Creatieve voorjaarsmarkt feestelijk startsein voor 't Schoofje jÉYan Breukelen Vast-goed jHfon Breukelen Vast-g I lACTUEELt ONVOLDOENDE GEHAALD? BEL TRAMEI! Telefoon 02155-17089 Provincie start project interne milieuzorg in verzorgingshuizen Courantenreclame is niet te vervangen 'AGINA 4 WOENSDAG 29 MAART 1995 SOESTER COURANT PAGINA 5 Winkel-, les- en doe-het-zelf-werkplaats Al 20 jaar verstand van BIJLESSEN TENTAMENBEGELEIDING EXAMENTRAINING STUDIEBEGELEIDING (Wij zijn verhuisd naar de Soesterbergsestraat 3) Oranje Vrijmarkt op De Engh DE TROMSLAGER Waar komt die wonderlijke rode, Engelse telefooncel in Soest te staan The Talk of the Town Het oorkussen van de duivel Komende zaterdag, 1 april, staat het nieuwe buurtcentrum De Schoof aan de Molenstraat 142 weer tjokvol kramen en tafels van Soester hobbyisten. Die komen daar tijdens de creatieve voor jaarsmarkt proberen hun waren aan de man te brengen. De markt begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. 'e creatieve voorjaarsmarkt is in ze- iere zin een vervolg op de uiterst suc- esvolle Sinter-Kerstmarkt in de Ichoof, die eind vorig jaar dichte drom en bezoekers naar de Molenstraat ok, op zoek naar Sinterklaas- en kerst cadeautjes. Op dringend verzoek van le kraamhouders hebben Jolanda Dijk- nan, Herma Kamphorst en Elly Raven- torst - de organisatoren - daarom be- iloten ook in het voorjaar een markt" te houden, volgens dezelfde formule, let aantal kraamhouders is ditmaal :elfs nog iets groter dan eind vorig jaar; Den waren het er 35, nu zijn het er 37. '.e komen allemaal met zelfgemaakte spulletjes: poppen, zijdebloemen, krui- lenpotjes, bedrukt textiel, fimoklei-fi- ;uren, droogbloemstukjes, aquarellen, lieraden, kaarten, pitriet en nog heel jeel meer. Hoewel er geen cadeaufeest als Sinter klaas of Kerst onderweg is, verwach ten Jolanda, Herma en Elly niet min der belangstelling. "Je kunt altijd wel cadeautjes gebruiken, want er zijn toch steeds verjaardagen. Maar je kunt ook iets voor jezelf aanschaffen, uiteraard," aldus Herma. Voor de prijs hoeft nie mand het te laten, want de meeste ver kopers vragen alleen maar de lateriaalkosten terug. 'e creatieve voorjaarsmarkt wordt za terdag omstreeks 12.30 uur even on- lerbroken voor een feestelijke gebeur- enis: de officiële opening van 't schoofje, de werkplaats - die maar [liefst drie functies in zich verenigt: winkelwerkplaats, leswerkplaats en doe-het-zelf-werkplaats - en die inmid dels in de Schoof onderdak heeft ge vonden. De officiële opening had nog niet plaatsgevonden en Jolanda, Herma en Elly vinden dit de beste gelegenheid om dat alsnog te doen. Over het hoe- en-wat van de "plechtigheid" laten ze nog niets los, maar het wordt vast en zeker spectaculair. Winkelwerkplaats In de winkel werkplaats 't Schoofje wordt - uiteraard voor rekening van de makers - zelfgemaakte kunstnijverheid verkocht (tegen kostprijs), waarmee de hobby betaalbaar wordt gehouden. Het is beslist niet commercieel, maar puur voor amateurs. Wie een hobby met veel "produktie" heeft - thuis of in de Schoof - kan hier zijn artikelen slijten, en wie op zoek is naar originele cadeautjes kan hier op dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur terecht. De spullen kunnen op dinsdag- en donderdag morgen gebracht worden (niet meer op woensdagavond!) en blijven in principe drie maanden staan. Tien procent van de oprbengst is voor de Schoof. Ook wie zomaar een praatje wil maken of een kopje koffie wil drinken is welkom. De leswerkplaats 't