Clubs kunnen niet twee velden missen Tiental Soest voorkomt dijkdoorbraak S.O. SOEST F.C. Hilversum Henk van Asch nieuwe trainer van SEC DVS/Lazy Louis in halve finale beker Van Logtenstein verrast voorzitter hockeyclub Sportraad wil discussies het liefst combineren "zulHe de titel of mille de 3e periode WOENSDAG 29 MAART 1995 S.O. Soest, SEC en MHC Soest voelen zich voor voldongen feit geplaatst SOESTER COURANT PAGINA 15 "Niet zeker dat sportpark verdwijnt" Stroband: "Niet los van elkaar zien" Kansrijke tweede klasser dwingt respect af met 'Phyrrus-overwinning' VOETBAL zondag Zondag a.s. 2 april Aanvang 14.00 uur Sanitair Clubleiding verbreekt onlangs verlengde contract met Ruud Maas VOETBAL zondag Firtina '93 in strafschoppenSerie verslagen door Abma ATLETIEK Pech Eva Janssen tijdens WK cross in Engelse Durham ZAALVOETBAL MOUNTAIN-BIKE Fred van Zetten op twaalfde plaats in eerste topwedstrijd De voetbalverenigingen S.O. Soest, SEC en de Mixed Hockey Club Soest zijn het niet eens met het col lege dat bij deze verenigingen twee grasvelden uit de bespeling en het onderhoud wil nemen. Bij alle be sturen bestaat evenwel de indruk dat ze, ondanks de inspraak, voor een voldongen feit worden ge plaatst. Vóór 1 april moeten ze met alternatieven komen, maar geen van de drie clubs acht zich daartoe in staat. Ook niet na het overleg met sportwethouder Ries van Logtenstein van afgelopen woens dag. Voorzitter Paul Smit van Soest: Omdat we geen volledige reken- formules en overzichten van de ge meente krijgen. Die zijn niet aanwe zig. Het probleem is dat we nooit be trouwbare rekenmodellen van de ge meente krijgen. We hebben alleen wat A-viertjes met onderhoudskosten ge kregen, daar komen we niet verder mee. Bovendien zou het erg flauw zijn als de ene club, om zichzelf te redden, het mes in een andere club gaat zetten. Zo werkt het natuurlijk niet." En W. Welleman van SEC: "Alternatieven hebben wij niet zo gauw voor de hand, geen enkele club denk ik." En als de clubs geen andere ideeën aan dragen, zal het college haar voorlopige standpunt omzetten in een voorstel aan de gemeenteraad die op zijn beurt naar alle waarschijnlijkheid zijn goedkeu ring aan dat voorstel zal geven. Het plan om in totaal zes velden af te stoten komt voort uit het besluit van de gemeenteraad, dat op de sport- begroting vanaf 1996 jaarlijks 128.400 gulden per jaar moet worden bezuinigd. Het college wil daar overigens aan het einde van deze eeuw jaarlijks 200.000 gulden van maken. Door zes velden te schrappen meent het college 52.000 gulden uit te sparen. Onrechtvaardig Hoewel Soest, SEC en MHC Soest beseffen dat óók de sport moet inleve- ren, vinden ze het onrechtvaardig dat de gemeente alleen hun fors aanpakt. Voorzitter C.J.J. Dorrestein van MHC Soest: "Als je werkelijk over bezuini gingen praat, moetje alle sporten erbij betrekken. Het is fantastisch dat we inspraak hebben, maar ik heb de indruk dat we in de afgelopen drie jaar al zes keer hetzelfde hebben verteld wat we nodig hebben. Het wordt tijd dat ze de inspraak nu ombuigen en luisteren naar de clubs. Het enige wat wij al die tijd hebben kunnen doen, is afwachten." Smit: "En doordat ze het passepartout- tarief verhogen, worden wij dubbel gepakt." Ledenverlies Met name MHC Soest en SEC vrezen voor ledenverlies als ze twee velden moeten inleveren. Ze kunnen hooguit één veld missen. Dorrestein: ""We heb ben nu al een exact gevuld programma. We kunnen alle wedstrijden op de twee kunstgrasvelden kwijt, doordat we het inspelen en uitlopen op het grasveld doen. Zou je dat ook op het kunst grasveld moeten doen, dan kunnen we geen vol programma meer afwerken. Dat betekent dat we geen actieve ledenwerving meer kunnen doen. Ster ker nog, dan wordt het al een probleem als je er tien