc stemmingsplan de be en bedrijfsfuncties vast. Hierop bestaar rijke uitzonderingen 1. ter plaatse van c sportvelden aan de S ontstaat een bedrijvi 2. achter het BP-tanl Amersfoortsestraat werp-bestemmingsj lijkheid tot de vest grondbedrijf. In de loop van de m schijnt er een offic: van de ter-inzagelegi ners van dit gebied persoonlijk bericht1 Pas vanaf dat mome ontwerp-bestemmii en hiertegen even' maken. De gemeente heeft n tie gevraagd over d< tot het plaatsen van rigens doet ze dit n (bijvoorbeeld) een liers een klok aanb meente wel bereid d' Burgemeester en w woorden dit op de bewoonster van waarom in het v Overhees een (grc breekt. Deze zou da; zijn vooral met het dig kunnen halen vt v

Soester Courant | 1995 | | pagina 38