Schoofje is een ac tiviteit die plaatsvindt op dinsdag morgen van 9.30 tot 11.15 uur. Dan wordt er onder deskundige leiding (vrijwilligers met veel ervaring) een programma afgewerkt waarbij de deel nemers kennis kunnen maken met nieuwe materialen en technieken. Het onderwerp wisselt per week en het pro gramma ziet er voorlopig als volgt uit: 4 april: origami kaarten maken; 11 april: paasservetten decoreren met textielverf of stiften; 18 april: stof- marmeren, 25 april: cartonnage (doos maken en bekleden). Doe-het-zelf In de doe-het-zelf-werkplaats, die op donderdag van 9.30 tot 12.00 uur wordt gehouden, kunnen hobbyisten zelfstan dig de ruimte gebruiken en het gereed schap van 't Schoofje huren voor een bedrag van f 2,50. Het gaat daarbij meestal om werktuigen die men zelf Herma Kamphorst (r.) en Elly Ra venhorst van 't Schoofje. niet een-twee-drie zal aanschaffen en die bij 't Schoofje eerst even uitgepro beerd kunnen worden. Het arsenaal omvat: gasoven, elektrische oven, emailleeroven, lino-pers, lino-rolers en gutsen, cirkelsnijder, sierscharen, passepartoutsnijder, snijmat, work- mate, pottenbakkersschijf, naaima chine, figuurzaag, styropor-snijder, soldeertang, stempels, tekststempels, rolstempels, figuurponsen, kaarsgiet- mallen, gipsmallen, gietkleimallen, embossing-sjablonen en -pennen en andere sjablonen. Tijdens de creatieve voorjaarsmarkt van komende zaterdag zullen de me dewerkers van 't Schoofje de bezoe kers daarover honderduit kunnen ver tellen. Druk wordt het ongetwijfeld, want Jolanda, Herma en Elly hebben intussen al veel meer aanmeldingen gehad dan ze kunnen plaatsen.Eigen lijk is het gebouw al te klein," verzuch ten ze. Attentie Wat een bezoekje aan de voorjaars markt extra interessant maakt is de leuke paas-attentie, die de eerste 50 klanten (die dus echt iets kopen!) krij gen aangeboden. Maar ook voor de 5 le en volgende klanten blijft het leuk om er even een kijkje te nemen. Voor kof fie, broodjes en limonade kunnen ze in de bar terecht, want die is de hele dag open. De Schoof, De Engh, De Praatpaal tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 De jaarlijkse Oranje-Vrijmarkt op Ko ninginnedag is in Soest niet meer weg te denken. Zeer veel mensen uit Soest en omgeving blijken jaarlijks actief gebruik te maken van deze SWS acti viteit. Ook dit jaar zorgt Stichting Wel zijnswerk Soest ervoor dat u deel kan nemen aan deze grootse Vrijmarkt. Een verschil met voorgaande jaren is dat elke deelnemer dit jaar er zelf voor moet zorgen dat de onverkochte spul len weer worden meegenomen. Om die reden zal er een borg gevraagd worden voor zowel de grondplaatsen als de kramen. Deze borgsom krijgt men weer terug na het schoon opleveren van de plek. In verband met de veel te hoge kosten komt er dit jaar geen kraakwagen om de overblijfselen af te voeren! Zowel de kramen als de grondplaatsen wor den weer voorzien van een nummer. Reserveren kan alleen tegen contante betaling van huur borg op dinsdag 4 en 18 april van 19.00 tot 21.00 uur in Buurthuis De Praatpaal, Smitsweg 311, Soest. Een grondplaats (ong. 2x3 meter kost) f 5,- f 10,- borg. Een marktkraam (4 meter lang) kost f 45,- f 25,- borg. Een grondplaats voor handelaren kost f 50,- f 25,- borg. Een marktkraam voor handelaren kost f 80,- f 25,- borg. Na 18 april is reserveren nog mogelijk. Voor het tijdstip waarop dat kan, kan men de Oranje Vrijmarktlijn, tel. 11568, bellen. Op de vrijmarkt mogen geen alcoholi sche dranken worden verkocht en ook mogen er geen activiteiten