"Goieente probeert juist het 'mer' in stand te houden" "Cultuur Stimulerings Fonds is uitdaging voor mensen met een creatieve geest" Wethouder Ne Blommers: Werner Paans te weinig aanvragen Planning van maatregelen v. Weedestraat eii omgeving WOENSDAG 22 MAAF1995 OP 'T HOOGT PAGINA 3 Bestemmingsplan Soesterberg-noord Klok in Overhees? De tijd zal het leren Werkzaamheden in duinen beginnen volgende maand Parkeeroiiderzoek Van Weedestraat en omgeving et' mogelijk te maken, maar 1^":^ h;bben gepr'Vd is te bezuinigen, maar de bijdrage van de overheid te vermind,-. Dat is volgens wethouder me. vrouw Neks Blommers tmet nnHer m« belangrijkste uitgangspunt geweest"iT"6" P°rtefeU"'^ het a s»pum geweest va. discussies over wat tot de kern- 8emeen,e moet worden (kend. Het verminderen van de overheidsbudrage kan op verschillendanieren: door het verminderen van de kosten; door de burgers een hogeigen bijdra te ,aten lev of door als overheid niet een volledig een gedeelte ervan aan 'de markt' overfe Mevrouw Blommers zegt dat er in het college van burgemeester en wethouders een diepgaande en uit gebreide discussie is gevoerd. Vooral ook over de vraag wat wel en wat geen kerntaken van de ge meente zijn. "Dat is niet hetzelfde als wettelijke taken, want die moet je gewoon uitvoeren. Kerntaken zijn taken waarvan je zegt: die moet je uitvoeren om het voorzieningen niveau in Soest op een goede ma nier in stand te houden. Dan kun je discussiëren over de vraag hoe hoog dat niveau dan zou moeten zijn. Je kunt iets doen 'met een gouden randje' of degelijk maar sober". Dat is volgens mevrouw Blommers per taak bekeken. Daarbij is er re kening mee gehouden dat Soest 'een heel eigen soort samenleving' is. De gemeente Soest ligt, met een andere kern erbij (Soesterberg) te midden van enkele grote gemeen ten. "Als wij een zeker voorzieningenniveau in stand moe ten houden, dan doen we dat in sommige gevallen wat luxueuzer dan anderen en in andere gevallen wat minder omdat de inwoners ge makkelijk op een andere manier gebruik kunnen maken van voor zieningen die in Soest niet zijn". Wethouder Blommers: "We hebben ons, met het oog op de toekomst, nadrukkelijk de vraag gesteld hoe we een bepaald voorzieningen niveau ook in het jaar 2000 nog in stand kunnen houden. Daarbij moe ten we er rekening mee houden dat de geldmiddelen schaarser worden. Misschien iets minder schaars dan we gevreesd hadden, maar toch wel zoveel dat er maatregelen getroffen moeten worden. We zeggen niet: de subsidie moet met zoveel omlaag, maar we moeten wel over de ge meentelijke bijdrage praten. We hebben daarbij bedragen genoemd om aan te geven in welke orde van grootte gedacht wordt. Maar we zeggen nadrukkelijk dat we dat in samenwerking met de verschil lende organisaties willen bespre ken". Neks mmers vrou\^|3i(vlmers; "Wij denken bij- voorbtldfateen bibliotheek in z'n hmdigwoim nooit echt commer cieel ki draaien. Toch willen we in Soes^en goede bibliotheek in stand hojen ZOnder dat de subsi die maar yft stijgen. Daarom wil len we ki2n 0f foet samenwonen van twee hellingen op één loka- tie op termi ervoor ZOrgen dat de gemeenfcjko bijdrage vermin derd kan woen Het college er 0ok rekening mee gehoudenat er Soms investe ringen nodig ziom bezuinigingen mogelijk te ma,n jn dit verband wijst mevrouw iommers op de plannen met de hiy^ bet gemeen tehuis, waar een jn-loketfunctie wordt gecreëerd. js aanmerke lijk doelmatiger inw werk". VoL gens de wethouder het ineer_ ste instantie om publieks- afdeling en de socialwieristverle- ning. "We wachten ny even met andere publieksfunces Zoals bouwzaken en wegen I riolerin gen, waar ook vaak men^ komen. Die laten we voorlopig ohun OUde stek zitten, omdat we ee> meer gegevens willen hebben. W wordt het totale voorstel in één kwr aan de raad gepresenteerd, m% we kijken daarna eerst een jaar ol^e Het college is zich ervan bewust dat er enkele onderwerpen zijn waar- van niet verwacht kan worden dat °f a^e daarin genoemde investqn. 