0 B inen bij afscheid Ouderensoos de Deel leurige afsluiting vervoersproject /Tl arttóKOCK I 1 CULTUUR WËLZÏMl £lse Krijgsman in Piano-masterclass f P*?LITIE ENSDAG 5 APRIL 1995 \stochtje afsluiting na 35 jaar 'inderen De Werveling houden zich bezig met transportmiddelen IT! iterdagmorgen in muziekschool Soest SOtSTERCOURANT Alleen achter een goede naam staat NVM. Vrijwilligers Vakature Bank I Vrijwilligers: de moeite waard iNVM Klusjesdienst voor ouderen NNereldM/inkel Kinderparadijs De Vrije Teugel SOESTER COURANT UULI UUh VVtLLMlM PAGINA 15 Semmy Prinsen in nationale jazz-jury Bromfiets met twee helmen weg Inbraak in woning Exclusieve sieraden en accessoires 'Eat drink man woman' Harpconcert sluit lezingencyclus af Jazzconcert T(w)o Do: rse kleuren, 'or de oP^ ay een gezellige koffiebijeen- |st en een bustocht is vorige i woensdag definitief een punt t achter de Ouderensoos in de el, achter de Oude Kerk. Bijna Bar lang kwamen ouderen uit |st-zuid daar bij elkaar, vankelijk kwamen de deelnemers al uit de hervormde gemeenschap lom de Oude Kerk. Sinds een jaar vijftien hadden de bijeenkomsten ■wat oecumenischer karakter, toen E de gereformeerde Wilhelminakerk ging doen. Jarenlang troffen de ouderen elkaar wekelijks in de Deel om er gezamenlijk koffie of thee te drin ken, een praatje te maken en een spel letje te doen. Een keer per jaar werd er ook een uitstapje gemaakt. De Ouderensoos is gestopt omdat de gemiddelde leeftijd van de deelnemers steeds verder steeg en "jonge" aanwas achterwege bleef. De laatste bijeen komst kreeg daarom een bijzonder ka rakter. Ds. Greive, predikant van de Oude Kerk, bedankte de 12 leidsters - die de soos afwisselend in groepjes van drie begeleidden - voor hun inzet en bood allen een bos bloemen aan. Nostalgie tijdens de laatste ouderen soos. Eerst werd er koffie gedronken en een broodje gegeten, waarna de ca. 32 deel nemers en de leidsters zich "inscheep ten" voor een bustocht naar Lutjegeest. Daar werd een bezoek gebracht aan een orchideënkwekerij. De deelnemers kre gen allemaal een prachtige orchideeën- tak mee; de leidsters mochten een or chideeën een dichtbundel in ontvangst nemen. Het spreekt vanzelf dat er bij het afscheid - na zo veel jaren - menig traantje vloeide. vinyl i kleuren, je meter. Vliegtuigen, treinen, boten, auto's fen fietsen. Alle vervoersmiddelen Kwamen in de afgelopen weken ter sprake op De Werveling. De leer lingen van de protestants christe- pijke basisschool werden namelijk beziggehouden met het project Ter Land, ter Zee en in de Lucht'. Het vervoersproject werd donderdag avond afgesloten op de schoolpleinen van de vestigingen aan de Oude Utrechtseweg en de Driehoeksweg. Kinderen van de benedenbouw hadden voor die gelegenheid hun fietsen ver sierd. De oudere scholieren hadden ei genhandig karren gemaakt en die ver volgens ook versierd. In de voertuigen Eén van de vele versierde fietsen. Foto: Goos van der Wilt legden ze een parkoers af. Tijdens het project maakten de leerlin gen onder meer een werkstuk over ver schillende transportmiddelen. Groep 3 had het voorrecht om afgelopen donderdagmiddag een ritje in de trein te maken. 3p zaterdag 8 april organiseert de IA muziek- en dansschool voor tweede maal een masterclass Voor talentvolle pianoleerlingen. )it keer is de bekende piano pedagoge Else Krijgsman naar de nuziekschool in Soest, Kerkplein *1, uitgenodigd om een hele dag lang te komen werken met een aan- al leerlingen. jElse Krijgsman is al jaren aan de con servatoria van Amsterdam en Den r Haag verbonden en staat bekend om Ihaar inspirerende manier van lesgeven. Ook treedt zij nog regelmatig op en verzorgt zij 'themaconcerten', waarbij de toehoorder zijn oren spitst door de combinatie van spel, programmering en toelichting. De vorige masterclass, die de RMA organiseerde met Daniël Wayenberg, is uitermate stimulerend geweest voor zowel de deelnemers als de docenten. De RMA onderstreept daarmee nog eens haar streven naar voortdurende kwaliteitsverbetering. Nadat de dag om 10.30 uur wordt geo pend met een concert door mevrouw Krijgsman (met werken van E Chopin) is daarna de beurt aan de RMA-pianis- Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van i.