Nog even in de "oude" winkel CD-i bij Schoemaker! En u maar denken dat er alleen muziek op een CD'tje staat.. Leon de Winter: 'Vlot lezen is het resultaat van heel hard werken' De Schakel gaat op z'n Mondriaans ACTUEEL i UW-Soest dringend op zoek naar nieuwe medewerkers Philips CD-i 450 Nu is het moment Vier in één ■In HYPOTHEEK? lUti fAGINAj WOENSDAG 29 MAART 1995 SOESTER COURANT /olie zaal voor auteur Boekenweekgeschenk PAGINA 7 L<£V<£U=RAM& Auto opengebroken Waar komt die wonderlijke rode, Engelse telefooncel in Soest te staan Gratis 26-delige Compton's Encydopedia op CD-i. Voor alle zekerheid! Meningen van lezers Vini's Bar (4) Spullenhulp dopt eigen boontjes Grenzeloos bomen in Soest (2) Oproep Collecte nationaal fonds Kinderhulp 1995 326 Toen Leon de Winter zo'n tien jaar geleden voor het eerst naar Soest kwam waren er in Artishock acht liefhebbers die naar hem kwamen luisteren. Afgelopen vrijdagavond zat de grote zaal van C-drie tjok vol - een kleine honderd mensen - om de inmiddels gevierde auteur aan te horen. Mede dankzij het Boekenweekgeschenk ("Serena de") hoort hij tegenwoordig bij de "groten" van de Nederlandse lite ratuur. Na een kort welkom van SLAS-voor- zitter Nelleke Streefkerk introduceerde De Winter zichzelf. Geboren in een straatarm joods gezin zonder veel intel lectuele interesses slaagde hij erin zich zelf te ontwikkelen, al voelde hij zich op het gymnasium volstrekt niet thuis. Zoals veel schrijvers begon hij met opstellen - "ik wilde verhalen verzin nen en goed opschrijven" - en hoewel hij in zijn schooltijd al een verhalen- wedstrijd won was schrijven voor hem vooralsnog een abstractie. Tijdens zijn studie aan de filmacademie publiceerde hij op verzoek zijn eerste bundel ("pro beerseltjes"), die in de pers beurtelings werd gekraakt en opgehemeld. Hij leerde zich van de kritiek niets aan te trekken, al kan hij nog steeds niet te gen slechte recensies. "Ik heb intussen al hectoliters stront over me heen ge kregen." De Winter las een van zijn eerste ver haaltjes ("De advocaat"), een hoofd stuk uit de verfilmde roman "Hoffmans honger" en tenslotte een stukje uit "Se renade", het Boekenweekgeschenk. In de pauze signeerde bij de boeken die in de stand van boekhandel Van de Ven te koop waren. Kritiek Na de onderbreking onderwierp hij zich min of meer gewillig aan een interview door Jan Visser. Die ontlokte hem de uitspraak dat hij inderdaad uiterst ge voelig is voor kritiek. "Ik wil het meestal niet lezen, anders word ik woe dend. Het liefst zou ik de recensenten op hun lazer geven." Hij ontkende dat al zijn boeken op een of andere manier over loosers at the top" gingen, la de roddelbladen. Schrijven gaat De Winter niet makkelijk'af, zo bleek. "Ik probeer elk verhaal lekker te laten lo pen, maar het schaven en schuren kost heel veel tijd. Een vlot verhaal ontstaat pas als ik er heel hard aan gewerkt heb." Over sommige van zijn boeken doet hij wel tien jaar, voordat het resultaat hem bevalt. Hij streeft overigens niet met nadruk naar mooie zinnen, maar hecht aan "transparant" taalgebruik, waarin de stijl ondergeschikt is aan het verhaal en zelfs "oplost". De Winter vond het jammer dat de christelijke scholen "Serenade" boy cotten om een realistische passage die voor het verhaal onmisbaar is en be streed dat hij te veel "op effect" schreef. De thematiek in zijn boeken was vol gens hem niet veranderd, wel de tech niek. Hij voorspelde overigens in de komende decennia de wederopstanding van het "klassiek opgezette verhaal, met een begin en een einde en heldere personages". Zijn joodse jeugd speelt in zijn werk wel een rol, maar het verwijt dat hij zijn achtergrond "exploiteert" vindt De Winter onzinnig. "Waar moet je het Leon de Winter had het in de pauze druk met signeren. Vele uren besteed aan uw naaldwerkkunst? De toegevoegde waarde van een goede inlijsting krijgt u bij: LIJSTENMAKERIJ Soesterbergsestraat 10 - Tel. 27411 anders over hebben? Als ik een paard was zou ik over paarden schrijven. En krijgt Maarten 't Hart het verwijt dat hij z'n gereformeerde jeugd