69,- Aidds Eveline Korthuis gedeputeerde van Ruimtelijke Ordening en Welzijn 'Bezuiniging van drie ton op bieb en C-drie is alleen richtinggevend' sclMicmsikcr Redding voor karakter duingebieden 'Sluiting vliegbasis Soesterberg zou helemaal niet onlogisch zijn' WEGENS VERBOUWING GESLOTEN TOT WOENSDAG 12 APRIL 1 ACTUEEL E>yan de ven r Boomfeestdag 1995 in Soest Discussie-avond VVD-vrouwen over donorcodicil Libris. De Complete Boekhandel. WOENSDAG 29 MAART 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 II WD, CDA en PvdA vormen nieuw College van G.S. PvdA in Soestand-kerntakendebatje: SCHOEMAKER technische dienst FHotel Heidepark^ Bestuurder botst met slok op Waar komt die wonderlijke rode, Engelse telefooncel in Soest te staan Diefstal vanaf bouwplaats in Soest Film vol dan naar Willem van Oosten. Perfettl enzo klaar. Gestolen auto in Amersfoort gezien zonder vier wielen Radio uit auto ZOMER JACKS Woensdag 5 april in Soester Duinen Werkzaamheden kosten 140.000 gulden i 1 bosvruchtenvlaai van 18.95 voor15.95 VOVS-analyse: veel minder klachten Cd's uit auto weg Eveline Korthuis-Elion uit Soest, statenlid voor de WD, krijgt in het nieuwe VVD-CDA-PvdA-college van Gedeputeerde Satten - het da gelijks bestuur van de provincie - de zware portefeuille Ruimtelijke Ordening, Volkshuisvesting, Stads en dorpsvernieuwing en Welzijn en maatschappelijke participatie. Korthuis was in Soest jarenlang gemeenteraadslid voor de WD. Het nieuwe College van G.S. in de pro vincie Utrecht is vorige week tot stand gekomen doordat de fracties van VVD, CDA en PvdA overeenstemming be reikten over de portefeuilleverdeling. D66 is buiten het College gehouden; de VVD heeft een gedeputeerde extra gekregen (nu drie) en de PvdA heeft er een ingeleverd. Het nieuwe College wordt op 18 april, in de eerste vergadering van de nieuwe Provinciale Staten, geïnstalleerd. Het overleg over het nieuwe College-pro gramma is nog niet afgerond, maar dat wordt eind van deze week verwacht. De portefeuilleverdeling ziet er als volgt uit. •C.G.J. van den Oosten (VVD): Eco nomische zaken en werkgelegenheid; Recreatie en toerisme; Financieel toe zicht lagere overheden; Europese aan gelegenheden. mr. D.H. Kok (VVD): Bestuurlijke organisatie; Wegen, verkeer en vervoer; Cultureel erfgoed (waaronder monu menten en archeologie); Nutsbedrijven. mr. E. Korthuis-Elion (VVD): Ruim telijke Ordening; Volkshuisvesting; Stads- en dorpsvernieuwing; Welzijn en maatschappelijke participatie. P.R. Smink (CDA): Water en waterkeringen; waterkwaliteitsbeheer; Ouderenbeleid. R.C. Robbertsen (CDA): Milieu; Agrarische Zaken en landinrichting; Natuur en Landschap; Jeugd hulpverlening. T. Poortenaar-Sikkema (PvdA): Volksgezondheid en maatschappelijke dienstverlening; Gehandicaptenbeleid; Cultuur; Minderheden; Financiën en beleidsplanning; Personeelszaken. Eveline Korthuis. Korthuis-Elion en Robbertsen zijn de "nieuwe" gezichten in het College van Gedeputeerde Staten. De kerntakendiscussie, aan de hand waarvan politiek Soest op zoek gaat naar mogelijkheden om 4,2 miljoen aan rijksbezuinigingen op te vangen, beleefde vrijdag avond in de talkshow Soestand een bescheiden voorschotje. Daarbij bleek dat de partijen nog niet op één lijn zitten. Of bijvoorbeeld het samengaan van de bibliotheek en C-drie de beoogde 300.000 gulden zal kunnen opleveren staat ook voor de Collegepartijen nog lang niet vast. Het politieke deel van de discussie moet de komende weken en maanden nog in de openbaarheid gaan plaatsvin den. In "Soestand" kruisten een aantal politici alvast de degens over het in grijpende concept-voorstel van het College, dat deels gebaseerd is op sug gesties die door de fracties zijn aange reikt. Achteraf leek de politiek niet erg gelukkig met het voorafgaande "beslo ten" deel van