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15:45 uur. Zaterdags gesloten. ten om de fijne kneepjes van de pianistiek onderwezen te krijgen. Belangstellenden zijn welkom, al is de ruimte beperkt. Voor een exact pro gramma van de dag kan men kontakt opnemen met mevrouw Yolanda Broekman, tel. 16236 in Soest. Klassiek gitaar Klassiek gitarist Emanuele Segre (Ita lië) verzorgt zaterdagavond het eerste concert in de serie internationale gitaar concerten van de onlangs opgerichte gitaarvereniging Guitareo, om 19.30 uur in de aula van de muziekschool RMA, Muurhuizen 1-3 te Amersfoort. De nu 30-jarige Segre debuteerde in 1987 in de Verenigde Staten met een concert in Carnegie Hall. Sindsdien heeft hij furore gemaakt in vrijwel alle landen van Europa en heeft hij met vele bekende ensembles samengespeeld. Hij speelt op dit concert werken van Weiss, Scarlatti, Paganini, Ravel, Albeniz. Het voorprogramma wordt verzorgd door het gitaarensemble van de muziekschool. Het ensemble speelt werken van Francis Grey. 9 El se Krijgsman. Donderdag 6 april Begint weer met een aantal enthou siaste dames dat onder het genot van een kop koffie prachtige (paas) deco raties maakt. Om 9.30 uur komt groep 1/2 van de Achtbaan voor het project 'jonge dieren' en om 13.15 uur komt de ander groep van dezelfde school. Ook komen kinderen van de Mythylschool kijken naar en knuffelen met de dieren. Om 15.45 uur komen Petty, Brigitte en Pim hun verjaardag vieren. We zullen de huifkar mooi voor deze jarige joppen optuigen. Vrijdag 7 april Om 9.30 uur komt groep 4 van de Prins Willem Alexanderschool voor het pro ject jonge dieren en de feestvarkens van vanmiddag zijn Duco, Joeri, Ronnie en Joep. Zaterdag 8 april Vieren Kirstie, Menno, Mirjam en Tij- men bij ons hun verjaardag. Natuurlijk gaan we veel met de dieren doen. Zondag 9 april Is de grote dag waarop de kinderen van Soest hun playback kunsten kunnen vertonen. Dit is de voorronde voor 5 mei waarop niemand minder dan Henny Huisman op ons terrein de mini playback show komt presenteren. Maandag 10 april Komen groep 1 en 2 van de Wethou der de Haanschool voor het project 'ganzepad'. Ganzen op borden wijzen de kinderen de weg op het terrein, 's Middags komt groep 1/2 van De Wer veling voor het project jonge dieren. En om 16.00 uur begint weer de kook club. Dinsdag 11 maart Is er weer de boerderijclub die bege leid wordt door Pieter en Diana. Het is van 16.00 tot 17.30 uur en het kost f 2,50 per keer. Vandaag leren we o.a. hoe je touw kunt draaien. Om 15.45 uur komt Nick zijn verjaardag vieren. Woensdag 12 april Is weer een drukke dag. De ochtend begint met de peuter-ouderochtend waarbij ouders met hun peuters kun nen zingen en knuffelen bij de dieren. Het kost f 4,- per ouder-kindpaar. De activiteiten voor de Soester kinderen begint om 14.00 uur met een toneel stuk, waarna we ook weer allerlei leuke dingen met elkaar gaan doen. Deze middag vieren ook Sabrine, Larissa, Michel en Sabrina hun verjaardag. Smitsweg 311, tel. 12630 1 Om voor vol te worden aangezien door de overheid presenteert het Neder landse Vrijwilligerswerk haar sector wel eens in economische termen. "Wij vertegenwoordigen een bedrijfstak", zegt men dan, "met 2,7 miljoen werk nemers." Vrijwilligers knipperen mis schien even met de ogen als hun ideële dienstverlening alsnog tot produk- tiequotum wordt gereduceerd. Wat is de zin van deze economische nieuw- spraak? Kan onbetaald vrijwilligers werk eigenlijk wel in harde termen worden uitgedrukt? Of is het vrijwilli gerswerk zo diep weggezakt in het slijk der aarde dat een kosten-baten analyse levensnoodzakelijk is? Laten we ons liever niet bezondigen aan economische vergelijkingen voor het vrijwilligerswerk. Als vrijwilligers iets niet meer doen, dan kost de maat schappij nogal wat. Maar vrijwilligers vervangen de staatszorg niet. In deze context is vrijwilligerswerk aanvullend ten opzichte van collectieve of staats zorg. Vakatures 2-101: Speel-o-theek Baarn zoekt geïnteresseerden voor de uitleen-orga nisatie en licht administratief werk. 7-127: Stichting Jeugdwerk Soester- berg vraagt vrijwillige(st)ers voor di verse vakantie en andere aktiviteiten. 