GF-tips Bruine bak levert een goed produkt Uitbreiding rioolwaterzuivering aan Maatweg Commissie ouderenbeleid schoonmaakt WOENSDAG 22 MAART 1995 Mogelijk kast met plattegrond aan de Montgomeryweg OP 'T HOOGT Ontwerp van de maand februari: PAGINA 4 Verkeersdrempels in Apollo blijven voorlopig liggen Gratis compost in de aanbieding Bestemmingsplan Boerenstreek Neem een GFT- sticker mee Aanleg fietspad in Soesterberg WAARDEBON Comp Gft-afval Zelf te composteren Wethouder Ries van Logtenstein van o.a. Milieu en Reiniging: Gemeente niet verhard Route ttrnavals- optochsnel 1 Vertegenwoordigers in de Commissie Geluidshinder t Een inwoner van Soesterberg heeft net gemeentebestuur verzocht een plattegrondkast te plaatsen op de Montgomeryweg waar hij een zaak heeft. Het ontbreken van een plat tegrond op die plek heeft voor de Soesterberger tot gevolg dat hij steeds zijn werk moet onderbreken voor mensen die in zijn zaak de weg komen vragen. Volgens wethouder R. van Logtenstein komen er binnenkort nieuwe plattegrondkasten. Daarbij gaat de aandacht ook uit naar de beste plaatsen hiervoor. Waar schijnlijk komen niet alleen vier kasten die nu op de invalswegen staan (Amersfoortsestraat, Van Wee(den Poelmanweg, Kichelleweg en Amersfoortseweg) weer op dezelfde plaats te staan. In de bespreking daarover zal ook de mogelijkheid tot plaatsing van een plattegrondkast aan de Montgomeryweg worden bekeken. Kunnen de bestaande zwart-gele verkeersdrempels in Apollo in Soesterberg vervangen worden door brede drempels zoals bij Mercury? Dit vragen bewoners van Apollo. De bestaande drempels zijn erg belastend/schadelijk voor de auto's van de bewoners, schrijven Burgemeester en wethouders herin- neren eraan dat de zwart-gele verkeersdrempels in Apollo des tijds met toestemming van de ge meente zijn aangeschaft en aange legd door het Amerikaanse leger ten behoeve van de verkeers-veilig- heid voor Amerikaanse gemeen schap die toen in Apollo woonde. Vlak voordat de Amerikanen ver trokken, hebben zij de drempels nog vernieuwd. Naar aanleiding van hun vertrek hebben de Ameri kanen de gemeente toestemming gevraagd de drempels te laten lig gen (dus over te dragen aan de ge meente) omdat weghalen opnieuw veel geld zou kosten. Om nu deze drempels te vervangen door drem pels/plateaus zoals in Mercury, zou kapitaalvernietiging zijn, aldus'bur- gemeesteren wethouders. Pas wan neer de drempels aan vervanging toe zijn, zal over een alternatief nagedacht kunnen worden. Over het effect van de drempels zeggen b. en w.: ze zijn niet belastend en schadelijk voor auto's indien ze langzaam gepasseerd worden. Dat is nu juist de bedoeling van de drempels! De welstandscommissie heeft de uitbreiding van de rioolwater zuivering Soest-Baarn aan de Maatweg in Soest uitgekozen als het ontwerp van de maand fe bruari. Het uitbreidingsplan is ont- RIOOLWATERZUIVERING SOEST-BAARN provincie Utrecht g&ir p aasasa^-» worpen door het Amersfoortse architectenbureau N. van der Stelt. De commissie heeft waardering voor en complimenteert de archi tect met de aandacht die hij heeft besteed aan de architectuur van deze industriële bebouwing. Te meer omdat de bouwwerken onder deel zijn van een complex dat niet direct zichtbaar en ook niet voor het publiek toegankelijk is. De welstandscommissie spreekt in haar beoordeling over: respect voor de functie van het complex en zijn omgeving, waardoor het totaal een meerwaarde krijgt. gebruik een klein bakje in de ten* kan daarin al een beetje uitlekken en indrogen; laat de bak niet in de zon staa^k een p'®We de schaduw; leg onder in de bak een kraf