de discussie, dat ontaard was in een vraag- en antwoordspel over de begroting, al vond Bart Krol (CDA) dat het een leerzame en noodzakelijke vingeroefening was geweest.' Niet alle partijen waren zo welwillend geweest om het College van "stof' te voorzien. Gemeentebelangen Groen Soest had bijvoorbeeld helemaal niets van zich laten horen en ook van de VVD-fractie was er nog geen "open baar" lijstje binnengekomen. Er is in middels wel een vertrouwelijk advies van de VVD, maar dat ligt alleen ter inzage in de leeskamer (voor de raads leden). Volgens VVD-wethouder Neks Blommers was er in de verzending van het stuk iets mis gegaan, waarvoor ze openlijk haar excuses maakte. Ze ont kende trouwens dat de WD-brief iden tiek zou zijn aan het Collegevoorstel. "Ook de fractie zal wel niet staan jui chen bij een aantal onderdelen." Lastenverhoging Volgens Kees Boerkoel (PvdA) is het Collegevoorstel een "evenwichtig" stuk, bijvoorbeeld omdat er niet wordt uitgegaan van belastingverhoging (OZB), zoals - volgens hem - GroenLinks-Progressief wél bepleit heeft. Jan Visser bestreed dat met klem: "Alleen in uiterste noodzaak". Dat de leges (paspoorten, rijbewijzen, grafrechten etc.) wel fors omhooggaan voelen de burgers toch ook in hun por temonnee, betoogden Mieke Swinkels (D66), Visser en Witte, maar in de vi sie van wethouder Blommers is dat toch iets anders dan een algemene lasten verhoging die iedereen - zonder aan zien des persoons -treft. "Het is ge zonde manier om de burgers hun waar dering te laten uiten voor de voorzie ningen waarvan zij gebruik maken," aldus Blommers. Volgens Swinkels zou de verhoging van de leges al voldoende zijn om de rijksbezuinigingen op te vangen, maar dat werd door Blommers en Boerkoel Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* volstrekt ontkend. Ook bestreed de wethouder dat de hele operatie er ei genlijk op gericht is om straks weer een miljoen per jaar over te houden - "we, houden volgend jaar op een begroting van 120 miljoen nog geen ton over, daar zit heus geen ruimte in" - en ze ker niet voor een rondweg, zoals Harry Witte suggereerde. Het halve verhaal "Die hele kerntakendiscussie is maar het halve verhaal," aldus Witte. "Straks komt het College nog wel met een voorstel voor dure investeringen in de infrastructuur, en dan moet er nog veel meer bezuinigd worden." Volgens Krol had dat er niets mee te maken en moet ook nog maar worden afgewacht of de provincie wel akkoord gaat met een rondweg. Opmerkelijk was het gemak waarmee Boerkoel de door het College geop perde bezuiniging van drie ton op de bibliotheek en C-drie bij voorbaat ont krachtte. Hij berekende eerst dat het samengaan van de beide instellingen al zeker een ton zou opleveren, door besparing op het management en de overhead nog eens een ton en daar bovenop nog eens anderhalve ton door een aantal cursussen ("figuurzagen en houtbewerken") kostendekkend te ma ken. Bibliotheek-directeur Guus Kruis wees hem erop dat de verbouwing ook heel veel geld zal gaan kosten, en dat een bezuiniging van drie ton - daar bovenop - daardoor niet haalbaar zal zijn. "Ach," antwoordde Boerkoel, "die drie ton is nog helemaal niet ingeboekt. Het is niet meer dan een richtinggevend bedrag in een voorlopig voorstel." Godsdienstlessen Krol legde tenslotte nog uit dat de godsdienstlessen op de openbare school - waarop het College f 10.000 wil bezuinigen - door goeie scholen zélf wordt opgepakt. Hij verweet Swinkels 'onzin' toen zij betoogde dat het godsdienstonderwijs aan de christelijke scholen ook door de gemeente wordt betaald, wat een voormalige onderwij zeres uit het publiek tot de stellige uit spraak bracht dat ze voor haar bijbel lezing op school nooit één cent had ontvangen. Op de vraag uit welk materiaal de hui dige wethouder van