7-141: Vereniging voor jeugd- en jongerenwerk zoekt vernieuwers (mee werkend) voor aktiviteitenprogramma en eenmaal per jaar een programma ontwikkelen voor het wereldcongres. 16-116: Centrum voor verstandelijk gehandiacapten zoekt vrijwillig(st)ers voor het presenteren van bingo-avon den en in de pauze meehelpen achter de bar. 17-114: Dezelfde instelling vraagt vrijwillig(st)ers voor het halen en bren gen van bewoners van leefgroepen naar de bejaardensoos. 8-205: Buitenrecreatiegroep van in stelling voor geestelijke gezondheids zorg vraagt vrijwillig(st)ers die op zondagmiddag met of meer bewo ners, die niet zelfstandig kunnen wan delen, met de wandelclub mee willen lopen. Inlichtingen Vrijwilligers Vakature Bank Soest e.o., Smitsweg 311, 3765 CJ, dinsdag t/m donderdag 9.00-12.00 uur, tel. 12630. De Klusjesdienst voor ouderen is ontstaan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwilligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schilderij, de cv-ketel vullen, tl-buizen en lampen vervangen, stopcontacten herstel len, rolgordijnen gangbaar maken en lekkende kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,50 gulden in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus vijf gulden worden betaald. Ook eventuele bijkomende materiaalkosten worden in rekening van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de oude ren desgewenst ook door naar hulp verleningsadressen. De Klusjes dienst is een initiatief van de drie ou derenbonden in Soest. Het centrale meldpunt van de Klus jesdienst is de SWOS, tel. 23681. Ny^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Vedelaarpad 53, tel. 18136 Bureau Soest Raadhuisplein 31, Soest Postadres: Postbus 2002 3760 CA Soest Tel. 02155-19444 Fax 02155-17693 Openingstijden: dagelijks 07.00-23.00 uur Bureau Soesterberg Dorpsplein 17a, Soesterberg Postadres: Postbus 2002 3760 CA Soest Tel. 03463-51555 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 12.00-13.00 uur en ook donderdag 19.00-21.00 uur Alarmnummer 06-11 De Podium-Prijs voor veelbelovend jong talent op het gebied van de jazz gaat dit jaar naar altsaxofonist-compo nist Jorrit Dijkstra. Voor de trouwe be zoekers van de jazz-activiteiten in Artishock is Dijkstra allang geen on bekende. In september '93 was hij met een gelegenheidsgroep te horen op het StraatMuziekFestival. Een paar weken later stond hij op het podium van Artishock als tijdelijk vervanger van Michael Moore in de zeer onderschatte groep 'Zut Alors!' van Jasper Blom. In april '94 trad hij op met het trio dat te horen is op de CD 'Jorrit Dijkstra, Steve Argulles, Mischa Kool' (Disckus DC05). Al sinds januari 1988 is Semmy Prin sen de drijvende kracht achter de jazz- activiteiten in Artishock. Dit heeft er toe geleid dat Soest inmiddels trots kan zijn op een uniek jazzpodium en dit is niet onopgemerkt gebleven in het Ne derlandse muziekleven. Eén van de gevolgen is het hier bedoelde jury lidmaatschap: een blijk van erkenning voor het werk van Semmy Prinsen voor de jazz in Soest! Aangezien er in de wijde omgeving nauwelijks jazzpodia te vinden zijn die zich enigszins kun nen meten met Artishock is het in dit verband zelfs geoorloofd te spreken van een grote verdienste voor de jazz in Midden-Nederland. De leden van de jaarlijks van samen stelling wisselende jury worden door de SJIN (Stichting Jazz in