leden bij zou krijgen, om- datje die niet kunt laten spelen. En dan verwacht de hockeybond dat het leden aantal na het WK in Nederland met tien procent zal stijgen. Zeg nou eens dat het de helft daarvan is. Dat betekent voor ons 25 nieuwe leden die we niet kunnen laten spelen." Dorrestein vreest bovendien dat Soesters kiezen voor Amersfoort of Baarn als MHC Soest niet meer over een volwaardige accommodatie be schikt. "Daar moetje niet te licht over denken. Dat gebeurt nu al, maar zo lang wij een perfecte accommodatie hebben, is er niet zoveel aan de hand." Welleman noemt het acceptabel als SEC één veld moet inleveren. "Maar bij twee velden kun je meteen een ledenstop invoeren en kun je veel acti viteiten niet meer organiseren, omdat je ruimte te weinig hebt." Sporthallen Ook de doelmatigheid van de sport hallen en -zalen moet worden onder zocht, meent Smit. Bij Soest is de rek er ook uit als de club terug moet van zes naar vier velden. Soest heeft nu al negen jeugdteams meer dan het aantal teams dat de gemeente in haar bereke ningen van oktober vorig jaar heeft meegenomen. Smit: "Het zou nu nog net kunnen, maar dan moet je mensen in dienst nemen die na elke wedstrijd met de kleinere doelen gaan sjouwen. We zouden sowieso kleedkamers te kort komen, omdat alle velden doorlo pend moeten worden bespeeld. Orga nisatorisch komen we in de proble men." De mond van voorzitter C.J.J. Dorrestein van MHC Soest viel open van verbazing toen sport wethouder Ries van Logtenstein vorige week tijdens het overleg met een aantal sportclubs ineens meedeelde dat het niet zeker is dat het sportpark Koningsweg verdwijnt. Volgens de wethouder moet eerst worden afgewacht of er voor het be treffende terrein belangstelling be staat vanuit het bedrijfsleven. Op dit moment heeft het park, waar be halve MHC Soest ook honk- en soft- balvereniging De Knickerbockers en jeu de boulesvereniging De Gemshoorn zijn gehuisvest, een sportbestemming. Dorrestein: "De gemeente heeft al onderzoeken verricht om te kijken of het sportpark kan worden ver plaatst. Daarom dacht ik dat we het toch steeds over hetzelfde hadden. Ik ben bijzonder verbaasd en weet niet hoe ik deze opmerking moet inschatten." Al jaren geleden kwam verplaatsting van het sportpark ter sprake. Omdat er op dat moment teveel kapitaal vernietiging zou worden gepleegd (circa zes miljoen gulden) werd het plan in de la geschoven. Het plan wordt echter weer actueel, omdat de toplagen van de twee kunst- grasvelden in 1998 moeten worden vervangen. Daarvoor is een inves tering van'ongeveer 800.000 gulden nodig. Daarom zou 1998 het aange wezen jaar zijn om het sportpark te verplaatsen. Dat heeft Van Logtenstein ook al eens geopperd en het zou tevens passen in. de clustering van sportaccommodaties, waarvan de raadsfracties hun mond vol hebben. Door de clustering van accommo daties willen de fracties nog meer geld bezuinigen, iets wat nodig is, omdat de gemeente de komende ja ren steeds minder geld van het rijk krijgt. Daarom start binnenkort de openbare kerntakendiscussie. S.O. Soest, SEC en MHC Soest vin den het vreemd dat de gemeente de clustering loskoppelt van de discus sie over het uit bespeling en onder houd nemen van zes grasvelden. Volgens de clubs kunnen die twee zaken niet los van elkaar worden gezien. De discussies over de doel matigheid-taakstelling binnen de sport en de toekomstige be zuinigingen in het kader van de kerntakendiscussie kunnen niet los van elkaar worden gezien. Dat zegt bestuurslid Dick Stro band van de Vereniging Sport raad Soest (VSS). "Je kunt nu wel velden wegnemen, maar als je die over drie jaar weer nodig zou hebben, is het duurder als je ze opnieuw moet aanleggen. Het is in dat geval goedkoper om ze zo lang te blijven onderhouden." Wat