plaats vin den die de wet op de kansspelen in de weg staan. De provincie Utrecht gaat samen met een groot aantal andere part ners werken aan een integraal pro ject interne milieuzorg, energie- en waterbesparing in de verzorgings huizen in de provincie Utrecht. De gezamenlijke partners onderte kenden hiervoor maandag 27 maart een intentieverklaring. De deelnemers aan het project zijn: de Vereniging Verzorgingshuizen Utrecht (VVU), de Vereniging van Verzor gingshuizen in de provincie Utrecht (VVPU), het Gasbedrijf Centraal Ne derland N.V. (GCN), het bedrijf Gas distributie Zeist en Omstreken (GZO), de N.V. Regionale Energie maatschappij Utrecht (REMU), de N.V. Waterleidingsbedrijf Midden-Neder land (WMN), de Nederlandse Onder neming voor Energie en Milieu bv (Novem), de gemeente Utrecht en de provincie Utrecht. Het project bestaat uit een trainings programma. Zo kunnen verzorgings huizen deelnemen aan een cursus ener gie- en waterbesparing en interne milieuzorg. De cursussen zijn bestemd voor zowel directies en beheerders als voor technisch, verplegend en admini stratief personeel. Het terugdringen van de milieubesparing is op grond van het milieubeleid een verantwoordelijkheid De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 Steenhoffstraat 58 SV* van de verzorgingshuizen zelf. De cur sussen moeten resulteren in het maken van een Bedrijfsmilieuplan en een bedrijfsenergieplan door de verzorgingshuizen zelf. Doel van het project is door middel van gezamenlijke acties en op basis van de opgedane ervaringen inzicht te krijgen in de mogeijkheden tot besparing en in de inspanningen die nodig zijn om deze besparingen te realiseren. Die in zichten zullen vervolgens moeten wor den vertaald in een zogeheten regio nale meerjarenafspraak voor de verzorgingshuizen in de provincie Utrecht. Daarin zullen de gezamenlijke partijen concrete besparingsdoelen op het terrein van energie, water en afval opnemen. Op grond van zo'n meer jarenafspraak kunnen de verzorgings huizen zelf bepalen welke maatrege len ze willen nemen, op welk moment en met welk doel. Deze regionale aanpak van milieuzorg, energie- en waterbesparing bij de Utrechtse verzorgingshuizen is een pilot-project binnen het landelijke DREES-programma; doel van dit pro gramma is om met meerdere regionale meerjaren afspraken te komen tot Duurzame Reductie van Emissies Efficiency Stimulering (DREES) in alle verzorgingshuizen in Nederland. Het nieuwe Utrechtse project sluit aan bij een al eerder uitgevoerd provinciaal actieprogramma voor energiebesparing in bejaardenoorden. Kenmerkend voor het nieuwe project is de samenwerking van twee overheden, de koepel organisaties, de Novem en de samen werkende nutsbedrijven in de provin cie Utrecht. De totale kosten van het project bedragen 295.000 gulden. Alle partijen dragen niet alleen financieel bij aan het project maar ook aan de prak tische uitvoering. Zo wordt gebruik gemaakt van een door de VVU/VVPU ontwikkelde handleiding over milieu zorg voor verzorgingshuizen. Onlangs was mij de vreugde be schoren van een bezoekje aan de gemeenteraadscommissie Milieu, Bedrijven, Openbare Werken en aanverwante zaken, waaronder de CAI. De politici mochten toen bab belen over een programmaraad voor de CAI, de televisiekabel. De Remu, aan wie Soest z'n kabel binnenkort waarschijnlijk verpatst - als ze maar genoeg willen betalen - wil zo'n ad viesorgaan hebben om zich een paar keer per jaar te laten influisteren wat wij in Soest allemaal op onze tv te