m ip Raad uiteindelijk toch akkoord met verbouwing van de Kwekerij Kroonberoep tegen Lindner voor Raad van State scliociiisikcr Druk - Drukker - Drukkerij Smit (75) VOORJAARS WEEKEND 1 ACTUEEL! B. JANSEN technische dienst Toch kansje voor 'verboden' nieuwbouw aan Dorresteinweg IVN-Eemland unaniem tegen golfbaan in Monnikenbosch L. Dijkman zwaait na 37 jaar af bij politiekorps Level Frame exposeert kunst voor kinderhuis Dom Pomocy MM WOENSDAG 22 MAART 1995 SOESTER COURANT ien jen ield 50,- i Goedkope romneyloods voor Spullenhulp? [95,- 175,- 75,- bon voor 1 gratis proefbehandeling AV4NT-G4I3DE IVN/Soestdijk Geen Stankwijk Politie zoekt getuigen van laffe overval op jongen (13) Dé rnrkfi in Soest, Oud-burgemeester Bos in raad Soest herdacht SCHOENAKER Raad spaart kool en geit FIETSENHANDEL Grote belangstelling tijdens jubileumreceptie Inspraakavond over 'Kerntaken' De Soester Duinen Schilderijen van Jozef Drong (Kozle) EVEN NOTEREN: A.S. VRIJDAG OF ZATERDAG VAAR 'T VAARDERHOOGT VOOR HET BEKEN DE, GEZELLIGE DORRESTEINWEG f SOEST, 02155 - 128) i 10 11 if- PAGINA 3 De korte agenda voor de raads vergadering ten spijt heeft het Soes ter gementebestuur vorige week op vallend veel tijd nodig gehad om het eens te worden over twee onderwer pen van het milieubeleid-nieuwe- stijl: de uitbreiding/verbouwing van het milieu-educatief centrum (MEC) de Kwekerij aan de Molenstraat en de oplossing van de ruimte- en parkeernood bij Spullenhulp aan de Schans. De besluitvorming was ver warrend en ging zelfs gepaard met schorsingen voor adhoc-overleg. Na veel discussie bleek een ruime min derheid - bestaande uit de fracties van de VVD, de PvdA en B AM - niet over tuigd van de noodzaak om voor de aan passing van het MEC alsnog de al eer der "geparkeerde" 140.000 gulden aan te spreken. Volgens Ellen Huberts (VVD) wilde haar fractie niet verder gaan dan het "oormerken" van dit be drag, in afwachting van nadere inzich ten, en ook Wil Stekelenburg (PvdA) wilde nog eens goed kunnen nadenken over bij voorbeeld "mobiele" mogelijk heden voor milieu-voorlichting. Ook Teeke Glastra (BAM) hield aan dat standpunt vast. De meerderheid was, zoals Jan Pieter Lokker (CDA) het omschreef, over tuigd dat het MEC - "het kloppend hart van het Soester milieubeleid en een instelling met visie die voortvarend te werk gaat" - goed toegerust moet zijn op zijn belangrijke taak. Opmerkelijk was ook de bekering van Harry Witte (Gemeentebelangen), die weliswaar eerder voor een mobiele oplossing had gepleit maar inmiddels had ontdekt dat de gevraagde 140.000 gulden aan het centrum goed besteed zouden zijn, "zo- v dat het uit de voeten kan". Amendement Aanzienlijk langer discussieerde de raad over het voorstel om 120.000 gul den uit te trekken voor parkeerplaat sen en een extra opslagruimte bij I Spullenhulp aan de Schans. Geen van de fracties - met uitzondering van Gemeentebelangen - had daar in begin sel al te veel moeite mee, maar de dis cussie werd nogal onder druk gezet door Wil Stekelenburg (PvdA), die I plotseling met een "amendement" te voorschijn kwam om Spullenhulp een I bedrag van 60.000 gulden te geven en de bouw van de opslagruimte aan het kringloopcentrum zelf over te laten, in de verwachting dat het dan goedkoper zou uitvallen. Ze wees erop dat Spullenhulp zelf altijd om een simpele en zo goedkoop mogelijke loods heeft gevraagd, omdat het kringloopcentrum niet zit te wachten op een hoge huur- som. (Over de huur van het hoofdge bouw zitten Spullenhulp en gemeente ook niet op één lijn.) Stekelenburg hanteerde als. argument o.a. dat de gemeente met een tijdelijke en