betreft het bestuur van de VSS zou het dus beter zijn om de discussie over het schrappen van zes sportvel den te combineren met de discussie over clustering van sport accommodaties. "Je moet bij besluitvorming zorgen dat die niet blokkerend werkt op de verdere besluitvorming," aldus Stro band. Hij verwacht dat ook de raads fracties de twee discussies aan el kaar willen koppelen. Het VSS-bestuurslid meent dat daar ook de'tijd voor is. "Ik heb begre pen dat het college en de partijen een snelle besluitvorming willen over de kerntakendiscussie (dus ook over de clustering-red.). Daarnaast heeft het college de clubs laten weten dat de velden pas op z'n vroegst eind vol gend seizoen uit het onderhoud wor den genomen. Dan moeten we beide zaken maar in één discussie voeren." Hoe het advies van de Sportraad over de taakstelling aan het college zal luiden, wil Stroband nog niet kwijt. Hij zegt dat het bestuur van de Sportraad in elk geval de schrif telijke reacties van de clubs afwacht. Die moeten voor 1 april worden in geleverd. Het advies van de Sport raad volgt twee weken later. Stroband beaamt dat de gemeente verder zou moeten kijken om de taakstelling te realiseren dan alleen maar naar Soest, SEC en MHC Soest. "Dat moet sowieso, omdat er een bredere taakstelling komt." De Sportraad vindt dat de verhoging van het passepartout-tarief met vijf gulden niet past in het doel- matigheidsbeleid. "Kennelijk is het college er niet in geslaagd de door de raad opgelegde taakstelling rond te krijgen." Psychologen, deskundigen van Clingendael en wetenschappers zijn de laatste maanden voor de televisiecamera's gesleept om te verklaren waarom een voetbalploeg van tien mensen in het voordeel is ten opzichte van een elftal. Ook Soest lapte zondagmiddag alle logica aan zijn laars. Maurice d'Aquino werd vlak voor rust (1-1) met een tweede gele kaart weggestuurd, maar de blauw-witten behielden droge voeten en wonnen het duel met concurrent Vriendenschaar met 1-2. I Door de verbanning van d'Aquino I dreigden de dijken te breken en de helft I van Soest onder te lopen, maar Soest I hield het hoofd ferm boven water in het 1 duel dat eerder was afgelast in verband I met de verplichte evacuatie van de I Culemborgers. I Dick Schinkel, trainer van Soest, kwam I met de verklaring. "Je ziet dat de ploeg met een mannetje minder wat extra's kan brengen, terwijl Vriendenschaar denkt het op negentig procent te kun nen redden." Vriendenschaar kwam bedrogen uit tegen het na rust voorbeel dig spelende Soest. Afspraken Schinkel had in de rust wel wat afspra ken gemaakt met zijn spelers. Dat was ook nodig na de vier gele kaarten die ze in de eerste 45 minuten hadden ver zameld. Ferenc Kleinegris kreeg er één, Maurice d'Aquino: twee keer geel. Peter van den Berg: rustpunt. omdat hij mopperde bij een uitbal; d'Aquino, omdat hij de bal wegtrapte nadat hij vanwege buitenspel was teruggefloten. Toen hij later opnieuw zijn mond open deed toen Vrienden schaar mocht inwerpen, trok scheids rechter IJzendoorn weer geel. Schinkel: "Ik heb geen rotovertreding gezien en toch weet die man ons bijna uit de wedstrijd te spelen." Wat overi gens niet wegneemt dat de trainer de acties van d'Aquino en Kleinegris 'dom' vond. Voor de overtreding die Peter van den Berg maakte, die hem op een boeking kwam te staan, had Schinkel wel begrip. "Een nuttige kaart in de dienst van de ploeg, omdat ze anders een drie-tegen-twee situatie hadden kunnen uitspelen." Martij n Stalenhoef ontsnapte weer eens aan een prent toen hij in de 35ste mi nuut Dennis Begaard over de knie legde. IJzendoorn volstond met het ge ven van een strafschop, waaruit Martin Mulder via de binnenkant van de paal 1-1 maakte. Soest was in de vierde minuut op voor sprong gekomen, toen Van den Berg de