'de markt' deze nu al oppakt. Me- gen °°k inderdaad de moeite ward zijn. Als er afdelingen zijn die z_ veel bezoek krijgen dat de ambtt naren de hele dag van boven naa» beneden aan 't hollen zijn om be- In de maand april vindt de ter-visie- legging plaats van het bestem mingsplan Soesterberg-Noord. Dit plan regelt de bestemmingen in het gebied dat globaal begrensd wordt door de Amersfoortsestraat, de gemeentegrens met Zeist, de vlieg basis en het perceel Amers foortsestraat 15. Voor het grootste deel legt het be stemmingsplan de bestaande woon- en bedrijfsfuncties in dit gebied vast. Hierop bestaan twee belang rijke uitzonderingen: 1. ter plaatse van de voormalige sportvelden aan de Sterrenbergweg ontstaat een bedrijventerrein; 2. achter het BP-tankstation aan de Amersfoortsestraat kent het ont- werp-bestemmingsplan de moge lijkheid tot de vestiging van een grondbedrijf. In de loop van de maand april ver schijnt er een officiële publikatie van de ter-inzagelegging. De bewo ners van dit gebied zullen hierover persoonlijk bericht ontvangen. Pas vanaf dat moment kan men het ontwerp-bestemmingsplan inzien en hiertegen eventueel bezwaar maken. De gemeente heeft nadere informa tie gevraagd over de mogelijkheid tot het plaatsen van klokken. Ove rigens doet ze dit niet zelf. Indien (bijvoorbeeld) een groep winke liers een klok aanbiedt, is de ge meente wel bereid deze te plaatsen. Burgemeester en wethouders ant woorden dit op de vraag van een bewoonster van het Hazepad waarom in het winkelcentrum Overhees een (grote) klok ont breekt. Deze zou daar zeer welkom zijn vooral met het oog op het tij dig kunnen halen van de bus. zoekers naar boven te halen, dan zullen die eerder naar beneden ver huizen. We willen echter eerst vast stellen, door het aantal bezoekers te turven, hoeveel mensen er komen en met welke vragen". Radio Soest Een andere verbouwing betreft de kelderruimte ten behoeve van Ra dio Soest. Dat is een apart hoofd stuk, zegt mevrouw Blommers. De kosten hiervan worden betaald uit de winst van de opbrengst van de centrale-antenne-inrichting (cai). Daar had de gemeenteraad al eer der een beslissing over genomen. "Het is weliswaar een hele inves tering in het gebouw, maar Radio Soest zal verder voor een groot gedeelte in de eigen organisatie- lasten moeten voorzien. Die zullen wij niet langer garanderen. In het kader van de kerntaken zeggen wij: we vinden het een taak van de ge meente om de lokale omroep huis vesting te bieden, maar we gaan niet verder met een extra subsidie. Wel hebben we afgesproken dat de gemeente 150 voorlichtingsuren 'afneemt'Dat betekent dat Radio Soest in ieder geval de kosten van de huur van de studioruimte in de kelder van het gemeentehuis kan betalen. Dat is de enige garantie. Voor de rest moet de organisatie alles zelf gaan doen". Dat is de filosofie achter een hele boel taken, zegt wethouder Blommers. Voortbordurend op Ra dio Soest kun je je afvragen of het een taak van de gemeente is muziekprogramma's te subsidië ren. "Nee dus. Is het dan een taak van de gemeente om op een goede manier voorlichting te geven via moderne media? Ja, dat wel. Zo hebben we dat geprobeerd te we gen. Met als uitgangspunt ervoor te zorgen dat er ook in het jaar 2000 nog voorzieningen zijn die de men sen redelijkerwijs mogen verwach ten. Want de burger betaalt belas ting en je kunt niet zeggen: je hebt een. dak boven het hoofd en een weg om over te gaan en ga voor de rest maar naar Amersfoort. Daar voor is Soest te groot. We moeten ook ons eigen voorzieningenniveau in stand houden". Dat is de achtergrond van het con cept-raadsvoorstel dat burgemees ter en wethouders aan de gemeen teraad hebben gepresenteerd in het kader van de kerntakendiscussie "We proberen er nu al rekening mee te houden dat het straks alle maal wat minder zal zijn. Dat doe je thuis ook. Een gezin stelt be