goedkope voorziening de risico's be perkt kan houden en tegelijk een stukje eigen "verantwoording" bij het kringloopcentrum laten. Leidje Tom assen (GroenLinks-PS) was daar aan vankelijk op tegen, omdat ze vond dat Spullenhulp juist "loopt als een trein" en dus best een flinke investering waard is. "Maar Spullenhulp vindt het zélf te duur," wierp Stekelenburg te gen. De andere fracties volgden haar rede nering wel, maar wethouder Ries van Logtenstein (CDA) toonde zich nogal verrast over het PvdA-initiatief. Hij vroeg zich af of Spullenhulp inderdaad opteerde voor een goedkoop alterna tief-een romneyloods - waarvan Soest volgens hem "in het algemeen niet erg gecharmeerd is". Kees Boerkoel (PvdA) wees hem er overigens op dat de romneyloods op diverse sport accommodaties in Soest wordt ge bruikt. De wethouder veronderstelde dat de "Welstand" grote bezwaren te gen de romneyloods (met rond dak) zou maken en hij was niet van plan het oor deel van de schoonheidscommissie zomaar te negeren. 'Als 't voor minder kan' Na een schorsing met koortsachtig overleg kwam Van Logtenstein met een uitweg, waarbij nog geen bedrag werd ingevuld. "Wij gaan een bouwwerk neerzetten dat aan de minimale eisen voldoet. Of dat misschien 75.000 of 80.000 gulden gaat kosten is nu nog niet te zeggen. We gaan dat gezamen lijk bekijken en als het voor minder Wil Stekelenburg PvdA...60.000 gulden... kan, dan doen we dat." Spullenhulp kan desgewenst op zoek naar een aannemer die het werk goedkoper dan de ge meente kan uitvoeren. "We komen er wel uit," aldus Van Logtenstein. De raad ging daarmee akkoord, al spuwde Ellen Huberts nog even haar gal over het een-tweetje tussen Spullen hulp en de PvdA-fractie, waarvan ze onkundig was geweest. "Het werkt ver warrend als Spullenhulp z'n boontjes door de PvdA-fractie laat doppen, maar wij zijn geen dumbo's die zomaar meer geld uitgeven dan nodig is..." TER KENNISMAKING MET HET AFSLANK-APPARAAT GELDIG TOT 1 -6-'95 De effectieve methode voor: opheffing van cellulite gladstrijken van vetweefsel doelgericht afslanken .3 Naam:I Adres:1 Woonplaats: Bel voor een afspraak: Jan de Rooystraat 36, 3762 HM Soest Tel. 02155-26914 Tevens schoonheidsbehandeling, pedicure, permanent make-up en zonnebank. -a<- Namens de milieuvereniging "Soest- dijk Geen Stankwijk" (inmiddels op gegaan in het IVN-Eemland) hebben de Soesters Bep Rademaker en Rob Maas vorige week bij de Raad van State de bezwaren verdedigd tegen de milieuvergunning, die de ge meente aan Lindner (thans Carnaud) heeft verstrekt. De Raad van State doet over twee maanden uitspraak. Het belangrijkste bezwaar tegen de voorgestelde vergunning is dat de uitzonderingsbepalingen tot een situa tie leiden die door de lokale overheid niet meer te controleren is. De bezwaar den hebben in dat verband gewezen op het "milieugedrag" van het bedrijf in het verleden, met o.a. emissies na kan tooruren, omdat het bedrijf de naverbrander om kostenredenen uitzet (daardoor konden de klachten niet door de gemeente gecontroleerd worden) en de uitbreiding zonder vergunning. Het I VN wijst het advies af van de "ad viseur beroepen Milieubeheer", die heeft voorgesteld de vergunning te ver soepelen. Het heeft vorig jaar enige tijd niet gestonken toen het bedrijf verplicht werd alle afgassen via de naverbrander te reinigen en de koellucht van de droogoven te reinigen in de electrofilter, maar de situatie verslech terde enige maanden geleden weer, mogelijk in relatie met het advies. Het vermoeden bestaat, aldus Rademaker en Maas, dat de stank in de afgelopen maanden het gevolg is geweest van de nieuwe