bal blokkeerde op een moment dat Vriendenschaar uitverdedigde. De van een voetblessure herstelde spits stoof op doelman Jeroen Kraay af en legde de bal breed voor d'Aquino die zijn zevende treffer maakte. De beste kansen waren voor Soest (Van den Berg en d'Aquino), maar Vrienden schaar hacl het betere veldspel laten zien. Juist daarom was de vrees voor een rampzalige tweede helft niet on gegrond. Steunpilaren De boodschap die Schinkel zijn spe lers in de rust had meegegeven, was echter begrepen. Van den Berg fun geerde als rust- en aanspeelpunt in de voorste lijn, gaf zijn defensie lucht en liet bovendien de voetballiefhebber genieten. In de rug werd hij gedekt door Raymond Brandes en de vleugelspelers moesten, indien mogelijk, lange sprints trekken. Vooral Paul Hilhorst kweet zich uitstekend van die taak. De laat ste weken enigszins onzichtbare links half ontpopte zich als één van de steun pilaren van de ploeg, waarin Michel Everts op rechts knap werk verrichtte. Het leverde hem na afloop een com pliment van Schinkel op. Vriendenschaar kon geen manier be denken om de numerieke meerderheid uit te buiten. De ploeg breide, maar moest steeds weer veel steken uitha len. Eén keer hield Soest de adem in. Dat was in de 52ste minuut toen Jan Bruins de indruk wekte dat hij door Gerard van de Bedem werd gevloerd. IJzendoorn wuifde met zijn handen. Soest zette er soms wervelende com binaties tegenover dat iets weghad van 'gallery-play'Met zijn voeten had Van den Berg daar een handje in. Zoals in de zestigste minuut. Hilhorst sprintte op links, gaf de bal voor en Van den Berg stelde met een subtiele voet beweging Kraay op de proef. Die retourneerde de bal met zijn vuisten, waarna Van den Berg de bal aannam, even wachtte en vervolgens zuiver mikte: 1-2. Soest kwam daarna niet meer in de problemen. Ook niet in de bijna zeven minuten die IJzendoorn (te recht) bijtrok. IJzendoorn joeg vlak voor tijd vriend en vijand tegen zich in het harnas toen hij verzorging voor de geblesseerde Brandes weigerde. Zelfs toen Vriendenschaar de bal buiten de lijnen tikte, eiste hij dat het spel zou worden hervat. Na drie minuten mocht Brandes van het veld worden gedragen, toen Schinkel Peter Hilhorst in de ploeg bracht. Schorsingen De zege van Soest dwong veel meer respect af dan het optreden van IJzendoorn. Maar het was wel een 'Phyrrus-overwinning' voor de door schorsingen geteisterde ploeg. Terwijl René van den Deijssel nog vijf duels moet afwachten, krijgt d'Aquino mi nimaal twee wedstrijden aan zijn broek. Ook Van den Berg en Kleinegris zul len één wedstrijd aan de kant moeten staan. "Dat zijn de problemen die je tijdens een competitie tegenkomt. Maar tegen Hilversum krijgen we het sowieso moeilijk, ook als die jongens er wel bij zouden zijn," reageerde Schinkel. Hij verwacht niet dat geblesseerde Michel Vlaswinkel één van de open ge vallen plaatsen kan opvullen, maar heeft wel zijn hoop gevestigd op Jeroen van Veenendaal die met een enkel blessure tobt(e). Verder zullen vermoe delijk Bart Aarts en Paul Dreef in de basis-elf worden opgenomen. De be langen van Soest zijn groot. De forma tie staat nu derde op de ranglijst achter Hilversum en ZPC. Die ploegen zijn al periodekampioen, zodat Soest wel licht aan de na-competitie mag deel nemen. Daarvoor moet Soest wel derde blijven. Soest kan zich echter ook rechtstreeks een ticket voor de na-com petitie verschaffen door de derde pe riode te winnen. Daarin staat Soest met zes-uit-drie en een doelsaldo van 9-1 bovenaan. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155)-1 3014 Henk van Asch wordt de nieuwe trainer van SEC-zondag. Het be stuur van de voetbalvereniging heeft de huidige trainer Ruud Maas gisteravond meegedeeld dat het contract met hem wordt ver broken. Enkele maanden geleden verlengde SEC de verbintenis van Maas nog tot mei 1996. Ook de spelersgroep is gisteravond op de hoogte gesteld van de trainers- wisseling. Naar verluidt zou een deel van de selectie niet verder willen met de oefenmeester uit Leusden. Maas was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Zijn opvolger, de Soester Henk van Asch, wilde gisteren niet reageren. Voorzitter Bert Krijger van SEC be weerde gistermorgen dat hij van niets weet. Volgens de informatie waarover deze krant beschikt, is Krijger echter wel op de hoogte. Bestuurslid Bartho Anderson verklaarde gistermorgen evenmin iets af te weten van de trai ners-wisseling. "Ik heb in het week einde wel geruchten gehoord," aldus Anderson. Vast staat evenwel dat de knoop is doorgehakt en Van Asch met ingang van het nieuwe seizoen de technische leiding in handen heeft van SEC-zon dag. Dat wist ook het bestuur gisteren al. Van Asch is dit seizoen coach van het eerste team van de Soester zaal voetbalvereniging DVS/Lazy Louis, dat in de hoofdklasse speelt. Maas kwam begin dit seizoen naar de Bosstraat-West. Hij heeft ruim twintig jaar ervaring als voetbaltrainer en was onder meer vier jaar werkzaam bij Eemdijk. Ongetwijfeld zal SEC geld op tafel moeten leggen, omdat het contract met Maas wordt verbroken. Krijger heeft desgevraagd verklaard dat de voetbal vereniging dat financieel kan opbren gen. In maart 1993 kwam Hees op soortge lijke wijze in het nieuws. Het bestuur had toen een mondelinge overeen komst met Evert van den Brink over een contract-verlenging. Het bestuur van Hees was destijds sterk verdeeld. Toen later bleek dat een groot deel van de selectie het niet meer in Van den Brink zag zitten, moest de trainer als nog vertrekken. Nog één Soester zaalvoetbalclub is vertegenwoordigd in de beker strijd. DVS/Lazy Louis bereikte maandagavond uiteindelijk vrij eenvoudig de laatste vier door een 6-2-zege op Burger met wie in de hoofdklasse wordt geknokt tegen degradatie. Firtina'93 legde het na een zenuwslopende wedstrijd (4-4) in de strafschoppenserie af tegen Abma. Daarmee leden de Turkse voetballers hun tweede nederlaag in ruim veertig officiële wedstrijden. Ze startten ove rigens flitsend. Na drie minuten was het al 2-0 door doelpunten van Özcan Satikboga en de geblesseerde Mustafa Aksit die daarna snel van het strijdto neel verdween. Het antwoord van Reeds na achthonderd meter werd Eva Janssen ingehaald door pech tijdens de WK cross voor A-meis jes. De start was goed, maar tijdens een beklimming kreeg ze plotseling last van een vorm van hyperventi latie. De atlete houdt zelf rekening met de mogelijkheid dat de tegenwind van in vloed is geweest op haar ademhaling. De vijf-voudig nationaal kampioene uit Soest liep de race nog wel uit, maar finishte als 105de van de 107 gestarte deelnemers. "Ik ben heel erg teleurgesteld dat dit tijdens het WK gebeurt. Je gaat lang zamer lopen om op adem te komen, maar dan wordt je zo voorbij gelopen door twintig man. En als je er eenmaal af bent, is dat frustrerend. Door die hy perventilatie liep alles in het honderd. Maar daar moet je mee leren omgaan. Ik denk wel dat ik dat kan. Je moet positief blijven denken. De ervaring voor en tijdens de WK was fantastisch. Die pakken ze me niet meer af. Ik heb er veel van geleerd." Janssen neemt de komende weken gas terug om zich voor te bereiden op het schoolexamen. Daarna begint de voor bereiding op de Nederlandse baan- kampioenschappen. Ook zal ze met enige regelmaat met Jong Oranje trai- Abma kwam binnen een minuut (2-1), maar de gasten hadden zichtbaar moeite met het 'dodelijke' tempo van Firtina'93. Het was juist daarom verwonderlijk dat de Soesters na elf minuten (3-1 door Satikboga) de snelheid uit hun eigen spel haalden. Dat was