uitbuit?" Algemene moraliteit Waar het hem vooral om gaat is het formuleren van een algemene morali teit. "Dat past niet zo in deze tijd, waar goed of kwaad niet meer telt, maar al leen mooi of lelijk." Zijn persoonlijke zoektocht omschreef hij dan ook als "het verzoenen van de joodse/christe lijke/Europese traditie met een mo derne, mateloos ingewikkelde wereld die volop versnipperd en in verwarring is" en zijn voornaamste zorg als "het in stand houden van waarden die geleid hebben tot de sociale welvaartsstaat, dat hoogtepunt van menselijk fatsoen en vernuft, waarin we allemaal leven zoals in de middeleeuwen alleen de adel zich dat kon veroorloven". Met name in zijn essays is De Winter op zoek naar waarden die houvast kun nen geven in de gruwelijke dilemma's van deze tijd: de zorg om massa-ontsla gen bij Fokker tegenover de zorg om het milieu dat door de vliegtuigen wordt aangetast. Hij voorspelde dan ook een grote cultuur-omslag: "De vooruitgangsgedacht moet verlaten worden, anders gaan we er met z'n allen aan. We groeien onszelf kapot." De unie van Vrijwilligers, al ruim 40 jaar actief op vele gebieden van het sociale leven van de gemeente Soest, zoekt op zeer korte termijn nieuwe bestuursleden. Er is drin gend behoefte aan een voorzitter, die belast wordt met het voorberei den van de contactmiddagen, het bijwonen van landelijke- en pro vinciale vergaderingen en het toe zien op het goed functioneren van de eigen afdeling. Tevens zoekt de UVV-Soest een secre taris, voor het notuleren van de verga deringen en het behandelen van inge komen stukken. Ook medewerkers (m/ v) zijn van harte welkom om in de steeds groter wordende vraag te kunnen voorzien. Iedereen die zich enkele uren per week wil inzetten voor de mede mens kan een keuze maken uit een di vers aantal werkzaamheden. De UW bezoekt of begeleid mensen die daar behoefte aan hebben onder de noemer 'Maatschappelijk contact'. UVV-ers zijn wekelijks actief in ouderensoos en bezorgen in samenwerking met de bi bliotheek boeken aan huis voor hen die niet ir. staat zijn zelf de bibliotheek te bezoeken. 'Luister Lezen' is een UVV-project in nauwe samenwerking met de Neder landse Luister en Braille Bibliotheek in Den Haag. Voor hen die niet of bijna niet meer kunnen zien, is er een uitge breide collectie op bandjes ingesproken boeken. Met het opstellen en verzenden van de gewenste boekenlijst wordt ge assisteerd. In het bejaardencentrum Mariënburg wordt wekelijks een winkeltje bemand door de UW, Ook de verkoop van kinderpostzegels en kaarten is volledig in handen van de UW Tot slot is de organisatie met een grote groep vrijwilligsters vijf dagen per week aan het werk in Medisch Centrum Molendael. Wie geïnteresseerd is in het werk van de UW kan voor meer infor matie bellen met mevr. M. van der Ree, tel. 15478 of mevr. G. Kerstholt, tel. 16772. Op de Kamperfoeliestraat is in het weekeinde een ruit ingeslègen van een auto. De dader nam vervolgens de radiocassetterecorder uit de wagen mee, die eigendom is van een 56-ja- rige man uit Soest. 0 Bij de Schakel, de openbare basisschool aan de Klaar- waterweg, stond de afgelopen weken alles in het teken van Mondriaan. In de creatieve vakken werd met het project aan dacht besteed aan het Mondriaanjaar, omdat de beroemde abstracte schilder een halve eeuw dood is. Op diverse ma nieren was Mondriaans "handelsmerk" - strakke lijnen en vlakken met de hoofdkleuren rood, blauw en geel - terug te vinden. De leerlingen waren bijvoorbeeld op bepaalde kleur- dagen voornamelijk in een van die kleuren uitgedost. In het schoolgebouw waren, met medewerking van het steunpunt kunstzinnige vorming, ook reproducties van zijn beroemd ste schilderijen te zien. Met het project is het onderwerp "kunst" een stapje dichter bij de leerlingen gebracht. Foto: Goos van der Wilt Een CD-i speler aanschaffen? Doe het nu, een geschikter moment komt nooit meer - de Philips CD-i 450: bovenlader fraaie vormgeving uiterst compact dezelfde fantastische eigenschappen als alle andere Philips CD-i spelers absolute bodemprijs inclusief de