manier van werken. Het jaar daarvoor stonk het overdag niet en werkte het bedrijf volgens de oorspron kelijke concept-vergunning. Bep Rademaker gaf een overzicht van de bittere ervaringen met het bedrijf in de afgelopen vijfentwintig jaar; ze wees erop dat Lindner steeds geprobeerd heeft de regels te ontduiken. Het is volgens beiden beter om - we gens gebleken succes - voledig gebruik te maken van naverbranders en electrofilters. Bovendien zijn er de laat ste tijd nogal wat veranderingen opge treden: het plan Boerenstreek, met woningbouw op minder dan 100 me ter van het bedrijf, en het ontwerp-be- stemmingsplan industrieterrein, waar bij de gemeente integrale milieuzone ringen als uitgangspunt heeft gekozen. Voor Lindner zou een zone van 300 meter moeten gelden, maar met de bouw van de Boerenstreek wordt het industrieterrein vrijwel volledig omge ven door woonwijken op minder dan 300 meter van het centrum. Rob Maas vroeg dan ook een "zo streng mogelijke" vergunning en pleitte voor het ongedaan maken van de uitzonderingsbepalingen, danwel een tijdelijke vergunning en verplaatsing van het bedrijf binnen vijf h tien jaar, conform het ontwerp-bestemmingsplan voor het industriegebied. De Raad van State kreeg dan ook het verzoek te be werkstelligen dat er niet een of andere "makkelijk te manipuleren" vergun ning wordt verleend, die ten koste gaat van de huidige en toekomstige bewo ners van grote delen van Soest. Klachten Volgens de woordvoerders van het IVN is opnieuw gebleken dat cijfers over het aantal klachten een belangrijke rol spe len, zowel bij de behandeling van het beroep als bij de controle van de ver gunning door de gemeente. Mensen die iets ruiken wordt dan ook met klem verzocht hun klacht door te geven aan de gemeente (tel. 93458 of 93623, bui ten kantooruren 19444). Houdt de stank dan nog aan, dan kan men de klacht doorgeven aan Rob Maas, voorzitter IVN (tel. 21303), of rechtstreeks aan de regionale inspectie Milieuhygiëne (tel. 030-333033). De politie is op zoek naar getuigen van een overval die afgelopen zondagmiddag (19 maart) om even na half vijf plaatsvond op het fiets pad langs de Nieuweweg, tussen sta tion Soest-zuid en de splitsing Koningsweg/Nieuweweg. Een 13- jarige jongen uit Soest werd daar op dat tijdstip tot stoppen gedwongen door drie jongemannen van naar schatting 17 18 jaar, die evenals hij op de fiets waren. Ze eisten van hem dat hij zijn geld afdroeg en be dreigden hem daarbij met een soort vuurwapen, waarvan de politie niet kan zeggen of het "echt" was. Het pistool - of wat het ook was - zag er in elk geval authentiek ge noeg uit om de jongen de stuipen op het lijf te jagen, vooral toen een van het drietal het wapen op hem richtte en dreigde te vuren. De jon gen had overigens geen geld bij zich, maar was volgens de politie geheel overstuur. Hij slaagde erin aan zijn belagers te ontsnappen en vluchtte de wijk Klein Engendaal in. Het incident moet volgens de poli tie zijn gezien door diverse automo bilisten, die op het bewuste tijdstip over de Koningsweg/Nieuweweg zijn langs gereden. Een gedetailleerd signalement ontbreekt; wel is be kend dat twee van de overvallers in het bezit waren van een mountain bike. De derde - ook degene die het "wapen" op de jongen richtte - reed op een damesfiets en droeg een geel groen petje. De politie zou bijzonder graag in kontakt komen met voorbijgangers die de overval hebben gezien, of in elk geval de drie jongens rondom hun slachtoffer op het fietspad heb ben zien staan. Wie inlichtingen kan geven wordt dringend verzocht kontakt op te nemen met de politie, tel. 