gebruik een papieren zak; wissel zo mogelijk het keukenafval regel'g af met een laa&ie droo8 ^afval; verpak bederfelijke waar (vj1 vleesresten) in een stukje krant; doe ze tydens warme periodeu^e container, die het eerst wordt geleegd; houdt de bak schoon (spoe^/of wassen met groene zeep); voorkom 's winter vastvriedoor de container indien mogelijk in een schuur of bijkeuken te zette» zorg dat er nooit plastic ojs bij het gft komt. In de maand april vindt de ter-visie- legging van het bestemmingsplan Boerenstreek plaats. Dit plan regelt de bestemmingen in het gebied dat globaal begrensd wordt door de Koningsweg, de Dorresteinweg, het Veenpad en de wijk Overhees.' Het bestemmingsplan voorziet in de bouw van 600 tot 700 woningen. De bouw ervan start na de zomer van dit jaar en duurt ongeveer tot het jaar 2004. IN april zal er een publikatie uitkomen van de Woningstichting Soest, de ontwik kelaar van de eerste 248 woningen, over de inschrijving en de verkoop In de loop van de maand april ver schijnt er een officiële publikatie van de ter-inzagelegging van het bestemmingsplan. Pas vanaf dat moment kan men het ontwerp-be- stemmingsplan inzien en eventueel bezwaar maken. Op de afhaaladressen zijn ook gratis GFT-stickers beschik baar. Ze zijn bedoeld om op uw keukenemmertje te plakken. Handig wanneer u twijfelt of iets al of niet in de bruine bak mag Alweer vijfjaar Apart houden van groente-, fruit- en tuinafval (kortweg GFT) is in Soest de gewoonste zaak van de wereld. Al bijna vyf jaar lang. In juni 1989 stelde de gemeente hier voor de speciale bruine containers beschikbaar. Ook vonden de speciale bruine keukenemmers hun weg naar de huishoudens. Enkele honderden huishoudens schaften - voor de ge subsidieerde prijs van f. 69,75 - een VAM-vat aan om zelf te gaan composteren. In de maand december kijken ve len al weer uit naar de nieuwe gemeentelijke huisvuilkalender. In de eerste plaats om te controleren of de bruine dan wel de groene contai ner buiten moet worden gezet. Wettelijke plicht Kortom, nu - vijf jaar later - elke gemeente wettelijk verplicht is om het GFT-afval gescheiden in te za melen, is dat voor Soest niets nieuws. Dat wil echter niet zeggen dat het GFT scheiden alleen maar een jubelververhaal zou zijn. Lastige kantjes Toegegeven: er zitten ook een paar lastige kantjes aan. In de zomer kan gft gauw gaan stin ken. Of erger nog: op warme dagen kunnen wel eens van de maden in de bruine bak. 's Winters vriest vochtig organisch materiaal nogal eens vast in de bak voorkomen. Al met al zijn dat verschijnselen, waar door het animo van sommige men sen afneemt. Dat is jammer en on nodig. De genoemde problemen zijn namelijk vrij eenvoudig op te lossen. Lees daarvoor de tips elders op deze pagina. Compost Het winstpunt van apart houden van gft-afval is niet alleen de bespa ring van verbrandingskosten voor de gemeente. Van het GFT-afval wordt een nuttig product gemaakt: gft-compost. Jaarlijks wordt in Ne derland 1,6 miljoen ton gft ingeza meld. Daarvan wordt 640.000 ton compost gemaakt. Ongeveer 20% van het GFT-compost komt via tuin centra, etc. bij particulieren terecht. Gratis kennismakingaanbieding Sommige inwoners kennen het GFT-compost reeds op grond van gebruik in eigen tuin. Veel mensen hebben er echter geen idee van wat compost is. Laat staan dat ze besef fen dat het product onder meei wordt gemaakt van hun gft-afval. Om daar verandering in te brengen voert de gemeente Soest de ko mende weken een actie. Tegen inlevering van de waardebon op deze pagina kan per huishouden op een zestal adressen één gratis 30 liter-zak