Nederland) gekozen uit mensen die zich op de een of andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt binnen de Nederlandse jazz- wereld. Bij deze gelegenheid maakte ook Semmy Prinsen deel uit van de jury, hij heeft in die hoedanigheid on der meer een warm pleidooi gehouden voor het toekennen van de Podium- Prijs aan Jorrit Dijkstra. De uitreiking van de jaarlijkse Podium- Prijs vindt plaats in het BIM-Huis, Oude Schans 73-77 Amsterdam, op woensdag 19 april, 21.00 uur. Aan de Zuidpormenade is vorige week een bromfiets ontvreemd. Ook de beide helmen die de eigenaar bij het voertuig had achtergelaten bleken verdwenen te zijn. Aangifte deed een 16-jarige jon geman uit Soest. Onbekende daders hebben vorige in gebroken in een woning aan de Koninginnelaan. De inbraak werd ont dekt door de 64-jarige bewoner. De deur was geforceerd, Door kleding, sieraden of andere ac cessoires toont de consument wat zij of hij mooi vindt of wat haar of zijn stijl is. In het kader van de campagne 'Mode met Motief kan men in de Wereldwinkel een collectie vinden van exclusieve sieraden en sierlijke acces soires. Daarvoor is aan de producen ten op het zuidelijk halfrond een rede lijke prijs betaald. Door de aankoop van deze artikelen steunt men de producenten in Bangla desh, Mexico of Kenia in hun ontwik keling. Producenten uit het Zuiden ver dienen een betere plaats in de interna tionale handel. Alleen door hun een rechtvaardige prijs te betalen kunnen zij blijvend een behoorlijk bestaan op bouwen. Het Zuiden levert ook de grondstoffen voor veel sieraden; bijvoorbeeld zilver, edelstenen en hout. In de handel zijn snelle levering en lage prijzen begrip pen die de consument in staat moeten stellen voor een zacht prijsje iets te kopen. Wil men daaraan voldoen dan ontstaat het probleem van lage lonen en een hoge werkdruk. Dat dit de ar beidsomstandigheden niet ten goede komt is wel duidelijk. Ook zal snel van kinderarbeid gebruik worden gemaakt. Het blijft dus wel belangrijk dat een rechtvaardige prijs wordt betaald waar door deze problemen worden voorko men en deze kleinschalig werkende producenten een blijvend en behoorlijk bestaan kunnen opbouwen. Donderdag 6 april: Vader kookt, dochters zoeken recept voor de liefde "Eat drink man woman" is een film om van te watertanden, in twee opzichten: er wordt heerlijk in gekookt en de ma ker van "The wedding banquet" levert opnieuw een prachtig portret af van een Taiwanees gezin op de grens van verwesteriijking en tradities. De weduwnaar Chu geldt als de groot ste kok van Taipei (hoofdstad van Tai wan). Hij geeft de leiding aan tiental len koks in een van de grootste hotels van de stad. Zonder hem gaat alles fout: op een vrije avond moet hij toch op komen draven om van een mislukt ge recht tijdens een enorm banket toch nog wat te maken. Zondags kookt hij voor zijn drie dochters. Uren is hij aan het snijden, plukken, marineren, bedrui pen, roerbakken, noem maar op. De tafel staat vol van de heerlijkste scho tels. Maar veel wordt er niet gegeten. De dochters hebben het te druk met hun eigen problemen en zitten lusteloos wat in het eten te prikken. De oudste, lera res op een lyceum, is al bijna 30 en ziet de toekomst als een onvermijdelijk oude-vrij stersbestaan. Ze zoekt troost in een evangelisatieclubje. De tweede heeft een goede baan bij Taiwan Air. Ze kan promotie maken, maar weet niet of ze daarvoor wel naar Amsterdam overgeplaatst wil worden. Voor wat seks ziet ze soms haar ex nog. Maar die nieuwe collega is ook erg leuk. De jongste studeert Frans en weet haar vader op de kast te jagen door wat bij te verdienen bij MacDonalds. Ze voelt zich steeds meer aangetrokken tot de vriend van haar vriendin. Ook de vader is nog steeds op zoek naar de liefde. Maar dat loopt heel anders dan zijn dochters dachten. Hun wacht een grote verrassing. De titel van de film is een Chinees ge zegde, dat zoveel wil zeggen als: voed sel en