19444. Daar blijf je komen. Aan het begin van de raads vergadering heeft de gemeenteraad van Soest vorige week de overleden oud-burgemeester J. Bos herdacht, die in 1989 enige maanden het burgemeesterschap heeft waargeno men. Burgemeester De Widt sprak een kort woord ter gedachtenis, waarna de raad een ogenblik stilte in acht nam. Bos overleed het vorig weekeinde in Woerden en zowel burgemeester De Widt als gemeentesecretaris De Kam vertegenwoordigden Soest bij de condoleances en de uitvaart. Bur gemeester Bos vulde de vacature in Soest tijdelijk op na het vertrek van Paul Scholten naar Arnhem, voor dat Hans de Widt in Soest werd geïn stalleerd. Dat is in november alweer zes jaar geleden en de commissaris van de Koningin, Beelaerts van Blokland, heeft de Soester gemeenteraad vo rige week per brief in de gelegen heid gesteld om hem de gevoelens over de herbenoeming van De Widt (elke burgemeester treedt na zes jaar officieel af, maar de meesten wor den zonder problemen herbenoemd) kenbaar te maken. Volgens een nieuwe algemene maat regel van bestuur (die overigens nog niet echt van kracht is) moet de raad, als hij van die gelegenheid gebruik wil maken, daarvoor een soort vertrouwenscommissie benoemen die binnen drie maanden schriftelijk verslag uitbrengt aan de CdK. Dat alles overigens in het diepste ge heim. In de gemeenteraad lijkt de behoefte aan een discussie over de her benoeming van De Widt niet be paald groot. Het zit er dus niet in dat Soest van de geboden gelegen heid gebruik zal maken. Hans de Widt is onweersproken populairder dan de meeste van zijn voorgangers, of in elk geval minder omstreden. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatu wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Formeel heeft de gemeenteraad vo- ven om de "illegale" bewoning te si Formeel heeft de gemeenteraad vo rige week besloten vast te houden aan de weigering om een voorbereidingsbesluit te nemen voor een perceel aan de Dorresteinweg, dat volgens alle officiële plannen "open" moet blijven. Tegelijkertijd echter werd afgesproken dat er bin nenkort nog eens driftig gekeken zal worden naar de precieze uitwerking van die plannen, waardoor de bouw van een nieuw woonhuis misschien toch mogelijk is. Met deze besluitvorming spaarde raad zowel de kool van het College - dat aan vankelijk onverkort vasthield aan de weigering - als de geit van de familie Van Vulpen, die in de voorafgaande commissievergadering juist had gepleit om door middel van het voorbereidingsbesluit mogelijkheden te scheppen voorde bouw van een huis. De Van Vulpens wonen op die plek ai elf jaar in een caravan, waar ze vol gens zeggen worden "gedoogd" tot de boel in elkaar stort. Volgens B. en W. hadden de Van Vul pens eigenlijk geen recht van spreken, o.a. omdat ze al eerder - zelfs al in 1982 - door de gemeente waren aangeschre ven om de "illegale" bewoning .te sta ken en een andere woning geweigerd zouden hebben. De indruk van "gedo gen" was volgens B. en W. onjuist en dat er tot dusver nooit was opgetreden mocht niet leiden tot de conclusie dat nieuwbouw nu opeens wel geoorloofd zou zijn. De raad tapte uit een ander vaatje. VVD-fractievoorzitter Bert Krijger - aanvoerder van de grootste College fractie - stelde vast dat het voorstel van B. en W. formeel wel correct was. "Maar als je naar de historie kijkt en de omgeving, ook de toekomstige woonwijk Boerenstreek, dan is er meer aan de hand." Hij drong erop aan om in de uitwerkingsnota voor de Dor resteinweg nog eens te kijken of er mo gelijkheden waren en was tegen een weigering zonder meer. 