CD-i 'Alles over CD-i'. Een Philips CD-i speler kent vier CD-afspeelmo- gelijkheden: muziek-CD's, CD-i programma's, Photo-CD's en - met Digital Video cartridge - Video- CD's met o.a. films en muziekvideo's op CD. met cartridge 999,- scliocnuikcr VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 17253 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344* Het jongerencafé 'Vini's bar' is, zon der gemeentelijke subsidies, met veel enthousiasme door jonge ondernemers opgezet en blijkt, gezien het bezoekers aantal, in de behoefte van jongeren te voorzien. Het is gewoon een leuk café, waar jongeren met elkaar in contact kunnen komen en een partijtje kunnen poolen. Dergelijke initiatieven heeft Soest broodnodig, want waar voorzie ningen ontbreken, zoals in de wijk 'Overhees', neemt het aantal gevallen van vandalisme toe. Als ouder van een zestienjarige bezoe ker van het jongerencafé, ben ik zeer teleurgesteld over de steeds terugke rende negatieve publikaties in de re gionale dag- en weekbladen rond dit jongerencafé. Mijn zoon, zijn vrienden en klasgenoten enz. zijn inmiddels en thousiaste bezoekers geworden en ook zij verbazen zich over de steeds weer terugkerende negatieve publiciteit, te meer daar de eigenaren van de bar voortdurend maatregelen nemen om de overlast tot een minimum te beperken. Omdat ik mij als ouder verantwoorde lijk voel voor het gedrag van mijn kin deren heb ik naar aanleiding van be richten in regionale kranten, waarin buurtbewoners zich beklaagden over o.a. lawaai-overlast, verkeerd gepar keerde rijwielen en in het openbaar urinerende jongeren, gesprekken ge voerd met enkele jongeren en ben ik zelf rond middernacht poolshoogte gaan nemen bij het jongerencafé. Tot op heden heb ik geen enkele in het openbaar urinerende jongere aangetrof fen en geen geluidsoverlast geconsta teerd. Verder heb ik op een zaterdag middag samen met mijn zoon een be zoek gebracht aan de bar en heb ik ge sproken met een van de eigenaren. Wat mij is opgevallen is de grote bereidheid van de eigenaren van de bar om de overlast voor de buurtbewoners tot het minimum te beperken. - Zo is de gluidsapparatuur van het café met behulp van een geluidsbegrenzer afgesteld op maximaal 80 decibel en dat is echt niet hard. - De eigenaren hebben de buren dubbelglas aangeboden, waarvan deze overigens geen gebruik hebben ge maakt. - Een portier let erop dat fietsen goed geparkeerd worden en dat er buiten geen lawaai wordt gemaakt. Zoals uit de krant blijkt is ook de ge meente Soest voornemens "er alles aan te willen doen om aan de perikelen rond 71 de 'Vini's Bar' een eind te maken." Wethouder Logtenstein gaat zelfs op ambtelijk advies de house-cd's per soonlijk uitzoeken (wat hebben wij toch een veelzijdige bestuurders). Als ouder ben ik ieder geval blij met het jongerencafé. Het voelt veilig te weten dat je kind niet lang in het don ker hoeft te fietsen en zich tussen be kenden bevindt. Ik hoop dan ook van harte, zbwel voor de buurtbewoners, de gemeente Soest en de 'Vini's Bar' dat zij tot een compromis kunnen komen. Sylvia Bos Met belangstelling, zoals altijd, hebben wij kennis genomen van uw artikel 'Goedkope Romneyloods voor Spul lenhulp' in uw courant d.d. 22 maart 1995. Ook wij waren verrast over het door de PvdA ingediende amendement in de Raad van 16 maart 1995. Ons was zelfs niet bekend dat het ver zoek van Spullenhulp in de Raad van maart aan de orde zou komen. Omdat een bestuurslid van Spullenhulp ko mende maand Soest verlaat, was deze als afsluiting nog eenmaal bij een Raadsvergadering Zoals bekend heeft Spullenhulp altijd gevraagd om sobere investeringen, ook nu. Wij hebben inderdaad gevraagd een romney loods te plaatsen, maar ook toen was het argument dat e.e.a. niet zou passen in 'het landschap'. Rest ons op te merken dat Spullenhulp geen een-tweetjes speelt met welke politieke partij dan ook en zeker geen politieke partij haar boontjes laat dop pen. Dat kunnen we, zoals gebleken is, echt zelf wel. Blijft overeind dat een zo schitterende organisatie als Spullenhulp het verdient om