paalde eisen en als je weet dat je over een paar jaar minder inkom sten hebt, dan hou je daar alvast rekening mee. Dat doet de ge meente ook. We vinden niet dat we kunnen zeggen: we gaan terug naar de 'ijzeren kerntaken' zoals wegen- onderhoud, om maar een willekeu rig voorbeeld te noemen. Er is im mers meer. Wie in een gemeente als Soest woont, mag wat méér ver wachten dan enkel een dak boven het hoofd en dat 'méér' proberen we in stand te houden". Gedenkt die deze woorden leest mijn makkers in den nood en die hen nastaan 't allermeest in hunnen rampspoed groot, gelijk ook wij hebben gedacht aan eigen land en volk - er daagt een dag na eiken nacht, voorbij trekt iedre wolk. Ik zie hoe 't eerste morgenlicht door 't hooge venster draalt. Mijn God, maak mij het sterven licht en zoo ik heb gefaald gelijk een elk wel falen kan, schenk mij dan uw gend, opdat ik heenga als een man als 't voor de loopen sta. Jan Campert, De achttien Dooden. Nu de werkzaamheden zijn aan besteed, begint binnenkort het ver wijderen van twee horsten (zand- bulten) en ongewenste begroeiing in de stuifzandgebieden Lange en Korte Duinen. Het is een project in het kader van bodembeschermings maatregelen. Daarom draagt de provincie bij in de kosten van de werkzaamheden. Deze hebben vol gens wethouder R. A. van Logtenstein vooral ten doel de drei ging van dichtgroeien van delen van de duinen te voorkomen. Dat betekent niet alleen het weghalen van de horsten om verdere zandverstuivingen te voorkomen, maar op sommige plaatsen ook het verwijderen van bomen. Daardoor ontstaat weer het oorspronkelijke open gebied. Naast het kentekenondeftoek vol gende maand op de N121, hoofdweg door Soest, w?»rdt in april eveneens een pa-keer- onderzoek gehouden. Dit èpitst zich toe op de Van Weedestraa\en directe omgeving, over een lengte van 850 meter en een breedte van 200 meter. Volgens wethouder ten Hove moet het onderzoek ant woord geven op de vragen hoe er wordt geparkeerd, door wie (het geen wordt vastgesteld aan de hand van het kenteken) en hoelang. Door de resultaten van dit onderzoek zal men een inzicht kunnen krijgen in de bezettingsgraad van de parkeer plekken. Dit is van belang voor de eventueel te nemen maatregelen op en rond de Van Weedestraat. Bij alle bezuinigingen die optreden en verschraling die op alle terreinen plaatsvindt moet Soest proberen het Cultuur Stimulerings Fonds (CSF) overeind te houden om daarmee de woon- en leefomgeving van Soest op een of andere wijze toch nog bijzonder te maken. Ik zou het voor mensen met een creatieve geest een uitdaging vinden om daarvan gebruik te ma ken. Het fonds is ervoor bedoeld de mensen te stimuleren dingen te beden ken buiten de geëigende paden van bourgondische maaltijden en concour sen hippique. Het mogen juist dingen zijn waarvan je eigenlijk zegt: dat is heel leuk, maar dat is toch niet te betalen. Dat heeft dan niet te maken met de hoogte van het bedrag maar met het feit dat het niet bovenop het bedrag kan dat je al uit moet geven om je eigen zaakjes te regelen". Dat zegt Wemer Paans als waarne mend voorzitter van de Commissie Beeldende Kunst. Deze heeft onder meer in haar pakket het aan burge meester en wethouders adviseren over aanvragen in het kader van het CSF. Dit fonds heeft tot doel "een extra impuls te geven om te komen tot de mogelijkheid om door tijde lijke uitbreiding van de middelen meer financiële ruimte te creëren voor unieke, eenmalige initiatieven op het gebied van cultuur en kunst in de ruimste zin des woords". Eén van de voorwaarden die eraan is verbonden, is dat zo'n initiatief toe gankelijk is voor alle Soester inge zetenen; het moet dus voor ieder een bereikbaar zijn. Als iemand iets wil doen voor een kleine groep, komt hij niet in aanmerking voor een bijdrage uit het CSF. Naar de mening van Paans komen er te weinig aanvragen binnen. Twee keer per jaar kunnen mensen steun aanvragen. Toch worden deze niet