'Nuanceringen' De andere fracties sloten zich daarbij al dan niet schoorvoetend aan, hoewel wethouder Pieter ten Hove (PvdA) de vergadering eerst nog liet schorsen voor nader beraad en ook daarna nog even vasthield aan het Collegevoorstel. Te gelijk toonde hij zich echter bereid naar "nuanceringen" te zoeken, waarmee hij toegaf aan Krijgers pleidooi. Nagenoeg alle andere fracties steunden Krijgers "tussenvoorstel" ook, al sput terde Harry Witte (GGS) nog tegen de soepele ommezwaai van de raad: "Voor ons is elke verdere bebouwing daar onaanvaardbaar. Zo begeven we ons op een hellend vlak en zetten we de deur wijd open." Volgens Witte zou Soest op die manier nergens meer iets tegen kunnen houden. Jan Visser (GL-PS) zag dat bezwaar ook, maar wilde voor deze ene keer een uitzondering ma ken. Hij sloot zich daarom uiteindelijk als enige niet aan bij het compromis voorstel van Krijger, waarvoor ook de wethouder gewonnen was. Na afloop toonde de familie Van Vul pen zich overigens nogal verontwaar digd over de eerste reactie van het Col lege. "We hebben echt nooit gehoord dat we hier niet mochten wonen, en ons is ook nooit een ander huis aangebo den. De brieven waarin dat gebeurd zou zijn bestaan ook niet. In 1982 woon den we er trouwens nog niet eens. Toen zat ik nog op school. Het is allemaal gewoon niet waar," aldus mevrouw Willy van Vulpen. VOOR OPTIMAAL FIETSPLEZIERI! Ook haal- en brengservice Laanstraat 36 Soest - tel. 13429 In de sfeervolle entourage van het Baarnse kasteel De Hooghe Vuursche vierde drukkerij Smit - uitgeefster van de Soester Courant - afgelopen vrijdag het 75-jarig jubi leum. Dat gebeurde met een zeer druk bezochte receptie, waar hon derden relaties van het vanouds Soester bedrijf de gelukwensen kwa men aanbieden. In een korte toespraak stond direkteur Paul Smit - inmiddels de derde gene ratie van het drukkersgeslacht - stil bij de historie van het bedrijf, dat in Soest altijd een belangrijke plaats heeft inge nomen. Hij schetste ook de toekomst van de drukkerij, die zich steeds verder ontwikkelt naar een modern grafisch bedrijf met geavanceerde technieken. Het drukkersvak moet inspelen op de ingrijpende veranderingen in de infor- VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI m u///ie/ S&uH&n* 2 Eet gezond, eet een (vlaai met) appel. Deze week frisse appelschijfjes, J> een vleugje kaneel op en rum in de "Open appelvlaai". g|j Deze week voor de gezonde prijs van (normaal 15,95) 13,50 5 j Neerlands lekkerste vlaaienwinkel vindt u aan de Van Weedestraat 46 II, Soest, telefoon 02155-21059 VLAAI VLAAI VLAAI k VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Op 16 maart j.1. sprak de algemene ledenvergadering van het IVN- Eemland zich unaniem uit tegen het aanleggen van een golfbaan in het bosgebied ten zuiden van de Lange en Korte Duinen tot aan de spoor baan Amersfoort-Utrecht, over zo wat de hele lengte van het gemeen telijk gebied, de zogenoemde locatie 'Monnikenbosch'. Alleen met grote hoeveelheden kunst mest en bestrijdingsmiddelen is de voedselarme bosbodem in een golfbaan te veranderen. Het IVN acht de hier door optredende verslechtering van de grondwaterkwaliteit en vernietiging van de bodemstructuur onaanvaard baar. Het IVN is van mening dat de trend in de omgeving, om natuurgebie den te veranderen in golfbanen, gestopt moet worden en vindt dat de huidige natuurlijke en recreatieve waarde van het Monnikenbosch behouden moeten blijven. Het IVN acht het opstellen van een milieu-effectrapportage in deze si tuatie dan ook overbodig en een ver spilling van de geraamde 150.000 gul den. Het IVN start een eigen