een kolfje naar de hand van Abma dat in de negen tiende minuut nog een keer een grote blunder maakte, waardoor Satikboga Firtina'93 op rozen leek te schieten: 4- 1. Nog geen minuut later werd Saban Aksit voor de derde maal afgefloten, omdat de bal niet stil lag bij een vrije trap. Daarom mocht Abma het spel hervatten: 4-2. Firtina'93 kwam toen even niet meer in het spel voor. Kort na rust leidde gerommel in de ach terhoede de derde tegentreffer in. Pas op dat moment liet Zeki Kurt weer wat zien. Hij had twee keer pech en vanuit een razendsnelle counter gooide Abma in de 33ste minuut zout in die wond: 4-4. Het was het sein voor de Soesters om het initiatief gedurende zeven mi nuten over te nemen. Kurt schampte de kruising van paal en lat, schoot via de keeper naast en de paal stond een doel punt van Kemal Gurbuz in de weg. Het was logisch dat in de laatste tien minu ten niemand meer risico's durfde te nemen. De wedstrijd werd zes minuten voor tijd nog wel ontsierd na een incident rond Kurt en een tegenstander. Beide spelers moesten voor twee minuten het veld verlaten. Sommige supporters van Firtina'93 meenden dat ze de plaats van Kurt binnen de lijnen moesten innemen en namen een agressieve houding aan. Het zou beter zijn als zij zich voortaan niet meer in Beukendal vertonen, om dat ze het met dergelijke acties verzie ken voor 'hun' spelers en de naam van de club door het slijk halen. Dat de kwartfinale moest worden be slist met strafschoppen, paste eigenlijk precies in het beeld van de typische bekerwedstrijd. Nadat Saban Aksit en Kurt hadden gescoord, kon Satikboga zijn ploeg in de halve finale schieten, omdat Abma één keer had gemist. Hij hield zijn zenuwen echter niet in be dwang en toen Kurt in de om-en-om serie miste, viel het doek voor de enige kwartfinalist die nog niet in de hoofd klasse speelt, maar die woensdagavond in Aqua Indoor de titel en promotie kan binnenhalen. Om volgend seizoen in de Hier komtArnold Broertjes niet aan de bal, maar hij scoorde wel vijf van de zes doelpunten. Foto: Goos van der Wilt hoofdklasse een goed figuur te slaan, zal Firtina'93 zich in elk geval in ver dedigend opzicht moeten versterken. DVS/Lazy Louis In tegenstelling tot vorig jaar over leefde DVS/Lazy Louis de kwartfinale wel. Na een slaapverwekkende eerste helft (1-1), waarin beide teams alle mogelijke zekerheden inbouwden, werd het na rust toch nog leuk. Arnold Broertjes, de maker va het eer ste doelpunt, schoot zijn ploeg in de 28ste minuut op fraaie wijze naar een 2-1-voorsprong. Waar zijn egocentri sche spel voor rust geen effect sor teerde, daar was Broertjes in de tweede helft wel doelgericht én succesvol. Met prachtig kapwerk speelde hij na 43 minuten zijn directe tegenstander uit. De bal sloeg even later via de onder kant van de lat in: 3-1. Een minuut la ter schoot hij de bal vanaf eigen helft over de ver uitgelopen doelman heen en toen Ronald de Rooy direct daarna dat staaltje herhaalde, was de wedstrijd beslist: 5-1. Dat Burger in de slotfase in een man- meer situatie 5-2 scoorde, had geen invloed meer op de wedstrijd. Meer indruk maakte de actie die De Rooy in de laatste minuut liet zien. Hij hield overzicht en beloonde Broertjes voor zijn doelpunten met een bekeken pass. De topscorer van DVS/Lazy Louis schaadde het vertrouwen van De Rooy niet: 6-2. Tijdens de eerste van vijf wedstrij den in de topcompetitie voor mountain-bikers is de Soester Fred van Zetten als twaalfde geëindigd bij de veteranen. Hij had de pech dat hij bij de loting op de zeventigste en laatste startpositie werd gezet. Door zijn goede resultaat in het Limburgse Del veld zal hij in juli, wanneer de tweede wedstrijd wordt gehouden, verder voorin het deel nemersveld mogen starten.

Soester Courant | 1995 | | pagina 15