Financiën is op getrokken - haar CDA-voorganger Jan Menne riep zichzelf na een succesvolle bezuinigng van 26 miljoen uit tot "ij zeren wethouder" - antwoordde Blommers tenslotte: "Uit een moderne, milieuvriendelijke kunststof die het lang zal uithouden..." Samen met "groen"-wethouder Ries van Logtenstein hebben leer lingen van de Prof. Waterinkschool vorige week woensdag tien goud berken geplant bij het wijkcen trum Smitsveen. Daarmee werd in Soest aan de Boomfeestdag 1995 op passende wijze gestalte gegeven. De tien goudberken vormen met de eik en de linde die er al stonden, een halve cirkel van twaalf bomen. Gezamenlijk symboliseren ze de twaalf sterren in de vlag van de Europese Unie, omdat de Boomfeestdag ditmaal in het teken stond van het Europees Natuur beschermingsjaar. Het motto was: "Na tuur is overal" en vooral in de directe woonomgeving. Om het geheel een "internationaal" tintje te geven was gekozen voor de lokatie aan de Smitsweg, waar o.m. het Internationaal Vrouwencentrum geves tigd is. O De wethouder en de Waterink-scho lieren samen aan het werk. Foto: Goos van der Wilt IN BlLTHOVEN I ...als u gaat verhuizen... I 2 ruime appartementen I tijdelijk beschikbaar i Voor vrijblijvende documentatie j Bel 030 - 28 24 77 i Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. vriendelijke ambiance L budgettair verantwoord Op de Burgemeester Grothestraat deed zich vorige week een aanrijding voor, waarbij een 46-jarige Soester en een 22-jarige plaatsgenoot betrokken wa ren. De oudste reed achter de jongste en remde te laat. Hij was onder invloed van sterke drank en kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. Vanaf een bouwplaats aan de A.P. Hilhorstweg is een voordeur met ko zijn gestolen. Een medewerker van een bouwbedrijf uit Woudenberg deed daarvan aangifte. Ook een Soester bouwbedrijf werd be stolen. Op de Kolonieweg verdwenen een compressor en verschillende ge reedschappen. De Opel Corsa die anderhalve week geleden was gestolen vanaf een par keerplaats aan de Johannes Poststraat, is enkele dagen later gevonden in Amersfoort. De eigenaresse zit echter met een schadepost, want de vier wie len waren van de auto gedemonteerd en gestolen. Op de Weegbreestraat is vorige week de auto van een 64-jarige Soester open gebroken. De dader nam de radio mee en ging er vandoor. VANAF VRIJETIJDKLEDING VAN WEEDESTRAAT 59 TELEFOON 24595 Op woensdag 5 april vindt in restau rant "De Soester Duinen" een informa tie- en discussieavond plaats over het donorcodicil. De bijeenkomst is geor ganiseerd door de vrouwen in de VVD- Soest/Soesterberg. Zij verwachten veel belangstelling voor dit hoogst actuele onderwerp, waarvoor twee spreeksters zijn uitgenodigd. Mevr. dr. M.E. Boon, patholoog anatoom, en mevr. drs. B. Haase, werk zaam bij Eurotransplant, zullen hun licht over het onderwerp doen schijnen. Dat gebeurt onder het motto: "Velen willen ontvangen, weinigen willen ge ven". De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het restaurant 'aan de Soes- terbergsestraat 188. Belangstellenden - zowel leden als niet-leden - zijn wel kom. Er is volop gelegenheid om vra gen te stellen en een mening te geven over de te wijzigen wetgeving rondom het donorschap. De toegang is gratis. lt In opdracht van de gemeente Soest zijn aannemers maandag gestart met omvangrijke werkzaamheden (ontgravingen, grondvervoer en verwerking, verwijderen bomen en beplanting) in de Lange en Korte Duinen. Het zal voor menig wandelaar en recreant even wennen zijn om in deze natuurgebieden van bovenlokale bete kenis shovels, overladers en grote dumpers te zien opereren. Het 'mecha nisch geweld' wordt ingezet om het speciale karakter van de vrij zeldzame stuifduinen in stand te houden en waar mogelijk te versterken. In december vorig jaar