zien moeten krijgen. Vervolgens hoeft de Remu zich daar trouwens niks van aan te trekken, maar goed, het betekent in elk geval dat het Soes ter gemeentebestuur eindelek af is van het gemekker over kanaal zus of zender zo, en wat er gewisseld, geruild, gedeeld of samengevoegd moet worden. U kent de discussies over deTbrkse, de Arabische, de Ita liaanse en de Chinese zender en wat er nog meer aan exotisch vermaak via de kabel onze huiskamer ingestraald wordt. Politiek Soest kon het er - uiteraard pas na een oeverloze discussie - weer 's niet over eens worden, dus voor lopig is die programmaraad weer van de baan. Het is verder ook to taal niet belangrijk, maar één uit spraak is me bij gebleven: Mieke Swinkels, een van de spraak makendste politici van Soest, was tegen zo'n programmaraad; ze vond het "een lege huls met een vergader- circuitje". Bravo, dacht ik. Zelden heb ik een treffender omschrijving heb ge hoord van al die rare commissies, ad viesorganen, platforms, werk-, stuur-, praat- en klankbordgroepen en al die andere vormen van verga- der-ongerief waaraan ook Soest zo rijk is, om nog maar te zwijgen van de gemeenteraad zelf, maar ja, die hebben*we tenminste nog zelf geko zen. Ik weet niet hoe het in andere ge meenten gesteld is met het vergader wezen, maar we hebben hier nogal wat van die nagenoeg betekenisloze gezelschapjes die slechts in het leven lijken te zijn geroepen om hunner leden persoonlijke verveling te be strijden met een of ander vaag stukje van al dan niet gemeentelijk beleid, waarover ze dan hun licht mogen laten schijnen voor 50 gulden per vergadering, meen ik, of daarom trent. Meestal is zo'n commissie of werkgroep een doekje voor het bloe den. Niemand trekt zich er verder iets van aan, er wordt ze maar zel den echt iets gevraagd, maar dat weerhoudt ze er doorgaans niet van zichzelf verschrikkelijk belangrijk te vinden en net te doen alsof de we reld ophoudt met draaien als zij niet vergaderen. "Lege hulzen met vergader-circuit- jes" - praat me d'r niet van. Wat hebben we in Soest de laatste jaren op dat terrein al niet zien ontstaan: een commissie ouderenbeleid, een commissie minderheden, een werk groep emancipatie, een stuurgroep alcoholmatiging (tegenwoordig heet dat verslavingspreventie), een kunst commissie, een commissie gezond heidszorg, een sportraad, een klankbordgroep kerntakendiscussie - en ongetwijfeld vergeet ik er nog een paar - die hoe verschillend ook één ding gemeen hebben: hun schaamlap-functie. Ze vullen de leegte waarin de gemeenteraad - die toch gekozen wilde worden om al lerlei zaken voor onze bestwil te re gelen - zich langzaam rondwentelend steeds verder van de waarneembare werkelijkheid verwijdert en als een enigszins op drift geraakt melkweg stelsel langzaam maar onstuitbaar afdrijft naar de buitenste rand van het universum, van waar op den duur totaal geen communicatie met de burgers mogelijk zal zijn. Ja, hoor je dan, dat is omdat de ge meenteraad zelf de wijsheid niet in pacht heeft - wat ik mijnerzijds van harte beaam - en zijn oor graag bij de ervaringsdeskundigen te luisteren legt, zoals dat tegenwoordig heet. U en ik weten dat dat natuurlijk flau wekul is en dat zo'n gemeentebe stuur alleen maar een excuus zoekt om z'n eigen daden te legitimeren of juist het gebrek daaraan te verdoe zelen. Bij het rijk schijnt het overi gens nóg erger te zijn: er zijn een paar honderd adviesorganen met onduidelijke opdrachten, waarvan een flink deel is opgetuigd met een directeur, een mooi