allemaal gehonoreerd, want er zijn nu eenmaal criteria op grond waarvan de toekenning plaatsvindt. Tien tot vijftien procent van de aan vragen wordt positief beoordeeld en komt dus in aanmerking voor een bijdrage uit het fonds. Of dat niet erg weinig is en of mis schien de criteria moeten worden aangepast nu gebleken is dat er maar zo weinig aanvragen binnen komen? "Op zich is dat een hele legitieme vraag. Maar ik denk biet dat de criteria fout zijn. Het kan wèl zijn dat niet helemaal duidelijk is aan mensen in Soest die met een creatief idee rondlopen, dat het fonds daarvoor is. Het zou kunnen zijn dat dit duidelijker kenbaar moet worden gemaakt, want een heleboel aanvragen mis ik ge woon", zegt Paans. "In een gemeente waar toch vrij veel creatieve figuren lopen als ik kijk naar het aantal verenigingen, naar mensen die individueel met kunst en cultuur bezig zijn, naar wat er in het verleden bijvoorbeeld via Artishock gebeurde, is het op vallend dat er dat er toch zo weinig uitkomt". Voorbeeld Een goed voorbeeld van een een malige en voor Soest unieke acti viteit is de Poëzieroute, waarvoor de Stichting Samenwerking Lite raire Activiteiten (Slas) een subsi die-aanvraag heeft ingediend. "Je probeert daarmee cultuur, kunst, onder de aandacht van veel mensen te brengen, dus dat heeft de com missie van harte ondersteund in de aanvraag aan burgemeester en wet houders. Omdat het idee een aan tal dingen doet: het is uniek, het gebeurt op één moment, het is be doeld om een moment in de tijd onder de aandacht te brengen en het is een kunstvorm, poëzie, op een manier gepresenteerd die voor ie dereen toegankelijk en herkenbaar van, een kunstobject maken in re latie tot iets, kortom het gaat erom dat je de leef- en woonomgeving van Soester ingezetenen op be paalde momenten extra accent geeft waardoor deze activiteit of het gebied in de belangstelling komt te staan. Dat iets soms niet helemaal lukt, dat kan, maar ik vind datje de poging om mensen met kunst en cultuur in aanraking te brengen moet stimuleren. Ik vind het ook een goed initiatief van de gemeente Soest. Maar de mensen in Soest reageren mijns inziens nog niet vol doende. Dat kan veel beter. Als het niet gaat, dan moet je er eigenlijk mee ophouden en zeggen: we heb ben het aanbod gedaan maar er is kennelijk geen belangstelling voor, dus dat geld gaan we op een andere wijze benutten". Daar gaat Paans voorlopig niet van uit. Hij is ervan overtuigd dat er ideeën genoeg zijn, maar dat die 'blijven hangen', omdat mensen binnen de vereniging waar ze een idee lanceren geen steun krijgen om het uit te voeren omdat er geen geld is (een vereniging heeft vaak al problemen met het aan elkaar knopen van de eindjes om de eigen club in stand te houden). "Maar ik kan me heel goed voorstellen datje voor een bepaalde activiteit iets speciaals wilt. Dan biedt het fonds de mogelijkheid om een subsidie aanvraag in te dienen voor hetgeen je graag wilt maar waarvan je denkt dat het financieel niet haalbaar is. Misschien is het zo dat veel men sen niet doorzetten omdat ze den ken: het kost geld, kan toch niet. Ik denk datje juist moet zoeken naar die dingen die ook voor bijvoor beeld leden van verenigingen de Wemer Paans: "Cultuur Stimu leringsfonds is een uitdaging voor mensen met een creatieve geest". motivatie kunnen verhogen. Als je als vereniging voortdurend de zelfde dingen moet doen en je niets "extra's kunt omdat het geld nu een maal ontbreekt, zou ik me toch kun nen voorstellen dat je een beroep doet op het Cultuur Stimulerings Fonds als je dan een leuk idee hebt. Een idee dat ten gunste van dat ver enigingsleven is, maar óók ten uit voer kan worden gebracht voor ie dereen die het wil horen of zien. Je kunt daarbij denken aan iets op het gebied van kunst, muze, gedichten, video, geluid, noem maar op". Waarom er dan toch zo weinig aan vragen binnenkomen? Paans: "Ik denk dat veel mensen onbekend zijn met de