voteerde de gemeenteraad voor dit doel een taak stellend krediet van 140.000 gulden. Gelet op het speciale karakter en de landschappelijke waarde van de Soes ter stuifduinen neemt de provincie Utrecht hiervan maximaal 100.000 gulden voor zijn rekening. Zonder de maatregelen zouden de Korte en Lange Duinen steeds verder dichtgroeien. In de Lange Duinen is ooit beplanting aangebracht om het stuiven te beteugelen. Daardoor zijn in de open zandvlakte twee horsten (be groeide zandbulten) ontstaan. Als ge volg hiervan concentreert de wind zich in de tussenliggende gebieden, die daardoor meer stuiven dan gewenst is. De indertijd aangebrachte beplanting is zo gegroeid, dat langzamerhand sprake is van bosvorming. Achter zo'n bosje ontstaat luwte. Dat groeit dan ook weer dicht. Om dat te vorkomen wor den beide horsten, die ruim 20 jaar zijn beplant, verwijderd. Door de overheersende windrichting is in de zuidwesthoek van de Lange Dui nen een luwte ontstaan. Daar is be staand bos dat neigt naar het noorden Foto: Goos van der Wilt VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI w a///Q?/ ê&u/t/es?, jj U moest eens weten hoe aangenaam het kan zijn in het bos. Onder de bomen zijn de vruchten het mooist. Deze week een verrukkelijke ft 2 Neerlands lekkerste vlaaienwinkel vindt u aan de i» j> Van Weedestraat 46 II, Soest, telefoon 02155-21059 g VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI uit te breiden. Het in richting noord oost stuivende zand dreigt in de buurt van de Sparrelaan de bosrand op te rol len. De gemeente gaat dat tegen omdat daar fietspaden liggen en huizen staan. Ook moet voorkomen worden dat de bosrand door het opstapelend zand af sterft. Eindjaren tachtig is daarom een zandwal opgeworpen, die ieder jaar op hoogte wordt gebracht omdat hij zelf ook verstuift. Vlak achter de wal is een luwte waar het stuifzand uit de wind valt. Het komt daardoor niet in de bos rand terecht. Korte Duinen In de Korte Duinen zullen ook veel bomen (overwegend grove dennen) worden gekapt. Bewust wordt hier niet gerooid om ongewenste verrijking van de bodem te voorkomen. In de Korte Duinen is de bodemvorming al zo ver gevormd, dat verstuifbaar zand nauwe lijks meer is terug te halen. Wel krijgt het minder bekende, maar ook heel mooie Korte Duinen-gebied een ruimer karakter. De werkzaamheden worden uitgevoerd onder toezicht van J.K. Tupker, bos- beheerder bij de afdeling Groen en Milieu. Hij zal er nadrukkelijk op toe zien dat een en ander juist wordt uitge voerd. Hij kan daarbij terugvallen op de betreffende bepalingen uit het be stek. Het gaat daarbij voornamelijk om het sparen van een aantal jeneverbes sen en hier en daar enkele karakteris tieke grove dennen. Daarnaast dient ook schade aan de natuur op de aan- en afvoerroutes tot een minimum te worden beperkt. De Vereniging Overlast Vliegbasis Soesterberg (VOVS) constateert in het pas verschenen klachtenoverzicht 1994 een forse daling van de enorme klachtenstroom, die in het verleden mede aanleiding was tot de oprichting van de organisatie. Vorig jaar werden er "slechts" 224 klachten gemeld; in 1993 waren dat er nog 1368 en in 1992 zelfs 2606. De belangrijkste oorzaak is uiteraard het vertrek van de Amerikaanse F-15's, dat in 1993 op gang kwam. De laatste drie toestellen verlieten de basis in ja nuari 1994. Volgens de VOVS is het afscheid in de omliggende gemeenten met gemengde gevoelens beleefd, maar verwachtte men ook een einde aan de jarenlange "extreme" geluidsoverlast. Het aantal van 224 klachten is overi gens - vergeleken met andere vliegba- ses in het land - nog altijd aanzienlijk, stelt de VOVS. In de Klachtenanalyse 1994 meldt de VOVS dat met name het grondlawaai door het vertrek van de F-15's tot vrij wel nihil is gedaald. Vroeger was dat oorzaak