kantoor, een se cretaresse en een auto met chauffeur, om één keer per jaar of zo een rap port uit te brengen waarmee de re gering dan iets moet maar niks kan, wat meestal betekent dat het in een la terecht komt. Daarmee vergeleken valt het plaat selijk dus nog wel mee, maar ook hier tieren de adviesorganen welig, al kennen ze in Soest een hoge dicht heid aan amateurs, ijdeltuiten, fluimflappen en andere nitwits. En dat zijn dan nog maar de amateur adviseurs, die voor een grijpstuiver wel een uurtje of wat gewichtig wil len komen zitten doen, want als de gemeente ergens écht geen verstand heeft wordt er achter mekaar een professioneel bureau ingeschakeld, en dan kost het meestal tonnen. Totale overbodigheid: dat is het ge meenschappelijke kenmerk van al die adviesclubjes, dus vandaar die lege huls, maar vergaderen, dat doen ze. Met groot enthousiasme, wantje telt niet mee tegenwoordig als je niet minstens eenmaal per maand thuis kunt zeggen dat je een vergadering hebt. Misschien maar beter ook, want het houdt ze van de straat. Zo'n programmaraad als de Remu wil heeft een hoog schaamlap-ge halte, maar is vermoedelijk niet on gevaarlijk. Vandaar dat de politiek het er niet over eens kon worden. Vooral het CDA moest er niks van hebben, want Soest zou maar drie van de negen zetels in het clubje mogen bezetten en dat zou beteke nen dat Soest zich altijd zou moeten schikken naar Amersfoort. "Als we meedoen verkopen we onze ziel," sprak Jan Pieter Lokker, en hij zei nog net niet: "aan de duivel", maar je voelde dat dat op het puntje van z'n tong lag. Bij het CDA beschou wen ze de Keistad kennelijk als een soort Sodom aan de Eem, en willen ze van Soest geen Gomorra maken. En waarschijnlijk is die vrees wel een beetje gerechtvaardigd, want - zoals Swinkels al zei - zo'n programmaraad wordt een lege huls. En ledigheid, dat weten wij al lemaal, is des duivels oorkussen. Van Amersfoort is op het terrein van geloof en goede zeden blijkbaar weinig heil te verwachten, en dat weet de Remu - die het kabelnet daar intussen al wél heeft opgekocht - natuurlijk ook. Ik ben het daar vol strekt mee eens. Het lykt me daarom een goed idee om de drie Soester ze tels in de programmaraad - als het zo ver komt - te laten bezetten door het CDA, dat als de ware hoeder van het Soester zieleheil een dam kan opwerpen tegen al het Amersfoorts verderf dat via de kabel op Soest afstroomt Na de volgende verkiezin gen moeten er waarschijnlijk toch een aantal CDA-raadsleden aan een baantje geholpen worden... Radio Soest, 24.3.95 A.P. TE HUUR plaats Soest adres INDUSTRIEWEG omschrijvingkantoor/magazijnruimte op 1 e verdieping. Deze ruimte bestaat uit ca. 100 m2 kantoorruimte en 125 m2 magazijnruimte Huurprijs per maand (inclusief verwarming, water en elektra verbruik) plaats Soest adres JAN THIJSSENHOF 12 woning moderne hoekwoning "Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest j Hypotheken Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 j Onroerend-goed Assurantiën HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET BERGING plaats Soest adres PRINS BERN HARD! woning helft van een dubbt woonhuis met bergs indeling gang, kelderkast, woonkamer, ruime keuken, douchecel met toileh™ verdieping 3 slaapkamers algemeen deze woning verkeert ifi;' uitstekende staat vanlfl onderhoud en is zeer geschikt voor een klein gezin.