liefde zijn de voornaamste din gen in het leven. Als deze behoeften niet worden bevredigd, lijd je eronder. Het is Ang Lee's derde film. In alle drie speelt Sihung Lung de vaderfiguur. Opnieuw weet Lee een prachtig beeld op te roepen van een familie. De men sen worden allemaal zo fraai ingehou den, en toch zo aandoenlijk getekend, datje ze allemaal wel aan het hart zou willen drukken. Daarnaast laat de film heel goed zien hoe het is om in een overbevolkte stad als Taipei te wonen. Dicht op elkaar, en toch niet weten wat er in je naaste familieleden omgaat. Wat dat betreft blijken er niet veel verschillen te zijn tussen Taiwan en Nederland. Dat geeft de film zijn universele waarde en zijn kracht. Aanvang 20.30 uur. Entree: f 7,50 - CJP/65+ f 5,00. Zaterdag 8 april: Op woensdag 12 april vindt in restau rant Van den Brink (Soesterbergsestraat 122) de laatste lezing plaats in de cy clus die is opgezet door Anita Ansinger en Sylvia van Welzenis. Judith Jamin komt spreken over de historie van de harp en geeft tevens een concert. Judit Jamin werd geboren in Maast richt, waar ze op 12-jarige leeftijd be gon met haar harpstudie. Aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag haalde ze in 1992 het diploma doce rend musicus. Sinsdien studeert ze voor uitvoerend musicus bij Erika Waarden- burg aan het Utrechts conservatorium en volgt ze leseen bij Germaine Lorenzini in Lyon, Frankrijk. Ook nam ze deel aan masterclasses van Tatiana Tauer en Maria Graf. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Entree: f 17,50. Judith Jamin. Een gemeenschappelijk kenmerk van alle jazz en aanverwante geïmprovi seerde muziek ligt in de belangrijke plaats die daarin is weggelegd voor het samenspel: het naar elkaar luisteren, op elkaar reageren en gezamelijk iets tot stand brengen. Dat geldt voor een duet niet zozeer het meest, maar wel het duidelijkst. Zo ook bij T(w)o Do, be staande uit fluitist Mark Alban Lotz en bassist Tjitze Vogel. Kennismaking met de muziek van Mark Alban Lotz levert vooral veel luisterplezier op, maar is tevens een uitstekende remedie tegen het hardnek kige vooroordeel ten aanzien van de dwarsfluit, als zou dit instrument niet geschikt zijn voor het spelen van jazz. Hij gebruikt diverse fluiten, van bas fluit tot piccollo, op een expressieve manier zoals die eerder van een saxofonist verwacht kan worden. Ook tovert hij door middel van ongebrui kelijke speeltechnieken veel vreemde, ongehoorde klanken uit zijn instrumen ten, waarbij nog maar eens blijkt dat iets dergelijks ook zonder electronische hulpmiddelen mogelijk is. Een verbluf fende veelheid aan klankkleuren komt zodoende ter beschikking. De contrabas, die wél tot het reguliere jazz-instrumentarium behoort, vervult meestal een grotendeels ondersteu nende functie. Bij deelname aan een duet ligt het voor de hand dat de bas meer naar voren gehaald wordt en dus vollediger tot z'n recht komt, hetgeen bij T(w)o Do inderdaad het geval is. Tjitze Vogel gebruikt de contrabas zo wel ondersteunend, "zoals het hoort", alsook melodisch en soms zelfs op een percussieve manier. Op z'n mooist is zijn spel daar waar hij het minst op vult, maar juist gaten laat vallen, re sulterend in springerige basfïguurtjes. De rolverdeling tussen de beide muzi kanten is zo wisselend en uiteenlopend als maar mogelijk is; van melodie met begeleiding tot en met passages met volledige gelijkberechtiging van de beide deelnemers, naast stukjes waarin de solist door de ander voorzien wordt van afstandelijke commentaar. Hun onlangs verschenen CD "Mostly Harmiess..." getuigt niet alleen van de instrumentale en improvisatorische kwaliteiten van Vogel en Lotz - ook als componist blijken beiden getalenteerd. Dit alles levert ongewone en eigenzin nige muziek op zoals die door geen anderen gemaakt wordt dan door het gezelschap T(wo) Do. Aanvang 21.00 uur. Toegang f 6,-.

Soester Courant | 1995 | | pagina 15