van ongeveer de helft van de klachten. Ook zijn er minder klachten over stank en luchtverontreiniging bin nengekomen en namen ook de klach ten over het avond- en weekendvliegen fors af. Opmerkelijk is overigens wel de toe name van de klachten over het helicopterverkeer, stelt de VOVS vast, ofschoon het aantal vluchten volgens de vliegbasis niet is toegenomen. De VOVS zoekt de oorzaak enerzijds in de "grotere vrijheid" die de vliegbasis zich na het vertrek van de Amerikanen kon veroorloven, anderzijds in de ho gere "gevoeligheid" van de omwonen den, omdat ze inmiddels gewend wa ren aan een relatieve rust. Ook sluit de vereniging een zekere "klaagmoeheid" niet uit, plus de wetenschap dat de Alouettes dit jaar toch gaan verdwij nen. Soest: 19 In 1993 kwamen er klachten uit 17 ge meenten (31 plaatsen); vorig jaar daalde dit getal tot 9 gemeenten (19 plaatsen). De meeste klachten komen (ook nu weer) uit Zeist (62%), met Soest als "goede" tweede (19%) en De Bilt als derde (11%). Binnen de ge meente Zeist had vooral Den Dolder onder de overlast te lijden; in Soest kwamen de klachten uiteraard vooral uit Soesterberg (31 van de 43). Van het totaal had overigens zo'n 35 betrekking op het vliegen buiten de normale vliegtijden. Er waren vorig jaar twee gebeurtenissen die het aantal klachten beïnvloed hebben: de hulp- vluchten naar Rwanda en in oktober de vliegbewegingen van een AWACS-toe- stel. Voor het eerste bestond aanzien lijk meer begrip dan voor het laatste, stelt de VOVS vast. Verwarring De vereniging trekt overigens opnieuw aan de bel over de alom heersende ver warring over de toekomst van de vlieg basis. Hoewel volgens de VOVS vast staat dat de Tweede Kamer nog hele maal niet heeft ingestemd met het "beleggingsplan", lijkt Defensie daar heel anders over te denken. De defini tieve belegging van Soesterberg moet echter wachten op het resultaat van de "uitplaatsingsstudie" en de evaluatie van het Structuurschema Militaire Ter reinen (SMT), meent de VOVS. Over de stationering van twee squadrons transporthelicopters (in to taal 30, waarvan 13 Chinooks) bestaat dan ook nog geen overeenstemming, is de conclusie, evenmin als over de aanwijzing van Soesterberg als COB- basis (voor speciale oefeneningen en in crisistijden) of reservebasis. "Het hele plan lijkt toegeschreven te zijn naar de handhaving van Soesterberg als helicopterhaven," aldus de VOVS, die in dat verband spreekt van "frappant staaltje van pragmatische inlegkunde". Sluiten of slapen? Verwijzend naar vroegere besluitvor ming, waarin is vastgelegd dat de geluidhinder op de vliegbasis zoveel mogelijk moet worden beperkt, stelt de VOVS nog eens vast dat daaraan vol daan kan worden door de basis te slui ten of te laten "slapen". Dat impliceert dat, als er een mogelijkheid bestaat om de belegging ergens anders te realise ren, dat dan ook moet gebeuren. Dat geldt niet alleen voor minstens één helicoptersquadron (waarvoor Eind hoven is aangewezen), maar ook voor de bestemming als reservebasis. "Het zou bepaald niet onlogisch zijn indien de minister van Defensie, zonder aan sporing daartoe, de aanwijzing van Soesterberg als militair luchtvaart terrein zou intrekken," aldus de VOVS. Overigens constateert de vereniging dat de kontakten met de vliegbasis - on danks de belangentegenstellingen - ook in het afgelopen jaar heel goed zijn geweest. Drie cd's zijn gestolen uit een auto die stond geparkeerd op de Theo Dobbehof. De inbreker sloeg zaterdag tussen 8.00 en 20.00 uur een ruit in. De benadeelde is een 25-jarige Baar- naar. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 De Kantoorvakhandel, Steenhoffstraat 13, naast het postkantoor, is open. Daar verkopen ze boekenbonnen én het boekje "Soest in Oorlogstijd" fl. 22,50

Soester Courant | 1995 | | pagina 3