™ Grondoppervlakte 162 m2 Gevraagde koopsom plaats adres indeling woning Soest PETER VAN DE BREEMER authentieke langhufsg (voor- en achterhuis) fi aan de rand van Soes&SSSI garage, diverse veescHi en loods. De boerderij|vordt omgeven door tuin, moestuin en enkele percelen grasland hal, toilet, woonkamer V.v. parketvloer met grote «a schouw, eetkamer, keuken, badkamer met ligbad, opkamer, 3 slaapkamers en ruimelkelder verdieping overloop, slaapkamer en grote zolder bedrijfs gebouwen stenen achterhuis (ca. 167 m2) met aangebouwde overkapping (12x8 m.) loods (34 x 15 m.), verhard met beton, stalgedeelte met betonroosters. De loods is geheel onderkelderd (900 m3) lla veeschuur (30 x 16 m.) geheel geïsoleerd en deels onderkelderd stenen varkensschuurfl 6 x 10 m.) geheel onderkelderd;™ schaapskooi (12 x 9 m.) algemeen deze woning is geheel gemoderniseerd en is deels voorzien van dubbele beglazing. De boerderij verkeert in goede staat van onderhoud. Dit object is bijzonder geschikt voor zakelijke en/of particuliere doeleinden (o.a. veehandel, loonwerk- en opslagbedrijf, dierenpensic®|B|::;. caravanstalling en manege) Perceeloppervlakte ca. 13.000 m2 LANGHUISBOERDERIJ MET GARAGE, DIV. VEESCHUREN EN LOODS Gevraagde koopsom adres woning indeling algemeen Soest RUBENSLAAN 3-kamerappartement W^Ê (voorheen 4| op de 2e etage met berging op de begaat grond hal, toilet, douchecel, f'f» woonkamer, moderne keuken met inbouwapparatuur (koelkast, oven, kookpldjjHn afzuigkap) en 2 slaapkamers servicekosten bédragen f 289,45 per maand. Hef 1 appartement verkeert in uitstekende staat van onderhoud en|:.; wordt opgeleverd inclusief stoffering 3-KAMERAPPARTEMENT MET BERGING Gevraagde koopsom plaats adres woning Soest KONINGINNELAAN vrijstaand woonhuis met grote garage (11 x 4 m ral aparte wasruimte, blakhujM hondekennel en mooi aangelegde tuin op 658 m2 grond indeling hal, kelder, meterkast, ruirbé- living (ca. 50 m2t met ooe^p haard, moderne open keukef met Miele inbouwappard||f| (ca. 16 m2 met o.a. afwasmachine, keramische kookplaat, oven, afzuigkap, 1&| koelkast, magnetron), studeerkamer en toilet verdieping 3 ruime slaapkamers, overloop en badkamer met ligbad, aparte douche en 2e toilet algemeen deze woning verkeert in zeer goede staat van onderhoud. Dfe garage is geheel uitgevoerd in spouwmuren en heeft een grpfe zolder. De gehele begane grond van de woning en gedeelt^lj^ de 1 e verdieping is v.v. laminaatvloeren VRIJSTAAND WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom Soest DORRESTEINWEG helft van een dubbel woonhuis voorrien van c,% met losstaande praktijkruimte, stenen schuur en blokhut kelderkast, toilet, woonkamer, luxe open mÊf- keuken v.v. inbouwapparatuur en bijkeuken verdieping 3 slaapkamers en badkafrier met ligbad/douche, toilet en vaste wastafel, met vaste trap Haar zolder algemeen deze woning is grotendeels voorzien van dubbele beglazing én verkeert in goede staat van onderhoud adres woning indeling HELFT VAN EEN DUBBEL WOONHUIS MET PRAKTIJKRUIMTE, Gevraagde koopsom VRIJSTAANDE VILLA MET GARAGE plaats Soest adres JULIANALAAN woning vrijstaande villa met groté garage 12 x 3 m) en 1 schitterende aangelégdlÉüin (731 m2) indeling hal, toilet, moderne keuken met inbouwapparatuu(|d?a. heteluchtoven, koeikasf^ppl gasfornuis en afzuigka^£|if s. ruime woonkamer verdieping 3 slaapkamers en badkamer met ligbad en 2e toilef^HHI zolder bergzolder algemeen deze villa verkeert in a uitstekende staat van 9 onderhoud Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest j HypothatotB Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 j OnroereWl^Wil

Soester Courant | 1995 | | pagina 5