mogelijkheden van het Cultuur Stimulerings Fonds of dat anderen mensen denken van: mijn idee kan toch niet uitgevoerd wor den, want het kost teveel. Het fonds kan dan helpen dat idee tóch uit te voeren door een subsidië beschik baar te stellen. Dat gebeurt op grond van de begroting die bij alle aanvragen ingediend moet worden en die aangeeft waaruit de kosten bestaan en wat de eventuele bij drage is van de aanvrager". Kortom, het is de moeite waard om een beroep te doen op het Cultuur Stimulerings Fonds. Het is mis schien het verschil tussen het uit voeren van een aardig idee of het voorgoed verloren gaan ervan. Het moet eigenlijk zo zijn dat de mensen denken: zou het niet leuk zijn dat.., maar daar heb ik als vereniging geen geld en geen men sen voor. Bijvoorbeeld een groot muziekstuk uitvoeren in het kader De Werkgroep Van Weedestraat heeft de planning uitgewerkt waarin acht projecten samenkomen. Voor alle activiteiten geldt dat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld hier over in te spreken. De data van in spraak en de data van behandeling in raadscommissies en gemeente raad zullen steeds tijdig bekend wor den gemaakt. 1. parallelweg-tracé 2. herinrichting Van Weedestraat 3. bestemmingsplan Soestdijk, waarin opgenomen: 4. vestiging AH-supermarkt 5. nieuwbouw Braamhage 6. bestemmingsplan 'Buitenbrink', het gebied tussen het parallelweg tracé en de Korte en Lange Brink- weg 7. onderzoek hoofdwegenstructuur N221 8. de mogelijkheid vooreen 'open' Soestdijk. Voor dit jaar staan de volgende ac tiviteiten op het programma: onderzoek N221 en parkeer- onderzoek Van Weedestraat en omgeving (zie elders in deze Op t Hoogt) uitwerken tracé parallelweg, over leg met belanghebbenden, uitwer ken van verkeerscirculatie opstellen ontwerpplan AH-super markt^ voorbereiding bouw aanvraag ontwikkelen programma van eisen, schetsplannen enzovoorts ten be hoeve van de nieuwbouw Braam hage Naast het parkeeronderzoek wordl ook gekeken naar parkeer- maatregelen om op korte termijn te komen tot verbeteringen in het verblijfsgebied. S. Minco bij de onthulling van de verzetspoëzie op de Soester verkiezingsborden: "Niet de ge schiedenis herhaalt zich, maar de mens". (Voltaire). Illegale Soester thuiskapster te gen de rechter: "Ik knipte alleen een beetje bij". Aanleg golfbaan: het zal niet ge makkelijk zijn de voor- en tegen standers op één golflengte te krijgen. Fraudekamp van Zeist. Collegelid in Soesterberg (Pra ten met Burgemeester en Wet houders): "Soesterberg wordt tammer..." Gehoord in het Journalisten forum: "Soms is een mening niets anders dan een minimum aan feiten in combinatie met vooroordelen en gevoelens". Kerntakendiscussie: Op 't Ho... Krantekop: Dronken man rolt uit auto. Zeker zo'n Rol(l)s Royce. Autosleutels in contact: baby in z'n achter(r)uit. Drie schoolbesturen trekken aan de bel: dan zal het speelkwartier wel voorbij zijn. Busgebruik gestegen ondanks sta king. Moeten ze dan maar eens va ker doen. Nog even en gezien de snelheden wordt de N237 de NN237 (Net Niet 237). Billy Graham preekt per satelliet. Dat is toch Uit in plaats van In de Ruimte? Minder geld voor voorlichting alcoholmatiging. Daar kan op ge dronken worden. Het bestemmingsplan Soestdijk wordt aangepast aan de laatste ont wikkelingen. Voor het gebied ('Buitenbrink') tussen de nog aan te leggen parallelweg en de Korte: en Lange Brinkweg wordt een apari. bestemmingsplan uitgewerkt. Krantekop: Autotelefoon gestolen. Even Apeldoorn bellen, dus. Wat is de overeenkomst tussen een golfterrein en de Van Weedestraat? Beide zitten vol hindernissen. Discussie over het Milieu Educa tief Centrum (MEC): gemeccer. Raatjes' raadsman B. van der Goen in een rechtszaak tegen de hardrijders van In de Ruimte ir De Paltz: "In het ergste geV! moet je een paar honderd niet,' lopen over schitterend terrei terwijl je kunt genieten van hi pelende konijnen".

Soester Courant | 1995 | | pagina 39