raadsbreed gedragen te worden. Bestuur Stichting Spullenhulp, A. van Ginkel, voorzitter. Ik las alweer een feestelijk stukje over de 10 nieuw geplante bomen vanwege Boomfeestdag. En ik las over 13 kap- vergunningen, 35 kap-aanvragen, het kappen van sparren op de Sparrenlaan, wat essen, wat vleugelnoten, nog wat essen, nog wat vleugelnoten en wat bomen die'gekapt worden omdat de duinen dreigen dicjit te groeien. Ik snap dat wel want mijn voortuin (mijn looppad, mijn watermeterput) groeien ook dicht, dus ik ga mijn boom pje bijdragen aan de Nationale Boom feestdag van de gemeente Soest. Ik verleen Soest een kapvergunning voor mijn conifeer. Natuurlijk met een educatief tintje: Hoe groeide die boom? Waar kwam ie vandaan? Wat voor blaadjes had ie? Wat wou ie zelf? Uit de grond! Uit mijn tuin! Geen blaad jes, eikel! Hij wou grenzeloos bomen! Nog een feestelijk berichtje: Een Na- tuur-schoonmaakdag op initiatief van de Jagers Vereniging. Het zwerfafval 'binnen het werkgebied' wordt opge ruimd. Dat is prettig want het is gren zeloos moeilijk om een konijntje af te schieten wat zich verschuilt achter een boom, laat staan als ie ook nogeens achter een afgedankte koelkast kan gaan zitten. Nog iets feestelijks: een enquete over het nut van een 'haal- en brengservice' voor mensen die geen tijd hebben om naar het Gemeentehuis te gaan. De enquete-formulieren liggen aan de ba lie, dus degenen die tijd hebben kun nen tijdens het wachten 'mooi even een formulier invullen'. Ik heb mooi geen tijd, maar dat kan Soest niet weten, Natuurlijk. T. Vermeulen-Voorhout In verband met de twijfels, die nog steeds bestaan over de destijds door de Duitsers gevangen genomen verzet strijdster Miep Oranje, van wie sedertdien weinig of niets meer werd vernomen en wier verblijfplaats onbekend is, heeft ondergetekende het voornemen naar haar een onderzoek in te stellen. Gaarne wordt een ieder, die haar hebben gekend né 1942, hetzij privé, hetzij als verzetstrijdster uitge nodigd naam, adres en eventueel tele foonnummer aan ondergetekende be kend te maken, waarna nader kontakt zal worden opgenomen, ten einde een stukje onduidelijke Soester oorlogs historie mogelijk tot klaarheid te bren gen. Gaarna opgave aan oud-Soester: J.H. van Doorne, Nieuweweg 74, 1761 EJ Anna Paulowna. instanties die vallen onder de Wet op In de week van 2 tot en met 8 april wordt de 35e landelijke collecte van het Nationaal Fonds Kinder hulp gehouden. Tienduizenden col lectanten gaan op pad om zoveel mogelijk geld in te zamelen. De collecte staat in het teken van het 35-jarig bestaan van het Fonds. Dit jubileum is geen reden om iets te vieren maar juist een kans om de nood zaak duidelijk te maken van de hulp die het Fonds biedt. Al 35 jaar zet het Nationaal Fonds Kinderhulp zich in voor kinderen die in Nederland op groeien in tehuizen of pleeggezinnen. Vaak ontbreekt het aan mogelijkheden om wat extra's te doen om hun leven wat meer kleur te geven. Daarnaast worden de bijdragen van de overheid elk jaar krapper. Particuliere steun is daarom onontbeerlijk voor deze kinde ren. Het Nationaal Fonds Kinderhulp stelt zich tot taak gelden bijeen te brengen. Het ingezamelde geld komt terecht bij de Jeugdhulpverlening. Een bijdragi aan een vakantiekamp, een zwem abonnement en aan de Kindertelefoon zijn concrete voorbeelden van hulp. Belangrijkste voorwaarde voor uitke ringen is en blijft dat het geld recht streeks ten goede moet komen van het kind. Het belangrijkste inzamelingsmiddel is de jaarlijkse landelijke collecte. Deze zal ook dit jaar weer publicitair wor den ondersteund door onder meer Socutera uitzendingen op televisie, j Voor wie de collectant mist, staat ui teraard het gironummer open voor een bijdrage: giro 404040, t.n.v. Nationaal Fonds Kinderhulp, Deventer. Kleinegris geeft u het perfecte hypotheekadvies. I J gedegen analyse van uw financiële situatie krijgt u van J ons een voorstel dat aansluit bij uw maatstaven. Bel: 02155 -13260 Kleinegris Assurantiën l fiHdHCifl Lij Bosstraat 12, 3766 AG Soest LidNBvA

Soester Courant | 1995 | | pagina 7