GFT-compost worden afgehaald. Een leuke voorjaars- aanbieding Ook als u een flat be woont, kunt u plezier hebben van dit aanbod. GFT-compost is ook prima voeding om te mengen met I Verzet begint niet npzote woorden maar met kleine dd zoals de storm metfht geritsel in de tuin of de kat die de kof in z'n kop krijgt zoals brede rivierJ met een kleine bron verscholen in het l*d zoals een vuurzehet dezelfde lucifer die de sigaret aafekt zoals liefde met I blik aan aanraking ijdan je opvalt in een stem jezelf een vraagallen daarmee begint verzet en dan die vracban een ander stellen remco Campert, Iemand stelt de vraag De provincie Utrecht gaat dit najaar een fietspad aanleggen aan de oost kant van de N 413, de Richelleweg in Soesterberg. Het fietspad komt tussen het Zeisterspoor en de carpoolplaats bij de aansluiting op de A 28. GOED VOOR 30 LITER GFT-COMPOST vergelijkbare winkelwaarde circa zes gulden) Deze aanbieding geldt zo lang de voorraad strekt (1 zak per huishouden in Soest en Soesterberg) Alleen originele waardebonnen worden geaccepteerd Afhaaladressen: Soest: Vaarderhoogt, Dorresteinweg 72; Soester tuincenthim. Wieksloterweg WZ 37; Bloemisterij Van Oest, Eigendomweg 80; Bloemisterij Scholten, Middelwijkstraat 28: Wei koop, Torenstraat 16; Soesterberg; Karweihuis, Rademakerstraat 5. Groenteschillen- en resten Fruitresten en schillen Aardappelen Etensresten Eierschalen Pinda's en noten (doppen) Ja (behalve citroen-en sinaasappel schillen in verband met aanwe zigheid van schimmelwerende bestrijdingsmiddelen) Beperkt (in verband met aanwe zigheid van kiemremmende bestrijdingsmiddelen) Nee (in verband met stank en ongedierte) Ja Ja Koffiefilter, prut, theebladeren en theezakjes Ja Snijbloemen, kamerplanten, gras, stro en bladeren Ja Klein snoeiafval en planten Ja Ik ben van mening dat goede milieuvoorlichting meer iri- houdt dan een folder of een persbericht verspreiden. Bi' deze GFT-opfrisactie biedt di gemeente u de kans kennis maken met het eindprodu GFT-compost. Prima spul de grond in uw tuin te verb- ren. Ieder Soester huishoAen kan tot medio april een /atis zakje VAM-compost afialen bij een van de zes vefrielde tuincentra. I Wie het afhaalt en geb/ukt, zal nog beter begrijpen wflrom we GFT in Soest al vijfjaar lang apart inzamelen. Jen mooi staaltje van recyclijé, wanneer u bedenkt dat deze VAM-com post mede wordtéemaak.' van het GFT uit onze doester bruine bakken. Uw eifèn appelschil len en snoeisel zitten er bij wijze van spreken in Een bewoner van de A/>°nie van Leeuwenhoeklaan in/esterberg heeft gevraagd of d/randgang achter zijn huis bete/d kan wor den. Burgemeester /wethouders laten weten dat het ferharde pad geen gemeente-ei/dom is. Het verharden ervan is/s een zaak van de betreffende ci/Klrcn Als alle betrokkenen het/ns zijn over de uit te voeren weMamheden, dan kunnen deze we^gen kostprijs via de gemeente v/den uitgevoerd. Een beWner van de Beetzlaan heeft lat/weten ingenomen te zijn met de /rieuze reactie van burge meester" wethouders op de vraag om di,ct na de carnavalsoptocht met schoonmaken van de stra ten /beginnen. B. en w. zegden herpoe dat dit op de eerstvolgende we<dag na de optocht zou gebeu- Nu mevrouw Mees uit Soesterberg naar Soest is verhuisd, heeft Soesterberg geen vertegenwoordi ger meer in de Commissie Geluids hinder Vliegbasis Soesterberg. Een bewoner van Bloémheuvel in t Soesterberg vraagt wie uit Soester- berg haar plaatsvervanger wordt. I Burgemeester en wethouders noe men voor alle duidelijkheid de be noemde leden en hun plaatsvervan gers: wethouder R.A. van Logtenstein (plaatsvervanger bur