onderzoek naar de natuurwaarde van het gebied, dat behoort tot de in het Natuurbeleidsplan vastgestelde ecologische hoofd structuur van Nederland. Het Mon nikenbosch is voor bewoners van Soest-Zuid en de kampeerders aan de Birkt op dit moment nog het dichtstbij zijnde openbaar toegankelijke wandel bos. Paul Smit (zeer links) aan het woord tijdens de drukbezochte ontvangst in het kasteel. Foto: Goos van der Wilt matie - overdracht, aldus Smit, maar ondanks alle automatisering en digi talisering zal de moderne samenleving het nog niet zonder "bedrukt papier" kunnen stellen. Hoogtepunt van de feestelijke ont vangst was de trekking van een bijzon dere lotterij, waarmee de talrijke geno digden kans maakten op een gouden, zilveren of bronzen sieraad. Bij de trek king was een actieve rol weggelegd voor de kinderen Smit: de vierde gene ratie. Het bedrijf maakt zich intussen op voor de viering van het 75-jarig jubi leum van de Soester Courant, dat vol gend jaar zal plaatsvinden. Op dinsdag 11 april wordt 's avonds om half acht in het gemeentehuis een inspraakavond gehouden over de zogenaamde 'Kerntaken discussie'. In de afgelopen maanden heeft het College van Burgemees ter en Wethouders zich in het licht van de 'Kerntakendiscussie* gebo gen over het taken- en voor zieningenpakket van de gemeente. Het voorlopige standpunt in de vorm van een concept-voorstel, is voor ie dereen verkrijgbaar in het Informatiecentrum (hal gemeente huis) en bij de Dependance Pu- bliekszaken Dorpshuis Soesterberg. Tot en met donderdag 13 april kan men schriftelijk reageren bij het College van B. en W. RESTAURANTS PARTY- EN •VERGADERCENTRUM WEGENS GROOT SUCCES ZONDAGMIDDAG Bourgondisch Middag Buffet Onbeperkt genieten Zondagmiddag: 26 maart, (aanvang 17.00 uur) 30 april, 28 mei, 25 juni. Met sfeervolle live achtergrondmuziek Aanvang: 15.00 uur Prijs p.p. ƒ29,50 Bel en reserveer, dan zit u zeker Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739 L. Dijkman heeft vrijdagmiddag af scheid genomen van district Eemland-Noord. De politieman uit Baarn ging na 37 dienstjaren met functioneel leeftijdsontslag. De 59-jarige Dijkman geniet grote be kendheid in Baarn, waar hij tot de re organisatie van het politiekorps hoofd van de justitiële dienst was. Jarenlang was hij tevens betrokken bij de organi satie van het défilé op paleis Soestdijk. De laatste jaren was hij persvoorlichter en vertelde hij de media over inbraken, diefstallen, overvallen en andere zaken. Inspecteur Dijkman met vrouw en kleinkind. Foto: Goos van der Wilt In die functie was hij meestal te vin den op het politiebureau aan de Dal- weg in Soest. De afscheidsreceptie vond in Baarn plaats. Bij Levelframe aan de Soes terbergsestraat 10 wordt van 15 april tot 20 mei een verkoop-exposi tie gehouden van kunstwerken van de Poolse kunstenaar Jozef Drong uit Kozle. De opbrengst is bestemd voor het kinderhuis Dom Pomocy. Het initiatief voor de tentoonstelling is genomen door Regina Bos uit Soest, die het kinderhuis in Kozle min of meer heeft "geadopteerd". Ze heeft onthef fing van de winkelsluitingswet aange vraagd bij het College van B. en W. De expositie mag op zondag en maandag - ook met Pasen - voor het publiek ge opend zijn. Tweede Paasdag en Konin ginnedag zijn overigens door het ge meentebestuur al toegestaan als verkoopdagen voor alle winkels in Soest. Uit het Collegebesluit blijkt dat de ex positie wordt toegestaan van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag echter pas vanaf 12.00 uur. Wethouder Ries van Logtenstein (CDA) is tegen de onthef fing. -

Soester Courant | 1995 | | pagina 3