gemeester J. de Widt); drs. A.G. Tenhaeff, GGD-arts (plaatsvervan ger mevrouw drs. Bang ma. arts), en mevrouw A. Mees namens de ver eniging Soesterbergs Belang (plaatsvervanger mevrouw Nijs van Daal namens de Stichting Vrienden van het Vliegdorp). Voorwaarde is dat naast een verte genwoordiger van burgemeester en wethouders minstens één van de af gevaardigde leden kan worden be schouwd als mede-vertegenwoor diger van de omwonenden v^n de vliegbasis. Als omwonenden wor den beschouwd degenen die wonen binnen vastgestelde geluids- grenzen. Mevrouw Mees is als voorzitter van de Vereniging Soesterbergs Belang lid van de commissie. Vanuit die positie kan zij de omwonenden en de Vereni ging Soesterbergs Belang vertegen woordigen, aldus burgemeester en wethouders. Ik hoor de vog&s zingen, De lucht is ijl m klaar; Nu bloeien d( seringen En de kastarjelaar In 't vijfde oorlogsjaar. Ik zie hut takken beven Lentelijl ongewis. Mij kaï 't geen vreugd meer geven Hunpraal is mijn gemis, Ondat het oorlog is. B loop onder de bomen Langs 't water, op de wal. Het voorjaar is gekomen Dat eeuwig keren zal Met groen en vogelschal. O bomen op de wallen, O spiegling in de gracht - Laat mij tot stof vervallen En duister, in uw pracht: Ik heb te lang gewacht. Victor van Vrieslandt, Oorlogs-mei In oktober 1994 werden de leden van de commissie ouderenbeleid door de gemeenteraad benoemd of herbenoemd voor de komende vier jaren. De commissie telt negen leden; zes leden op voor dracht van de ouderenbonden en drie onafhankelijke leden, waar onder de voorzitter: - de heer L. Hoes, voorzitter; - de heer C. J. P. Maurits, onaf hankelijk lid; - mevrouw A. J. M.' Wils- Neelisen, onafhankelijk lid; - de heren J. J. H. A. Hoppen brouwers en C. J. M. van Rijt hoven, op voordracht van de ANBO; - mevrouw M. C. P. Walter-van der Togt en de heer J. R. van Poppelen, op voordracht van de KBO; - mevrouw L. E. Westdijk- Renkema en de heer C. Verheus, op voordracht van de PCOB. De commissie vergadert maan delijks in het gemeentehuis. In principe is dat op de eerste woensdag van elke maand, vanaf 9.30 uur. Vergaderingen worden bekend gemaakt o.a. via de kabelkrant. De vergaderingen zijn openbaar en iedereen is wel kom. Iedere burger kan gebruik maken van het spreekrecht, als het maar betrekking heeft op ouderen in zijn algemeenheid. Individuele problemen behan delt de commissie niet. Wat doet de commissie nu eigen lijk? Zij adviseert zowel de gemeen teraad als het college van burge meester en wethouders in zaken die betrekking hebben op de be langen, de positie en het welzijn van de ouderen in het algemeen en de Soester ouderen in het bij zonder. Hierbij gaat het om ge meentelijk beleid. Om een indruk te geven waar de commissie zoal adviezen over geeft, volgt onderstaand een kort overzicht van de in 1994 uitge brachte adviezen: - onderzoek en voorlichtings campagne 'ouderen, medicijnen en alcohol'; - fïetsplan gemeente Soest; - verordening/verstrekkingen Wet Voorzieningen Gehandicap ten; - ontwerp-volkshuisvestings- rapportage 1994; - evaluatie 1994 van de gemeen telijke nota ouderenbeleid; - WEL/ZORG, werkplan 1995- 1998 en jaarprogramma 1995; - ambtelijke ondersteuning com missie ouderenbeleid; - bouwplannen winkelcentrum Soest-Zuid; - woningaanbiedingen door ge meente; - warme maaltijdenvoorziening Stichting Welzijn Ouderen Soest. De commissie heeft ter onder steuning een ambtelijke secreta ris en is bereikbaar via de afde ling Sport, onderwijs en welzijn (SOW), Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest, tel. 02155-93651.

Soester Courant | 1995 | | pagina 40